Een patrouille voor genoegen Ontwikkeling Veiling-bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling De economische toestand fn België geheimzinnige explosie. Een beetje Zeeuwis-VJaamse Historie ss ï-is' msmmmsEE sstasEsaeKê ss Tiendweigering in Asrdenburgerambasht PREQ KBEURTEN Verruiming van het iounsten verkeer in Eiigelani Ds Geallieerde Bestuursraad Stemmen door Militairen De verkoop van het Damplar.tscen dodelijk ongeval. Eij, <Jie bij de ontwikkeling der bedrijven en van bet Veilingwezen in dit centra betrokken zijn, stel len zich wel eens de vraag: hier toekomst voor een Tuinbouw bedrijf en voor een Veiling? Deze vraag is niet zo eenvou dig. 'Met bet toenemende asvervoer en de verbetering der hoofd wegen, en bovenal met een kwali teitsproduct, kan men het fruit een goede kans geven. In normale tijden is de afzet hiervan wel verzekerd, ofschoon omtrent de prijzen in de toekomst niets met zekerheid valt te zeg gen. Engeland heeft het plan een kwantum peren af te nemen en ook voor appelen tracht men af zet in die richting te zoeken, al hoewel men van deze zijde steeds op onverwachte beslissingen moet voorbereid zijn. Abnormaal hoog is dit jaar het gefbraik geweest in ons eigen land. Dit toch is een afzetgebied, :hetwelk we ons nimmer meer' mo gen laten ontnemen. Het fruit, dat hier groeit, is buitengewoon goed van smaak. Eén voorbeeld zij hier vol doende. Een koopman aan onze veiling uit Rotterdam kón de Yellow- Transparant thuis bezorgd krij gen uit Limburg voor 35 cent per kg. Hij kocht ze echter aan de veiling te Temeuzen voor 54 cent, speciaal voor zijn goede klanten. Hoe meer en hoe beter fruit aan de Veiling komt, des te zeker der is de afzet. Prachtige, fruitbedrijven treft men hier in Zeeuws-Vlaanderen aan', welke aan het ganse land ten voorbeeld gesteld kunnen worden Ook is er aanplant van nieuwe boomgaarden, hoewel niet naar verhouding van de grootte van Zeeuws-Vlahnderen, wat meer zegt, dè grond is veelal van pfima kwaliteit. Ook wordt door het Consulent schap te Goes een levendig con tact onderhouden met de bedrij ven door middel hunner vertegen woordigers. Vakkundige voor lichting komt deze kwekers zeer ten goede. Aan de behandeling van het fruit zal meer zorg besteed moe ten worden. Dit laat helaas nog veel te wensen over. De oorlog heeft hieraan voel schade berok kend, maar nu—stelt de consu ment en de handel zeer hoge eisen aan het product. Hoe en in welke toestand be reikt ons fruit de verbruiker, dat is de dominerende vraag. Aan de kwekers en aan do vei lingen de taak om te zorgen, dat het fruit in prima staat de ver bruiker bereikt. gezet. Dan zal het er anders ^5 langs moeten gaan ais dat het nu in vele gevalleBgaat. In het be lang dezer telers zelf zullen zich moeten werpen op scherpe concurrentie met het Höliandse product. af Dit is de enige kans, en Uw] goed recht. Goede sorteitog, nette behar leling, goed- gewicht „onder ais boven", ziedaar enkele factoren weke ge als groentekweker aanl moet grijpen, neen, zelfs als Uw plicht beschouwen dit ideaal no te streven. Voor de telers in 't groot van v. uien, peen, kool enz., heeft men hier een pracht ligging voo- export naar Ec|ië. Ook voor tuingrond is Zeeuws- Vlaanderen zeer-geschikt, behalve nkele plaatsen waar het zand- percentage te groot is. ■De grote droogte is dit jaar van grote Invloed geweest op de gewassen. Het z.g'.n. waterland, eed wel het meest door de droogte. Al tmet al is hier zeer zeker reden van bestaan voor tuinbouw bedrijven en voor een gezond vei lingwezen. Zeeuws-Vlaanderen heeft echter veel behoefte aan organisators, en de organisaties hebben be hoefte aan eerlijke, oprechte mensen. Dit zal echter overal wel het geval zjjn. Ds- Martin Niemceller zal in Mei naar Stockholm vertrekken waar hij in twee kerken toespra ken zal houden, uitnodiging jeugdraad." van Hij gaat op de christelijke De Sovjet-ambassadeur te parijs, ^aroebin. heeft verklaard, waarschijnlijk is, dat cr