Europese federalisten vergaderden te Amsterdam De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE Begroting van Justitie Nederlandse boerenzoons naar Australië Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen 0e vervalsing var textielpunten In Aken Zweedse Premier over verhouding tot communisme U«t Jr Voll*s«]«rtegcnn]c>o*>J* «gang. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hééft giste renmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begro ting van het departement van justitie. De heer Molenaar (V.V.D.) wijdt aandacht aan het misbruik van de vrijheid van schrijven en spre ken; hi) is van oordeel, dat de Minister daarin tekort is gescho ten. Meer dan eens, zegt hij, is var: onze zijde gewezen op de ontoe laatbare activiteit van commu nistische sprekers. (Z.i. is er een versnelde noodzaak tot het tref fen van maatregelen. Hij dringt op scherpere' formu lering der strafbepalingen aan Aan de persvrijheid rnoge.r er. moeten naar zijn oordeel grenzen 'gesteld worden cn hij dringt aan op een oplossing ii deze De heer Kolff C. H.) ver klaart, dat zijn fractie grote waardering heeft voor de wi'zf. waarop de Minister van Justitie zijn taak vervult. Al is spr. het niet met alles eens, gezegd kan toch worden, dat ten departe ment® ten minste wordt gere geerd. De heer Kolff zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat de Minister ten aanzien van naturalisatie van en het uit reiken van verblijfsvergunningen aan Duitsers scherper lijnen zou kunnen trekken. Dat soort deugt nü eenmaal niet. De regering dient voorzichtig te zijn. Tegen de wijize, waarop de zui vering van de politie is geschied, heeft spr. bezwaren, omdat men sen, die wellicht maar één mis stap hebben begaan, maar ook vaak zonder enige leiding waren, op straat gezet zijn. Tenslotte bepleit hij de nood zakelijkheid van een wettelijke regeling voor de rechtskundige adviseurs De heer Van Heuven Goedhart (Arb.) betoogt, dat met het oog op de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, ieder in Nederland zich zal bezinnen op de betekenis van de onschatbare goederen, welke de Minister van Justitie heeft te verdedigen, n.l. deze geestelijke goederen: rechtszekerheid aan de ene zijde en onafhankelijkheid der rechterlijke macht aan de andere kant. De kwestie van het beheer be sprekend. geeft hij te kennen, dat ook de politieke delinquenten rechtszekerheid moeten hebben. De Minister vraagt hij voorts of er op kan worden gerekend, dat ernstige collaboratiegevallen in derdaad zullen worden berecht. Vervolgens betoogt de heer Van Heuven Goedhart o.a., dat tijdens de bezetting de rechterlijke macht als zodanig met loffelijke uit zonderingen bij gemis van een lichtend voorbeeld van de top De eerste groep van veertig Nederlandse beeren-emigranten voor Australië zal op 25 Maart a.s. uit ons land vertrekken. Deze uitzending geschiedt on der auspiciën van de Stichting Landverhuizing Nederland en is een uitvloeisel van de destijds tus sen de Australische regering en de Stichting Landverhuizing Ne derland gesloten overeenkomst. Voor Australië hebben zich wel iswaar nog meer boeren aange meld, maar wegens de schaarse scheepsverbindingen met dit land is het nog niet bekend wanneer een tweede groep zal kunnen ver- trekken Intussen vertrekt op 12 Maart a.s. het eerste emigrantenschip van dit jaar naar Canada met 750 emigranten aan boord. Er zullen tot September nog 12 af vaarten plaats hebben, om de on geveer 10.000 emigranten, die dit jaar aan de beurt komen, over te brengen beneden de vaderlandse maat is gebleven. Tegen het gratie-beleid van de Minister heeft gpr. bezwaren. Men begrijpt een dergelijk be leid niet als het geldt een dood vonnis v^egens afschuwelijk ver raad. Met het verlenen van verblijfs vergunningen aan Duitsers en naturalisaties moet men z.i. spij kerhard zijn. Door ELLERY QUEEN. 