De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS DE AJAX GEZONKEN Aanvulling en wijziging varrde Kieswet GROTE JTJWELENDIEFSTAL OPGEHELDERD. Uren die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp houdende aan vulling en wijziging van de kies wet, alsmede bijzondere voorzie-, ningen met het oog op de moge lijkheid, dat in 1948 een verkie zing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats vindt, is gisterenmiddag in de Tweede Ka mer in behandeling gekomen. De heer Beeminck (C.H.) zegt, dat de C.H. opkomst-plicht blijft Zien als een complement van de evenredige vertegenwoordiging. Spr. vraagt de gemeenten vrij te stellen van de verplichting tot het verstrekken van uittreksels uit de kiezerslijsten, zulks met het oog op het gebrek aan personeel. De heer SWeens (K.V.P.) merkt op, dat bij iedere wijziging de mensen, die anejt de kieswet te maliën hebben, zich afvragen wan neer nü eindelijk eens de gehele materie op de helling gezet zal worden, de wet leesbaar zal wor den gemaakt en ontdaan van alle voorschriften, die practisch geen waarde hebben. In dit verband vraagt hij of een algehele herzie ning op korte termijn te verwach ten is. De heer Van den Heuvel (A.R.) betreurt het, dat de mogelijkheid niet is geopend, dat schippers in een willekeurige' gemeente fcum- ;nen stemmen. Dit is te vreemder, omdat de wet de opkomstplicht nandhaa'ft. De heer Burger (Arb.) betoogt, dat periodieke vrije verkiezingen essentieel zijn voor een-democra tisch staatsbestel en vrijheid. Als ■we deze verkiezingen niet had den en daardoor een permanente, controle op de regeringsdaden, dan «OU het onvermijdelijk zijn, dat eT, kleine categorie de lakens ging uitdelen. De Minister is niet geneigd te gemoet te komen aan het verlan gen van om dé gemeenten vrij te stellen van de verplichting inzake verstrekking van uittreksels van de kiezerslijsten. Wat de opmerkingen inzake de schippers betreft geeft spr. te kennen dat in een wet moedijk aan alle verlangens tegemoet ge komen kan worden. Bjj de beschouwingen van de heer Burger over de betekenis van het kiesrecht sluit de Minis ter zich tensiote aan. Bij de behandeling der artike len krijgt de A.R.-fractie aante kening. dat zij geacht wil worden te hebben gestemd tegen het arti kel, waarin de boete op het niet nakomen van de v.erschijnplicht wordt verhoogd. Het ontwerp wordt daarna zon der hoofdelijke stemming goed- gekeurd, yrv Stemmen door militairen. De heer Van den HeuVel (A.R.) vraagt de Minister by een defiru- tleve regeling een oplossing te zoeken voor de Nederlanders, die zich om enigerlei reden in het buitenland bevinden. Beperking van het aantal vol machten aan één bepaald persoon tot vijf, acht spr. bezwaarlijk; hij meent, dat er geen enkele limiet gesteld moet worden. De 'heer Korthals (V.V.D.) dringt aan op enige uitbreiding van het aantal volmachten aan één kiezer. De heer Wagenaar (C.P.N.) zegt zich met het ontwerp te kunnen verenigen. In verband met de kwestie van de voorlich ting merkt hij op, dat zich thans wreekt, dat het blad „De Waar heid/' voor de soldaten ver boden is. Zal de Minister toestaan, dat over de PCJ-zender propaganda- redevoeringen worden gehouden en zullen alle groepen daartoe de gelegenheid krijgen? De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, her innert er aan, dat in de Memorie van Antwoord is gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt bijzon dere maatregelen te nemen ten aanzien van de voorlichting. De regering zal overwegen om de oe- staande voorirchtingsvormen te verruimen. De Minister rfleent, dat men zich wél tweemaal mag bedenken voor men ertoe zou overgaan Int stelsel van schriftelijk stemmen in te voeren. Hetaantal volmachten bepaaid op 5 acht de regering voldoende. De heer Van den Heuvel (A.R.) dient een amendement in tenein de het aantal volmachten aan één kiezer te brengen op 10. Het amendement wordt ver worpen met 36 tegen 29 stemmen. