de avonturen van bim in groenland PHMSHAVE Gigantische Cigarettensmokkelarïj naar bezette Duitsland Internationaal complot van grote afmetingen De regeling der huisslachting Terugbetaling consumentencrediet Wall, ren gt Je ÜtaJic PREDIKBEURTEN De stand der stakingen in België Toch qpheime besprekingen? SPORT Terwijl Bim, verheugd eindelijk weer eens (bij zijn ouders te zvjn. een torief schreef aan zijn geliefde tantes Alida en Eulalia, had Wicked juist enige treffende «taaltjes van zijn hypnotisaer- kunst ten beste gegeven. Hij had de mensen in de zaal laten puffen van hitte en bibbe ren van kou, hij had ze tal van illusies voorgetoverd. Zorgvuldig had hij echter ge meden, zijn blik tijdens deze voor proefjes op Basli te laten vallen, met het gevolg, dat de detective niets had gevoeld van Wickeds vreemde krachten. Wicked nam nu zijn meest ar rogante houding aan, stak zijn puntneus in de lucht en riep: „Wie van de aanwezigen durft het te wagen, de kracht mijner Zoals reeds in enkele summiere berichten verleden week ge meld, ia in Duitsland een „wijd vertakt, goed georganiseerd, in ternationaal complot" van siga ret tensmokkelaars ontdekt, dat rijn weerga in de zwarte sigaret- tenhandel nog niet heeft gehad. Onder een dekmantel met een bijzonder officiële tint werden millioenen Amerikaanse sigaret ten naar Rotterdam en Antwer pen verscheept om van daaruit per vrachtauto door Duitsland naar de z.g. afnemers in Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Oosten rijk te worden getransporteerd. Onderweg werden ze dan in Duitsland uitgeladen en verdwe nen in de zwarte handel. De organisatoren van dit com plot zijn verscheidene doorgewin terde zakenlieden en expeditie- firma's in verschillende aan Duitsland grenzende landen. Voor 4e „leider van de bende" ziet de politie een man van vroeger Let- tische nationaliteit aan, die zich volkomen legaal in Brussel op houdt en tot dusverre tussen de mazen van het Belgische justi tiële net wist door te glippen. Diverse politie-organen uit verschillende landen van Europa brengen op het ogenblik maat regelen ten uitvoer, waarmede zij het gehele complot hopen op te rollen. De Nederlandse rijksrecherche m de persoon van inspecteur G. Lodder heeft in dit speurders- werk, dat reeds 9 maanden voort- huurt, in samenwerking met ka pitein B. W. F. de Beaufort en 2 wachtmeesters van de rijks politie te Amsterdam, het groot ste aandeel. De smokkelaars bestelden bij Amerikaanse cigarettenfabrieken grote partijen van Praag, Boeda pest of Wenen uit. Op de nor male wijze werden deze ladingen naar Rotterdam of Antwerpen verscheept, waar ze verzegeld en wel als transito-goed in douane loodsen werden opgeslagen tot de Heren uit de Balkan opdracht gaven aan een Nederlandse of Belgische expediteur de vracht op «en truck te laden en bijv. naar Praag te vervoeren. (Hoeveel van de zendingen daar inderdaad arriveerden staat niet vast, zeker is, dat vele ervan de Tsjechische grens niet bereikten «n ergens in Duitsland, waar ci- garetten in deze na-oorlogse tijd bijna in de letterlijke zin des woords alleen met goud betaald kunnen worden, werden uitge laden. Voor de medewerking ont ving- de chauffeur dan 500 dollar. Uiteraard is het enige straf bare feit, dat hiermede gepleegd wordt het frauduleus invoeren van cigaretten in het bezette Duitsland. De Nederlandse ex pediteurs bijv., die dit transito- goed uit Rotterdam naar Duits land vervoerden, hebben voor da Nederlandse wet geen strafbaar feit gepleegd, indien ze hun lading in Duitsland achter laten. Ten opzichte van de Amerikaan se bezettingsautoriteiten, die nu eenmaal de frauduleuze invoer hebben verboden, maken zij zich wel