Distributienieuws I I BINNENLANDS NIEUWS '9| II DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND 41 RECHTSZAKEN EEN COMPLEX VAN DENKFOUTEN. 0E KWESTIE DER ZUIDPOOLGEBIEDEN ^WEEROVERZICHT PADVINDERS MET REVOLVERS. Het vorderen van Amerikaanse effecten T.b.c. in de toekomst beroepsziekte voor bepaalde groepen Het aantal mo'orrijtuigen in ons land SPORT w| >r i| It. ine ")?1 t ij I XJ ai Geoffrey Wicked's „proefne ming" was nog niet ten einde. Terwijl hij zijn naaldscherpe »iik in de kinderlijk opengespalkte egen van de detective boorde, fluisterde hjj hem zacht, maar toch duideljjk hoorbaar, de vol gende woorden in het oor: Dp man met de bril zal je bij de uitgang een kaart geven. Als je opstaat, zal je naar het hcge Noorden vertrekken en daar net zo lang zoeken tot je de kaart helbt gevonden. -Dan zal je de schat naar mij brengen." Als een slaapwandelaar stond MuglP Basli op. Met een merk waardige stramheid liep hij door de zaal naar de uitgang van het gebouw, terwijl de blikken van de toeschouwers hem volgden. Buiten stond Jeremias Snop met een- brief in z'jn hand. „Bewaar die sigaar voor mij," riep Snop. „Hij komt mij toe." Maar Mugli hoorde hem niet. Werktuigelijk nam hij het couvert van de ander aan. DE OPVARENDEN VAN HET JACHT „ZONNETIJ 4". Voor de Bijzondere Politie rechter te Middelburg, hebben 4 •pvarenden van het jacht „Zon- aetij 4", dat, zoals bekend, op 20 November 1947 te Hansweert in beslag werd genomen, omdat ge meend werd, dat men met een umokkelschip te doen had, te recht gestaan. Het waren de 43- jarige directeur I. S„ uit Heem- atede-Aerdenhout, diens echtgeno te, de 42-jarige R. L, de 53-jarige Ir. F. K„ uit Zandvoort en diens vrouw, de 34-jarige M. A. V. Hun werd ten laste gelegd, dat sg in strijd met de voorschriften, buiten- en b'nnenlandse betaal middelen, vreemde munten en een grote verzameling postzegels mee voerden, welke goederen bestemd waren voor frauduleuze uitvoer. Tevens waren verdachten, die met hun schiD Nederland proheer- den te verlaten, teneinde zich el ders te vestigen, in het bezit van «en aantal sieraden, een voorraad huishoudelijke artikelen, sigaren •n drank. Verdacht S. legde tijdens de sitting uit, dat hij contact met K. had gezocht, teneinde de moge lijkheid te overwegen, ons land te verlaten met een zeiljacht Dit zeiljacht werd inderdaad gekocht. Men vreesde n.l. dat ons land op nieuw een bezetting zou krijgen door een vreemde mogendne d. Het plan was gedurende de win ter in Afrika te blijven. De Officier van Justitie achtte het primair ten laste gelegde be wezen en eiste tegen S. en K. leder een boete van 3000 of 6 maanden hechtenis met verbeurd verklaring van een gedeelte van de in beslag genomen goederen. De eis tegen verdachten I. en V. luidde voor ieder 50 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. M. van Vugt en Mr. B. W. Stomps, ver dedigden de verdachten en acht ten de zaak overdreven. De uitspraak luidde tenslotte voor verdachten K. en S. ieder een boete van 10.000, subs. 10 maanden hechtenis. V erdachten L en V hoorden een boete van 50, subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eisen. De bankbil jetten werdén verbeurd verklaard en teruggave van het geen niet in de dagvaarding vermeld stond werd gelast. ONDER INVLOED ACHTER HET STUUR. Onlangs zat E. A. te Leeuwar den. onder de invloed van alcohol achter het stuurrad van zijn auto. De gevolgen bleven niet uit: tussen Heerenveen en Oude- •choot reed hij een wielrijder om ver, die aan de gevolgen overleed. Dezer dagen stond de chauf feur voor het Kantongerecht te Heerenveen, niet onder beschuldi ging van dood door schuld, doch wegens het rijden onder Invloed van alcoholhoudenfle dranken. De maximum op te leggen straf voor dit feit is drie maanden, welke straf de ambtenaar dan ook vroeg. De Kantonrechter veroor deelde de man tot