BINNENLANDS NIEUWS AVONTUREN- VAN BIM IN GROENLAND Frans biad o/er militaire samenwerking in West-Europa 41 - Da zuivering van Britse regeringsorganen HET GEVAL BELGA Da Joden in Duitsland Critiek van V/aliacs De Grote Vier over Infiltratie in Palestina Sowjet-Russische gezinnen te Beriijn naar S.U. Critiek van Ex-Koning Michaël op Sowjet-Unie BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. TRUUS VAN GENEYGEN GEVONDEN. «Icltalt en ten, die tot doel hebben de ver deling te verhinderen. Er bestaat thans zelfs twijfel over, of de Grote Vier de Veiligheidsraad wel een resolutie zuilen voorleg gen, waarin verklaard wordt dat er een toedreiging van de vrede in Palestina toestaat. Het was een geluk voor IJso en Bim, dat ieder lid van de Geldlands© expeditie zijn welom schreven taak had. De mannen, die hier de kaart bestudeerden, waren niet aange steld als ijstoerenjagers. Daarom maakten zij alleen maar alarm door in de lucht te schieten. Tetipn de tijd dat de ijsberen- jagers op het'toneel zouden ver schijnen, zouden Bim en IJso al He.. Parijse tolad „L'Intransi- geant" schrijft uit Franse hron te hebben vernomen dat Veld maarschalk Montgomery, de chef van de generale staf van het Britse imperium, inspecteur-gene raal van de legers der verhonden vijf West-Burope» staten zal worden. De vijf delegaties zijn het er te Brussel over eens ge worden, aldus het blad, dat het noodzakelijk is een militair' "frer- bindingslichaam te hebben, dat in feit een hoogste opperbevel voor de vijf landen zou vormen. - ,L' in tra nsigean tzegt voorts, dat de V. S. geen deel zullen ne men aan deze nieuwe militaire organisatie, die evenwel nauw contact zal onderhouden met het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten. Noch het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken, noch dat van Oorlog wilde commentaar geven op het door „L'Intransigéant" gemelde. Een woordvoerder van het Franse Ministerie van Oorlog zeide: „Wij hebben beslist geen bijzonderheden over dit onder werp". 'jJe namen van fascisten, com munisten en geestverwanten die werkzaam zijn op de bureaux van belangrijke Britse reg,eringsorga- nen zijn geregistreerd op een ge heime lijst, Welker samenstelling berust op inlichtingen uit „on verdachte bronnen" zoals de ge heime dienst op de speciale af deling van Scotland Yard. Tegen alle fascisten en com munisten die voor verwijdering uit hijB bureaux in aanmerking komen zullen gespecificeerde be zwaren worden ingebracht, aldus is van bevoegde zijde vernomen. Deze personen zullen gelegen heid krijgen tot beantwoording van de bezwaren en de bescher ming van de wet genieten tegen onrechtvaardig ontslag. Het aantal personen dat waar schijnlijk ontslagen zal worden is niet groot, doch het aantal dat overgeplaatst zal worden naar niet-belangrijke bureaux zal mis- schien een tweehonderd toedragen. Voor overplaatsing zal geen be wijs nodig zijn dat de betrokken persoon actief ondermijnend werk heeft verricht; lidmaatschap van de communistische of van fascis tische partijen zal ais voldoende grond aanvaard worden. Het Belgisch blad „La Nation Beige" merkt met betrekking tot het conflict tussen Belga en de regering op, dat de regering een soort ban heeft uitgesproken over het. enige nationale nieuwsbureau, waarover België beschikt, en dat zij bovendien de indruk heeft ge wekt, ondanks de aangegane ver bintenissen, di'.t nieuwsbureau in zijn bestaan te willen treffen. „La Nation Beige" wijst er in dit verband op, dat de Belgische Staat niet alleen alle abonne menten bij Belga heeft opgezegd, doch bovendien de Ministeriële afdelingen verboden heeft voor taan nog inlichtingen aan Belga te verstrekken. „Als toppunt van kleingeestig heid komt er hog dit bij", zo gaat het blad verder, „de kantoren van Belga zijn gevestigd in een ge bouw dat de Staat toebehoort. De Minister