De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Verklaring van Ex-Koning Micnaei van Roemenië Aandelen ter waarde van fr. 600.000 verbrand Engeland en de Am. lening De gevaren van aanhoudingen op de weg Ex-koning Michaël van Roeme nië heeft te Londen een verkla ring afgelegd, waarin hij zegt, dat men hem toentertijd gedwon gen heeft af te treden en dat hij. zich daarom niet gebonden acht door de ondertekening van de acte van abdicatie. Agence France Presse geeft de volgende tekst: „Op dit ogenblik is het niet meer nodig in te gaan op de oorzaken, die de loop der laatste politieke gebeurtenissen bepaald hébben. De redenen tot de htgrijparade veranderingen, aangebracht in de staten van Oost-Europa, zijn algemeen he kend. Wat Roemenië betreft, grijp ik de eerste gelegenheid aan, die mij wordt geboden ons- zelf de feiten te bevestigen. Op de morgen van de 30ste December 1947 hebben de eerste minister, Petru Groza, en de Minister van Nationale Eco nomie, Georghiu Dej, mij de tekst aangeboden van de acte van ab dicatie en zij vorderden, dat ik die onmiddellijk zou tekenen. Zij hotlben zich gezamenlijk naar het koninklijk paleis toegeven, toen dit reeds door gewapende troepen omringd was. Zij hetoben tege n over mij verklaard, dat zij mij verantwoordelijk zouden stellen vc-or het bloedvergieten, dat het gevolg zou zijn van door hen uit gevaardigde maatregelen, wan neer ik hun tekst niet onverwijld zou ondertekenen. Deze acte is mij onder pressie voorgelegd door een reg.ering, die de wil van het Roemeense volk niet vertegenwoordigt en welker macht is verkregen en wordt in stand gehouden door een vreemde mogendheid, waanbij door middel van terreur de democratische po litieke leiders, die het vertrou wen van het volk genieten, ver wijderd zijn. Deze regering heeft internatio nale verbintenissen geschonden, die haar verplichtten de politieke vrijheden» van de Roemeense na tie te eerbiedigen. De opheffing van de monarchie vormt een nieuwe gewelddaad in het raam *an de politiek van dienstbaar heid van Roemenië. Daarom stel ik het op prijs te verklaren, dat ik mg in geen en kel opzicht gebonden acht door de mij opgedrongen acte. Vertrouwend iii de toekomst en onverbreekbaar vertoonden met het lot van het Roemeense volk, ga ik voort al mijn toewijding en al mijn krachten in dienst te stel len van het Roemeense volk." Een Luikenaar kwam kort na de bevrijding op oneerlijke wijze in het t^ezit van een bundel aan delen ter waarde van 600.000 frs. Gezien de wijze waarop hij de aan delen had verkregen, kon hij deze bij de blokkeringsmaatregelen van Minister Gutt niet aangeven. Toen de man dezer dagen van de politie het hevel kreeg zich op het t>ureau te melden, wist hij, door schrik bevangen, niet beter te doen dan het hele pakket maar in de kachel te stoppen...... Het Amerikaanse Ministerie van Financiën heeft Woensdag medegedeeld, dat Engeland de le- ninc van 3.750.000.000 dollar, die aan dat land door de V. S. op 15' Juli 1946 werd verstrekt, geheel heeft opgenomen. De laatste hon derd millioen dollars werden Maandag opgenomen. In plaats van, zoals men oorspronkelijk had verwacht, drie tot vijf jaar, heeft het slechts 19 maanden geduurd, alvorens de lening, was opge bruikt. Over het erediet werd met gemiddeld bijna 200 millioen dollars per maand beschikt. Volgens de door Pres'dent Tru man op 15 Juli 1946 ondertekende overeenkomst, moet Engeland Door BLLERY QUEEN. 