één maand en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De student J. C. S. te Hilver sum, die zich voor het Goois Tri bunaal had te verantwoorden was in oorlogstijd niet alleen lid geworden van het studentenfront, hij ging ook hij de Luftwaffe, het Ersatzkommando in Nederland en in het regiment Seyffardt. Naar hij verklaarde, vloeide zijn hou ding voort uit een complex van denkfouten en biologisch materia lisme hij studeerde natuurlijke historie door een onvoldoende philosophische scholing. Hij zag nu in, dat hij verkeerd had ge handeld, want, zo zeide hij, „er schuilt een groot gevoel in het collectivisme; dat brengt de geestelijke vrijheid in gevaar". Overigens was niet alleen zijn geestelijke, maar ook zijn licha melijke vrijheid in oorlogstijd in gevaar geweest. Hij wist in Duits land „maar juist aan de Russen te ontkomen" en werd tenslotte in Dresden gegrepen. Wat zijn lichamelijke vrijheid verder be treft: het Tribunaal wijst over veertien dagen advies. DE VOGEL WAS GEVLOGEN. Wegens verschillende omstan digheden werd de 37-jarige mej. Sophie H. M. N. uit Amsterdam, die van Jodenverraad was be schuldigd, verleden jaar voorlo pig in vrijheid gesteld. De zaak tegen haar werd gisteren voor het Amsterdams Bijzonder Hof behandeld. Toen de President van het Hof gisterenochtemd de schriftelijke mededeling van de verdachte ont ving, dat zij wegens ziekte niet ter terechtzitting kon verschijnen en de haar toegevoegde verdedi ger openbaarde, dat hij op zijn brieven aan de verdachte nimmer eni? antwoord had ontvangen, meende de President reden te hebben aan de waarheidsliefde van de verdachte te twijfelen. Hij gaf parkwachten opdracht zich bij haar woning in de Albert Cuypstraat te vervoegen om een onderzoek in te stellen. Zijn wantrouwen bleek niet ongemo tiveerd te zijn: ue vogel was ge vlogen en de andere bewoners van het perceel, zeiden niet te weten waar de verdachte, die het huis al geruime tijd geleden had verlaten, zich ophield. De zaak tegen mej. N. werd daarop bij verstek behandeld. HET BODE STOPLICHT. Tijdens een zitting van de poli tierechter te Zwolle, zeide de Of ficier van Justitie, Mr. Stigter, te weten, dat ten behoeve van de C.C.D. in de plaats van het rode stoplicht, transparanten zullen worden ingevoerd. Om misver stand te voorkomen na de onlangs uitgesproken vrijsprekende von nissen wegens overtredingen, waarbij niet voldaan was aan het stopbevel van C.C.D.-ambtenaren door middel van een rode lan taarn, dient iedere weggebruiker te weten, aldus de politierechter, dat hij zolang de transparanten niet in gebruik zijn, voor het rode stoplicht van de C.C.D. meet stop pen bij avond. Wanneer fbnke boetes niet helpen, zal de politie rechter niet schromen vrijheids straffen te vragen, ander zou er voor de ikwaadwillenden niet de minste reden zijn zich iets van het stopbevel aan te trekken. Ditmaal werden de overtreders, in tegenstelling met de vorige zitting, toen andere overtreders voor gelijke feiten werden vrijge sproken, veroordeeld tot een boe te van 75. uitbreidde en tijdelijk ook een aanzienlijke versterking over Noord-Rusland heeft ondergaan. H'erdoor ontstonden over uit gestrekte gebieden van West- en Midden-Europa tamelijk krachtige Oostelijke tot Noord-Oostelijke winden, d:e steeds koudere lucht uit Rusland naar West-Eurooa transporteerde. Donderdagnacht daalde de temperatuur in Zuid- Frankrijk reeds tot het vriespunt. In Noord-Frankrijk, België en het Zuiden van ons land tot 5 graden onder nul, in Tsjecho-Slowakije en Zuid-Polen ongeveer tot 10 gra den, terwijl in Rusland bijna over al 15 of meer graden vorst voor kwam. Ook in Noord-Italië en op de Balkan komt des nachts flinke vorst voor. Slechts in een smalle strook rond het grotendeels nog openliggende deel der Oostzee komt wat minder vorst voor, daar de koude lucht bij het stromen