ill I" U Afscheid mej. W. Gooi als onderwijzeres der O.L.S. BERICHT Cursus waterstaaikunde Chr. Winterlezinpn M DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND 1 jlw WEERSOVERZICHT De stijging der prijzen in België Kerknieuws RECHTSZAKEN Uit de Provincie Coöp. Boerenleenbank' „TERNEUZEN" fi r ■i H meaegedeeld door het R.N.M.I. te Dt. Bilt. Vorst houdt nog aan. Gedurende het weekend trok een kleine depressie van Portu gal over het Westelijk deel van de Middellandse Zee en het Al pengebied naar de Balkan. Deze storing ging op vele plaatsen vergezeld van matige snetuwval. zeodat nu 't grootste deel van het vaste land van West-Europa on der een sneeuwdek ligt. Het sneeuwgetoied breidde zich echter nog niet verder naar het Noorden uit dan tot over Lim burg en het Oostelijk deel van Noord-Brabant. In Zuid-Qost- Erankrijk. kwamen in dn afgelo pen nacht bij héldere hemel tij dens windstilte zeer lage mini mum temperaturen voor. Lyon meldde 17. In onze omgeving, Duitsiand, Polen en de Balkan waren de minimum-temperaturen minden laag;, daar de bewolking de nachtelijke uitstraling verhin derde. Waren in de nacht van Zater dag op Zondag de laagste tem peraturen In ons land nog 10, in de nacht van Zondag op Maan dag meldde Maastricht met 6 de laagste temperatuur, terwijl het kwik in Den Helder niet be neden 1 kwam. Naast het ont breken van de nacbtelijke uitstra ling, droeg ook het draaien van de wind van Oost naar Noord- Oost bij tot de stijging van de temperatuur. De koude Russia, lucht stroomt bij zijn tocht naar ons land nu eerst over de nog open liggende Oostzee, terwijl de lucht, die over het uiterste Noord-Westen van ons land stroomt, ook nog een stukje van de Noorzee, die nog steeds een temperatuur van on geveer 5 graden heeft, moet passeren. Hierdoor wordt de vorst getemperd, zonder dat er direct een einde aan komt. Op de Atlantische Oceaan be ginnen zich wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voor te doen. Het krachtige maximum aabij Usland begint in betekenis af te nemen en trekt tevens iets naar het Zuiden, waardoor de de pressies, die de laatste dagen ver in het Noorden het Groenlandse plateau passeerden, nu wat ver der naar het Zuiden kunnen doordringen. Een onmiddellijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Het Belgische Kamerlid Prof. Coppe wijdt in „De nieuwe Gids" van Vrijdag een beschouwing aan de economische politiek van Bel gië. Hij komt hierbij tot de con fusie, dat de koopkracht van de Belgische bevolking in 1947 ten •pzichte van het voorgaande jaar met 10 pet. is gedaald. Tussen fnide 1946 en December 1947 ste gen de prijzen voor levensmidde len met 25 procent. Opmerkelijk 1b het volgens Prof. Coppe, dat de industriële prijzen door deze stro ming niet werden meegesleept, waarschijnlijk als gevolg van de toegenomen concurrentie. In dit verband wijst Prof. Coppe erop, dat ook de aanpassing de lage lonen geen nadelige terugslag heeft gehad op de prijzen der in dustriële producten, die in Mei 1S47 met 5 procent waren ge daald. Dank zij deze daling kon n deel van de stijging der levens middelen worden opgevangen. Wal brengt Je StaJU WOENSDAG 25 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.15 Hoor spel; 12.00 Gemengd omroep koor; 12.33 Ancora-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Piancduo; 13.45 Sangh en spel; 14.30 Lezing; 15.00 Orgelconcert; 15.45 Vertel ling; 16.15 Meisjeskoor; 16.45 Voor jöngens en meisjes; 17.35 