Vragen aan de Minister HET OPRUIMEN VAN MIJNEN De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Treinongeluk in Noord-Frankrijk De Italiaanse Koloniën Demobilisatie K. N. i. L. Weer een Frans magazijn uitgebrand De V. S. neutraal in het Arger.tijns-Britse geschil EN DE BOER, HIJ PLOEGD1 VOORT Woningnood gevaar voor volksgezondheid Bij 't offensief van Von Rund- stadt ia de Ardennen werd ge heel Oost-Vlaanderen door de Duitsera en de Geallieerde legers in een enorm mijnenveld her schapen. Meer dan drie jaar zijn speciale afdelingen van het Belgische leger bezig deze mijnen aan het licht te brengen en te vernieti gen. Alleen reeds aan Duitse mijnen werd tot nu toe meer dan 56584 ton onschadelijk gemaakt, waarbij niet minder dan 251 leden van het mjjnruimingscorps ver wondingen opliepen. Een en negentig van hen schoten er het leven bij in. Ook langs de kust hadden de Door de Duitsers verbeurd verklaarde goederen. Door het lid der Tweede Kamer de heer Mes, zijn aan de Minis ter van Justitie de volgende vra gen gesteld Is het juist, dat ln verschil lende gevallen onroerende goede ren va>n Nederlanders, welke we gens vaderlandslievende houdiri der eigenaren door de Duitsers in beslag zijn genomen en verbeur i verklaard ten bate van het Groot- Duitse Rijk, nog steeds niet aan d® rechtmatige vroegere eige naars zijn teruggegeven en nog niet op naam van deze zijn over geschreven Is het eveneens juist, dat in enige of meerdere gevallen her stel in de eigendom en de over schrijving op naam zonder kos ten voor betrokkenen is geschied? Is het bovendien juist, dat thans een z.g. minnelijke schik king door het Beheersinstituut aan de eigenaars wordt aangebo den, waartbij dezen in hun rech ten kunnen worden hersteld, mits zij ƒ40 en de kosten, gelijkstaan de met de kosten ener notariële •verdracht hetalen? Indien het bovenstaande juist mocht zijn, is de Minister dan niet van oordeel, dat: 1. De ongelijke behandeling van hen, die in dezelfde omstan digheden verkeren, onjuist is; 2. de zogenaamde minnelijke schikking niet toelaatbaar is te nebten, omdat de slachtoffers der verbeurdverklaring recht hebben •p spoedig herstel in hun rechten zonder dat dit voor hen kosten aaet zich brengt? Is de Minister bereid, ten spoe digste die maatregelen te tref fen, welke nodig zijn, ten einde ts verkrijgen, dat bovenbedoelde personen zo spoedig mogelijk, zonder kosten hunnerzijds, hun eigendom terugverwerven en dat hun onroerende goederen weder om te hunnen, name worden ge steld? 22 Personen, onder wie 18 meisjes, zijn gedood en 8 ernstig gewond, doordat .een goederen trein van achteren op een passa- gierstrein gelopen is. Het onge luk vond Dinsdagavond plants bij Thumeries (Noord-Frankrijk). Men meent, dat een signaal- fout de oorzaak is. De machinist van de goederentrein werd even- eens gedood en de stoker ernstig gewond. In de trein bevonden zich employé's van de suikerfa brieken te Thumeries, die op weg «aar huis waren. De Sowjet-Unie heeft Italië verzekerd, dat zij nog steeds van inzicht is, dat de voormalige Ita liaanse koloniën in Afrika aan Italië terug moeten komen onder mandaat, aldus heeft Radio Mos- keu medegedeeld. Een desl>e>-rei- fende verklaring is 14 Februari afgelegd door Zorin, plaatsver vangend Sow jet-Russisch Minis ter van Buitenlandse Zaken, in antwoord op een vraag van de Italiaanse ambassadeur. Door ELLERY QUEEN. 81) (Nadruk verboden.) „Ik verzeker u, dat het zo is, inspecteur. Dr. Xavier was lij dende aan suikerziekte, ziet u?" „Aha," zei Ellery zachtjes, .