met, dan over lange tijd, een- oor- 1 wfi komen, daar geen enkel volk oorlog wenst. Schout hij nacht Whitehead verklaard van mening te zijn, dat Amerika in geval van nood reserves aan materiaal en mensen heeft om vijftig vliegdek schepen op voet van oorlog te orengen. s - Ha de Belgische kamer van volksvertegenwoordiging heeft ook de Belgische senaat met 151 tegen 3 stemmen het wetsont werp strekkende tot het verlenen van het kiesrecht voor de wet gevende vergaderingen aan vrou wen, goedgekeurd. Tegen stem- den de socialisten, Catermans, Craps en Missiaen. Terneuzen. V. M. Tijdens een voorde-acht voor de .Société Beige d'Etudes et d'Ex- pansion" heeft de Belgische Mi nister van, Economische Zaken Duvieusart, verklaard, dat het indexcijfer voor de productie op het ogenblik op 117 staat'(1936/38 is 100) en dat het nationale in komen, dat in 1938 80 milliard francs bedroeg, thans 210 a220 milliard francs beloopt. Het is onbetwistbaar, dat onze prijzen hoger zijn dan die van andere landen en een handicap voor de uitvoer vormen, aldus d~ Minister. Deze belemmering wordt evenwel gecompenseerd doei- onze snelle leveringsmoge lijkheden. Bovendien is het dn- juist de prijzen van België, waar do na-oorlogse evolutie naar de terugkeer tot de vrijheid hijna is voltooid, te vergelijken met de prijzen van andere landen, die deze ontwikkeling nog moeten doormaken met als bijkomstige omstandigheid de stijging van sommige prijzen en lonen. Een Europese coördinatie is volgens de Minister een noodza kelijkheid en alleen deze zal het onlangs gesloten politieke en mi litaire aceoord doeltreffend ma- en. Het plan-Marshall zal geen resultaten opleveren, indien hetr wordt toegepast op ongezonde elementen. Evenals Bidault is Minister Du- vieusart van mening, dat de Europese economische politiek een vrij verkeer van goederen, kapi talen en mensen moei beogen met een prijzenmeehanisme als regu lator. Een dergelijke coördinatie is echter slechts levensvatbaar in dien het Duitse probleem wordt opgelost. De Belgishe Minister van Eco nomische Zakeö gaf tenslotte als VREEMDSOORTIGE BALDADIGHEID. Boor de politie te Winschoten rs een man. gearresteerd, die zich aan een zeer vreemdsoortige bal 'dadigheid schuldig maakte. Hij stak namelijk voorbijgaande vrou wen en meisjes met een speld in de rug en wel op een niet be paalde zachtzinnige wijze. Door de politie te Winschotten is een oproep gericht aan alle vrouwen en meisjes, dis door deze man gestoken zijn om zich op het politiebureau te melden. Maandagavond omstreeks half acht zagen enkele inwoners van het plaatsje Wehe hoven de wo ning van de heer J E. van Kam P-en plotseling een lichtschijnsel, ast zy beschreven a's ran „val lende Iichtkogel". Ko<-: daarna weerklonk een hevige knal. In de tuin van de heer Van K. vond men een projectiel, dat veel ge lijkenis vertoonde met een mi trailleurkogel. De Rijkspolitie heeft het voorwerp in beslag ge nomen en voor onderzoen naar Groningen gezonden. Het De Groenten Er is in dit gewest^ een zeer groot groententekort. Groot is de import uit Holland naar deze streek. Willen die kwekers zich in de ■toekomst handhaven, dan zullen alle zeilen moeten worden bij- DONDERDAG 25 MAART. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 8_u. Wpdirfgsdienst Medew. van het Kerkkoor. VRIJDAG 26 MAART. (Goede Vrijdag) N,ed. Herv. Kerk. Axel: 6 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 6 u. Ds. A. J. Kromhout. Bed. H. Avondmaal. Hontenisse: 5 u. Ds. A. Soetekouw Bed. H. Avondmaal. Hulst: 6 u. Ds. W. L. Hermanides. Bed. H. Avondmaal. $as van Gent: 7.30 u. Ds. J. van der Gcaaff. Bed. H. Avondmaal. Sluiskl: 7 u. Ds. G. van Moorsel. Bed. H. Avondmaal. Temeuzen: 10 u. Ds. J. C. Sic- kesz, bed. H. Avondmaal; 7 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Av. Zaamslag: 5 u. Ds. J. A. Talma. ÏBed. H. Avondmaal. Aardenburg: 17.30 u. Ds. Four- nier. Biervliet: 6.30 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Avondmaal. Breskens: u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 19 u Ds. Enker. Bed. H. Avondmaal. (Jroede: 17.30 u. Ds. -Schopenhauer Bed. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 19 u. Ds. Winckel. Bed. H. Avondmaal. Nieuwvliet: 19.30 u. Ds. Van Uperen, bed. H. Avondmaal. Gostburg: 19 u. Ds. Fournier. Bed. H. Avondmaal. Retranchement: 7 u. Ds. Barnouw Bed. H. Avondmaal. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Schopen- hauer, bed. H. Avondmaal. Sluis: 17.30 u. Ds. Schrhle. Bed. H. Avondmaal. St. Anna ter Muiden: 19 u. Ds. Schrale, bed. H. Avondmaal. Wateclandkerkje: 17 u. Ds. Van IJperen, Uzendijke: 6 u. Ds. Doorn. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk. Hoek: 6 u. Ds. F. M. Verveen. Terneuzen: 7 u. Ds. H. Pestman. Geref. Kerk. (Ondetrh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 7 u. Ds. I. van Til, van Hoek. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. L«ger des Heils. Terneuzen: 3 en 7.30 u. Samen komsten b(j het Kruis. jaar 1477, sterfdag van Karei de Stoute, was voor Vlaan deren een rumoerig jaar. De ste den, en vooral Gent] Brugge en slui.s, kwamen in regelrechte on- stand om zich te ontdoet»van de zware lasten, waarender zij zich gedurende de regering van deze vechtjas hadden mo-aten hukken. Zijn opvolgster was zijn 19-jari- ge dochter Maria van Bourgon- dië, ccn meisje dus nog, die aan vankelijk weinig meer kon doen, dan toestaan, wat haar onderda nen eisten. Pas na haar huwelijk met Maximiliaan van Oostenrijk, legden de oproerige steden zich neer of werden bedwongen. Toch sadden zij door hun opstand veel al een grotere mate van vrijheid verkregen en was dus alle .gevaar mot voor niets getrotseerd." Behalve Ce poorters der steden, waren echter ook de vrijlaten ru moerig geworden. De landlieden woonachtig onder de rook van S-U'.s en Aardenburg, hadden ge- -ien, dat in de steden de poorters ongestraft hun regering hadden kunnen afzetten en dat men daar voorspoedig en zonder al te veel lasten verder leefde ondei* zelfgeliozen bestuur. De grieven der plattelandsbe woners waren minder zwaar dan die der stedelingen. Zij verzetten zien niet tegen 's Graven bestuur, maar wel verdriette het hen, dat anderen een aandeel trokken van hun arbeid zonder er het minste voor te .moeten doen. Het tiende deel van al hun granen, enz., moesten zij immers afstaan aan degene, die het tiendrecht over hun Landerijen bezat, en dit knel lende tiendrecht wilden zij kwijt! In navolging der poorters be legden de landbouwers een ver gadering en namen eenparig het '«luit, „dat zij de voorzijde tien den niet meer betalen wilden en zouden!" en dat zij „de persoon aanzien wilden, die ze zou komen halen." Van Heille tot St. Kruis en var de wallen van Slïiis tot aan die van Aardenhurg- deed men mee zodat de tiendheffers het niet uurfden wagen hun rechten te komen uitoefenen. De bezitters van deze rechten in deze streek, de kloosterlingen van St. Baaf in [Gent, die door deze weigerirg een groot deel van hun inkomen verforen, zaten na tuurlijk ook niet stil en wendden zich tot Maria van Bourgondië om hulp. Deze Landsvrouwe was van goede wil, maar vrijwel on machtig iets te doen, daar ze haar handen meer dan Vol had met het handhaven van haar eigen rech ten. Voorlopig moest het dus hij een schriftelijk bevel tot betaling bleven, dat de deurwaarder va:: de Raad in Vlaanderen overal ging afkondigen. Het antwoord der onwilligjen was kort: zij weigerden zonder meer en voerden zelf de tienden in hun schuren! Hierop kwamen weer nieuwe klachten van de abt van St. Baal bij, Maria binnen en weer werd de deurwaarder cr op afgestuurd. Ditmaal echter kon deze aan zijn eis meer kracht bij zetten, want Maria was intussen gehuwd met een krachtig soldaat en de* poorters der steden hadden zich reeds moeten bukken voor diens macht. Bijstand der steden was dus niet te verwachten en zo doende zat er voor de boeren niets anders op dan toegeven. Deden zij