Akkertje Kerkdiensten Vragen aai de Minister UIT DE PROVINCIE Tribunaal te Goes BINNENLANDS NIEUWS iDe Siamese Tweeling Voor de Zondag Kou gevat? D<e H€©i»b«bs| GROTE PARTIJ TEXTIEL VERBRAND. Bijeenkomst 5 Landen- conferentie uitgesteld Lezers die schrijven JEZUS spreekt tot Pilatus over Zijn Koningschap. Pilatus be grijpt het niet. Jezus is immers het weerloos slachtoffer van zijn vijanden. Hij bevindt Zich in de handen van Pilatus. En Pilatus kan toch met Hem doen .wat hij wil. Hoe zou deze beklagenswaar dige mens Koning kunnen zijn? TOOH is Jezus Koning. Maar niet bij de gratie van het volk, noch op het schild verheven door Zijn getrouwen. Hij is Koning bij de gratie Gods. Hij heeft het Koninkrijk ontvangen, omdat Hij de Zoon is. Alle dingen zijn Hem door de Vader toevertrouwd. OMDAT Jezus Zijn Koninkrijk van de Vader heeft ontvan gen, is het nutteloos Zijn Koning schap te bestrijden. Met Kajafas kan men Hem een godslasteraar noemen, met Pilatus een levens vreemde dromer en met de joden een honend opschrift boven Zijn Kruis zetten: Deze is de Koning der Joden. Maar de glorie van Zijn Koningschap wordt, daardoor niet minder. De Vader die Hem Zijih Koningrijk heeft gegeven, staat ook vpor Zijn Koninkrijk in. ZOALS het nutteloos is tegen Hem te strijden is het even zeer nutteloos en overbodig vóór ZATERDAG 6 MAART. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 7 MAART. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. Soeteko (Bidstond voor het Gewas. Hulst: 2 u. Ds. W. L. Hermanides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. W. L. Her- man'des, van Hulst; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9 en 2 u. Ds. J. A. Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 14.30 u. Ds. ter Beek. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Bidstond voor het gewas. Breskens: 10 u. Ds. Van Vliet; 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9.30 u. Ds. Derksen. Bev. nieuwe leden. Hoofdplaat: 10 u., Ds. Winckel. Slijkplaat: 15.30 u., Ds. Winckel. St. Krui»: 9 u. Nieuwvliet; 14 u. Ds. Derksen. Bev. nieuwe leden. Oostburg: 19.30 u. Ds. Oort. Retranchement: 10 u., Ds. Bar- nouw; bed. H. Doop. Schoondijke: 10.45 u. Ds Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Bed. H. Doop. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. IJzendijke: 10 u. Ds. Doom. Zuidzandë: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente.. Aardenburg 10.15 u. Ds. Noithe aius. Gereformeerde Kerk- Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Terneuzen: 9 u. Ds. D. J. Couvèe, van Axel, voorber. H.A.; 6 u. Ds. F. M. Verveen, van Hoek, Zoutespui: Ds. C. van Nes, van Meliskerke. Gereformeerde Kerk (onderhoudend art. 31 D.K.O.) Hoek: 10.30 en 2.30 u. Ds. I. v. Til Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. F. Hulsteijn, van Amsterdam-N. Chr- Geref- Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Lees- dienst. Gereformeerde Gemeente- Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8 30 en 10 u. H. Missen" Hklst.: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst. 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 7.30 u. Open- v bare bijeenkomst, 121 en 4.30 5.30 voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen)7 u. Sprekers: L. Poelman en G. Oskam. Hem te strijden. De troon van de Koningen dezer wereld wordt ge schraagd door de onderdanen. Wanneer het volk opstandig is, wankelt de troon Zo is het met Jezus' Koningschap niet. Niet door onze keuzei is Hij Koning, maar door Gods gratie. Zijn Ko ningschap hangt niet van ons strijden "af maar van God de Vader. En Hij zpgt: Jezus moet als Koning heersen. En daarom is en zal Jezus Koning zijn. EN nu zijn wij .geroepen te ge loven in Zij i Koningschap. Dan eerst hangt jn en het Christe lijk geloof aan, wanneer men aan vaardt dat Jezus Koning is. Op Hem