aan een strafbaar feit schul dig- Het onderzoek is nog In volle gang, omdat de finesses van de organisatie nog lang niet alle be kend zijn. Met zekerheid kan reeds worden gezegd, dat in de verschillende landen „wilde" ex pediteurs in bet complot be trokken zijn geweest. Hoe de smokkelaars de afreke ning aan hun vele medewerkers en .speciaal de betaling van de cigaretten in .Amerika wisten te regelen, staat nog niet geheel vast. Voor zover het wel hekend is vormt het wegens zijn gecom pliceerdheid een hoofdstuk apart. Intussen is eveneens komen vast te staan, dat zonder enige over drijving gesproken kan worden van honderden millioenen cigaret ten, die op deze frauduleuze wijze op de* zwarte Duitse markt te recht zijn gekomen. Politiemannen in de rol va'a chauffeurs. Ruim 9 maanden geleden deden zich op de A.T.O.-lijn Amsterdam- Praag van Van Gend en Loos eni ge kleine onregelmatigheden voor. De directie stelde zich in veroindmg met de Procureur-Ge neraal te Amsterdam, Mr. Dr. J. A. van Thielt, die inspecteur Lod der van de rijksrecherche op dracht gaf de zaak in onderzoek te nemen. Deze laatste stelde een val op. Hij schakelde met medeweten en goedkeuring van de directie 2 wachtmeesters der rijkspolitie als chauffeurs op de trans-continentale lijnen van Van Gend en Loos in, die de opdracht kregen zich te laten omkopen zo iemand daartoe ernstige pogingen aan mocht wenden. Inderdaad spraken tussen Keu len en Frankfort in Juli j.l. 'n Ne derlander (die by de Unrra zeide te hebben gewerkt) en een Roe meen een dezer wachtmeester- chauffeurs aan en namen hem in het complot op. De wachtmees ter lichtte echter een Amerikaans officier in. Het bleek, dat de smokkelaars van de wachtmees ter tegen rijke vergoeding niets anders verlangden, dan dat hij er voor zou zorgen ingedeeld te worden bij het vervoer van be paalde zendingen cigaretten, die verzegeld en wel in een douane loods te Rotterdam lagen opge slagen. Op zijn reis door Duits land zou hij dan van deze ladin gen worden ontdaan. Aangezien dit laatste voor de Nederlandse wet niet strafbaar is, deed zich toen het probleem voor of de Nederlandse justitie zich met een dergelijk verzoek kon in laten. Daartoe werd echter be sloten nadat de Amerikaanse be- zettings-autoriteiten een desbe treffend speciaal verzoek tot de procureur-generaal hadden ge richt. Vóór het zover was, waren enige maanden verlopen en toen nog duurde het geruime tijd al vorens de gelegenheid zich voor deed in samenwerking met de Amerikaanse M.P.'s de smokke laars op heterdaad te betrappen. Het betrof ditmaal slechts een kleine zending: 1 millioen ciga retten, die ter camouflage voor Praag bevracht waren en die ruim een week geleden door de 2 wachtmeesters in een A.T.O.- truck in opdracht van de bende naar een kamp voor „verplaatste personen" in de buurt van Augs burg moesten worden gereden. De Amerikanen namen geen halve maatregelen nu zich de kans voordeed enkele kopstukken te arresteren. Zij omsingelden in het geheim met een uitgebreid cordon M.P.'s het gehele kamp en toen de wagen binnen de om heining was en uitgeladen werd, grepen zij in en arresteerden 8 leden van de organisatie, waar onder enkele, die in het complot belangrijke posities bekleedden. Intussen beweegt de leider, de vroegere Let, zich nog vrijelijk in Brussel. Dat hij de touwtjes van de organisatie in handen had, staat voor de rijksrecherche vast. De Belgische politie heeft hem reeds enige malen aan de tand gevoeld, maar tot dusverre heeft hij volgehouden een bona-fide zakenman te zijn. Wellicht zal confrontatie met de beide wachtmeesters resultaat hebben. Dat het werk van de heide wachtmeesters in deze affaire geen