DE INDUSTRIE HERLEEFT Vragen aan de Minister BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE sposr op onze Bonnen DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND Waft dieven onderling RATTENKRUID-AFFAIRE TE WIERDEN. Resultaten der Stoomvaart Maatschappij Zeeland" INLEVERING VAN GRANEN BOOR TELERS. krijgen we TWEELING GEDOOD DOOR GASVERSTIKKING. Te Veendam heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Toen mevrouw Reurich des mor gens hij de wieg kwam vond zij haar tweeling dood in het bedje liggen. De kinderen waren ge stikt doordat een petroleumver- gasser onklaar was geraakt. De babies waren slechts negen weken oud. GASVERSTIKKING. Tengevolge van gasvergiftiging is Dinsdagmiddag de 43-jarige echtgenote van de heer v. d. K., wonende J. Scherpstraat te Til burg, om het leven gekomen. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO GERAMD. Dinsdagavond om ongeveer kwart over elf werd een gepant serde smokkelauto met een tweekoppige bemanning en een lading van 7 koeien, onder Moer gestel geramd door een pantser wagen van de Koninklijke mare- chaussée. De inzittenden van de «mokkelauto konden worden ge arresteerd. Ook de koeien vielen tn politiebanden. De smokkel- wagen, die Moergestel naderde in de richting België, had slechts een smal kijkgat in de zware be pantsering aan de voorzijde. De wagen was echter na de botsing dusdanig ontwricht, dat bet de inzittendean niet gelukte er uit te komen. Persoonlijke •ngelukken bleven aan belde zij den achterwege. De wijze waar op de 7 koeien in de relatief klei ne laadbak waren gepakt, was vat» nulk een aard, dat van die renmishandeling gesproken lean worden. De aanhouding van deze wagen kwam tot stand door de samen werking van de drie opsporings diensten. die thans met succes de bestrijding van de pantser smokkelauto's op een nieuwe wy- u hebben ter hand genomen. ONEENS. Bij het onderzoek der recher che te Deventer aangaande leder diefstallen, gepleegd in een leder- tabriek te Lochem, zijn merk waardige feiten aan de dag geko men. De diefstallen betroffen niet Blinder dan een hoeveelheid van 1300 voet chroom- en kalfsrund- leder. De dieven hebben, terwijl cij hun buit in veiligheid brach ten, elkander onderling bij de neus genomen. Twee van hen gaven eich n.l. uit voor ambtenaren van de C.C.D. en namen de buit, die weer door anderen naar Deventer werd vervoerd, onderweg in be slag. Zy wendden aldus de buit te eigen bate aan en verkochten deze aan helers. Een andere dief beweerde tegen over een „collega", dat hem in een bos tussen Lochem en Deven ter het leer, dat hij gestolen had, door de C.C.D. was afgenomen. Hg was daarna op de vlucht ge slagen. De politie te Deventer heeft oog twee personen aldaar, een schoenmaker en een lederbewer ker, in hechtenis genomen, die als hélers waren opgetreden. ILLEGAAL WERKER KWAM SLECHT TERECHT. Bet Bredase Tribunaal heeft de beschuldiging vervallen ver klaard tegen de 55-jarige A. T., uit Bergen, op Zoom, die als be drijfsleider-hoofduitvoerder van de wegenbouwmaatschappij N.V. Van DijckPetit de Duitsers be voordeeld zou hebben. T. was na de bevrijding 10 maanden in Vught vastgezet, alhoewel hij verklaarde belangrijk illegaal werk te hebben gedaan, samen muel de groep DerksJuten te Bergen op Zoom. De man had de Het Tweede Kamerlid Goed hart (Arb.) heeft aan de Minis ter van Overzeese Gebiedsdelen schriftelijk de volgende vragen geateld 1. Is de Minister niet van eordeei, dat de voorlopige over eenstemming, die door de „Ren- vHle"-overeenkomst met de Re publiek Indonesia bereikt werd, in gevaar gebracht wordt, wan neer van Nederlandsch-Indische «yde voortgegaan wordt met het •timuieren van een politiek van kleine staten in Indonesië? 