„juist, dat heb ik al eens meer 1 meegemaakt. Verder, dokter." „Och, 't is heel normaal," zei de jonge Engelsman schouder ophalend. „Bij lijders aan suiker ziekte kan de rigor al drie mi nuten na de dood optreden. Dat ligt natuurlijk aan de speciale samenstelling van het bloed." „Ja, nu herinner ik 't me ook weer," zei de inspecteur, terwijl hij een snuifje nam, diep inha leerde, zuchtte en de doos weer wegborg. Duitsers met het oog op de in vasie een strook ondermijnd met oen diepte van meer dan 1 y2 km. Op de Wellington-renbaan alleen te Oostende werden 5345 mijnen opgeruimd. In Oostende zelf hadden de Duitsers de huizen vrijwel alle maal van bobby-traps voorzien en huis voor huis moest hier met mijndetectors onderzocht worden alvorens aan de eigenaars terug gegeven te kunnen worden. Ook het opsporen van niet ontplofte vliegtuigbommen vorm de een belangrijke taak voor de mijnruimingscommando's. Tot nu toe werden er 347.315 uitge graven. Merkwaadig is dat bij deze grote schoonmaak ook 300 ton bommen uit de vorige oorlog aan het licht is gebracht, waaronder een aantal gasbommen. Deze worden wanneer de wind landaf- waarts js, aan het strand on schadelijk gemaakt. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Er zijn sociale voorzieningen getroffen ten behoeve van gede- m.ahiliseeröe militairen van het Kon. Ned. Indisch Leger. dfe nn 15 Augustus 1945 in werkelijke dienst waren. Velen hunner zijn in de afge lopen jaren naar Nederland ge komen. Anderen zullen binnen kort komen, nu met de aflossing van het KNIL een aanvang ge maakt is. De voorzieningen omvatten: Uitkering in eens (bonus), pre mie, kledingtoelage (voor zover zij niet uit andere hoofde kleding hebben ontvangen)arbeidsbe middeling (al dan niet met scho ling), studietegemoetkomingen, wachtgeld. Alle gedemobiliseerden die vallen onder deze regeling, komen in aanmerking voor bonus en premie. Men wende zich hier voor schriftelijk tot de demobili satie-officier van het KNIL cen trum Nederland te Nijmegen. Niet iedere gedemobiliseerde zal yerdere sociale nazorg, be hoeven. Heeft men hieraan wel behoefte zo dele men dit de de mobilisatie-officier mede. Zij, die zich reeds gemeld hebben bij deze officier behoeven dit uiteraard niet te herhalen. Evenmin zij, die na 17 December in Nederland zijn aangekomen en reeds b(j aankomst werden geregistreerd. De Franse pers maakt melding van een brand, welke de alge mene opslagplaatsen Aubervil- liers heeft verwoest, en waardoor voor een waarde van ongeveer vijftig millioen francs aan meu belen, bestemd voor oorlogs slachtoffers, verloren is gegaan. In de persberichten wordt een parallel getrokken tussen deze brand en de brand welke onlangs gewoed heeft in magazijnen te Charenton, waarbij grote partijen levensmiddelen, van de Ameri kaanse vriendschapstrein, voor een waarde van zeshonderd mil lioen francs, opgeslagen door de „Entraide Fcancaise" en bestemd voor kinderen en ouden van da gen, verloren gingen. Door bla den van verschillende richtingen worden vermoedens van kwaad willigheid geuit. Volgens Amerikaanse function- narissen erkennen de V. S. geen territoriale rechten in de Zuid poolgebieden. Zij waren echter voor het Britse voorstel, dat het geschil tussen Chili en Argenti nië enerzijds en Engeland ander zijds voor het Internationale Ge rechtshof gebracht zou worden. Amerika tracht een strikte neutraliteit te handhaven. Per soonlijk hoopt men in kringen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S., dat Argentinië zijn eisen docc het Internationale Gerechtshof zal laten onderzoe ken en dat ,er geen incidenten zullen plaats hebben waardoor de kansen op arbitrage worden ver kleind. AXEL. Jaarlijkse Wint "rui Doering Chr. Harmonie „Hosanna." Dinsdagavond had in het „Cen trum" de jaarlijkse uitvoering dezer vereniging plaats, onder leiding van de heer J. Ie Feber, die in zijn welkomstwoord wees op de verdienstelijke prestaties die in het afgelopen jaar 1947 docr de harmonie waren behaald. In zonderheid werd stilgestaan bij de concours-resultaten behaald te Wemeldinge en Temeuzen. Beide brachten de vereniging met een sprekend aantal punten de eerste prijs in de tweede afdel'ng, in Ter- neuzen zelfs (wat de bescheiden praeses eir niet bij vertelde) met lof der jury. In 1948 zal „Hosanna" in de lste afdeling ..Harmonie" uitko men. De voorzitter deelde nog mede dat de contributie voor do nateurs naar alle waarschijnlijk heid op een algemeen minimum van 2,50 zal worden gesteld. Hierna