Naar Unificatie van het recht In dé Beneluxlanden? De beloodsing op de Schelde De ontwikkeling van het werktuigencrediet BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Crisis in de Belgische schoenenindustrie Oe stakingen der Belgische grensarbeiders Belgische Koningskwestie Het aantal nog onberechte politieke gedetineerden Naar het A.N.P. verneemt zal op gemeenschappelijk initiatief van de Ministers van Justitie van Nederland en België worden inge steld een Nederlarids-Belgisch- Luxemburgse Studiecommissie tot eenmaking van het recht. De taak dezer commissie zal zijn een ver gelijkende studiie te maken van de wetgeving der drie betrokken landen en te zoeken naar midde len om eenvormigheid te brengen in de beginselen, die aan de drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs uniforme wettekstén in onderscheidene wetgevingen te doen opnemen. Het ligt in de be doeling, dat de Ministers van Ju stitie elk de bevoegdheid zullen krijgen bepaalde onderwerpen, die naar hun mening voor een een vormige wettelijke oplossing in de dr'e landen in aanmerking ko men, aan het oordeel der com missie te onderwerpen. Naar ver luidt zal de commissie bestaan uit 13 leden en evenveel plaatsver vangers. Nederland en België zullen ieder vijf leden aanwijzen en Luxemburg drie. Het voornemen bestaat van Nederlandse zijde ook een verte genwoordiger tiit de West in deze commissie aan te wijzen, zulks in verband met het feit, dat men in Suriname en Curacao met de Verleden jaar werden in België niet minder dan 7.300.000 paar schoenen ingevoerd, een hoeveel heid, die 12 maal groter is dan de invoer in 1937. In dezelfde periode vervaardigden de Belgi sche schoenfabrieken ongeveer 10 millioen paar schoenen. Als gevolg van deze vrijwel ongebreu delde invoer van productie teke nen zich thans de eerste sympto- nen af van 'n ernstige crisis in de Belgische schoenen-industrie. Verscheidene fabrieken zijn ge dwongen geweest hun productie te verminderen, terwijl in de pro ductiecentra het aantal arbeiders van 20.000 tot ongeveer 10.000 man moest worden teruggebracht. De productie, die op zeker ogen blik tijdens de hoogconjunctuur in 1946 1.220.000 paar per maand bereikte, is inmiddels tot 600.000 paar per maand teruggelopen. Van de zijde der Belgische schoenfabrikanten wordt hevig geprotesteerd tegen de invoer uit de Ver. Staten, Engeland en Tsjecho-SJowakije, een invoer, die tot nu door de regering is aange- moeditgd om hierdoor de binnen landse fabrikanten te dwingen hun prijzen te verlagen. Dat de prijzen inderdaad aanzienlijk ge daald zijn blnkt we! uit het feit, dat prijzen van fr. 100 geen uit zonderingen zijn. De dalende beweging zet zich nog steeds voort. In het algemeen is waar te nemen dat de fabrikanten zich op goedkopere fabricage toeleggen en deskundigen voorspellen een icherpe concurrentiestrijd. In dit verband wordt er nog op gewezen, dat het aantal schoenfabrikanten, dat voor de oorlog ongeveer 500 bedroeg, thans gestegen is tot 1100, De staking van de Belgische grensarbeiders, die in Frankrijk werken, is practis-ch ten einde. Reeds in de afgelopen dagen zijn, zoals eerder gemeld, grote groepen weer aan het werk ge gaan en thans zouden ook de overgebleven stakers wier comité te Mouscron gevestigd was, tot ontbinding van dit stakings comité besloten hebben. Men ver wachtte giseren volledige hervat ting van het werk. Door ELLERY QUEEN. wetgeving zeer sterk op Neder land georiënteerd is. Het voorzit terschap zal om de drie jaar beur telings in handen van een Belg en een Nederlander komen te be rusten, terwijl de vice-voorzitter steeds een rechtsgeleerde uit Lu xemburg zal zijn. De commissie zal haar zetel te Brussel hebben, doch ook in Den Haag en Luxem burg vergaderen. De secretaris zal een Belg zijn. De onderscheidene Ministers zul len'de leden benoemen. De in stallatie zal binnenkort te Brus sel geschieden. Het A.N.P. had naar aanleiding van