M r UIT DE PROVINCIE DOOF? w\ DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND Advertentien Wal brengt Je Aadic ONDERWIJS MEuwvmr. Een oude traditie Twee stemmen één leed Plockwórst Boterhamworst Fa E. A. IJsebaert Vlooswijkstraat Maakt het U en Uw 1 mpeving niet langer motiiijk en schaft U een modern Hoorappa- ruat aan. Zonder enige ver- Na hting maken wij U bekend met het nieuw ste op dit gebied. 9 Batterijen voorradig. Service dicht huis. steeds bij Radio Tazelaar Noordstraat 21 Tel. 2361 TERN EU ZEN tl •mi «ouriag verleend m.i.v. X Maart 1048 aan de onderwijzer der open bar» lagere school W. Lueieer; in aijlu plaats wordt benoemd J. A. Tiarsen, thans te Brussel. Naar aanleiding van de gevoer de onderhandelingen wordt het raadslbesluit tot aankoop van bouwgrond in plan Oost gewij zigd. Het bedrag van de rekening- oourant overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten wordt gebracht van 500.000 op 50.000 en in verband hiermede de lopen de kasgeldiening groot 175.000 voor een jaar verlengd. Aan de Hulpvereen. voor Geref. Schoolonderwijs worden gelden beschikbaar gesteld op grond van art. 72 dei Lager Onderwijswet en besloten hiervoor een geld lening aan te gaan, groot 4900. Aangezien de productie van het gemeentelijk gasbedrijf zal wor den aangevuld met propaangas vanwege de Directie van Energie voorziening, wordt ingetrokken het geidienings besluit voor de bouw van een 2de oven en beslo ten tot het aangaan van 'n geld lening voor het aanschaffen van materialen voor de verwerking van propaangas, terwijl tevens wordt besloten tot het aangaan van een geldlening voor uitbrei ding van het gasbuizennet in ver band met de bouw van woningen te Axel en Terneuzen. Besloten wordt tot aankoop van enige percelen bouwgrond, gelegen achter de Zeestraat, wel ke vallen in het ontwerp-uibbrei- dingsplan. Een bedrag van 10 cent per inwoner wordt beschikbaar ge steld voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk en het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land tesamen, welke beide stich tingen in de plaats komen voor de Stichting Herstel Zeeland 1045. In de jaarwedden van het gemeente-personeel worden de tot nu toe verleende tijdelijke verhogingen geïncorporeerd, zulks vn afwacnting van de in voorbe reiding zijnde nieuwe regeling. Voor de ontvangst van de mi litairen, die thans uit Indië «thuis zijn of dezer dagen thuis komen wordt een bedrag beschikbaar gesteld. Ten aanzien van hen, «ie in de toekomst terug zullen komen, zal te zijner tijd een nader besluit genomen worden. Dezer kagen worden circa 25 man thuis verwacht. De verordening keurlonen wordt gewijzigd in die zin, dat het keurloon voor varkens wordt teruggebracht van ƒ2,50 tot 1,50. Een voorstel van Burg. en Weth. tot verhoging van de ta rieven vermakelijkheidsbelasting overeenkomstig de door de Minis ter gegeven richtlijnen wordt na ampele discussie door Burg. en Weth. teruggenomen. Op verzoek van de raad zal getracht worden, een samen- spreking met de andere gemeen ten in dit gewest te beleggen, teneinde gezamenlijk aan de Minister de speciaal voor Zeeuws- Vlaanderen geldende bezwaren kenbaar te maken en vrijstelling van de eis tot verhoging te ver kregen. De raad is van oordeel, dat door verhoging der tarieven de goede kunst, welke hier toch reeds zo spaarzamelijk valt te genieten, welhaast geheel uit Zeeuws-Vlaanderen zal worden geweerd en dat het gebodene imet het oog op de kosten van minder «Hooi zal worden. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging der begroting 1947. Besloten wordt tot voorlopige vaststelling der rekeningen over de dienst 1946 van de gemeente, het gemeentelijk gasbedrijf, de vleeskeuringsdienst en het bur gerlijk armbestuur. Aangezien van verschillende ZATERDAG 14 FEBRUARI. KILVEjtSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Pia- ■o; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Verv. KI. v. Beeck; 14.10 Gram.; 14.40 Franse balletmuziek; 15.15 Concert der jongeren; 16.00 Zangver.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Volksliederenkwartet; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Kareol Septet; 20.00 Nws.; 20.05 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 En morgen is het Zondag; 21.40 Verhaal; 22.05 Het ork. zonder naam; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.25 .Btabat mater". HILVERSUM n. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijd.; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Ka mermuziek; 11.00 Voor de con- tinubedr.; 12.00 Gram.; 12.33 Carlo Carcassola; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando; 14.15 Harmonie orkest; 15.00 Lezing; 15.15 The Ramblers; 16.15 Binnen zonder kloppen; 16.45 Artist, staalkaart; 17.15 Volksconcert; 18.00 Nws.; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 Piano; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week-end orkest; 22.00 Hoorspel; 22.30 Corduwener; 23.00 Nws.; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Gram. Opgetogen over zijn geheim zinnige krachten, danste Geof frey Wicked het politiebureau uit Een ijselijk plan rijpte in zijn brein. Om dit uit te kunnen voeren, bracht hij een bezoek aan zijn enige vriend: Jeremias Snop, de man van de duizend plannen. „Snop", zei Wicked geestdrif tig, ,,ik heb ontdekt dat ik ieder een kan hypnotiseren. Om mg nu op mijn vijand Basli te wre ken, hypnotiseer ik hem en geef hem dan het bevel, een verborgen schat t.e zoeken „Weet je een schat, Snop?'' „Zeker," antwoordde Snop be waard. „In Noord-Groenland, vlak bij de Noordpool." „Prachtig", zei Wicked. „Jij, Snop, moet Basli zogenaamd toevallig aanspreken in zijn stam café er. hem vertellen dat je een hypnotiseur weet, die hem zó onder de tafel kijkt. Hg zal je uitlachen. Dan moet je een wed denschap met hem sluiten. Ik treed in het openbaar op en hij wordt mijn uiteindelijke slacht offer." „Wij delen Snop snel. „Accoord," zei Wicked met een groot gebaar. samen op," zei zijden tegen het voorgenomen bouwvenbod in verband met het in voorbereiding zijnde uitbrei dingsplan bezwaren zijn gerezen wordt het vaststellen van een besluit als bedoeld in art. 35, le lid, der Woningwet uitgesteld. Bij de rondvraag wordt bij her haling gewezen op de nog niet ten volle verbeterde toestand der tramrails, waar deze straten snijden, de toestand van de Sin- gelweg, de in uitvoering zijnde wegsverhetering AxelZaamslag, ingeleverde vuurwapenen, de ver lichting der buitenwijken en de toepassing van het parkeerver bod. Verder wordt gevraagd, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van electrische huisverlichting in de buitenwijken met name op het gehucht Sas sing, vervanging van de thans zeer onvoldoende straatverlich ting in de kom en beter politie toezicht op straat op Zaterdag en Zondagavond. EXAMEN HOOFDAKTE 1948. Het schriftelijke gedeelte van het in 1948 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer zal worden afgenomen op 8 Juli en de mondelinge examens zullen aanvangen op 20 Juli. De examens zullen worden afgeno men te Breda, Arnhem, Roer mond, 's-Gravenhage, Rotter dam, Haarlem, Utrecht, Gronin gen, Leeuwarden en Zwolle. De candidaten zullen vrij zijn in de keuzè van de examenplaats. M.S. „DEPA" HEEFT MACHINESCHADE. Het Nederlandse m.s. „Depa" heeft aan de mond van de Wes- terschelde, ter hoogte van Os- tende maehineschade opgelopen. Het schip werd door een sleep boot naar Vlissingen gesleept. SCHIP GESTRAND BIJ ZOUTELANDE. Bij: Zoutelande is een onbekend motorschip gestrand. Uit Vlis singen is een sleepboot ter assi stentie uitgevaren. TERNEUZEN. Noors stoomschip aan de grond gelopen. Het Noorse stoomschip „Car rier", groot 4968 ton, komende van Antwerpen, is ter hoogte van de Biezelingse ham bij Hoede- kenskerke, aan de grond gelo pen. Sleepboten uit Terneuzen en Vlissingen zgn ter assistentie uit gevaren. Het stoomschip behoort aan de rederjj Skogland te Haugesund. Raadsvergadering. Dinsdag kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Everaars. Arwezig waren de heren J. Quaars en P. J. Cruson. Na opening door de voorzitter werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en ongewij zigd vastgesteld. Bij de behande ling der ingekomen stukken werd afwijzend beschikt op een verzoek van de Prov. Zeeuwse Brandweer- bond om toe te treden als lid'. Op verzoek van Ged. Staten werd het ambtenarenreglement gewijzigd. De raad ging accoord met het voorstel van Burg. en Weth. van Oostburg inzake wijziging ge meenschappelijke