over het betrekkelijk warme water flink verwarmd wordt. In het Noorden van ons land komt daardoor wat minder vorst voor dan in het Zuiden. De lucht- drukverdeling vertoont een zo grote stabilite't, dat verwacht kan worden, dal de vorst voorlo- p g nog we] tenminste 4 a F dagen zal kunnen aanhouden. Aanvankelijk worden de tempe raturen daarbii nog lager en waarschijnlijk zullen er enkele z.g. ijsdagen voorkomen, waarbij d- temperatuur ook midden overdag nice meer boven het vriespunt komt. In een door het Argentijnse ministerie van. Buitenlandse Za ken Woensdag uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat Argen tinië weigert het bestaan van ko loniën of bezittingen van Euro pese landen te erkennen binnen de aan de kust van het Zuid- Amerikaanse vasteland grenzen de wateren en in de door het In- teramerikaanse defensieverdrag gedefinieerde veiligheidszone. Deze verklaring bevestigt het standpunt, dat de Falkland-eilan- den onder de Argentijnse souve- reiniteit vallen en vormt een ant woord op de recente verklaringen van de Britse Minister van Staat Hector McNeil. In de Argentijnse verklaring wordt voorts gezegd, dat alle kwesties betreffende de Zuidpool gebieden behandeld moeten wor den op een conferentie van alle landen, die aanspraken op die ge bieden doen gelden. Als zetel van een dergelijke internationale con ferentie wordt Buenos Aires voor gesteld. Woensdag heeft de Chileense president Gonzalea Videla, de nieuwe Chileense militaire basis in het Zuidpoolgebied, genaamd „Generaal Bernardo O'Higgins", op plechtige wijze opengesteld. Bij deze gelegenheid deed Videla de souvereiniteits-aanspraken van Chili op de Zuidpool-gebieden uit komen. Met leden van zijn ge volg tekende hij een proces-ver baal waarin het bestaan van een nieuwe Chileense militaire basis in het Zuidpoolgebied was vast gelegd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Aanhoudende vorst. Eind vorige week voltrok zich m de luchtdruk verdeling over West- en Noord-Europa en het aangrenzende gebied van de Atr lantische Oceaan een belangrijke wijziging. Was gedurende vrijwel de ge hele winter tot dusverre de lucht druk hoog geweest over Zuid- Europa en het aangrenzende zee gebied tot in de buurt van de Azoren, afgelopen weekend ont wikkelde zich tussen IJsland en Scandinavië een gebied met hoge barometerstanden, dat in de vol gende dagen, in betekenis toene mend, naar midden-Zweden en Noorwegen trok, terwijl tegelij kertijd de barometerstanden over Zuid-Europa en nabij de Azoren feleidelijk lager werden. Hier- oor kwam aan de overheersende Zuidwestelijke luchtstroming over geheel West-Europa een einde. Was in de maand Januari de gemiddelde temperatuur bijna 3 graden boven normaal en gedu rende de eerste helft van Februari nog ongeveer 5 graden, reeds het etmaal van 17 Februari leverde een temperatuur van 4 graden beneden normaal op bij een dag gemiddelde van 1.1. Het Scandi navische maximum nam nog steeds in omvang toe, waarbij het zich naai- IJsland en Groenland SPELEN MET LUCIFERS. Ten gevolge van het spelen met lucifers raakten gisterenmorgen de kleren van 2 vierjarige meis jes van de familie Van Gogh en Simons, die in de kelder van het huis Provinciale weg 346 te Zaan dam speelden, in brand. De meis jes zijn in zorgelijke toestand in het gemeentelijk ziekenhuis op- butiebonnen. C.C.D. DOET GOEDE VANGST. De mobiele garde van de C. C. D. arresteerde te Zaandam de 45-jarige J. van der Veen, uit Twijzelerheide (Fr.), die in het bezit was van circa 10.000 distri butiebonnen AUTOBUSONGELUK TE CHAAM. Gisterenmiddag, omstreeks 1.30 uur, geschiedde onder de ge meente Chaam, op de weg van ChaamBreda, een ernstig onge luk. De bus der B.B.A., komende uit de richting Baarle-Nassau kwam, door onbekende oorzaak in een sloot terecht. De Provin ciale wegwerker Hubertus Kokx, die in de sloot