bovenstaande voornemens een onderhoud met Minster Van Maarseveen, die er op wees, dat nu reeds veel rechtsovereenstem- mlntg tussen Nederland en België bestaat. Dit is niet verwonder lijk, aldus de Minister. Ons bur gerlijk recht steunt in de meeste zijner grondbeginselen op de code civil, terwijl België de gehele code civil heeft overgenomen. Wat het strafrecht aangaat, heeft België nog altijd de gewijzigde code pé- nal, terwijl wij in 1886 een geheel nieuw Wetboek van Strafrecht hebben ingevoerd, dat geïnspi reerd is door de code pénal, maar ook door de Duitse strafwetge ving. Deze wetgevingen lopen in principe niet zoveel uiteen, al Zijn de formuleringen en uitwer kingen vaak verschillend. De Minister bleek van mening, dat de commissie niet dadelijk met het allergrootste werk begin nen zal. Qui trop embrasse, mal étreint. Maar er kijn tal van punten, die wel geschikt lijken om reeds spoedig geünificeerd te wor den. D? beoogde unificatie zeide hij zal niet alleen het rechtsverkeer tussen de drie lan den vergemakkelijken, maar ook aanleid ng geven tot een inniger wetenschappelijk en practisch con tact op juridisch en cultureel ge bied, hetwelk' naast de thans reeds bestaande samenwerking op eco nomisch gebied bijzonder geschikt lijkt om de Benelux-idee te ver breden en te verdiepen Generaal Von Falkenhausen, de gewezen militaire gouverneur van België en Noord-Frankrijk, is naar Brussel overgebracht. Hij zal terecht staan voor een Belgi sche Krijgsraad. De Belgische Minister van Koloniën, Pierre W'ghy, heeft een „fonds voor het welzijn van Con golese inboorlingen" ingesteld. Hiervoor is. een bedrag van frs. 2.100.000.000 ter beschikking ge steld. 100 millioen is door Brussel geschonken. Te Marseille hebben stakers een openbare vergadering gehou den, hetgeen verboden was. Bij een botsing tussen 300 politieman nen. en 1000 arbeiders werd een vrouw gewond. Een zestal per sonen werd gearresteerd. >Te Washington werden twee mannen ieder tot 100 dollar boete veroordeeld, omdat zij op de gevel van de Sovj.-Ambassade „moord" en „pas op, spionnen aan 't werk" geschreven hadden, De New-York Times" heeft enkele dagen geleden een bericht gepubliceerd van zijn correspon dent te Neurenberg, volgens het welk Kor.dng Leopold door be middeling van een Duits Kolonel aan de Duitsers de plaats zou hebben medegedeeld nabij Bor deaux, waar de Belgische staats- schat verborgen zou zijn geweest. Het secretariaat van de Koning verklaart thans dat deze bewe ringen van iedere grond ontbloot zijn. Er is nooit goud van de Bel gische nationale bank nabij Bor deaux verborgen geweest. De Koning noch diens diensten heb ben de Duitsers ooit een inlich ting verstrekt over de aanwezig heid van een goudvoorraad of van archieven in Frankrijk. De enige stappen, die bij de Duitse autoriteiten werden ondernomen, hielden verband met voorwerpen die eigendom waren van de Ko ninklijke Familie. Deze waren door de autoriteiten te Mont-de- Marsan in bewaring genomen en deze plaats was aan de Duitsers bekend. Stotxmloodsvaai'tïiig „Arcturus". Het stoomloodsvaartuig „Arc turus", dat voor rekening van de afd. Loodswezen van het Ministe rie van Marine door de Rotter damse Droogdok Mij. op haar v/erf „Nieuwe Waterweg" werd gebouwd en dat binnenkort op en vóór de Schelde de schepen zal be- loodsen, heeft reeds „een verle den", de romp werd n.l. reeds tij dens de bezetting gebouwd. Reeds in het begin van 1941 werd een aantal Nederlandse werven door de Duitsers genoodzaakt een groot bouwprogramma tot u tbreiding van de Duitse treilvisvloot uit te voeren. Daarbij zat de gedachte voor, dat na een spoedige, toen nog mogelijk geachte Duitse over winning het Duitse volk meer op vis dan op vlees zou zijn aange wezen. Zoals van zovele plannen uit die tijd kwam ook van dit niets terecht. Het duurde net lang of de als treilers opgezette schepen moesten verbouwd wor den, o.a. tot voorpostenboten, oor logsvaartuigen