DUIDELIJKE TAAL De Siamese Tweeling w«* UIT DE PROVINCIE op onze Bonnen Indrukwekkende rede van President Truman voor het Amerikaanse Congres (wezonde liuid President Benes door veiligheidsraad uitgenodigd? Betaling Nederlandse schulden krijgen vwe Kerknieuws Ik ben er zeker van, dat de vastbeslotenheid van de vrije lan den van Europa om zich zelf te beschermen geëvenaard zal wor den door een gelijke vastbesloten heid onzerzijds hen daarbij te helpen." Ik geloof, dat wij thans een punt hébben bereikt, waarop de positie v£n de Ver, Staten onmiskenbaar duidelijk moet worden gemaakt." „Er zijn tijden in de wereldge schiedenis, waarin het veel ver standiger is te - handelen dan te aarzelen. In hpndelen schuilt enige risico dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in, als men in gebreke blijft te hande len. Bij zijn aanbeveling algeme ne militaire opleiding ten spoe digste door een wet in te stellen .zeicle Truman: „Wij hebben er varen, dat een gezond militair systeem in vredestijd noodzakelijk is om de vrede te handhaven. Aanvallers hebben iin het verle den oorlog ontketend, daar zij ten onrechte vertrouwden op Ame- rika's klaarlijkelijk gebrek aan militaire macht. Hoewel zij door deze misvatting naar de onder- gang zijn geleid, hebben wij i een verschrikkelijke prijs moeten be talen." „W^ moeten ons er op instel- Do President der Verenigde Staten, Harry Trcunan, heeft in een rede over de buitenlandse polifliek der V. S„ gehouden voor het Congres, voorgesteld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stellen. Hij stelde eveneens voor, de al gemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en „de werkzaamheden met be trekkling tot het hulpprogramma voor Europa spoedig te voltooi en". Hij verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te worden als „de meest spoed eisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorko men." „Totdat de vrije naties van Europa hun kracht herkregen hebben", vervolgde Truman, ,,en zo lang het communisme het be staan van de democratie zelve bedreigt, moeten de Verenigde Staten sterk genoeg blijiven om die Europese landen te steunen, die bedreigd, worden door commu nistische overheersing en door het regiem van de politie-staat". Truman kenschetste de situatie in Europa als „kritiek" en hij drong er op aan, dat het congres maatregelen zou treffen en de volgende drie aanbevelingen in ovet-wcging zou nemen: „Het programma voor hulp aan Europa, de algemene militaire opleiding en de mili taire dienst plicht". Hij achtte dit maatrege len, die „naar mijn mening het best geschikt zjjn om steun te geven aan de. vrije democratische naties van Europa en dm de hech te grondslag van onze eigen na tionale kracht te versterken". Hij voegde er aan toe, dat de verantwoordelijkhei d voor „de kri tieke toestand" hoofdzakelijk lag bij, één natie, die „niet geweigerd heeft om samen te werken bij het sluiten van een rechtvaardige en fatsoenlijke vrede maar die, nog erger, metterdaad getracht heeft die vrede te verhinderen'. Een? land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegen gewerkt door voortdurend ge bruik te maken van het recht van veto" zo zeide Truman. ..Doch dit is nog niet alles. Sinds het einde der vijandelijkheden hebben de U.S.S.R. en haaf agenten de onafhankelijkheid en het demo cratisch bestel van eengehele serie landen in Oost- en Midden- Europa vernietigd. Het kiaarcbj- keliike voornemen om deze poli- tiek voort to zetten met betiek- king* tot de overgebleven vr«e landen van Europa, heeft de cri- tieke situatie, waarin dt wereld deel heden verkeert, te weeg ge bracht." De president steunde het Vijf- mogendhedenpact, dat gisteren te Brussel is getekend, met de vol gende-woorden: „Ik vertrouw er- óp, ,dat de Ver. Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen ge ven, die door de toestand noodza kelijk. is geworden." len de prijs des vredes te betalen, anders zullen wij zeker de prijs des oorlogs hebben te betalen". Truman wees nogmaals op „de hechte trouw van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties'" en hij deed een geroep op de Sowjet-Umie om oprecht samen te werken voor het behoud van de vrede. „De deur is nimmer geslo ten achter de Sowjet-Unie of eni ge andere natie, die oprecht wil meewerken aan hét behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Daarnaast moet er geen verwarring heersen om trent de voornaamste problemen, waar de wereld heden ten dage tegenover staat. De tijd is ge komen, dat de vrije mannen en vrouwen van de wereld eerlijk en moedig de bedreiging van hun vrijheid onder het oog moeten zien." Truman besloot zijn rede met een, beroep op de leden van het congres om alle overwegingen van partijpolitiek opzij, te zetten. „De situatie in de wereld is te ernstig en de verantwoordelijk heid van dit land is te groot om partijstrijd toe te staan, die onze invloed op het beuoud van de vre de zou verzwakken Truman heeft zijn rede gehou den in de zaal van het Huis van Afgevaardigden. De passage in Trumans rede, waarin de President het gisteren door de vijf mogendheden te Brus sel ondertekende verdrag steun de, werd door de leden van het Amerikaanse congres met luid applaus begroet. Door ELLERY QUEEN. 55) Nadruk verboden Het huis was nog stil, er scheen niemand op te zijn. Op het ter ras gekomen, stonden ze naar ae lucht te staren. Het regende nu as en zwarte vlokjes en al konden ze van dat punt niets zien van de wereld daarbeneden, toch merk ten ze uit die rondzwevende deel tjes die door de windvlagen om de bergtop omhooggedreven wer den, dat de brand zich geweldig uitgebreid moest hebben. Wat zullen we in s hemels- naam doen?" klaagde de inspec teur. „Het wordt zo erg, dat ik er haast niet meer aan durf te ZEEUWSE VEBKEERSCONFEBENTIE De veerdiensten over de Wester-Schelde. Gistermiddag is te Middelburg, onder' voorzitterschap van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in Zeeland, een Verkeersconferentie gehou den, waaraan alle bij het verkeer betrokken instanties en organisa ties in Zeeland deelnamen. Aan een verzoek van de Kamer van Koophandel om tussen Bres- kena en Vlissingen een grotere veerboot dan de „Prinses, Irene" in te leggen kan niet worden vol daan omdat men een dergelijk vaartuig niet bezit. Ooli kan het aantal veerdiensten op deze verbinding niet verder op gevoerd worden. De veerdiepst KruiningenPerk- polder zal wórden verbeterd door het inleggen van een tweede „Moerdijk-pont," die naar behoef te "hal varen. Op het veer Ter,neuzenHoede- kenskerke zullen deze zomer auto's en bestelwagens overgezet kunnen worden, echter geen vrachtauto's. In Wolphaartssdijk en Kortgjene zullen de steigers verbreed wor den en de veerboten zullen zes meter worden verlengd. De Commissaris der Koningin huldigde Ir. Heyblom, hoofd-inge- nieur-directeur van de Rijkswa terstaat in Zeeland, voor alles wat hij voor de veerdiensten heeft we ten te bereiken. Er werden vele klachten.