Emigratieschepen Dijkenbouwers in China Canada en Zuid-Afrika Senator Taft over herstelprogram DE OOGST VOORZIENING Contante betaling Oe Europese kolenpositie De Siamese Tweeling Burgercostuums voor demubihserence militairen naar Amerikaanse aanval op het hoge niveau der Argentijnse prijzen De scheepsbouw in België Flikkerlichten als richtingaanwijzer Lichten van gezonken onderzeeboten Wijziging autcdistributie Nieuwe aandelen-uitgifte „Mevrouw Spoor-actie" oyd Crr over de W leldvoeds^ipasire Dreigende tramstaking in België afgewend Toespraak van Spaak R.A.F. moet paraat zijn Minister van Acker over economische situatie Australisch viieger verdacht van moord op Nederlander gearresteerd GENEESMIDDEL Naar aanleiding van klachten over de slechte kwaliteit van de burgerkleding!, die aan demobili serende militairen werd verkocht, la een onderzoek ingesteld door de directeur voor de demobilisatie van de Koninklijke Landmacht en vertegenwoordigers van de be drijfsgroep kledingindustrie en de vakgroep detailhandel in textiel- goederen. Daarbij is gebleken dat de meeste klachten betrekking heb ben op een vroegere regeling, toen industrie en detailhandel niet in die mate, als thans het geval is, in de kledingjvotirziening der gedemobiliseerden waren be trokken. Voorts bleek een verschil van opvattfpg te bestaan tussen de directeur voor de demobilisatie en de vakgroep detailhandel over de aanwezige costuums in het cen trale magazijn te Utrecht. De vakgroep had hier een sortering bijeengebracht, waarbij aan elke vraag ook naar goedkope pak kan kon worden voldaan. Thans is besloten, de goed kopere pakken van mindere kwa liteit uit het centrale magazijn te vervangen door costuums in een prijsklasse van ongeveer 70. 1. het uitoefenen van druk met het oog op Argentinië's critieke behoefte aan kapitaalgoederen, staal en chenrcalisn, welks goede ren voor het economische pro gramma van dat land even nood zakelijk zijn als voedsel voor Euro pa, en 2. gecoördineerde aankopen door die Europese landen, tenein de een einde te maken aan de eenzijdige mededinging, die de Argentijnse prijzen heeft opge geven. Naar de commissie in haar rap port nog opmerkt heeft het mono polie der Argentijnse regering in feite de kopende landen vele ma len te-gen elkaar uitgespeeld. Een woordvoerder van het Italiaanse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-regering Italië ver zocht heeft het slagschip Guilio Cesare (23.622 ton), dat volgens het vredesverdrag aan de Sovjet- Unie is toegewezen, zo spoedig mogelijk na verrichte reparaties naar Odessa te zenden. In Ita liaanse marinekringen verklaart men, dat het slagschip momenteel te Taranto ligt en er nog veel aan gedaan moet worden. De Noorse eerste Minister, Si- nar Gerhardsen, heeft aan het parlement een voorstel gedaan tot versterking van Noorwegens mi litaire en civiele verdediging, waarmee een bedrag van honderd millioen kronen gemoeid zou zijn. S3ri3s? In het rapport dat door de spe ciale commissie voor de buiten landse hulpverlening van 't Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den Is gepubliceerd over de bijdra ge, die Latijns Amerika zou kun nen leveren in het Europese her stelprogramma, werd een aanval gedaan op het hoge prijsniveau dier Argentijnse goederen. De hoge prijzen, die aan Argen tinië moeten worden betaald, be tekenen volgens het rapport een zware last voor de financiële draagkracht der Europese lan den, welke last feitelijk niet door de schatkist der Ver. Staten kan worden overgenomen. Aangezien jaarlijks meer dan 250 millioen dollars ziuden kunnen worden be spaard, wanneer de prijzen der Argentijnse landbouwproducten in redelijke overeenstemming werden gebracht met het Ameri kaanse prijspeil, vormen de stap pen die tot het bereiken hiervan moeten worden genomen, een van de problemen, waaraan de admi nistrateur van het Europese her stelprogramma het