Langs onze Zuidelijke grens Aanvullingen van renten krachtens de invaliditeitswet Nationale Monumenten Commï.sie EERSTE KAMER e oiamese Tweeling MEDEDELINGEN Oe strijd in Griekenland Het Belgische invoerrecht op suiker IVclssnluierp houdende: De Belgische bedrijven De stichting van de Arbeid, Ue velddienst van het [\ederl. douane-apparaat Geen bedrijfsvergunning voor handel in schiijfwaren STAATSLOTERIJ 2) OCT OH VOLRSVEKTEGEN - WOOBMGING. De beraadslaging over de be groting van bet departement van Binnenlandse Zaken is gisteren middag in de Eerste Kamer voortgezet. De heer Hommes (A.-R.) be spreekt de noodzakelijkheid der Zondagsheiliging: en bescherming de openbare zedelijkheid. Grotere autonomie voor de gemeenten bepleitend wijst de heer Hommes op het gevaar ener ambtenaren-regering. Deze dient zo veel mogelijk beteugeld te worden. In Zeeland Is samenvoeging en annexatie van gemeenten al wat de klok slaat. Z.i. zijn er thans wel andere zaken, die eer der de aandacht verdienen. Spr. betoogt, dat het salaris van veel burgemeesters, vooral van kleine gemeenten, in wan- verhouding staat tot de finan ciële verplichtingen, welke hun positie medebrengt: ook de rege ling der salarissen van het secretarie-personeel behoeft ver betering. De heer Brandenburg (C.P.N.) brengt de vermakelijkheidsbelas ting ter sprake, zich daarbij ke rend tegen het verwijt van de Minister, dat de gemeentebestu ren verzuimd hebben tot verho ging dezer belasting over te gaan. De loonherziening voor het Overheidspersoneel, welke verle den jaar tot stand is gekomen, noemt spr. zeer teleurstellend. Dat de toestand van 's Rijks financiën zo slecht is wijt hij in hoofdzaak aan „het koloniaal avontur in Indonesië'1. De heer Van Dieshout (K.V.P.) bepleit de wenselijkheid van een wijze in de methode van vaststel ling der lonen van het gemeente- personeel. Vervolgens komt de Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman aan het woord. De Minister is van oordeel, dat door de nieuwe wet noodvoorzie ning gemeentefinanciën aan ver schillende bezwaren tegemoet ge komen zal worden. Een grotere vrijheid aan de gemeenten en provincie dan daarin geregeld kan thans niet worden gegeven. Hij hoopt, dat als door een stij gende conjunctuur de uitgaven stijgen ook de inkomsten dat zul len doen. De gemeenten zullen Dinsdagmorgen zijn de guerilla- strijders uit de stad Aighion ver dreven. Zij werden van zee uit beschoten door patrouillevaartui gen; vliegtuigen openden machi- uegeweervuur op hen. Toen de groep, een honderd man sterk, in burgerkleding de stad binnen drong, bezetten helpers in de stad huizen om steun te verlenen. Na straatgevechten van een nacht lang trokken, de guerillastrijders zich terug, nog voor de regerings versterkingen uit Patras arri veerden, zo meldt het Atheense nieuwsbureau. Troepen en gen darmes hebben de guerillastrij ders de gehele dag achtervolgd. Naar het Belgische Ministerie van Economische Zaken mede deelt, heeft de commissie voor economische coördinatie de over eenkomst goedgekeurd, die met de Nederlandse regering is ge sloten en op grond waarvan het tolrecht op suiker dat in het Benelux-tarief voorkomt, vanaf 14 October 1948 zal worden toe gepast. Als gevolg van deze terugkeer naar een toestand, zoals voor de oorlog bestond, zal de prijs voor suikerbieten voortaan hij over eenkomst tussen verbouwer en suikerfabrikanten worden vast gesteld. Dit zal geschieden op basis van de prijs van de suiker op de internationale maykt en het invoerrecht van 't Benelux-tarief. De prijs zal dus niet meer wor den vastgesteld bij ministeriële beschikking. vrij zijn in het steunen van cul turele uitingen. De Minister verklaart, dat er thans al brieven uitgaan naar gemeentebesturen waarin wordt medegedeeld op welke uitkering zij zullen kunnen rekenen. Uit de vermakelijkheidsbelas ting viel z-i- meer te halen dan geschiedde, zonder dat er scha de zou worden aangericht. Z.i. zijn de gemeenten misschien niet diligent genoeg geweest. Een andere regeling voor de burgemeesterasalarissen zal bin nenkort gereed zijn. Ten aanzien van de ambtena rensalarissen verklaart spr., dat hij is uitgegaan van het Rege ringsbeleid inzake lonen en prij zen. De bedoeling der technische herziening is de schrijnende te genstellingen weg te nemen; de betekenis is dus niet dat alle ambtenarensalarissen omhoog zullen gaan. Aan de herziening zal terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 worden gegeven. De Minister betoogt, dat in vengelijking met 1939 het gros dar ambtenaren. 