sinecure is geweest, blijkt wel uit verschillende ervaringen, die zij hebben opgedaan. Zo wis ten ondernemende Duitse dieven, tijdens een rit tegen een heuvel van een autobaan, op de aan hangwagen te springen, het zeil open te snijden en enkele kisten met goederen (het waren ditmaal geen cigaretten) op de weg te werpen. (Ingez. Med.) ogen van nabij te voelen?". Wicked's woorden waren nau welijks koud in de lucht of Mugli Basii stond van zijn stoel op. „Ik kom wel even, moesoog," riep hij en zijn stem klonk als een naderend onweer. Wicked deed alsof hij de beledi ging niet had gehoord en wachtte rustig op de komst van de detective. Daar de goederen voor Boeda pest bestemd waren, moesten de wachtmeesters door Tsjecho-Slo- wakije naar Hongarije rijden. Bij de Tsjechjsche grens vertrouwde de douane de zaak niet. De op gaarheid berustende verklaring van de vermissing der goederen wekte argwaan met het gevolg, dat een der heide wachtmeesters door de Tsjechische politie werd gearresteerd. Het kwam hem minder wenselijk voor zijn ware indentiteit te openbaren, zodat hij alle consequenties van een van smokkelen verdachte chauffeur moest ondergaan. De Tsjechen gaven hem echter gelegenheid door te rijden naar Boedapest. De wachtmeester nam het zekere voor het onzekere en keerde on middellijk met een bjj het A.T.O.- kantoor aldaar gestationneerde lege truck naar ons land terug, zodat hij niet op de terugweg van Boedaoest ten tweede male Tsj-el cho-Slowakije zou moeten aan doen. Zijn collega, aan wie de Tsjechen geen haarbreed in de weg hadden gelegd, bracht de beroofde truck naar Hongarije. Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Alleen de steker in 't stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoon lijk overtuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: N.V. PHILIPS' VERKOOP" MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Het Districtsbestuur voor Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Stich ting voor de Landbouw w'l de aandacht op het volgende vesti- g-en. In tegenspraak met hetgeen door het Bedrijfschap voor vee en vlees in de pers is gepubli ceerd, verschilt de huisslachtings-/ regeling voor de periode 1948-'49, zoals die is uiteengezet in de in structies aan de districts- en plaatselijke Bureauhouders, aan merkelijk van die voor de afge lopen periode. De perspublicatie, die uniform is voor het gehele land, is in zoverre misleidend voor de betrokken personen, dat hierin niets blijkt van een om vangrijke inkrimping van het aan tal nieuw uit te reiken huisslacht- vergunningen. De feiten, zoals die blijken uit bovengenoemde in structies uitgaande van de Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, liggen evenwel geheel anders. Hierop wenst het Districtsbestuur alle bij de huisslachting betrokken personen attent te maken. In de nieuwe regcl'ng is het fe't, dat men in de voorafgaande jaren varkens heeft geniest in het geheel niet meer van door slaggevende betekenis. De bepa ling, dat aan iemand die verleden jaar mocht slachten, thans zon der meer wederom een vergun ning mag worden toegewezen, is niet meer van kracht. M.a.w. het historische recht is geheel verval len. Ten aanz'cn van de personen behorend tot de z.g. A-groep i3 de situat'e vrijwel ongewijzigd. Moeilijk uitvoerbaar en ook aan vechtbaar ia echter de bepaling dat de losse landarbeiders, om voor een huisslachtingsvergunning- in aanmerking te komen, tenmin ste 8 maanden in de land- en tuin bouw werkzaam moeten zijn. Veel ongunst'ger is de nieuwe regeling voor de personen beho rend tot de B-groep. Hieronder vallen alle personen, die geen landbouwer, tuinbouwer, landar beider, tuinbouwarbeider