allereerst zijn aandacht zal hebben te wijden. De commissie beveelt in dit verband aan, dat Amerika bij zijn onderhandelingen met Argentinië over deze kwestie middelen aan wendt, waarvan tot dusverre nog geen gebruik is gemaakt. Deze aanbevolen middelen zijn: Wij hebben één voor één de e.nigrantenschepen bezocht, die zoals gemeld Vrijdagmiddag om streeks vijf uur resp. naar Cana da en Zuid-Afrika zullen vertrek ken. Onder de emigranten naar Canada troffen wij uitgebreide families aan. Zo bestaan de families Vroon uit de Wieringer- meer en Reuvekamp uit Noord- wrjkerhout beide uit man, vrouw en tien kinderen. De beide Ge broeders Veenstra uit Lutjepost tellen, met hun gezinnen,, in totaal 19 personen. Een Zeeuwse familie uit Krabfoendijke onder neemt de reis met vijf grote dochters. Deze stonden welge moed, gebroekt en met een siga ret nonchalant tussen de lippen, op het dek naar het verdere ver loop van de inscheping te staren. „We gaan 's kijken, wat er in Canada zoal voor „meides" te doen is", gaven ze lachend te kennen. Er is daar allicht een hetere toekomst dan in Neder land, waar ruim 275 mensen el kaar'op een vierkante kilometer verdringen, terwijl Canada slechts 1.G2 inwoners per km2 noteert. Voor de oorlog was de situatie aldus, dat men een bepaalde hoe veelheid geld moest meebrengen om voor enige tijd van een onaf hankelijk bestaan verzekerd te zijn, thans is men verplicht zijn bankrekening in Nederland te laten staan en in Canada eerst op een bestaande farm te gaan werken, ten minste gedurende êen jaar, onverschillig of men hier een zelfstandig bedrijf had of niet. Geheel zonder contanten behoe ven ze echter de grote sprong niet te doen, want iedere volwas sen emigrant krijgt een bank- chèque vin 10 dollar mee, waar voor hü het overeenkomstige be drag in Nederlands geld heeft moeten storten. Kinderen krij gen ongeveer de helft toegewezen. De meeste dezer emigranten heb- ..Het Chinese Departement van Waterstaat is voortreffelijk, maar de geldmiddelen zijn zó schaars en de projecten zijn zó groot, dat het voorshands onmogelijk is Chi na van zijn waterplagen te be vrijden," aldus Ir. J. Ringers, de Nederlandse waterbouwkundige, die, na een verblijf van anderhalf jaar in China, onlangs naar huis terugkeerde. legd." „Nadien heb ik," aldus Ir. Rin gers, „mijn werl. gedaan bij het herstel der bedijkingen van de Jangtse Kiang, ook een der haast ontembare grote Chinese rivie ren." Ir. Ringers was verbonden aan het betreffende Chinese herstel bureau. H(j is vol lof over de buitengewoon goede organisatie Zijn rust hier duurt echter niet van het werk en de bekwaamheid - der Chinese ingenieurs. Naar zijn mening was bij deze bedijkings- worken eigenlijk geen buitenland se leiding nodig. Hij vertelde, dat uiterst kundige Chinese ingenieurs bij deze wer ken van hun Regering voedsel, onderdak en een paar sigaretten, alsmede een klein beetje salaris ontvangen. Van dit geld is het onmogelijk een gezin te 'onder houden, zodat h.et slechts voor vrijgezellen goed mogelijk is om hun kennis, kunde en arbeid aan deze tak van China's wederopbouw te geven. De burgeroorlog en het grote gebrek aan geld zijn, volgens Ir. IJet probleem van de Gele rivier Ringers, de oorzaken, dat vele in Noord-China is v°or eenjvater- mogelijkheden tot economische bouwkundige fascinerend. De ein- opbouw van China onbenut moe deloze vruchtbare vlakten van dit yen worden gelaten. Er is werk lang. Reeds deze week vertrekt hij met zijn vader, oud-Minister Dr. Ir. J. A. Ringers, voor enige weken naar Midden-Afrika om mogelijkheden voor nieuwe water bouwkundige werken te bestude ren. Ir Rimgers heeft tijdens zijn verblijf in China kennis gemaakt met de ontzaglijke waterbouw kundige problemen in dit land. De grote rivieren liggen in de laagvlakten goeddeels zwaar in- gedrkt, doch de enorme modder en watervloeden, die soms dertig maal groter zijn dan de normale