1 -I li r' DE DISTRIBUTIEglNIBELGIE ril 1 De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS T 1 i 4 f I Finse delegatie in Maskou aangekomen De ratificatie van het verdrag van Brussel door België Zware ontploffing te Haïfa De Grondwetsherziening Chen».- 611 AMSTELKADE 181 TEL. 97437 AMSTERDAM-Z VROUW BESTAL OUDEN VAN DAGEN. I Melk en boter van 1 Mei af vrij. Tijdens een gisterenmorgen ge houden persconferentie hebben de Belgische Ministers van Voedsel voorziening en van Economische Zaken, resp. de heren Moens de Fijrnig en Duvieusart, verklaard, dat met ingang van 1 Mei a.s de melk en de boter in België vrij van distributie zullen zijn. Be prjjs van geïmporteerde boter zal van dat tijdstip af van fr. 95 tot 80 worden verlaagd. Vooraf gaand aan het vrijgeven van de boter, zal in de maand April het volgende vetrantsoen worden ver strekt: 600 gr. margarine, 500 gr. bo ter, tafelolie en 300 gr. geïmpor teerde reuzel. Met ingang van 1 April zal de prijs voor bevroren vlees van 70 fr tot 65 fr. worden terugge bracht. Met ingang van 1 Juli, zal de iï-oodprtjj, voor 'n brood van 900 gram met 50 centimes worden verminderd en zal ,dan 6 20 fr. be dragen. Naar de Ministers mededeelden heeft men deze prijsverlaging kunnen doorvoeren, als gevolg van de toepassing van het verdrag op iange termijn, dat België met de Verenigde Staten, Canada en Australië heeft gesloten. Dit con tract dekt 2/3 van de Belgische behoefte op basis van de tegen woordige rantsoenering. Voor het eind van het jaar zal _de regering waarschijnlijk tot een nieuwe ver laging van de broodprijs met 50 centimes kunnen overgaan, aan gezien de oogstvooruitzichten gunstig zijn. Naar de heer Moens de Fernig in antwoord op een desbetreffen de vraag mededeelde, zal de sui ker in September a.s. worden vrijgegeven. De binnenlandse distributie van voedergraan en van andere voe dingsmiddelen voor het vee, zal met ingang van 1 April eveneens geheel vrijk<Mnen. De prijs van zemelen wordt met 25 procent verlaagd. Margarine en produc- De Finse delegatie, die onder handelingen za! voeren over een verdrag van wederzijdse hulp, is te Moskou aangekomen. Zij werd oa. door Andrei Wis- jinsky, de Sovjet onderminister van Buitenlandse Zaken, begroet. Spaak, eerste Minister en Minis ter van Buitenlandse Zaken van België, heeft de wens geuit nog voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten over de ratificatie van het pact'van Brussel in het parlement gestemd te zien. In het dicht bevolkte Arabische kwartier In het Oostelijk deel van Haifa' heeft zich Maandagmiddag een ziware ontploffing voorgedaan tengevolge waarvan een geheel woningblok ingestort is en vele gebouwen beschadigd zijn. Men vreest, dat er vele doden en ge- wonden zijn. De explosie, die in het hayengedeelte plaats vond, was verschillende kilometers in de omtrek voelbaar. Volgens het politierapport zou den Joden in legeruniformen twee vrachtauto's, voorafgegaan door een jeep, in een Arabische straat gereden hebben en na de auto's tot stilstand te hebben gebracht in da jeep ontkomen zijn. Woedende Arabieren overvielen na de ontploffing Britse pantser wagens en trachtten Wapens te roven. Men is' van mening, dat deze daad een represaille is op het bombarderen van de Joodse havenwijk, 34 uur eerder. Door iiüjERY QtiüiiüNi 59) (Nadruk verboden.) „Nu ja. het was maar een idee," antwoordde de oude heer mat. „Nou," hij wreef quasie-opge- wekt in zijn handen, „dan blijft er nog maar één ding over. Als- we onze 'sandwiches op hebben, dan gaan we op een ontdekkings tocht uit." Ze keken hem hoopvol aan en Ellery kreeg, een wee gevoel in zijn maag. De ogen van Ann For rest begonnen, te schitteren. ,,U bédoelt in de bossen, in specteur?" vroeg ze gretig „U is een verstandige jonge