De Siamese Tweeling SAHAPIRIN HENRY WALLACE UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS spreekt te New; York Volksvertegenwoordiging D? Zuiderkruis aangekomen Amerikaanse matrozen verdronken? Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg STEEKPARTIJ TE HOOFDDORP. McNeil beantwoordt vragen I'd Je volkswijk Bronx, in de «tad New York, heeft de stichter van „de derde partij" in de Ver. Staten, de voormalige Minister Henry Wallace, een rede gehou den, waarin hij te kennen heeft gegeven, dat „het kwaad van de Truman-leer elke dag duidelijker" werd. Naar Wallace's mening, zo gaat Tass voort, is de houding der Amerikaanse regering ten aanzien van Palestina hef resul taat van het streven van Tru man's kabinet „de petroleum- trusts" te dienen. Hetzelfde geldt voor de Amerikaanse politiek ten opzichte van Irak, Saoedië-Arabië en El Koweit. Woordelijk wordt het volgende uit Wallace's rede aangehaald; „iHet is ter verdeel - ging van deze petroleum-belangen tegeni enigerlei democratische be weging, die reactionnairen, fas cisten en feudale heren bestrijdt, dat wij geld. wapenen en thans manschappen in de Middellandse Zee gooien. Dit is de reden, dat er wapens naar Turkije' worden gezonden, dat een corruptie re giem in Griekenland wordt onder steund en dat er bases in het oos ten van de Middellandse Zee wor den aangelegd." Aangaande Bevin verklaarde DIT DE TWEEDE KAMER De herziene pensioenregeling der tasijnwerkers. De Tweede Kamer heeft giste ren behandeld het ontwerp van wet houdende bepalingen tervoor- z!er'n<=' in de dekking der lasten, voortvloeiende uit de herziene pensioenregeling der mijnwerkers. IDe heer Maenen (K.V.P.) vraagt o m., of het niet gewenst ia een algemene verhoging der pensioenen tot stand te brengen. Voorts doet hii een beroep op de Minister, om de totstand koming van een fonds voor de mijnbeamb- ten te bevorderen. De M'nister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, «egt van mening te zijn, dat de kwestie van verhoging een alge meen vraagstuk is, dat in breder verband onder het oog moet wor den gezien. Voorts deelt hij mede. dat de Regering er naar streeft een regeling voor de beambten te bevorderen. Het ontwerp wordt daarna «.h.e. goedgekeurd. Conversieleningwet 12)48. Voorts is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van het rijk ter conversie van uit staande schuld. De heer Teuling (K.V.P.) be toogt o.m„ dat de vrijwilligheid bij deze conversie-operatie niet de volle betekenis voor de markt verhoudingen heeft als voorheen het geval was. Hij vraagt voorts, of het de bedoeling is de operatie in de loop van 1948 geheel af te werken en haar dus te beperken tot dit jaar. Een ander groot bezwaar acht de heer Teulings, dat de institu tionele beleggers afhankelijk (ge maakt worden van de regerinsr. De heer De Wilde (A.-R.) sluit zich in het algemeen bij het be toog van de heer Teulings aan. Als we lenen moeten we ook «flossen, betoogt spr., daardoor zal oo.k eèn valse schijn vermeden worden. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck. verklaart, dat het de bedoeling is aan de vrijwillig heid ten volle recht te doen we dervaren. Hij wijst er op. dat door de voornaamste institutionele beleg gers belangrijke bedragen aan de schatkist zijn toevertrouwd vol gens speciale arrangementen. -Door deze arrangementen kon den spaarbanken en boerenleen- Wallace, dat deze niet tegelijker tijd verrader en held der demo cratie kon zijn, zodat het lastig werd, wanneer iemands Bevin's „perfiditeit in 't Midden-Oosten'' wil laken en tegelijk zijn voorstel len voor West-Europa zou willen toejuichen. 3000 Personen woonden de ver gadering bij, terwijl nog 5000, voor wie geen plaats meer in de zaal was, bulten de speech van Wallace volgden. Daartoe waren luidsprekers aangebracht. Door ELLERY QUEEN. 