44) - Nadruk verboden Plotseling stond hij stil, juist toen mrs. Wheary uit de gang kwam om te zeggen dat de lunch klaar stond. Waar zat Ellery toch? dacht de inspecteur. Vlak nadat ze mrs. Xavier boven gebracht hadden, was hij verdwenen. Hij liep naar de rand van het terras en kpek over de verspreide rotsblokken in het gloeiend hete zonlicht. De 'grond was zo kaal en akelig som- toer als de oppervlakte van een onbewoonde planeet. Dan zag hij iets wits onder een boom, die links, dichtbij het huis stond. El lery lag languit in Se schaduw van een eik, met de handen onder het hoofd, naar de groene blaren met de terugbetaling van het geld beginnen op 31 Dec. 1951 en gedu- ïv.tde 50 jaren jaarlijks aflossen, tenzij de V. S. vrijstelling verle nen. De jaarlijkse betaling zal ongeveer 140 millioen dollars be dragen. Volgens de overeenkomst moeten de V. S. vrijstelling verle nen op verzoek van Engeland, wanneer in enig jaar het interna tionale monetaire fonds verklaart, dat Engelands inkomsten uit ex port en diiensten aan buitenlan ders in de vorm van verzekering en scheepvaart kleiner zijn dan het minimum, dat Engeland no dig heeft om voor essentiële in voer te betalen. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich,- naar aanleiding van een bericht'in de dagbladen dat voor de C. C. D.-contröle wordt overwogen gebruik te maken van een transparant, met een adres tot de Minister van Economische Zakten gewend, waarin, het er op w^'st, dat een dergelijk transpa rant weliswaar de verkeersveilig heid ten goede zal komen, maar de gevaren van aanhouding door onbevoegden niet zal verminderen. Naar de mening van de K. N. A. C. zullen de gevaarlijke indivi- duën er niet voor terugdeinzen Zich van een soortgelijk hulpmid del te bcdiepen, temeer omdat het resultaat dan effectiever zal zipi, In verband hiermede wordt ver zocht 't doen stoppen van motor rijtuigen voor controle in het ver volg te doen geschieden door ambtenaren in uniform geldeed oi uniformdragers vergezeld, tenzij de controle op zodanige plaats wordt uitgeoefend dat redelijker wijs geen misvatting mogelijk is. DE NED. SPOORWEGEN EN DE MIJ ZEELAND. Naar wij vernemen ik de exploi- tatievorm van de Zeeuwse spoor lijn voor de nabije toekomst, nog hij de directe der Nederl. Spoor- wegen in studie. Het is dan ook nog niet uitgemaakt of straks electrische of diesel-electrische treinen de verbindingen op de Zeeuwse lijn zullen onderhouden. Zoals hekend ligt het in de be doeling, dat de Mij Zeeland ko mende voorjaar de dienst o,p Engeland vanaf Vlissingen weer zal openen. v De N. S. zal zodanige voorzie ningen treffen, dat het verkeer van de Mij Zeeland goed over Vlissingen kan worden geleid. In dit verband kunnen wij ver der nog melden, dat de plannen voor herstel en verbouwing van het Vlissingse station, nog niet vast staan. Wel zullen noodza kelijke maatregelen worden ge troffen voor de passagiers van de Mij Zeeland. De materiaal-positie van de Ned. Spoorwegen is van dien aard, dat een verbetering in het algemeen van het op de Zeeuwse lijn in gebruik zijnde materiaal vooralsnog niet kan worden uitge voerd. WONINGBOUWVERENIGING „WEST Z.