dame. Ja, dat bedoel ik, miss For rest. De dames ook. Iedereen ten die op basis van exotische oliën worden gefabriceerd, kun nen vooralsnog niet worden vrij gegeven, jlaar de productie van deze oliën nog onvoldoende is. Het tegenwoordige rantsoen in België komt evenwel overeen met het vooroorlogse gebruik. Verwacht wordt, dat als gevolg van het prijsgeven van voedings middelen voor vee, ook de prijs van binnenlandse boter aanmerke lijk zal dalen. Met ingang van 1 April zal de Belgische regering de subsidie van fr 15 per kg boter, welke tot nu toe aan de Belgische boeren is verleend, in trekken. Dit zal bij een productie van 25 millioen kg binnenlandse boter een bezuiniging voor de schatkist betekenen van fr. 375 millioen. Koning Gustaaf van Zweden heeft zich geheel hersteld naar Cannes begeven ter bijwoning van. het plaatselijk tennis-toumooL Naar het A.N.P. verneemt heeft de grondwetscommissie haar rapport thans aan H. M. de Koningin aangeboden. Tevens kan worden verwacht, dat de Regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot ver andering in de Grondwet ten ein de een nieuwe rechtsorde vo8r de in artikel 1 der Grondwet ge noemde grondgebieden te kur.nen voorbereiden en vestigen, a Is m Ale strekkende tot invoering van het instituut van staatssecretarissen. TERNEUZEN. Een kort. doch duur uitstapje, Terwijl de heer K. uit Blaricum bij de firma NobelsMolducci, in de Noordstraat, rustig in de huis kamer zijn zaken zat to bespre ken, bemerkten de 30-jarige M. de J. en de ongéveer 38-jarige J. A., die beiden onder invloed van sterke drank waren, de auto van de heer K., die deze voor de win kel van de firma N.-M had neer gezet. Zij besloten hiermede een ritje te gaan maken, doch reeds aan het Stadhuis waren de gele genheids automobilisten het stuur kwijt en reed .de auto het trottoir op. De gevel van de woning van de heer Kavelaars moest het ont gelden, waarna de wagen recht op de ingang van de sigarenwin kel van Mej. Moelker reed en daar tot stilstand kwam. De auto, die flink beschadigd was, werd later door de firma Kerckhaert naar diens garage gesleept. De beide automobilisten werden door de gemeente-politie onder haar hoede genomen en zullen hedenmorgen wel terdege ont nuchterd zijn ,als zij, behalve de justitiële gevolgen, het bedrag der toegebrachte schade te horen krij gen. AXEL. Filmavond. Van de aankomst der eerste gerepatrieerde O. V. W.-ers uit Indië waren te Kruiningen (Veer haven) en Perkpolder door de Fa de FeijterBut smalfilm op namen gemaakt, die thans van wege de Band .Ned. Indië aan de ouders, familie, vrouwen en ver loofden der gerepatrieerden ter vertoning zijn aangeboden op de bovenzaal van het hotel „Het Gul den VliÊs", alhier. Zoals te verwachten was be stond voor deze film-voorstelling zeer grote belangstelling, daar inzonderheid' aan het tamelijk grote Axelse contingent der ge repatrieerde Zeeuwen in deze uit- Hubert Dollberger, 'n plaat selijk functionnaris van de Oos tenrijkse volkspartij te Wenen is, verdwenen na een bevel te hebben ontvangen zich bij de politie te vervoegen. Men acht het moge lijk, dat hij ontvoerd is. stekend geslaagde opnamen aan dacht was besteedt, zodat deze a.h.w. een specifiek plaatselijk karakter droeg. Tijdens de voorstellingen werd telkens gecollecteerd voor de Band Ned. Indië. Wij vernamen nader dat ook de netto opbrengst van de toneel voorstelling der Terneuzense Dy- ceumclub op Dinsdagavond (he den dus) eveneens zal worden af gedragen aan deze instantie. Opgevoerd zal worden het be- kgnde blijspel „De Gebroeders Kalkoen". Aan belangstelling zal het zeker bij deze opvoering niet ontbreken. Wat de filmvoorstelling betreft, deze mag voorzeker als een reclame worden beschouwd voor de vervaardiger en de „Band". Feestplannen 