3l r Anna en de Koning van Siam op onze Bonnen BINNENLANDS NIEUWS N.V. Fa P. van de Sande DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND krijgen we Metingen van uiterst lage temperaturen. Opheffing Belgisch Ministerie van Voedselvoorziening. De Franse Pe^s over de heropening Spaanse grens Plastic als hulp van de dokter Prijsverlaging huishoude lijke emaitle-artikelen Hedenavond om 9.15 uur kunt U over Hilversum I een hoorspel beluisteren, gebaseerd op de bio grafie van Margaret Landon De roman, waarnaar dit hoorspel bewerkt is en gebonden 6.90 kost, vindt U voorhanden bij Terneuzen Voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Februari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802: 181 melk 4 liter melk 183 melk 7 liter melk 186 vlees 100 gram vlees 187 vlees 300 gram vlees 188. 189 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 209 alg. 150 gram kaas of 187% gram korstloze kaas 208 alg. 2 eieren 206 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig tot en met 21 Febr.) 204 alg. 1600 gram brood (gel dig tot en met 21 Febr. l&ö alg. 500 gram sinaasappe len (voorinlevering) 192 res. 125 gram citroenen (voorinlevering) 19^ res. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 19ö res. 800 gram brood (geldig tot en met 21 Febr.) 198 res. 400 gram brood (geldig tot en met 21 Febr.) Bonkaarten KD, RE 802 683 melk 12 liter melk 686, 687 vlees 100 gram vlees 688 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 689 iboter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 708 alg. 2 eieren 706 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. geldig tot en met 21 Febr.) 704 alg. 400 gram brood (gel dig tot en met 21 Febr.) 699 alg. 1 kg sinaasappelen voorinlevering) 693 res. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 695 res. 400 gram brood (geldig tot en met 21 Febr.) Bonkaarten MA, MB, MC, MO, MF, MG, Mil 803: (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1063 ibrood 800 gram brood 1068 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1062 marg. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1064 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1069 eieren 5 eieren 1067 melk 5 liter melk 1061 vlees 300 gram vlees 1066 vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Februari worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (sinaasappelen) en 192 reserve (citroenen) moeten uiterlijk op 21 Febr bij een handelaar in groente en/of fruit worden inge leverd. ten een smaakloos geel kunst harspoeder, dat zoutziuur in de maag aantrekt en in het darm kanaal weer afstaat, toe. Deze of in eigenschap gelijke z.g. ionen- uitwisselende kunstharsen worden ook gebruikt voor zuivering van drink- en ketelwater, het drink baar maken van zeewater en bij de vervaardiging op grote schaal ,van enige geneesmiddelen en vitaminen. Het is het Kamerling Onnes Laboratorium te Leiden gelukt methodes uit te werken om uiterst lage 'temperaturen te meten. Zoals bekend kunnen tempera turen beneden één graad absoluut langs magnetische weg worden verkregen. De waarden der be reikte temperaturen konden, voorzover zij beneden één deei- graad absoluut liggen tot nog toe door betrekkelijk ruwe schat tingen worden bepaald. Bij hun in 1933 te Leiden be gonnen onderzoekingen bereikten De Haas en Wiersma in 1935 schattenderwijs een temperatuur van rim 4 milligraad boven het absolute nulpunt. Door gebruik te maken van omikeerbare kringprocessen is het thans gelukt de schattingen door betrouwbare temperatuurmetin- gen te vervangen, aldus deelde Prof. Dr. C. J. Gorter mede, tij dens een der colleges, die te Lei den werden gegeven ter gelegen heid van de dies der Universiteit. De laagste thans gemeten tempe ratuur ligt even beneden drie mil ligraad absoluut. De metingen werden verricht door de assisten ten Drs D. de Klerk en Drs M. J. Steenland. De gebruikte stof (chrooma- lium) was iets minder gunstig voor het bereiken van extreem lage temperaturen dan enige der door De Haas en Wiersma ge bruikte stoffen, zodat moet wor den aangenomen, dat deze onder zoekers destijds ongeweten nog lager temperaturen hebben bereikt. Toen een politie-agent in de kamer van commissaris Strik vraag binnenkwam, vond hij zijn chef d:ep in slaap. Hij schudde hem heen en weer, want