Nederlands grensincident^ van 1939 opgehelderd De Minister antwoordt De Joodse kolonisatieplannen in Suriname UIT DE PROVINCIE De Siamese Tweeling Rijvergunningen voor auto's van 1934 an ouder slechts onder voorbehoud Verkeersongelukken in België Argentijnse vloot naar Zuidpoolgebied 3HDDELBURG. De handelsmarge op invoergoederer Naar aanleiding van het b. - richt uit Neurenberg dat hét grensincident bij Venlo in het jaar 1939 thans is opgelost, door dat de Nederlander Lemmens als getuige in het proces tegen 21 voormalige hoge functionnarissen van hét Duitse Ministerie van Buitenlandse Zaken Generaal Walter Schellenberg heeft her kend als de leider van een groep S.S.-lieden, die de Engelse intel- iigence-officieren S. P. Best en R. Stevens gevangen namen en over de grens naar Duitsland sleepten,- kan het volgende in herinnering worden terug ge roepen. Het D.N.B. heeft op 21 Novem ber bekend gemaakt, dat de in Den Haag aanwezige centrale van de Britse intelligencé serv'ce voor West-Europa reeds geruime tijd trachtte in Duitsland com plotten te doen smeden en aan slagen te organiseren, respectie velijk contact tot stand te bren gen met Goor de geheime dienst vermoede revolutionnaire organi saties in Duitsland. De veilig heidsdienst der S.S. kreeg op dracht zich in verbinding te stel len met de Britse revolutie-cen trale in Den Haag. Enkele Duitse beambten slaag den erin captain Stevens en de heer Best te doen geloven, dat zij werkelijk onderhandelden met Duitse revolutionnaire officieren, waarna de Engelsen hun plannen en voornemens onthulden. Op 9 November nu, zo meldde het D.N.B., trachtten de leiders van 1 deze intelligence service voor Europa bij Venlo de grens Duits- land te overschrijden. Zij werdeii daarbij door de hen bewakende Duitse organen overweldigd en als gevangenen der staatspolitie afgeleverd. Vijf dagen na de bekendmaking van het D.N.B. werd het in Ne derland officieel bekend, dat de eerste luitenant D. Klop uit Den Haag, bij de overval op de auto in de buurt van Venlo op Neder lands grondgebied door een acht tal Dm'tsers werd gedood. De Engelse lez'ng omtrent het gebeurde bij Venlo is als volgt: Captain Stevens en de heer Best hebben on 9 November 1939 met medeweten van de Britse regering een bezoek gebracht aan de grens. Ze waren enige tijd in contact met hooggeplaatste Duit sers en op 9 November kregen ze een uitnodiging om te Venlo een Duits afgezant te ontmoeten, die hun gaarne een aantal „vredes voorstellen" wilde overhandigen, teneinde deze aan de Britse rege ring te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britse voor stellen overhandigd aan de Duit sers. Toen zij bij de grens aan kwamen werden zij aangevallen en naar Duitsland vervoerd. Best en Stevens hadden de Ne derlandse regering in kennis gesteld van de aard van hun zen ding en een Nederlands officier kreeg de opdracht hen te ver gezellen en op te letten, dat niets zou geschieden, dat in strijd zou ziin met de Nederlandse neutrali teit. Het schiint dat de Gestaph ontdekt had wat gaande was en besloot een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraan staande Duitse kringen. De rijksinspecteurs van het verkeer, belast met het verlenen van vergunningen voor het ge bruik van een motorrijtuig, inge volge de wet van 11 December 1947, houdende tijdelijke regeling van het personenvervoer met mo torrijtuigen (de z.g. rijvergunnin gen) zullen krachtens door de Minister van Verkeer en Water staat gegeven richtlijnen geen vergunningen meer verlenen voor personenauto's, die in een zoda nige staat verkeren, dat zij uit een oogpunt van een algemeen economisch belang voor het ge bruik onvoldoende geschikt zijn. Aangenomen wordt, dat zulks in het algemeen het geval zal ziin bjj personenauto's van de jaa'r- gt' en 1934 en ouder. Een rijvergunning voor deze oude auto's zal indien ook aan de overige gestelde voorwaarden voor de vergunningverlening