of pol- derarbeider zijn. Als e's wordt ge steld dat deze minstens 40 are bouwland bezitten, waarvan 25 are beteeld met aardappelen, gerst, rog'ge of mais. De opbrengst van deze, in eigen exploitatie'ge teelde producten dient een aan merkelijk deel van hun inkomen uit te maken. Duidelijk is, dat bij uitvoering van de nieuwe regelingen ten aanzien van de personen van de B-groen slechts weinigen van hen, d'e in de afgelopen jaren een huis- slaehtvarken konden mesten, voor een vergunning in aanmerking komen. Het Districtsbestuur wil er met nadruk op wijzen dat hierdoor een groot aantal land arbeiders en vrijwel allen die. hoewel zelf niet direct in de land bouw werkzaam zijnde, uit hoofde van hun beroep door de landbouw hun bestaan vinden (zoa's smeden en wagemakers), in ernstige mate werden gedupeerd. Het Districtsbestuur, als advies commissie aan de P.V.C. toege voegd, kan met de nieuwe rege ling niet instemmen en acht een herziening, zodanig dat een ver ruiming mogelijk wordt van de toewijzingen voor een huisslacht- vergunninlg, in het bijzonder voor de personen van de B-groep, nood zakelijk. Bij: de huidige regeling kan niet verwacht worden dat de adviserende taak van het Dis trictsbestuur op, voor de land bouw, bevredigende wijze, kan worden uitgeoefend. Het bestuur van de K.A.B. heeft een telegram gezonden aan de directeur van het centraal bureau consumentencrediet te Den Haag, waarin opgemerkt wordt, dat de herziene regeling der terugbetalingen van het con sumentencrediet grote ontstem ming wekt als gevolg der incon sequenties en onbillijkheden in deze regeling. Voor vele gezinnen zijn de vastgestelde terugbetalingen, al dus het telegram, volgens de thans geldende normen en gege ven de bestaande spanning tus sen lonen en prijzen, ondraaglijk geworden; vooral de verhoogde terugbetalingen voor 2 Februari. Geconstateerd wordt, dat de nieuwe regelingen de uitvoering bemoeilijken. De K.A.B. dringt daarom aan op onverwijlde algehele herziening der ondeugdelijk geworden tabel len en hernieuwde beoordeling gelijkelijk voor alle gevallen en ingang van de herziening op 2 Februari voor allen. DONDERDAG 19 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Piano; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.25 Verv. KI. v. Beeck; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Omroep orkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 Ancora trio; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio Jeugdjournaal; 17.30 Orgelconc.t 18.00 Holl. emigr. in Canada; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Vaart der volken; 19.45 R. V. D.; 20.00 Nieuws; 20.05 Steravond; 21.15 Familiecom- petitie; 21.45 Verv. Steravond; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondover denking; 23.00 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Vraaggesprek; 11.20 Gram.; 12.00 De Kwintetsrpelers; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf: 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.30 The Romancers19.15 Gram.; 19.30 Radio-Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. Orkest; 21.15 Hoorspel; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Volgens de Daily Telegraph zouden de besprekingen gaan over „het economisch aspect van de binnenkort te voeren onder handelingen tussen de Verenigde Staten en Benelux en andere lan den, en misschien ook over het plan-Marshall in zoverre dit be trekking heeft op het economisch herstel van Duitsland". De Daily Telegraph meent dat er reden is aan te nemen, dat „de Sovjet- Unie, spijt haar misleidende pro paganda, meer belangstelling zou tonen voor de economische hulp aan Europa dan Moskou wel wil