50-jarig Rege ringsjubileum van li. M. de Koningin. Vanwege het feest-comité is het volgende communiqué ter pu blicatie in de pers opgesteld: In grote lijnen is doet- het Werk-comité van de Feestcom missie een programma voor de feestelijkheden ontworpen. Daar het comité evenwel van oordeel is, dat deze aangelegen heid de gehele gemeente aangaat, heeft het gemeend goed te doen tegen a.s. Donderdag 25 dezer de vertegenwoordigers van alle wij ken, buurten en straten bijeen te roepen voor een vergadering op de Raadzaal, waar deze plannen zullen worden besproken, waarbij enkele, zeer interessante films van vroegere feestelijkheden zullen worden vertoond. Per circulaire zijn de vertegen woordigers van wijken, buurten en straten opgeroepen. Ongetwijfeld zullen deze allen met een nog na der door hen aan te zoeken per soon van deze uitnodiging ge bruik maken, opdat het, der tradi- •t:e getrouw weer een Axel waar dige feestviering zal worden, die tot in onderdelen moet slagen. BIEKVLIE.T Toneelclub „J,acob van Hennep". Te Biervliet is een toneelclub opgericht, die „Jacob van Lennep" gecioppt is. De vereniging telt 'issrsSsS trekt zijn slechtste pak aan plusfours als u die hebt of een rijbroek dan zullen we ons ver delen en die bossen eens haarfijn onderzoeken." „Dat zal fijn zijn," riep Francis, „kom mee, Ju!es." „Nee, nee Francis," zei mrs. Carreau, „jullie moeten niet -Waarom niet, mrs. Carreau?" zei de inspecteur hartelijk. „Er is absoluut geen gevaar bij en de jongens zullen hst prettig vinden. We zuilen het trouwens allemaal prettig vinden. Dan raken we dat saaie gevoel misschien kwijt... Aha, mrs. Wheary, goed zo. Tast toe, mensen. Hoe eerdr we .begin nen, hoe beter, 'n Sandwich, El?" „Och ja," zei Ellery. De inspecteur keek hem even aan, haalde zijn schouders op en begon, weer druk te praten en te gebaren, net als een cud aapje. Even later glimlachte en praat ten ze allen druk, zelfs vrolijk, met elkaar. Ze aten bedachtzaam en voorzichtig en genoten van elk hapje van de droge sandwiches. Ellery bestudeerde hen en voel de hoe het' weeë gevoel in zijn magg toenam. Iedereen scheen liet ineengekrompen, verstijfde lichaam van dr. Xavier vergeten te zijn. De inspecteur stelde zijn troepen op als een. moderne Napoleon, hij deed net of het een spelletje was, die ontdekkingstocht in de bos sen en tegelijkertijd wist hij toch heel slim ieder zijn eigen gedeel te aan te wijzen, zodat geen me ter van de stille, rokende bossen niet doorzocht zou worden. Zelfs mrs. Whéary en de zwaar moedige Bones werden in de ge lederen geplaatst. Zelf ging hij aan de Westkant staan van de halve cirkel, die ze om het bos vormden, Ellery aan de Oostkant en de anderen op regelmatige af- standen tussen hen in. Mark Xa vier stond in het midden: tussen hem en de inspecteur werden miss Forrest, dr. Holmes, mrs. Xavier en de tweelingen gezet; tussen Xavier en Ellery, mrs. Carreau, Bones, Smith en mrs. Wheary. „Denk er nu aan." riep de in specteur, toen ze allen hun plaat sen ingenomen hadden., behalve Ellery "en hij zelf. „blijf rechtuit lopen zo dicht als je kunt. Natuur lijk zul je verder van elkaar af raken ais je naar beneden gaat onflA de oppervlakte van de momenteel 12 leden; het aantal hoopt men spoedig uit te breiden. Wij wensen de club een lang be staan toe en hopen dat zjj een hoog spelpeil moge bereiken. Uitslag examen. Voor de op Donderdag en Vrij dag, 18 en 19 Maart alhier ge houden examens costuum- en lin- nennaaien slaagden: CostuumnaaienBetsy van Gijs; Martha de Kesel; Ivonne Raes; Marie Jansen; Agnes Boerjan; Neiiy Corneiissen; Lucia Brakke; Nelly Hubrechts. LinnennaaienMaria L Sinack; Saartje Zonr.evijlle; Alina Cam- m&ert; Serafina v. Eijkeren; Ma- na Scheele; Toos de Jonge; El vira Ongenae; -Emmie