Nederlandse oplichters in Luik aangehouden Prof. Schermerhorn BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Oa buitenlandse saldi in de Verenigde Staten De Britse Poolvlucht over de Indonesische kwestie Ruimere winstmarges voor de kruideniers Nieuwe communistische campagne in West-Duitsland? Baby kreeg ander bloed STAATSLOTERIJ De politie te Luik ia er in ge slaagd een Nederlands echtpaar aan te houden, dat zich op het gebied van oplichting een inter nationale reputatie heeft weten te verwerven. De 30-jarige Arnhemmer Wil lem Frederik .Maatman en zijn uit Eindhoven afkomstige 18- jarige echtgenote Annigje Buel die thans in de Luikse gevange nis zijn opgesloten, hebben reeds een veertig-tal oplichtingen he kend. Hun aanhouding werd sinds lange tijd door de Neder-, landse recherche verzocht. De mannelijke helft van het echtpaar, Frederik Maatman, is geruime tijd geleden uit een interneringskamp ontvlucht. Hij wordt gezocht door de P.R.A. in Utrecht, Voorts is de Amster damse politie in hem geïnteres seerd voor enige diefstallen die njj in de hoofustad op zijn gewe ten 'heeft, de politie in Maas tricht wegens verduistering van een motorrijwiel en de recherche in Tilburg wegens oplichting. Zijn jonge echtgenote Annigje wordt in Nederland uitsluitend gezocht voor enige kantonnale overtredingen. Bovendien echter is haar opsporing verzocht ais minderjarige, zodat de conclusie voor de.hand ligt, dat Maatman eerst korte tijd geleden met haar in het huwelijk is getreden of slechts voorgeeft gehuwd te zijn. Het is de Nederlandse politie bekend, dat Maatman veelvuldig gebruik maakte van valse namen. Volgens inlichtingen van de P.R.A. te Utrecht was Maatman gedurende de bezetting lid van de Germaanse SjS. Hij werd na de bevrijding opgesloten in het inter neringskamp Rhgnauwen bij Utrecht, maar wist ruim 1$£ jaar geleden te ontvluchten. D« Luikse politie was reeds enige dagen gewaarschuwd, dat zich in deze stad een internatio nale zwendelaar ophield. Bege leid door een vrouw had Maatman reeds geopereerd in Charierlöi. Ook daar was een aanhoudings bevel tegen hem uitgevaardigd. Ook de recherche van Antwerpen, Doornik en Panne waren reeds enige tijd op zoek naar Maatman, <üe veelal gekleed) was in het uni form van een R.A.F.-officier. Volgens de politie te Luik zou Maatman bekend hebben door een Nederlands bijzonder ge rechtshof te zijn veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Volgens de P.R.A. te Utrecht is de bewering van Maatman, dat hg veroordeeld zou zgn tot twin tig jaar een pertinente leugen. Hij heeft nimmer voor een bij sonder gerechtshof terechtge staan en is ook niet bij verstek veroordeeld. Maatman heeft niet slechts in België, doch ook in Frankrijk geopereerd. Het Nederlandse con- Het „Journal of Commerce" heeft uit Washington van gezag hebbende zijde gemeld, dat het Amerikaanse Ministerie van Fi nanciën op 1 Maart a.s. zal mede delen, dat geblokkeerde particu liere activa, die het eigendom zgn van buitenlandse onderdanen, op 1 Juni a.s. zullen worden overge dragen aan de Alien Property Custodian, tenzij de eigenaars eerder hun rechten hebben doen gelden. Volgens het bericht zou het Ministerie van Financiën be reid zijn deze maatregel door te «etten, ondanks de komst van de Zwitserse delegatie. De stap wordt naar verluidt ondernomen op aandringen van leden van het Congres, dat de Amerikaanse regering de buiten landse regeringen dient te helpen hij de vaststelling van het eigen domsrecht van een totaal bedrag van 1,1 milliard dollars aan acti va, waarvan de eigenaars zich nog niet bekend helbben gemaakt. Door ELLERY QUEEN. 