du nu nog niet, dan zouden zij inplaats van voor (ge machtigden van St Baaf, voor de Raad in Vlaanderen worden gedaagd en onze hoosdoéners be grepen maar al goed, dat zij meer genade hadden te verwachten van de kloosterlingen dan van de Raadsleden, die hun niet alleen de tiendweigering, maar vooral de opstand zouden aanrekenen. Op een viertal halsstarrigen na, verschenen dan ook alle weige raars. voor de abt van St. Baaf om restitutie van de geweigerde tienden en belofte van „beterin- ge" te doen. De straffen, die hun werden opgelegd, waren licht, zo als ook te verwachten was. Hoe het met de vier hardnekki- gen is afgelopen, vermeldt de his torie niet, maar we kunnen ge rust aannemen, dat zij een hards noot te kraken zullen hebben ge kregen. Opstand werd zwaar ge straft zijn mening te kennen, dat de volgende weken beslissend zullen zijn ten aanz'en van de mogelijk beid om door samenwerking met de gehfle wereld, de Sovjet-Unie inbegrepen, aan een chaos te ont snappen. Minister Wilson heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat een proef zal woraen genomen ter verruiming van het buitenlandse touristenverkeer in Engeland. Hierbij zullen tcuristen, die zich aar Groot Brittannië begeven, bij banken in hun land op vertoon van hun paspoort 25 kunnen ko pen, terwijl zij voorts een boekje met 6 aankoopbons zullen kunnen verkrijgen, waarop de buitenland se touristen zonder punten distri butieartikelen in Engeland zullen kunnen aankopen. Met dergelijke bonnen zullen de touristen b.v. stof voor 'n japon, 'n paar schoe nen of 6 zakdoeken kunnen ko pen. Ter gelegenheid van de Olympi sche spelen zullen 12 textielpun ten aan de deelnemers worden uit gereikt, alsmede aan de officials, journalisten en hun gezinnen. Mi nister Wilson maakte voorts de voorwaarden bekend voor hst ver strekken van benzinebons aan buitenlandse touristen, die Enge land met hun auto willen bezoe ken cf in Engeland een nie-uwe auto kopen voor export. Deze nieuwe voorschriften zullen van 1 Mei a.s. af geiden en zullen ook betrekking hebben op touristen, die zich op dat tijdstip reeds in Groot Brittannië bevinden. Door LLLERY tjUTÈPEh - 61) (Nadruk verboden.) Hij wist niet hoelang het duur de vóór hij de Arrowberg weer opgeklommen was tot aan de top. Die beklimming was nog erger dan het afdalen; het was een worsteling dat dreigde, de rug te breken, het hart te doen springen en de longen te doen barsten. Zijn henen waren als versteend in de beschermende laarzen en zijn han den leken bloedende vleesklompen Hij kroop naar boven zonder te denken, terwijl hij stotend adem haalde en de ogen halfgesloten hield. Hij weigerte aan dat ver schrikkelijke daar beneden hem te denken. Later merkte hij, dat het uren geduurd had vóór hij boven was. Eindelijk kon hij weer vrijer ademhalen cn zaCT bij het laatste Een hoog geplaatste Sowjet- Russische functionnaris te Berlijn heeft Maandagavond verklaard, dat nog geen beslissing was ge nomen of de Sowjet-Unie defini tief haar vertegenwoordigers uit de Geal'eerde Bestuursraad voor Duitsland al dan niet zal terug trekken. Op het ogenblik konden de Sowjet-Russen de vergaderin gen niet bijwonen „vanwege drukke werkzaamheden". Britss ambtenaren van de Be stuursraad achten het mogelijk dat d-e Sowjets het apparaat in stand willen houden tot dat. de kwestie var, de geldsanering ter sprake komt. Deze kwestie, aldus ds Britse z-cgHiiecen, zcu voor de Sowjet-Russen een veel heter ar gument vc-or een breuk kunnen ople-veren dan de weigering van de Westerse Mogendheden de Londense besprekingen te berde te brengen. greepje verspreide toornen op de top. Hij worstelde verder tot aan de rand van het bos en viel tegen de koele stam van eern boom met een innig gevoel van dank baarheid. Hij keek met zijn bloedbelopen ogen naar de lucht, De zon stond laag aan de hem.ei. Het was niet meer zo heet ais het geweest was. Water, een bad. jodium voor zijn wondenHij sloot zijn ogen en probeerde nog