bracht de harmon'e on der de begaafde leiding van haar Directeur, de heer P. J. Brakman, een keurig programma ten geho re, waarop een drietal concours- nummers voorkwamen. De uit voering van dit met zorg en nauwgezette oefening ingestu deerde programma liet ons bij vernieuwing de vorderingen ho ren, die onder leiding van deze dirigent de vereniging nog steeds maakt. De begaafde wijze waar op het programma tot in onder delen werd afgewerkt bezorgde het korps en de directeur na elk nummer dan ook een geestdriftig applaus. Het is aan seen twijfel onder hevig, dat „Hosanna" ook in de hogere afdeling in 1948 een goed ,,'t Is heel interessant, maar we schieten er niet veel mee 9P- Gaat u daar maar op de sofa zit ten, dr. Holmes en probeer dat zaakje hier maar een poos te vergetenZiezo, El, laten we nu die rommel eens bekijken, waar jij al in gesnuffeld hebt." Ellery smeet zijn half-opge- rookte sigaret door het open staande raam en liep om de schrijfmachine heen, tot naast de bureaustoel waar het lichaam van ar. A.avier zich bevond. „Kijk daar eens naar", zei hij, terwijl hij op de grond wees. De inspecteur keek, ging dan plotseling" tamelijk veri€st, op zijn hurken zitten en pakte de naar beneden hangende rechter arm van de dode beet. Die arm scheen van staal te zijn; hij had de grootste moeite om hem te be wegen. Hij nam de hand van de dode vast. De hand was tot een vuist ge bald. Drie v.'ngers ie middel vinger, ringvinger en pink wa ren vast in de palm gedrukt. Tussen wijsvinger en duim hield de vermoorde dokter een gerafeld stukje stijf papier geklemd. „Wat is dat?" mompelde de in- figi>ur maken. Als slot van de avond werd een 'blijspel opgevoerd, getteld: „Worst en aristocratie", hetgeen de lachspieren danig in beweging bracht en waarin verschillende executanten blijk gaven ook op de planken succes te kunnen boeken. Vermelden we nog een welge slaagde tombola, d'e de pauze vulde en ëen extra-muzikaal kwartet-nummer van een 4-tal koperblazers, op verdienstelijke wijze vertolkt, waarmede „Hosan na" andermaal een mooie avond aar haar leden en huisgenoten heeft geschonken. BRUINISSE. Vergadering Bond van Oorlogsslachtoffers. In Bruinisse heeft de plaatselij ke afdeling van de Bond van Oor logsslachtoffers vergaderd. Rector Schoenmakers, uit Roo sendaal, de propagandist van het Zuidelijk blok, gaf een toelichting op het wetsontwerp voor de ver goeding der oorlogsschade. Hij sprak als zijn mening uit, dat het billijkheidsgevoel eist, dat de lasten gelijk worden verdeeld. EEDE. Coöp. Vlasserjj ln gebruik genomen. Maandagmiddag werd in tegen- woord:gheid van B. en W. van Aardenburg, het bestuur van Ned. Volksherstel en het bestuur, der coöperatie, de coöperatieve vlas- serij in gebruik genomen. Burgemeester Van Dongen hield hierbij een openingsrede, waarin hij wees op de noodtoe stand die onder de kleine vlassers heerste door de verwoesting van specteur en hij probeerde het stukje papier uit die twee vin gers los te maken. De vingers hielden echter stevig vast. Grom mend nam de oude heer met zijn ene hand de du:m en met zijn andere hand de wijsvinger vast en trok nu uit alle macht. Ein delijk slaagde hij er in om ze een paar millimeter uit elkaar te brengen. Het, papiertje fladderde op de grond. Hij raapte het op en ging rechtop staan. „Nee maar. 't ia een stuk van een kaart! riep hij teleurgesteld uit. ...Tuist," zei Ellery kalm. „Dat schijnt u nogal tegen te vallen, papa. Maar dat is toch niet no dig. Ik heb zo 't idee, dat het veel meer betekent dan je zo zeg gen zou." Het was de helft vein schoppen zes. De inspecteur keerde de kaart om, aan de achterkant stonden bonte figuren van in elkaar lopen de bloemen. Hij keek naar de kaarten op de schrijftafel, ook daar dezeUde figuren. Nu keek hij vragend Ellery aan, die knikte. Zij hepen naar voren en pakten de dode vast. Nadat ze hem wat op gelicht hadden van het schrijf tafelblad, duwden ze de draaistoel hun bedrijfjes tengevolge van de oorlogshandelingen. Uit deze nood is