2. Acht de Minister het bij eenroepen van een derde West- Java-conferentie, die ten doel beeft een gedeelte van het grond gebied van de Republiek Indone sia, zoals dat bij de overeenkomst van Linggadjati door de Neder landse regering erkend werd, van leze Republiek los te maken, |iuet een volkomen ongeschikt liddel om de zo noodzakelijke ►oede verstandhouding tussen 'Batavia en Djokja te bevorde ren? 3. Indien de Minister van me ning mocht zijn, dat de derde West-Java-conferentie niettemin voortgang zal moeten vinden, is hij dan niet van oordeel, dat de 11 benoemde afgevaardigden van de Nederlandse bevolkingsgroep «en eenzijdig samengestelde ver tegenwoordiging vormen, nu daarin geen woordvoerders van de progressieve concentratie zijn opgenomen, en wil de Minister met het oog daarop bevorderen, dat alsnog één of meer afgevaar digden van de progressieve con centratie aangewezen worden /voor deelneming aan deze confe rentie schijn tegen zich en de patriot ten Derks en Juten hadden de dood gevonden voor een Duits vuurpeletonDoor een toeval kwam iemand, die tijdens de oor log de vruchten van T.'s illegale werk te Londen had bestudeerd, te weten, dat de man onschuldig was geïnterneerd. Zo kwam voor deze patriot de bevrijding 10 maanden later dan hij had ge hoopt. In zijn vonnis sprak het Tribu naal zijn spijt over deze gang van zaken uit. T. had spionnagewerk verricht op de vliegvelden Woens- drecht en Gilze-Rijen. Menig rapport en he,el wat tekeningen van zijn hand kwamen in Londen terecht, nadat ze op microfilm waren opgenomen. DODELIJK ONGEVAL OP DE „DINTELOORD". Dinsdag heeft op de coöp. sui kerfabriek „Dinteloord" te Stam- perisgiat een ernstig ongeval plaata gehad, dat het leven kost te aan de 47-jarige arbeider A. Vervaart uit Oud-Gastel. Vervaat was op het fabrieks terrein bezig vuil te storten in de zinkputten, toen zijn kipkar tengevolge van de gladheid plot seling de helling afgleed, welke naar de put voert. De arbeider werd door de kar medegesleept in de put. Toen men de man uit de put had weten, te bevrijden .waren de levensgeesten reeds ge weken. De overledene was ge huwd. Hij laat 5 kinderen na. DE De rechtbank te Almelo deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen Engelina L., wonende te Zwolle, thans gedetineerd. Over de boekjaren 1940'45 heeft de .Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen een to tale bedrijfswinst gemaakt van 5.828.761, terwijl het voordelig oHaar saldo van de exploitatie der sche- was ten laste gelegd, dat zij des- pen bedroeg 6.304.606 tijds te Wierden haar echtenoot door middel van rattenkruid om £ver m6 was gl,oot i.i02.404 het leven had gebracht. en de nettowinst 584.965. Voor- De rechtbank veroordeelde haar gesteld wordt over elk der 7 jaren tot zes jaar gevangenisstraf met 4% dividend uit te keren, in totaal derhalve 31% dividend. i-itui de rekening „reserve wor vlcotvernieuwing" werd in totaal toegevoegd 2.310.000. De boek waarde der 'schepen per 31 Dec. 1946 bedrceg 2.149.574. De kost prijs der stoomschepen bedroeg 6.247.982 en der motorschepen 6.294.323. Blijkens het verslag kon de maatschappij, hoewel zij in de i oorlogsjaren in Nederland niet beschikte over bronnen van ïn- i komsten, aan alle financiële ver- plichtirgen, ook die d.er obligatie- ening. voldoen. De bez'.tsvorde- ring der schepen door de Neder landse regering duurde tot media April 1946. Van de per 1 Jan. '40 uit 5 schepen bestaande vloot ia de „Prinses Juliana" tijdens troepenvervoer van Vlissingen aftrek, door te brengen in een bijzondere gevangenis. Tevens werd ter beschikkingstelling van de regering gelast. De officier van Justiiie had twaalf jaar met aftrek geëist. FRANCO