dus, die voorzien zouden worden van veel luchtaf weergeschut. Slechts enkele sche pen Kwamen gereed, het meren deel, voorzover ze al te water waren gelaten, werd tegen het einde "van de oorlog inderhaast door de bezetters weggevoerd. Dit laatste was ook het geval met de romp van het s.s. „Arctu rus". Na de bevrijding werd deze echter als oorlogsbuit naar de werf teruggevoerd en aan het Loodswezen van het Ministerie van Marine toegewezen. De romp zou als loodsvaartu'g verbouwd worden. Dit alles is oorzaak, dat er bijna vijf jaren verstreken zijn na de kiellegging op 28 Mei 1943. Met het oog op de grote behoefte aan loodsvaartuigen de vóór oorlogse vloot van deze schepen ging bijna geheel verloren en de materialennood werd het dien stig geacht over een geceedzijnde romp te kunnen beschikken. Dit schip onderscheidt zich dan ook van het vóóroorlogse type loods- vaartuig door zijn grotere afme tingen en moderne inrichting en uitrusting. De hoofdafmetingen zijn: lengte over alles 56.22 m, lengte tussen de loodlijnen 50.25 m. oreedte over spanten 9.15 m. holte tot hoofddek 4.97 m, gemid delde diepgang circa 4 m, bruto tonnage 6'i o. De bemanning kan alt maximum 52 opvarenden be staan, waabonder 30 loodsen en leecling-loodsen. De voortstu wingsinrichting bestaat uit een triple expansie stoommachine met aigewerKte stoomturbine van 750 i.p.k. Er bevinden zich vier looas- jollen aan boord, waarvan twee met motor. Het kombuis is voor zien van eei} electrisch fornuis. Schout bij nacht D. C. M. Het- tersciiy, Inspecteur-Generaal van het Loodswezen en voorzitter van de .proeftochtcommissie, wijdae op de laatste dag van de proef tocht enige 'woorden van lof aan de bouwers en prees de prettige wijze van samenwerking. Over enige maanden zal het zusterschip „Markab", in bouw op dezelfde werf, voor de proef tochten gereed zijn. In 1939 werd een begin ge maakt met het verlenen van „werktuigencredieten" (langlo pend crediet) voor ambachtslie den en kleir.ie nijiveren die hier aan, voor de verbetering, moder nisering en uitbreiding hunner outillage, behoefte hebben. De ontwikkeling van deze cre- diet-geving toont aan dat hier mede in een wezenlijke behoefte wordt voorzien. In de laatste oorlogsjaren liep het aantal credieten, dat werd verleend, sterk terug, doch na de bevrijding nam het aantal aan vragen steeds toe. Vele credie ten konden worden verstrekt, j waardoor aan de ontwikkeling van de klein-industrie en het ambacht een niet te onderschat ten ruggesteun werd gegeven. De beslissing ten aanzien van de credietaanvrager wordt geno- j men door een commissie, in sa menwerking met de nijverheid- consulenten en aan de hand van commerciële rapporten door de i Nederl. Middenstandshank opge steld. De practijk heeft uitgewe zen, dat deze combinatie van technische en commerciële inzich- ten op het terrein der crediet- geving niet alleen leidt tot een passende financiële hulp voor hen die hiervoor in aanmerking ko men, doch ook tot een verminde ring van risico voor de crediet- gever. Deze credietgever is de Neder landse Middenstandsbank, die zich overigens door een staats garantie voor deze posten gedekt weet. De hulp bracht voor velen een beter bedrijfsresultaat, terwijl zij de ontplooiing en een aantal an dere bedrijven, in enkele gevallen zelfs in sterke mate bevorderde. Van de binnengekomen aanvra gen voor een werktuigencrediet kon nagenoeg tweederde gedeelt» worden toegewezen, hetgeen een betrekkeliik hoog percentage be tekent. Niettemin werd tot dus verre practisch geen verlies op deze credieten geleden. Het maximum bedrag per post is 10.000 welk maximum voor bijzondere gevallen kan worden verhoogd tot 15.000. Het gemid delde per ere'dietnemer bedraagt ca. ƒ6500. Dit gemiddelde toont echter een geleidelijke stijging, een gevolg zowel van de toege nomen kosten van aanschaffing der werktuigen als van een ho gere klasse der aanvragende be drijven. Per ultimo