-VLAANDEREN". Overtuigd van de noodzakelijk heid om tot een oplossing te ge raken van de grote woningnood in West Zeeuws-Vlaanderen en tevens te komien tot verbetering van de volkshuisvesting in het algemeen, is in overleg met de Nationale Woriingraad het initia tief genomen een woningbouw vereniging op te richten, die zich niet slechts ten doel stelt wonin gen te bouwen of over te nemen, teneinde deze aan de leden te verhuren, doch die zoveel moge lijk wil bevorderen, dat de deel nemers eigenaars van deze hul zen worden. Het is immers steeds het stre ven van de Zeeuws-Vlaamse be volking geweest om een eigen dak boven het hoofd te hebben, vooral daar d,e post „huishuur" op latere leeftijd dikwijls grote zorgen baart. De gemeentebesturen doen' op het gebied van de bouw van wo ningen wat zij kunnen, doch er zou nog meer bereikt kunnen worden, indien de bevolking zich haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de woningbouw me,er ■bewust werd en meer gebruik maakte van de mogelijkheden, die de woningwet hun biedt, n.l. het middel van de woningbouwvereni gingen. Hierdoor wordt immers de mogelijkheid geschapen, dat de bij de woningbouw belangheb benden zelf een woord kunnen meespreken en bun wensen en verlangens naar voren kunnen torengen. Om aan een en ander vaste vorm te geven is een voorlopig bestuur gevormd, dat bestaat uit de volgende personen: A. Ver gouwe (Nieuwvliet) voorzitter, boven hem te staren. „Lunchen!" gilde de inspecteur, terwijl hij zijn handen aan de mond zette als een megafoon. El lery schrok wakker. Dan krab belde hij, dood op zijn gemak, op de been, klopte zijn kleren af en kuiërde naar het huis toe. Het was een sombere maaltijd, dié in stilte verorberd werd. Het voedsel was karig en eigenaardig, maar dat scheen maar weinig verschil uit te maken, want ze wurgden alles maar zonder eetlust naar binnen, merkten zelfs nau welijks op, wat ze eigenlijk in hun mond staken. Dr'. Holmes was er niet bij, hij was nog steeds bo ven bij mrs. Xavier. Toen Miss Forrest klaar was, stond ze kalm op en verdween. Een paar minu ten daarna kwam de jonge dok ter, ging zitten en begon te eten. Niemand zei iets. Na de lunch verspreidden ze zich. Mr. Smith, die men met'heel veel fantasie „gast" zou kunnen ncemen, be schouwde zichzelf toch absoluut als zodanig. Hij was n'et bij de anderen gaan zitten in de huiska mer, omdat hii al eten gekregen had van mrs. Wheary. Hij hield zicix helemaal afzijdig en geen mens probeerde nader kennis met D. C. Bouwense (Ooatburg) secr.-penningm., J. E. Eekhout (Breskens), P. de Baere (Bres- kens), C. M. Zuidweg (Oostburg), B. Bols (Oostburg), H. P. Ever wijn (Zuidzande), P. F. van Hootegem (Sluis), P. van Oor schot (Sluis), A. I. Leenhouts (Retranchemént), A. I. Catsman (Aardenburg)F. A. van Rose- velt (Schoondijke), P. J.' Evers (Biervliet), P. Vermeulen (Wa- terlandkérkje) en J. Rietema (Cadzand). In de oprichtingsvergadering, die op Zaterdag 6 Maart te Oost- burg gehouden wordt, zal een definitief bestuur gekozen wor den, terw-ijl de oniwerp-statuten aan de leden zullen worden aan geboden. TEKNEUZEN. Schoolultvoermg Openbare Ulo-school, Dinsdagavond gaven de leerlin gen der Openbare Ulo-school voor een vol Concertgebouw hun jaar lijkse uitvoering. Onder de vele belangstellenden merkten wij ook de Burgemeester der gemeente Terneuzen tep. In zijn openingswoord vergeleek het hoofd der school, de heer Veldhuijzen, de openbare school bij het schoolorkestje: samenge steld uit dB meest uiteenlopende instrumenten had het door lang durige oefening toch een zekere homogeniteit weten te toereiken. Zo tracht de openbare school een harmonisch géheel te vormen uit de kinderen van alle richtingen waarvoor zij open staat. Het programma werd vlot af gewerkt en gaf in zijn bonte af wisseling veel