hoeveelheid, verwoesten het men senwerk soms in een oogwenk. ben Zuid-Ontario tot eindbestem ming. De kaartjes voor de trein reis, na aankomst van het schip, draagt ieder reeds in de zak. IHet vorig jaar is met de emi gratie van 1500 1600 personen, landbouwers met hun gezinnen, reeds een aanvang gemaakt en zoals men weet hebben toen de „Tabinta" en de „Waterman" ieder reeds een reis gemaakt. Dit jaar neemt de Stichting Landver huizing Nederland zich voor 10.000 personen over te brengen en het volgend jaar denkt men het dubbele aantal te kunnen doen emigreren. Canada biedt verschillende mo gelijkheden om een zelfstandig bedrijf op te zetten. In de eerste plaats kent men daar de z.g. Sharo-farming, waarbij een deel van de winst aan de eigenaar wordt afgedragen. Voorts is er het Share-Work. Men neemt clan van een boerderij of exploi tatie een bepaald aantal hectaren over om te bewerken. Ook bieden verschillende delen van Canada de mogelijkheid een bedrijf op af betaling te kopen of credietsn van banken op te nemen voor de aan koop van inventaris en .machines. Op de „Indrapoera", die emi granten naar Zuid-Afrika gaat brengen, scheepten zich welgeteld 809 passagiers in, gehele gezin nen, ook wel vrouwen met haar kinderen, wier man en vader reeds enige tijd in Zuid-Afrika vertoeft. Voorts 146 Nederlan ders met een tijdelijk visum voor zes maanden, 101 emigrerende vreemdelingen en 37 Zuid-Afri kaners, die in Nederland hun vacantie doorbrachten Er zijn onder de emigranten 75 bouwvak arbeiders, 22 metaalarbeiders en slechts tien landbouwers. Van ieder staat vast, dat zij onmiddel lijk hun brood kunnen verdienen en gehuisvest kunnen wórden. Ook zij mogen sleehts een klein bedrag aan geld meenemen, n.l. 25 pond voor volwassenen en 10 pond voor kinderen beneden de 15 jaar. 'Evenals degenen die naar Canada gaan hebben zij hun treinkaartjes in Nederlands geld mogen betalen. Dit jaar zullen er 4000 h 5000 Nederlanders naar Zuid-Afrika emigreren. Hoewel het comfort cp de „Inurapoera" geriefelijker ls dan op de „Kota Inten", dat nog altijd alk troepen- en hos pitaalschip is ingericht, slaapt men ook op de „Indrapoera" zelfs tri. de eerste klas hutten op z.g standeys. Gezagvoerder op de „Kota In- ten" is kapitein G. H Visser, op de „Indrapoera" Senator Robert Taft, republi keins candidaat voor het Presi dentschap, heeft in de Ameri kaanse senaat verklaard, dat het Europese herstelprogram in het geheel geen economische recht vaardiging heeft, maar „wordt gerechtvaardigd door de strijd van de wereld tegen het commu nisme". Taft verdedigde zijn amende ment op het wetsontwerp betref fende de hulp aan Europa, welk amendement inhoudt, dat er in de eerste twaalf maanden vier mil liard dollar in plaats van 5300 millioen dollar voor Europa zullen worden besteed. Hij noem de het voorgestelde herstelpro gram „een ernstige verstoring van onze eigen economische sta biliteit". Het gevaar voor de uit breiding van het communisme maakt het echter raadzaam een program van hulp ten bedrage van vier milliard dollar uit te voe ren. „Wij verliezen misschien iedere cent, die wij besteden, maar het schjjnt me toe, dat er een kans is, dat de strijd tegen het communisme er mee geholpen wordt", aldus Taft. „Er klaringen zeide Taft: „De grond slag van onze buitenlandse poli tiek zoals ik deze zie is de demo cratische regeringen wanneer zij bedreigd worden te steunen. Ik geloof, dat dit in China hoort te gebeuren en overal elders waar het noodzakelijk is, al dan niet militaire." In het tweede kwartaal van 1948 zal de voor levering aan Europa beschikbare hoeveelheid kolen meer dan 18.560.000 ton bedragen of ruim 50 pet meer dan in het tweede kwartaal van 1947. Door de economische commissie voor Europa werden de toewyzin- gen aan Europese landen van deze hoeveelheid voor April, Mei en Juni bekend gemaakt. Van de voor export beschikbare kolen zullen de V. S. 9 millioen ton leve ren, Gr.