de kracht te verzamelen om de laatste paar meter, die hem nog van het huis scheidden, af te leg gen. Hij deed ze weer langzaam open. Er 'kraakte iets in 't kreupelhout rechts van hem. Zeker iemand van het gezelschap, die terug keerde. Dan krabbelde hij weer op en sloop terug onder de be scherming van de bomen achter hem; zijn vermoeidheid en wan hoop hadden nu plaats gemaakt voor 'n grote waakzaamheid. Het grote hoofd van de dikke Smith dook op uit een groepje bomen, meer naar het Westen en keek rond over de top. Hij zag er wanordelijk en grauw uit en zelfs op een afstand leek hij net zo vol met schrammen en hullen als Ellery. Maar niet het feit, dat die geheimzinnige oude gorilla ge wond en vermoeid terugkwam van Bij beschikking van de Minister van Bmnenlandse Zaken zijn, ter uitvoering van de wet, houdende voorschriften betreffende het stemmen door militairen bij een in 1948 te houden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de modellen vastgesteld voor het door de onder de wer kingssfeer van de wet vallende militairen in te dienen verzoek schrift om bij volmacht te mogen stemmen voor de lijst, waarop de burgemeester de niet op de kie- zerlijst voorkomende militairen, die bevoegd zijn bij volmacht té stemmen voor de eerder genoem de verkiezing, plaatst en voor de kaart, die de aan te wijzen ge machtigde ontvangt van de bur gemeester der gemeente, op wek ker kiezerslijst de militair voor komt Het te bezigen verzoek schrift is blauw gekleurd en van. watermerk voorzien; de kleur van vorenbedoelde kaart is oranje. Alhoewel 1 Maart j.l. de cm«- actie van de Nationale Monumen tencommissie voor het publiek eindigde, komen er gelukkig non regelmatig belangrijke bijdragen van diverse bedrijven binnen. Een grote onderneming te Arnhem heeft 100:000 doen overmaken terwijl een staalfabriek en een bekende tabaksfabrikant bijdragen van reap, 25.000 en 20.000 heb bel, geschonken. Dagelijks komen meerdere giften van ƒ1000 en hoger binnen. Zoals men weet zal ongeveer 2/3 van de op brengst aan de nagelaten be trekkingen van onze oorlogs slachtoffers ten' goede komen GROOT VEESMOKKiEL- COMPLOT OPGEROLD. Te Etten zijn door de Rijks politie 25 veesmokkciaars gear resteerd. Deze bende heeft, naar men aanneemt, meer dan 200 koeien de grens overgebracht; met geschatte totaalwaarde van pl.m 600.000, Pp 9 Januari werden 4 der ver dachten op heterdaad betrapt. Daarmede begon het onderzoek dat een zeer grote omvang aan nam en ruim 2 maanden duurde De opsporingsambtenaren vielen van de ene verrassing in de an dere en eerst na weken ingespan nen speuren kreeg men voldoende gegevens in handen om toe te slaan. Het complot strekte zich uit over Zundert, Rijen en Heus- dên. Onder de gearresteerden bevin den zich: W. d. B. uit Zundert, Van L. uit Rjen en P. C. uit Heusden. Deze mannen waren de grote figuren, die de zaken organiseer den en zij hadden hun handlan gers ook onder de ambtenaren. Deze veesmokkel was mogelijk door de medewerking van een 2- tal V.V.O.-ambtenaren en wel C. D. uit Ter Heide en C. M. te Gil- zcn. Voor vervoer uit de (grens strook naar de veemarkt te Rot terdam zorgden zij tegen ƒ25, per koe voor de nodige papieren. Natuurlijk kwamen de beesten, nooit ter markt, maar zij verdwe nen over ds grens. Men is er in geslaagd enige beesten in België te achterhalen. Voor het geld dat do koe,;en in België opleverden werden aldaar tapijten gekocht voer 75,— per stuk. De verkoopsprijs nadat de tapij ten ons land wacen binnenge smokkeld bedroeg ƒ200,tot 300,Op elke koe werd op deze wijze gemiddeld 1500,— 'winst verkregen. In het uitgebreide onderzoek heeft de opperwachtmeester Van de:.i Boom, uit Etten, een belang rijk aandeel gehad. ERNSTIG ONGELUK OP AMSTERDAMS BINNEN WATER. De 25-jarige Amsterdamse magazijnbediende-expediteur, p. van der W., (geraakte gistermid dag tussen liet dekzeil, -waarop z;infobladen lagen, en de muur van de brug over het Singel bij bet Koningsplein bekneld, toen