alleen moet ons vertrouwen zijn. Onze bescherming moeten wij bij' Hem zoeken. Al onze hoop moet cp Hem gericht zijn. En we moeten Hem de. wegen van ons leven laten bepalen en deze gaan óók als wij. ze anders zoutlen wen sen. Bij U mijn Koning en mijn God Verwacht mijn ziel een heilrijk lot. Op de vraag1 van het Tweede Kamerlid de heer Schoonenberg betreffende het uitkeren van, een demobilisatietoeslag aan alle dienstplichtigen, welke vraag luidde: „Is de Minister bereid alle dienstplichtige soldaten en onder officieren ook hun, die uitsluitend in Nederland gediend hebben, bij demobilisatie een toelage van 200 gulden te verstrekken, teneinde de toegewezen 120 textielpunten en schoenenbon te kunnen hono reren?" Heeft de Minister van Oorlog het volgende geantwoord: Aan "onderscheidene categorieën van demobiliserende militairen, die in Nederland hebben gediend, wordt een kledingtoelage of een bonus toegekend, welke voor de aankoop van burgerkleding kan worden gebezigd, terwijl voor een andere categorie een regeling in voorbereiding is. Een kledingtoelage van 200 wordt o.m. reeds verstrekt aan dienstplichtigen van de lichting 1940 en ouder, die vóór 5 Mei 1945 vrijwillig bij. een legeronder deel zijn ingedeeld. Een demobilisatiebonus, be staande uit maxiinaal 22 dagen jaarwedde -f- 7 dagen verloftoe lage, welke voor de aanschaffing van burgerkleding kan worden gebruikt, wordt uitgekeerd aan dienstplichtigen, die zich nó. 5 Mei 1945 vrijwillig hebben aange meld. Bovendien ontvangt het merendeel dezer militairen een premie van 15 per maand van 1 April 1947 af. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1940 en ouder, voor zover niet behorende tot de cate gorie, in de tweede alinea ge noemd, die geruime tijd in mili taire dienst zijn geweest, wordt een regeling voorbereid, waarbij de mogelijkheid wordt geopend een tegemoetkoming in de kas ten voor aanschaffing van bur gerkleding te verstrekken. Het komt in het algemeen niet noodzakelijk voor aan dienstplich tigen van de lichting 1945 en jonger, die hier te lande hun dienstplicht hebben vervuld, een tegemoetkoming voor aanschaf fing van kleding toe te kennen. aangeboden. In Bergen op Zoom wordt zowel op de heen. als terugreis uitgestapt bij' de grote zaal Hollandse Tuin, waar koffie en versnaperingen werden genut tigd. Over de bruggen dwars door Rotterdam wordt gereden en door de tunnel terug. Het Uelooft een mooie reis te worden. KOEWACHT. In beslag gemomen. Maandagmiddag wilde C. V. al hier de grens passeren met twee bankbiljetten van 500 frank. Na gehouden controle door de amb tenaren der invoerrechten en ac cijnzen werden de franken in het paspoort gevonden, waarna on middellijk inbeslagname volgde. Proces-verbaal werd hiervan op gemaakt. Overgeplaatst. De wachtmeester der Rijks politie J. Hermans alhier werd overgeplaatst naar de gemeente Nieuwkoop. OVERSLAG. Ongeval. Woensdagmiddag had alhier een ongeval plaats waarbij de zoon van de landbouwer V. v. N. een arm- en handbreuk opliep. De jongen welke bezig was aan het bomen lossen kreeg op een zeker moment de hefboom van een mallejan welke naar beneden sloeg cp de arm. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Teerdag" Wielrijdersclub. Maandag j.l. werd door de wiel- rijdersclub „Vrij. en Vlug" een teerdag gehouden in het clublo kaal bij de heer A. Hillaert, waar aan niet minder dan 74 leden deel namen. Om half twee werd ver gaderd, waarna om 3 uur de rond gang begon door het dorp met een 10-tal muzikanten voorop, om alles wat 9P te vrolijken. Hierbij werden tevens de café's bezocht van clubleden, 's Avonds om 8 uur werd een lekker avondmaal aangebeden aan alle leden, waar na door het bestuur het verslag werd afgelezen van het afgelopen jaar, waarbij een goede winst mocht worden geboekt. Na de vergadering zijn nog enkele ge zellige uurtjes onder elkaar' door gebracht. RETRANCHEMENT. Gemeenteraad. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad. Besloten werd medewerking te verlenen aan de door de gemeen- j te Oostburg voorgestelde wijzi- ging van de gemeenschappelijke In het restaurant Riviéra Hal van regeling van bouw- en woningtoe- de Diergaarde wordt een diner zicht. PLANNEN VAN DE NEDERL. JEUGDHERBERG CENTRALE, Financiële moeilijkheden. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft reeds geruime tijd plannen om het terrein van haar werkzaamheden uit te breiden tot Zeeuws-Vlaanderen. Dat een en ander in dit geteis terde gebied moeilijkheden met zich meebrengt spreekt haast vanzelf. Vandaar dat het stich ten van jeugdherbergen langer op zich laat wachten dan aanvan kelijk vermoed werd. Het ligt in de bedoeling een van de gemeente Retranchement ge huurd, pand tot jeugdherberg in te richten. Dat hieraan nog steeds geen uitvoering is gegeven, is een gevolg van liet feit, dat de nodige financiën daartoe nog ont breken. Momenteel wordt ge tracht een aantal bronnen te vin den, die het ontbrekende bedrag kunnen leveren. Zodra het geld bijeen is kan met de verbouwing van het pand en de inrichting van de jeugdherberg een aanvang worden genomen. Er zal plaats zijn voor 40 tot 50 gasten. In het uitbreidingsplan is voor Zeeuws-Vlaanderen nog een twee de, misschien zelfs .een derde jeugdherberg geprojecteerd. Of deze er inderdaad zullen komen is afhankelijk van de medewer king, die door de plaatselijke autoriteiten en de bevolking zal worden verleend ten mede afhan kelijk van het vinden van ge schikte panden en van het vor men van fondsen, waaruit de op richting kan worden bekostigd. TERNEUZICN. Trekking verloting Ouden van Dagen. Volgens advertentie in dit blad wordt de trekking van de verlo ting voor de Ouden van Dagen reeds a.s. Woensdag 'n het Con certgebouw alhier gehouden. Be langstellenden hebben gratis toe gang. Donderdag 11 Maart wordt voor de Oudjes een gezellige avond gegeven. Een leuke film en de film van de reis van vorig jaar naar Oisterwijk wordt vertoond in het Concertgebouw, daarna wordt gegaan naar de bovenzaal van Hotel „Des Fays-Bas", waar ze op muziek et) versnaperingen worden getracteerd. Wanneer de ontvangsten het toelaten zou de reis van dit jaar zijn naar Blijdorp-Dierigaarde te Rotterdam. Het comité heeft z'ch reeds met de directie in verbinding gesteldJ Het ambtenarenreglement van de gemeente werd gewijzigd over eenkomstig art. 3, 2e lid van het Rijkswachtgelden Besluit. Krachtens art. 36, 4e lid, van de Woningwet werd bepaald, dat de vaststelling van een plan voor 'uitbreiding van de gemeente wordt voorbereid. Op het verzoek van de W.S.C. „De Sportvrienden" te Hulst om een subsidie van ƒ.300 uit de ge meentekas voor de organisatie van de le Ronde van Nederland, werd afwijzend beschikt. VLISSJNGEN. Omhoog gevaren. Het Engelse tankschip „Bri tish Virtue" ils Vrijdagnacht bij Breskens aan de grond gelopen. Nadat het schip om onmiddellijke sleepboothulp had verzocht, zijn sleepboten van Vlissingen uitge varen, doch voor deze het schip konden bereiken, was het op eigen kracht vlot gekomen. met hen op vriendschappelijke wijze om. Krachtens zijn functie moest hij wel eens speechen en hij moet de harten van de stoere Vlaamse W. A.-mannen met één slag gewon nen hebben, toen hij in een rede voor de W.A., na het sterven van 'n kameraad in öc wit-besneeuw- de velden van Rusland" ("t was mooi gezegd, vond Mr. Kegge) te hebben gememoreerd, de-N.S.B. voorstelde „als de dageraad van een nieuwe dag." Nog steèds bladerde de voorzit ter in de brieven, waarin Kohier verschillende mensen aanklaagde bij N.S.B.-functionnarissen. Eens stelde hij de N.S.B.'er Hamelink uit Terneuzen voor de „befaamde N.S.B.