1 Distrlbutienleows DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND op onze Bonnen Suiker naar Nedsriand j DE STAKiNGEN|,SN BELGIË PLAN-MARSHALL NAZI-PLANNEN RECHTSZAKEN Het Waalse federalisme Demonstraties fe Tripolis Ex-Koning Michaël naar Verenigde Staten Eamon de Valera door de oppositiepartijen verslagen Radartoestel in de dier.st van de meteorologie Kerknieuws De Belgische krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie krijgen we p: Ben ademloze stilte heerste in iie zaal toen Mugli Basli zich massief tegenover Geoffrey Wicked plaatste. De speurder kruiste zijn armen over zijn horst en keek geweldig. Wicked viel echter niet om. Hij beantwoordde Mug U's blik, met zijn vreselijk ogen. Mugli moest naar die vreemde ogen van Wicked blijven kijken. Wicked' begon nu zonderlinge gebaren te maken, terwijl hij langzaam en dreigend op Mugli toekwam. De detective zag Wicked's ogen giroter en groter worden: eerst schenen het schoteltjes, daarna soepborden en tenslotte meren. Basli zlg niets meer dan die ogen. Hij kreeg een zwevend ge voel in zijn achterhoofd en voelde zich slaperig. Een ogenblik wankelde de zware man heen en weer, als een wrak ke toren in de storm, toen sloeg hij achterover. Twee zaalwach ters vingen de detective op. Op 8 dezer is met het s.s. „Boe pat" van de Maatschappij, „Ne derland" een kwantum van 200» ton suiker uit Nederlands-Indië naar Nederland verzonden. Het betreft hier de eerste zending van «en groter kwantum van 15.000 ton, hetwelk met Nederland voor directe levering (d.w.z. vóór 1 Juli a.s.) Is gecontracteerd. Bh het postbedrijf en de post- «hèque- en girodienst in België is de toestand weer normaal. Vijfhonderd postbeambten werden definitief ontslagen omdat zij geen gevolg hadden gegeven aan het hevel van de regering Maan dagmorgen het werk te hervat ten. In de staking onder het .perso neel der mijnen is een ontspan ning waar te nemen. Geleidelijk begeven de arbeiders zich weer •aar het werk. Te Luik werd Dinsdag het werk in zes schachten volledig fcervat. De staking duurt nog voort in 14 mijnputten. In de Borinage wordt nog in 0 mijn putten volledig gestaakt, in zes gedeeltelijk. Negen schachten werken normaal. In de streek ran Charleroi werken 24 schach ten normaal, 14 zijn gedeeltelijk, 18 volledig in staking. Dinsdag werd hier het werk in zeven mijn putten hervat. In afwachting van het resul taat der besprekingen, die te Brussel, Parijs en Rijsel worden gevoerd, duurt de staking der 47.000 grensarbeiders nog voort. Charles Eaton, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een groot voorstander is van het plan-Marshall, heeft Dinsdag- ver klaard, een besnoeiing van het Europese herstelprogram te aan vaarden, indien dit naar zijn me- aing de enige manier was om het program er door te krijgen. De Senaatscommissie heeft het bedrag van de eerste toewijzing •n de termijn ervoor reeds ver laagd. Zij heeft 5.300.000.000 dol lar voor twaalf maanden geadvi seerd. De commissie van het Huis van Afgevaardigden, die in het algemeen meer gekant is tegen het program dan de Se naat, zou het program nog meer kunnen beknotten. Volgens Eaton zal de commis- iie de openbare „hearings" aan het einde van de volgende week besluiten en vervolgens haar eigen versie van het plan-Mars hall opstellen. Het is niet waar- •chrjnlijk, dat zij haar werkzaam heden zal hebben voltooid voor dat de Senaat in pleno op 1 Maart de debatten zal beginnen. In het thans te Neurenberg aan de gang zijnde „proces van de Wilhelmstrasze" tegen een aantal voormalige Duitse diplomaten «ijn bewijsstukken aan de orde gekomen, waaruit blijkt, dat de nazi's een plan gereed hadden voor eventuële annexatie van Zwitserland en uitroeiing van al le „vijanden van het nationaal- eocialistisch regiem" op Zwitsers grondgebied. Voorts is tegen de S.S.