-Brittannië 1.959.000 ton, de Westelijke zóne van Duits land 3.476.000 ton, het Saargehied 142.000 ton de Duitse Sowjet- zóne 31.000 ton en Polen 3.185.000 ton De voornaamste toewijzingen staat j zijn: Frankrijk 6.241.000 ton, Ita- zo veel op het spel, dat ik geloof, Uë 2.465.000, België 1.619.000, dat we die kans moeten aangrij-1 Zweden 1.610.800 ton, Nederland pen". I 1.382.600 Denemarken 1.299.100 bon en Ierland 86.000 ton België zal van zijn eigen pro- ductie 507.000 ton beschikbaar stellen voor toewijzing aan andere j landen. Met toestemming van alle 15 in de Europese kolenraad ver tegenwoordigde landen zijn er enige extra toewijzingen ver strekt, \vaardoor de voornaamste Europese staalproducenten in staat zullen zijn in April, Mei en 3 a 4 honderduizend ton staal meer te vervaardigen. Teivens werden .er aanvullende toewijzingen verstrekt aan België en Italië, waardoor deze landen in staat zullen zijn hun productie van stikstofhoudende kunstmest stoffen ten behoeve van de land- De scheepstimmerwerven van Temsche hebben voor Frankrijk 35 motorschepen in bestelling, waarvan er deze maand nog 4 zullen worden afgeleverd. Ver der zijn er 2 grote Rijnslepers in béstelling. Voor Zwitserland zullen 18 i Juni motortankschepen worden ge bouwd, waarvan 12 met twee motoren van 400 p.k. Bulgarije heeft een schip in be stelling van 3009 ton. Voor rekening van de Belgische staat zullen nog twee 3000 ton- schepen op stapel worden gezet, bestemd voor rederijen te Brugge er, te Antwerpen. Tijdens het debat over zijn ver bouw te verhogen en aan Zweden, dat deze kolen zal gebruiken ter verhoging, van zijn productie van mijnhout en zacht gezaagd hout. om Tsjecho-Slowakije binnenko men", aldus Sir John. Het ziet er volgens" Boyd Orr naar uit, dat 1948 voor Europa, de Ver. Staten en Australië een goed oogstjaar zal worden. „In dien wij dit jaar een overvloedige oogst hebben, zal dit de voedsel- p.»sitie verlichten, doch geen ein de maken aan het wereldtekort, omdat de bevolking der wereld is toegenomen. gebied worden soms binnen enke le dagen totaal verwoest, ondanks de dijken. Boerderijen en dorpen worden dan weggevaagd. Honderdduizen den worden dakloos en straatarm. Zij trekken naar de steden, waar zij hun beetje bezit in voedsel om zetten. Vaak voltrekken zich dan de grote drama's in het Chinese boerenleven. De mensen zijn meestal •verplicht hun land te verkopen of te ver- hypotiheken en "keren dan ala deel- pachters naar hun bedrijfles, die meestal niet groter dan één tot enkele hectaren zijn, terug. Het laatste graan wordt dan uitge zaaid en nieuwe behuizing wordt opfretrokken. Blijft de rivier kalm, dan kunnen zich enige voorspoedige jaren voordoen, waarin de schulden af gelost worden en zo mogelijk een spaarpot wordt gemaakt. Totdat opnieuw de rivier zijn moddermassa's over de landen spuit, duizenden levens neemt en geluk en voorspoed van honderd duizenden opnieuw vernietigt „Ik heb met deze waterbouw kundige vraagstukken, die tevens tooerenvraagstukken zijn, in op dracht van de U.N.R.R.A. kennis kunnen maken," zo vertelde Ir. Ringers. „De U.N.R.R.A. verstrekte voed sel voor de arbeiders aan enige waterbouwkundige werken, welke werken van essentieel belang voor de wederopbouw van China zijn. Het was de bedoeling, dat ik aan het werk zou gaan bij dijkwerken •n rond Sjanghai, maar deze werken werden door geldgebrek stopge in overvloed. Dit doodarme land kan dan ook het schetsmatig ont worpen plan voor de Itsjang-kloof, welk plan van nog gigantischer opzet is dan het uitgevoerde i Amerikaanse Tennesee-vailey plan I (waterkrachtwerken en irrigatie) niet uitvoeren, i Het uitwerken van dit plan is stopgezet. Door ELLERY QUEEN Duibben, Om de kinderen bezig te houden worden zowel diverse stuks speelgoed als films meege voerd. De reis naar Canada zal 9 dagen in beslag nemen, die naar Zuid-Afrika 