te genieten voor oor en oog. Lof voor alle jeugdige dilettanten. De voorziter der oudercommis sie, de heer M. P. Harte, bracht in een kort woord dank voor de moeite, die het personeel zich ge troost had. Leerkrachten en leerlingen kunnen op een geslaag de avond terugblikken. Nederl. Vereniging van Huisvrouwen. Men de,elt ons mede: Dinsdagavond hield de. Ned. Ver. van Huisvrouwen .een leden bijeenkomst, die de vele aanwezi gen zeker lang in 't geheugen zal blijven,. Spreekster was de toekende psychologe Dr. Sis Heyster. Met Itaar onderwerp: „Het Levens verstand van de vrouw" wist zij haar toehoorders in hoge mate te boeien. Mej. Heyster gaf op grond van haar jarenlange er varing als prictiserend psycho loge een uiteenzetting var. dc grondeigenschappen die in iedere vrouw aanwezig zijn en die, als ze bewust ten goede worden ont wikkeld, 't maatschappelijk leven gunstig kunnen beïnvloeden. De spreekster verduidelijkte haar uiteenzetting met vaak zeer geestige voorbeelden uit haar praktijk. Op deze avond maakte ook de presidente van de bazarcomunis- sie de resultaten van de bazar openhaar, die het bestuur in staat stellen een bedrag van 2000 over te maken aan het Jacotoa- fonds. Het bestuur bedankt fabrikan ten, winkeliers, leden en alle an deren wier medewerking tot dit mooie resultaat heeft bijgedragen. GOES,. v Bouwplannen moeten wor den ingekrompen. Naar wij vernemen, heeft het Ministerie van Wederopbouw het gemeentetoestuur van Goes te ken nen gegeven, dat de voorgenimen uitbreidingsplannen wegens "bezui nigingsmaatregelen moeten wor den ingekrompen. Het gemeentebestur dient een urgentieplan op te maken en ter goedkeuring over te leggen aan het Ministerie. De straten in het uitbreidingsplan zullen niet be- klinkerd worden, maar eenvou dig verhard. Wel is het de be doeling, dat aan weerszijden een smal trottoir wordt aangelegd. De voorgenomen verbreding op sommige plaatsen en het herstel vanl de rijksweg, voorzover deze door de gemeentegrond loopt, zal naar alle waarschijnlijkheid wel doorgang vinden. Men neemt aan dat het niet mogelijk is het aantal woningen, dat dit jaar in het kader van het bouwplan voor 1948 gebouwd zou worden, af te bouwen. ZUIDZANDE. Toneeluitvoering. De Rederijkerskamer „Al Doen de Leert Men" alhier gaf in de zaal van de heer De Witte tot besluit van haar winterprogram- ma een zeer geslaagde opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven van K. Bergsma: „Boerenstrijd". De rollen bleken in goede han den. Zonder afbreuk te doen aan het spel van de anderen, kan gezegd worden, dap de rollen van de koopman- en de waarzegster uitstekend werden vertolkt. Een gezellig bal besloot deze avond. DISTRIBUTIEKANTOOR LEEGGEHAALD. Donderdagnacht is ingebroken in het Distributiekantoor te Hip- polytushoef, waarbij ongeveer een derde van de bonkaarten 804 plus de textielkaarten, die op het ogen blik worden uitgereikt, zijn ont vreemd. Het distributiekantoor, dat in een villa is gevestigd, had reeds ongeveer twee-derde vhn de distributie-bescheiden uitgereikt aan de bevolking van de* gemeen te Wieringen 7000 inwoners. Een der ambtenaren, die gisteren morgen het kantoor betrad, ont dekte, dat de deur van de inge bouwde kluis was geforceerd en de distributiebescheiden waren verdwenen. Op het ogenblik wor den de uitredkstaten gecontro leerd om na te gaan hoe groot het aantal ontvreemde bonkaarten, hem te maken. Het grootste ge deelte van de namiddag bracht hij door met