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. VerVolgens werd behandeld het wetsontwerp tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de" Tribunalen. De heer Donker (ArU) betoogt, dat de datum van ophgffing der Tribunalen en de vraa® aan welx college de resterende zsken moe ten worden overgedragen, groten deels kwesties van theoretische waarde zijin. Jkvr. Wittewaall van Stoet wegen (C.H.) brengt de Minister hulde voor zijn dynamische werk wijze.' De heer Terpstra (A.R.) merkt op, dat de bijzondere rechtsple ging eerst zal eindigen als er geen politieke delinquenten meer te be rechten zijn. Opheffing der Tribunalen tegen 1 Juni acht hij een stap in de goede richting. - Op grond van staatsrechtelijke bezwaren zal spr. zijn stem niet aan het wetsontwerp onthouden. De heer Roolvirk, (K.V.P.) zet de bezwaren uiteen, welke tegen 'de bijzondere rechtspraak kunnen worden ingebracht. Oorlogsmis dadigers moeten worden gestraft, maar er moeten waarborgen zijn voor een juiste berêchting. De heer Stokvis (C.P.N.) acht berechting van tribunaalzaken door het kantongerecht onge wenst. Tenslotte verklaart de heer Stokvis met bezwaard gemoed te zullen voorstemmen. De Minister van Justitie, de heer Van Maarseveen, geeft te kennen, dat de kantonrechters naar menselijke berekening, geen belangrijke taak te vervullen zui len krijgen, gezien het aantal zaken dat tegen X Juni a.s. nog bij de Tribunalen onafgedaan zal zgn. Als de berechting in het zelfde tempo doorgaat, zullen de Bijzon dere Gerechtshoven vermoedelijk op 1 Jan. 1949 kunnen worden opgeheven. De Minister geeft in verhand met een opmerking van de heer Roolvink te kennen, dat we er gerust rekening mee kunnen hou den welke indruk de berechting maakt op het Nederlandse volk; de buitenlanders kunnen naar de zelfde maatstaf berecht worden. Nadat de heer Terpstra (A.R.) en Donker (Arb.) nog gerepli ceerd hadden, werden de alge mene beraadslagingen gesloten. Bij de artikelsgewijize behande ling krijgen de fracties der A.R. en der- C.P.N. aantekening, dat zij geacht willen worden te heb- toen gestemd tegen art. 17, waar in geregeld is de overgang der rechtsmacht van de Tribunalen op de Kantongerechten. In het ontwerp is een artikel opgenomen, waardoor aan art. 8 van het Tribunaalbesluit een nieuw lid wordt toegevoegd, vol gens hetwelk de Minister in bij zondere gevallen, doch alleen op het daartoe strekkende voorstel van de hoge autoriteit, die het fiat-executie heeft verleend, kan bevelen, dat een bijzondere maat regel van yerbeurdverklarirg niet, of niet geheel, zal worden ten uitvoer gelegd. De heer Donker (Arb.) licht een hierop door de vaste commis sie voor privaat- en strafrecht Voorgesteld amendement toe. De vaste commissie wil het voorstel doen uitgaan van de gezamenlijke hoge autoriteiten. De Minister bestrijdt het amen dement, dat nader verdedigd wordt door de heren Donker (Arb.) en Sassen (K.V.P.) en be- str,een door de lieer Kortenhorst (K.V.P.). Over het amendement en het ontwerp zal gestemd worden in de vergadering van Woensdag. Hierna wordt de vergadering geschorst. De grootste drijvende bok van Nederland in de Middellandse Zee gezonken. De grootste drijvende bok van Nederland, de 300 ton metende ,Ajax", is in de nacht van Zon dag op Maandag tijdens een zwa re storrii in de Middellandse Zee vergaan. De „Ajax" was door het Minis terie van Overzeese Gebiedsdelen aangekocht om in verschillende havens in de Indische Arcmpe o.a. Soerabaja en Priok, de wrak ken van gezonken schepen te lichten. Ongeveer anderhalve maand geleden vertrok de „Ajax uit Rotterdam, nadat de bok bij de scheepswerf A. Lanser te Slie- drecht zeewaardig gemaakt was. Bij het bepalen van de vertrekda tum had men enige speling aanga- houden om de bok in ieder geval voor de Oost Moesson naar Indo nesië te kunnen overbrengen. Dit is noodzakelijk omdat een drij vende bok alleen bij kalme zee gesleept k'an worden. Kapitein Weltevreden van L Smit en Go's 100 P.K. sleepboot, de Hudson", een der sleepboot kapiteins, die het vorig jaar het Julianadok via West-Indie door het Panamakanaal naar Soeraba ja sleepte, had al spoedig met oech te kampen. Een hevige storm op de Noordzee dreef de