45 in salaris omhoog is gegaan. Voor de lagere salarissen is dat percen tage 65 en voor de hogere 37. Daarbij is dan geen rekening ge houden met kindertoeslagen e.d. Wat vrijstelling van militaire dienst van secretarie-ambtenaren belast met militaire zaken aan gaat, deze zaak zal hij aan de Minister van Oorlog overbrengen; wellicht is er iets te hereiken. Ten aanzien van het politie- vraatgstuk merkt hij o.m. op, dat er moet zijn een korps rijkspolitie, goed geschoold, verspreid over de plattelandsgemeenten. Spr. herinnert aan zijn mede deling, dat een voorontwerp- Zondagswet bij zijn ambtgenoot van Justitie is. Als het tot een ontwerp komt hoopt hij, dat het genade in de ogen der Kamer zal vinden. Er wordt niet gerepli ceerd. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd. Te kwart over vier verdaagt de Voorzitter dé vergadering tot Donderdagmorgen elf uur. WoarscliutDing Het komt de laatste tijd meer malen voor dat winkeliers bij hun klanten de Sinaasappelbon af knippen. U wordt in Uw eigen belang aangeraden GEEN Sinaasappel bonnen af te geven bij Uw krui- denieir, daar deze hierop niet meer zullen worden bevoorraad. De Zuidvruchtenhandel. (Ingez. Med.) Ingediend i3 een wetsontwerp houdende: „Aanvulling van ren ten krachtens de Invaliditeits wet" Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Bij verschillende gelegenheden heeft de Regering te kennen ge geven, dat naast de nood der ouden van dagen evenzeer de moeilijke financiële pos'tie, waar in de invaliden en de weduwen beneden de 65-jarige leeftijd en de wezen verkeren, haar volle aandacht had en dat het in haar vermogen lag voorstellen te doen ter verbetering ook van de positie van deze categorieën. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal nopens het wetsontwerp „noodregeling ouderdomsvoorzie ning" werd reeds aangegeven welke maatregelen te dezer zake door de Regering werden overwo gen, maatregelen, welke deels op directe wijze, deels langs indirec te weg het door haar gestelde doel zouden verwezenlijken. Een tweetal dezer maatregelen de invaliditeitswet in vec-bandmet de gestegen kosten van levens onderhoud te laag geacht. Bij be sluit van de Secretarisen-Gene- raal van de departementen van Sociale Zaken en van Financiën van 9 Juli 1941, werden die ren ten, alsmede de renten ingevolge artikel 28 der ouderdomswet 1919, met een bijzondere toeslag ver hoogd. De verbetering, welke de uit de bezettingstijd stammende en sindsdien gehandhaafde toeslag regeling bracht, is achtergebleven bij de ook nadien voortgezette stijging van de kosten van levens onderhoud en terecht wordt, naar de mening van de Ministers, dan ook gesproken van de nood, waar in de rentetrekkers krachtens de ,'nvaliditeitswet verkeren. Een verder gaande verbetering mag hun inziens dan ook niet achter wege blijven. De Ministers hebben de vraag onder de ogen gezien of bij het treffen van een voorziening voor rentetrekkers krachtens de inva- lid'teitswet hetzelfde stelsel dien de te worden gevoïgd als bij de noodvoorziening ouden van dagen is inmiddels tot stand gekomen: waar het hier echter uitsluitend De opneming van minder-valide 1 betreft personen, die in het genot arbeidskrachten in het bedrijfs- zjjn van een uit verzekering ver leven heeft haar regeling gevon- kregen rente, meenden de onder- Uiteenzetting van Spaak. Tijdens een voordracht, welke de Belgische Minister-president Spaak Zondag op een partijverga- der.ng te Anderlecht heeft gehou den, verklaarde hij, dat de