de dekschuit „De Rovim" tegen de brug muur stootte. Het slachtof fer overleed ter plaatse. De „Rovim", die de laatste van een sleep van twee was, stootte in de bocht, die precies onder de brug ligt, tegen de muur, waar door de lading, 15 ton bladzink, ging schuiven. De twee andere magazijnhedienden-expediteura die op de voor- en achterplecht stonden, sprongen terstond in het Singel, een hunner werd door een voorbijvarend tankbootje opgevist en de andere werd door burgers op de wal geholpen. Aanvankelijk meende men, dat P. van der W. ook in de Singelgracht terecht was gekomen. Een burger en een inspecteur van politie begaven zich onmiddellijk te water en do ken talloze malen tevergeefs. Toen de dekschuit van de muur was af getrokken vond men het doodge drukte slachtoffer. VERTEGENWOORDIGER BESTAL ZIJN FIRMA. De Rotterdamse politie is er in geslaagd de 43-jarige vertegen woordiger van een Amersfoortse vetsmelterij J. K., op de Kruiska de, waar hij juist uit een café kwam, te ar-resteren, wegens het oplichten van zijn firma roer een ken, dat hij" het geld, dat hij voor de f i. ma incasseerde voor zich- i-cir besteedde. Toen hij op twee afrekeningsdata net te Amers foort vet scheen, kreeg men are waan en stelde osn onderzoek met bovengemeld resultaat Heden wordt de levenslustig reiziger naar het Huis van Bewü ring overgebracht. Dinsdagmorgen is de 50-jartee A den Boer, uit de 1ste Croos- wijkdwarsstraat te Rotterdam mm boord van een pontonbak liggende in de gemeentehaven en m gebruik toy de N.V. Havenher- stel beklemd geraakt tussen een slngerendë hijs en een stapel zer ken. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het Coolsingel-Zie- KPT1 lltla - kenhuis vervoerd, daarop is overleden. waar hij kort HANDIG, MAAR NIET HANDIG GENOEG. Een kapitein van een Neder landse coaster kwam bij de rivier politie te Rotterdam zijn nood klagen, dat iemand zijn beide machine-journalen „aclitcrovenre- orukt" moest hebben. Hrj had in Lissabon de machine van het scbp duchtig moeten la ten repareren en daarvoor 1100 moeten betalen, maar nu hij aan zijn rederij verantwoording moest afleggen waren de journalen spoorloos vfcrdwenen.. Het verhaal klonk verdacht toen uitkwam, dat het oponthoud' te Lissabon maar één dag had geduurd, iii welk tijdsbeloop be zwaarlijk een reparatie van zo grote omvang verricht kon zijn. De kapitein werd het vuur na aan de schenen gelegd en einde lijk was hij Zover, dat hij niet an dera dan bekennen kon zowel liet verhaal over de vermissing als over de reparatie verzonnen te hebben. De 1100 had hij samen met een runner „fris gemaakt". De kapitein, dè 38-jarige T. van der V., uit Schiedam, is nu in be waring gesteld. VEELBELOVEND JONGMENS. Gisterenmorgen heeft 'n knaap op het Karei de Stouteplein te Rotterdam een van zijn kame raadjes een grote steen naar het hoofd gegooid., met een grote bedrag van zlOO,Van dit be-1 bloedende wonde als gevolg. drag bleek hij nog 300,0ver to hebben, terwijl hij bij- zijn Utrecht se hospita nog voor 800,in het krijt stond. De man, die een behoorlijk salau ris verdiende, scheen zoveel voor zijn uitgaansleven nodig te heb- De kinderpolitie is in de zaak gemengd, want de dader ver klaarde laconiek, dat hij het zo leuk vond om bloed te zien vloeien. „Ik doe dat wel-eens meer en het Is*zo'n aardig ge zicht". zijn .tocht, dreef Ellery er toe om zijn tegenwoordigheid te verber gen. Doch het feit dat naast hem, met haar knap gezichtje r.et zo schramde als dat van de ander, het figuurtje van mrs Carreau' verscheen. Het eigenaardige paar gluurde eerst grondig naar alle kanten van het open terrein vóór hst huis. Dan, blijkbaar overtuigd, dat zij de eerste waren die terug kwamen, stapten ze onder de bo men vandaan en liepen naar een groot plat rotsblok, waar mrs. Carreau, met eeh. hoorbare zucht van verlichting, op neerviel. Ze leunde met baar kin op één hand en keek onverstoorbaar naar haar reusachtige begeleider. De grote, (gezette