48) (Nadruk verboden.) „We hoeven niet zo officieel te doen," ging Ellery door op de zeil de luchtige toon. „Neem plaats, mra. Carreau. Blijft u liever staan, miss Forrest? Nou, ik zal u niet dwingen, hoor. Maar. waar is mrs. Wheary? En Bones? Bones hoort er ook bij." Hij liep de gang in en zp hoor den hoe hij de huishoudster en het manusje-van-alles riep. Hij kwam weer binnen en een ogenblik later verschenen ook de gezette mrs. Wheary en de uitge mergelde oude man, allebei erg !bl€€k< „O, kom maar binnen, kom bin nen. Ziezo, nu zijn we voltallig, geloof ik, en zullen we eens een dan is het hoog tijd een Kruscheq- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige wer king doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circu leren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig- afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Wei fel niet langer begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Naar men zich zal herinneren hebben ambtenaren van de C.C. D in Maart van het vorige jaar in Duitsland een uitvoerig onder zoek ingesteld, waarbij aan het licht is gekomen, dat in Aken honderdduizenden Nederl. textiel punten werden vervalst, waarbij tientallen zwendelaars waren be trokken. Diverse arrestaties zijn toen verricht. Dezer dagen heeft zich bij de politie te Kerkrade een der hoofdmannen van deze grootschepse vervalschingszaak gemeld, n.l. de 26-jarige H. uit Kerkrade-Holz, die de leiding had van de distributie van de punten in Nederland. H., die destijds uitgeweken was naar het buiten land, is ter beschikking gesteld van de justitie. Tage Erlander, de Zweedse Premier, heeft tijdens een lezing, aangehaald door het sociaal democratische blad „Morgon Tid- nirg.en", verklaard: „In de stfrjd tegen de communisten zullen wij dezelfde poliitek volgen als aan gegeven door de Noorse Premier Einer Gerhardsen, die namens zijn partij verklaarde: „Wij zullen de communisten met democratische middelen en spirituele wapenen bestrijden". De coup in Tsjecho-Slowakije heeft ons meer dan iets ander^ cschckt. aldus Erlander. Het is belangrijk op te tekenen, dat de communisten in het binnenland deze anti-democratische ontwik keling met volle instemming heb ben aanvaard, als iets volkomen natuurlijks, zo zeide de Premier. 2300 Amsterdammers, waren Maandagavond 8 Maart bijeen in een enthousiaste vergadering der beweging van Europese federalis ten in de grote zaal van het con certgebouw te Amsterdam om „zich te bezinnen op het urgente vraagstuk der Europese eenheid". De zaal was met vele vlaggen van verscheidene Europese landen versierd. Sprekers waren Dr. H. Brug- mans, Mr. C van Hij, H. Ooster huis, Pater Henri de Greeve. Dr. H. Brugmïans, die zojuist teruggekeerd was van een ver gadering van het coördinatie comité, ter voorbereiding van het Haagse congres in Mei, deelde o.a. mede, dat het grootste deel van de Engelse delegatie naar dit congres zou bestaan uit Labour- af, ge vaardigden. Voorts deelde hij mede, dat, wat de delegaties uit België, Frankrijk en Italië be treft, „de 2e inderdaad jle levende krachten en stromingen uit die volkeren zullen represen teren". Elk der sprekers besprak de noodzaak van internationale samenwerking in opbouwende, in spirerende en concrete politiek. Henri de Greeve riep de vergadering toe „er is haast bij". Europa aldus de Eerw. spre ker heeft nog een kans: de laatste genade. „Het gaat om deze laatste genadé of, om de genadeslag". Met grote instemming werd kennis genomen van de resolutie der beweging van Europese fede ralisten betreffende de ontwik keling in Oost-Europa De resolutie luidt: „Pijnlijk getroffen door de recente gebeurtenissen in Tjse- cho-Slokwakije, die logisch aah-' sluiten bij de zorgwekkende ont wikkeling, welke zich reeds in de overige OostEuropese landen had voltrokken, verklaart de bewe ging van Europese federalisten 1. Heit is onmiskenbaar, dat de Sovjet-Unie noch het eigen karaktep van Europa erkent, noch de politieke verwerkelijking daarvan in een Europese eenheid wenst. kleine demonstratie geven van de scherpzinnigheid van een misda dige opzet. Maar vergissen is menselijk en we hebben gelukkig met een tegenstander van vlees en bloed te doen." Deze merkwaardige toespraak had een dii>ect gevolg, want mrs. Xavier ging langzaam rechtop zitten, terwijl haar donkere ogen glinsterden en haar handen zenuw achtig aan de lakens plukten. „Wat..." begon ze, bevochtigde haar droge lippen en ging dan verder: „Bent u met mij nog niet klaar?" „Nee, mrs. Xavier, u moet flink zijn. Dit zal- min óf meer een ver rassing voor u ziin." „Ter zake," gromde Mark Xa vier. Ellery keek hem koel aan. „Wilt u zo goed zijn, mr.