w.'n- sten van sommige 'bedrijven in België in het afgelopen jaar met 100 procent zijn gestegen. Een groot deel van deze wensten zal door de regering worden afgeno men euaaflÜMb'i' de bouw ,\V' v" wjmngw "*In verband met de jó" kingen in België merkte de Eer Bte-Minister op, dat aan de eisen der arbeiders in de mijnen en m he? gas- en electriciteitsbedr«f tegemoet is gekomen. Dit zal een verhoging der prijzen tengevolge Hierna sprak Minister Spaak over het plan-Bevin tot opnehtmg van een West-Europese Unie. iHti weersprak de communist - Bche bewering als zouden de Euro pese naties door de opnehtmg van een Westers blok op oorlog aan- ■turen. In dit verband wees hi er op, dat de Sowjet-Ume met al haar nabuurlanden verdragen van wederzijdse militaire bijstand heeft gesloten en dat deze staten onderling sedert het einde van de oorlog 15 verdragen hebben ge hekeld. „Hoe is het te verklaren", aldus Spaak, „dat hetgeen m Oost-Europa als goed wordt be schouwd, in West-Europa als de ergste misdaad wordt cestem- Teeen de verdragen, die m «oclotpn 7.ip. Va den in de wet van 1 Augustus 1947, terwijl de verlenging van de uitkeringsduur van het zieken geld haar beslag heeft gekregen bij de wet van 1 Augustus 1947. De Minister van Sociale Zaken en van Fianciën achten thans het tijdstip gekomen cm in afwach ting van een algemene herzien ng der sociale verzekering, waarom trent intensief overlecg wordt ge voerd met de Stichting van de Arbeid, voccstellen te doen tot een rechtstreekse verbetering van de financiële positie van degenen, die in het genot zijn van een in- validiteitsrente of 'weduwenrente krachtens de invaliditeitswet, de ongevallenwet 1821, da land- en tuinbou wongevallenwet 1922 of de zeeongevallenwet 1919 genie ten. Het is algemeen bekend, dat de renten krachtens de invaliditeits wet laag zijn. Het centebedrag 's afhankelijk van de duur der ver zekering en de totale waaide der geplakte zegels. Merendeels be dragen de invalid'.teitsrenten mo menteel ƒ3 ƒ3,25 per week. Het maximum centebedrag, dat thans bereikbaar is n.l. wan neer van 3 December 1919 af zon der enige onderbreking wekelijks een zegel van 60 cent is geplakt bedraagt ongeveer 4,80 per week. De weduwenrenten krach tens de invaliditeitswet bedragen momenteel 2,50 ƒ3 per week en de wezenrente bedraagt 3,60 per week. Reeds gedurende de bezett'ngs- tijd werden de renten ingevolge ven van een vast bedrag als toe slag verdient naar de mening van de Ministers daarom de voor keur. Als tweede punt voorziet het ontwerp van wet dan ook in het verlenen van een afzonderlijke gezinstoeslag van 35 per maand aan gehuwde mannelijke rente trekkers en aan met deze gelijk te stellen categorieën van rente trekkers, alsmede aan weduwen, die een weduwenrente krachtens de invaliditeitswet genieten en kinderen te haren laste hebben en in nader aan te wijzen geval len aan gehuwde vrouwen. Op deze wijze worden voor de ge huwde en de met dezen gelijkge stelde rentetrekkers uitkeringsbe dragen verkregen, welke om streeks ƒ14 a 15 per week be dragen, voor de weduwen uitke ringsbedragen van ƒ13 a ƒ14 per week'. Het reeds eerder genoem de ontwerp-kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms_ en we zenrentetrekkers behelst daar naast dan nog een kinderbijslag- regeling voor de kinderen van de rentetrekkers en vobr wezen, ana loog aan de regeling der kinder bijslagwet. Een aftrek van eigen inkomsten zoals deze bij de noodvoorziening voor de ouden van dagen plaats vindt, hebben de ondergetekenden gemeend hier niet te moeten doen toepassen. De maximumbedragen, welke kunnen worden bereikt, lig gen over het algemeen beneden de maximumbedragen van de noodwet ouderdomsvoorziening. Als tweede punt van overwe ging te dezer zake gold, dat het hier personen betreft, die voor meer dan 2/3 arbeidsongeschikt zijn. Wordt er door sommige ren tetrekkers al enige arbeid ver richt, dan zullen de verdiensten uit dergelijke werkzaamheden wel zeer gering zijn. De kosten, voortvloeiende uit het ontwerp van wet, zijn