-generaal Gottlob Berger, verbindingsoffi- icer van Himmler, een document Ingebracht, door hem onderte kend, betreffende inlijving bij de Waffen-S.S. van millioenen „ras- Duitsers" in Noord-Amerika en ruim één millioen in Zuid-Ameri- ka, ingeval van een Duitse eind overwinning. Volgens d't docu ment zouden ook verschillende Euronese landen, o.a. Nederland en België jaarlijks een aantal ras- Duitsers voor de Waffen-S.S. heb ben moeten leveren. Zelfs Aus tralië was in het plan voor een wereldhegemon'e betrokken: Uit dat werelddeel rekende men op 70.000 manschappen voor de S.S.. volgens het door Berger aan Himmler voorgelegde plan. DE EXPORT VAN S&IOEN EN. De Nederlandse schoenindustrie fabriceert thans per maand on geveer een millioen schoenen. Ge middeld veertiendhizend daarvan per maand worden geëxporteerd. Gedurende 1947 werd tot Nov. in totaal voor ruim twee millioen grilden uitgevoerd n.l. naar Frankrijk voor 189.000, naar België en Luxemburg voor ƒ1.145.000, naar Noorwegen voor ƒ144.000; naar IJsland voor 10.000; naar Zweden voor 146.000 en naar Zwitserland voor 337.000. Omdat Engeland onlangs het subsidie op leer heeft opgeheven zijn de mogelijkheden, van export van Nederland uit weer toegeno men. Deze export betreft niet alleen schoenen maar ook half fabrikaten. De grootste exportorder, welke door de Nederlandse schoenindu strie werd uitgevoerd, is waar schijnlijk die van de N.V. Neder landse Schoenenunie Block en Stibbe „Hollandia" te Waalwijk, die 20.736 paar damesschoenen met witte rubber sportzool aan Engeland leverde. Deze order bracht aan deviezen ongeveer ƒ289.000 op. Deze fabriek heeft gedurende de laatste vier maanden voor circa een half millioen gulden uitgevoerd. HORLOGEDIEVEN VOOB HET GERECHT. Voor de arrondissements-recht- bank te Middelburg stond terecht de 24-jarige kantoorbediende A. N. de B., die in een noodwinkel te Middelburg 170 horloges en gouden en zilveren voorwerpen had gestolen. Samen met de schilder J. P. H. was hij naar Amsterdam gegaan, waar het gestolene werd verkocht voor 300. H. kreeg daarvan ƒ50 provisie. Verdachte H. ontkende, dat hjj van de diefstal geweten zou heb ben. !De Officier achtte de heling toewezen en eiste één jaar met af trek van voorarrest. Tegen De B. werd IV2 jaar ge vangenisstraf geëist. EXCUUS VOOR BELEDIGING. Op grond van een opschrift in een der Nederlandse dagbladen stelde de heer R. Zwolsman te 's-Gravenhage destijds een civiele eis wegens belediging in. De heer Zwolsman, eertijds sub-agent van het 'bureau bijzondere opdrachten der Nederlandse regering te Lon den, is na de bevrijding door de Procureur-Fiscaal van het Haag se Bijzondere Gerechtshof ver volgd op verdenking van onva derlandslievende daden, van welke tenlastelegging hij, zoals bekend, bij vonnis van dit hof geheel werd vrijgesproken. In het be treffende dagblad verscheen in dertijd een opschrift boven een verslag van de terechtzitting, dat hem als „landverrader" aanduid de. Zich hierdoor beledigd ach tende, stelde de heer Zwolsman een vordering in, die in eerste in stantie door de Rotterdamse rechtbank werd afgewezen, doch door het Gerechtshof te Den Haag bij arrest van 21 Januari 1948 is toegekend. Woensdagmorgen is aan dit ar rest uitvoering gegeven toen het dagblad, bij monde van de hoofd redacteur, ten overstaan van het Hof (krachtens artikel 1410 van het burgerlijk wetboek) spijt over het betrokken opschrift betuigde en om veronschuldlging daarvoor verzocht met de verklaring, dat hij de eiser voor een man van eer houdt. Het blad werd voorts veroor deeld „tot vergoeding der schade en tot betering van het nadeel, in eer en goede naam geleden." aan