THUISBEZORGD. Dinsdagavond te omstreeks 11.00 uur reed een vrachtauto va., de f„rma H. M. te Barneveld dwars door de voorpui van de bakkerij Ouwehand in de School straat te Rijswijk. In de winkel kyyam de auto tot stilstand. De voorzijde van de winkel, alsmede de winkelinven taris werden practised geheel vernield. De vrachtauto zelf was r geladen met eieren, welke or.be-1 naar IJmuiden op 12 Mei 1940 S'-hacigd bleven. De oorzaak van l door vijandelijke actie verloren het ongeval was te wijten aan het gegaan. De A scI e^® feit dat de remmen van de auto i geerden fn 1946 behou- met meer werkten. Persoonlijke te doch behoeven, ingrij nnn-nliilrlrnn dn n! nVi r»l of -t mor 1 ongelukken deden zich niet voor Verzekering dekt de schade. STICHTING HERBOUW WALCHEREN. Naar wij" vernemen, zal binnen zeer afzienbare tijd de Stichting Herbouw Walcheren, die gedu rende de periode na Mei 1940 tot hedeji, eerst als laatstelijke, Mid delburgse instelling en later voor het gehele eiland, de belangen der getroffenen heeft behartigd, worden geliquideerd. Besprekin gen hieromtrent zijn in de afge lopen weken met diverse instan ties gevoerd. Het is de bedoe ling om voortaan zoveel dit mo gelijk is, de gemeentebesturen in te schakelen. Dit zal echter voorlopig, vooral wat betreft de plattelandsge meenten, nog niet kunnen. On derzocht wordt daarom, in hoe verre de werkzaamheden door het streekbureau Walcheren kunr nen worden overgenomen. Wat Middelburg en Vlissingen be treft, zal de overname gemak kelijker zijn, daar deze gemeen ten over een goed geoutilleerd technisch en administratief appa raat beschikken. Er zijn ook besprekingen gaan de om te komen tot een goed functionnerend houw- en woning toezicht voor de ar.dere gemeen ten op Walcheren, welk apparaat zich zou kunnen belasten met werkzaamheden, verbonden aan de voorbereiding van de herhouw. STRIJD VOOR HET EIGEN VARKEN. In de kringen van varkenshou ders is grote beroering ontstaan, doordat als gevolg van de nieuwe regeling voor het houden van een huisslachtvarken. een groot aan tal v&rkensllourïers zich ket recht van het houden van een varken tje ziet ontnomen. Behalve d,e boeren en hun arbeiders mogen naast enkele uitzonderingsgeval len slechts zij een varken voor eigen consumptie houden, die 1 gemet land hjESbben. Een fourpgehandelaar, die geeu vergunning kreeg, omdat hij han delt in varkensaardappelen en deze niet voor zichzelf mag be houden, was reeds een proefpro ces begonnen, dat hij echter ver loren had. Om te bespreken welke hou ding men tegen deze overheids maatregelen moest aannemen, belegde de Federatie van Var kenshoudersverenigingen in d.e prov. Zeeland Dinsdag een alge mene vergadering in café „Slot Ostende" te Goes. De voorzitter, de heer H. J. Colsen uit Sluiskil wees erop, dat niets in de weg behoefde te staan om het kweken van varkens vry te geven, daar er voldoende voe der is. De gehele vergadering bleek het met hem eens en ver schillende voorstellen werden aan de hand gedaan f>m by de over- heids-instanties te bewerkstelli gen, dat elk zyn varkentje weer kon krijgen. Na veel heen en weer gepraat .werd besloten zich met de landbouw-organisaties in verbinding te stellen om zo via de Stichting van de Landbouw te trachten succes te boeken. RETRAN CHEMENT. Schoolwedstrijden. De leerlingen der O. L. school hielden Dinsdag onder leiding van het schoolpersoneel wedstrijden op het ijs. De uitslag was als volgt: Hardrijden voor de laagste klassen: 1. Betsy Kornelis, 2. Izak Poissonnier, 3. Jopie Leenhouts. Hardrijden voor jongens der hoogste klassen: 1. Jaap Visser, 2. Sjaak Visser, 3. Bram van der Woude. Hardrijden voor meisjes der hoogste klassen: 1. Lien Luteijn, 2. Saar