man leunde tegen de dichtstbijzijnde boom en zijn ogen keken onrustig rond. De vrouw begon het eerst te spreken. Ellery kon nog net zien, hoe ze haar lippen bewoog; magr hij was te ver weg om te horen wat ze zei en hij verwenste in stilte het lot, dat hiem zo dicht hij de twee had gebracht, maai- niet dicht genoeg om hun gesprek af te luisteren. De man was niet op zijn gemak. Hij ging van de ene voet op de andere staan, leun de zwaar tegen de boom aan en Nee," zei Toean Tinus, ,,'tis eigenlijk ncgi zo gek niet om in Indië te zitten. Vroeger beschouw de ik het leven als een lolletje, maar de laatste tijd ben lk er de ernsf van gaan inzien." Het werd op zó'n nuchtere toon gezegd met zó'n- ernstig ge zicht, dat het een raadsel voor je bleef, of hij het meende of niet. Het waa een van de droog-filo- sophische opmerkingen, die tijdens de rustpauzen ten beste werd ge geven. We waren namelijk bezig met het beklimmen van de Pander man, een „zandhoop" van ruim 2000 meter hoogte, die ten Zui den van Batoe ligt. We hadden er al zolang tegen op moeten kijken, dat we de top ook wel eens onder ons wilden hehlben Om goed vijf uur in de morgen waren we op weg gegaan, de schitterende kleurengloed van de zonsopgang in het Oosten, het doel van onze tocht in het Zuid- Western Acht man trokken in ganzen mars over glibberige paadjes... Opgewekte roepen klonken heen en weer: hatelijkheden aan elkan- -ders adres, sarcasmen over de goede verzorging... Na ruim een half uur hield het pad op pad te zijn en nu werd hst ernst. Een woekering van planten en lianen, in elkaar gegroeide struiken en venijnige doorns be moeilijkten ons opwaartse streven ten zc-erste. Geleidelij-kaan stegen we en de helling werd steiler. Hier 'en daar stootten we op een ,zwijnenpaadje, dat plotseling in het gewas verdween, om iets hij scheen ineen te krimpen onder de scherpe verwijten van de vrouw. Ze sprak lange tijd aan één Stuk door en hij deed zijn mond niet open om haar te antwoorden Dan stond ze plotseling op, schijn baar boos en verontwardigd, en streKte haar rechterarm uit. Een ogenblik dacht Ellery, dat Smith haar wilde slaan. Hij sprong van de boom en zijn krachtige ka ken bewogen zich heftig, toen hij haar iets toesnauwde. Hij hief zijn arm half op. De vrouw be woog zich nietje,n liet haar hand ook niet zakken. Al de tijd dat hij sprak, bleef die hand zo bewe gingloos uitgestrekt. Maar ein delijk bedaarde zijn woede plotse ling en hij voelde in een borstzak van zijn jas en haalde een porte feuille te voorschijn, om er iets uit Ellery kon niet zien wat het was en duwde dat in haar blanke handje, nu vol rode strie men. Zonder verder nog naar haar om te kijken, haastte hij zich naar het huis toe. Mrs. Carreau bleef een poosje stil staan' en keek zelfs niet naar datgene wat ze in haar hand had ze stond daar bleek en stijf als 'n standbeeld Dan hief ze haar linkerhand op tot ze de rechter aanraakte. Haar vingers ont- hogerop weer te voorschijn te ko men. Het uitzicht op de vlakte bene den ons, was sprookjesachtig. Als uit een speelgoeddoosje getoverd lag Batoe daar: pietepeuterige- 1 kleine, witte huisjes met heldert rode daken, en een weggetje, dat zich er tussendoor slingerde. Tussen de ruige toppen van het Andjasmoro-gebergte hingen' wa zige nevelsluiers en de statige Ardjoeno stond helder-blauw in bet morgenlicht. Kleurig glirsterende sawahs strekten zich uit langs de hellin gen en in het dal. De moskee, het sanatorium en verderop „Beau Séjour"... je kon het nog vaag onderscheiden. Door de pas in het Westen, had den we een uitzicht over Republi keins gebied. Zodra het ademhalen wat regel matiger ging, trokken we weer hogerop door het dichte struikge was, waarin Koops (de Drente naar uit Ide) zo goed en zo kwaad als het gir.g, een opening hakte. Soms was er geen hakken aan- en dart liet hij zich gewoonweg plat voorover vallen in de wirwar, zo doende een paar meter winnend. Op enkele punten was de helling zó