wordt voldaan slecht# worden verleend, indien ten genoege van de rijksinspecteurs van het ver keer op deugdelijke wijze wordt aangetoond, dat de auto in goede staat verkeert en voor normaal gebruik geschikt is. Zij, die het voornemen hebben, een gebruikte personenauto aan te schaffen, dienen hiermede wel rekening te houden. Vorenbedoelde maatregel heeft vooralsnog geen betrekking op de "lopende rijvergunningen. Vragen over het voorzitter schap van Nationaal Reveil. Op vragen van de heer Van der Goes van Naters met betrekking tot de politieke organisatie Na tionaal Reveil, waarvan het voor zitterschap zou worden bekleed door een hoofdambtenaar van het Ministerie van Justitie heeft de Minister van Justitie o.m. het volgende geantwoord: De voorzitter van de bestuurs raad van Nationaal Reveil, die zich ten onrechte heeft uitge geven voor hoofdambtenaar van het departement van Justitie, was als arbeidscontractant te werk gesteld in een der bewarings- en interneringskampen. Om redenen, die geen verband hielden met het door hem beklede voorzitter schap, werd hij on 20 J3nuari 1948 met buitengewoon verlof ge zonden, terwiil hem ontslag uit 's Rijks dienst werd aangezegd met ingang van 1 April 1948. Volgens het Belgische bureau voor de statist'ek, naboen in het derde kwartaal van 1947 In Bel gië 8188 verkeersongevallen plaats gevonden, n.l. 2754 in Juli, 2667 in Augustus en 2767 in Sep tember. Hierbij"»- vielen 3629 slachtoffers, waarvan er 197 op slag werden gedood en 645 zwaar gewond. Het grootste aantal ongevallen deed zich voor in de Antwerpse agglomeratie, n.l. 2092. Hierop vo'gt Brussel met 874 en Luik met 639 ongevallen. Van 6337 verkeersongelukken waren de bestuurders van voer tuigen de oorzaak, waarvan 235 onder d° invloed van sterke drank verkeerden. Volgens een te Port Stanley (Falklands-eilanden)- uit Buenos- Aires ontvangen bericht wortd te Ushuaïa in Terra del Fuego (de Zuidelijkste punt van Zuid- Amerika) een Argentijnse vloot van twee kruisers en zes torpedo jagers verwacht, die op weg zou zijn naar het Zuidpoolgebied. De kruisers zouden zijn de „Al- mirante Brown" (6.800 ton) en de „Kenticinco del Mayo" (even eens 6.800 ton ton). Door ELLERY QUEEN. 32) Nadruk verboden. Ellery haalde de schouders op en ging naar het raam om naar buiten te kunnen kijken. Dr. Hol mes zat, heel diep voorovergebo gen, op de leren sofa, terwijl hij met beide handen zijn hoofd vast hield. „Hij werd twee keer geraakt en de moordenaar liep weg, denkend dat hij dood was," vervolgde de Inspecteur langzaam. „Maar hij was nog niet dood. In die laat ste ogenblikken vóór hij het be wustzijn verloor, zocht hH rb'e schoppen zes uit dat patience spel waar hij mee bezig was, vec- TERNEUZEN. Causerie. Voor de Ver. v. d. Handeldr. Middenstand hield Dinsdagavond in hotel „Des Pays Bas", de heer Jef van Dongen, burgemeester van Aardenburg, een zeer interes sante causerie over zijn beleven's- sen op Spitsbergen en .bij de red ding van de Noordpoolreiziger Nobile, welke met projectiebeel- den werd toegelicht. Verder sprak de heer G. C. Jongepier, Dir. v. d. Ned. Middqn- standsbank, alhier, over: ,',Finan- c'ële organisatie v. d. Midden stand", een onderwerp dat in deze tijd voor de middenstand heel belangrijk Is. Op deze avond was dus de ont spanning gepaard aan het be drijfsbelang. Door de aanwezigen werd een en ander met levendige belangstelling gevolgd. De ver eniging kan op een geslaagde avond terugzien. De leden die wegbleven.'hebben zeer zeker veel gemist. Een reuzen-ei. Een kip van de heer P. Leunis alhier slaagde er in een ei te pro duceren, dat ipaar liefst 115 gcam woog. Als er eens altijd zulke eieren op de bon te krijgen waren! Vergadering P.T.T.-personeel. De zaal van café ,,'s Lands Wel varen" te Terneuzen, was vrijwel geheel bezet, toen de bestuurder van de A.B.V.A., de heer J. van der Ploeg, lxi van het Informeel Overleg P.T.T., in een door de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Algemene Bond van Amb tenaren uitgeschreven vergade ring op Woensdag 18 Februari j.l. een inleiding hield over: „De positie van het P.T,T.