30) (Nadruk verboden.) De Inspecteur keek vervolgens ée magere, oude man met een soort onpersoonlijke nieuwsgierig heid aan. Bones staarde naar het dode lichaam van zijn vroegere meester en hij leek meer op een lijk dan het lijk zelf. D,e stomp jes van zijn gele tanden waren te zien in de zwarte mondholte. Zijn ogen stonden glazig. Dan kwam hij weer hij en nu scheen een vreemd soort woede bij hem op te komen. Hij maakte een paar gelirdloze. bewegingen met zijn' lippen, tot hij ineens een hees en dierlijk geluid uitstiet. Dan keer de hij zich om en rende door de open deur. Ze hoorden hoe hij door de gang holde en opnieuw banken tegen een zeer aanneme lijke rente overtollig geld in de schatkist storten, zolang nog geen beslissing over belegging op lan gen termijn is genomen. De toestanden, zo verklaart de Minister voorts, zijn niet zo ver anderd, dat nu met hogere rente gewerkt zou moeten worden. Wat de door de heer Teulings bepleite beperking van de werkingsduur der wet tot 1948 betreft, ver klaart spreker daartegen bezwaar te hebben. Bij de replieken verklaart de heer Teulings (K.V.P.), niet zeer te zijn geïmponeerd door het be toog van de Minister. Met klem blijft hij erop aandringen lang zamerhand tot een betere rente- standaard te komen. Nadat Minister Lieftinck zijn standpunt nog nader verklaard heeft, verdedigt de heer Teulings (K.V.P.), een amendement be ogend de werkingsduur van het wetsontwerp te beperken tot één jaar. Het amendement wordt aange nomen met 41 tegen 25 stemmen (Arb. en C.P.N.). De heer Teulings (K.V.P.), ver dedigt vervolgens een amende ment, waardoor bepaald wordt, dat de schuld, welke krachtens deze wet wordt gevestigd, zal worden gedelgd in ten hoogste 50 jaren, te beginnen in het jaar vol gende op dat, waar n de tegelde making plaats v.iidt. De Minister verklaart, dat het amendement voor hem onaan vaardbaar is, omdat de Regering daardoor de weg naar een fixe- lening versperd wordt. De heer Teulings (K.V.P.), trekt daarop zijn amendement in. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. TABLETTEN MIJN HARDT Kou-en pij n verdrijvers bij uitnemendheid (Ingez. Med.) de Waterweg naar Rotter- doo<r dam. D tmaal zijn het voornameliik Brabanders en Limburgers, die na hun militaire diensttijd te heb ben vervuld, uit Indië terugkeren, terwijl er zich ook enkele militai ren uit Zeeuws-Vlaanderen, waar van wij de namen reeds in een onzer vorige nummers vermeld den en overig Zeeland aan boord bevinden. Hedenmorgen wordt met de ont scheping aangevangen, zodat al len heden in hun woonplaats zul len zijn weergekeerd. Wederom is een contingent re patriërende mil'tairen uit Indië in ons vaderland aangekomen. Z.K.H. Pring Bernhard begaf zich ter hoogte van het Noorder- hoofd te. Hoek van Holland aan boord van de ..Zuiderkruis" en liet zich over het verloop v reis en de stemming onder de manschapen inlichten. De vaart door de pieren werd het begin van een feestelijke tocht Maandagavond is jn de haven van Marseille een sloep, waarin een vijf-en-veertig matrozen van het Amerikaanse vliegdekscihip „Midway" naar het schip terug geroeid werd, tegen een strek dam gevaren en gezonken. Men vreest dat de inzittenden van de sloep allen verdronken zijn. Een vijfiental lichamen is reeds uit het water opgehaald. Nog steeds zijn reddingsploe gen in de buurt van de kust van Hyeres (Zuid-Frankrijk) op zoek naar de opvarenden van dè sloep van de Midway, die Maandag avond op weg naar het schip ge zonken is. Er bevonden zich 200 Amerikaanse matrozen aan boord Oven het aantal slachtoffers zijn vele tegenstrijdige berichten ver- spre'd. D'nsdag werd op een persconferentie te Hyeres, die door Amerik. officieren werd bij gewoond, bekend gemaakt, dat 6 man verdronken waren en 12 vermist werden. Volgens de laatste berichten is de sloep tegen een boei gevaren. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiver heden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aan vallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kru schen Salts by Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) TERNEUZEN. Bazar Nederl. Vereniging van Huisvrouwen. Heden wordt op de bovenzaal van Hotel „Centraal" op de Markt de bazar gehouden van de Nederl. Vereniging van Huisvrou wen welke bazar geopend is van 1912, 26 en 711 uur. Op lange tafels zijn de meest aan trekkelijke artikelen, keurig ver zorgd tentoongesteld, die zonder bonnen of punten gekocht, geloot of gewonnen kunnen worden. Men moet bewondering hebben voor de vele arbeid, die de leden zich getroost hebben om deze ba zar zo te voorzien van talrijke be gerenswaardige artikelen. Wij zagen babysokjes, kindertruitjes, herensportkousen, slipovers en nog tal van andere kledingstuk ken. Maar ook aan de zo hoog nodige aanvulling van de linnen die kreet uitstootte, alsof hij plot seling gek geworden was. De inspecteur zuchtte. „Hij is er wel van onder de indruk," mom pelde hij. „En nu iedereen even opletten!" Hij stapte naar de deur van de bibliotheek en keek hen één voor één aan. Ze staarden hem ook op hun beurt aan. Mrs. Wheary was weer bijgekomen en huilde zacht jes, op een stoel naast haar mees teres. Vóór we de mak hier wat nauwkeuriger onderzoeken," zei de inspecteur koel, „zijn er nog enkele dingen, die opgehelderd dienen te worden. Denk er aan, dat ik h'er de waarheid wil ho ren. Miss Forrest, u en dr. Hol mes gingen beiden even vóór ons de kamer uit gisterenavond. Ging u recht naar uw kamer?" „Ja," zei het meisje zachtjes. „Direct te bed?" „Jawel, inspecteur." „En u, dr. Holmes?" „Ik ook." „Mrs. Xavier, ging u recht naar uw kamer, toen' wij u daar op de overloop achterlieten, en bleef u daar ook de hele nacht?" De weduwe opende haar merk waardige ogen. Ze scheen verbijs- kast is de aandacht gewijd, lakens, handdoeken en wat dies meer zij, men heeft er zijn tex- tielkaart niet voor nodig. Verder is er nog een speelgoed afdeling eni is er een grabelton, een rad van avontuur en „de Puut". waarbij: mooie prriizen ziin te behalen, en een theeschenkerij noodt tot het gebruiken van een verversing met gebakje. Al met al een welvoorziene ba zar die er zijn mag en zich wel in een druk bezoek zal mogen ver heugen. KOEWACHT. Uitslag prjjspiering. In het café bij de heer L. Seg- hers alhier, weird Zondag een prijspierdng gegeven. De uitslag was: 1. A. v. d. Vloet; 2. Ed. Vermandei; 3. L. Vercauteren; 4. tcrö. „Ik eh ja." „Ging u direct te bed?" „Jawel." „En merkte u dan 's nachts niet, dat uw man niet naar boven ge komen was!" „Nee," zei ze langzaam. „Daar heb ik niets van gemerkt. Ik heb tot 's morgens toe geslapen." „Mrs. Wheary?" „Ik weet nergens iets van, sir, ik ging recht naar hed," huilde de huishoudster. „En u, mr. Xavier?" De man bevochtigde eerst ziin lippen vóór hij antwoordde. En zijn stem klonk krakend. ,.Ik ben de hele nacht niet van mijn ka mer af geweest." „Ja, ik had die antwoorden kun nen verwachten," zuchtte de in specteur. „Dus niemand van de hier aanwezigen heeft dr. Xavier nog gezien, nadat mr. Queen, mrs. Xavier en ik hem in de speelzaal achterlieten gisteren avond, wel?" Z" schudden allen van neen. „En de schoten dan? Heeft een van u allen, die gehoord?" Uiterste verbazing. „Dat zal wel door de berglucht komen," zei de Inspecteur sarcas tisch. „Ofschoon, ik ben hierin A. t. d. Vloet; 5. L. Vercauteren; 6. A. de Smet. Bij deze prijskampen waren ko nijnen, krentenbroden en „schil derijen' 'te winnen. Vertrek emigranten. Deze week zijn alhier de eerste emigranten vertrokken naar Amerika. Zij zullen zich ginds te Lansing vestigen. OVERSLAG. Uitslag prijskaarting. Alhier werd in het café bij de heer M. Celie een prijskaart'ng gehouden, waarbij wilde konijnen als prijs werden toegekend. Aan deze wedstrijd