De vorming van een Westelijk blok BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling De Gaulle spreekt te Compiègne Ui* de Provincie Nieuwbouw in Januari 1948 Wijziging wasserijtarieven De bestrijding van Asthma Rietafval voor papier DADER VAN DE MOORD LEGT BEKENTENIS AF. Generaal Charles de Gaulle, d; leider van de „Rassemblement, du Peuple Francais", heeft Zondag in een rede te Compiègne ver klaard, dat de Amerikaanse steun aan Europa evenzeer ten gunste van de defensie als van het econo misch herstel dient te worden ver leend. De generaal memoreerde ,,de blikseminslag" te Praag en zeide, dat Frankrijk wordt bedreigd door de Sow jet-Russische adspi- raties naar de Wereldheerschappij en door de ondermijnende activi teit van „de separatisten" in eigen land. Daarom achtte hij de meest drastische maatregelen nodig ara de zaken in Frankrijk op orde te stellen. De Gaulle bepleitte de vonminr van een economisch, diplomatiek en strategisch blok door de vrije lander van Europa. „Dit blok da.t 250.000.000 mensen omvat. h<= schikt over reusachtige materiële en spirituele hulpbronnen," aldur De Gaulle. „De daaraan deelne mende landen zullen hun produr t!e, handel, buitenlandse betrek klingen en verdedigingsmiddelen moeten combineren." Hij achtte Frankrrk voorstemd om van di' blok. „dat de kansen van de oude wereld zal doen herleven," het centrum te vormen. "■De Gaulle achtte het noodzake lijk, dat Duitsland en Oostenrijk, voor zover het lot van deze lan dt n van de Westelijke mogendhe den afhangt, zo worden hervormd dat z;i ddel kunnen uitmaken van het. Westelijk blok. Ook het Ruhr- ge-bied zou tot dit blok moeten toetreden ender een speciaal be heer. „Frankrijk moet het initiatief nemen", aldus de generaal. ,^Op het ogenblik ziin er talrijke redenen. In het bijzonder economi sche, die een einde aan de oud*1 vete tussen onze landen noodza kelijk maken. Europa kan rD+ tot een eenheid komen, ind'en Duitsland zich opnieuw een moge lijke dreiging betoont. Daarom zou iedere oplossine van het Duit se probleem, dat indirect of direct tot de wederoprichting van het Reich" leidt, een slechte oplos sing zijn. Sprekende over de Franse bin nenlandse toestanden, oefende De Gaulle critiek op de „chronische In de eerste maand van dit jaar zijri, volgens voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 1914 nieuwe woningen gereed gekomen; 195 daarvan zijn ingericht voor tijde lijke bewoning door meer dan één gezin Op deze wijze is thans voor het eerst sinds de bevrijding in een maand woonruimte voor meer dan 2000 gezinnen door nieuw bouw'verkregen, zo deelt de afd. Voorlichting' van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting mede. De nieuw' gebouwde woningen zijn als volgt over de provincies verdeeld; Groningen 46, Fries land 70, Drente 98, Overijssel 271, Gelderland 191, Utrecht 22, N.- Holland (excl. Amsterdam) 89, Zuid-Holland (excl. Rotterdam en 's Graverihage) 211, Zeeland 106, Noord-Brabant 306, Limburg 252, Amsterdam 88, 's Graverihage 2 •en Rotterdam 162. De IJmuiden 16 „Bergen", die voor het eerst sedert de oorlog weer bij IJsland heeft gevist, keerde gisteren in IJimuiden terug met 1500 kilo kabeljauw, schel vis en roodbaars Nog deze maand zal ds haven var het plaatsje Douglas op het eiland Man met een radar installatie worden uitgerust. Liverpool volgt enkele weken daarna. zwakte", die het parlementaire' systeem zou hebbenbetoond. Hij verklaarde, dat, voor zover het hem betror, alles gereed was om het land naar redding en grootheid te voeren, zo gauw de 'toestanden de aanvaarding van de noodzakelijke verantwoordelijk heid mogelijk zouden maken. De Gaulle noemde de onlangs door de Franse regering genomen economische en financiële maatre gelen „kunstmatige pogingen om de wedergeboorte van Frankrijk te bewerkstelligen." Hij bepleitte vermindering van de staatsuitgaven, verhoging van de productie, opheffing van be paalde