55) (Nadruk verboden.) ,,'tls goed," fluisterde ze. Elle- ry keek haar geïnteresseerd aan. Al haar heftigheid scheen verdwe nen te zgn, sinds de ontdekking van het lijk van haar man. Het vuur in haar donkere ogen leek uitgeblust, ze stonden nu leven loos. En in hun diepten lag een uitdrukking van vrees, zo scheen het hem toe. Ze was helemaal veranderd alleen dat vreselijke glimlachje was gebleven. Dat zat •m haar lippen gegroefd uit een «oort ingewortelde gewoonte. „Zo, mensen," zei de inspecteur abrupt.',,En nu zullen we de dame boven eens een bezoek gaan bren- sulaat te Brussel had n.l. geruime tijd geleden bericht geknegen van de Franse veiligheiosdienst, dat Maatman Frankrijk had ver laten. Hij had met zijn reisge note, die thans eveneens is gear resteerd, in Biarritz gewoond en had daar volgens de Franse poli tie niet op een stuiver gekeken, toen zij een baby verwachtte, liet hij haar opnemen in een der beste klinieken van Biarritz. Een dag voor de jonge vrouw deze kliniek zou verlaten, was zij evenwel plotseling verdwenen met achter lating van haar jonggeborene... natuurlijk zonder de dokter te be talen, die zich inmiddels over het kind heeft ontfermd. Maatman werd, nadat hij Biar ritz had verlaten, het eerst weder gesignaleerd, nadat een Belgische pater hij de politie aangifte had gedaan dat zijn auto in Noora- Frankrgk was gestolen. Deze geestelijke kon een vrij via nauwkeurig signalement opgeven van de dief en toen hem op het Nederlandse consulaat een foto werd getoond van Maatman, kon hij onmiddellijk bevestigen, dat dit dezelfde man was, die er met zijn vervoermiddel van door was gegaan. Enige dagen later lieten de heide avonturiers opnieuw van zich horem, toen zich op het Ne derlands consulaat te Brussel een dokter van de gendarmerie aan meldde, die de jonge vrouw aan een geneeskundig onderzoek had onderworpen en nu zijn honora rium kwam opeisen, dat hij van Maatman niet had kunnen ont vangen, omdat het tweetal met de Nopyderzon was vertrokken. Het meisje had zich bij die gele genheid uitgegeven onder de naam Vening Meinesz. Vorige week kreeg het consu laat wederom bezoek van een pater -de ex-iS.S.-er scheen het speciaal op geestelijken gemunt te hebben die vertelde, dat Maat man hem een bedrag van 15.000 francs had afgezet. Het consu laat kreeg toen een spoor in han den, omdat deze geestelijke kon opgeven onder welke naam Maat man op dat ogenblik werkte. Ook vernam men bij deze gelegenheid dat hij meestal een grote herders hond bij zich had. Op grond van deze nieuwe gegevens kon de Belgische politie Zaterdagmiddag de hand leggen op Maatman en Zijn jeugdige metgezellin. Zes van de zeven Lancasters van de Britse Royal Air Force, die Maandag j.l. uit Engeland vertrokken voor een oefenvlucht Gibraltar naar Beren-eiland ten Zuiden van Spitsbergen in het Noordpoolgebied, zijn Zater dagavond na een strijd met zwaar weer behouden teruggekeerd op het vliegveld Kinross in- Moray shire, Schotland. Niet alle vliegtuigen hebben het gestelde meest Noordelijke punt kunnen hereiken. Sommige machines moesten het gedurende de laatste zeer zware uren van de tocht stellen zonder de hulp van hun radar of andere navlga- tie-instrumenten, wegens daaraan opgelopen schade. Een vliegtuig moest te Reykjavik achterblijven wegens een storing in de electri- sche installatie. Het zal op eigen gelegenheid naar Engeland terug keren. Zaterdagmiddag hebben te Leeuwarden 4500 Friezen uit alle delen der provincie geluisterd naar Prof. Ir. W. Schermerhorn en het Tweede Kamerlid Evert Vermeer, die op uitnodiging van het gewest Friesland van de Par tij van de Arbeid naar het Noor den waren gekomen. Het Beursi- gebouw en de Harmoniezaal, waar de beide sprekers om beurten op traden, waren geheel bezet. Prof. Schermerhom behandelde Uitvoerig de Indonesische kwes tie, die, aldus spreker, een com plex van problemen is, waarover veel wordt gepraat, doch slechts een enkele maal tot op de bodem wordt behandeld. jHet gehele vraagstuk hangt samen met Azië enhet Verre Oosten. De strijd van deze volkeren tegen het Westen neemt allerlei vor men aan. Vaak wordt spreker de vraag gesteld, waarom Neder land niet onmiddellijk na de be vrijding bet gezag in Indië heeft hersteld. Het