Pilaet; Jo Verplanke; Jans Riemens; Lenie Vercruijsse; Elvira Waetjes; Ceii- na Wijffels; Catharina Dieleman; Lidy Goossens; Corrie de Oude; Corrie v. d. Hooft; Klazien Ver- mue. Alle meisjes zijn leerlingen van de R. K. Vereniging tot bevorde ring van industrie- en huishoud- onderwijs „St. Anna". Het exa men werd aigenomen door Soeur Alouise en Soeur Sophia. Pastoor Burm van Biervliet reikte de diploma's uit. KLOOSTERZANDE. Vrouw levend verbrand. Bij de weduwe Fransen alhier, welke 86 jaar oud was, meldt de „Stem", viel door onverklaar bare oorzaak de in de kamer staande petroleumkachel om, waardoor haar kleren in vlam geraakten. Zij trachtte de buitendeur te bereiken, maar verbrandde le vend. Ze werd dood voor de deur aangetroffen. Door de potlti. Werd een onderzoek ingesteld en de burgemeester stelde zich per soonlijk op de plaats van het on geval op de hoogte. SLUISKIL. Jaarfeest Chr. Jongenscluh „Eben Haëzer". In, de' Chr. school werd door de Chr. Jongensclub „Eben Haëzer" een jaarvergadering gehouden Na de gebruikelijke opening, be handelde een vaste medewerker een Bijbels onderwerp. Een jaar verslag keurig op njm, was een mooie overgang tot het feestelhke programma Hierna werd opge- voerd het geestige samenspraakje in drie bedrijven „Kan je met ver staan". De onverbiddelijke rech ter en do plichtsgetrouwe veld wachter waren net „echt"' De pauze werd gevuld met een verloting. In - het dan volgende nonstop-programma oogstten no- twee samenspraakjes, getiteld „De Voetbalschoen" en De knecht geeft les", gro.e bttvV Vooral de pakhuisknecht uit het stukje „De Voetbalschoen" deed de zaq.1 daverend lachen. 'Het geheel werd afgewisseld 1 door declamatie en samenzang en tot grote vreugde van alle aanwe zigen zongen de jongens van de C. J. C. en de in de zaal aanwe zige jongens op het podium broe derlijk ook nog pittig het Bonds lied. Rest nog te vermelden, dat een afgevaardigde van de C.J.C. „Gideon" uit Axel enkele harte lijke woorden tot cle feestvierende club richtte. De avond werd door een der ieiders geslotqn. 't Was een alles zins geslaagd jaarfeest. BIJ RANGEREN GEDOOD. Bij een sprong op een rangeer locomotief is gisterenochtend de Beverwijkse rangeerder bij de Kon Nederl. Hoogovens, H. van der Kolk, uitgegleden en onder de wielen van de machine terecht gekomen. Hij werd op slag1 ge dood. WEER EEN GOOISE INBRAAK OPGELOST. Dezer dagen werd ingebroken in het stoffenmagazijn aan de Brinklaan te Bussum, waar een grote partij lappen stof werd ont vreemd. Na een uitgebreid on derzoek heeft de Bussumse politie in samenwerking met de Naar- ciense' recherche in een café te Naarden de Bussumers A. de W. en M. C. K. gearresteerd, terwijl in zijn woning te Bussum werd aangehouden een zekere B. B. Bij een huiszoeking in de wo ning; van, de W. werden nog diver se lappen stof in beslag genomen, een groot gedeelte was reeds ver kocht. De recherche te Deventer heeft de hand gelegd op een dievegge, de 35-jarige gehuwde vrouw V., die een lange reeks van diefstal len op haar geweten heeft, ge pleegd in de girote gestichten voor oude lieden te Deventer. Zij kwam daar geregeld hinnen, liep de ge stichtsgangen door en sloop in de kamers, waar op dat ogenblik nie mand thuis was. Daar roofde zij geldsommen, linnengoed, sieraden, huisraad en distributiebescheiden. De omstandigheid, dat de oujes de gewoonte hadden bij hun afwe zigheid de sleutel van hun kamers aan de buitenzijde der deur op de gang 'te hangen, maakte het de dievegge gemakkelijk een grote buit weg te slepen. MEISJE DOOR JEEP DOOD GEREDEN. Zondagmiddag is op de Pias- zoom te Rotterdam de 5-jarige Nelly den Hoed van de Hoofdweg door een jeep aangereden en ge dood. Do bestuurder die de macht o«er zijn stuur kwijt was en berg groter