het terras op en neer te lopen, waarbij hij vochtige si garen rookte. „Wat heb je toch?" vroeg de inspecteur, toen hij met Ellery na de lunch op hun kamer was on- zich op te frissen en een ander costuum aan te trekken. „Je zult je blaak nog ontwrichten als je zo'n lang gezicht trekt." „O, niets," mompelde Ellery, terwijl hij op het bed neerplofte. „Ik heb alleen maar 't land." ,,'t Land? Waaraan?" „Aan mezelf." De inspeteur .grinnikte, „Omdat jij dat velletje schrijfpapier niet ontdekt hebt? Nou ja, je kunt niet altijd boffen." „O nee, daarom niet. Dat was» heel slim en u behoeft daar niet zo besche'den mee te'zijn. Nee, om iets anders." ■„Wat dan?" „Dat is 't nu juist, waarom ik 't land heb," zei Ellery, „ik weet niet waarom." Hij ging rechtop zitten en wreef nadenkend over zijn wang. „Noem het intuïtie als je wilt, maar er is iets wat mijn ingesluimerde speurdersinstincten weer wakker probeert te maken. textielkaarten en extra-verstrek kingen is. Uit het eerste onder zoek der Rijkspolitie is komen vast te staan, dat de inbrekers zich via een raam toegang hebben verschaft tot de villa. De laatste maanden zijn ver schillende inbraken en pogingen tot inbraak- te Hippölytushoef ge constateerd, o.a. bij een textiel handelaar, een slager en een kap per, zodat ds politie, het vermoe den heeft, dat men hier met een goed georganiseerde en met de plaatselijke omstandigheden uiter. mate op de hoogte zijnde bende te doen heeft. BRAND TE TEGELEN. Vermoedelijk door het wegwer pen van een brandend peukje ont stond Donderdagmorgen te kwart voor acht brand in een gebouw, Maar wdt 't is, weet ik beslist niet." „Neem maar 'n douche," zei de inspecteur medelijdend. „Mis schien is 't alleen maar hoofd pijn." Toen ze weer aangekleed waren, liep Ellery naar het vens ter aan de achterkant en keek de afgrond in. De inspecteur liep op en neer om zijn kleren In de kast weg te hangen. „U bent Zi'ch aan 't installeren voer een lang verblijf hier, niet?" mompelde Ellery, zonder zich on- te keren. De inspecteur ston<! verrast stil. „Och, dan heb il: tenminste iets te doen," gromt hij eindelijk. „Ik heb zo 't idee. dat we 't, vóór we een paar dagen verder zijn, wel drukker zullen hebben." „Hoezo?" De oude man gaf geen ant woord. Even later merkte Ellerv o~ „We moéten zorgen dat we in dit zaakje alles grondig doen. Hebt u de studeerkamer afgesloten?" „De studeerkamer?" De insnec- teur staarde hem aan. „Nee, waarom Ellery haalde de schouders op. „Je kunt nooit Weten. Laten we maar naar beneden gaan. Ik heb behorende tot het fatorieksco®. plex van Kurtjens Dakpannenfa- uriekerr te Tegelen. De sbhop was gevuld met stro en een grocé,partij .listen, .evuio met kostbare glazen daKpannea. Schop, stro en de glaspannen werden 'n prooi van <k vif.-.mim. Door kordaat optreden van de vrijwillige Tegelense brandweer ■bleef het aangrenzende woonhuis vrijwel geheel gespaard. De schade bedraagt naar schat ting 80 mille. DADERS VAN ROOFOVERVAI TE BEUSIOHEM inJsBtu.