antwoord luidt: omdat Gerhrandy een accoord getroffen had met de Geallieer den, dat bepaalde, dat Indonesië onder militair bevel zou blijven van de Geallieerden. Dit schijnen Gerhrandy en zijn aanhangers thans te zijn vergeten, aldus spr. De neutraliteitspolitiek van Engeland was nuttiger voor de Republiek dan voor ons. De poli tiek van de huidige regering is een poging om het Indische volk niet voor de tweede maal te be driegen. Nederland en Indonesië zullen beide zoveel souvereiniteit overhouden, dat ze aan de nieuwe unie overdragen, aan welks hoofd H. M. de Koningin staat. Op cultureel- en economisch gebied hebben zij gemeenschappelijke he- langen. Zij, die naar Indië gaan moeten zic.fi voor iedere rassenwaan hou den. Spreker zeide voor de toe komst gematigd optimistisch ge stemd te zgn. De z.g.n. fiere souvereiniteit, waarmee zoveel gen. We zullen allemaal samen naar mrs. Carreau gaan en dan zal ik de hele zaak nog eens na gaan, zonder dat iemand de ge legenheid zal krijgen, iets te ver geten of achter te houden. Mis schien zien we dan wel een licht puntje in deze onverkwikkelijke ,,Een diepe, zangerige, maar vaste stem deed hen plotseling naar de gangdeur kijken. „Dat is niet nodig, inspecteur. Ik henzelf naar beneden gekomen." En op hetzelfde ogenblik keek Ellery toevallig mrs. Xavier aan. Haar ogen hadden weer die don kere diepe glans aangenomen. HOOFDSTUK VII. De dame huilt. Ze leunde op de arm van de stevige Ann Forrest een teer en broos figuurtje met een blos als fijn fruit. Ze scheen nauwe lijks dertig jaar te zijn. Haar klei ne gestalte zag er lief, aardig en slank uit en ze droeg een jurk van een zachte, grijze stof. Haar haar was pikzwart en boven haar en zo vaak wordt geschermd, is volgens Prof. Schermerhorn een verouderd negentiende eeuws be grip. Met een opwekking bg de aan staande verkiezingen de Partij van de Arbeid krachtig te steu nen, besloot spreker zijn gloedvol betoog, waarna Evert Vermeer over algemene problemen sprak. De bijeenkomst in de Beurs werd opgeluisterd door zang van „De Dageraad" en die in de Harmonie door een zangkoortje en een strijkorkest. De resultaten yan een sedert geruime tjjd ingesteld onderzoek naar de positie van bet kruide- nierswaren bedrijf hebben <je Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding ge geven een margeverhoging voor enkele artikelen toe te staan. Deze margeverhoging, welke 2 cent per 100 gram uitmaakt, zal gelden voor biscuits, fabriekmatig bereide koekjes, gevulde choco lade-stukjes, gevulde chocolade repen, bonbons en suikerwerken. De nodige stappen, om op zeer korte termijn tot wijziging van ue bestaande prijsregeling te ko men, zijn door de betrokken in stanties reeds genomen. Voor chocoladeproducten heeft deze regeling inmiddels haar be slag gekregen. Zo komt de prijs van een gevuldeo reep op 1 cent. De margeyerhoging mag niet worden toegepast op pure choco lade repen en chocolade producten waarvoor uitzonderingsprgzen zgn vastgesteld. Overwogen wordt, of de marge nog ten gunste van de kruidenier bg enig ander product kan wor den verhoogd. bru&ie ogen welfden zich twee strakke dunne wenkbrauwen. Uit het lichte beven van haar neus vleugels en haar mond merkte men, hoe gevoelig ze was. Om haar ogen lagen heel kleine rim peltjes. Ellery herkende het adel lijke bloed uit haar houding en uit de manier van lopen. Een merkwaardige vrouw, dacht hij even merawaardig als mrs. Xa vier. Die gedachte dreef hem er toe, zich om te keren. Mrs. Xa vier zag er opeens weer veel jon ger uit. Haar ogen hadden nog niet zó helder geschitterd en al die slappe spieren hadden hun veerkracht weer herkregen. Ze staarde als een kat naar mrs. Car reau. Haar vrees had plaats ge maakt voor een openlijk getoon de haat. „U is mrs. Marie Carreau, niet?" vroeg de inspecteur. En als hij' nog iets Van bewondering voor haar voelde, die hij de vorige avond tegenover Ellery geuit had, dan liet