wordt, hoe verder je van de top af komt. Maar kijk goed uit. Als je vlak bij het vuur bent en kom er niet te dicht bij zie dan of je geen' gaatje kunt ontdekken waar we door heen kunnen. Ala je iets vindt, dat er veelbelovend uitziet, be gin dan maar te roepen, dan gaan we daar allemaal op af. Allemaal klaar?" „Allemaal klaar," riep miss For rest, die er alleraardigst uitzag in een plusfours, die ze van dr. Hol mes geleend had. Haar wangen gloeiden en ze was zo levenslus tig als de Queens haar nog niet gezien hadden „Dan verruit!" en de inspecteur voegde er met een zachte stem bij: „Moge God jullie behoeden." Ze doken de bossen in. De Queens hoorden de jongens gillen als jonge Indianen, toen ze door d% krakende struiken dron gen en uit het gezicht verdwenen. Een ogenblik keken vader en zoon elkaar zwijgend aan. „Nu, ouwe Romein," zei Ellery, „ben je nu tevreden?" „Ik moest toch iets doen, niet"' En," verdedigde de inspecteur zich, „wie weet vmden we wel een bovendien plotseling voor een auto moest uitwijken, reed het wandelpad op, waar' het meisje met haar moeder liep te wande len. Het kind werd 7 meter mee gesleurd en was op slag dood. TEXHELDIEFSTAL. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in de kleermakerij van de firma Geluk aan het Bolwerk-Zuid te Bergen op Zoom. Niettegenstaande de inbrekers door de vrouw des hui zes in hun werk werden gestoord, bleken toch enkele coupons stof, alsmede een koffer met lappen, verdwenen te zijn. Ook een bedrag van 250,hadden de dieven en. pasant meegenomen. Door uit snijding van een glas-in-lood- raampje hadden zij zich toegang weten te verschaffen. VROUWELIJK POLITIEPERSO NEEL TE NIJMEGEN. Mede in verband met veelvuldig voorkomende imarktdiefstallen heeft de politie te Nijmegen vrou welijk politiepersoneel aangesteld, dat o m. de taak heeft op open- hare markten een oog in het zei! te houden. Vrouwen, onder wie ook huismoeders, die nog nooit met de politie in aanraking waren geweest, zijn in verschillende ge vallen op heterdaad betrapt bjj het wederrechtelijk iwegnemen van textielgoederen, zoals wol, linnen, kousen en soortgelijke artikelen, Enkele van deze vrou wen werden door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot de hocgste straffen, die voor derge lijke vergrijpen bestaan. OUDE VROUW VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 81-jarige mej. C. J. K. uit het St. Nicolaas gesticht voor ouden van dagen te Enkhuizen hij het passeren van de Stenenbrug, waarschijnlijk door dat zij onwel werd, gestruikeld en in de gracht gevallen. Twee vorbijgangers wisten haar direct op het droge te brengen, terwijl ook een dokter onmiddellijk aan wezig was. Toepassing van kunst matige ademhaling, noch toedie ning van zuurstof mocht meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het gesticht overgebracht. uitweg! Dat is helemaal niet on mogelijk." ,,'t Is zo goed als onmogelijk.' „Daten we daar nu maar geen herrie om maken," zei de oude heer kortaf. „Ik heb jou 't meest naar het Oosten gezet en mezelf het meest Westelijk, Omdat dat de twee plaatsen zijn, waar we de meeste kans hebben, al beweer jij dan van niet. Je moet zo dicht mogelijk bij de rand van de kloof blijven. Daar zullen de bomen ook waarschijnlijk dunner staan en daar zal dan ook een doorgang zijn, als er een is." Even zweeg hij en haalde de schouders op. „Enfin, schiet maar op en veel SUCC6S ,,'t Zelfde," antwoordde Ellery, keerde zich om en liep op de ach terzijde van de garage toe. Hij keek nog eens om vóór hjj de hoek omsloeg en zag zijn va der neerslachtig naar de West kant sjokken. Ellery maakte zijn das wat los ser, veegóe met een voohtige zak doek zijn bezweet voorhoofd af en ging verder. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2