Ens. „Donauklanken"; 18.00 Mannenkoor; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. Orkest; 21.30 Lijdensover denking; 22.10 Holanda sextet; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondover denking; 23.00 Viool en clave- dmbel; 23.40 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Gram.; 11.00 R.V.U.; 11.30 Gram.; 12.00 Virtuoso-trio; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 13.00 Nieuws; 13.20 Vaudeville-orkest; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Jeu^d.eoncert; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regen- hoog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Accordeonorkest; 18.00 Nieuws; 18.30 R.V.U.; 19.00 Corduwener; 19.30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Pqi-ohlers en Maia"""'' 21 00 Omroepkamerorkest; 22.45 Re portage; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. „Weet U iets over de heer Basiel?" vroeg Bim in spanning. „Ik weet niet wie meneer Basil is," zei Strubbel precies. „Ik weet alleen, dat de dikste man, die ik ooit in mijn leven heb gezien is gehypnotiseerd door een schar minkel van een hypnotiseur met een puntneus en dat die puntneus de dikke man heeft opgedragen naar het hoge Noorden te gaan en daar een schat te zoeken, die hij- dan aan hem, de puntneus moest brengen." „Mboi zo," zei Bim vastbera den. „De misdaad schijnt ons voetspoor te volgen. U is een verstandig man, meneer Strub bel." „Ontz-iend verstandig", gaf de ander gril' toe. Twee uur later snorde Bim in een snel sportvliegtuig naar het Noorden. „Ik zal Ba.sli vinden," bezwoer hij zichzelf. Terwijl Bim op goed geluk naar het Noorden vloog, sjouwde Mugli met vreem de ogen door de eenzame vlakten van Groenland. Wollige sneeuw vlokken, zo groot als zakdoeken zweefden als maar langs hem heen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Noordeloos (Z.- H.), Ds. Van Ravenswaaij te Zaamslag. Hoger beroep aangetekend). j Door de verdediger van de tand arts S., Mr. Tichelman, is bij de Officier van Justitie te Middel burg een klacht ingediend op ver moeden van meineed in de zaak van de heer S. betreffende de ge tuige mej. B. de M. te Sas van Gent. Tevens vernemen wij, dat de heer S. van het vonnis,' hetwelk wij in ons v°rig nummer vermeld den, bij de Bijz. Politierechter te Middelburg in beroep is gegaan. HERSTEL VAN INDUSTRIEËN PUV ZEEÜWS-VLAANDEREN. Dank zij de medewerking van de Regering, die hiertoe als voor schot op de inderdaad zeer grote oorlogsschade een crediet ver leende, is enkele weken geleden een begin gemaakt kunnen wor den met het herstel van de Co- kesfabriek te Sluiskil. Alle bestellingen zijn geplaatst en van de afievering der machi nes en het materiaal zal het nu» afhangen of de Cokesfabriek in derdaad, zoals verwacht wordt, in 1950 weer. zal kunnen gaan draaien. En al zal het dan nog maar op halve capaciteit zijn, de fabriek te Sluiskil zal als cokes- producente dan toch reeds onmid dellijk na de Hoogovens, welke zij vóór de oorlog overtrof, op de tweede plaats komen. Men hoopt te kunnen beginnen met de ver werking van 1000 ton kolen per 24 uur. Hieruit resulteren 800 ton cokes, 30 ton teerproducten, 12 ton kunstmest, 4 ton benzol- en 350.000 kub. meter gas; het laat ste ruimschoots voldoende om ge heel Oost Zeeuws-Vlaanderen van gas te voorzien, terwijl dan nog een niet onbelangrijk restant aan België geleverd zal kunnen wor den. De Stikstoffabriek van de Comp. Néerlandaise de l'Azóte, waaruit de