werkzaam was, werd zodanig gewond, dat hij vrij wel direct door de bekomen ver wondingen overleed. De inzit tenden der bus werden licht ge wond. De overledene laat een vrouw en vier kinderen achter. DIEVEN HADDEN GEHEEL FRIESLAND ALS OPERATIE-TERREIN Dezer dagen arresteerde de Rijkspolitie de gebrs. G. L. en J. L., expediteurs te Marum (Fr.) als verdacht van inbraak en dief stal van 160 kg braadvet te Hal- lum in de nacht van 5 op 6 Febr. j.l. Tevens werd opgehelderd, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van auto-onderde len assen en handen voor zover het de provincie Friesland betreft te Berlicum in Juli 1947, te St. Jacobi Parochie in Decem ber 1947 en te Kollumer-Pomp in Januari 1948. Ook is het gebleken, dat zij zich vermoedelijk hebben schuldig gemaakt aan rijwieldief stallen in deze gehele provincie, alsmede aan verschillende dief stallen van andere aard. CONCERT ONDER VREEMDE OMSTANDIGHEDEN. Woensdagmiddag ontdekte de bekende harpiste, mevr. Rosa Spier, die een gedeelte ener villa aan de Graaf Florislaan te Hil versum bewoont, brand in haar woning. De ijlings gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaat se en bestreed het vuür. dat on der de haard begonnen was en tussen de plafonds woedde, met kracht, zodat de schade beperkt bleef tot gaten in enkele kleden. Mede door het behoud van haar eigendommen, waaronder haar kostbare harp, was mevr. Spier de brandweerlieden voor bun werk zeer dankbaar Zij gaf aan haar waardering uiting door en kele schone barpsoli, welk door het auditorium, de gehelmde brandweerlieden, enkele politie mannen en andere hulpvaardigen ten zeerste op prijs werden ge steld. De politie te 's Gravenbage werd Woensdagavond gealar meerd door de mededeling, dat on de Duinweg twee jongens met revolvers de voorbijgangers be dreigden. Twee patrouilles wer den uitgezonden en slaagden erin twee jongens te arresteren, die ieder in het bezit waren van een oude cylinderrevolver zonder pa tronen en een alarmpistool. Bei den werden overgebracht naar het bureau van politie aan de Duinstraat. Daar bleek, dat de jongens padvinders waren, die aan een „grote oefening" deel namen. BUSCHAUFFEUR ONDER INVLOED VAN DRANK. Op de Schenkweg te 's Graven- hage kwamen Woensdagavond een grote autobus en een blauwe tram met elkaar in botsing. De bestuurder van de autobus ver keerde onder invloed van sterke drank. De brandweer moest er aan te pas komen om met be hulp van de grote kraanwagen de bus van de trambaan te ver wijderen. TWEE POLITIEKE DELINQUENTEN ONTVLUCHT EN GEGREPEN. Een Bussemse schillenboer, die Woensdagavond de schillen van de Palmkazerne te Bussum kwam ophalen, bleek zonder zijn weten in het aanhangwagentje twee po litieke delinquenten uit het kamp Laren te vervoeren. Een soldaat, die schillen op het wagentje wilde gooien ontdekte een alpino en een bril onder de schillen. De eigenaar hiervan kroon uit de schillen en werd ter stond, daar de luitenant van de wacht het zaakje niet vertrouwde, in arrest gesteld. Buiten het kamp kroop nog een tweede poli tieke delinquent uit dè schillen te voorschijn en nam de vlucht. Een achtervolging door de wacht bleef zonder resultaat. Bewakers van het kamp vonden de vluchteling enkele uren later in een kuil in het nabijgelegen bos. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. 5 Februari j.l. brandde te Oude- bildtzijl een grote landbouwschuur af van de landbouwer W. H. B. De rijkspolitie onderzocht dit ge val. Het bleek haar, dat de brand is te wijten aan verregaande roekeloosheid van een arbeider. Deze w^p met een brandende si garet de schuur binnengegaan en had haar weggeworpen in de richting van een plaats, waar droog stro, hooi en vlasafval lag. Tegen de onvoorzichtige dader, G. P., is proces-verbaal opgemaakt. Wal brengt Je Sta Ja* ZATERDAG 21 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Or gel; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Stnjdkr.13.30 Verv. Klaas v. Beeck; 14.10 Gram.; 14.40 Omroep Kamerorkest; 15.15 Con cert der Jongeren; 16.00 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wig wam; 18.00 Volksliederenkwartet; 18.15 Journ. overz.