regeringsdi-ensten en het stellen van de productie als basis voor premies aan werkgevers en werknemers. Tenslotte eiste hij de zuivering dervakbonden van alle politiek. In de wasser jj tarieven zijn enige wijzigingen aangebracht. Het minimumbedrag per zending voor een huishoudwasbehandeïïng en van een gemengde wag wordt van 2,25 verminderd tot 2,20. Voor luxe-wasbehandeling is het •minimum pier zending gesteld op 5 kg; indien per kg wordt bere kend en op 3,indien per stuk wordt berekend. De minima voor luxe-wan mo gen slechts in rekenir.g worden gebracht indien de zending ook huishoud- en lijfgoederen bevat. Dit betekent, aldus de persdienst van het ministerie van Economi sche Zaken, dat fijr.strijkinrich- tingen over het algemeen geen gebruik van deze minima mogen maken. Het A.V.A.K.-comité, dat gel den inzamelt voor minder bedeel de asthma-kinderen kreeg dezer dagen de mededeling,, dat een Amsterdamse firma 20.000 gul den in het fonds wil deponeren, indien van dit bedrag geen in komstenibelasting wordt gevor derd. Het comité hoopt, dat fi nanciën hiertoe bereid wordt ge- Vonden.. Het comité heeft dezer dagen uitvoerige besprekingen gehad met het bestuur van het Zwit sers-Nederlands Asthmafonds. Het resultaat van deze bespre kingen is geweest, dat men una niem van mening is, dat hét asthma-vraagstuk in Nederland op doeltreffender wijze dan thans het geval is, dient te worden be studeerd. Men zal deskundigen op lit ge bied verzoeken hun speciale aan dacht te wijden aan dit vraag stuk. Voorts zal worden over wogen of ook niet goede resul taten kunnen worden verkregen met verplaatsing van asthma- patiëntjes binnenlands, byv. naar Vlieland of Terschelling. In de loop der jaren zijn er in de Noordoostpolder grote rietvel den ontstaan, waarvan het riet werd gesneden en verkocht. Het afvalriet echter beschouw de men als waardeloos en het werd verbrand. Hierin is nu verandering ge komen. Het afvalriet wordt in grote pakken geperst en naar papierfabrieken vervoerd voor verwerking tot papier. Zowel de prijs als het ruime afzetgebied maken het lonend afvalriet te exploiteren en vrachtauto's uit Groningen en omstreken rijden thans af en aan om de pakken te transporteren. Uit Brits-Columbia zal een voorraad van 700.000 kisten ha ring, voldoende om 3.000 000 men sen aan een portie vis te helpen, naar Griekenland, Italië en Oos tenrijk worden gestuurd. Drie vrachtvaarders zullen de haring vervoeren. JONGEN VERDRONKEN IN EEN ZWEMINRICHTING. In een zweminrichting te Gravenhage verdronk Zater dagavond te ongeveer 9.00 de 12- jarige scholier J. J. M., wonende aan de Brueghelstraat. De jon-- gen, lid van een zwemvereniging, was de zwemkunst neg niet machtig en mocht derhalve niet in het diepe gedeelte komen. Het slachtoffer werd daar door een zwemmeester aangetroffen en op gehaald. Een arts van de 'G.G. en G.D. constateerde de dood. Vermoedelijk heeft de jongen een hartkramp gehad. „WAAR LAAT IK MIJN AAPJE?" De directie van de Rotterdam se diergaarde „Blijdorp" ontvangt geregeld brieven van militairen m Oost en W^st en van gerepa- trieerden, die onderdak zoeken voor een aapje, een papegaai, een slang, een hagedis, e.d. Het ant woord luidt dan meestal: „Als het dier gezond is, willen wij riet heel graag hebben, want onze •collectie tropische dieren is nog steeds te zwak bezet". Voorwaarde is echter, dat de dieren goed gezond zijn en „op voer". Het verzenden van zieke dieren brengt allerlei gevaren (besmetting) met zich mee en leidt vrjjwel altijd tot teleurstel ling, daar de dieren tijdens de reis aan boord van schip of vliegtuig te voren aan eenvoudig voedsel worden gewend. Het beste is om kleine dieren, b.v. niet groter dan een hond, te verzenden per- KLM, omdat in dat geval de voedsel- en drink waterkwestie ynel eenvoudiger is en de dieren binnen een paar da gen over zijn. Hokken of kooien behoeven nooit grote£ te zijn dan strikt nodzakelijk is, want de er