van Openbare Werken zou nu, op bevel van de Eerste Minister, de directie van Belga hebben medegedeeld, dat dit ge bouw ontruimd dient te worden. Dit is gewoonweg machtsmis bruik Het liberale blad „Het Laatste Nieuws" commenteert de con tractverbreking tussen de Radio- weer In een volgende tent zijn. „Er staat een wachtpost voor de deur," zei Bim. „Dan gaan wij maaf weer dooi de personeelingang naar binnen," antwoordde Bim monter en hij nam een kijkje in een bijzonder grote tent. Dadelijk zag hij dat zijn vriend Mugli hier was. Maar in wat voor treurige toestand! De de tective gaf geen teken van leven, waarschijnlijk omdat de ver- omroep en Belga. Het herinnert er in dit verband aan, dat het agentschap Belga zijn abonne mentsprijzen naar verhouding van het aantal abonné's berekent en dan indien een van deze wegvalt, de prijzen verhoogd moeten wor den. Het blad merkt op, dat de tus senkomst der regering bij het N.I.R. er eens te meer de aan dacht op vestigt dat deze instel ling een instrument der regerings- politiek wordt. In de „Gezette de Liège" wijst de heer J. Demarteau, de direc teur van dit blad1, er op, dat dag bladen hun abonnementen bij het Belgische Persagentschap zullen opzeggen, indien dit, in welke vorm dan ook, onder Staatsin vloed komt te staan. „Zelfs zon der over grote kapitalen te be- sichikken", zo schrijft hij „zou on getwijfeld een onderlinge hulp worden ingericht, waardoor het de verdedigers van de onafhan kelijkheid der pers zou mogelijk zijn over een vrije informatie te beschikken." Het socialistische blad „Le Peuple" van Woensdagmorgen schrijft uit goede bron te hebben vernomen, dat het nooit in de bedoeling van de regering heeft 'gelegen een wijziging in de leiding van Belga te eisen, noch een dooi de regering gecontroleerd pers agentschap te stichten. „Het valt niet te ontkennen, dat er thans een kloof tussen Joden en niet-Joden In Duitsland bestaat, die bij een deel der bevol king groter is dan men wel wil toegeven", zo schrijft het Week blad der Berljnsc Joodse gemeen te. Van de bijna 500.000 Joden die in 1933 in Duitsland leefden, bevinden zich thans nog 16.000 op Duitse bodem. Het blad zegt, dat slechts een betrekkelijk klein deel van het Duitse volk recht streeks aan de vernietiging van het Joodse volksdeel heeft deelge nomen, doch dat een te groot deel van het volk zich mede schuldig heeft gemaakt, doordat het te zwak was om daartegen in het geweer te komen. Volgens hi blad is er na de val van het nazi- regiem geen verandering in de geestesgesteldheid van het Duitse volk gekomen. „De overlevende Joden hebben zich terstond na de capitulatie ingeschakeld in het werk van de herhouw. Doch tot heden missen wij nog een verkla ring van kerken en organisatie van partijen en dergelijke instel lingen, die de wT tot samen wei king uitdrukt." Integendeel, men bespeurt een min of meer openlijk anti-semi- tisme, waartegen niet voldoende wordt opgetreden. De meerder heid van het Duitse volk heeft niet de wil om de kloof te helpen overbruggen. „Daarom bestaat het gevaar, dat het probleem eerst dan zal zijn opgelost, wan neer de laatste Jood uit Duitsland verdwenen zal zijn," aldus het blad. In telegrammen, gericht aan de leden van de oommissies voor buitenlandse aangelegenheden van de Kamer en Senaat en aan de parlementaire leiders, heeft Hen ry Wallace}- candidaat voor het presidentschap van de derde par- tjj, het Congres verzocht „de oor- logshysterie, die op het ogenblik in de V. S. heerst" te bedwingen. „Deze hysterie wordt gevoed door de militairisten, de leden van de kartels en de regering van Pre sident Truman", aldus Wallace. Waliace oefen critiek op de verenigde Congreszitting, die Truman voor Woensdag bijeenge roepen had, en verklaart, dat er geen enkel bewijs is. dat ook maar enig land de V. S. met agressie bedreigt en de nationale