-personeel." Voor een aandachtig auditorium besprak hij, na een algemeen oriënterende beschouwing, ach tereenvolgens de wijziging van de Pensioenwet, de rechtspositie, de vacantieregeling, de technische herziening van het Rezoldigings- scheurde opzettelijk de ene helft van de kaart, frommelde de an dere helft in -elkaar, wierp die weg en stierf. En waarom heeft hij dat in 's hemelsnaam gedaan?" „Dat is een theocievraag," zei Ellery zonder zich om te keren. „Dat weet u even goed als ik. U hebt natuurlijk óók gemerkt dat er geen papier of andere schrijf benodigdheden op die schrijftafel ligpen.' „En die la daar?" „Daar heb ik ook al in gekeken. Daar hebben ook d e kaarten in gelegen verder de gewone ver zameling spelletjes. Papier maar geen pen of potlood." „En in zijn kleren „Ook niet. Het is een sportcos- tuum." „En de andere laden?' „Die zijn gesloten. En de sleu tel heeft hij niet bij zich. Ik denk dat die in een ander pak zitten, of ergens liggen waar hij er niet zo sauw bii ken om ze te halen." Dan is de zaak duidelijk," con stateerde de 'nspecteur. „Hij had niets om de naam van de mo- denaar op te schrijven. Dus liet hö in plaats daarvan de kaai. t - besluit (annex klassificatie), de taakwaardering, de promotiemo gelijkheden, de opleiding en het kledingvraagstuk De waardering van de bestel lers, die vooral op het platteland nog wat meer te doen hebben dan al'een maar sorteer- en be stelwerk als vaklieden, is een e's van billijkheid en urgentie, mede omdat het met de promotiekan sen voor deze vrij grote groep maar zéér pover is gesteld. Spreker schetste vervolgens uitvoerig de z.g.n. „plafondloon- politiek", waar speciaal de week- loners die in deze tijd toch al zo'n harde noot te kraken heb ben de dupe van worden. De Ambtenarenwet kent geen ver- sch'l tussen ambtenaren en werk lieden. Loontechnisch maakt men dit verschil wel, hetgeen niet reëel is. Ook de taakwaardering, zowel van het kantoor- als technisch- en leidinggevend personeel werd uitvoer'g belicht. De factor an ciënniteit welke vroeger bij de bevordering de doorslag gaf, zal naar het 2e plan worden verwe zen en worden vervangen door een selectie-systeem met behulp van Ge loopbaancontróle. Bij de rang-bevordering zal niet alleen de parate-kennis, doch ook de be kwaamheid om leiding te kunnen geven op de voorgrond staan. Vele ambtenaren, heus niet al leen, bij de P.T.T., verrichten ho ger te waarderen werk in lagere rang. Dit ik reeds een vóór-oor- logse kwaal. De moeilijkheid is echter het juiste systeem te vin den om hierin verbetering te bren gen en om bewust subjectieve be oordelingen te voorkomen. Psy chologische testing, vergelijkende examens, alsmede dienstpresta- ties, zullen naar alle waarschijn lijkheid terzake hun invloed doen gelden. Na nog gewezen te hebben op het nut van samenwerking in de Unie van Overheidspersoneel en Unie-groep P.T.T. hetgeen met concrete voorbeelden werd aangetoond besloot de heer Van der Ploeg zijn helder betoog de gave helft van de kaart ach ter." „Precies," mompelde Ellery. Dr. Holmes hief het hoofd op; zijn oogleden waren rood opgezet. Wat? Liet hij...?" „Ja, juist, dokter. A propos, dr. Xavier was toch rechts?" Dr. Holmes keek hem verbijs terd aan. Ellery zuchtte. „Ja, ja, dat was zowat het eerste feit, dat ik constateerde." „Constateerde jij dat?" begon de oude heer, verbaasd. „Hoe dan?" „Je kunt een kat op verschil lende manieren doodmaken," zei Ellery tergend, „zoals elke kat tenmepper ie kan vertellen. Ik voelde de zakken van zijn jas na, ginds op die leunstoel. In de rechterzak zaten zijn pijp en zijn tabakszak. En ik onderzocht ook zijn broekszakken. Rechts zit zijn geld. links niets." „O, ia. hii wa= absoluut rechts," mompelde dr. Holmes. „Goed. goed. Dat klopt met het v'ndep van die kaart in zijn rech terhand en de richt'ng van de vingerafdruk in de hoek. Tja, en nou z'jn we weer even ver als met een 'dringend beroep op de aanwezigen, niets onbeproefds te laten de ongeorganiseerden op hun on-sociale houding te wijzen en hen te bewegen z'ch te organi seren, zowel in hun eigen- als in het algemeen belang. Van de gelegenheid tot discus sie werd ten volle gebruik ge maakt. De wnd.