Duitsers voor 50 millioen aan machines wegsleepten, zal even eens in 1950 weer in bedrijf kun nen komen. Deze fabriek is voor al voor onze deviezenpot zeer be langrijk, aangezien zij 35 van onze kunstmeststoffen kan leve ren en zo voor 55 millioen gullden per jaar aan deviezen bespaart. Een belangrijk deel der machines van dit bedrijf is in Duitsiand teruggevonden en weer ter be schikking van de eigenaren ge steld. Een deel is zelfs al in Sluis kil aangekomen. (N. R. Crt. TERNEUZEN. Win terlezing. Het comité voor Chr. Winter- lezing heeft de voldoening, dat de bekende spreker Ds. R. Dijkstra, van Amsterdam, bereid was, hier te spreken in de Ned. Herv. Kerk. Door een misverstand is de ad vertentie verkeerd geplaatst. De datum is niet Vrijdag, 27 Febr., maar Woensdag, 25 Febr. Zie de advertentie. Kaartwedstrijd. Bij de Zondag alhier gehouden kaartwedstrijd was de uitslag alk volgt: le prijs L. Kiel; 2e pr. Joost de Rijk; 3e pr. C. van Dinteren; 4e pr. P. v. d. Vilde; 5e pr. J. Dhert; 6e pr. J. Machielsen; 7e pr. K. Harms; 8e pr. Jac. Harms; 9e pr. F. Eekman; 10e pr. Gb.. Laüret. BIERVLIET. Uitvoering N-I.W-I.N. Ten bate van het N.I.W.I.N.- werk heeft het plaatselijk Niwin- comité een toneeluitvoering ge organiseerd op Woensdag en Za terdag aanstaande. RETRANCHEMENT. Uitvoering. Het toneelgezelschap van de muz'ekvereniging „Ons Genoe gen" gaf Zaterdagavond zijn tweede winteruitvoering. Opge voerd werden het toneelspel „Levensgang" en da klucht „De ontplofbare bruidegom". De spe lers lieten zien, dat er met aan dacht gestudeerd was en haalden alle eer van hun werk. Het was voor de talrijke aan wezigen een mooie avond. Tussen de bedrijven door zorgden enkele leden van „Ons Genoegen" voor pittige muziek. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat het toneelgezel schap zich zal aansluiten bij de West Zeeuws-VlaamSe Bond voor Toneel. Eindles van de kookcursus. Uitgaande van de Huishoude lijke Voorlichtingsdienst ten Plat- telande, werd alhier door de lana- bouwhuishoudlerares, mej. Crueq, uit Arnemuiden, een kookcursus gegeven. De eindles van deze cursus was voor alle vrouwen toegankelijk. Jammer dat het zo koud was Donderdagavond. Toch was er nog vrij veel belangstelling. De cursisten hadden vele gerechten vervaardigd die ten toon waren gesteld. In het begin van de avond zette mej. Crucq nog eens duide lijk het streven van de Huishou delijke Voorlichtingsdienst uitéén. Daarna werd de leerzame film: „Het Slachten" vertoond, gevolgd door het filmpje „Spinnen en Weven". Het was van de lerares en de cursisten een leuk idee om op deze wijze aan het werk van de Huishoudelijke Voorlichtingsdienst meer bekendheid te geven. Leerzaam en interessant is het tevens, dat bjj deze cursussen films vertoond worden. SLUISKIL. Wisselbeker-wedstrijd. Zaterdagavond is in café Scheele de eerste partij in deze wedstrijd gespeeld tussen de daar gevestigde biljartclub „Er zit schot in" en de club „Kunst en Vermaak", gevestigd bij Gez. Jacobs. Deze partij werd beslist met een overwinning van eerstge noemde met 12 punten tegen 8 punten door laatstgenoemde ge haald. Deze interessante kamp wordt Zaterdag voortgezet bij Stock man tussen K.E.O. (Stockman) en „Kunst en Vermaak" (Gez. Jacobs). Het is nog te vroeg om voor spellingen uit te spreken. De drie clubs zijn paraat en van plan de zege duur te bevechten. HOEK Op de ouderavond der O. L. school te Hoek, die gehouden werd op Zaterdag j.l., werd afscheid genomen van