\ BEKEND. De drie mannen welke Woeas dag in verband met de roofover val te Beusichem op de brug bij Vianen werden gearresteerd en te Beusicheun waren opgesloten, hebben nadat zij aan een verhoor zijn onderworpen een volledige bekentenis atgeiegd. Het gestolen bedrag van 7000 is op de mannen teruggevonden, Het waren niet al te gunstig be kendstaande personen, waarvan twee uit Utrecht en één uit Zui len afkomstig. ONTVLUCHTE KRANK ZINNIGE GEVAi. Zondagavond 29 Februari j.l, werd zoals gemeld in het R.K. zieKenhuis te Winschoten de 24- jarige W. M. met een zware her senschudding opgen-ompn. Deze tjongeman verklaarde dat hjj die dag, op reis van Den Helder' naar Winschoten, te Zwolle uit de trein wan gevallen. Gedurende die reis is hij overjas en portefeuille ■kwijtgeraakt. Hij wist ook niet te vertellen hoe hij in Zwolle weer in de trejn gekomen was. Stations-personeel te Winscho ten trof hem bewusteloos in een coupé aan. De politie vond dit een vreemd verhaal en stelde een onderzoek in. In de loop van dit onderzoek bleek dat men te doen had met een ontvluchte verpleegde uit het krankzinnigengesticht Brinkgre- I ven te Deventer. De directie ver-' klaarde, dat M. enige dagen te voren uit de inrichtng was ont vlucht. De politie hecht nu geeii I waarde meer aan de verklaring, I die hij gaf voor de hersenschud- I ding. M. is Woensdagmorgen I weer naar Brinkgreven overge bracht. LEEUWIN WEIGERDE HAAR WELPEN TE VOEDEN. In Diergaarde-Blijdorp was een der leeuwinnen Dinsdag- j.l. moe der geworden. Tot verbazing van iedereen weigerde mama echter haar kinderen te voeden en liet ze links liggen. Wat men ook probeerde, het mocht "niet baten.. Zou er iets met de welpen, aan de hand zijn, vroeg men zich af. Een onderzoek werd ingesteld en toen kwam aan het licht, dat 2 van de 3 welpen zonder gehemel te geboren waren en daarom niet konden zuigen. Zij waren dus ten dode opgeschreven en inderdaad zijn ze inmiddels gestorven. Het derde leeuwtje, dat nor maal was, dreigde echter de dupe te y/orden van moeders afkeer voor de anderen. Mama weigerde n.l. ook dit kind te accepteren. Om dit beestje in het Leven te houden trachtte men nu kunst matige voeding toe te passen, maar dit ging niet na-ar wens en er moest raad geschaft worden. Per radio werd daarom een op roep gericht tot eigenaars van een grote zogende hond. Het is n.l. met de eerste maal in de ge schiedenis, dat het ene dier het andere groot brengt. Reeds en kele minuten na de radio-oproep I rinkelde in Diergaarde-Blijdorp de -telefoon. Een dame in Oude Wetering stelde onmiddellijk haat 1 Vinnrl "hpQpViilu'hp nr hond beschikbaar. Gisterenmorgen is een oppas ser met het jonge- leeuwtje naar de adspirant-pleegmoeder getrok ken, om te zien of de hond het ongewone kind wil adopteren, Lukt het, dan is het zo goed als zeker, dat het leven van de jonge telg gered kan worden. zin om de plaats van de misdaad nog eens terug te zien. Misschier. dat ik dan ook te weten kom, wat me eigenlijk hindert." Ze gingen naar beneden. Het huis scheen leeg. Behalve Smith op het terras, was er niemand te zien-. De plaats van de misdaad zag er nog net zo uit als eerst. Elle ry, die nog steeds die vage on rust voelde, doorzocht de kamer nog eens grondig. Maar de schrijf tafel met de kaarten, de bureau stoel, het dressoir, het moordwa pen, de kogels, alles lag er onaan geroerd. „Je bent een oud wijf", zei de in specteur hartelijk. „Maar het was stom om die revolver zo te laten liggen. En ook die kogels. Ik zal ze maar een veiliger plaatsje ge ven." Ellery keek peinzend naar het schrijftafelblad. „U kunt die kaar ten ook wel opbergen. Tenslotte zijn dat ook stille getuigen. Het is wel een Idiote zaak. Het lijk opgeborgen in een koelkast, de bewijsmiddelen bewaard voor di officiële personen, een heerlijk vuurtje, dat bij wijze van spre ken onze voeten verwarmt... werkelijk hoogst eigenaardig." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2