- Xavier, om mij niet in de rede te vallen en mij de leiding te laten bij deze demonstratie? Ik zou willen doen opmerken, dat schuld iets betrek kelijks is. We ziin allemaal stenen werpers werpers van de eerste steen mag ik wel zeggen. Wilt u daaraan denken?" De man scheen verward. „En nu," zei Ellery kalm,, „de 2. Hoe weinig mogelijkheid aan deOost-Europese landen werd gelaten tot het bepalen van een eigen keuze was reeds duide lijk geworden toen hun niet werd toegestaan deel te nemen aan het Marshall-plan. 3. De natuurlijke en onver mijdelijke drang naar eenwording van Europa kon vanaf dat ogen blik voor deze landen nog, slechts tot uitdrukking komen in vor men, zoals die t.a.v. een Oost- Europese federatie werden ont worpen. Ook tegenover dit stre ven is uit Moskou een krachtige afkeurende stem vernomen. 4. Een fataal gevolg van doze houding der Sovjet-Unie moet zijn het geen voor een gelijkscha kelen van de landen in haar in vloedssfeer onder de dwang van een totalitair regime, dat in strijd is met alles wat samen hangt met het Europese begrip van democratie met haar opvat tingen omtrent vrijheid en meiv senrechten. 5. De geschiedenis van Europa heeft geleerd, en de gebeurtenis sen vqn de laatste oorlog hebben opnieuw bewezen, dat Europese volken niet blijvend gedwongen kunnen worden tot aanvaarding van een vreemde hegemonie, die hun eigen aard niet kan veran deren en de economische werke lijkheid niet kan ontkennen 6. Voor de landen, die cog be schikken over een vrije keuze, is het thans urgenter dan ooit zich aaneen te sluiten en daar door een constructief begin te maken m,et de federalistische or ganisatie van Europa, die de enige waarborg vormt zowel voor herstel van welvaart en opbouw van sociale zekerheid, als voor vrije ontplooiing van personen en gnoepen. 7. De beweging van Europese federalisten roept daarom de vrije Europese volken, op enerzijds alles in het werk te stellen om deize federatieve aaneensluiting op zo kort mogelijke termijn te verwezenlijken, anderzijds om zich door de politieke scheiding niet te laten beletten alle ecoro- misohe, culturele en persoonlijke sndec met de Oost-Europese vol ken vast te houden en te ver sterken". demonstratie. Ik zal u een kunst je met kaarten laten zien," ging hij door en hij stak zijn hand in zijn zak en haalde een kaart te voorschijn. „Een kunstje?" hijgde miss For rest. „Ja. en 'n heel bijzonder kunst je. Een flat zelfs de eenmaal be roemde Hodini niet op zijn reper toire had. Let maar eens goed op." Hij stak de kaart voor zich uit, met zijn vingers tegen de rugzijde en met de duimen naar elkaar toe aan de voorzijde ervan. „Nu zal ik deze kaart in tweeën scheuren, één helft verfrommelen en weggooien." Ze hielden hun adem in en staar den naar die ene kaart in zijn handen. De inspecteur knikte en zuchtte. Terwijl hii de linkerhand niet bewoog, maakte Ellery met zijn rechterhand een snelle bewe ging, waardoor een helft van de kaart afgescheurd werd. Die helft frommelde hij direct daarna met zijn rechterhand in elkaar en wierp ze weg. Dan stak hij de linker hand omhoog; in die linkerhand hield hij de andere helft van de kaart. „Let nu eens op," zei hij, „wat TERNEUZEN. Bevorderd. Met ingang van 1 Maart is be vorderd tot luitenant-kolonel, on ze vroegere stadgenoot, de heer J. H. W. Koevoets, majoor bij het wapen der infanterie. BRUINISSE. De mosselhandeL De eerste week van de maand Maart zette voor de mosselhan- del goed in. Niet minder dan 6150 tonnen mosselen, dit is een kwantum