December 1946 wa» het bedrag aan uitstaande credie ten 917.650, terwijl over het jaar 1947 in totaal voor een be drag van 1.106.800 aan credie ten werden verleerd. Na aftrek van aflossingen enz. was ér op 31 December 1947 een bedrag aan lopende posten van 1.698.150 Naar wij vernemen bedroeg het aantal nog onberechte politiek# gedetineerden per 1 Februari j.l. 6899, waarvan 6688 mannen en 211 vrouwen. Ter vergelijking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cijfers bedroegen: 12.701, waar van 12.301 mannen en 400 vrou wen, zodat in vier maanden tijd» een vermindering is bereikt van 5802. GRENSKANTOREN TE PUTTE EN NISPEN. De K.N.A.C. deelt mede, dat de grenskantoren te Putte (Sta broek) in de route Bergen op Zoom-Antwerpen en te Nispen (Esschen) in de route Roosendaal -Antwerpen met ingang van 27 Februari dag en nacht voor het personenverkeer zijn geopend. ONDEUGDELIJK VEE-GENEESMIDDEL. Acht koeien gestorven. Een veehouder in Loenen (U.) kreeg dezes- dagen bezoek van een koopman, die, volgens zijn zeg gen, een uitstekend middel had tegen schurft. Daar het vee van de veehouder nogai aan schurft leed, liet de veehouder zich bepraten. Hij smeerde zijn koeien met het mid del in. De beesten belikten de in gesmeerde huid en kregen hier door de schadelijke bestanddelen van het geneesmiddel binnen met het gevolg, dat de ene koe na de andere stierf. Het gif werkte zo snel, dat zelfs de veearts er niets tegen doen kon. Acht van de elf koeten zijn reecls gestorven, terwijl enige pin ken ernstig ziek zijn. NOTARIS EN CLIËNT PLEEGDEN VALSHEID IN GESCHRIFTE. Wegens valsheid in geschrifte werd gisterenmorgen tegen de 55-jarige Rotterdamse notaris J. L. S. door de officier van justitie. bij de Rotterdamse rechtbank 6 maanden voorwaardelijk geëist. In 1945 had de notaris de 57- jarige bakker D. K. door het op maken van een valse schuldbe kentenis op naam van een zijner cliënten, die bij hem in 't krijt stond, geholpen om 14.000 zwart verdiend geld veilig te stellen voor de fiscus. 38) (Nadruk verboden.) Ja jongen, dat is zo," zei de inspecteur, zwakjes glimlachend. „En hoe heet jij?" ,Ik heet Francis, sir. „En jij, jongen?" Julian, sir" antwoordde de linkse. Zelfs hun stemmen klon ken hetzelfde. Julian was mis schien de ernstigste van de twee, dacht de inspecteur. Hij keek de oude heer vragend aan „Mógen we die gouden detec tive-penning eens zien, sir „Maar Julian," mompelde mrs. Carreau. „Ja, moeder." De iongens keken hun knappe moeder aan. Ze lachten tegelij kertijd tegen haar; het was bijna spookachtig en toch niet onaan genaam om te zien. Dan liepen ze met precies dezelfde passen en dood op hun gemak, de kamer door en de inspecteur zag hoe hun jonge, brede ruggen dezelfde rhythmische bewegingen maak ten. Hij zag ook, dat de linker- arm van Julian in gipsverband zat en vastgebonden was aan de rug van zijn broer. De jongens gingen naar de stoel waar hun moeder zat en ze i gaf hun om beurten een zoen op hun wang. Daarna gingen ze netjes op de divan zitten en keken de inspecteur aan, zodat die er verlegen onder werd. Ja," zei hij, een beetje van zijn stuk gebracht. „Dit verandert de zaak. Ik geloof, dat ik nu weet wat dat allemaal betekent... Zeg, Julian, wat is er met je arm gebeurd, kerel?" j „O, di,e heb ik gebroken, sir, antwoordde de linkse jongen on- j middellijk. „De vorige week. We waren Duiten over een stuk rots j gestruikeld, ziet u." 1 „Ja," zei Francis, „en dr. Xa- vier heeft hem gezet. Het deed niet zo erg veel pijn, wel, Jules? Nee, niet zo heel erg," zei Julian manmoedig. En weer glimlachte ze tegen de inspec teur. Hmm," zei de inspecteur. „Weten jullie "hl wat er met dr. Xavier gebeurd is?" Jawel, sir," zeiden ze allebei eenvoudig en hun gezicht betrok. Maar ze konden een opgewonden glans in hun ogen toch niet ver bergen. „ik geloof," zei Ellery, terwijl hij de kamer binnenstapte en de gangdeur dichtmaakte, ,,dat het heter is dat