door deskundigen geraamd op onge veer 19 a 20 millioen gulden per jaar. Op dit bedrag komt in mindering een besparing van. on geveer 7 millioen gulden, welke het vervallen van de toeslagen, verleend ingevolge het eerderge noemde besluit van 9 Juli 1941, met zich medebrengt. De meer dere kosten, welke uit het ont werp van wet voortvloeien, zullen derhalve ongeveer 12 13 mil lioen gulden per jaar belopen. Deze kosten zullen evenals de be staande toeslagen ten laste van het Rijk komen. Zij zullen kunnen worden bestreden uit de opbrengst der vereveningsheffing, voor zo- ver deze opbrengst niet benodigd is voor de dekking van de kosten, voortvloeiende uit de noodwet ouderdomsvoorziening, voor zoveel de loonarbeiders betreft. jij. i nr i i 1 welke over het ontwerp van wet werd gehoord, heeft verklaard j Ergens in Brabant, in de om- zich met de strekking er van zeer geving van de grens, die een vaak wel te kunnen verenigen. Het komt niet zelden voor, dat degene, die in het genot is van een invaliditeitsrente, tevens een rente geniet krachtens de Onge vallenwet 1921 0f de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 of een uitkering krachtens de Zee ongevallenwet 1919, namelijk wanneer zijn invaliditeit het ge volg is van een hem in verband met zijn dienstbetrekking overko men ongeval. Dientengevolge zal esn niet onaanzienlijk aantal on- gevallenrentetrekkecs met de toe slagregeling krachtens het onder havige ontwerp van wet gebaat zijn. Voor de oudste ongevallen rentetrekkers, namelijk voer die genen, die een rente genieten, welke vóór 1919 is toegekend, be staat reeds een voorziening in dier voege, dat op dlie rente een toeslag kan worden verleend door de stichting, bedoeld in de wet van 26 Juni 1926, houdende na dere bestemming van de bezittin gen van liet Koninklijk Nationaal Steuncomité. De Ministers stel len zich voor te zijner tijd na te gaan in hoeverre er nog behoefte bestaat voor de ongevallenrente trekkers, voor zover zij niet on der de in deze wet bedoelde voor zieningen vallen, nog afzonder lijke maatregelen te treffen. Naast de verjarings- en beslag- bepalingen van de artikelen 167 en 171 der Invaliditeitswet ver klaart het eerste lid van artikel 9 van het wetsontwerp teven3 'het bepaalde in de artikelen 169 en 170 der Invaliditeitswet, ten aan zien van de 100 pet. toeslag en de gezinsjoesiag van toepassing. In gevolge het bepaalde in artikel 169 komt de rentetrekker, die is veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden, tot hech tenis van drie maanden, tot plaat sing in een Rijkswerkinrichting of tot enige zwaardere straf over de tijd, dat hij zijn straf ondergaat of zich docr de vlucht aan de ten uitvoerlegging van het vonnis ont trekt, geen rente toe. De rente- grillige lijn tussen de landen der twee Benelux-partners vormt, dui ken wij het binnenland in. De autoriteiten van de Inspec ties der Invoerrechten en Accijn zen, waarvan er 17 langs onze landsgrenzen zijn, geven ons bij uitzondering eens (gelegenheid het douane-apparaat van meer nabij te bezien. Bij uitzondering. Want de dou ane timmert niet aan de openbare weg, zo wees men er ons op. Men werkt er rustig en stil. Ja, voor oen bepaald onderdeel der fraude bestrijding, waarvan we thans kunnen kennis nemen, werkt men .geluidlocs er hij voorkeur in het. donker, als mollen. Met opgestoken kraag, want het is in dit bijna middernachte lijke uur steenkoud 'en er waait een snerpende wind, stappen we langs kleine zandwegen, over greppels en door struikgewas. En we ontmoeten er „mollen". Drie douane-ambtenaren van de veld dienst hebben zich ergens ver dekt opgesteld. Een ervan heeft zich in een zak van schapenwol gestoken en overziet op die wijze een -gedeelte van het terre'n, waarover zich wellicht smokke laars kunnen bewegen. Een an der moet het met dekens doen. „Er zijn nog maar weinig slaap zakken van schapenwol beschik- baar", zo vertelt men ons. Uren lang zitten zij zo op een klein houten ligstoeltje of liggten zij ergens in het struikgewas. Er