even groot als in het drukste van het seizoen, werden deze week door de kwekers te Brulnisse aan de verschillende handelaars afgeleverd. Deze opleving was te danken aan het feit, dat Frankrijk zich alsnog bereid verklaard heeft een kwantum van 50.000 tonnen Zeeuwse mosselen af te nemen, voor het einde van het seizoen. HULST. Onderl. Verz. Mij. tegen Hagelschade. Verschenen is het verslag over het 57ste boekjaar van de Onder linge Verzekerings-Maatschapp tegen Hagelschade in Zeeland.' Hieruit blijkt, dat in 1947 veel geleden hagelschade werd uitte taald 3564,waarbij 14 leden betrokken waren, wonende te Boschkapelle en Hontenisse. De Mij. telt thans 485 leden die circa 10.584 gemeten of 8704 ha hebben verzekerd. De verze kerde waarde bedroeg 5.844.078. Het premie-iinkomen daalde in 1947 tot 21.482,98 tegen ƒ28.168,56 in 1946. De Maatschappij bezat per 31 Dec. 1947 ƒ108.930,29. Het aan deel in het gemeenschappelijk be zit bedroeg 0p die datum 5.56 per gemet (in 1946 ƒ6.06). Vanaf de oprichting in 1891 tot en met 1947 bedroeg de totale uit kering aan schadevergoeding ƒ346.110,31. Slechts tweemaal in haar 57-jarig bestaan moest de Maatschappij een na-bijdrage hef fen, n.l. in 1917 ƒ11.955,74 en fn 1935 5326,18, waar tegenover staat dat :n 1923 en in 1933 resp. aan de leden wer-d uitgekeerd 18.364,17 en 59.500 of samen 77.864,17, welk zeer aanzienlijk bedrag de geheven na-bijdrage belangrijk overtreft. KOEWACHT. Uitslag biljartprijskamp. Alhier had bij A. van Hove een biljartprijskamp plaats waaraan 26 spelers deelnamen De uitslag was: 1. R. BuijsAlib. de Guchte- neire; 2. René MervisP. van Hove; 3. Aug. de WaeleSer. de Smet; 4. Al. van HoveGer. van Rumste. Hoogste serie le ronde P. van Hove 28 car.; 2e serie C. de Co- ninck 12 car, NIEUWVLIET. Propagan da-avond „Volksonderwijs." Vrijdagavond giaf de afdeling Groede en Nieuwvliet van de vereniging „Volksonderwijs" een nroDagan-ia-avond in de zaal van de heer P. Cornells. De zaal was geheel gevuld»Het programma, bestaande uit toneel stukjes, afgewisseld met enige muzieknummers, werd vlot afge werkt. Medewerking verleenden: de schoolkinderen der openbare la gere scholen van Groede en Nieuwvliet en de toneelverenigin gen van Groede en Nieuwvliet, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door de band „Miarahc" van Groede, de welbekende „kleine band". Voorts werd nog een propagan- darede gehouden door de heer Vermeulen, hoofd der O. L. S. tc W aterlandkerkj e Het gehele programma viel goed in de smaak bjj het publiek, doch special dient vermeld te worden het kinderzangspel „Len tebloemen', uitgevoerd door de schoolkinderen van de O.L.S. uit Groede, welk zangspel in alle op- er gebeurde. Ik wil deze kaart in tweeën scheuren. Hoe heb ik nu die eenvoudige en toch zo veelbe tekenende handeling verricht Door kracht uit te oefenen met mijn rechterhand, door het in el kaar frommelen met mijn rechter hand, en door het stuk, dat ik niet nodig had, weg te gooien met mijn rechterhand. Zodoende kwam mijn rechterhand vrij en bleef m'n linkerhand in 't bezit van de helft waar 't me om te doen was. Mijn linkerhand, die geen ander werk deed dan een evenwicht vormen met de handelingen var, mijn rechterhand, blijft in het bezit van de niet verkreukte helft." Hij keek met een snelle blik langs hun -verbaasde gezichten. Nu stond er niets luchtigs in zijn ogen -te lezen. ..En wat is hiervan nu de be tekenis? Eenvoudig, dat ik rechts ben; dat wil zeggen, dat miin rechterhand alles moet doen. Ik gebruik mijn rechterhand instinc tief voor het verrichten van han denarbeid. Dat is een van de eigenaardigheden van mijn psy chische aard. Ik kan geen enkele linkse beweging of handeling ver richten zonder een wilsact.Wei zichten keurig was verzorgd en waarbij enige jeugdige solisten zich ontpopten als toekomstig zangeressen. Met deze uitvoering kan „Volks onderwijs terugzien op een zeer 'goed geslaagde, avond en konden tevens een 25-tal nieuwe leden voor de afdeling worden geboekt: Uitvoering „De, Zeeuwse