mej. Goor, die 36 jaar onderwijzeres aan genoemde school is geweest en met ingang van 1 Januari 1.1. als zodanig op wachtgeld is geplaatst. Het offi ciële afscheid had men uitgesteld tot 21 Februari, omdat zij juist op die dag 60 jaar werd. De gemeentelijke gehoorzaal was geheel gevuld met ouders van schoolgaande kinderen en geno digden. Het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door de beide wethouders, de heren Jac. den Hamer en P. Scheele. De voorzitter der Oudercom missie, de heer M. C. Meertens, opende de avond, heette allen welkom en in het bijzonder de wethouders. In zijn openings woord merkte spreker op, dat het wel een zeer bijzondere Ouder avond was, daar men hier tevens een afscheidsavond van gemaakt had en een avond, waarop men het feit herdacht, dat mej. Goor 60 jaar werd. Hij feliciteerde de jarige en voegde er aan toe: „Straks hoop ik nader enkele woorden tot U te spreken." Als sprekers voor het afscheid gaven zich op: Wethouder den Hamer, de heren D. Meeusen, I. Risseeuw, M. C. Meertens, de schooljeugd en de heer P. A. Ocké. In alle toespraken kwam naar voren, dat mej. Goor met veel liefde en geduld haar taak als on derwijzeres heeft vervuld. De heer Den Hamer zei o.a.: ,,U had een zware taak, U moest het fundament leggen, waarop de anderen voortbouwden. De ge meente betuigt U haar oprechte dank voor de wijze, waarop U Uw taak vervulde en wenst U een aangename rusttijd toe." De heer D. Meeusen, die als vertegenwoordiger van de vroe gere Oudercommissies sprak, zei, dat hij het aangenaam vond, weer eens op een ouderavond te mogen zijn en neomde het hoofddoel van deze bijeenkomst het afscheid van mej. W. Goor. Zij neemt afscheid van wat haar zo lief was, n.l. het onderwijs aan de school te Hoek. De heer Risseeuw, die namens het personeel der school sprak, zei: „Het is een bijzondere dag, die U zeer zeker niet licht zult vergeten. Velen van hen, die hier aanwezig zijn, nemen voor de tweede maal afscheid. Ze deden het vroeger reeds bij het verlaten der school en doen het nu nog eens, nu U de school verlaat." Hij noemde de school het doel van haar leven. De heer Meertens, die als voor zitter der Oudercommissie en tevens als oud-leerling sprak, zei: „Toen U nog maar pas op Hoek was, had U de harten der kinde ren al veroverd, daar U meer deed dan Uw werk n.l.: U hielp ook die kinderen, die door ziekte of door andere oorzaken achterble ven." Hij bood haar namens leer lingen en oud-leerlingen een fraaie tegel aan, voorstellende de school van Hoek, en sprak de wens uit, dat zij nog vele jaren zou mogen genieten van dit bezit en de aanblik van deze tegel haar zou herinneren aan haar werk als onderwijzeres aan die schooL De toespraak van de jeugd be stond in het toezingen van een lied, dat speciaal voor dit doel was samengesteld. Na het zingen van de kinderen werd de rij van sprekers -besloten door het hoofd der school, die nog eens extra onderstreepte wat alle sprekers hadden laten doorsche meren, of waarop zij gezinspeeld hadden, n.l. de twee grote gaven, die mej. Goor bezit, te weten ge duld en liefde. Verschilende personen boden nog bloemen aan, terwijl er ook reeds vele bloemstukken aan huis waren bezorgd. Mej. Goor, die zeer onder de indruk was van alles, wat ter harer eer had plaats gevonden, vroeg het hoofd der school, of hij namens haar allen wou bedanken. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, die bericht van ver hindering had gestuurd, schreef in zijn brief o.m.: Het is goed, dat mej. Goor eens in het centrum der belangstelling wordt ge plaatst, dat zal de gedachten aan haar vermenigvuldigen. Aan dit schrijven is zeker ten volle beantwoord. Ook de heer Nieuwenhuize, hoofd der Landbouwschool te Kapelle, had bericht gezonden van verhindering en wel wegens huiselijke omstandigheden. In zijn brief schreef hij, dat hij vele jaren prettig met haar samen gewerkt had en dat hij hoopte, dat zij nog vele jaren van haar rust zou mogen genieten. Bij de vele bewijzen, die zij van oud-leerlingen ontving, en het waren er tientallen, merkten we ook nog op een telegram uit Paramaribo met als inhoud: Har telijk dank voor de eerste lessen aan ons heiden (het was afkom stig van de familie De Kraker Van Dixhoorn). Toen sloot de Voorzitter de vergadering en sprak de wens uit, dat het aantal leerlingen op de school weer zo zou worden, dat de lege plaats, die door het afscheid van mej. Goor ia ont staan, weer spoedig mag bezet zijn. De school van Hoek heeft op waardige wijze afscheid geno men van een van haar onderwij zeressen. De plaats zal door een ander moeilijk ingenomen kun nen worden op een wijze, zoals mej. Goor dit gedurende 36 jaren heeft gedaan. Op Donderdag 28 Febr- a-s- hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders G. VAN DEN BERGS en J- VAN DEN BERGE— HOFMAN hun 40-jarige Huwelijksdag te herdenken. Dat ze nog lang in ons midden mogen blijven is de wens van Hun Kinderen, Kleinkin deren en Pleegkind. Terneuzen, 24 Febr- 1948 Donze-Visserstr. 104- Vrijdag 27 Febr- a-s- hopen onze geliefde Ouders, Be huwd-, Groot- en Over grootouders JACOBUS CORNELIS GEENSEN en PIETERNELLA HENDRIKA DE REGT de dag te herdenken, waar op zij vóór 40 jaar in het Huwelijk traden. Dat zij nog vele jaren voor ons gespaard mogen blijven is hartelijke wens van Hun dankbare Kinderen- Behuwd-, Klein- en Ach terkleinkinderen. Terneuzen, 24 Febr- 1948- Elleboog 5. De laatste cursusavond Waterstaatskunde zal plaats hebben op Woensdag 3 Maart a-s- N. BOOGERD- Zaamslag, Febr. 1948- WOENSDAG 25 Februari (niet Vrijdag 27 Febr.) 's avonds 7 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen te spreken: Ds. R. DIJKSTRA, Herv Pred- te Amsterdam, over het Onderwerp: „De crisis der tijden in het licht van het nade rend wereldeinde-" De openbare verkoping van meubilaire- en textielgoe- deren in de zaal van café „Neutraal'' te Terneuzen, Nieuwstraat 17, wordt UITGESTELD tot Woensdag 3 Maart 1948, eveneens om 2 uur. Notaris VAN CAMPEN- Leeft enige uren mee met onze jongens over zee- BEZOEKT de film: («Kleur en §lcr!e onzer 3ropen" Opbrengst voor de zieke en gewonde jongens in In- dië, in het Concertgebouw te Terneuzen, op Heden, Dinsdag 24 Februari 1948- Middagvoorstelling, te half vijf, 0,25. Avondvoorstelling te 8 u„ 1,en 0,60. Plaatsbespreken aan de zaal van 121 en van 5 6 uur. Aan belanghebbenden wordt verzocht hun Spaar- en/of Lopende-Rekening- Boekjes voor zover zulks nog niet is geschied op on ze kantoren te Terneuzen of Axel aan te bieden voor controle en bijschrijving van rente over het jaar 1947- De reeds ingeleverde boekjes kunnen worden af gehaald- TE KOOP: beste Haardkachel, wit geëm. Keukenfornuis, kl zw- geëm- Keukenfornuis voor schippers, Café- en Kantoorkachel, gew- Vul- en Ovenkacheltje. Donze-Visserstraat 38- WtF' Aan 't zelfde adres een paar Damesschaats- schoenen, als nieuw, m- 38- -1 N d -

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3