we eens ronduit met elkaar praten. U begrijpt, mrs. Carreau, dat alles wat hier ge zegd wordt, binnen deze vier muren blijft." „Ja," zuchtte ze. „'t is wel allemaal een beetje ongelukkig uitgevallen, mr. Queen. Ik had gehooptIk ben niet zo heel erg dapper, ziet u." Ze keek haar zoons aan met een blik waaruit trots en pijn sprak. „Francis en Julian werden ruim zestien jaar geleden in Washing ton geboren. Mijn man leefde toen nog. Mijn jongens waren ge zonde en gewone kinderen, be halve ze hield even op en sloot de ogen, „in één opzicht, zoals u ziet. Ze waren bij hun geboorte al aan elkaar gegroeid. Onnodig te zeggen, dat mijn fa milie een en ander afschuwelijk vond." Ze hield op en haalde sneller adem. ,De gewone kortzichtigheid van de' grote lui", zei Ellery met een bemoedigend glimiaenje. „Dat was inderdaad niet erg moedig. Ik verzeker u, dat ik trots zou geweest zijn..." „Dat ben ik ook," riep ze uit. „Het zijn de liefste kinderen, die er bestaan kunnen. Zo sterk en zo eerlijk en geduldig..." „Da's moeder weer, hoer," zei FranGis lachend. Julian keek zijn moeder alleen maar ernstig aan. ,,Maar ze waren met te velen," ging mrs. Carreau zachtjes ver der ,Ik was zwak en ook een beetje bang. Bovendien dacht mijn man eis net zo over als zij. Dus..." Ze maakte een hulpeloos gebaar. Het was niet moeilijk te begrijpen, wat er toen gebeurd was. Een aristocratische fami lie, die elke publiciteit veraf schuwde j familie-conferenties, grote sommen om het stilzwijgen af te kopen, de kinderen verwij- In de acte stond vermeld, dat de bewuste cliënt reeds vóór Mei 1940 dit bedrag van K. had ge leend, doch dat de oorspronke lijke acte in de oorlogsdagen ver loren was gegaan. De notaris had het bij dez# practijken niet gelaten. Voor 25.000 had hij aan de bakker een huis," dat zijn eigendom was, verkocht, welk bedrag ook op de verkoopacte stond aangegeven. „Onder de toonbank" had hij ech ter nog 23.000 extr». voor dit huis ontvangen. Na de notaris stond bakker K. terecht, eveneens wegens valsheid in geschrifte. De officier van justitie eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De fiscui had hem reeds een boete van ƒ12.500 opgelegd. VERBOUWDE PANTSER WAGEN GEIGREPEN. Elen grote vrachtauto, waarvan de cabine geheel gepantserd wat en in welke wagen niet minder dan 100 bigtgen geladen waren, li na een achtervolging door ambte naren van de ambulante dienst van de douane, in de nacht van Woensdag op Donderdag onder Vessem in een greppel terecht ge komen. De beide inzittenden, die he: vee naar België wilden smokke len, zijn uit de rijdende auto ge sprongen; zij wisten in de duister-1 nis te ontkomen. 1 Ambtenaren van de douane kr#-| gen des nachts melding, dat er 'e gedeeltelijk gepantserde vracht auto in de omgeving van Vessem was gesignaleerd. Onmlddellp zetten twee ambtenaren van d# ambulante, dienst van de douam in een jeep de achtervolging In. Zij losten enige schoten. De be stuurder van de vrachtauto heeft derd uit de kl'nlek en onder dl hoede van een bekwame en be trouwbare verpleegster, en eei advertentie in de kranten, dat mrs. Carreau een doodgeboren kindje gekregen had..." Ik zag hen dikwijls, maar in 't geheim Toen ze ouder werden, begreper. ze alles. Ze klaagden nooit, dit lieve jongens en waren altijd op geruimd en helemaal niet verbit terd. Natuurlijk kregen ze di beste leraren en we consulteerden beroemde doktoren. Toen mijt man stierf, dacht ik maar weet waren ze te sterk voor me. E» zoals ik al zei, ik was niet zo er! moedig. En al die tijd verlangw ik naar hen..." j „Ja, ja," zei de inspecteur vlug terwijlhij zijn keel schraapt! „Wij begrijpen het wel, mrs. Cat 'reau. Er was zeker niets aan t doen, ik bedoel een operatie o ZO „Daar kunnen wij u wel ove inichten," zei Francis vrolijk. „Zo, jongeman?" „Ja zeker, sir. Kijk. wij zijn H het borstbeen aan elkaar verbot den met een een (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2