Zangers". Zaterdagavond yond een uit- Schijve in de zaal van "de heer P Comelis. Het was wederom próp- vol in de zaal. Het programma werd keurie uitgevoerd zodat na elk nummer een hartelijk applaus volgde. Vooral het laatste nummer de „Zeeuwse Bruiloft" werd zeer' on prijs gesteld, zodat de oude striep-dans na het daverend ap plaus nog even werd herhaald. OOSTBURG. Haagse Brandweer helm Oost burg. Toen üc gemeente Oostfourg in- dertijd, als centrum-gemeente vaa het geteisterde West Zeeuws- Vlaanderen, dringend behoefte had aan een goede brandspuit, kreeg het gemeentetoestuur, door be middeling van de Inspecteur van het 'brandweerkvezen voor het Zui den, Overste Meenhorst, de gele genheid tot aankoop van een uit Duitsland teruggehaalde autospuit. Deze was echter geheel ontta keld en zag er zeer verwaarloosd uit. Bij een ingesteld onderzoek door de Haagise brandweer bleek het echter een prima spuit te zijn, welke in, 1944 door de firma Gec- ring te Weesp was gebouwd. De Haagse brandweer heeft, ge heel gratis, deize autospuit her steld en Maandag jl. als nieuw naar Oostburg gebracht. Daarbij waren aanwezig commandant E. Otten, kapitein Brouwer, brand meester De Haas, allen van de Haagse brandweer, alsmede over ste Meenhorst. Na een demonstratie is de spuit aan burgemeester Hoekzema over gedragen. Deze autospuit, die een capaci teit heeft van 2000 liter per mi nuut, is een grote aanwinst, niet alleen voor Oostburgv doch voor geheel West Zeeuws-Vlaanderen. Bij de demonstraties waren dan ook practisch alle burgemeesters van het gehele district aanwezig. OVERSLAG. Biljarteonoours. Het biljartconcours Wachte- bekeOverslag, welke op Zondag 29 Febr. jj. to Wachtebeke werd gehouden en in een gelijk spel eindigde werd Zondag 7 Maart 1 te Overslag voortgezet. In het begin toonde Wachtebeke zich sterker d&ar de eerste 3 partjjeq door haar werden gewonnen met een voorsprong van 70 punten. Bh. de la Ruelle van Wachtebeke toonde zich bijzonder sterk daar hij zijn partij wist te winnen met 100 tegen 46 car. in slechts 12 beurten. In het geheel moesten 7 partijen worden gespeeld, zodat Overslag er minder goed voor stond. In de laatste partij wist zij zich echter beter te onder scheiden en tenslotte toch nog te winnen met 36 punten verschil. Toneelavond. Zondag werd alhier in de mu ziekzaal „Concordia" een toneel avond gegeven door en ten voor dele van de vereniging. De zaal was tot de laatste plaats bezet en velen moesten zich nog tevreden stellen met staanpaatsen. Het is duidelijk merkb'aar dat de to neelgroep meer en meer vooruit gang vindt. Steeds meer kunnen zij nieuwe toneelspelers vinden en. trachten op deze wijze het voor oorlogse peil terug te krijgen. Bijzonder goed werd opgevoerd het drama „De keten der mis daad", alsook het blijspel „Een gelukkig ongeluk". Ook de an dere toneelstukjes en zangnum mers waren een succes zodat de bezoekers zich de gehele avond genoegelijk hebben, vermaakt. nu, dr. Xavier was 6ók rechts." Nu begonnen ze de zaak, waar het oma ging, te begrijpen. „Ik zie, dat jullie me beginnen te snappen," gipg Ellery grimmig verder. „Wij vonden de onver- kreukte helft van schoppen zes in de rechterhand van dr. Xavier. Maar ik heb juist aangetoond hoe iemand, die rechts is, de andere helft in zijn linkerhand zal hou den als hij de kaart in tweeën scheurt, kreukt en een helft weg gooit. Daar de twee helften van de kaart precies hetzelfde zijn, komt het er niets op aan welke helft er overblijft. Derhalve zal de helft, die overblijft, altijd over blijven in de hand, die geen. werk verricht heeft. Derhalve vonden we het overblijvende stuk van die kaart in de verkeerde hand van dr. Xavier. Derhalve scheurde dr. Xavier die kaart niet in tweeën. Derhalve scheurde iemand anders dié kaart en plaatste die helft in de hand ven dr. Xavier, daarbij de vergeeflijke fout makend van aan te nemen, datde kaart in zijn rechterhand gevonden moest worden, omdat dr. Xavier 'rechts was. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2