namen 43 spelers deeL WATERLANDKERKJE. Groene Kruis. Vrijdag hield de vereniging „Het Groene Kruis voor IJizen- dijke, Waterlandkerkje, e.o." haar jaarvergadering in de zaal van de heer L. Versprille. De voorzitter, de heer SchiHe- man, leidde de vergadering en heette de weinige aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de burgemeester M. Verbrugge. Na het jaarverslag van de secretaris volgde het verslag van de penningmeester. Hieruit bleek, dat de vereniging een batig saldo had van 1523,73. Dit batig slot was evenwel te danken aan de gift van Ned. Volksherstel te Middelburg. De heren Schilleman, W. Ver meulen en Ch. Verheije traden als bestuursleden af. De heren Schilleman en W. Vermeulen stel den zich herkiesbaar en werden bij acclamatie herkozen. Voorts werden tot bestuursleden gekozen <te heren C. de Nood en J Broecke. 1 Bij de rondvraag ontstond een zeer gezellige discussie W na de voorzitter de vergaderd, sloot en de ledèn dankte voor In' opkomst. nu* WESTDORPB. Jnbüea Op Zaterdag 14 Febr., rond u uur v.m., weird de arbeid aan i eleetrische centrale te Driekww voor een ogenblik onderbrote cm met minder dan 3 jubilaris», in de bloemetjes te zetten Het waren thans de stokers i. kl. F. J. Stoffijn en W. Cleeren n de tremmer G. Snap, welke re® op 2, 5 en 14 Februari, 25 (aar L dienst der N.V. P.Z.E.M. waren Allereerst werden de jubilaris sen namens de Directie toegesnro- iken door de bedrijfsingenleur Ir A. P. Lindenbergh, waarbij dea o.m. de bedrijfstoestand van 25 jaar geleden en thans eens ver?#, leek. Hierbij bleek o.a. dat, wat destijds in één maand werd ze produoeerd, thans in vier dagen moet worden gedaan. Hij wees verder op dat de jubilarissen aar dit groeien en bloeien hebbes meegewerkt, waarvoor hij namen, de Directie zijn dank uitsprak hun ieder een enveloppe met ii- houd overhandigde. Hierna nam de stoker Lafort, namens het personeel het woord en bood daarbij aan iedere jubila ris een mooi geschenk aan, ter wijl de resp. dames een bloemstuk in ontvangst mochten nemen. Na deze huldigingen nam dl oudste jubilaris G. Snap het woorë en dankte de Directie en perso neel voor datgene wat zij die dat mochten ondervinden. In het logement voor zwervers te Hoofddorp heeft Zondag een der gasten, de 40-jarge Dantema, „amok gemaakt" en daarbij twee andere logé's tamelijk ernstig ge wond met een zakmes. De 60- jarige Pruin werd in hals, buik en borst gestoken en moest ter ver pleging in de ,,St. Joannes de Deo- Stichting te Haarlem worden op genomen. Aanvankelijk leek zijn toestand levensgevaarlijk, doch Maandag bleek er geen vrees voor zijn leven meer te bestaan. De andere gewonde wordt in het loge ment verpleegd. Hij kreeg ste ken in een zijner diibenen. iDe dader handelde waarschijn lijk in een vlaag van waanzin, zonder enige aanwijsbare aanlei ding. Hij ontwaakte in de late ochtend in een staat van opwin ding, sprong uit zijn hed en ging de naast hem slapende P. te lijf met het voormelde gevolg. Daar na wierp hij zich op de nog sla pende Booig, die zich zo hevig ver zette, dat hem ernstig letsel be spaard bleef. De dader sprong daarna door het raam naar bui ten, wierp zijn mes weg en meld de zich bij de politie, die hem heeft opgesloten en een onderzoek instelt. Logementbewoners zien in het feit, dat een onbekende de gvond tevoren een lang en ge heimzinnig fluistergesprek heeft gevoerd met Dantema, een aan wijzing voor de VeronderstelTng, dat de man door zekere medede lingen het hoofd is kwijtgeraakt en in het wilde weg ziin over spannen zenuwen de vrije hand heeft' gelaten. OLIFANTEN WERDEN GROOT-GRONDBEZITTER, „Zelfs dikhuiden begrijpen, dat dit voor een goed doel is", zeide de heer Karei Strassburger, gis terenmiddag op de historische Dam te Amsterdam, waar twee ol'fanten van zijn circus ieder een certificaat voor 100 cm2 Dam- plantsoen bij het huis