17 dagen. Besprekingen zijn gevoerd tus sen alle instanties, die bij de oogstvoorziening en de organisa tie van de arbeidsvoorziening in de landbouw betrokken zijn. Deze besprekingen hebben ge leid tot volledige overeenstem ming. In een gemeenschappelijke circulaire zijn de richtlijnen voor 1948 kenbaar gemaakt aan de gewestelijke arbéïdsbureaux, de inspectie van het Bureau Oogst voorziening en de organen van de Stichting] voor de Landlbouw. In het organisatorisch verband van ieder districteorgaan van de Stichting zullen een of meer com missies zich met de arbeidsvoor ziening oezig houden. Deze com missies i j i sociale organen van het Stichtingsapparaat. De taak der commissie (plaat selijke commissie) houdt in alge mene zin in, de maatregelen, die in haar gebied voor een hetere aubeidsbozetting nodig zijn, te bespreken. De commissie zal hier- bij aandacht schenkèn aan het be lang van. de vorming van een vaste kern op de bedrijven. Bij het bepalen der volgorde van de toewijzing der colonnes kan met de vraag, of de desbetreffende aanvrager voor een redelijke kern bezetting heeft zorg gedragen, rekening worden gehouden. De aanvragen om individuele kapitein J, D. I arbeiders, tot aanvulling of ver- Aargekien eigenaars van inge voerde auto's, voorzien van flik kerlichten bij voortduring onder hevig zijn aan veroordelingen tot geldboeten wegens het gebruik van niet geldige richtingaanwij zers, heeft de K.N.A.C. zich op nieuw tot de Minister van Ver keer en Waterstaat gewend met het verzoek ten deze op hilliijk- heids- en utiliteitsgronden de no dige maatregelen te willen tref fen. groting van de vaste kern dienen de, moeten door de ondernemers rechtstreeks hij de arbeidsbureaux worden ingediend. Plaatselijke commissies hebben geen bemoeie nis daarin. Indien het arbeidsbureau geen of onvoldoende arbeiders kan be middelen, waardoor in de onder neming het werk niet meer ka a geschieden, dan wel indien het uit te voeren werk zich, in alge mene zin beschouwd, minder leent voor uitvoering door afzonderlijke individuele arbeiders, kan door de desbetreffende ondernemers een aanvrage tot. het uitvoeren van werk door colonnes hij de plaat selijke commissie worden inge diend. Indien de plaatselijke commissie meent, dat de aanvragen geza menlijk niet behoeven te leiden tot het aanvragen van colonnes, doch dat met interne verschuivin gen binnen haar gebied kan wor den volstaan, werkt zij deze zaak zelf af. In het andere geval be handelt zij de gecombineerde aan vrage op de hieronder verder aan gegeven wijze. De verdere taak der plaatselijke commissie bestaat uit het bepalen in de vorm van een advies aan het Bureau Oogstvoorziening van de volgorde, waarin het aan gevraagde werk door de toegewe zen en aangekomen colonnes zal geschieden. Tijdens het werk heeft de commissie ten slotte een taak bij de toepassing en handhaving der tarieven, waarvoor wordt ge werkt. Per provincie zal worden ge vormd een orgaan van overleg in zake de arbeidsvoorzieningsvraag stukken. Dit orgaan zal bestaan uit vertegenwoordigers van de provinciale sectie der Stichting van het Bureau Oogstvoorziening, en van het betrokken gewestelijk arbeidsbureau (cq. gewestelijke arbeidsbureaux)met inschakeling van vertegenwoordigers van an dere instanties, die met arbeids voorziening te maken hebben, zo als D. U. W. en C. T. D. Ten slótte bestaat het voorne men over te gaan tot instelling van een landelijk contactorgaan, waarin de Stichting, het Rijksar beidsbureau en het Bureau Oogst voorziening zullen zijn vertegen woordigd. Dit contactorgaan zal tot taak hebben eventuele rege lingen, die voor een &oe(Je uitvoe ring der hoofdlijnen noodzakelijk zyn, in gezamenlijk overleg te be zien. Voorts zal het aandacht schenken aan vraagstukken van interprovinciale bemiddeling. Dank zij een nieuwe funding hoopt de Britse admiraliteit in staat te zijn tot zinken gebrachte