hij er toch niets van merken. „Ja," antwoordde de kleine vrouw. „Dat is juist... Excuseer u me even." Ze keerde zxh tot BRAND MET TRAGISCHE AFLOOP. Een korte, felle brand In de achterbouw van café „De Pianco" aan ue Kegentesiselaan te 's Gra- venhage heeft het ieven gekost aan de ongeveer drie maanden oude baby johnny Francé. Het kind is in zijn bedje verbrand. Omtreeks twintig minuten voor elf Zaterdagavond bemerkten de bovenbewoners een sterke rook ontwikkeling. In het café werd dit ook bemerkt. Vijf bezoekers trachtten herhaaldeigk door de zes meter lange en vrij smalle gang ae achtertouw te 'bereiken. Eén hunner sloeg een natte jao om het hoofd. Men kon echter niet tegen rook en vlammen op. De brandweer was, na alarm, m enkele minuten ter plaatse. Op nieuw werd getracht het kind t( ïfcoüen, doch ook deze pogingen faalden. Het bleek ook niet mo gelijk de uitbouw via een er naaM gelegen binnenplaats te bereiken. De gelijkvloerse kamer was één vlammende hel. Het kind was reaüeloos verloren. De brandweer greep met twe stralen in en was het vuur spoe dig meester. Het gehele interieur van de kamer was echter reeds verkoold. Het stoffelijk overschot van het kindje werd door de po litie in beslag genomen. De brand is ontstaan door een kachel, die, hoewel afgeschermd, dicht tegen een betingelde en be hangen muur was geplaatst. De moeder van de baby had nog geen kwartier, voordat de brand be merkt werd, de kamer verlaten. Zij ging haar schoonmoeder voor in het café helpen. Het vuur heeft dus zeer snel in behang, gordijnen, opklaplbed, kinderledi- kantje en overig meubilair door- ge vreten. De vader van de baby, de heev B. F, behoort tot de bemanning van de „Veeondam". Hg is op de thuisvaart. OUD-GEVANGENEN HULDIGEN BEWAKERS. Het zal wel zelden zgn voor gekomen dat oud-gevangenen zo met hun bewaarders waren inge nomen, dat zij deze gingen huldi gen. Zaterdagmiddag gebeurde dit in café „De Passage" te Arn hem waar een tweehonderd ex- gevangenen van het Arnhemse Huis van Bewaring uit alle delen van het land waren bijeengeko men om de bewaarders en be waarsters van dit huis, die hen tgdens de oorlog toen zij politieke gevangenen waren hadaen gehol pen met het overbrengen van be richten, levensmiddelen en bood schappen, hulde te bewijzen en dank te brengen. Aan hen, 29 in getal, werden een oorkonde en een radio of een geschenk onder couvert uitgereikt. GEVAARLIJKE DOUANEPOST. Voor de tweede niadl binnen enkele dagen is de slagboom bg het Duitse douanekantoor aan de Herungergrens het object van een botsing geworden. Een Gro ningse autobestuurder merkte de wegwijzer naar Nijmegen met op. reed door in plaats van links ai te slaan, en kwam in volle vaart tegen de onverlichte en met prik keldraad omwoelde slagboom, die juist hersteld was van de vorige botsing, terecht. De auto werd nagenoeg geheel vernield, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd gewond werd. De slagboom werd geheel vernield. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP OUDE MAN. Zondagmiddag om 5 uur zijn twee gemaskerde mannen binnen- t gedrongen in de woning van de 69-jarige koopman S. G. in de Gerard Doustraat te Amsterdam. De beide onverlaten grepen de oude man beet en dreigden hem dood te schieten ais hij zijn geld niet zou overhandigen. De man verzette zich en riep luid om hulp, waarop een der rovers hem mrs. Xavier, met een uitdrukking van pijn en medelijden in haar ogen. „Ik vind het zo erg voor je, lieve. Ann heeft me alles ver teld. Als er iets is, wat ik voor je doen kan..." De zwarte pupillen schoten von ken; de neusvleugels beefden. „Ja!" riep mrs. Xavier, terwijl ze een pas naar voren deed. „Ja! hier uit mijn_.huis vertrekken, dat kun je doen! Jij hebt me méér laten lijden... Ga mijn huis uit, jij en je Sarah!" snauwde Mark Xavier, terwgl hij haar arm beetpakte en haar ruw door elkaar schud de. „Beheers je. Besef je wel, wat je zegt?" De stem van