- en Duitsland-hater De Munck" door een Gestapo-officier te laten oppakken; bij tekende er zelfs een schetsje bij', waar „het heerschap" te vinden was. Deze brief zou echter niet ver zonden zijn. Er waren echter talrijke brie ven, die wèl verzonden waren. Zijn vrcuw was in het zelfde jaar lid van de Beweging gewor den en vertelde een dramatisch verhaal, waarin zij er op aan drong, dat er iets gebeuren zou, want zoals nu ging het in haar gezin niet langer. Pleidooi- Mr. Dirven, de verdediger, ving zijn pleidooi aan met de opmer- het zoeklicht alleen Ex-ga söirecteur to 'Axel schreef gevaarlijke brieven. Niet vaak zal het Goese Trihu- jgn„- da^ naai een zo fraaie collectie brie- 'n^;e zwarte zijden van Kölller ven hebben gezien als die van rL- R. Kohier, techn.-chemicus en enige tijd directeur van de gas fabriek te Axel, die vele brieven schreef aan allerlei N.S.B. promi nenten. Hij had ze zorgvuldig be waard en op de zitting vormden de epistels, geschreven in een on gekunstelde en onbedekte nat.- socialist'ische stijl, de voornaam ste aanklacht tegen hem. Köhler was in 1935 lid gewor den van de N.S.B. en hij bleef hel tot het einde, waarin hij het ge bracht had tot chef van de dienst statistieken en personeels-zaken. In de W.A. werd hij vaandrig en banvormingsieider. Köhler was een zeer ijverig persoon en hoe wel hij als technicus het een droog vak vond, volgde hij toch de „ijl cursus voor burgemeester'". Bur gervader is hij echter niet ge worden. Enkele van de brieven, die door hem zijn geschreven, waren in de tenlaste legging opgenomen. Mr. Kegge de voorzitter van het Tribunaal las uit deze en uit de in het dossier liggende brieven verscheidene treffende passages voor en hij uitte zijn bewondering voor de „pracht N.S.B. mentali teit" die er uit sprak. Köhler kende nagenoeg alle pro minenten uit de partij en gmg gewaarschuwde politie mhakte Wol lirciiql st«a;. groot alarm en o.l.v. opperwacht- meester Vroom werden alle poli- ZONDAG 7 MAART, tie-instanties ingeschakeld. HILVERSUM I:' 8.00 Nieuws; Het was aldra een komen en 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 gaan van distributie-autorite ten i Kerkdienst; 11.30 Na de kerk en politiedeskundigen; De foto- dienst; 12.15 Apologie; 12.30 Of- grafische afdeling, de dactylosco- 'test zonder naam; 13.00 Nieuws; pische dienst en de speurhonden- 13.15 Verv. Örk. z. Naam; 13.35 afdeling. Gram.; 14.00 Hoorspel; 14.35 De De hele dag werd besteed aan Gooise Kring; 15.15 Klankbeeld; het opmaken van een staat der 15.45 Muzikale tombola; 16.10 scheen. Pleiter noemde twee factoren, die Köhler's leven hebben beïn vloed. Ten eerste, dat hij verba zend impulsief en opvliegend van karakter is, en verder, dat hij, als maagpatiënt dikwijls slecht gehumeurd was tegenover zijn omgeving. Reeds op school werd door een Duitse professor het nat.-soc. gif in gegoten en dit legde een stem pel op zijn verdere leven. Mr. Dirven kwam tot de con clusie dat K. een overtuigd N.S. B.'er is geweest, maar nooit op eigen voordeel uit was, integen deel tl tijd recht en billijkheid voor iedereen zocht. De brieven wer den geschreven in een opvliegen de tui en als hij ze nu weer ziet, begrijpt hij niet ooit zulke brie ven te hebben geschreven. Pleiter deed een hartstochtelijk beroep op het Tribunaal om de- uiterste clementie te betrachten en de man, in verband met de gezinsomstandigheden, geen ver dere internering op te leggen. Uitspraak over twee w.eKen. (Z. Dgbld.) Een strijkbout, die Vrijdagnacht in een confectie-atelier aan de Zwanerburgerstraat te Amster dam onder stroom was blijven staan, was de oorzaak dat een partij costuums en lappen stof, voce* een waarde van 60.000. gul den in vlammen opging. De hitte deed de alarminstallatie 'n wer king treden en de brandweer blus te met één straal de verschroeide textiel. Deze was verzekerd. DE MOORD AAN DE COOLHAVEN. De man, d'.e Maandagavond op de Coolhaven de vrouw, met wie