Kornelis, 3. Catrijn Cam- bier. Schoonrijden1. Jaap Viser, 2. Bram van der Woude, 3. Lien Lu teijn. Prikslee voor leerlingen der laagste klasen: 1. Gerrit de Smit, 2. Bram van der Woude, 3. Piet Robijn. Prikslee voer meisjes der hoog ste klassen: 1. Wies Vynckier, 2. Catrijn Cambier, 3. Nellie de Lijser. Prikslee voor jongens der hoog ste klassen: 1. Sjaak Visser, 2. Bram Leenhouts, 3. Jaap Visser. VLISSINGEN. Geschenk aan Leiden. Een commissie uit de Vlissing- se burgerij bracht Dinsdag een bezoek aan Leiden om uit dank voor de vele en velerlei bemoeiin gen, welke de Sleutelstad zich heeft willen getroosten in de na oorlogse herstelactie voer de zo zwaar getroffen Scheldestad, het Leidse gemeentebestuur een 434- delig servies aan te bieden, dat bestemd is om tijdens officiële ontvangsten en zittingen van dc gemeenteraad gebruikt te wor den. WATERLANDKEKKJE. Bazar. Het comité „Stichting Nieuw bouw Openbare Lagere School" kwam deze week in vergadering pende voorzieningen en verbou wing, alvorens weer in de nor- ma e pïssagiersdienst te kunnen worden gebracht. Kantoor en ardere localiteiten aan de buitenhaven te Vlissingen, werden door de oorlogshandelin gen in Mei 1940 totaal verwoest. Het bedrijf wordt thans geleld vanuit Rotterdam. Het Grand Hotel „Brittannia" in Vl;sringen w,erd op 9 Mei 1940 verkocht.e Van een hervatting van de ge wone dienst kon in 1946 nog geen sprake zijn. Met de reparatie van de motorschepen „Prinses Bea trix" en „Koningin Emma" zal lange tijd gemoeid zijn, o.a. door een nijpend tekort aan arbeids krachten hij „De Schelde". Het verslag wijst op het feit, dat de verhoudingen, en vooruit zichten in 't internatio-ale reizi gersverkeer zowel in economische als in verkeerstechnische zin zich na de oorlog op het continent en in Engeland grondig hebben ge wijzigd. Met deze omstandig heden zal de maatschappij reke ning hebben te houden. In 1947 heeft de regering be- „Mag ik zo grimmig zijn te vragen wat onze jonge, vriend wel zoekt, in onze Lapse landou wen?" vroeg Aslak Aslak en hij keek Bim vol verwachting aan. Bim, die gelükkig enigszins met de bloemrijke taal van de Lappen op ue noogte was, ant woordde: „Voorwaar, grote As lak Aslak, de schoonheid van dit landschap is wel het eerste wat ik zoek. Doch er is neg een aan- •eiding tot mijn reis: Mijn trou we reisgenoot, de detective Mugii Basli, bevindt zich ergens in het Noorden, in Lapland of in Groen land. Wellicht is ook hij zozeer betoverd van het landschap „Of ontvoerd," zei Aslak, die bleek over een gezond stel herse nen te beschikken. Bim gaf Bas li's portret aan de Lap. „Dat is de grote detective," zei Aslak dadelijk. „Ontvoering is dus uit gesloten te achten." „Nu..." antwoordde Bim twy- felend. „Het 'geval iS", dat de detective zó slim is, dat gewone mensen hem soms voor wat suf fig aanzien." „Ik zal U even naar de dorps waarzegster brengen," kondigde Aslak aan. En hij ging Bim voor naar een. fantastische grot. bijeen. Er werd besloten een 1 sliJt (fat'voor de naaste" toekomst bazar te houden op 6, 7 en 8 Mei. vlissingen voorlopig afvaarthaven Tevens zou een flink aantal loten zal molten blijven, verkocht moeten worden om de verloting, daaraan verbonden, te doen slagen, alsmede de bazar in zijn geheel. Daarom zal ook zo spoedig m egel ijk alles in 't werk gesteld worden om de loten huis aan huis in <ie gemeente trach ten te verkopen. Heel wat mooie prijzen zijn voor de verloting aangeschaft, die in de eerstvolgende week in de étalage van de heer P. de Kramer tentoongesteld zullen worden. Besloten werd de bazar te hou den in de O. L. School, waar heel wat aardige stands bezocht kunnen worden. Het comité ib van mening, dat in de allereerste plaats