BINNENLANDS NIEUWS DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND HIJ WAS LID VAN DE U. N. 0.-P0LI1IE EEN WOORDJE AAN DE JEUGDIGE LEZER MIDDENSTANDSPARTIJ Brief van Marshall aan Vandenberg Zweedse luchtvaarttechnici brengen rapport uit W«t brengt Je Sfcadac Benzinemoeilijkheden in Frankrijk De strategische ligging van het Noordpooigebied Een „vader" voor zijn klas (ie fiere gezellin van Angela en «peelt vriendelijk en rustig. In de roS van padre Saracinesca was uitwekend voorzien. Deze speler was goed op zijn plaats. De be diende Vittorio mag ook worden gemoemd om 't keurige aandienen der bezoekers. Last not least de lieve verschijning van zuster Ag nes en het optreden van de Moe der-Overste, die beiden veel bij droegen tot de waardigheid van het spel. Het vierde bedrijf, waarin deae opkomen, terwijl tran het klooster uit het Nonnenkoor weer- kluikt, is een fijn verzorgd geheel. De regie was in bekwame har de», grime en decor goed vet zorgd'. Speciale vermelding ver dient de door de zon overgoten oprijlaan in het derde bedrijf, als mede de schilderijen. De mooie witte habijten waren welwillend afgestaan door de Eerw. Zusters Domanicanessen uit Voorschoten. De jury heeft ontegenzeggelijk geen gemakkelijke taak. Een feit is hetr dat Sluiskil alle krach ten heeft ingespannen om met grote kans op succes de zo be geerde wisselbeker in handen te krijgen van het toneelconcours. Aan het slot dankte de heer De Roy allen, die op enigerlei wij ze hun medewerking hadden ver leend tot het welslagen van deze avonden. Speciaal wilde hij zijn dank betuigen aan de heer' Van Pamelen voor de voortreffelkije verzorging van grime en decor. IJZENDIJKE. Landbouwschuur afgebrand- Zondagnamiddag brak brand uit in een schuur van de landböuiwer Van der Stal, even buiten de kom dezer gemeente. Daar de brand weer niet kon uitrukken wegens een defect aan de brandspuit, werd de hulp ingeroepen van de brandweer te Oostburg. Toen deze ter plaatse verscheen, was de schuur reeds een prooi der vlam men geworden. De oorzaak van de brand is onbekend. RftAND BOOR ONTPLOFFING VAN i ERSGAS-1NSTALLATIE. De boerderij van de heer K. Kamp te Oude Tonge is door een ontploffing van een persgas-in- stauatie m brand geraakt. De heer K. en zijn zoon, die heiden door een ontzette deur werden opgesloten, konden zich door de '.vond van de kamer een weg naar buiten forceren. Ondanks een sterke wind, slaag de de plaatselijke brandweer erin een gedeelte 'van de boerderij en de inboedel te redden. JSSN „^OÖETEP ZUIGELING. Zondagochtend heeft de recher che van net bureau Spaarndam- merstraat te Amsterdam twee vrouwen aangehouden, die rustig mot een baby wandelden. De vrouwen, een 50-jange café- houdster en haar 40-jarige vrien din uit Zaandam hadden kennis aan een 50-jarige smid P. K., werkzaam op een suikerfabriek. Deze man, die reeds een half iaar gevangenisstraf had opge knapt wegens suikerdiefstal, had om de 14 dagen Zondagsdienst. De dames kwamen dan bij hem op bezoek met de kinderwagen. De suiker werd, in speciale zak ken verpakt, door de openge wrongen deur aangereikt en on der het kind in de wagen gepakt. Op deze wijze verdwenen telkens 4# a 50 kilo. De smid verklaarde b^ zijn aanhouding op dezelfde wijze reeds 6 maal suiker te heb ben ontvreemd. «SBN VAN GOGH GEVONDEN De heer T. R. de Rooy te Eind hoven, van beroep kappersbedien de, maar in zijn vrije tijd een am- büieus tekenaar, heeft in 1943 in een huis te Nuenen een schilder stuk ontdekt, dat sterk zijn aan dacht trok. De eigenaren, twee bejaarde mensen, waren aanvan kelijk niet bereid hem het stuk te verkopen. In 1945 .werden zij daartoe tenslotte bereid gevon den. De heer De Rooy is er van overtuigd, dat hij een studiewerk heeft aangekocht van Vincent van Gogh, die geruime tijd te Nuenen heeft gewoond. De Deurense dokter en kunst schilder, Dr. Wiegersma en ande ren, zoals A. Siebens en J. van de Ven deelden de mening' van de hoer De Rooy. De conservator van het stede lijk museum te Amsterdam en Mr. De Widle, directeur van het himdhotvens Van Albbe Museum, die eveneens zijn geraadpleegd, gaven iblijk