sleep naar de Engelse haven Fal mouth. Na vier weken wachten werd besloten de tocht voort te zetten. De zeer kleine schade, tij dens de storm in de Golf van Biscaye opgelopen, was toen weer hersteld en Lloyd schreef zonder bezwaar een certificaat van zee waardigheid uit. Men geloofde reeds, dat het leed geleden was, toen de sleep Zondagnacht plotseling door een zware storm in de Middellandse Zee overvallen werd. De storm uit het bosten werd in de loop van de nacht steeds heviger en onge veer 100 mijl ten oosten van Al giers is de „Ajax" gekapseisd en gezonken. De drie runners van de bok zijn in ve'ligheid. De „Ajax" was oorspronkelijk het eigendom van de N.V. Hol land' te Hendrik Ido Ambacht. Tijdens de bezetting werden de onderdelen in 't geheim gebouwd. Zodra de „Ajax" na de bevrijding was afgebouwd, werd zij in dienst gesteld bij het lichten van wrak- ken en ingestorte bruggen, o.a. bij de Moerdy'kbrug en in Zeeland en de Nieuwe Waterweg. Van de zijde van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen werd ons medegedeeld dat de scheep vaart in Indië zeer gedupeerd is door het vergaan van de „Ajax" Aan Met zenden van een nieuwe bok valt voorlopig niet te denken. Het duurt geruime tijd voor een bok zeewaardig gemaakt is er. ibovendienmoet men wachten tot de Oost Moesson voorbij is. Door ELLERY QUEEN. (Nadruk verboden.) Dat is interessant," zei de in specteur, nog steeds glimlachend ,en jij bent een gezellige vent óm in huis te hebben, Bones, ouwe jongen. Ga door. Ik geloof, dat jg veel op had met dr„ Xa- vier, niét?" Ik zou voor lfgm hebben wil len sterven." Hij kneep zijn beni ge vuisten opeen. „Hij was de enige, die me hielp, toen ik m de put zat, de enige,- die me niet als een paria behandelde, met ala uitvaagsel... Voor haar was ik lucht!" Zijn stem zwol aan tot een gekrijs. „Ik zeg u, dat In orde, in orde, Bones zei de inspecteur, nu iets scherper. t ls 42) nu wel genoeg. En luister nu eens even goed naar miji, allemaal, wy vonden in de hand van dr. Xa- vier een half-verscheurde speel kaart. Hij had blijkbaar de kracht gevonden om, vóór hij stierf, nog een aanwijzing te geven omtrent de identiteit van zijn moordenaar. Hij scheurde een schoppen zes door midden." „Schoppen zes!" hvigde mrs. Xa- Vier. Haar ogen leken uit hun kassen te rollen. Ja, mevrouw, schoppen zes, zei' de inspecteur, terwijl hij haar met een soort geheime tevreden heid aankeek. „Laten we nu eens gaan deduceren. Wat kan hy daarmee bedoeld hebben? Hij ge bruikte geen hele kaart, maar Slechts de helft. Dat wil zeggen, de kaart, als kaart, was niet het voornaamste; maar die helft, oi liever wat er op die helft stond. Ellery staarde" hem aan. Dus er was toch iets aan 't handje. Een oude vos kon dus ook nog iets leren Hij grinnikte bij zichzelf. Op die helft," vervolgde de in specteur, „stond het cijfer 6 in de hoek en een paar hoe noem je dat?" Ibrahim Hakimi, de Per zische eerste Minister, heeft tegenover Keuter verklaard, dac. Perzië het Amerikaanse vliegdek- schip „Valley Forge" en twee torpedojagers geen toegang zal verlenen tot de territoriale wate ren van Perzië tijdens hun.bezoeK ahh de Perzische Golf. De Wadi Tsjeria (Algerië) is in de huurt van Tebessa ten- gevolge van dé hevige regens ten haar oevers getreden. Tot nog toe zijn de lijken van 53 per sonen geborgen. JONGE MAN VERMOORD TE ZEVENBERGEN. Zondagavond: is te Zevenbergen de 21-jarige ongehuwde jonge man A.' Kors, het slachtoffer ge worden van een steekpartij, die plaats vond in de nabijheid van dev woning van de familie Van der Horst, aan de Nieuwe Dijk, al daar. Dit is het enige wat met zekerheid vast staat omtrent het geen Zondagavond Zevenbergen in opschudding heeft gebracht en naar welke toedracht de justitie nog steeds een uitgebreid onder zoek instelt. De jonge man K. had kennis met de jongste dochter van de fa milie Van der H., hetgeen tegen de zin van haar vader was. Zon dagavond heeft dit tot afschuwe lijke gevolgen geleid. Van der H. en, diens zoon zijn op een gegeven moment aan de Nieuwe Dijk in handgemeen geraakt met K„ een van hen greep K. vast en de an der bracht hem plotseling een messteek in de hartstreek toe. De jonge man moet vrijwel op slag gedood zijn. De in allerijl ge waarschuwde dokter uit Klundert en een geestelijke uit Zevenbergen kwamen reeds te laat. Het staat nog niet vast of de vader dan wel de zoon Van der H. de dodelijke steek heeft toegebracht. De heide Van der H.'s bevinden zich in ver zekerde bewaring. De justitie te Breda heeft Dins dag het onderzoek beëindigd in de moordzaak, welke Zondagavond te Zevenbergen "ds geschied en waarvan de 21-jarige A. Kors het slachtoffer werd. Het politioneel onderzoek en de sectie op het lichaam van het slachtoffer hebben uitgewezen, dat niet de vader, maar de- zoon Gin- nes van de familie Van der Horst de moord moet^hebfben bedreven. Beiden waren gewapend met een mes, toen zij K. aanvielen, maar er is komen vast te staam, dat het mes van de zoon de jongeman K. dodelijk heeft gewond. De zoon is nu te Breda opgesloten. Zgn vader werd op vrije voeten ge stéld. STEEKPARTIJ IN DE HAVEN. In de Scheepstimmermanslaan ontstond gisteravond tussen de 36-jarige straatmuzikant W. Zweere uit de Rubroekstraat en de 32-jarige schipper J. A. M. te Rotterdam door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak verschil van mening. De schipper, die juist met zijn bootje aanlegde aan de kade van de Zalmhaven, greep een ijzeren staaf, waarmee hij de muzikant en een van diens collega's tegen de henen sloeg. De collega,, van Zweere gooide M. daarop een flesje naar hét hoofd, waarop men de zaak als afgedaan beschouwde en door liep. De schipper kwam hen ech ter achterop en stak Zweere plot seling met een mes in de buik. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De dader kon in de loop van de avond in zijn woning aan de linker Maas oever worden gearresteerd» DADER PLEEGT ZELFMOORD NA VROUW TE HEBBEN DOODGESTOKEN Achter het Gem. Electriciteits- gebouw aan de Coolhaven te Rot terdam, heeft zich Maandag avond een vreselijk drama afge speeld. De 37-jarige chauffeur E. S., vermoordde daar de 30-jarige buffetjuffrouw Joh. B„ met enige dolksteken in keel en borst, waar na hij zichzélf de keel doorsneed. De moord werd' ontdekt door twee fabrieks jongens, die de vrouw hoorden gillen. Toeri zij' op de plaats van de misdaad aan kwamen, lagen beiden reeds zwaar gewond op de grond. De allerijl gealarmeerde politie en gemeentelijke geneeskundige dienst .constateerden de dood van de vrouw, de dader leefde echter nog. De man en de vrouw wer den naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht, waar de man gisterenmorgen nog in leven was. De chauffeur E. S. had enige tijd met Joh. B. samengewponit Steeds echter hadden zy hevig vécschi'l van menihg, hetgeen drie wekten geleden zelfs zo hoog liep, dat hij haar de kamer afzette, doch de politie wees haar de ka mer weer toe. De man ging er gens anders wonen, doch 'bleef haar steeds dreigen haar dood te zullen steken. Maandagavond waentte hij haar op in de Benthui- zerstraat, waar zij in een bar werkzaam was. Hij troonde haar mee naar de Coolhaven, waar hij zijn afschuwelijke daad pleegde. Het dolkmes, waarmee de moord werd gepleegd, was nieuw en zeer scherp, geslepen, waaruit men af leidt, aai de daad met voorbe dachte rade is geschied. De vrouw laat uit haar eerste huwelijk een 9-janig dochtertje na. Voor het grootste deel zjjn thans Amerikaanse juwelen tót een waarde van elfduizend dollar die op 5 Februari uit een auto in Den Haag gestolen werden, door dg reoherebe achterhaald. Daders van deze diefstal zijn twee jongens van 19 en f7 jaar die dezer dagen op andere, dief stallen uit auto's werden betrapt. De recherche heeft thans ook vier vrouwen 'en mannen, ver dacht van heling, gearresteerd. De jongens stalen op 5 Febru-- ari een koffertje van een Ameri kaanse dame uit een auto. die voor Hotel' Roval aan het Lange Voorhout stond. Behalve kleding en toiletartikelen bevatte het kof fertje juwelen tot een waarde van elfd'Ui-»"id dollar en een be drag van 575 gulden. Een broer van een der dieven, die de buit