alle inge zetenen zullen moeten medewer ken om de daarvoor gestelde dagen zeer gezellig te kunnen doorbrengen. Daaróm heeft het tevens moe ten besluiten om op Woensdag 3 Maart te 7.30 uur alle medewer kers en belangstellenden bijeen te roepen op de jaarvergadering in de zaal van de heer L. Versprille, alhier. Telers, wier leveringsverplich ting voor granen is vastgesteld in de vorm van een z.g. aanslag, dieren aan deze verplichting te hebben voldaan vóór 29 Februari 1948. Zij, die door bepaalde omstan digheden beslist in de onmoge lijkheid verkeren om vóór ge noemde datum te leveren, zijn verplicht uitstel van levering te vragen bij hun Plaatselijke Bu reauhouder. Telers, die de door hen gedors te granen op dorabriefjes moeten verantwoorden, zijn verplicht deze gedorste hoeveelheden onder af trek van de door eigen behoud toegewezen kwantiteiten, binnen vier weken na dorsing in te leveren. Telers dienen zich wat de in levering van granen betreft te houden aan bovengenoemde voor schriften. De in sommige bladen opgeno men mededeling, dat de regering bereid zou zyn de graanleverings- plicht, zo'mogelijk met terugwer kende kracht, op te heffen is na- melyk beslist niet juist. PROEF DER EERLIJKHEID. Enige weken geleden is in de pers meld'ng gemaakt van een proefneming van de „Sinfina", welkp ten doel heeft automobilis ten, die in de nachtelijke uren we gens benzinegebrek op de Rijks weg Den HaagUtrecht stranden, van de nodige brandstof te voor zien. Het benzinestation van de „Sinfina" hij de tunnel nabij de Oud-Reeuwijkse tol is zo inge richt, dat de betreffende automo bilisten een gedeelte van het sta tion geopend vinden, waarin de blikken gereed staan, met het verzoek zelf te tanken en te be talen. De maatschappij was er niet van overtuigd, dat er geen mis bruik van dit vertrouwen zou worden gemaakt. Na de eerste nacht leek het er op, of de pessi misten by de maatschappij gelijk zouden krijgen. De luchtslang en twee bikken benzine waren ver dwenen, zonder betaling. Na die eerste nacht heeft zich echter nie mand meer aan de benzine ver grepen. iGemiddeld 3 i 4 personen ko men per nacht een blik benzine halen, dat dan weer wordt neer gezet. Van het aan de bussen bevestigde stortingsformulier en van de gelegenheid tot contant betalen in een daartoe opgehan gen busje, wordt trouw gebruik gemaakt. Sommige afnemers deponeren een br efje in de bus om hun dankbaarheid te betuigen voer deze service. Uit de opgedane er varingen blijkt dat dit dienstbe toon in een noodzaak voorziet, en dat een beroep op de openbare eerlijkheid niet altijd vergeefs is. VOETBAL. De Olympische dag. Zoals wij reeds eerder meldden-, zal het hoofdnummer van de Olympische dag, op Zondag 20 Juni worden gevormd door een voetbalwedstrijd tussen het Ne derlands Bondselftal en het Brits Olympisch elftal. In tegenspraak met het eerste bericht, zal dit amateur team niet hoofdzakelijk bestaan uit spelers van de Queens Park Rangers, een 3e divisie prof-team uit Lorden, doch uit spelers van Queenspark uit Glas gow, een sterke amateurploeg, die door vele deskundigen wat spelkwaliteit betreft vergeleken' kan worden met een derde divisie prof-team. Betreffende het al of niet mede spelen van de bekende Bernard Joy, kan worden gezegd, dat Joy al ruim een jaar niet meer voet balt, zelfs niet in het amateur elftal Corinthian Casuals, waarin hij voor het laatst uitkwam. Hij zal dan ook wel niet voor de keuze van het Brits Olympiscn voetbal-team in aanmerking ko men. Tot dusver is de enige speler van bijzondere kwaliteit Kippax van Burnley, die eenmaal zelfs voor het Engels elftal is uitge komen. Verder kan de linksbuiten van Leytonstone, Joseph worden genoemd, die na de Olympische