wordt wel eens patrouille gelopen, maar het oude systeem van observatie heeft nog altijd het meeste effect. Op een andere plaats komen wij met andere leden van de veld dienst in contact. Ook zjj obser veren. Die plaatsen zijn niet wil lekeurig gekozen. Aan de hand van ontvangen inlichtingen, aan de hand van sporen, welke smok'- kclaars of smokikelploegén wel eens achterlaten, kortom aan de hand van allerlei gegevens, welke men docr horen, zien of 'consta- termijnen, welke aldus niet aan teren verkrijgt, werken de dienst- de rentetrekker toekomen, kun- geleiders een „plan de campagne nen door het bestuur der Rijks- ^t- verzekeringsbank evenwel aan de Deze dienstgeleiders, waarvan echtgenote te haren behoeve en er in elke inspectie een 4- of 5-tal ten behoeve van dé kinderen wor den uitbetaald. Door ELLERY QUEEN 37) (Nadruk verboden.) „Hij was net als altijd, inspec teur," fluisterde ze. „Vriendelijk, vol attentie, net als altijd. We praatten wat, daarna ging ik weer naar boven „God, ik kan 't niet meer uit staan," gilde mrs. Xavier, terwijl ze weer opsprong. „Ze is elke avond bij hem geweest sinds ze hier kwam in 'n hoekje zat ze met hem te fluisteren, met dat valse glimlachje van haar nam hem van mij af huilde kroko dillentranen werkte op zijn ge moedhij was altijd vol atten peld? Oost-Europa zijn gesloten, z:e w olulJ„ g-een bezwaar. Ik hoop, dat dit ties voor een knappe vrouw! WH in een vredelievende geest is ge-1 ik u eens vertellen insoeeteur, Bchiedwaarvoor ze hier is?" Ze deed getekenden, met het oog op het handhaven zoveel mogelijk van de verzekeringsgedachte, in de eer ste plaats een oplossing te moeten zoeken in het verhogen van de bestaande renten met een pro- centuële toeslag. Het ontwerp van "wet houdt dan ook allereerst in het verlenen van een toeslag van 100 pet. op de in- valid'teits- en weduwenrenten in gevolge de invaliditeitswet, waar bij:, met intrekking van het eer dergenoemde besluit van 9 Juli 1941, de bestaande toeslagen ko men te vervallen. Op deze wijze wcodt het gros der invalidite'ts- renten gebracht op ƒ6 a 6 50 per week. Waar de renten thans maximaal 4,80 kunnen bedra gen, kan met de 100 pet. toeslag maximaal een weekrente van on geveer ƒ9,60 worden bere'kt. tóe Ministers ontveinzen zich niet, dat voor de gehuwde rente trekkers met deze verhoging niet kan worden volstaan. De kosten van levensonderhoud van een ge huwde rentetrekker met een ge zin zijn uiteraard hoger dan die van een ongehuwde. Het komt de Ministers daarom gewenst voor aan de gehuwde rentetrekkers een hogere toeslag te verlenen dan aan de ongehuwde. Twee wegen staan daartoe open: Een verder gaande procentuele toe slag op het rentebedrag van de gehuwde rentetrekkers te verle nen of naast de toeslag van 100 pet. ean vast bedrag als verdere toeslag te geven. De tweede oplossing het ge- een paar passen naar voren en wees bevend van woede naar het ineenkrimpende figuurtje van mrs. Carreau. „Zal ik 't u eens vertellen?" Voor het eerst sinds een uur zei dr. Holmes iets. „Kom, mrs. Xavier," murmelde hij. „Dat zou ik nu maar niet do-en." „Nee, nee," huilde mrs. Car reau, terwijl ze haar gezicht in beide handen verborg. Alstublieft niet." „Jij gemene duivelin! riep Anti Forrest woedend uit, opspringend. „Als je dat toch durft, jij jij varken! Ik zal „Ann", zei dr. Holmes overre dend en ging voor haar staan. De inspecteur keek hen oplet tend, bijna glimlachend aan. Hii stond heel stil, bewoog nauwelijks zijn hoofd van de een naar de ander als ze spraken. De grote kamer werd helemaal gevuld met het geluid van hun opgewonden stemmen en hijgende ademha lingZal ik 't doen?" gilde mrs. Xavier en in haar ogen smeulde razernij. Toen was het plotseling dood stil. En uit de richting van-de gang klonk een stem. digend zijn. Ten aanzien van hetgeen hij noemde: „De roddel acties over de onkostencijfers der commissie" zoide hij: „Er is over onze onkosten door een van de De voorzitter van de nationale monumentencommissie, Jhr. Mr. M. L. van Holthen tot