van zeer veel belang stelling voor dit schilderij. Men wil het thans in Amsterdam aan een onderzoek onderwerpen. De heer Van Gogh te Laren, neef van de kunstschilder Vincent van Gogh, wie wij naar zijn mening vroegen, zeide van deze „ontdek king" nog niet af te weten. Voor lopig stond hij er zeer sceptisch tegenover. Er zijn al wel meer schilderijen van Van Gogh „ont dekt", maar dan bleek het tel kens loos alarm te zijn. verwerpen van grafstenen, het vernielen van grafkettingen en het vernielen van ruiten, die in verschillende grafpalen zijn aan gebracht. GRIEKS SCHIP IN DE AMSTERDAMSE HAVEN LOSGESLAGEN. Gisterenmiddag is het 7177 brt. metende Griekse s.s. „Ankstassios Pateros", dat aan de kade van de Nederlandse Silo-, Elevator- en Graanfactor Mij graan loste, door de zware storm met de langszij liggende graanelevators en bin- nenschuiten losgeslagen en met de achtersteven tegen de kade van de Holland-Amerika-lijn terecht ge'kojnen. Beste Vrienden, Het verschil tussen een ge woon méns en een detective is niet alleen dat de speurder speu ren kan. In dat geval zou men mijn vak kunnen leren als een beroep, een cursus volgen, slagen en bekend worden. Neen lezers, voor speurder wordt men in de wieg gelegd of niet. Het is alsof de misdadiger op de speur der wacht om zichzelf aan de gerechtigheid uit te leveren. Het voornaamste kenmerk van de ware detective is, dat er altijd ets n zijn buurt gebeurt, dat het daglicht niet kan verdragen. Vier sleepboten van de rederij Goedkoop hebben 3 uur werk ge had om de Griek weer naar zijn plaats te slepen. De boot heeft slechts onbeduidende schade op gelopen. BEKEND HAARLEMS ARTS SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGELUK. Zaterdagavond kwam de 47- jarige Dr. D. de Liefde per fiets van de Vergierdeweg te Haar lem en wilde de Rijksstraatweg oversteken. Daarbij heeft hij ver moedelijk een uit de richting Santpoort komende auto niet be merkt. Hij werd door deze wa gen gegrepen en op de motorkap geslingerd. Tenslotte kwam hij met het hoofd tegen de linker voorruit terecht. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethsgasthuis over gebracht. De overledene was bij cijn gote patiëntenschare om zijn opofferingsgezindheid en mens lievendheid algemeen bemind. EEN PAARDEDIEF. Iemand uit Enschedé kocht op de Gooise paardenmarkt 'n paard, dècn omdat de vrachtwagens naar Enschedé reeds vertrokken wa ren, begaf hij zich te voet met ■ïjn nieuwe aanwinst naar huis. Onderweg bood iemand hem aan achter op de fiets plaats te nemen. Maar al spoedig bleek de band niet hard genoeg te zijn. De wielrijder zou 't paard wel even vasthouden, dan kon de baas bij een landbouwer, die een paar hon derd meter van de harde weg af lag de band laten bijvullen. Teruggekomen bemerkte deze dat de bereidwilige wielrijder ver dwenen was met het paard. Na enige dagen zoeken is het de po litie gelukt de dader op te sporen en tevens het paard. Beiden be vonden zich in het woonwagen kamp te Borne. ERGERLIJKE BALDADIGHEID Op de oude algemene begraaf plaats van de gemeente Diepen- heirn heeft zich een ernstig geval van grafschennis voorgedaan. Twee kinderen van 9 en 10 jaar hebben op deze begraafplaats aan 18 graven min of meer ernstige ■chade toegebracht door het om- Hujwelijkszweiulelaar in „uniform". Zoals reeds gemeld, werd enige weken geleden in Velp de huwe lijkszwendelaar, J. A. gearres teerd. Hij was met een Velpse in contact gekomen via een hu welijks-advertentie, die het meis je in een groot Nederlands week blad had geplaatst. De rechercheurs, die met het onderzoek belast waren, kwamen al spoedig voor zonderlinge fei ten te staan. Het bleek namelijk dat J. A. behalve met het meisje in Velp ook met een meisje uit Amsterdam verloofd was. Van zelfsprekend bezorgde hem dit grote moeilijkheden, die echter met een verrassende vindingrijk heid werden opgelost. Was de tijd gekomen om Velp te verwis selen voor Amsterdam, dan liet hij kennissen een spoorkaartje voor Parijs of Brussel kopen voorgevende dat hij plotseling voor zaken op reis moest. Zo ver ging hij echter niet. Op het station wisselde hij