spelen waarschijnlijk als prof ge contracteerd zal worden. Oefenwedstrijd van het Nederlands elftal. Nu het niet mcgelyk is een buitenlandse tegenpartij naar Ne derland te krijgen en men dan ook van de oorspronkelijk vastge stelde ontmoeting tegen een elftal van het Britse bezettingsleger uit Duitsland moest afzien, zal met het oog op de wedstrijd België Nederland van 14 Maart te Ant werpen, Woensdag 3 Maart, des middags om 4 uur, in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen het voorlopig Nederlands elftal en het voorlopig Nederlands B-elftal. Voor deze wedstrijd, die onder leiding zal staan van scheidsrechter Karei van der Meer, zijn beide teams als volgt samengesteld: Voorlopig Nederlands elftal: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Schijvenaar (Edo) en Ter louw (DCV); midden: Kam- meyer (Be Quick Gr.), Möring (Enschede) en De Vroet (Feijen- oord)voer: Engelsman (Quick) Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen) en Drager (Ajax). Voorlopig Nederlands B-elftal: Doel: De Munck (SitL Boys), achter: Spel (DWS) en Albers (Vitesse); midden: Stoffelen (Ajax), Beenhakkers (NAC) en Fanger (DWS); voor: C. -van der Tuyn (HDVS), Schaap (Gooi), Roozenburg (Neptunia), Van Dijk (Ajax) en Mulder (PSV). Reserves: Landman (Neptunus) Lasschuit (EDO), Bruins (Ajax), Schwencke (HBS), Nass (VVV), Temming (DOS) en Vermeer (Ex celsior). Toen de Nederlandse troepen Pasoeroean bezet hadden, keerde de directeur van de bekende con structie- en machinefabriek N.V. „De Bromo," Ir. J. M. G. D. Baron van Slingeland, einde Juli van 1947 terug naar het bedrijf; beter gezegd, naar wat er nog van over was. Kort vóór het terugtrekken van de Republikeinse troepen had Djocja hevel gegeven alle machi nes, die zich in de grote hallen bevonden, te demonteren en over te brengen naar het binnenland. Wat niet meegenomen kon wor den, moest vernield worden. Dit werk werd grondig gedaan en zo boden de ruime fabriekshallen by terugkomst van de eigenaars een desolate blik. Behoudens een enkele draaibank, die te zwaar was geweest om te vervoeren, en waarvoor men blijkbaar de tijd niet had gehad om hem te ver nielen, waren alle fraisbanken. armschaafbanken, tafelschaafban ken, steek- en richtbanken en de hydraulische klinkmachines, die vroeger het lied van de arbeid zongen en hamerden, verdwenen. De electrische centrale, die vroe ger de gehele fabriek van drijf kracht voorzag was een puinhoop en de kantoren voor administratie en de tekenkamer waren geheel uitgebrand. Al met al scheen het bijna on begonnen werk om hier opnieuw een bedrijf te bouwen. Men zat echter niet hij de pakken neer. N V. Werkspoor uit Amsterdam zond het benodigde technisch per soneel. Van het vroeger bij deze fabriek werkzame inheemse per soneel kwamen zich twee man doers en een oppasser terug mel den. Dit bleek van grote waarde. Binnen enkele dagen scharrelden deze mensen een vijf-honderd man op, meest vroegere arbeiders van dit bedrijf, waarvan voorlopig 150 man werd tewerk gesteld Het waren dezelfde mensen, die op last van Djocja de zware ma chinerieën van de fabriek hadden gedemonteerd en getransporteerd. Met lede maar niet met ge sloten ogen hadden ze alles moeten aanzien. Maar nu kwamen ze van alle kanten opdagen om te vertellen waar al de kostbare machines waren gebleven. Vaak tot in de. kleinste détails wisten zij de bijzonderheden te vertellen. Zo bleek bijvoorbeeld, dat reeds onder de Japse bezetting de gie- tery in zyn geheel was overge bracht naar een oude suikerfa briek te Tanggoellangin, waar ze ook inderdaad onbeschadigd werd teruggevonden. Tijdens het repu- blike nse bewind waren de machi nes overgebracht naar Malang en omgeving. Klaarblijkelijk