Echten, heeft op een Maandag te Amster dam gehouden persconferentie enige mededelingen gedaan om trent de resultaten van de door deze commissie gehcuden acties. Hij vertelde, dat de actie van de verkoop van het Damplantsoen niet die resultaten heeft opge- per jaar zouden genieten, leverd, die men ervan had ver- verwijten zijn onjuist. is, staan weer onder de hoofd assistent, die in feite de hoofd- fraudebestrijder in elke inspectie is. Dit plan wijzigt zich telkens al naar gelang van de ontvangen gegevens. De man van de veld dienst ontvangt slechts kort te voren de mededeling wanneer en waar hij moet zijn. Hierdoor wordt voorkomen, dat de smok kelaars er van op de hoogte kun nen komen waar de controle zal zijn. Deze velddienst werkt voor de volle 24 uur, waaruit men kap^af- it aan de Minister van Onder wijs. Hierbij werd naar voren gebracht, dat sommige funetion- narissen een salaris van 12.000 Deze wacht. „In het gunstigste ge- j val", zo zeide hij, zal de op brengst van de verkoop der cer tificaten ƒ3 000.000 bedragen, hetgeen de helft is van het be drag dat binnen zou komen wan- 1 neer het gehele terrein verkocht was." De voorzitter vertelde verder, dat de 800 comité's die over het gehele land voor de inzameling zorgden ongeveer zeven en een half millioen mensen konden be reiken. Het resultaat was, dat een gemiddelde van 12 cent per inwoner, werd bereikt. Emdhoven is de enige grote stad in Neder land, die rdet meegedaan heeft aan de actie. Ook de kolenhonnenactie heeft volgens de voorzitter n:e,t het resultaat geleverd, dat men er vas verwachtte. Talrijke bonnen De commissie heeft een zeer beperkte staf, bestaande uit twee directeuren, een boekhouder, een secretaresse, vier contact-lcom- missarissen en zes typisten en een pe mtactman. Met deze staf verricht zij al het werk dat er over het gehele land te doen is. Het personeel geniet maandsala rissen en kan ook hij de maand ontslagen worden. Er is niemand die een jaarwedde geniet." Tenslotte vertelde de voorzitter dat m veie gemeenten reeds mo numenten zijn opgericht of dat er plannen bestaan zulks te doen. De gelden die hiervoor werden ingezameld voordat de commissie r werkzaamheden begon, zijn veelal geblokkeerd en men kan niet komen tot het oprichten der monumenten. Wanneer nu de commissie met nieuwe aanvragen voor geldinzamelingen komt, stuit werden niet ingeleverd en blijven - - aan de tóart zitten. Het gevolg een geïrriteerde stemming is, dat de restitutiebedragen wel ke de regering op bon 78 en 81 uit wil keren en welke overge maakt kunnen worden aan de nationale monumentencommissie en de N.I.W.l.N. niet worden ge ïnd. Hiermede is een bedrag van ongeveer 12 millioen gemoeid. De resultaten van de actie in de grote bedrijven achtte de voorzitter eveneëm teleurstellend. Van de 35.000 brieven die raar de bedrijven zijn uitgegaan wer den er slechts 350 beantwoord. Jhr. Van Holthen tot Echten voerde verscheidene motieven aan, waaraan het te wijten zou zijn, dat de resultaten der ver schillende acties zo weinig bevre- „I>at is helemaal niet nod: a mrs. Xavier," zei Ellery vrolijk. „Wc weten er alles al van, ziet u. tóroog uw tranen maar af, mrs. Carreau. Dit behoeft niet op een tragedie te gaan lijken. Vader en ik zijn buitengewoon betrouwbaar en kunt er van op aan dat wij uw geheim zullen bewaren ianger," zei hij met 'n beweging van zijn hoofd, „dan sommige andere mensen, vrees ik... Papa, het is me een groot genoegen, u te kun nen voorstellen aan de eh -- aan wat u gisterenavond zag, of meende te zien." De inspecteur gaapte hem aan. „En aan twee v n de leuk-te aardigste, beleefd ste en vriendelijkste jongens, die ooit het land eraan kregen om op een slaapkamer te moeten blijven en besloten uit te knijpen, de gang op, om eens een kijkje te nemen hij die vreselijke mannen, die in het huis van hun gas heer waren komen binnenvallen, Mag ik u voorstellen, van links naar rechts aarrde jongeheren Ju lian en Francis Carreau, de zoon" van mrs. Carreau. Ik heb zelf ook juist kennis