varing heeft geieeird, dat de dieren zich bij te veel ruimte verwonden Doch de binnenkant der hokken moet uiteraard gaaf zijn, Wat de uitvoerbepalingen be treft, verdient bet de aandacht, dat voor bepaalde dieren (zoals mensapen, gibbons, kroonduiven) een bijzondere vergunning van de directeur v°or economische zaken nodig is, terwijl zo'n vergunning eveneens vereist is bij de uitvoer van meer dan twee zoogdieren of vier vogels van dezelfde soort. In de regel verkrijgt men deze ver gunningen vlot, wanneer de die ren zijn bestemd vopr een cul- tureele diergaarde. De vervoerkosten zal de Dier gaarde Blijdorp gaarne op zich nemen, daar iedere tropische gast als een aanwinst wordt be schouwd. ERNSTIG MISDRIJF NA 3 JAAR OPGEHELDERD. In Juni 1,945 nam de heer H. Koopman een Gigarettenblikje op, dat hij in de achter zijn aan de Tijhofslaan te Almelo gelegen wo ning in de schuur aantrof en werd op slag door een explosie van een. daarin aangebrachte helse ma chine gedood. Het onderzoek' van de politie, die sterke verdenking koesterde tegen de toen 27-jan!ge J. W. I., vertegenwoordiger van een fotohandelaar te Amsterdam- leverde destijds niets op en we gens gebrek aan bewijs werd man 0p vrije voeten gelaten. Gro tendeels had men de verdenking toen gebaseerd op mogelijke jaloe zie- en wraakgevoelens van I. jegens de dochter van het slacht offer, die haar omgang met I. ir. ruil voor die met een Canadees militair had verbroken en die we gens huishoudelijke werkzaamhe den vrij regelmatig in deze berg plaats vertoefd^. Dezer dagen werd I. in ver band met een diefstal van foto- toestellen opnieuw gearresteerd. Bij een onderzoek in zijn woning ontdekte de récherche aldaar op geslagen munitie en deze vondst leidde er toe, dat I. bekende jaar' geleden de helse machine in het schuurtje van de heer Koop man te hebben geplaatst. DE MOORD TE AMSTERDAM. Geen verband met verdwijning van Johan Venne,ma. In de hoofdstad werd Zondag gesproken over een mogelijk ver band tussen de raadselachtige verdwijning van de 11 jarige Johan Vennema, naar wie de Amster damse kinderpolitie nu reeds tevergeefs sinds 12 Februari speurt, en de moord op de lo- jarige Anneke Hagel. Gezien verschillende omstandigheden acht de recherche het echter vol komen uitgesloten, dat de van de moord op het meisje verdachte 21. jarige M. W. zich tevens zou Lebben schuldig gemaakt aan de ontvoering van de verdwenen knaap. DE GEZONKEN „ALG-ARVE". Gisteren is door Van der Tak's Bengings Maatschappij met be hulp van het bergingsvaartuig' de „Zeeleeuw" een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid of het Zondag op de Schelde gezonken m.s. „Algarve" te lichten zcu zijn. Heden wordt het onderzoek voort gezet In dit stadium kan de maatschappij nog geen definitieve uitspraak doen over het al of niet lichten van het vaartuig. HET RANTSOEN VOEDINGS- VETTEN MET PASEN OP 750 GRAM VOOR 14 DAGEN. In de week vóór Pasen zal het rantsoen voedingsvetten yoor één maal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A-, B- en C-kaarten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E- kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is mo gelijk, doordat de voedingsvetten- positie zich de laatste tijd een weinig verbeterd heeft tengevol ge van de onder de Invloed van de zachte winter meegevallen melkproductie. Deze verstrekking houdt geen verband met de tengevolge van het instellen van de keuzebon ontstane verschuiving', in de con sumptie van voedingsvetten Zij is mede bedoeld als compen satie voor de verlaagde rantsoe nen melk en kaas in de afgelopen winter. MAN VERDRONKEN. Maandagmiddag'is in de Lan- g-eweg-vliet in de gemeente Zevenbergen het lijk en het rijwiel gevonden van de boerenarbeider J. Klaassen. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop het slacht offer te water is geraakt. KI. woonde Zondag een voet balwedstrijd te Breda bij- en keer de per fiets naar huis terug. 