- over de slechte toestand van de wegen geuit. Over het algemeen drong men aan op verbreding. Tenslotte werd gesproken over een nieuw parkeerterr,en en een wachtlokaal voor de busdiensten te Goes. Er was een project, dat 30.00-0 kostte, waartegen Pro vincie en Rijkswaterstaat bezwa ren hadden. De aanleg van een terrein elders in Goes kost 33.000 Hiertegen maakt de gemeente Goes bezwaar. TEItNEUZEN. Een nieuwe verschijning ih onze straten. Vanaf heden zal de Gemeente lijke Reinigingsdienst de beschik king hebben over een nieuwe, doelmatig en fraai uitgevoerde, huisvuilcpliaal-auto. Deze nieuwe aanwinst, geleverd door de BTrma J. Geesink en Zonen te Weesp, voorziet dn een reeds lang be denken. We zitten zo vast als een pot, El." Ellery steunde met zijn kin op zijn handen. ,,Ik geef toe, dat het leven van één mens onder de ge geven omstandigheden niet veel te betekenen heeftWat was dat?" Ze schrokken allebei en luister den scherp. Ergens uit de Ooste lijke vleugel van het huis kwa men geluiden van metaal op me taal. Ze keken elkaar verbaasd aan. „Ik dacht dat er niemand De oude heer hield met een ge grom op. „Kom mee." Ze liepen haastig de trappen af en renden langs het grindpad in de richting van het geluid. Toen ze dé linkerhoek van het huis om sloegen, stonden ze piotsel'ng stil. De weg splitste zich daar in tweeën en het zijpad liep naar een laag, houten gebouwtje, de garage. De twee grote deuren stonden wijd open en het geluid kwam uit het inwendige. De in specteur schoot naar voren en gluurde voorzichtig naar binnen. Hij wenkte Ellery, die over de verwarde planten, die langs het seum van dat Genootschap. Tot die inventaris behoorde ook het bekende wiel uit de touwslager ij der gebroeders Lampsins, waar, „in zijn blauwgeruite kiel," Mi- chiel de Ruyter aan gedraaid heeft. Nog later hebben verschil lende stadsbesturen andere ,,Ru>;- teriana" verkocht, ten bate ener sluitende begroting, zodat Vlissin gen, de stad van Bestevaer Mi- chiel, vrijwel geen tastbare ber inneringen aan de grote zeebeld meer bezit. Te Vlissingen is thans even-wei het verheugende bericht ontvan gen, dat het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen geen principi ële bezwaren heeft tegen afstand in bruikleen van het bovenvermel de wiel aan het gemeentelijke mu seum van Vlissingen. IJZENDIJKE. Grenskantoor Veldzigt. Bij beschikking van de Minister van Financiën van 17 Febr. j.l. is mede aangewezen als kantoor, bedoeld in art. 4, lid 1, van het Deviezenreisbeschikking 1945, het grenskantoor Veldzigt. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 cent. staande behoefte. Door verschillende moeilijkheden kon echter niet eerdel- tot aan schaffing worden overgegaan. De auto welke een hoeveelheid van ongeveer 7 m3 huisvuil kan bevatten is zeer doelmatig inge richt en geheel compleet met zij stuur inr.chting, waardoor het voor het bedienend personeel uiterst eenvoudig is deze wagen tijdens het beladen te verplaatsen. De auto is tevens voorzien van een flinke bel, welke de bewoners dringend uitnodigt de emmers of bakken tijdig gereed te houden; het behoeft namelijk geen betoog, dat dit laatste een dringende eis is, aangezien de auto moeilijk op „laatkomers" kan wachten. BIERVLIET. Clir. Bewaarshool. De collecte, die Zondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van de Bewaarschool werd gehouden, bracht 100,op. Van de Evan gelische Maatschappij te Haarlem werd 100,ontvangen. Verder, zal een deputatie van de Synode naar Biervliet komen, om de Chr. Bewaarschool te inspec teren en om daarna vast te kun nen stellen, in hoeverre een even tueel renteloos voorschot voor het dekken van het tekort verant woord is. SLUISKIL. Thuisfront. De enveloppen-actie van hui R. K. Thuisfront kan bevredi gend worden genoemd. De telling van het grootste aantal couverts gaf als resultaat 169,68Va- Ne men wij aan, dat nog enkele na komen, dan kan het comité tevre den zijn en dankbaar voor het getoonde medeleven. Er worden thans volop voorbereidingen ge maakt voor de te geven repatrië ringsavond, waarover nog nadere aankondigingen volgen. VLISSINGEN. Het touwslagersvviel van Michiel de Ruyter terug. In de tweede helft der 18e eeuw werd te Vlissingen 't Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen op gericht. Het jaar daarop werd de zetel vanhet Genootschap naar Middelburg overgebracht, teza men met de inventaris, welke de grondslag vormde voor het Mu- grindpaadje groeiden, naar zijn vader liep. Er stonden vier wa gens in de garage, mooi op een rijtje. Een ervan was de grote Duesenberg van de Queens. De tweede was een prachtige, zwarte limousine met een lange caros- secie ongetwijfeld het eigen dom van dr. Xavier. De derde, een krachtige Sedan van binnen lands maaksel, kon alleen maar van mrs. Carreau zijn. De vierde was de versleten Buick, die de zware mijnheer Frank J. Smith van New-York City naar de top van de Arrowberg gebracht had. Ergens achter uit de wagen van Smith kwam een oorverdovend lawaai van metaal op metaal. De verwekker van dat lawaai was verborgen achter de carosserie. Ze schoven tussen de Buick en de vreemde wagen en stieten- op de gebogen gestalte van een man. die met een roestige bijl op de "benzinetank van de wagen van de dikke aan 't timmeren was. Het metaal was al op verschillende plaatsen stuk en de sterk rieken de vloeistof liep in stromen over de cementen vloer. De man uitte een verschrikte kreet, liet de bijl Ungez. Med.) De Britse kruiser Sheffield heeft Belize verlaten, na troepen aan land gezet te hebben. De kruiser zal deelnemen aanma noeuvres in de Caraïbische Zee, samen met Canadeseschepen. Volgens een Italiaans blad heeft Mussolini bij zijn toenmalig vriendin Claretta Petaco: 'n kind gehad, dat toevertrouwd zou zi... aan de zorgen van een vrouw de omgeving van Bergamo. Twee „Wellingtons" van het Britse leger zijn in de lucht met (dkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten brandend neer. Acht personen kwamen om het leven v De vliegtuigen hadden hun basis in de buurt van York. Een commentator van de Ame rikaanse „National Broadcasting Company" heeft gesuggereerd, dat President Benes welicht zal worden uitgenodigd om te getui gen, indien de Veiligheidsraad be sluit de Tsjecho-Slowaakse kwes tie, zoals voorgesteld door Chili, op zijn agenda te plaatsen. Volgens de commentator is men in kringen van de V. N. van me ning, qat President Benes de eni ge .mogelijke getuige is, die een volledig verslag zou kunnen uit brengen over de jongste gebeur tenissen in Tsjechó-Slowakije. De commentator verklaart, dat Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., bevoegd is President Benes uit te nodigen, indien hij het noodzakelijk aoiit. In een Brits witboek wordt om trent de overeenkomst tót afwik keling van de vorderingen en schuiden uit oorlogstijd, die Vrij dag j 1. door de Nederlandse Mi nister van Financiën, Prof. P. Lieftinck, en de Britse Minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, werd ondertekend, mede gedeeld, dat Nederland aan En geland 45 millioen pond sterling zal betalen. De betaling zal geschieden in twintig jaarlijkse termijnen. De eerste betaling vervalt op 28 Fe bruari van het volgend jaar. Zóó lang er nog een deel van de schuld uitstaat kan niet van; de Britse regering verlangd worden, dat zij goud verkoopt ter verkrij ging van guldens. vallen en kwam op hen toe. Het duurde een paar minuten voor de Queens hem overmeesterd had den. Het was de oude Bones, die even nors keek als gewoonlijk. „Wat ben je nu weer van plan, idioot," hijgde de inspecteur. Hij haaide zijn benige schou ders op en zei.koppig: „Zijn ben zine weg iaten lopen." „Ja," snauwde de inspecteur. „Dat zien we ook wel. Maar waar om?" Bones haalde de schouders op. ,,En waarom tapte je dat niet af, in plaats van te proberen oud roest van die tank te maken?" „Zo kan hij er geen benzine meer in doen." „Je bent een slechte nihilist," zei Ellery hoofdschuddend. „Hij kon toch een van de andere wa gens nenvi?" „Die wou ik ook bulten Werking stellen." Ze kelten elkaar aan. „Wel verdzei de inspecteur ein delijk. „En ik geloof, dat je het doen zou ook." „Maar 't is zo idioot," protes- Voor het tijdvak rim 21 Maart t/m 3 April 1948. Elk der volgende bonnen g,e ft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804: 259 alg. ongev. 