met ze gemaakt en ik geloof dat het een paar leuke boys z'jn." parlementsleden een vraag ge- leiden, dat deze fraude-bestrijding veel eist. Rust, stilte en geduld. De douane werkt in het gebied langs de grenzen, dat men als de „groene grens" aanduidt heel rus tig. De douane heeft van oudsher te zorgen voor de normale legale invoer, maar ook voor het bestrij den der fraude. Er kunnen nu op dit terrein ook andere organen komen, waarmee men samen werkt. Maar men acht het heter, dat zulks niet gebeurt. Zij kun nen het werk van de velddienst doorkruisen en storend werken, omdat die velddienst voor alles rust, stilte en geduld vraagt. Op welke wijze men vaak te werk moet gaan, vernamen wij bij een bezoek aan de grens in Lim burg. De ambtenaren van de velddienst hadden ergens achter 'n mesthoop plaats moeten innemen, om het terrein te observeren. Na enige tijd zagen zij enige perso nen in het terrein. Zij werden er uitgedreven, waarna de ambtena ren verder op zoek gingen. Op een plaats langs de grens vonden zij 75 kg koffie. De smokkelaars hadden daar de goederen laten deponeren, om deze te gaan halen als zij het terrein veilig vonden. Op een andere plaats in Lim burg was de ploeg van de veld dienst wat vroeger dan bepaald was op een door de dienstgeleider vastgesteld punt van observatie gekomen. Men nam zijn intrek in een klein hokje. Al spoedig zag men een man naderen, de voorlo per van drie smokkelaars, die z ch verderop bevonden. De voorloper bij de burgerij dezer gemeenten De werkcommlssies zullen per 1 Alaart worden gel quideerd, de nationale monumentencommissie die oorspronkelijk op 31 Januari haar taak zou hebben neergelegd, zal dit r.a het verkregen uitstel, op 1 April doen. DE ZUÏDPOOLKWESTTE. De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, heeft in hst Lagerhuis meegedeeld, dat de Re gering weigert de Zuidpoolkwes- tie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. bleef staan. Hij" stond er nog toen de dienst om 1 uur was afge lopen. Er bleef voor- de ambte naren niets anders over dan te blijven wachten. Öm half twee achtten de man nen het terrein .veilig". De drie dragers gingen met hun pakken koffie op stap. Door het ingrij pen van de ambtenaren slaagde men er althans in een van de dra gers te grijpen. Wij maakten met andere geval len kennis. Telkens kon men daaruit echter opmaken, dat van het douane-apparaat voor deze fraude-bestrijding veel gevraagd wordt. Men zou de vraag kunnen stellen, waarom men niet telkens de hand op de smokkelaars zelf legt. In antwoord daarop wees men op de bijzondere omstandig heden, waaronder men moet wer ken. Deze fraude speelt zich af in de omgeving van de grens. Zodra smokkelaars constateren, dat zij worden waargenomen, nemen zij de benen en verdwijnen zij over de Belgische grens. Als zij eenmaal over die grens zijn en die grens bevindt zich vaak op enige, honderden meters afstand dan kan de Nederlandse dou ane-ambtenaar niets meer doen. Wat een goed functionnerend apparaat en wat vooral ook het eigen initiatief van de ambtena ren van de velddienst kan doen, mochten wij Zaterdag nog erva ren onder de gemeente Ossen- drecht Eigen initiatief. Zoals wjj reeds meldden heeft men er een uit België gekomen verbouwde pantserwagen met 4 stuks vee in beslag kunnen ne men. Het is wellicht goed hier nog een enkel deta'l in herinne ring te brengen. Om 1 uur kon vastgesteld worden, dat er een dergelijke wagen uit België was gekomen, kennelijk met de bedoe ling, om in ons land smokkelwaar te halen. In het dorp Hogerheió* had men een z.g. ketting-eg ge legd, een ketting met ijzeren pin nen. Het obstakel werd een aan tal meters met de banden van de auto meegenomen, maar de auto reed verder. IJlings werd het ga- hele apparaat der douane in wer king gesteld. Een post van de velddienst onder het dorp Ossen- d recht, die het terrein op een kleine zandheuvel verkende, meende, dat de wagen bij terug komst wel eens langs de Holle Zandweg zou kunnen komen, op een afstand yan ongeveer 1500 meter van