'Gisteren omstreeks het middag uur heeft de 21-jarige M. W. uit Amsterdam, die verdacht wordt van de moord op de 10-jarige Anneke Hagel en thans wordt verpleegd-, tegenover de officier van justitie bij de Amsterdamse arrondissementsrechtbank in het Wilhelminagasthiuis een volledige bekentenis afgelegd. Tevens is kernen vast te staan, dat het ilier een zedenmisdrijf betrof. HACHELIJKE OGENBLIKKEN OP DE SOH. 118. Vrijdagnacht maakte de be manning van de Scheveningso trawlnr Sch. 118, schipper M. Taat, angstige ogenblikken mee, zo meldden binnengekomen vis- f sers. De legger was ongeveer mijl uit de Deense kust vissende en was bezig met het halen van A ♦X TERNEUZEN. De uitslag van de gehouden 47) (Nadruk verboden.) De inspecteur bekeek zijn zoon een poosje met gefronste wenk brauwen. Dan maakte hij een be weging m?t zijn voet en er kraak te een takje. Ellery draaide zijn hoofd snel in de richting van dat geluid. „O, bent u het," zei hij, weer gerust. „Dat was stom, papa. Dat kan u nog eens een kogel kos ten." De inspecteur s.:oof woedend. '„En wat ben jij hier aan het uit spoken?" „Een diepgaand onderzoek," ant woordde Ellery, „ik ben op het spoor van dat „iets," waar ikhet vanmiddag over had. Het begint tfu vastere vorm aan te nemen. Hier." Hij stak zijn hand in zgn zak en haalde nog een kaart te voorschijn. De inspecteur zag, dat het er een was van een pak, dat hij de vorige avond in de speel kamer had zien liggen. ,,U wilt wel iets voor me doen, hè papa?" Hij duwde zijn verbaasde vader pe kaart in gijn vingers. „Scheur die kaart nu eens in tweeën, knijp dan een van die stukken in elkaar en gooi dat dan weg." „Waarvoor?" vroeg de oude heer. „Toe nou maar. Dit is een nieu we methode om vermoeide detec tives op te kikkeren. Scheur ze kapot en dan een stuk in elkaar frommelen." Schouderophalend gehoorzaam de de inspecteur. Ellery keek vol aandacht naar de hand van zijn. vader. „Nou - en?" gromde de inspecteur, terwijl hij het stuk, dat hij nog vasthield, bekeek. „Hm. Interessant. Ik dacht wel dat het zou lukken, maar Ik was er niet zeker van, omdat ik van te voren wist wat er zcu moeten gefbeuren. Dat is juist de pest bij die proeven, dat je van te voren weet wat je bereiken wilt. Nou, wacht 'ns even, juist, als dat waar is, en het lijkt nu wel op een axi oma van Euclides, dan blijft er nog maar één vraagstuk over..." Hij ging op de grond zitten tegen de ceder aan, midden tussen de kaartsnippers, boorde met zijn hakken gaten in de grond, beet op zijn onderlip- en keek strak naar de grond. De inspecteur begog te koken, bedacht zich echter en bleef ge duldig wachten op het resultaat van dat diep en geheimzinnig na denken van zijn zoon. Hij wist uit ondervinding, dat Ellery zelden geheimzinnig deed. als hij er geen reden voor had. Het zou beslist wel 'iets gewichtigs zijn, waar hij zich nu mee bezig hield. De in specteur begon zelfs al een beetje licht in de duisternis te zien, ter wijl hij de zaak negeens over dacht, toen hij opgeschrikt werd door het plotseling opspringen van Ellery, dje m'et glinsterende ogen uitriep; „Gevonden. Dat had ik direct kunnen weten. Dat was maar kinderspel, vergeleken met het eerste. Ja, 't klopt precies... Moét zo zijn. Een overtuigend be wijs van de deugdelijkheid van het: veelvuldig misbruikte deduceren en combineren. Kom op, ouwe heer, U zult getuige zijn van de materialisatie van een hersen schim. Een zeker iemand zal uiterst dankbaar zijn voor de hardnekkigheid van die schim, die mij van-morgen zo treiterend vervolgde. Hij haastte zich naar de open pïek met een ernstig, maar ter vreden gezicht. De inspecteur trippelde achter hém aan met een gevoel van spijt. Ellery stapte de trappen van het terras op en keek rond, ter wijl hij iets sneller adem haalde. „Zoudt u ''zo goed willen zijn om even mee naar boven te gaan Wij hebben iets bijzonders te la ten zien." Mrs. Carreau stond verbaasd op. „Wij allemaal? En iets