225 graan huis houdzeep of 180 gram toi letzeep 260 alg. 100 gram bloem of zelf. rijzendbakmeel of kinder meel 261 alg!. 400 gram brood of i rantsoen gebak 262 alg. 1600 gram bro'od Fe!- dig t/m 27 Maart a.s.)° 263 alg;. 200 gram bro ri i rel- dig t/m 27 l -'aart a.s.) - 264 alg. 4 eieren 265 alg. 750 gram suiker, tot r- hamstrooLsel enz. of 15oo gram jam, stroop enz., 0f 750 gram versn 'psringen 254 res. 800 gram b/ood grol- - dig t/m 27 Maart a.s.i 258 res. 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart a.s. - 270 alg. 5O0 gram sinaasappelen (vóórinleivering) Bonkaarten KD, KE 804: 759 alg. ory 450 gr. huishoud zeep of 360 gram toiletïeep 760 alg. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 761 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 762 alg. 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart a.s.) - 763 alg. 200 gram brood (gel dig t/m 27 Maart a.s.) 764 alg. 4 eieren 765 alg. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 755 res. 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart a.s.) 758 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderhiscuits 770 alg. 1 kg sinaasappelen (vóórinlevering) Tabak- en versnaperingr, kaar ten enz.'QA, QB, QC 802: 25, 26, 29 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 27 Versnaperingen 200 gr vet snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. - 30 Versnaperingen 100 .gr. ver snaperingen of 100 gram suiker. boterhamstrooiseli enz. of 200 gr. jam,, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnou. reeds op Vrijdag 19 Maart wor-| den gebruikt. De bonnen 270 en 770 alg. (sinaasappelen)welke op de bonkaarten voorkomen boven aan de kaart, mos ten ui' r- lijk op 27 Maaijt bij een hande laar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen en vernieligd kunnen worden: de bannen 212, 214, 215, 714, en 715 melk, 229, 221, 222, 725 en 727 reserve, 210 en 710 algemeen SCHOENEN BLIJVEN OP DE BON. Naar wij vernemen, hebben het bestuur van de vakgroep Schoen industrie en het bestuur van de vakgroep détailhandel besprekin gen gevoerd met het Rijksbureau voor huiden en leder en met de Minister van Economische Zaken Ondanks het feit, dat de vak groepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistri butie volkomen verantwoord zou zijn, blijft men van Regeringszijde een andere mening toegedaan, zo dat de schoenen voorlopig rog op de bon blijven. NED. HERV. KERK. Beroep. Ds. Willekes, Ned. Hérv. Predi kant te Rijswijk, is naar BresktM beroepen. wegkomen, Bones. Waar zou hi naar toe moeten?" Weer haalde Bones zijn schou ders op. „Zo is het veiliger." „Maar waarom ben je er d: zo op gesteld om het vertrek v: die par. Smith te verhinderen?" „Ik kan zijn vette snuit niet uitstaan," antwoordde de oude man. „Dat is ook een reden," riep Ellery. „Luister eens, vriendje, si we jou nog eens snappen, terwijl je hier bij die wagens aan hel rondsnuffelen bent, dan maken we je een kopje kleiner." Bones rukte zich los, grijnsde en schuifelde snel de garage uit De inspecteur liep hem hoofd schuddend achterna en liet Ellerj achter, die peinzend met de neu van zijn schoen in de benzin stond te roeren. „Als we dan toch gerooste» worden,' gromde de inspecteur het ontbijt, „dan kunnen we m zo goed geroosterd worden terw we aan 't werken zijn. Kom een mee." teerde Ellery. „H(j -kan toch niet (Wordt vervolgd.]

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2