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Pianoduo; 19.50 Banden die hin den; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.30 Lichtbaken, 21.00 Negen heit de klok; 22.15 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.25 Gam. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws, 8.18 Johan Jong; 8.40 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Ra diofeuilleton; 10.35 Sopraan en piano; 10.55 Voor continubedr. 12.00 Hasse Kahn's ens.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Vir- tuosotrio en Silverstrikwartet; 14.00 Het Ned. lied; 14.15 Mu- ziekc. Amst. Politie; 15.00 Le zing; 15.15 Gram.; 16.15 Ama- teurs-uitz.16.45 Artist, staal kaart; 17.15 Radio Philh. Ork.; 18.00 Nieuws; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 Piano en viool; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 De winkel van Sinkel; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Vindobona schrammel'n; 22.00 Hoorspel; 22.30 The Ramlblers; 23.00 Nws.; 23.15 Hoibby-hoek; 23.30 Jean Presto. De Minister van Financiën heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat een begin zal worden ge maakt met het vorderen van Amerikaanse effecten. Het A.N.P. verneemt in dit verband nog, dat de regering verwacht, dat met vordering op beperkte schaal, zal kunnen wor den volstaan. Deze vordering moet als een van de hulpmidde len worden gezien, waarmede de periode tot het ontvangen van hulp in het kader van „European recovery programm" zal worden overbrugd. Zowel het beperkte bedrag dat "zal worden geliqui deerd, als de wijze waarop de re gering zich voorstelt, dat de be oogde vordering resp. liquidatie zal plaats vinden, geven bevoegde kringen aanleiding tot de ver wachting, dat geen noemenswaar dige repercussie van deze maat regel op het koerspeil in New York zal zijn te vrezen. Naar het A.N.P. verneemt 1» op het Ministerie van Sociale Za ken een aanvulling van de Onge vallenwet in voorbereiding, die o.a. ten doel heeft de tuberculose voor bepaalde beroepen o.a. verpleegsters als beroepsziekte aan te merken. Vooruitlopende op officiële ge gevens heeft de K.N.A.C. ter voorlopige informatie van weg gebruikers aan de hand van eigen inlichtingen, gegevens verzameld met betrekking tot het totaal aantal motorrijtuigen in ons land en de verdeling daarvan. Aangenomen mag worden dat het totaal aantal motorrijtuigen op 205.500 kan worden gesteld, n.l. 70.200 personenauto's,- 61.200 vrachtauto's (waaronder bestel auto's en tractors), 70.500 motor rijwielen (waaronder driewielers) en 3600 bussen. Per 1 Mei 1940 waren deze aantallen respectieve lijk 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700. De kwaliteit van het motorrijtuigenpark van thans staat bovendien aanzienlijk ach ter ibij dat van vóór de oorlog, aldus de K.N.A.C. 9 VERBETERING. Men leze in de bonnenlijst, in ons blad van gisteren onder de categorie „Bonkaarten KD, KE 802" juist: 700 algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 28 Febr. a.s.) (dus niet 700 reserve). WIELRENNEN. Zwitsers in de Ronde van Nederland. Al3 Zwitserse deelnemers aan de Ronde van Nederland, die 24 April begint, woeden de Gebrs. Weilenmann, Tarchini en Acker- mann genoemd. 'eg iefd( i ie inz vie '1 g rel elfvf zi kne ïze ir >okl \vs e is oo OPT d,e n ve >lle| ig r N tard veq pd ezö kei 'er ch4 de n hiM nv1 tl ven en| vTer_ ut| e foil arf ?vq oil irsj ie •vel die I JPL it ;r' U I wc ri ïo "UW p 1 rui ail °it 8Cf is k I cl PP g jnaiaacls -i: ,in 11 u L?

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3