was het de bedoeling geweest om de fa briek ergens in het binnenland opnieuw op te bouwen. Zóver is het echter niet gekomen, dankzij de snelle opmars van onze troe pen. Slechts een zeer klein ge- d eel te kwam terecht in Madioen De rest werd teruggevonden, her en der verspreid over Malang. Zelfs vond men enkele zware stukken terug in de sawah's, vaak half in de modder weggezonken. In totaal werd, naar schatting, 75 van het vóóroorlogse ma chinepark opgespoord. In samenwerking met de M.T.D. volgden enige drukke maanden Grote convooien reden naar Ma lang en bij stukjes en beetjes be gon men met de wederopbouw vamhet bedrijf. De kantoren wer den weer opgebouwd en het is met gerechtvaardigde trots, dat de chef van de tekenkamer, de heer W. J. P. Beekes, ons zijn afdeling laat zien. Ook zijn mate riaal vond men terug in Malang. In de grote fabriekshal is het weer een en al leven Men nam twee agregaten over van de Ma rine, voorlopig ter vervangin"" van de vernielde centrale Iets verder zien wij enige arbeiders aan het werk bij een zware die selmotor. Als deze motor gereed is, hoopt men de electrische ca paciteit weer op te kunnen voe ren tot 150 k.v.a. Weliswaar is dit ver beneden de 800 k.v a„ wel ke de centrale vroeger leverde, maar het is toch weer een begin. Verder toont de heer Beekes ons nog enige dieselmotoren van Japans maaksel, grof afgewerkt. Deze motoren waren bedoeld voor landingsboten, maar ze toonden dusdanige gebreken, dat ze nooit gebruikt werden. Bij de richtbanken- zyn de arbei ders bezig met bet rechttrekken van kromme balken. Deze balken, zijn voornamelyk afkomstig van vernielde goedangs in het Pasoe- roeanse havengebied en leveren waardevol materiaal voor de we deropbouw. In de gieterij-afdeling staan de hardingsovens, de met olie ge stookte ovens voor het smelten van ruw ijzer, en de cokes-ovens i-jog- jzijn zij dood en zwart, maar binnenkort zullen de vuren weer oplaaien. Overal om ons heen lig gen de gietvormen, met hun ker nen van klei, waar omheen straks het vloeibare metaal zal worden gegoten. Op de afdeling houtbewerking, die naast de gieterij ligt, is het een geschaaf en gezaag van be lang. Nijvere handen zijn hier druk bezig aan de modellen van hout, waarnaar straks de werk stukken zullen worden gemaakt. Reeds nu heeft men vele orders ontvangen, en talloze aanvragen moet men voorlopig terzijde leg gen. Na de smidswerkplaats beke ken te hebben, waar de electrische ventilator de vuren bel opblaast, gaan we naar buiten. Overal op het terrein om de fabriek liggen grote stapels schroot. Overal zijn de arbeiders druk in de weer met het sorteren. De heer Bee kes wijst ons nog op de grote kookketels, ovens en persen voor suikerfabrieken. Zij waren nog voor de Japanse inval besteld, maar nooit afgeleverd. Een tref fend bewijs hoezeer het economi sche leven in Indië door de oor log werd gedupeerd. Men hoopt thans dit materiaal t-e kunnen gebruiken bij de opbouw van de vernielde suikerfabrieken. Voor wij terug gaan naar het kantoor, werpen we nog een blik op de chaos, die gemaakt is van de electrische centrale. Totaal vernield ligt een zware dynamo tussen het puin. Vermoedelijk hebben hier vliegtuigbommen hun werk gedaan. De Directeur, Ir. Van Slinge land vertelde ons nog het een en ander van de fabriek tijdens de bezetting. Daar de Jappen zelf geen vaklui schenen te hebben, liet men hier de Hollanders aan het werk, zij het onder hun op pertoezicht. Vanzelfsprekend na men deze HaUamiers de Jar nogal eens 'bijvoorbeeld de samenstelling Van- het gietijzer dusdanig veranderd, dat vele stukken moesten worden afgekeurd. Een grote partij af gekeurd werk ligt nog in de fabriek. In de tuin naast het kantoor gebouw