hij samen gewoond had, ver moordde en daarna de hand aan zichzelf probeerde te slaan, is thans buiten levensgevaar. Hoe wel hij zichzelf aan de keel ern stig verwondde, blijkt toch geen slagader te zijn geraakt. De man kan echter nog alleen met ja- i.inikken en neen-schudden op de hem door de politie gestelde' vra gen antwoorden. Alles wat men totnutoe te weten is kunnen ko men is, dat hij een slecht leven bij de vrouw moet hebben gehad. Van de moccd zelf verklaart hij zich niet3 te kunnen herinneren. ERNSTIGE AUTOBOTSING OP AFSLUITDIJK. Twee doden. Vrijdagmorgen o'rca half negen, zijn een luxe auto en een vracht wagen op de Afsluitdijk, even voorbij het monument, tengevolge van de mist met grote snelheid tegen elkaar gereden. Twee in zittenden van de luxe auto, de 60- jar.'ge heer Sikkens uit Den Haag en mevr. v. Toorn, ook: uit Sneek, Kregen zulke zware verwondin gen, dat zy vrijwel op slag hier aan overleden. De derde inzit tende, de man van mevr. Van T„ werd in zecczorgwekkende toe- Door ELLERY QUEEN Zowel het Belgisch Ministerie van Buitenlandse Zaken als de Engelse ambassade hebben mede gedeeld, dat de tweede bijeen komst van de vijflandenconferen- tie te Brussel, die gisterenmiddag om 2 uur gehouden zou worden, uitgesteld is tot hedenochtend 10 stand naar het z'ekenhuis te Sneek vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto, die uit de richting Wieringen kwam, bleef ongedeerd. De luxe auto, die uit Sneek naar Den Haag terugkeerde, schoof ondcc.- de vrachtauto cn werd vol komen gewalsd. De Rijkspolitie uit Hippolytushoef stelt een\ on derzoek in. - De luxe wagen werd bestuurd door de 35-jarige heer v. Toorn, die zijn rechterarm en dijbeen brak, bovendien werd zijn gezicht door de glasscherven danig ge kwetst. Hij droeg een leren jas en dit is waarschijnlijk zijn red ding geweest. 'een WETENSCHAPPELIJK WONDER? Wat men wetenschappelijk tot nu toe uitgesloten achtte is thans gebeurd. Een Boa Constrictor, in de Diergaarde Blijdorp te Rotter dam. heeft in gevangenschap ge paard en later 17 jongen ter wereld gebracht. Naar wij van de zijde der Dier gaarde Blijdorp vernemen, is het nooit eerder voorgekomen, dat na paring in gevangenschap van Boa's ook Boa Constrictortjes werden geboren. De vraag die zich thans voor doet is: Heeft men hier te doen met een uitzonderingsgeval of vergiste de wetenschap zich? DE INBRAAK TE HIPPOLYTUSHOEF. De brutale inbraak in het distri butiekantoor te Hippolytushoef, werd Donderdagmorgens ontdekt door de agent» van het kantoer, de heer C. Metselaar, toen deze de deuren in de hal van het gebouw opgebrotien aantrof. De kantoor ruimten vertoonden een ware ra vage, terwijl de klu'sdeur was ge forceerd, en met een oogopslag bleek, dat het waardemateriaal vermiste bescheiden met 'het vol gende "resultaat500 levensmidde lenkaarten, 200 levensmiddelen kaarten voor zieken, ruim 800 sahoenenbonnen, ruim 3600 rant- soenfconnen, ruim 1500 textielpun ten, enige honderden speciale ver gunningen, 300 eenheden brand stoffen en 10.000en rantsoenen aan door detaillisten ingeleverde coupures, o.m. 6000 voor tabak, 15.009 voor vleeswaren, 30.000 textielpunten, 10.000 eenheden brandstoffen en enige duizenden eenheden industriekolen. •De ongenode gasten hebben hun belangstelling niet tot de kluis beperkt, doch hielden een syste matische verkenningstocht door het gehele gebouw. Zelfs de zol der werd geïnspecteerd en alle deuren geforceerd. Ook hier von den zij veel van hun gading. De uitzet van 'n geëvacueerde distri- butie-ambtenaresse, die aldaar was opgeslagen, werd geplunderd. Keukenuitzet, karpet, koffers en manden met serviesgoed waren naar beneden gesleept en voor meenemen gereed gezet. Ten slotte hebben de dieven deze goe deren toch laten staan, mogelijk ook met de bedoeling nog dezelf de naeht eenmaal terug te komen. Er wordt verband