steil, dat je je moest ophijsen langs de boomstammetjes en met je voeten moet tasten om een steunpunt te vindén Het open ge deelte, dat er op een afstand zo gemakkelijk had uitgezien, bleek het zwaarste stuk te 'zjn. De hel ling stond als een muur voor je en Uitstekende steenklompen en uithollingen boden het enige hou vast. Na 50 meter was je doodop en de rustpauzen werdén steeds lan ger. Intussen was de bewolking spanden zich en langzaam begon ze datgene, wat Smith haar zo tegen zijn zin had afgestaan, te verscheuren. Ze scheurde het in kleine stukjes, met nijdige ruk ken, smeet die stukjes boos weg in de richting van het bos, keerde zich om en strompelde Smith achterna. Ellery zag boe tiaar schouders schokten. Ze liep blin delings verder, met haar hoofd verborgen in haar handen Ellery wachtte nog even, zucht te, ging rechtop staan en liep naar de plek die de twee zo juist verlaten hadden. Hij keek snel om zich heen. Ze waren allehei in huis verdwenen en er was nie mand te zien op de open plek. Hij bukte zich en begon elk snipper tje, dat hij vinden kon, op te rapen. Ze waren van papier, zo als hij al wel vermoed had en een blik op één stukje vertelde hem al wat hij weten wilde. Zo bleef hij tien minuten rondkruipen en toen hij alle stukjes gevonden had, liep hij het bos weer in, ging op de grond zitten, haalde een oude brief uit zijn zak en terwijl hij die uitspreidde en als onderlegger gebruikte, begon hij de snippers aan elkaar te passen. (Wordt vervolgd kómen opzetten en slierten damp streken langs de bergwanden, of legden er. zich als een luchtige deken tegen aan. Het dal was aan ons oog onttrokken en bij tijden zag je niet verder dan enkele tientallen meters. Een dichtbegroeid bos met mast- boompjes vergemakkelijkte de tocht weer voor een tijd en we dachten een flink eind op te schieten. Groot was daarom de teleur stelling, toen we bij een open stuk plotseling de top weer voor ons zagen, z6 hoog en nog zó ver, dat we dachten (één ogenblik maar) er nooit te zullen komen. „Zul je zien, dat wë ook nog door een ravijn moeten," kwam sergeant Tromp uit Warffum. Met de moed der wanhoop maar weer voorwaarts: een open stuk, opnieuw mastboompjes en weer een open stuk. De étappen wer den korter, de rustpauzen langer. Dan. plotseling een zegevieren de kreet: toch nog eerder dan we verwacht hadden was de top be reikt. 'De vermoeidheid -was ver geten en na in dubbel sneltempo de laatste glibberige helling te hebben overwonnen, kwamen we aan op het ifleine plateau, 2040 meter boven de zeespiegel. Met veldheersblik jagen we neer op een machtig panorama, dat er niet meer was, want een zee van wolken had er zich over heen gelegd. De Ardjoeno en Ssneroe konden er nauwelijks hun koppen boven uit houden. IJle wolkenflarden passeerden ons in. razende vaart. In het Zuiden doken enkele an dere toppen van het Kctwi-ge- bergte op: ruigbegroeid en on heilspellend. Uit de open hemel beven ons zond de zon haar brandende stra len en het deed je goed een ogen blik uit je natte, modderige plun je te kunnen stappen. De Batal jonscommandant, Majoor Ack- sen uit Wassenaar, die er voor een groot gedeelte van de tocht in geslaagd was .jcich als „hoog ste" man van 3-5 R.I. te (land- haven, ging een middagdutje doen. Zijn chauffeur, Korporaal Dorsthorst, de Hagenees Haze- broek en de hele rest maakte zie* verdienstelijk met het beschadi gen van de weinige boompjes la de omtrek. Anderhalf uur duur de ons verblijf in hogere sferen; daarna ging het holderdebolder langs een slingerpad naar be neden. Op een gegeven ogenblik was het tempo zó snel, dat drie, vier man zich niet konden inhou den en over elkaar heen tuimel den. In ruim twee uur waren we be neden: de omgekeerde richting had ons bijna vijf uur gekost De meesten van ons zullen die nacht wel als een blok geslapen hebben, maar allen waren we het er over eens, dat het een pracht van een onderneming was.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2