regeling Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht betreffende de ver deling van kosten over de diver se aangesloten gemeenten met in gang van 1 Jan. 1948. Het volgende punt van de agen da betrof de vaststelling veror dening besmettelijke ziekten; deze werd z.h.s. aangenomen. Vervolgens ging de raad ermee accoord de subsidie ten behoeve van de Vereniging van Burge meesters, Secretarissen en Ont vangers te verhogen van 1 op 2 cent per inwoner. Het voorstel Van Burg. en Weth. betreffende aankoop grond ten behoeve van de; wederopbouw werd aangehou den tot de eerstvolgende verga dering. Voor het definitief herstel van het gemeentehuis werd met alge mene stemmen besloten tot be schikbaarstelling van de hiervoor benodigde gelden. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Daarna volgde sluiting door de voorzitter. SAS VAN GENT. Blijde Thuiskomst. Met de „Johan van Oldenbar- nevelt" repatrieerden na een ruim iweejar.g verblijf in de Oost onze stadgenoten sergt.-majoor E. Wultfaert en sergt.-majoor J. Vincke. Familieleden en vrienden zorgden dat beiden een hartelijke ontvangst ten deel viel en vele bloemstukken als blijk van me deleven werden hun aangeboden. Carnaval 1948. Het jaarlijkse carnaval is ook dit jaar weer een reuze succes geworden voor onze gemeente. Reeds 's Zondags heerste er een gezellige drukte in de café's, dan cings en op straat, hoewel het toch algemeen bekend is, dat die dag de Sassenaar zich niet ver kleedt, maar die dag uitgaat in burger. Er waren dan ook prae- tisch geen gemaaskerden te be speuren. De volgende dag de z.g. ,Zottenmaandag'heerste er reeds s morgens een carnavals stemming. De echte Sassenaar viert zijn Maandag van de car naval reeds vanaf de voormiddag. In tegenstelling met de vorige dag kon men. 's avonds honderden „zotten" bewonderen in de gekste kledij en met de zonderlingste mombakkesen. Van heinde en verre waren mensen gekomen om het jaarlijkse feest der zotternij mee te maken en zodoende eens even de dagelijkse sleur af te I schudden. De Dinsdag spande 1 echter de kroon, nergens in een café of dancing was een plaatsje onbezet en talrijke mooie costumes konden bewonderd wor den. Zo zette Sas van Gent zijn jaarlijkse traditie voort en ver liep uit feest, enig in Zeeland, in de beste harmonie en verdraag zaamheid. SLUISKIL. Verplaatst. Met ingang van 16 Febr. 1948 is de grenskommies J. Waverijn verplaatst van Sluiskil, Ambu lante Dienst, naar Goes, Ambu lante Dienst. Terug uit Indië. Onder grote belangstelling van de hevoxing kwam Woensdag avond een drietal van onze jon- gemannen uit Indië terug. Het was de „Johan van Oldenibarne- veldt", die ze veilig naar Amster- dan* vervoerde en de gelukkigen waren Johan Plat jouw uit net Stroodorp, Isaac de Back van en Johan Luoen uit de Cité. Behalve een grote schare dorpsgenoten, waren in het Stroo dorp vertegenwoordigd de Band Neüerland-lndië, het K. K. Thuis front en de R. K. Harmonie. Van tevoren had een luidspreker wat gramofoonmuziek gegeven. De ouderlijke woning was door de buurt fraai versierd en door het 1 huisfront geïllumineerd en door schijnwerpers verlicht. Hartelijke woorden van welkom werden ge sproken door de Edelacht. heer burgemeester van Westdorpe, door de Band, door de heer Mat- theeuws namens het Thuisfront en door de heer Colsen. Bloenjen werden aangeboden door het' Thuisfront en de buurt, d e ook had gezorgd voor een prachtig opgemaakte taart geleverd door de bakkerij Lauret. Johan be dankte met enige hartelijke woorden. Per sneldienst zorgde het4 Thuisfront voor overbrenging van de verlichting naar de familie De Back en na 25 minuten brand den daar de illuminatie en schijn werpers en arriveerde ook de harmonie. De bevolking kwam ook daar in grote getale op. Het woord werd gevoerd door Dr. Van Moorse!, de heren Mattheeuws, die het met bloemen zegde en Colseri, terwijl de buurt een prachtige rookstandaard, porte feuille en bloemen aanbood. Isaac en zijn broer spraken welgemeen de dankwoorden. Na de officiële huldiging werden de jongelui aan de families teruggegeven en werd het feest van de blijde terugkeer in intieme kring voortgezet. In de Cité zorgde Axel voor de feestelijke ontvangst van Jo han Lioen. Het R. K. Thuisfront afdeling Sluiskil