gelegd tus sen deze inbraak en de vijf, die in de afgelopen maanden op Wierin gen werden gepleegd. Als vast staand mag worden aangenomen, dat de daders op Wieringen geen onbekenden zijn. AANVARING BUITEN IJ3IUIDEN. Donderdagnacht te 2.20 uur, is het s.s. „Eemland", dat in de mist nabij Umuiden voor anker lag, aangevaren door het s.s. „Ossen- drecht". De „Eemland" heeft zware schade aan stuurboord van het achterschip, boven de waterlijn, terwijl de „Ossendrecht" zware schade heeft opgelopen aan stuur boord van het voorschip. Geen der beide schepen maakt water en zij. hebben geen assistentie nodig. DE DIEFSTAL TE BARNEVELD, Een nauwgezet onderzoek door de politie heeft uitgewezen dat in de nacht van. 28 Februari uit de kluisi van de Coöp. Landbouwers bank te Barneveld 94.532 is ge stolen. De buit is dus aanz'enlijk groter dan men aanvankelijk had berekend. De eerste berichten over de inbraak ma alt ten name lijk melding van- een schadepost van ƒ40.000,Het onderzoek wordt energiek voortgezet. Hoe wel er ernstige verdenking be staat zijn er nog geEn arrestaties verricht. MASSAMOORD OP In de gemeente HONDEN? Doornspijk (Gld.) is de laatste tijd een 30-tal honden door vergiftiging om het leven gekomen. Het is gebleken, dat de honden steeds stierven nadat zij rond ge lopen hadden op de beboste jacht terreinen in de buurt van Doorn spijk. De Rijkspolitie heeft een beroep gedaan op apothekers en drogisten in de omgeving om er dadelijk melding van te maken, wanneer iemand vergif koopt. OOK HEX DERDE LEEUWTJE TER ZIELE. Het jonge leeuwtje uit de Dier gaarde Blijdorp te Rotterdam, dat eindelijk te Oude Wetering in een zogende Fox Terrier een moeder gevonden had, is niet in leven kunnen blijven. Hoewel het de melk gretig tot zich nam, gaf het plotseling de geest. Het hele gebeuren met de drie welpjes is een zeer uitzonderlijk geval. De moeder-leeuwin, die bij vroegere gelegenheden altijd een goede moeder is gebleken, heeft drie dagen getracht haar jongen te voeden, maar stootte er toen twee van zich af en liet ten slotte ook de derde aan haar lot over. Vermoedelijk zijn de misge boorten het gevolg van inteelt, een euvel dat door het stilstaan van de invoer van dieren tijdens was verdwenen. De onmiddellijk de 0orlog niet te vermijden was. Lezing; 16.25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 3.9/00 Ned. Kamerk.; 19.15 Kent gij uw Bijibel 19.30 Nieuws; 19,50 Sportflits; 20.05 De gewone man; 20.20 Hoorspel; 21.25 Om- roepkamerorkest; 22.15 Avondge bed; 22.30 Nieuws; 22.55 Gram. HILVERSUM H: 300 Nieuws'; 8.18 Zingende torens; 8.40 Inter mezzo; 9.15 Men vraagt; 9,45 Geestelijk leven; 10.00 Viool en piano; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Kunst na arbeid; 12.00 Gram.; 12.40 'Mannenkoor; 13.00 Nws.; 13.15 The Romancers; 13.50 N. S.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Kamerorkest; 16.00 The Skymas- ters; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Meisjeskoor; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.30 De Gelijke nissen; 19.00 Studiodienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymn.; 21.20 De Speel doos; 21.40 Hoorspel; 22.25 Loe- wenguth kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. MAANDAG 8 MAART, HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.15Vanoudeen nieuwe schrijvers; 11.35 Ancora- trio; 12.15 Ens. „Eüphonia"; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano en orgel; 13.45 Koperkiwartet; 14.00 Voor de scholen; 14.35 Alma musrica; 15.05 Giaconda ens.; 15.30 Piano duo; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.15 Orgelspel; 18.00 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 20.00 Nws.; 20.15 Radio Philh. Orkest; 21.10 Lezing; 21.30 Swee- linck kwartet; 22.00 Kerkelijk orgelspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Wereld kampioenschap; 