voortgekomen dat deze kle'ne ondernemers zich aaneen sloten in een coöperatie en toen Volksherstel een bedrag van 20.000 beschikbaar stelde, werd overgegaan tot de aankoop van een moderne turbine. De verenigde vlassers zorgden door het nemen van aandeeltjes voor het verder benodigde kapi taal en hieruit* werden bestreden de kosten van het gebouw en ver dere installatie. Na het uitspreken van deze rede stelde de burgemeester het bedrijf in werking. De d'recteur van de afd. Zee land van Volksherstel, de heer Visscher sprak zijn voldoening uit dat Volksherstel door het te- schikbaar stellen van 20.000 het mogelijk had gemaakt, dat thans de nijvere vlassers van Eede weer hoopvol de toekomst kunnen tege moet zien. Na deze officiële ope ning verenigde het gezelschap zich aan een koffiemaaltijd. KOEWACHT. Uitslag biljartprijskamp. Alhier had in het Café bij A. van Hove een biljartprijskamp plaats, waaraan 32 spelers, deel namen. De uitslag was: 1. Alb. de Vos en Aug. IJse- baert; 2. Jul. Herman en Aug. Apers; 3. Em. Poppe en J. de Guchteneire; 4. Jos. Baert en Remi la Heine (Overslag). Hoogste serie A. de Vos 23 car., 2e hoogste serie Bm. Poppe 15 car. OOST- EHY W. SOUBURG. [Het ontslag van de gemeente-secretaris. De oud-gemeente-secretaris van Oost- en West-Souburg, de heer J. C. G., die wegens tekortkom* gen bij de vervulling van secretarisambt op 6 December '2 door B. en W. word ontslagen JI van dit besluit in beroep i3 Z gaan bij het Ambtenaren-Gerecht en bij de Centrale Raad van B»! roep te Utrecht, heeft than»'m deze raad om herziening van dl uitspraak vereocht. Als argumenten voerde hij o» aan, dat men niet voldoende reb ning heeft gehouden met de pa chische druk, waaronder hij heeft moeten werken tengevolge vu ambtelijke, maatschappelijke huiselijke omstandigheden." i Zowel het Amibtenarengerwfl als de Centrale Raad van Beroer hebben destijds het ontslag grond geacht. B. en W. van Souburg hebba ;mn de raad voorgesteld in ver band met deze zaak een besluit voor het voeren van een rechts» ding tegen G. te nemen. SAS VAN GENT. Goed afgelopen Dinsdagmiddag stortte op on- verklaarbare wijze plotseling dt trachter van de losinstallatie ra» de Superfosfaatfatoriek naai k». neden. Persoonlijke ongeluk»;» deden zich niet voor, de materiële schade is echter nogal aanzienlijk ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpei. Als gevonden gedeponeerd het Postbureau der Rijkspolitie tl Zaamslag: kinderportemonnale, inh. 1 gulden en 1 versnapering» bon; zak pootaardappelen (ge- keurd In kl. A), p. v. d. Voorde Zaamslatgveer B 32. Op de Zwijndrechtse vellfty is de eerste veldsla aan gevoerd SUIKERDIEVEN GEARRESTEERD. Enige weken geleden ontdekte men bij de N.V. Duintjer, W'lkens Meihuizen en Co., aardappelmeel- en dextrinefabrieken te Veendam, dat er grote hoeveelheden drui- vensuiker uit de fabriek werden gestolen. Allerlei speurwerk bleef aanvankelijk zonder succes. Dezer dagen echter hielden twee sur veillerende agenten een tweetal arbeiders van de fabriek aan. die in hun rrjwieltassen gestolen drui- vensuiker bleken te vervoeren. Beiden, de 31-jarige H. L. en de 26-jarige J. P., werden in arrest gesteld. De beide daders waren op weg naar de 33-jarige P. S„ aan het Beneden-Oos'terdiep. De gehele nacht zette de politie het onder zoek voort. P. S. werd het eerst uit zijn bed gelicht en ingesloten. Voorts werden nog gearresteerd de 23-jarige D. Z„ de 22-jarige A. K„ de 44-jarige L. W. en de 34- jarige molenaari H. L. Laatstgenoemde deed niet mee aan de diefstallen, doch kocht het gestolene op, om het met flinke winst weer aan bakkers te ver kopen. De dieven gingen als volgt te werk. Bij avond wierpen zij, die in de nachtploeg werkten, baaltjes van 50 kg- over de om heining, welke arbeiders van een andere ploeg weghaalden en eerst verstopten aan de zuidzijde van de spoorbaan. Weer anderen zorgden dan ln het donker voor het verdere vervoer. Op deze wij ze werd ongeveer 700 kg u't de fabriek gestolen. Ook verleden jaar zijn reeds op