-voorzitter van de vak groep P.T.T., de heer Joh. de Vries, sloot vervolgens de verga dering, na de inleider lof te heb ben toegezwaaid voor de deskun dige wijze waarop deze de vele problemen, de momenteel de P.T.T.'ers bezighouden, de revue heeft laten passeren en na ge constateerd te hebben, dat het een goede vergadering was, waarin het saamhorigheidsgevoel van de P.T.T.'ers ongetwijfeld is ver sterkt. Te Hulst werd op Dinsdag 17 Febr. j.l. eveneens een dergelijke vergadering gehouden. Ook daar vond de heer Van der Ploeg een aandachtig gehoor. AXEL. Gemeenteraadsvergadering. Op Dinsdag 17 Februari 194S. om 7 uur des avonds, kwam de gemeenteraad van Axel, in verga dering bijeen tot het afwerken van een agenda, welke in tegen stelling met die van de vorige week, die uit 21 punten bestond, thans slechts 1 punt bevatte. In verband met de voor 1948 gewijz'gde situatie op woning bouwgebied werd besloten tot het aangaan van een geldlening, groot 400.000.voor de bouw van 36 woningen, zijnde het restant van het bouwplan 1947. Bij de rondvraag verzocht de heer R. van den Berg maatrege len tegen de h'nder, die omwo nenden aan hun electrische ver lichting ondervinden, van een nwt electrische stroom gedreven be drijf. B. en W. hebben hierom trent reeds overleg gepleegd met de N.V. P.Z.E.M. Zodra de ver lichting in het nieuw gebouwde gedeelte Plan-Oost gaat function- neren, zal hierin voorzien worden. De heer Scheele informeert naar de stand van zaken betreffende wederopbouw boerderijen en ver zoekt aandrang van het gemeen tebestuur, ter bespoediging. De voorzitter deelt mede, dat terzake een samenkomst is be legd. De heer Sijtema verzoekt het terrein yan een verwoeste woning aan dé Zeestraat, in enigszins ogelijike toestand te brengen. De voorzitter deelt mede, dat daartoe reeds een plan bestaat, dat zodra mogelijk zal worden uitgevoerd. BRUIXISSE. Districtshoofd KijksdW, voor Landbouwherstei Schouwen-Duiveiand, De heer J. H. Harmsen, trictshoofd op Schouwen-Duv- land. van de Rijksdienst vc, Landbouwherstei, verlaat per Maart a.s. deze dienst, om in tt, geningen een andere werkkrin te vinden. GOES. Deense mosselen u, Frankrjjk. Naar Woensdag alhier beken werd, zouden door Denemarkt 5000 tonnen mosselen door Uen( marken aan Frankrijk worden n leverd. De eerste zending y, deze Deense'* mosselen zou Din; dag in Parijs zijn gearriveen Hoewel de prijs daarvan hoger' dan men aanvankelijk dacht, lij deze toch beneden de prijs wai voor de Zeeuwse mosselen a,t verd worden. In kringen van de mosseli* del in Zeeland 1 Leeft men zit. door de vage berichten nog ne; oordeel kunnen vormen over 4 gevolgen, die deze Deens-Frans overeenkomst voor de Zeeuw» mosselhandel zou kunnen hsswa Naar wij nader vernemen fe het in de bedoeling van de Frar sen, dat zij nog een aanzienlijk hoeveelheid Zeeuwse naosstlï zouden kunnen gebruiken. Gemeentebegroting tint De gemeentebegroting van M14 delburg voor 1948 sluit, een fel dat van grote betekenis wordt ge acht. omdat de gemeente daart# uit de put der noodlijdendheid ge tild wordt en haar f'nancifl» zelfstandigheid herkrijgt. Aas raad is voorgesteld g-eld 1 tot een bedrag van f 1.350.000,- aan te gaan. Sinds 1 Januari j.l. worde» naast de bestaande inv'oerbelaj- ting, od tal van artikelen ooi invoerrechten geheven. Voor ii gevoerde motorrijtuigen, macn: nes, speelgoederen en tabakspij pen is thans bepaald, dat de voor geschreven procentuele marg» voor de handel slechts mag wor den