bijzonders, mr. -Queen?" De tweelingen lieten hun schaak bord vallen en sprongen met open mond op. „Ja, zeker. U ook, mr. Smith. En mr. Xavier, u moeten we ook het trawlnet. Toen ongeveer ni veertig meter gehaald -moe® worden, kwam een mijn ondor water tot ontploffing, met gevols dat een grote waterzuil zich vèr hief en zich over het schip S lOTlTG. Ongelukken kwamen gehikki* niet voor. Ook ande-re trawlers welke op dezelfde 'hoogte visten! kregen mijnen in het vistuig, dÏ trawlers Sch. '87 en R. o. 9 moesten ijlings de vislijn kappen en de netten aan de zee prik geven. J RADIO-PIRATEN WEER ACTIEF IN TWENTE. Opnieuw zijn, zoals ook voor de oorlog dikwijls het geval was de z.g. radio-piraten, zeer actief geworden in Twente. Hoewel ambtenaren van de P-.T.T er Ge durende de afgelopen twee weken in zijn geslaagd twee geheime zenders op te sporen, waren er Zaterdag weer vier in de aether waarvan een, die zich „Radio Twente" noemt en uitzendt od golflengte 435 meter, beschikt over een bijzonder krachtig zend station.. Alle zenders beperkten zich tot het spelen van gramo- foonplaten en het omroepen van reclamead ve rtenti e s. INBRAAK IN EEN MELK INRICHTING. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het kantoor der melkinrichting van de coöpera tieve vertorulks- en productiever- eniging „Ons Belang" aan de Boxbergerweg te Deventer. Uit een opengebroken stalen kast zijn distributiebonnen voor niet min der dan 40.000 liter melk. Eer, riog onbekend aantal boterbonnen en een bedrag van ƒ1600 gesto len. Bij de opengebroken kast is een koevoet aangetroffen. Van de daders nog geen spoor. i OOST WEST, THUIS BEST! •i Zondagmiddag om 2% V uur meldde zich bij de door- X laatpost Veldzicht bij Ijzen- 4 dijke, bij de Ontvanger al- 5 y daar een politieke gevange- 'J \i ne, een oud-O. T.-er (Orga- 4 nisatie Todt), die in Mei S 1947 uit het kamp Wester- A •jf bork ontvlucht was. y Naar hij verklaarde, was X •j dat om zijn vrouw, die in A V Oostenrijk woont en zelf v Oostenrijkse is, te gaan be- X zoeken. y A Van zijn aankomst af tot X vorige week is hij bij de A als chauffeur X A werkzaam geweest. X y Vorige week Zondag heeft f hij Oostenrijk verlaten, met 't .4 het doel zi-oh te melden en A A om de straf, die over hem A zal worden uitgesproken, uit te zitten. y competitie prijskaarting bij de heer J. de Zeeuw, was als volgt; le prijs L. van Langevelde; 2e pr. L. Will ems; 3e pr. G. Buijze; 4e pr. Jac. Harms; 5e pr. W. Koevoets; 6e pr. J. Dhert; 7e pr. Jac. Machielsen; 8e pr. A. van Minnen; 9e pr. C. van Din teren; 10e pr. Joos d-e Rijk; lie pr. D. de Doelder; 12e pr. P. Riemers; 13e pr. J. Kaan AXEL. Droevig ongeval. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur vond nabij het Spui onder de gemeente Axel een droevig onge val plaats, tengevolge waarvan het 3-jarige dochtertje van de familie Van H. om het leven is gekomen. Het kind, dat plotseling de straat overstak, kwam daarbij onder een juist passerende vracht auto terecht en werd in hoogst hebben. En natuurlijk Francis en Julian." Dan rende hij het huis binnen. De vrouw, de twee mannen en de tweelingen, keken verbaasd en verrast de inspecteur aan, maar de oude heer speelde zijn rol goed trouwens, dat was niet dè eer ste keer voor hem. Hij keek heel streng en vblgde hem het huis in, inwendig even verbaasd en nieuws gierig, wat er wel aan de hand zou zijn. En het spijtige gevoel werd steeds erger. „Komt binnen, komt binnen," zei Ellery vrolijk, toen ze aarze lend staan bleven in de deur van i irirs. Xavier's slaapkamer. De moordenares zat, op haar ellebo gen geleund, in bed en staarde gefascineerd naar de brede rug van Ellery. Miss Forrest was op gestaan en zag er bleek en ver- schrikt uit. Dr. Holmes bestu deerde Ellery's profiel met yéen raadselachtige blik. Ze kwamen allen binnen, terwijl ze verméden de vrouw op het bed aap te kijken. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2