onderzeeboten te lichten. Volgens net inieuwe syseem wordt een projectiel afgeschoten op de romp van de gezonken onderzeeboot, die op de bodem van de Oceaan ligt, aan welk projectiel een buis leiding gevestigd is, die dan door het gemaakte gat heen in de romp wordt getrokken. Door de buisleiding perst men. lucht naar binnen, waardoor het water, via een andere opening, naar buiten gedrongen kan worden, zodat de onderzee/boot omhoog zal gaai; rjjzen. Men heeft er nog de aandacht op gevestigd, dat dit systeem niet bruikbaar is voor het binnenbren gen van lucht ten behoeve van de bemanning va® een eventueel in nood verkerende onderzeeboot, daar de door het projectiel te maken opening in de scheeps wand daarvoor te klein is. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft, geleid door een streven naar vereenvoudiging en arbeidsbesparing en tevens ter tegemoetkoming aan de vaak ge rechtvaardigde verlangens van het publiek, besloten een wijzi ging aan te brengen in het sys teem, dat bjj de distributie van motorrijtuigen wordt gevolgd. DeZe wijziging houdt voorna melijk in, dat de gegadigde voor een motorrijtuig niet meer een bepaald merk krijgt toegewezen, doch dat hij uiteraard binnen het kader der deviezenmogelijk- heden zelf de keuze van het merk zal kunnen bepalen. Het gewijzigde systeem zal al- j lereerst worden toegepast op per sonenauto's, doch zal zo spoedig mogelijk tot alle motorrijtuigen, dus ook vrachtauto's worden uit gebreid. De belangstelling van het Ne derlandse volk voor de z.g. „Me vrouw Spoor-aandelen-actie", die de Nationale Inspanning Welzijns- verzorging Indië (NIWIN) voert ten bate van de zieke en gewon de militairen, in de hospitalen, is, naar de persdienst van de NIWIN onb mededeelt, verheugend groot. Zo is de eerste uitgifte van aan delen van dit jaar geheel ge plaatst. In verhand hiermede heeft de NIWIN besloten de actie met twee maanden te verlengen en daarbij een nieuwe uitgifte van aandelen te doen v°°r een waarde van twee ton. Deze aandelen, groot 250, worden uitgegeven in coupures van 2,50 en 1. ilWIilWI M Wl— 52) (Nadruk verboden.) Daar verschenen Francis en Ju lian in de schjjn van de gang lamp. „Mogen wij begon Fran cis huiverend. De tweelingen za gen er bang uit. „Of juüje wat mogen?" vroeg de inspecteur vriendelijk. „Mogen wij ook naar binnen gaan, sir?" zei Julian. „Het is hier zo saai. We zouden graag wat biljarten, ais u 't goed vindt „Natuurlijk. Waarom zou ik dat niet goed vinden?" lachte de in specteur. „Zo, wilden jullie biljar ten? Ik dacht, dat jullie..." „O, we kunnen heel veel dingen doen," zei Julian verlegen. „Ge woonlijk stoot ik links, maar nu zal ik me wel een beetje moeten omdraaien en rechts moeten sto ten. Wij spelen heel goed, sir." „Daar twijfel Ut geen ogenfclilt aan. Vooruit maar, jongelui. Amu seer je. Je hebt hier toch niet te veel afleiding." De jongens lachten dankbaar en verdwenen door de tuindeuren met hun rythmische gang. De Queens bleven lange tijd .zwijgend zitten. Uit de speelkamer kwam het ge luid van kaarten, die over elkaar schoven. Zachte stemmen en het klotsen van biljarthallen. Mrs Xa- vier was in het donker niet meer te zien en Smith, met een uitge doofde sigaar tussen zijn lippen, scheen te slapen. „Er is iets, wal» ik wel eens zou willen bekijken, papa," zei Elle- ry eindelijk zachtiee. „Watte?" schrok de oude heer op. „Ik hen al een poosje van plan om er eens een kijkje te gaan nemen. Ik bedoel het laborato rium." „Waarvoor? We hebben het toch gezien toen we dien maakte dr. Holmes toen een opmerking ergens over. Gaat u mee?" Hij stond op en smeet zijn siga ret weg. I>e Inspecteur krabbelde kreunend overeind. „Vooruit dan maar. O, mrs. Xa- vier!" Er kwam een eigenaardig) ge luid uit de donkert hoek aan het einde van het terras „Mrs. Xavier!" herhaalde de in specteur, geschrokken. Hij liep snel naar de plaats waar de vrouw zat en keek