het was nog vroeg in de morgen en de commissaris placht nooit vóór half vier 's middags zijn natuur lijke djitje te doen. „Wordt wak ker, inspecteur," riep de agent ongerust. „Slaap zacht, agent," klonk de grafstem van Wicked en toen de agent zich omdraaide, waa hij verloren. De agent geeuwde en zakte onderuit. Niet beter ver ging het de overige politieman nen. Wicked had nu zijn eigen kracht ontdekt. Wanneer hij op een bepaalde wijze zijn ogen half toekneep en keek, was geen menselijk wezen tegen zijn blik bestand. Zo bevrijdde zich de snode Wicked uit het politiebureau. „Ik ben de grootmeester van de hypnose," riep hij uit. DE STAATSLOTEBIJ. 2e Klasse, 2e lijst. Prijzen van: ƒ20.900: 21091 5.000: 10688 1.500: 3132 1.000: 1735 10814 400 6507 13208 17064 200: 2772 13250 21281 100 2524 10898 14671 16444 18866 20176 Het Belgische Ministerie van Voedselvoorziening zal binnen twee a drie maanden worden op geheven, aldus verklaarde de Belgische Minister van Voedsel voorziening, Moens de Fernig, Dinsdagavond. Het Ministerie van Invoer, waarvan hij eveneens de leiding heeft, zal gehandhaafd worden, alsmede verschillende Belgische economische missies in het buitenland. De Belgische in voer neemt voortdurend toe. CU Het conservatieve Franse blad Epoque" schrijft naar aanleiding van de heropening van de Spaan se grens, dat Frankrijk „toen de Geallieerden 't in hun hoofd kre gen het dictatoriale bewind aan gene zijde van de P;renean te li quideren", blijmoedig in de actie tegen Spanje voorop was gegaan, zonder af te wachten, wat de an dere landen zouden doen. De Engelsen juichten onze ,beïan|geloze houding toe, doch waren er als de kippen bij om de v economische stellingen in te ne men, die wij hadden verlaten. Thans noemen de uiterst linksen ons nieuw beleid ten opzichte van Spanje een oerwinning van het Amerikaanse kapitalisme, terwijl, zoals iedereen kan zien, de En gels-Amerikaanse zakenlieden maer belang hebben bij onze af wezigheid dan bij onze aanwezig heid In Spanje." Het lastige en zware gipsver band, dat soms na chirurgisch ingrijpen of bij gebroken armen en benen moet worden aange legd, wordt thans in de Ver. Sta ten vervangen door een- dun plasticverband. Dit kunststof- venband, dat nog duurder is dan het gipsverband bestaat uit een luchtig plastic-weefsel. Om het soepel te maken drenkt men het in een snelverdampend chemisch mengsel en Brengt het recht- streeks op de huid, die met talxc kleef-vrij wordt gemaakt, aan Als het verhand droog is, blijft het steenhard totdat men 't weer losweekt. Het plastic-verhand is bestand tegen water, zodat een patiënt gebaad kan worden. Het is bovendien zeer licht en laat Röntgenstralen door, zodat de arts het genezingsproces kan contróleren. In medische kringen heeft men, ondanks de hogere kosten, grote verwachtingen van deze Ameri kaanse uitvinding. Teneinde overtollig zoutzuur hij lijders aan maagzweren te ver wijderen past men in de Ver. Sta- UrrSLAANDE BRAND TE ROOSENDAAL. Dinsdagnacht heeft een hevige uitslaande brand menig bewoner van het stationskwartier te Roo sendaal uit zijn bed gehouden. Om ongeveer 1 uur constateer de het dienstmeisje van de fami lie B., dat er brand was uitge broken in het in desolate toestand verkerende hotel „Neerlandia" aan de Stationsstraat, dat in 1944 door oorlogshandelingen ernstig werd beschadigd en sedert dien door de eigenaar C. Orthel slechts gedeeltelijk werd geëxploiteerd als fietsenstalling. Het vuur was ontstaan in het kleine slaapvertrek van de heer O., waar droog hout, dat in de nabijheid van de kachel lag, vlam vatte. Het vur greep zeer snel om zich heen. In minder dan 10 minuten tijd lekten de vlammen door het dak van het hoge kapi tale pand. Toen de RooSendaalse vrijwil lige brandweer arriveerde, moest die zich reeds direct beperken tot het nat houden van de belenden de percelen van het Stations kwartier, die tengevolge van de zeer ongunstige wind ernstig ge vaar liepen. Tegen 2 ur kwam de gemeen telijke brandweer uit Breda as sistentie verlenen. Met 10 stralen wisten de gezamenlijke brand weerlieden het vuur te beperken, tot het voonaamste hotelgebouw, dat echter volkomen werd ver woest. Van de in de rijwielstal ling aanwezige ongeveer 100 fietsen konden er slechts enkele gered worden. Vele omwonenden moesten hun