veiligheid in gevaar brengt „Toch handelen President Tru man en zijn kabinet alsof de oor log op handen is", aldus Walace. moeienis van de langdurige hyp notische slaap te groot was ge worden. „Wij komen je dadelijk halen, Mugli," fluisterde Bim. Naast de machine stond een koffer, die waarschijnlijk van Basli was. Bim zag tenminste twee geweldige halve kazen. Hij nam de koffer vast mee en sloop onhoorbaar met zijn vriend de tent uit. Volgens een persfuctionnaris der V. N„ die de bijeenkomst tus sen de Amerikaanse, Franse en Chinese afgevaardigden Dinsdag middag bijwoonde, schijnen de Fransen en Amerikanen zich te willen distanciëren van de Dins dagmorgen bereikte overeen- komst-in-principe, dat er een be dreiging van de vrede wordt ge vormd door dé voortdurende in filtratie van gjewapende elemen- De Berlijnse correspondent van de „Times" meldt dat „volgens vertrouwenswaardig© berichten" de Sowjet-Russen, wier gezin te Berlijn verblijf houdt, vrouw en- kinderen naar de Sowjet-Unie moeten doen terugkeren. Deze maatregel, die tot de gehele Sov/- jet-Russische bezettingszone zou worden uitgebreid, zo onlang met meer spoed uitgevoerd zijn en in Mei tot een eind moeten komen. Ex-Koning Michaël van Roe menië heeft te New York zijn tot nu toe krachtigste critiek op de Sowjet-Unie geuit. „Onze mach tige buur, met wie wij samen hoopten te werken, heeft het no dig geoordeeld onze patriotten gevangen te zetten, onze verkie zingen te vervalsen en door be drog en terreur Roemenië instel lingen op te dringen, die geheel vreemd zijn aan zijn tradities", ai- dus Michaël. „Wij hopen, dat onze landgeno ten onder leiding van de' Wester se beschaving hun geloof eb indi- viduële vrijheid herkrijgen en ons land zijn onafhankelijkheid." Te Diepenveen is gisteren nacht een boerderij van de familie Ruiterkamp aan de Molenweg tengevolge van een schoorsteen brand geheel in vlammen opge gaan. Het rieten dak vatte het eerst vlam. In deze boerderij woonden twee gezinnen, die na genoeg hun gehele inboedel ver loren hebben. De brandweren uit Deventer en Diepenveen hebben slechts enig geld en een kast met familie papieren en spaarboekjes kunnen ■redéen. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. EN WEER... WILDE ZWIJNEN Tijdens het afgelopen weekend zijn Brunssumse jagers, geassis teerd door een 20-tal drijvers, er op uit getrokken om hun jacht terrein te zuiveren van schadelijk wild. Men had daarbij voorname lijk het oog op zeven zwijnen, die sinds kort ia de heide naar de kant van Nieuwenhagen gesigna leerd waren. Zij zijn er in ge slaagd een 80 kg wegend zwijn, neer te leggen. In triomf voer den zij hun buit door'de Bruns sumse straten. Gisteren waren zij; weer op stap voor de jacht op „groot wild''. DODELIJK ONGEVAL. De 52-jarige machinist der R. T. M„ P. Bakelaar, uit Middel- harnls, die met de veerboot „Mid- delharnis" der R. T. M. een dag dienst kwam doen op het veer ZijpeAnna Jacobapolder, da ver- band met de proefvaart vaa de aieuwe veerboot „Grevelingea", js Maaadagavond toea hij zich aan boord wilde begevea, door de duisternis misleid vaa de steiger ia de steeaglooiïng van de tram haven aan het Zijpe gevallen. De ontboden geneesheer kon slechts de dood 'constateren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 4 kinderen. HAAGSE DAME WAS TIPGEEFSTER. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag tegelijk met twee Maastrichtenaren, t.w. de vishan delaar H. Th. Gruter èji de slager H. M. Cuypers terecht gestaan de thans 70-jarige Suzanna J. Co ning, uit 's-Gravenhage. Deze dafne had indertijd, toen ze te Maastricht woonde, kennis ge maakt met G„ die haar terloops eens had gevraagd, of ze geen adres wist voor 'n goede kraak. De dame, die voortdurend in geldgebrek zat, had zich dit in haar oren geknoopt, en enige t geleden aan G. schriftelijk een adres opgegeven van een garage houder te Meerssen, die er vol gens haar inlichtingen warmpjes bijzat, hetgeen o.a. bleek uit het feit, dat hij aan de belasting ƒ20.000,moest betalen. Hij had in zijn garage een aan tal kunstvoorwerpen voor de fis cus verborgen. Op 31 Januari hac! mevr. C. bericht, dat de familie De Groot (de garagehouder) af wezig zou zijn, zodat de kans schoon was om een slag te slaan. De vishandelaar en de slager zijn er toen 's avonds op uitge trokken. De politie, die echter lucht van de inbraak had geK gen, had zich in de g;arage ver dekt opgesteld en terwijl de man nen de deur probeerden open t< breken, werden ze gearresteerd. De mannen erkenden het ten laste gelegde, en mevr. C. gaf tc de inlichtingen te hebben ver strekt. Tegen Gr., dce reeds een aantal vonnissen achter de rug heeft, was de eis twee jaar; tegen d. slager C., die slechts twee kleine veroordelingen onderging, negen maanden, terwijl tegen de vrouw, uitsluitend met het oog op haar hege leeftijd, zes maanden werd geëist. De rechtbank zal op 30 Maart a.s. uitspraak doen. DIENSTPLICHTIGE WILDE ZICH LATEN AFKEUREN. Door1 bemiddeling van twee mannen uit Enschedé, St. en Van L. en met hulp van een Ensche- dése arts dacht een jongeman uit Holten, A. Sch., aan zijn militaire dienstplicht te ontkomen. Voor ƒ3500,zou alles voor elkaar komen, aldus werd de va der van Sch., die zijn zoon drin gend nodig had op zijn landbouw bedrijf, verzekerd. Het liep even wel anders, want de keurings arts had geen vertrouwen in het doktersbriefje, waarop vermeld stond, dat Sch. lijdende was aan asthma en niet geschikt was voor militaire dienst. De fraude werd ontdekt en Dinsdag stond de Hol- tense jongeman voor de Almelose rechtbank terecht. De eis tegen hem luidde veer maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. De uitspraak werd be paald op 30 Maart a.s. Truus ondervindt van nabij wat het betekent „een beroemdheid'' te zijn. Vele bladen wijden a*i- dacht aan het werk dat z(j in de illegaliteit zou hebben gedaan. Zo wordt verteid, dat zij talrijke Geallieerde vliegers uit handen van de Duitsers heeft gehouden. Haar eerste verloofde stierf in Duitsland, sindsdien heeft zij al haar krachten gewijd aan het 5c bataljon van het 11e regiment, dat haar op de handen draagt. Het bataljon was zo dankbaar, dat Overste Sierksma een huldi gingsavond organiseerde, waarop Truus namens de jongens een lederen tas werd aangeboden. Daarentegen noemt haar om geving haar een fantaste, die In haar ijver te ver gaat. In Tun- gelroy zelf haalt men de schou ders over «het meisje op; men neemt haar daar in geen geval au sérieux. Het kan zijn, dat dn voort spruit uit medelijden van de dorpsmensen met haar vader, die nu Truus altijd van huis is met twee zoons en één dochter het boerenbedrijfje aan het draaien moet houden. Straks zal de zus ter van Truus in het huwelijks bootje stappen en een broer In dienst gaan, zodat, zo werd ons stellig verzekerd, ae boerderij te weinig handen zal tellen om het dagelijks werk te verzetten. De moeder van Truus is nl. al enige tijd geleden overleden. Voorts wordt verteld, dat de rekeningen van de aankopen, die door het meisje ten behoeve van de militairen worden gedaan, niet vlot betaald zouden worden en tenslotte op de blank, geschuurde tafel van haar vader terecht zou den komen. Wal hrengl de Stadie VRIJDAG 19 MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 15 Pluk de dag; 9.00 Hoogmis; 10.15 Gram.; 11.00 (De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12.33 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.25 Verv. Ork. z. Naam; 13.40 Gram.; 14.00 Radio Cembalogezelschap; 14.30 Hoorspel; 16.30 Gram.; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 18.00 Matrozenkoor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Rhythm sextet; 20.00 Nws 20.05 De gewone man; 20.12 De Zilver vloot; 20.40 Rondetafelibesprek. 