haar aan. „O, dat moet u niet doen." Ze huilde. „Alstublieft, laat me toch. Hebt u me nog niet genoeg gemarteld?" De oude heer voelde zich riet op zijn gemak. Hij klopte haar onhandig op haar schouder. „Ja, 't is allemaal mijn schuld. U moet 't me maar verge\%n. Waarom gaat u niet bij de anderen zitten?" „Ze ze hebben mij liever niet bij zich. Ze denken allemaal, dat Sir John Boyd Orr, voorzitter van de organisatie voor voedsel en landbouw der V. N., die met de „Queen Elizabeth" uit Cairo en Rome te New York is terugge keerd, heeft verklaard, dat het voedseltekort een groter gevaar voor de mensheid is dan de atoombom. Hij acht honger in de grond van de zaak verantwoor delijk voor de sociale en politieke onrust in Europa. „De hongeri- gen zullen elke leider, die hun voedsel belooft, volgen: Mijns in ziens kon de Sowjet-Unie daar- Uit verschillende provincies van het land wortjj gemeld, dat een stemming onder het tramperso neel heeft uitgewezen, dat een grote meerderheid zich voor de staking, die Maandagmorgen 15 Maart zou uitbreken, heeft ver klaard. In Antwerpen, Brabant en Luik stemden 95 procent voor de stakjng. In bevoegde kringen wordt ech ter thans verklaard, dat de traiïi- staking Maandag niet zal door gaan. In de loop van de volgende week zullen de belanghebbende partijen voor de bespreking van liet löongeschil bijeenkomen. De arbeiders zullen het resultaat van deze bespreking afwachten, alvo rens in staking te gaan. De Belgische Premier Spaak heeft Zaterdag in een toespraak tot leden van de Luxemburgse Rege ring en leden van het corps diplo matique verklaard, dat het Vijf- landen-pact de handen zou moe ten aanhalen, die de democrat! sche landen van West Europa verenigden als tegenwicht tegen het Oostelijk blok. „Wat in Oost Europa geoorloofd is, moet ook in het Westen mogelijk zijn. Ondanks de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden hij de uitvoering van het pact en on danks communistische oppositie is het noodzakelijk, dat wij de na oorlogse problemen van de wereld met de kracht van de goodwill, Vastberadenheid en moed oplos sen," aldus Spaak. Het pact zal Woensdag te Brus sel door Fankrijk, Engeland es de landen der Benelux getekend worden. Arthur Henderson, de Brita? Minister van Luchtvaart, heeft op een bijeenkomst van bemanningen van RA.F.-bomibardeurs gezegd: „Gij weet zo goed als ik, dat de internationale situatie buitenge woon ernstig is. Het is zeer, zeer nfaeiltjk te zeggen, hoe de toe stand zieh in de nabije toekomst zal ontwikkelen en alles wat wij kunnen doen ls, naar mijn mening, paraat te zijn en voorbereid op 'n beroep, dat eventueel op de RAF. g/edaan zou kunnen worden. Ik zeg niet, dat oorlog onvermijdelijk is, omdat ik niet geloof dat dit zo is, doch de toestand is ernstig. In een rede te Turnhout, waar in hjj de noodzaak van het op waarde houden, van de franc opnieuw betoogde, heeft Van Acker, de Belgische Minister van Verbindingen, verklaard, dat de premies in de staalindustrie te hoog zjjn. Zij bedragen thans 700 millioen francs en dienen te worden verminderd tot 400 mil lioen, aldus de Minister. Van Acker zeide, dat de Belgi sche uitvoer in de loop van de maand Februari met meer dan een milliard francs was gedaald, hetgeen hjj weet aan te hoge prijzen. De correspondent van Aneta te Melbourne meldt, dat 't hoofd kwartier van de Australische Luchtmacht heeft bekend ge maakt, dat een Australisch vlie ger van de R.A.F. is gearresteerd, verdacht van doodslag van een Nederlander op het eiland More- tai. Te Batavia vernam Aneta van bevoegde zijde, dat E. New man, die te Moetai gestationneerd was met een zestal anderen, in 'n ruzie de Nederlandse stuurman van het schip „Nassau," W. An ker, dodelijik verwondde. Inmid dels zijn op Morotai Australische justitiële ambtenaren aangeko men. Bij onderlinge afpraak is het vooronderzoek overgelaten aan het Nederlandse Parket. Een