huisraad tijdelijk evacueren. Ben drietal wonin gen liep ernstige waterschade op. Op het terrein van de brand waren onder meer aanwezig de benoemde burgemeester van Roo sendaal, A. Freyters, en wethou der W. Moerings. DE RECHERCHE VAN DE C. D. E. C. SLAAT FLINKE SLAG. De sectie recherche van de centrale dienst van de C. D. E. C., bureau Amsterdam, had het vermoeden gekregen, dat - een controleur van de sectie textiel van dezelfde dienst bepaalde dis tributie-overtredingen door de vingers zag. Een onderzoek bij de dassen- fabriek T. te Hilversum bracht zwarte manipulaties aan het licht, terwijl tevens bleek, dat partijen wollen damesstoffen en crêpe de chine zonder vereiste vergunningen en op economisch onverantwoorde, wijze werden versnipperd. De heide firmanten J. en M. werden in arrest gesteld, even als de procuratiehouder v. d. V., die tevens als accountant fun geerde en zich als zodanig- mede „verdienstelijk" maakte door de zwarte transacties op deskun dige wijze in de boekhouding weg te werken. Laatstgenoemde zag bovendien tijdens het onderzoek van de recherche nog kans door een ondergeschikte 5 rollen stof te laten verstoppen. Deze drie personen hebben allen het hun te laste gelegde toegegeven. Zij zijn voor de Of ficier van Justitie te Amsterdam geleid en de voorraad stoffen is in beslag genomen. De firmanten hebben lange ^jjd hun zwart bedrijf kunnen voort zetten door het feit, dat een con troleur van de C. D. E.»C. ge naamd B. K., hij controle de ogen sloot voor geconstateerde over tredingen. Hij werd zelfs belang hebbende en maakte van de fir ma een melkkoetje. Tevens ver grootte hij zijn inkomsten, door dat hij van de firmanten een be paald bedrag eiste van de op brengst der verkochte goederen, vervaardigd uit stoffen, welke hij de zaak als zwarte tussenhande laar leverde. Het was reeds enige tijd opge vallen, dat B. K. op grote voet leefde. Ook hij is in arrest ge steld en heeft bekend. VUURGEVECHT MET PANTSERWAGENS. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de grensstreek van West-Brabant wederom een pantserwagen gesignaleerd, waar mee smokkelaars vee naar Bel gië trachten uit te voeren. Commiezen hebben de wagen achtervolgd en van weerskanten werd gebruik gemaakt van vuur wapenen. Voor zover bekend werd echter niemand gewond. De wagen werd in de buurt van 't dorp Rucphen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smokkelaars handig gebruik mSakten van een inge wikkelde verkeerssituatie, wisten zij te ontkomen in de richting Zundert, waar zijn tenslotte de grens passeerden. ANONIEM TELEFOONTJE WERD INBREKERS NOOD LOTTIG. Iemand, die zich niet bekend wenste te maken, belde Dinsdag avond om half elf het politie bureau aan de Pieter Aertz- straat te Amsterdam op met de haastige mededeling, dat er in gebroken werd in de Haringvliet- straat". Twee agenten in burger en twee in uniform reden even later in een wagen door deze straat en parkeerden de auto op een hoek. De geuniformde agen ten verscholen zich in een bosje van het Beatrixpark, de twee an- deren wandelden zo achteloos mo gelijk door. de Haringvlietstraat. Bij de woning van een zenuwarts zagen zij twee mannen in het por tiek staan. Omzichtig slopen de twee rechercheurs enkele minuten later terug en hoorden krakende geluiden, die de twee inbrekers bij het forceren van een raam niet konden voorkomen. Of het raam taaier was, dan de beide heren verwacht hadden, dan wel of zij de twee burgeragenten opmerkten, is niet bekend. Zij lieten het raam echter in de steek en wandelden weg. Nog voor ze de straat uit waren, werden ze door de geuniformde agenten in samenwerking met de twee rechercheurs aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Een van de twee inbrekers bleek een breekijzer in zijn mouw bij zich te dragen. Dat was de 28- jarige artist T. V. uit Amsterdam, een goede bekende van de politie. Zijn kameraad is de 25-jarige kleermaker H. D., wiens straf register nog blank is. Beiden wer den aan de tand gevoeld en be kenden de poging tot braak. Daar er de laatste tijd in de j omgeving van de Haringvliet- straat vrij veel soortgelijke in- j braken zijn gepleegd, meent de politie met deze vangst een goede slag te hebben geslagen. GENERAAL RAUTER KOMT VOOR ZIJN RECHTERS. Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen Generaal Rauter, die tijdens de bezetting van ons land de functie van „Höhere SS und Polizeiführer" vervulde, op Donderdag 1 April en volgende dagen door het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage wor den behandeld. De zitting vangt 1 April des voormiddags te 10 uur aan. De zittingen zullen worden ge presideerd door Jhr. Mr. P. G. M. van Meeuwen. Als procureur fiscaal treedt op Mr. J. Zaayer. AUTOBUSONGEVALLEN IN HET GOOI Vier autobussen \an de Neder landse Buurtspoorwegen zijn in de laatste 20 uur betrokken ge weest bij ongelukken. Gistermiddag omstreeks 12.30 uur ontmoetten twee bussen van de lijn HilversumVreeland el kaar op de smalle dorpsweg te Kortenhoef. Een der bussen kwam daarbij te ver op de zachte berm, welke wegzakte, waardoor de bus in de Kortenhoefsevaart kantelde. De 15 inzittenden wis ten zich door een noodraam in veiligheid te stellen en kwamen er met een nat pak, enkele bui len en de schrik af. Omstreeks 9 uur gistermorgen brak op de Rijksweg, ter hoogte van de Haikkelaarsbrug, van le bus van de lijn HilversumAm sterdam de stuurstang, waardoor- de in volle snelheid rijdende bus over de weg slingerde in de rich ting van de langs de weg gelegen vaart. De chauffeur remde uit alle macht en wist de bus, geen 10 cm van de vaart verwijderd, tot stilstand te brengen, daar- door een ramp voorkomend, aan- gezien de bus geheel gevuld was met passagiers. Bovendien kwamen Dinsdag avond in Laren en Blaricum nog twee bussen in aanrijding met an dere auto's, waarbij enige mate riële schade ontstond. VERDRONKEN. Naar van de zijde der politie wordt medegedeeld, is Dinsdag avond omstreeks 10 uur op de hoek van de Lijnbaansgracht en de Spiegelstraat te Amsterdam een onder de invloed van sterke drank verkerende bewoner uit Nieuw-Vosmeer te water geraakt en verdronken. Zijn stoffelijk overschot ia later opgehaald. Mede dank zij een vrijwillige verlaging van de prijzen van plaatijzer door de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken zijn de desbetreffende fabrieken erin geslaagd de pro ductie van utility emaille en ver zinkte artikelen belangrijk te vergroten, terwijl tevens de prij zen der emaille utility-artikelen, die reeds eerder met 15 waren verlaagd, nogmaals met 7% konden worden verminderd. Tot nu toe omvatte de productie van emaille artikelen in utility-kwali- teit voornamelijk pannen, waar aan de grootste behoefte be stond. Door de uitbreiding van de productie is het thans moge lijk ook fluitketels, afwasbakken, emmers steelpannen en derge lijke artikelen in utility-kwaliteit te vervaardigen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuizen, maken bekend, dat het verzoek van P. J. GEU- SER, Bleekerstraat 2, Goes, om in het perceel kadastraal hekend gemeente Terneuzen, Sectie L no. 1483, gelegen aan de Vloos- wijkstraat, een cheinische wasse rij te mogen oprichten door hen voorwaardelijk "is ingewilligd. Terneuzen, den 12 Febr. 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris. Wal bvcngl Jc StoJic VRIJDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Cello- recital; 11.30 Gram.; 12.15 Orgel concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Gbam.; 14.20 Var oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Ancora trio; 15.00 Orgel en piano; 15.30 Ens. Extase; 16.00 Voordracht; 16.20 Het Ned. sex tet; 17.15 Ned. Kamerkoor; 17.45 Uit een grote stad; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Geestelijke liederen; 19.45 Le zing; 20.00 Nieuws; 20.15 Donau- klanken; 20.45 Hoorspel-: Anna en de Koning van Siam; 21.30 Muziekc. Amst. politie; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 22.30 Harprecital; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nws.; 23.15 De Varianten; 23.35 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 'Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Scheppende handen; 11.15 Gram.; 12.38 Lyra trio; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15.40 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeonorkest; 18.40 Silvestri-kwartet; 19.00 om de bocht; 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.05 Fluit; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Schuldig of onschuldig; 22.00 Buitenl. weekoverz.; 22.15 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3