toegeven." DONDERDAG 19 FEBRUAKL Oud- Geref. Gemeente. Temeuzen: 7.30 u. Ds. A. de Reu ver. Winterlezing. Achille van Acker, de Belgi sche Minister van Arbeid a.i., heeft Dinsdagavond in de Kamer van Afgevaardigden de Belgische communistische partij verweten, dat zij in de huidige staking „vol gens bevelen uit Moskou" te werk ging. Het personeel van de Belgische gas- en electriciteitscentrales, die sinds Donderdag in, staking zijn geweest in verband met een eis tot 5 loonsverhoging, zijn Dins dag weer aan het werk gegaan, hoewel enkelen besloten het „langzaam-aan" te doen. Het Brusselse trampersoneel, dat dreigde het werk te zullen neerleggen uit protest tegen het regeringsbesluit, de employé's van de gas- en electriciteitsbe- drijven te mobiliseren, heeft Dins dag eveneens van stak'ng afge zien, terwijl enige mijnen, die stilgelegen hebben, weer in be drijf zijn. Een staking die nog niet opge lost is, is die van de 30.000 Bel gen, die dagelijks de grens pas seren om in fabrieken in Noord oost Frankrijk te werken. Zij beweren, dat zij tengevolge van de valudatie van de franc een loonverlies lijden van 45 De staking, die reeds acht dagen duurt, wordt, hangende onder handelingen in Parijs, voortgezet. De diplomatieke redacteur vah de „Daily Telegraph" meent in het ochtendblad van Maandag te kunnen bevestigen dat te Berlijn geheixe besprekingen worden gevoerd tussen de Sovjet-Russi sche regering en de geallieerden, ondanks de Zondag van de zijde der Soviet-Russische en Ameri kaan autoriteiten gegeven for- meLe ontkenning. SCHAKEN» Zaterdag j.l. is er een schaak wedstrijd te Middelburg gehouden tussen het personeel der P.Z.E.M., Centrale Sluiskil en het P.Z.E.M.- personeel van het kantoor te Mid delburg. Zoals te verwachten was, wa ren de Middelburgers sterker dan hun collega's uit het zuiden. Er werd aan 11 borden gespeeld met als uitslag: Ir. G. de RegtH. Voorhans 10 W. Flissebaaltje A. Wullems 10 J. de KoningJ. Franqois 10 J. HofmanA. Leenhouts 10 J. HeerenM Niissen A. StrubbeJ. de Kleijn 10 J. JansenJ. Meijers 01 M. v. d. Buuse W. H. Leenhouts 01 B. de JongeM. Millenaar 10 J. BlokA. Hofman 10 P. MaljersD. Sanderse 10 Uitslag 8%— Een revanche-wedstrijd', waar naar de Zeeuws-Vlamingen met verlangen udtzien, zal waarschijn lijk over enkele weken plaats- vin den. SCHAAKCLUB V.&V. Propaganda-avond. J.l. Woensdag had de Sluiskilse Schaakvereniging V.S.V. een gast, n.l. de heer L. G. Eggink uit Den Haag. De heer Eggink is tijd schrift-commissaris der K.N.S.B. en één der steunpilaren van het Nederlandse schaakleven. De voorzitter van V.S.V. hield een korte inleiding en gaf daar na het woord aan de heer Eggink. De spreker die een interessante voordracht hield, over de groei en bloei van het Nederlandse schaak leven en van de K.N.S.B. in het bijzonder, had een aandachtig gehoor. Natuurlijk kwam ook de strijd om de wereldtitel ter sprake; het zal voor onze landskampioen, Dr. Euwe, een harde strijd worden. De heer Eggink wekte de leden van V.S.V. op eens een kijkje te komen nemen in de grote zaal van de Haagse Dierentuin, als de strijd aan de gang is. Na de voordracht speelde de heer Eggink aan 14 horden si multaan, won 9 partijen, 1 remise en verloor er 4. Een goed resul taat, gezien de leeftijd van de simultaanspeler en 'het hoge tempo waarin werd gespeeld. De kampioen van V.S.V. speel de aan 4 borden simultaan en won alle partijen. De avond werd gesloten met een gezellig1 schaakpraatje, met de heer Eggink als middelpunt. Er werd bewezen dat ook in de schaakwereld heel goede humSr bestaat. V.S.V. l^an terugzien op een goed geslaagde propaganda- avond.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3