23.10 Ned. Ka merkoor; 23.30 Gram. •HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Gram.; 11.45 Verhaal; 12.00 Orgelspel; 12.38 Ted Broks; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando; 14.00 Viool cn piano; 14.30 Lezing; 14.45 „Acig en Galathea"; 16.05 Hoorspel; 16.30 Gram.; 17.00 Fabel; 17.15 De school is uit; 17.30 The Ramblers; 18.00 Nws.; 18.20 Corduwener; 19.00 Klankbeeld; 19.30 Bas en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Caba ret; 20.45 Radiodebat; 21.05 Ope- rafragm.; 21.45 Metropole orkest; 22.15 Lezing'; 22.30 Meestertrio; 2a.00 Nieuws; 23.15 Concertge bouworkest. Tot mijn grote verwondering kregen wij deze week op ons dorp bezoek van twee ouden van dagen uit Terneuzen, die langs de huizen loten vee-kochten voor de reis van ouden van dagen van Terneuzen. Ik kon het haast niet geloven, dat ^ulks waar was, maar bi) nader onderzoek is mij gebleken, dat het een feit was. Is het in Terneuzen dan al zó ver gekomen, dat ze er zelf niet voor kunnen zorgen Ik zou mjj schamen als ik als stad, naar een klein doru, om steun zou moeten gaan voor een reis voor ouden van dagen. •En dan nog naar een plaats welke zelf ook alle jaren voor haar ouden van dagen een reisje organiseert! Jammer, dat het niet bekend was dat zó iets zou gedaan wor gen, daar er dan niet veel loten verkocht zouden zijn, en ik vraag beleefd, mochten er soms prijzen vallen te Sluiskil, deze niet af te halen. Wij gaan dit jaar ook weer met de ouden van dagen op reis en zullen niet om steun naar Ter neuzen komen, ons volk, waar wij zeer dankbaar voor zijn, geeft daar graag voor. Maar w(J zaaien naar de zak, en de ouden van dagen van Sluiskil zijn daar dankbaar voor! Terneuzen, blijft op uw eigen terrein! Hoogachtend, H. J. COLSEN,, Voorzitter. uur. Dit houdt verband met het nog niet aanwezig zijn van Gladwyn Jebb, die door de mist verhinderd is te Hoek van Holland aan land te komen. 45) Nadruk verboden. Hij schoof de kaarten in el kaar, zorgde dat al de plaatjes boven kwamen te liggen en reikte ze aan zijn vader. Het afge scheurde stuk met de schoppen zes er op en de rest van die kaart., het ineengefrommelde stuk, sta,: hij, jia een kleine aarzeling, zelf in zijn, zak. De inspecteur zag 'n stale sleu tel in het slot steken van de deur die naar het laboratorium gmg- Hij sloot die tussendeuren af, deed de bibliotheekdeur op slot met een gewone stalen sleutel van zijn eigen sleutelring en gebruikte diezelfde sleutel om de deur naar de gang aan de buitenkant af te sluiten. „En waar zult u dat bewijsma teriaal verbergen?" vroeg Ellery, toen ze de trap opliepen. „Dat weet ito nog niet. We moeten een veilige plaats zien te vinden." „Waarom liet u alles niet m de studeerkamer achter U deed toch moeite genoeg om al die deu ren af te sluiten?" De inspecteur lachte. „De gang deur en die van de bibliotheek kan elk kind openkrijgen. Ik heb ze alleen maar op slot gedaan voor het effectWat hebben we nu weer?" Er stond een groepje mensen voor de open deur van mrs. Xa- yier's slaapkamer. Zelfs mrs. Wheary en Bones stonden er bij. - Zij liepen hen voorbij de kamec in, waar ze dr. Holmes en Mark Xavier zagen, die over het bed gebogen stonden. „Wat is er aan de hand?" vroeg de inspecteur kortaf. „•Ze komt weer bij," hijgde dr. Holmes, „en ik ben bang dat ze te keer zal gaan. Houd haar vast, Xavier. Miss Forrest, geef mijn spuitje..." De vrouw worstelde wanhopig om los te komen. Ze zwaaide met armen en benen, of het dorsvle gels waren en haar ogen staarden zonder uitdrukking naar het pla fond. „Wacht even," mompelde de in specteur. Hij boog zich over het bed en zei hard en duidelijk: „Mrs. Xavier." Het spartelen hield op en haar ogen begonnen weer verstandig te kijken. Ze draaide haar hoofd om en keek tamelijk verward om zich heen. „U stelt u nogal dwaas aan, mrs. Xavier," ging de in