van de na tionale monumentencommissie „kochten". Enige honderden moeders met kinderen en natuur lijk de altijd nieuwsgierige Am- misschien onbillijk. Ik heb er zelf ook niets van gehoord." „Deze muren zijn geluiddem pend," zei dr. Holmes lusteloos. „Speciaal geconstrueerd voor de studeerkamer en het laboratori um. We deden nogal veel proeven met dieren, inspecteur en u be grijpt, de geluiden daarvan..." „O juist. De deuren hier zijn zeker nooit afgesloten?" Mrs. Whearv en mr. Xavier knikten gelijktijdig. „En nu de revolver? Is er Iemand hier, die niet wist, dat er zo'n wapen met ammunitie in het dressoirtje op de studeerkamer lag?" „Ik wist 't niet, inspecteur," zei miss Forrest vlug: De oude heer gromde iets. El- lery zat peinzend te "roken in de studeerkamer en luisterde maar half. De inspecteur keek hen even aan en zei dan kortaf: „Dat is op 't ogenblik alles. Nee, toch niet," voegde hij er dan weer op bitse toon aan toe, „ga nog niet weg. Ik moet nog een heleboel meer weten. Dr. Holmes, u bliift hier hij ons; we hebben u mis schien nog nodig." „O, alstublieft," begon mrs. Xa vier, terwijl ze half opstond uit sterdammers waren btjeengv stroomd om deze plechtigheid bk te wonen. De dames van het U. V. V., die aan het tafeltje voor het huisje zaten, kwamei danig in het nauw, toen Savoy" de grootste der beide oüfantei met haar slurf wat opdringerig werd. Het was ook geen wonder, want als olifant krijg je niet ied«- re dag zo'n heel brood als extra rantsoen en bovendien het smaak te dubbel lekker, omdat „Savoy* en „B'ma" een lange wandeling van Carré naar de Dam achter de rug hadden. Tot handtastelijkheden kwam het echter niet. want de Zweed Gosta Kruse, die met de olifan ten in het circus Strassburger op treedt, liet zijn pupillen een hoog standje maken, wat afleidend werkte. Intussen kwam het verkeeï oy de Dam danig in het nauw en dt verkeersagenten slaakten eei zucht van verlichting, toen dt twee Afrikabewoners na eei kwartiertje de aftocht naar Carré bliezen. Karei Strassburger ko» toen rust ig de certificaten in ont vangst nemen. Hector McNeil, de Britse Mi nister van Staat en plaatsvervan ger van Emest Bevin, de Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis op de vraag, wat de Britse troepen gedaan hebbel om de kanonnen van de guerilla'® die op 9 Februari Salonjki bom bardeerden, op te sporen en te vernietigen en of zij in dergelijke omstandigheden in hun actie be perkt waren, geantwoord, dat in dien directe aanvallen op Britse troepen werden ondernomen^ deze ongetwijfeld wisten, hoe te ant woorden. Toen het Labourlid Silverman opperde, dat de beste manier om de Britse troepen veilig te stellen was, hen naar huis te zenden, zeide McNeil: „ongetwijfeld is het in iedere moeilijke situatie het eenvoudigst om welke verplich tingen of beloften ook te ver geten." haar stoel. Ze zag er afgetobd en oud uit. „Kunnen we niet...?" „Blijf alstublieft waar u bent, mevrouw. We moeten nog een massa dingen doen. En een van die dingen is," zei de inspecteur grimmig, „om die verborgen gast van u, mrs. Carreau, te verzoe ken, naar beneden te komen om wat te praten". Meteen sloot h| langzaam de deur voor hun ver bijsterde, verraste gezichten. „En," zei Ellery plechtig, „d« krab. Vergeet vooral de krab niet, papa." Maar ze waren te verbaasd om iets te zeegen. „Zo, dokter," ging Ellery ver der, toen de deur dicht was, „ei hoe staat het met de rigor mor tis?!) Hij is al zo stijf als een plank. Ik heh al heel wat onder vinding opgedaan bij lijkschou wingen en hier schiint de verstij ving volkomen te zijn." „Ja", mompelde dr. Holmes. „De rigor is ook volkomen. Ds rigor is zelfs al sinds 9 uur zo". „Zo, zo" zei de inspecteur. „Weet u dat zeker, dokter? Het lijkt tamelijk onwaarschijn lijk." Verstijving' die optreedt n» de dood. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2