de heer Zwolsman, krach-1 tens diens eis, een gulden te be talen. Na afloon van de snijthetuig:ng schudden de heer Zwolsman en de hoofdredacteur elkaar de hand. De heer Zwolsman verklaarde tegenover het A.N.P. de gulden schadevergoeding als een symbo lische vergoeding te beschouwen. Na de communisten en de so cialisten hebben thans ook de Waalse liberalen zich in beginsel voor het federalisme uitgespro ken. Zij wensen evenwel dat bij iedere oplossing, die aan de Waal se kwestie wordt gegeven, de na tionale eenheid strikt geëerbie digd wordt. Van Vlaamse zijde wordt in dit verhand opgemerkt, dat deze nieuwe liberale oppositie tegen de regeringspolitiek de samenwerking der regeringspar tijen slechts kan versterken. Te Tripolis is de noodtoestand afgekondigd en een avondklok in gesteld in verhand met demon straties tegen de arrestatie var. de politieke leider Fiki Hassan. De politie slaagde er niet in de demonstranten uiteen te jagen en moest de hulp van Britse troepen inroepen, die van traangas ge bruik maakten. Onder de demon stranten waren drie doden en acht gewonden. Fiki Hassan is „om redenen van openbare veiligheid" gearres teerd. Hem zal echter worden toegestaan getuigenis af te leg gen voor de commissie der Grote Vier, die is benoemd om rapport over de voormalige Italiaanse ko loniën uit te brengen. Zondag is te Tripolis een anti- Britse demonstratie gehouden. Volgens een mededeling van de secretaris van ex-koning Michaël van Roemenië, hoeft de ex-koning een visum voor de V. S. aange vraagd. Hij zou misschien met zijn moeder de volgende maand uit Zwitserland vertrekken. De secretaris kon niet mededelen of Michaël vóór zijn vertrek nog met Prinses Anna van Bourbon- Parma in het huwelijk zou tre den. Eamon de Valera, die zes maal tot Minister-President van Eire werd gekozen en dit ambt 16 jaar zonder onderbreking heeft be kleed, is Woensdag in het Ierse Parlement, de Dail, door een com binatie der oppositiepartijen ver slagen. Tot zijn opvolger werd gekozen de 57-jarige John Costello, die procureur-generaal was tijdens William Gosgrove. Costello is lid van de Fine Gael, de partij van Richard Mulcahy, die 36 zetels in de Dail bezet. Bij de eerste stemming in de overbezette vergaderzaal werd De Valera met 74 tegen 70 stem men verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail John Cos tello met 75 tegen 68 stemmen tot Minister-President. Mulcahy noemde de verkiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een manifestatie van een nieuwe geest". Sean MacBride, de leider van de nieuwe republ'keinse partij, verklaarde, dat alle partijen die Costello hebben gesteund, zijn verenigd in het verlangen een eind te maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster, dat verenigd is met Groot-Brittannië. De Valera's partij de Fianna Fail, slaagde er bij de onlangs gehouden algemene verk'ezingen niet ii» een absolute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in üe Dail terwijl de andere partijen 74 zetels hebben. Het weerkundig instituut te Ukkel heeft een radarioestel aan gekocht waarmede de aanwez'g- heid van regenwolken op grote afstand kan worden vastgesteld. Het is een toestel, dat dienst heeft gedaan op een Amerikaans bombardements vliegtuig. Na enige wijzigingen te hebben aangebracht "zal men met d't raaar-apparaat in staat zijn re genwolken op een afstand van 200 km te ontdekken. Daar het toestel voorzien is van een be weegbare Antenne zal de gehele wolk afgetast kunnen worden en haar omvang kunnen worden ge meten. Een dergelijk toestel is eveneens te Parijs in gebruik genomen. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. De Generale Synode der Gere- forineerde Kerk heeft te Eindho ven haar derde zittingsweek aan gevangen. Zij begon haar werkzaamheden met de behandeling van het grote zendingsrapport. Rapporteur was Prof. J- Ridderbos, van Kampen, die allereerst een historisch over zicht gaf en vervolgens stilstond bij de bezwaren, die ook in de commissie der Synode voorzaten. Vervolgens besprak de rappor teur vorm en grondslag, waarbij hij er op wees, dat wat dit laatste betreft grondslag is de Bijbel en het Woord van God en de Aposto lische Geloofsbelijdenis. De com missie acht de bezwaren niet van d'e aard, dat niet met vrijmoedig heid zou kunnen worden medege werkt aan de wijze waarop het zendingswerk in de toekomst moet worden verricht en waarbij de Javaanse kerken voorop gaan, gedragen door hun eigen zelfstan digheid. De Synode toesloot, alvorens over het rapport van gedachte te wisselen, dit eerst te doen verme nigvuldigen, opdat de leden het konden bestuderen. De behande ling van deze zaak werd daarop geschorst Op voorstel van de Kerkeraad van 's Gravenzande besloot de 'Synode een hartelijk schrijven te richten tot de Generale Synode der Nederl. Hervormde Kerk. Deze staat aan de vooravond van de behandeling van een nieuwe kerkorde. Uitvoerig wisselde de Synode van gedachten over een "schrijven van deputaten voor de geestelijke be-arbeiding van de verspreide Gereformeerden in Nederlands- Indië. Hij besloot aan de kerken een collecte te vragen voor de wederopbouw van het kerkelijk leven in Nederlands-Indië. Ds. L. ten Kate rapporteerde hierna over ingekomen bezwaar schriften van de kerk te Woerden en de classis Tholen, tegen het optreden van Mej. J. C. Schreu- der, theologisch candidate t,e Ban doeng, in de samenkomsten der gemeente Bandoeng. De commis sie kan dit, hoewel zij begrip heeft voor de noodtoestanden waarin de Kerk van Bandoeng verkeert, niet goedkeuren, daar zij dit oordeel in strijd acht met de duidelijke uitspraken van de Heilige schrift. Meerdere spre kers konden zich met deze con clusie niet verenigen, en stelden voor zich van zulk een krasse uit spraak te onthouden. De Synode besloot, dat de commissie deze zaak nog nader zal bezien. De voorzitter sprak, terwijl de leden zich van de zitplaatsen ver hieven, een woord van eerbie dige herinnering aan mej. J. H. Kuyper, een der pioniersters van de medische zending te Djokja en zij hadden aan Prof. Dr. Klaas Dijk op gedragen, hij haar be- frafenis de gevoelens van de ynode te willen vertolken. Tenslotte deed de Synode de volgende uitspraak: „De 'Generale Synode enz., verontrust door be richten die de vrees wettigen dat hij de Jubileumfeesten van dit jaar de Zondag niet als voldoende zal worden geëerbiedigd en over tuigd, dat bjj deze Nederlandse feesten alles moet worden nage laten dat in strijd komt met het Heilig Woord des Heren, geeft uitdrukking aan haar hartelijke wens, dat met deze overtuiging ernstig zal worden rekening ge houden, opdat degenen, die zich aan dit gebod willen houden niet worden buitengesloten van mede werking bij de organisatie der feesten." Wal brengt Je Stade* VRIJDAG 20 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 10.15 Uit het Boek der Boeken; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Piano; 12.33 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.25 Verv. Ork. zonder naam; 13.25 Gram.; 13.50 Van man tot man; 14.00 Gram.; 16.30 Metropole Orkest; 17.00 Na schooltijd; 17.15 EIck wat wils; 18.00 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.05 De g,ewone man; 20.12 De Zilvervloot; 20.45 De drie landen; 21.00 Omroepork.; 21.50 Hoorspel; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Voordracht; 11.35 Gram.; 12.00 The Skymasters; 12.38 Zweeds progr.; 13.00 Nws; 13.15 Vaudeville Strijkorkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Gedichten; 