specteur on dezelfde scherpe toon verder. „En u schiet er niets mee op, dus schei er maar gerust mee u't." Ze beefde en sloot haar ogen. Dan deed zij ze weer open en be gon zachtjes te huilen. De mannen gingen met eei zucht van opluchting rechtop staan. Mark Xavier veegde ziin vochtige voorhoofd af #n dr. Hol mes keerde zich met hangende schouders af. „Ze is zó weer in orde," zei de inspecteur /"alm. „Maar ik zou haar toch niet alleen laten, dok ter. Tenminste zolang ze kalm is. Als ze wild wordt, moet u haar maar opn'euw inspuiten." Hij schrok toen hij haar hees maar duidelijk hoorde zeggen Ik zal u geen last meer geven. „Da's goed, mrs. Xavier, da's in orde," zei. de inspecteur hartelijk. Apropos, dr. Holmes, misschien weet u of er hier in huis een plaats is waar ik iets veilig kan opbergen." - „Misschien de safe h:er in de kamer," antwoordde de dokter. ,,N-nec, liever niet. 't Is voor het bewijsmateriaal, ziet u". „Bewijsmateriaal?" gromde Xa- viec_ „Ja, die kaarten van de schrijf tafel in de studeerkamer „Oh." „In de huiskamer is een lege stalen kast, sir," merkte mrs. Wheary verlegen op, vanuit de gang. ,,'t Is een soort safe maar de dokter gebruikte ze nooit." „En wat is het geheimwoord?" „Er is geen geheimwoord, sir Er zitten alleen maar een paar sloten op en er is -maar één sleutel van en die ligt in de la van de tafel." „Goed. Net wat ik hebben moet. Dank u wel, mrs. Wheary. Kom, Ell." En de inspecteur liep de kamer uit, terwijl aller ogen hem na staarden. Ellery slenterde jjem peinzend achterna. Toen ze op de trap waren, keek\hij zijn vader van opzij even. aan. „Dat was een fout," merkte hij cp. „Wat?" ,,'n Fout", herhaalde Ellery ge duldig. ,Maar 't maakt absoluut geen verschil. Het voornaamste bewijs heb ik in m'n zak," en hij klopte op de zak, waarin hij de twee helften van de kaart gesto ken had. „Bovendien kan het interessant worden, 'n Soort val hè? Wat was de bedoeling?" De inspecteur zag er een beetje schaapachtig uit. „Nou, eigen lijk niet. Daar had ik niet aan gedacht. Maar misschien heb je gelijk." Ze liepen de huiskamer in en probeerden de bewuste kast te vinden. Ze stond ingebouwd in een van de muren bij de haard en was net beschilderd als de houten lambrizering; inderdaad een goed verborgen schuilplaats. Ellery vond de sleutel in de lade van de tafel, hij bekeek hem even, haalde zyn schouders op en gooide hem dan naar zijn vader. De inspecteur ving de sleutel op, stak hem in het slot en maak te de kast open. Het mechanis me werkte met een geluid van ingewikkelde grendels. De diepe ruimte van de kast bleek leeg te zijn. Hij haalde het pak kaarten uit zijn zak, bekeek ze even, zuchtte- en smeet ze dan in de bergruimte, (Wordt vervolgd.) DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De in distributie gebrachte Su rinaamse sinaasappelen zijn, hoe wel minder aantrekkelijk van uiterlijk dan die uit andere pro ductielanden, van goede kwaliteit en zeer saprijk, zodat er geen reden bestaat voor de opvatting, dat men met deze sinaasappelen minderwaardig fruit geleverd zon krijgen,' aldus de afdeling Voor lichting van het Ministerie van Landbouw. Deze Surinaamse sinaasappelen maken deel uit van de ten be hoeve van de distributie aange kochte .zendingen buitenlands fruit en de detaillisten zullen in de meeste distributie-rayons één maal Surinaamse sinaasappelen toegewezen krijgen ter verstrek king op de ingeleverde bonnen. Wie dus zijn bonnen gehono reerd wil zien, dient de Surinaam se sinaasappelen, die zijn leveran cier hem daarop verstrekt, tijdig te aanvaarden. Men heeft niet het recht Spaanse of Jaffasinaasappe- len te verlangen wanneer de leve rancier deze soorten niet of niet in voldoende mate in voorraad heeft, zo besluit de bekendmaking van de afdeling Landbouwvoor lichting. 0

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2