zag. verklaarde, dat de sieraden ..echte bazarnrullen" waren. Inderhaast stal hij een zware gouden armband met sma ragden en briljanten onder hun neus weg. Voor de rest betaald* hij vijftien gulden De kleren werden door de dieven elders ver handeld. De „koper" van de juwelen maakte van zij,n buit goede sier. (Hij verkocht een gedeelte in doorgaans niet te best bekend bestaande café's die door de Haagse onderwereld worden ge frequenteerd en voorts werden diverse dametjes van lichte zeden met een klein, geschenk ln de vorm van een clip of een ander kleinood bedacht. Het grootste deel der juwelen ls thans achterhaald. De vreugd de om het kostelijk en kostbaar bezit is dus niet van lange duur geweest. De twee jeugdige dieven heb- j ben zich ^an talloze diefstallen uit geparkeerde auto's schu- dig gemaakt. Zij stalen o.m. tassen en plaids «en ook een keer een monsterdoos met pl.m. 200 lippenstiften Deze schoonheids middelen werden door hen met milde har.d onder vriendinnetjes, kennisjes en vrouwelijke leden van de Haagse onderwereld ge distribueerd. „Ogen," zei Ellery. Ogen dus hier schoppen Nu, betekent dat iets voor een van u allen?" „Scheppen?" Bones bevochtigde zijn lippen. „Ik gebruik een schop in de tuin „Kom," grinnikte de inspecteur. „Laten we ru geen sprookje gaan verzinnen. Dan zou 't te ingewik keld worden. Nee, jou bedoelde hij niet, Bones." „Schoppen," zei Ellery kortaf, „als het tenminste iets zou bete kenen, wat ik betwijfel, betekent „dood." Dat ls de gewone beteke nis, altijd geweest zie je." Zgn ogen vernauwden zich en hrj lette alleen nog maar op z'jn vader „Enfin, wat het ook betekent, dat komt er niet zo op aan. Wat er wél óp aankomt, is het cijfer 6. Betekent dat cijfer 6 iets voor een van' u allen?" Zij staarden hem aan. „Blijkbaar niet," grinnikte hij. „Enfin, dat dacht ik wel. Als cij fer zou ik trouwens ook niet we ten hoe ik het met iemand Irer in verband zou moeten brengen; dat zou goed zijn voor die detec tive-romannetjes met geheime genootschappen en dergelijke on zin; maar als woord?" Hij hield grinnikend op en zgn gezicht werd strak. „Mrs. Xavier, u hebt een dubbele naam niet waar?" Zij bracht met een verschrikt gebaar haar hand naar haar mond. „Ja," zei ze gwakjes. „Isè- re, dat is mijn meisjesnaam. Ik hen eigenlgk Frangaise..." „Juist, Sara Isère Xavier," zei de inspecteur grimmig. „Welnu, hij stak zijn hand in ziin binnen zak en baalde een velletje teer- gekleurd schrgfpapier voor de dag, waarop bovenaan een monogram stond van drie hoofdletters „Ik heb dit vel schrijfpapier in uw schrijftafel gevonden, mrs, Xa vier. Geeft u toe, dat dit van u is?" Ze stond op en wankelde. „Ja, ja, maar..." Hij stak het vel omhoog, zodat ze het allemaal konden bekijken SIX. De inspecteur liet het blad weer zakken en deed een pas U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van banewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toob een einde &an! Neem Kroschen Salts. De klein# dagelijks'e dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lgden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bö Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Six zes. vooruit. „In het laatste uur van zijn leven beschuldigde dr. Xavier SIX van de moord. Ik begreep, dat twee van uw initialen S en X waren. Mrs. Xavier, ik arresteer u, verdacht van moord 'op uw man!" Gedurende het eerste ogenblik hoorde men niets dan het vrolijke lachen van Francis, dat zwai doorklonk uit de keuken Mrs Carreau zag zo bleek als een lijk en hield haar rechterhand tegen haar hart gedrukt. Miss Forrest beefde. Dr. Holmes keek naar de grote vrouw, die vóór hem stond met een uitdrukking van ongeloof, afkeer en een opkomende woede. Mark Xavier zat doodstil in zijl i stoel, alleen de spieren van zgn kaak bewogen. Bones stond triom fantelijk naar mrs. Xavier te sta ren. „U wist, dat u een massa geld zou kriigen als uw man stierf niet?" 'beet de inspecteur haar t 'z'e deed een pas achferuit en haalde zwaar adem. „Ja (Wordt vervolgd

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2