had het druk en ging dezelfde avond aldaar nog bloe men aanbieden. De wacht is thans op verdere gelukkigen, die na het volbrengen van hun schone plicht ons goede dorp wederom komen terugvinden. Het R. K. Thuisfront Sluiskil zal in April een feestavond orga niseren voor alle jongelui, die dan uit Indië zullen zijn teruggekeerd. VLISSINGEN. De „Koningin Emma" gereed. Het m.s. „Koningin Emma" van de Stoomvaart Mij Zeeland zal op 29 Februari a.s. zijn proefvaart maken. Het schip is op de werf der N.V. Kon. Mij „De Schelde" geheel gerestaureerd en gereed om afgeleverd te worden. Het zal op genoemde datum van Vlis singen vertrekken, zijn proefvaart maken od de Noordzee en tegen de avond in Rotterdam aankomen. Het ligt in de bedoeling, dat het dan vrijwel onmiddellijk bij de Engeland-dienst wordt ingescha keld. Elke tiende Februari wordt nog te Olney, in Engeland, een oude traditie, daterend van 1445, in pe-actijk gebracht, namelijk de pannekoekenrace. De pannekoekenklokken van de kerktoren geven op een bepaald tijdstip aan de huisvrouwen het sein, aan het bakken te gaan, en daarna om zich naar het Markt plein te begeven. Bij het derde klokkenluiden starten de deel neemsters, met de koekepan in de hand, van de pomp af voor de race over een afstand van een kwart mijl naar de kerkdeur. Tij dens het lopen moeten zij de pan- nekoek driemaal omgooien. De winnares krijgt tot beloning een kus van de klokkenluider. Toen de tenor Joseph Lock voor het B.B.C.-Home Urogram het lied: „Hear my song, VioieUe," zong, viel hij, voordat de laatste twee strofen gezongen waren, fiauw. Iemand uit een koor dat juist voor de omroep had gezon gen, had de tegenwoordigheid van geest onmiddellijk voor Lock in te valien, zodat er zich geen hiaat voordeed. Sterker nog: tot dus verre heeft geen enkel luisteraar aan de B.B.C. over het gebeurue getelefoneerd of geschreven. Opmerkelijk is nog dat de in valler later verklaard heeft slechts de laatste regel van het lied te kennen. VEEVOEDER-RANTSOENEN IETS VERHOOGD. Dank zij het gunstige verloop van de import van veexoeken en voeaergranen, is het mogelijk de veevoeder-rantsoenen, die teikens voor de periode van ongeveer een maand worden vastgesteld, voor de periode van 15 Februari tot 13 Maart 1948 iets te verhogen. De veehouders zullen hierdoor wat meer voeder voor verschillen de diersoorten in deze periode krijgen toegewezen. AMERIKAANS STOOMSCHIP OP MIJN GELOPEN. Het Amerikaanse stoomschip „Gateway Victory" is hedennacht ter hoogte van Borkum, bij boei J. E. 19, op een mijn gelopen. Het schip geeft S. O. S.-seinen, waarop de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen te Ter schelling direct zee koos om as sistentie te verlenen. WIELRENNEN. Het Belgische koppel AdriaenssensBruyland winnen de Antwerpse zes daagse- De laatste avond van de Ant werpse Zesdaagse had èen eigen aardig verloop. Gisteravond om 8 uur lagen de koppels Adriaens sensBruyland en het Nederland se koppel SchulteBoe ij en nog 5 ronden achter op de toenmalige leiders Lapabie—-Serès. Daarna ontbrandde zich een hevige strijd tussen beide koppels in een wed ren om de leiding. Ronde na ron de werd ingelopen en om 9 uur was de situatie zó, dat het Bel gische koppel met twee ronden voorsprong op de anderen aan de kop lag. Het Nederlandse koppel had dit tempo niet kunnen volgen en toen gisteravond om half elf het eindschot viel had het Belgi sche koppel AdriaenssensBruy land de Antwerpse zesdaagse ge wonnen. 6 Het Nederlandse koppel Schulte —-Boegen eindigde op de zesde pJoAtS. 1923 1948- Zo de Here wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders P- DE FEIJTER en C. DE FEIJTER DE BRAAI. hun 25-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen en Ver loofden- PIETJE en Verloofde FRANSJE en Verloofde JAN. Othene, D 112. Post Terneuzen. i Voor de vele blijken van belangstelling, welke wij ter gelegenheid van ons Huwelijk mochten ontvan gen, betuigen wij mede na mens wederzijdse Familie, onze hartelijke dank. JAC. WULLEMS— GEEREGAT- Sluiskil, Febr- 1948. Veldstraat 3- AANGEBODEN: Nieuwe inbouwknlp Vrijstaande badkuip Gasgeiser en Kolen-hadgeiser Brieven onder No. 852, bu reau van dit blad- Pp| top= I HIJ

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3