de grote vrouw zwol aan tot een kreet. „Zij zij In 'n hoek van haar mond stond schuim. Haar donkere ogen leken gloeiende kolen, i „Kom, kom," zei de inspecteur zachtjes. „Wat betekent dat alle maal. mrs. Xavier?" Mrs. Carreau had zich niet be wogen; alleen haar bleke wan gen verrieden haar emotie. Ann Forrest hield haar arm steviger vast. Mrs. Xavier begon te heven een hevige slag op het linkeroor gaf, wat een bloedende wonde ten gevolge had. Aangezien hun hl doelingen dus kennelijk geen 8 V ces hadden, namen dn twee mas nen de vlucht met achterlatin» van een zwarte lap met oogm? ten. De aangevallene kon |<L signalement opgeven., doch ver klaarde geeh wapen te hebben gezien. WAGEN DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Na met een zware hersenschud ding in het ziekenhuis te zijn on- genomen, is de 23-jarige G. Oh vers uit Afferden, die dezer da gen van een wagen werd geslin gerd, toen een autobus de dooi hem bestuurde paardenkar onde- I het gehucht Heyen ramde, thans aan zgn verwondingen bezweken SCHAAP MET VIEK OOILAMMEREN. Een zeer bijzondere gebeurtenis in de dierenwereld vond dazer dagen in Zwolle plaats. Een schaap van de landbouwer Iinui schonk namelijk het leven aai; vier ooilammeren. Het ia reeds een grote zeldzaamheid wanneer bij drie lammeren geen enkele ram is. Volgens een beericht uit Düss»i- dorf in de Daily Telegraph zou den er bewijzen van bestaan dat de communistische partij in de Westelijke zónes van Duitsland plannen maakt voor een nieuwe campagne ter verkrijging van de macht over de sleutelposities, ak voorspel tot een nieuwe aanval tegen het plan-Marshal] in be trekking tot Duitsland." Volgens politieke waameihers, aldus de Daily Telegraph, zouden de communisten waarschijnlijk niet in staat zjjn in beduidende mate aan steun onder het volk te winnen tenzij de economische omstandigheden nog slechter zou den worden. In het stadsziekenhuis tan Chester hebben zes medici, wier namen nog geheim gehouden zjj», door een zeer hijzonder ingrijpen het leven gered van een baby, die door de ondeugdelijke samenstel ling van haar bloed gedoerrA vm binnen enkele dagen te sterven Reeds tevoren was geconsta teerd, dat het betroffen echtpaar er niet op kon rekenen kinderen ter wereld te brengen, die langer dan enkele dagen zouden kunaen leven, tengevolge van het feit. dat hun bloed een zelden voor komende onverenigbaarheid van eigenschappen vertoonde. Van drie eerder geboren kinderen was slechts één in leven gebleven. Dt jongstgeborene heeft men kunnen behouden door haar. terstond na de geboorte, al het bloed af te tappen en dit te vervangen door bloed van een onbekend gebleven donor. De operatie nam een half uur in beslag. Het kind heeft thans dezelfde levenskansen als elke andere baby. 503e Staatsloterij Se klasse le fijst. 5000 9048 2000 9847 1500 6960 1000 8181 ƒ400 5016, 17272, 18541 21433 200 12108, 18686 ƒ100 1513, 1682, 1793, 215S 6577, 8870, 14122, 15000 20021 12224, 14707, en schudde haar hoofd heen er weer. Dan viel ze ineengedoken tegen haar zwager aan. „Zo, zo is 't beter," ging de in specteur verder op dezelfde zach te toon. Hij keek even naar Elle- ry. Maar Ellery bestudeerde het gezicht van mr. Smith. De dikke kerel was in de uiter ste hoek van de keuken gaas staan en hield de adem in. Hjj zag er uit alsof hij alle mogelijke moeite deed om zo plat te wor den als een dubbeltje. Zijn paffe rig gezicht zag purper. „Laten we naar de huiskamer gaan om eens rustig te praten" „Zo, mrs. Carreau," zei de oude heer, toen ze allemaal stijf recht op in de grote kamer zaten waar het warme zonlicht door de tui»- deuren binnenviel, „vertel u me nu alstublieft eens alles. Ik wl de waarheid weten en als ik die niet van u te weten kan komen dan hoor ik 't toch van een ander dus het is maar beter, dat u zelf alles ronduit vertelt." „Wat wilt u weten?" mompelde mrs. Carreau. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2