21.00 Omroepkamerorkast; 21.50 Hoorspel; 22.45 De Goede Week; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10 00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viool en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Orgelspel; 12.00 Virtuoso sextet; 12.38 Pierre Palla; 13.00 Nws.; 13.15 Les gars de Paris; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram 15.00 Gedichten; 15.2 Vaudeville Strijk orkest; 16.00 Grain.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Rott. Philh. Orkest; - 15.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac cordeonorkest; 18.40 Gemengd koor; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus;' 20.00 Nieuws; 20.05 Omroepkamerkoor; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Klank beeld; 22.00 Buitenl. Weekover zicht; 22.15 Gram.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De verhalen over haar activi teit in de ondergrondse beweging noemt men overdreven. Truus verwijst naar de getuigenis van twee illegale werkers met wie zij in actie zou zijn geweest, doch deze mensen zijn dood. Definitieve aanwijzingen, die ia het nadeel spreken van Truus zijn voorshands niet aanwezig, al staat vast, dat de politie van ho gerhand opdracht heeft gekregen de zaak te onderzoeken. Hoe het ook zij, Truus weet, dat zij oen „beroemdheid" is. Deels wordt zij geprezen om haar werk voor de mannen, nu over zee, deels rusten de officiële molens niet, die straks de stukken zullen produceren, welke over Truus een eindoordeel moeten vellen. In leder geval is zij niet aan boord van de „Volendam" en of zij binnenkort nog de aankomst van het schip in Indië zal mee maken blijft voorlopig de grote vraag. De K.L.M. wist Qns al thans niet te bevestigen, dat zij, zoals zij aanvankelijk had mede gedeeld, Zondag a.s. met een toe stel van deze maatschappij naar Indië zal vertrekken. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Een militair, die onder toe zicht van een. militair-chauffeur zijn eerste onderricht kreeg autorijden, veroorzaakte Dinsdag middag bij de eerste 10Ö m, welke hij met een militaire vrachtauto reed, te Almelo, een ernstig ver keersongeval. Hij maakte in de WierdenstraatEgber "ten Cate- laan een foutieve bocht en reed de op een motorrijwiel uiterst rechts van de weg rijdende wijkverpleeg ster, de 25-jarige mej. W. Nijhof, uit Viriezenveen, omver. Zij weru ongeveer 20 m met de auto mee gesleurd. Met een schedelbasis- fractuur werd het slachtoffer in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis te Almelo ver voerd. Zuster Nijhof is korte tijd na het ongeval aan de bekomen verwondingen bezweken. ERNSTIGE BiRAND TE DRACHTEN. Vermoedelijk door kortsluiting ontstond brand in een vrachtauto, gestald in de garage van de olie handel Zoovele te Drachten. In een ommezien stond heel het gro te garage-complex in lichterlaaie, terwijl tal van ontploffingen zieh lieten horen. Hoewel de brand weer mét groot materiaal was uitgerukt en met zeven stralen het vuur bestookte, kon men ni voorkomen, dat de garages uit branden en dat een zestal auto's chassis door het vuur vernield werden. De strijd om de wereldtitel. Woensdagavond werd de afge broken partij uit de zevende ronde SmyslovKeres voortge zet. De stand was: Wit: Kgl, Db2, Tel en el, Lf2 en g2, Pc3, pionnen d4, f3, g3 en h2. Zwart: Kg8, Dg6, Tb7 en d8, Lc4, Pd6 en f6, pionnen a5, b5, e6, g5 en h6. .41. Pc3—e4, Pd6Xe4; 42. f3 Xe4, Pf6g443. TclXc4, Dg6 h5; 44. Tc4c2, DhöXMt; 45. Kgl—fl, Tb7—f7; 46. Tel—e2, Dh2Xg3; 47. Db2—c3, Dg3Xc3; 48. Te2X c3, Td8—f8; 49. Tc3— c2, Pg4Xf2; 50. Te2Xf2, Tf7X* f2|; 51. Tc2 Xf2, Tf8Xf2f; 52. KflXf2, a5a4; 53. Lg2—h3, KgS—f7; 54. d4—d5, e6Xd5; 55. LnSd7, Kf7—f6; 56. Ld7—c6, d5Xe4; 57. Lc6Xt>5, a4 a3; Smyslov gaf hierop de partij op.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3