de gfens. Op een boer derij werd een oud en verroest chassis van een auto gevonden. Kort voor een bocht in de weg werd hiermede een barricade ge vormd. Het toeval wilde, dat de auto om ongeveer half vier langs deze weg kwam. De verbouwde pantserwagen reed over de barri cade, maar de schok vlak voor de bocht was oorzaak, dat de wagen tegen de zandrug aankwam en kantelde. Drie der vier koeien werden nog uit de wagen gehaald en men verdween daarmede in de richb'ng van de grens. De ambtenaren kregen nog juist op tijd kans om in te grijpen. Met achterlating van de drie koeien konden de smokkelaars nog juist over de vlak bij gelegen grens komen, maar het vee en natuur lijk ook de wagen bleven achter. Het eigen initiatief leidde tot dit succes. Toen tegen het mid daguur de smókfkelwagen op zijn „pootjes" gebracht werd, met be hulp van een Mn dezelfde inspectie inbeslaggenomen gepantserde wagen, die inmiddels weer voor de hulpdiensten van de douane verbouwd was, lazen wij op de gezichten van de mannen van de velddienst een zekere voldoening. Een voldoening, die gerechtvaar digd was en die men hun van har te gunde. Hiermee gaven we slechts een kleine greep uit het werk van de velddienst, welke weer een onder deel is van het gehele douane apparaat, maar tóch een belang rijk onderdeel van de fraude-W- strijding. Ellery stond in de deur en had aan elke kapt een arm qm de schouders van twee flinke, knap pe jongens geslagen, die met hun heldere ogen elke bijzonderheid an het toneel voor hen nieuws gierig opnamen. Ellery, die glim lachend achter hen stond, zag toeh nog kans om zijn vader woedend aan te kijken. De oude heer bleef niet langer staan sta ren, maar deed tamelijk verlegen een paar passen naar voren. Het waren jongens van een jaar of zestien stevig, breedgeschou derd, met door de zon verbrande .gezichten en prettige, regelmati ge ge.aatstrek.ken, als die van hun moeder, maar mannelijker. Ze leken op elkaar als twee afgiet sels van een model. Ze zagen er absoluut hetzelfde uit. Zelf tem kleren grijsflanellen pakken, crifise blauyve dassen, witte over hemden en zwarte sportschoenen waren dezelfde. Maar niet het feit, dat het tweelingen waren, was oorzaak geweest van "at staren v?n de in specteur. Maar het verschijnsel, dat ze niet naast miar zowat tegenover elkaar stonden, dat de knaap die rechts stond, z'jn rech terarm om het middel van zjjn broer geslagen had, dat de lin kerarm van de jongen die links Sioml achter de rug van zijn broer verdween, dat hun keurige grijze jasjes langs nee in elkaar overliepen, ter hoogte van hun borst. Het waren een paar Siamese tweelingen. HOODSTUK VIII. Xiphopagus. Ze keken de inspecteur aan met een soort schuwe, maar jongens achtige nieuwsgierigheid en ga ven hem om beurten met hun vrije hand een stevige handdruk. Mrs. Carreau was weer helemaal zichzelf; ze zat rechtop in haar stoel en keek de jongens glim lachend aan. Wat die glimlach haar kostte, dacht Ellery bewon derend, kon alleen Ann Forrest maar raden. „Gossie, sir!" riep de rechter- knaap uit met een prettige hel dere stem. „Bent u een echte eur van nolitie, zoals mr. Queen, beweert?" (Wordt vervolgd.) In de Staatscourant van 23 Februari is gepubliceerd een be schikking van de Minister van Economische Zaken, houdende een ontheffing van het bepaalde in ar tikel 4 van het bedrijfsvergunnin- genbesluit 1941 ten aanzien_ van het gdan vechandfelen van gu ren voor zover behorende tot dil competentie van de ondervakj groep „Groothandel in schrijfw^ ren, papieewaren, kantoorbes digdheden, school-, schrijf-, teke en schildersbenodigdheden". Een en ander houdt in, cil voortaan geen bedrijfsvergunninjl meer vereist is voor het gaan vepl handelen van bovenbedoelde go»-' deren, noch in nieuw te vestigen, noch in reeds bestaande groot handelsbedrijven. 503e Staatsloterij; 3e klasse, 2e lijst. 25.000 15412 1500 8058 ƒ1000 4203 7968 13027 400 3397 200 14543 ƒ100 4114 6373 11543 15917 17643 »Utl7 12^fU

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2