Engelse Kolonel kreeg na een operatie de hik, die 11 dagen bleef duren. „Ik trachtte ale bekende genees middelen zonder enig resultaat", aldus schreef hij in de „British Medical Journal" van Vrijdag. Ten slotte gaf zijn zoon, die zeeman is, hem de raad Hollandse anisette te gebruiken. Hij nam twee glaasjes en de hik verdween. Hij voelde hoe ze beefde. „Nee, nee, dat niet." „Kom dan maar mee." Hij hielp haar opstaan en een ogenblik later kwamen ze onder het licht. Ellery zuchtte. Het ge zicht van de grote vrouw was nat van tranen en haar ogen waren rood. Ze stond stil en zocht naar haar zakdoek. Dan bette ze haar ogen, glimlachte en liep het ter ras af. „Wat een vrouw," mompelde Ei- lery. „Bewonderenswaardig. Dat is trouwens elke vrouw, die haar ogen rood huilt en zich dan niet poedert om de verwoesting te her stellen... Gaat u nu mee?" „Schiet maar op," zei de inspec teur kwaad. „Klets maar wat min der, maar doe dat. Ik wil heteein- de van dit zaakje beleven." „Laten we hopen," zei Ellery, terwijl ze de gang inliepen En er klonk geen spot in zijn stem. Ze liepen de speelkamer voorbij, de gang door, tot achteraan. Door I de open kamerdeur zaaen ze de „Kom, onzin. U is zenuwachtig. brede rug van mrs. Wheary en Een beetje babbelen zal u goed de bewegingloze gestalte v n Bo- Ja iuist toen hen ik op dat doen Kom. ga nu -maar mee. U nes, die bij een der keukendeur#h idee gekomen. Ik geloof, dat ik wilt hier toch Zeker niet alleen stond en de donkere nacht in- a Z- _1_ TT1„ 1 VI Hxr ATI rrifton «tpUlTViP Enkele maanden geleden is door de Poeldijkse afdr van de R.K. Middenstand een concept samengesteld voor actie contante betaling en signalering van wan betalers. Het hoofdbestuur heeft dit con- De Queens sloegen rechte af en •hielden stil voor een gesloten deur, midden tussen de dwars- gang en de deur van de studeer kamer. De Inspecteur probeerde de klink op te lichten en de deur ging open. Ze slopen de donkere kamer bin nen. „Waar zit die vervloekte scha kelaar?" gromde de inspecteur. Ellery. vond het knopje en het laboratorium baadde in 'n zee van licht. Hij deed de deur weer dicht, ging er met zijn rug tegenaan staan en keek om zich heen. Hij had nu meer tijd om het la boratorium te bekijken en hij kreeg nu ook een betere indruk van de wetenschappelijke, moder ne en tot in de perfectie uitge voerde inrichting, dan tijdens dat akelige werkje van die morgen, toen hij mee moest helpen om het lijk van dr. Xavier op te bergen. Het vertrek stond vol met aller lei schrikwekkende instrumenten én toestellen. Hij was geen ex pert, maar dit leek hem toch wel een hoogst moderne installatie daar iets gezien heb... En boven- i blijven zitten (Wordt vervolgd.) cept bestudeerd en vrijwel onge wijzigd overgenomen. Alle afde lingen ontvingen het advies een zelfde actie te voeren. Thans worden plaatselijk alle midden standers geïnstrueerd inzake dit systeem. In Naaldwijk kwamen dozer da gen dienovereenkomstig alle mid denstanders bijeen. Na bespre king van het plan werd over wogen. een plaatselijke ComfïTISSÏë" van 6 leden, 2 uit elke midden standsvereniging, in het leven te roepen, die gevallen van wanbe taling bij klant en bij winkelier zullen onderzoeken, allereerst een overeenkomst zal trachten te be werkstelligen, maar als deze niet tot stand komt of niet wordt na geleefd, de klant zal kwalificeren als wanbetaler, hetgeen dan voor alle middenstanders de loyale plicht zal inhouden, dergelijke klanten slechte te leveren tegen contante betaling. Van de twee vertegenwoordi gers vp.n elke middenstandsafde ling zal één de detailhandel ver tegenwoordigen en één de am bachten. Ook zal contact worden gezocht met de onderscheiden standsorganisaties van de tuin ders en van de arbeiders. Na Poeidijk Is Naaldwijk een van de eerste plaatsen in het land, waar deze actie zal worden ingezet.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2