berekend over de importpriji exclusief invoerrechten. Het ligt in de bedoeling ten aanzien var enige andere artikelen, waarvoor procentuële marges gelden, eei zelfde regeling te treffen. De secretaris-generaal van de „Freeland League voor Joodse Land-kolonisatie", Dr. I. N. Steinberg, deelde op een Woens dag te New-York gehouden pers conferentie mede, dat het plan voor de vestiging van 30.000 sta tenloze Joden uit Europa in Suri name, dat onlangs in .principe de goedkeuring verkregen heeft van de regeringen van Nederland en Suriname, thans in het stadium der verwezenlijking komt. Een vijftal vooraanstaande Ameri kaanse deskundigen is juist te ruggekeerd van een tweemaandse onderzoekingsrels door Surina me, waar een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheid van een Joodse landbouwkoloni- satie op grote schaal. Deze com missie inspecteerde een opper vlakte van 70.000 hectare en kwam tot de slotsom, dat be paalde gebieden in de kuststrook zich voor het beoogde doel uiter mate goed lenen. De commissie heeft het oog laten vallen op een gebied, dat vele tienduizenden eerst en geen haar verder. Wat kan hij toch In 's hemelsnaam be doeld hebben met dat stuk van die kaart? Dokter, weet u mis schien, wie hij op het oog gehad kan hebben, met die schoppen zes?" Dr. Holmes, die nog steeds voor zich uitstaarde, schrok op. „Ik Nee, nee. Daar heb ik werkelijk geen idee van." De insnecteur liep naar de deur - van de bibliotheek en maakte die ooen. Mrs. Wheary, mrs. Xavier en de broer van de vermoorde stonden nog op dezelfde plaats ais eerst. Maar miss Forrest was verdwenen. „waar is die jongedame?" vroeg de inspecteur nors. Mrs. Wheary begon te beven en mrs. Xavier scheen de vraag niet te noren; maar Mark Xavier zei: „Ze is de kamer u'tgegaan." „Zeker om mrs. Carreau te waarschuwen," beet de inspecteur hem toe. „Enfin, laat ze. Nie mand kan hier goddank wegko men. Mr. Xavier „wilt u even hier komen?" De man veranderde langzaam zijn houding, rekte zich even, hectaren goede grond bevat. Z| acht het gematigde Surinaams» klimaat geschikt voor kolonisaüi door Europeanen. De koloniste» zullen er doorlopend in staat zjja voedingsmiddelen te producer® met een uitgebreide en ge- variërde keuze. o.a. rijst, pisangs rietsuiker, cacao, weidegrassei voor de veeteelt en zuivelprodue ten. In bedoeld gebied ontbrekei behuizing, wegen en watervoor ziening, betgeen de kolonisatie daar voor grote moeilijkhedei stelt. Er zijn ook mogelijkhedei voor industriële ontwikkeling oj het gebied van bosproducten, voe dingsmiddelen, plantaardige olie, en glasblazerijen. Het rapport van de deskundigen is thans voor gelegd aan het Surinaamse gou vernement en aan het bestuwr van de Freeland League. Na verkregen goedkeuring vw de Staten van Suriname, zal ei een gedetailleerde overeenkomst worden aangegaan tussen het Su rinaamse gouvernement en d( league en zullen de nodige maat regelen worden genomen voor A overbrenging van de eerste groe pen kolonisten naar Suriname. boog de schouders naar achteren en volgde de Inspecteur de kamer in. Daar vermeed hij om naar zijn dode broer te kijken, slikt» eens en keek onrustig van link» naar rechts. „We moeten hier nog een ellen dig zaakje opknappen, mr Xavier," zei de oude heer kortaf „En daar zult u bij moeten hel pen. Dr. Holmes!" De Engelsman schrok op. „U kunt me misschien een vraag beantwoorden. Jullie we ten dat we hier gevangen zitten tot de sherif uit Osquewa hier li, en we kunnen zelfs niet gissen wanneer dat zijn zal. Intussen al ben 'k door hem gerechtigd om het onderzoek hier te leiden, mag ik, bij een misdaad zoals deze hier het slachtoffer toch niet laten be graven. Dat moet wachten tot n» de gebruikelijke lijkschouwing ei het gerechtelijke onderzoek. Be grijpen jullie dat?" „Bedoelt u," zei Mark Xariei hees. dat hij zó moet moet blfl- ven liggen? Grote God, man (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2