is nog het voetstuk te zien waarop eens een Japanse tempel stond, gewijd aan de geest van den Tenno. Al het werkvolk dat 's morgens de fabriek bin nenkwam werd gedwongen er hulde aan te brengen. Het heeft niet mogen baten. Er was een dag, dat de rijzende zon de ro kende puinhopen van H'roshima aanschouwde en het was gedaan met de heerschappij van de krom- benige avonturiers. En nu zijn de Nederlanders er weer terug en wordt er gewerkt en gebauwd aan een n'euwe toe komst, niet met leuzen, maar met de knulsten. Voor bet tijdvak van 29 Febru ari tot en met 13 Maart 1943 Bonkaarten KA, KB, KC 802: 211 melk 4 liter melk 213 melk 7 liter melk 216 vlees 100 gram vleea 217 vlees 300 gram vleea 218, 219 boter 250 gram boter of magarine of 200 gram vet 234 alg. 1600 gram brood (gel dig tot en met 6 Maart) 235 alg. 200 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) 236 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig tot en met 13 Maart) 230 alg. 150 gram kaas of 187% gram korstloze kaas 237 alg. 125 gram koffie 239 alg. 50 gram thee 238 alg. 500 gram sinaasappelen (vóórinlevering) 223 res. 800 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) 224 res. (bonkaart KB) 125 gT. citroenen vóórinlevering) 227 res. (bonkaart KC) 125 gram citroenen (vóórinlevering) 226 res. 400 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) Bonkaarten KI), KE 802: 713 melk 12 liter melk 716, 717 vlees 100 gram vlees 718 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 719 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 734 alg. 400 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) 735 alg. 200 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) 736 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig tot en met 13 Maart) 737 alg. 125 gram citroenen vóórinlevering 738 alg. 1 kg sinaasappelen (vóórinlevering) 723 res. 400 gram brood (geldig tot en met 6 Maart) 724 res. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803: (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1073 brood 800 gram brood 1078 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1072 marg. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1074 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1079 eieren 5 eieren 1077 melk 5 liter melk 1071 vlees 300 gram vlees 1076 vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Februari worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 Maart a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten uiterlyk op 6 Maart by een detaillist tn groente en/of fruit worden inge leverd. Wat brengt Je StaJi* VRIJDAG 27 FEBRUARL HILVERSUM I: 8.00 Niquws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.50 Bas-bariton en piano; 12.00 Bustel Strijkorkest; 12.33 Koper kwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 Me- tropole-orkest; 13.50 Strijktrio; 14.20 Van oude en nieuwe schry- vers; 14.40 Ens. Lachman; 15.10 n„o™ "iajln: 16.00 grote jtryï 19.00 Nieuws; 19.30 Oratorium; 22.15 Gram.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Mando- linata. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.38 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla; 14.0# Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.0# Boekenschouw; 15.20 Gram.; 16.00 Orgelspel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Quintet; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeonorkest; j.8.35 Corduwener; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Viool en piano; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Schuldig of onschuldig; 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gram.; 22.45 Avondwyding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3