grote schaal dergelijke diefstallen gepleegd. FRAUDE OP POSTKANTOOR. Enige tijd geleden werd op het postkantoor te Enschedé, een fraude met postwissels ontdekt. De Rijksrecherche heeft in sa menwerking met de politie van Enschedé een onderzoek inge steld. dat thans heeft geleld tot de arrestatie van de postbeambte F E. Deze heeft ibekend een reeks manipulaties met postwis sels te hebben uitgevoerd tot een een stukje achteruit en lieten dan het bovenlichaam weer zakken, zodat alleen het hoofd nog op de rand rustte. Nu lagen alle kaar ten vrij. „Schoppen zes kwam hier van daan, zoals u ziet," mompelde El lery. Hij wees naar een stapeltje kaarten. Blijkbaar was dr. Xa vier verdiept geweest in een spel letje solitaire, vóór de moord ge pleegd werd. Het gewone spel, waarbij 13 kaarten op stok blijven liggen, waarvan de speler er tel kens één mag draaien en dan nog v:er kaarten met de plaatjes naar boven naast elkaar en een vijfde kaart apart. Het spel was al vrij ver gevorderd. De tweede kaart "v an het groepje van vier was kla veren tien. Daarorfder, de tien gedeeltelijk bedekkend, lag harten negen, daaronder schoppen acht, dan ruiten zeven, dan was er een open plek. en tenslotte volgde ruiten vijf. „De zes la°- tussen ruiten zeven en ruiten viif," mompelde de in specteur. .Juist, dus hij haalde de kaart uit dat rijtje. Ik snap niet... Waar is de rest van die schoppen zes?" vroeg hij plotse ling. bedrag van enkele du'zenden gul dens. Het onderzoek in deze zaai wordt met kracht voortgezet Vierlingsbeek, het Brabants» dorpje, dat zo zwaar getroffei werd tijdens de bevrijdingsdagen, wordt nogal eens in zijn rust ge stoord door ontploffende grana ten of mijnen, maar dezer dage» stiet de landbouwer D. met zijl ploeg op een landmijn, die niet ontnlofte. Natuurlijk was d» landbouwer blij, dat hij aan de dood ontsnapt was en hij ploegde ru» tig voort, tot dat hij tot zijn ont steltenis even later een granaat van 50 kg omploegde, dia gelui- kig evenmin ontplofte. Motie van Nederl. artsen. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde heeft de volgende motie ter ken nis gebracht aan de leden dei Staten-Generaal en van de Mi- Eerste en Tweede Kamer van d» nister van Binnenlandse Zaken: „De Nederlandse artsen, li vergadering bijeen op de alge mene vergadering der Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, geven «1» hun mening te kennen, dat de heersende woningnood een zeer ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid" zoal» hen dagelijks 'b.vjkt uit de gevol gen, die zich onder andere uitel in sterke demora'isatie es vel» stoornissen van geestelijk evfc- wicht, benevens toeneming va« geslachtsziekten en tuberculose, dat bij het thans bestaand» tempo van de wederopbouw fllt leidt tot een catastrophale toe stand, dat mede daarom het probleem van de volkshuisvesting ee» uiterst belangrijk binnenland» vraagstuk is, dat desnoods met voorbijga» van andere belangrijke probiemea onmiddellijke en radicale behan deling vereist." „Op de grond achter de schrijf tafel," zei Ellery. Hij Ten om d« schrijftafel heen en bukte zich. Toen hjj weer recht stond, hield hij een ineengefrommelde kaart in zijn hand. Hij streek die weer glad en legde ze tegen het stuk dat uit de rechterhand van d« dode gegleden was. Ze paste» precies in elkaar, er was geei twijfel mocelijk. Evenals op het gedeelte uit de hand van de dode, vertoonde zich ook op het ga- kreukte stuk een ovale vingeraf druk Zo te zien de afdruk vaa een duim op allebei. Als de twea helften aan elkaar gelegd wer den, dan zaten d;e afdrukkei recht tegenover elkaar en wezea schuin in de richting van d» scheur, die de kaart in tweeëa verdeelöe. „Die vlekken komen natuurlijk van ziin vingers, toen hij de kaart verscheurde," ging de inspecteur peinzend door. Hij onderzocht de duimen van de dode. „Ja, dia ziin vuil. dat komt van dat ver vloekte roet van die brand, alle* z't er vol van. Nu zie ik ook wat jij bedoelt, El." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2