15.20 Gram.; 16.00 Omroepkamerorkest; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17."20 V/ij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeonork.; 18.35 Metro-sax - quintet; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Gram.; 22.00 Bui- tenl. overz.; 22.15 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. KEUZEBONNEN VEERTIEN DAGEN GELDIG. Reeds enige tijd zijn besprekin gen gaande over de aanwijzing der broodbonnen en over de keuzebonnen voor gebak en ver micelli. Laatstgenoemde bonnen zullen blijven bestaan. Over de aanwijzing der broodbonnen is nog geen definitieve beslissing ge vallen. Het lag in het voornemen met ingang van 29 Februari de broodbonnen éénmaal per veertien dagen aan te wijzen. De keuzebon voor vermicelli evenals die voor gebak zal twee weken geldig blijven. Bekend- 'mak'rg der broodbonnen voor 2 weken tegelijk, blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te hebben, dat van de zijde van het bakkerij- bedrijf verzocht is deze maatregel vooralsnog niet in te v°eren. Wel zullen de keuzebonnen veertien da<*en geldig blijven. Vmrts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zoda nige wijze aan te wijzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. Zestien Belgische krijgsgevan genen uit de Oostelijke provincies zijn dezer dagen in België terug gekeerd. Zij waren onder dwang bjj de Duitse weermacht inge lijfd en werden door de Russen gevangen gemaakt. Volgens deze ontslagen krijgsgevangenen moe ten zich nog vele Belgische krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie bevinden. Zij moesten voor een commissie verschijnen, alvo rens huiswaarts te mogen keren. Voor het tijdvak van 22 Febr. t/m 6 Maart 1948 geeft elk der volgende 'bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802: 150 alg. 2 eieren (geldig t/m 28 Febr.) 207 alg. 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 205 alg. 2o0 gram waspoeder 203 alg. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel 202 alg. 400 gran. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 6 Maart) 201 alg. 1600 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 200 alg. 200 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 194 res. 800 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 196 tes. 400 gram brood (gei- dig t/m 28 Febr.) Bonkaarten KI), KE 802: 650 alg. 2 eieren (geldig t/m 28 Febr.) 709, 707 alg. 250 gram suiker, boterhamstrooasel enz.„ of 500 gram jam, stroop ena., of 250 gr. versnaperingen 705 alg. 500 gram waspoeder 703 alg. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 702 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 6 Maart) 701 alg. 400 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 700 res. 200 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 694 res. 400 gram brood (gel dig t/m 28 Febr.) 696 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803: (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1065 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz, of 250 gr. versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 802: 13, 14, 17 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 15 versnaperingen 200 gr. ver snaperingen of 200 gram 6Uiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 18 versnaperingen 100 gr. ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, .stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Februari wor den gebruikt. Niet aangewezen zijn en ver nietigd kunnen* worden: de bon nen 152, 154, 155, 654 en 655 melk, 160, 161, 162, 164, 167, 666 en 667 reserve, 169 en 659 alge meen. nz ie ITT 'JS rel fvj w| i(l zij ne :e i >k| X' ;r K ji V tcj Trarrrnr

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3