het kaartje in en nam een enkele reis naar Am sterdam. Daar werd het zelfde spelletje dan na enige dagen her haald. Toen de familie in Velp op een huwelijk begon aan te dringen, verzon hij allerlei uitvluchten. Hij moest onverwacht voor zaken naar Engeland.. Verder dan Am sterdam kwam hij ook ditmaal niet. Toen hij in Velp terugkeer de, zat zijn arm in het gips. Hij had zijn arm gebroken vertelde hij. De arme man werd stevig vertroeteld en het huwelijk ge- rlime tijd uitgesteld. Later bleek die gebroken arm een ver zinsel te zijn. Hij had ofn aan een huwelijk te ontkomen zijn arm in 't gips gezet, gespalkt en stevig verbonden. Toen de arm „geneizen" was, „overleed" plot seling zijn moeder. Zij leeft nog maar het huwelijk moest weder om worden uitgesteld. Nieuw cadeau-systeem. Ondertussen had hij bijna al het geld van de Velpse schone verbruikt. Taxi-onkosten a ƒ2100, dure hotels, nieuwe kleding deels met zwarte textielpunten aangekocht, kostbare cadeaux deden haar kapitaal smelten als sneeuw voor de zon. Ook voor het geven va# cadeaux had hij een eigen systeem uitgedacht. Juwelen die hij van nct meisJe kreeg om te verkopen goi 1ij aan.de andere en omge keerd. De politie zocht echter neg naar het resterende geld. V/tkenlang trachtte A. de voor dit geld gekochte goederen voor de politie te verbergen. Tenslotte Viel hij door de mand en wees de restanten van het „huwelijks kapitaaltje" stuk voor stuk aan. Het onderzoek werd naar Brus sel verplaatst. A. had daar twee gemeubileerde étages gehuurd welke hij inmiddels reeds gedeel telijk nieuw had laten schilderen De kamers waren met het geld van de Velpse gezellig ingericht maar niet om haar te ontvangen. A. had daarvoor de Amsterdam se uitverkoren, voor hoelang is onbekend, want ook in de Ver enigde Staten wachtte 'n meisje. Ook in Brussel maakte hij slacht offers. Van de verhuurster „leen de hij 2500 Belgische francs. De goederen, d:e in de door hem ge huurd e -woonvertrekken werden aangetroffen, konden met mede- i werking van de Belgische auto riteiten naar Nederland worden teruggevoerd. Op hét meisje in Amsterdam i schijnt hij een bijzondere indruk gemaakt te hebben door zijn voorgewende relaties met Ame rika. Om deze indruk vooral niet te doen verslappen had hij zich bij een Amsterdamse kleer maker voor ƒ350 een uniform laten aanmeten. In dit uniform het „uniform van de U.N.O.- politie, belast met het toezicht op de uitvoering van het Mar shallplan in Europa" zou hij trou wen. De politie maakt van alles mee, maar zelfs zij heeft een ogenblik verstomd gestaan toen zij dit product van A.'s fantasie aanschouwde. De kleur is mari neblauw, op de borst een indruk wekkende rij batons, de schou ders gesierd met grote sterren. Op zijn mouw was met goud draad een wereldbol gestikt waarop de zestien bij het Mar shallplan betrokken landen in kleuren waren aangebracht. Op de rand van zijn pet waren gou den lauwertakken bevestigd. Al zijn plannen vielen echter in dui gen toen de zuster van het meis je in 'Velp achterdocht kreeg. Niet aan zijn proefstuk. In plaats van de knusse apar- tementen in Brussel werd de gevangenis toen zijn woning. De politie vermoedde dat deze op lichter en fantast niet aan het begin van zijn „carrière" stond. En terecht. Via een door de dagbladen verspreide oproep kwamen nog andere zaken aan het licht. Zo heeft hij voor de oorlog in Elburg verschillende mensen opgelicht. Hij was daar na een verblijf van enkele jaren in de Congo gaan wonen en had doen voorkomen, dat hij wel goe de hanen in Afrika wist te vin den. Er waren liefhebbers ge noeg die op dit verleidelijk aan bod ingingen hij zou verder voor alles zorgen. Zij behoefden slechts hun reisgeld bij hem te deponeren. Niemand heeft er ooit een cent van teruggezien. In Nijmegen was hij verkoper bij een technisch bureau, dat er financieel niet al te best voor stond. Hij ging de mensen langs die nog iets van zijn baas te vor deren hadden en gaf hen a rai- son van zoveel de tip om maar gauw de rekening te presenteren, want de zaak stond op springen. De zaak ging daardoor op de fles maar hij had zijn centen binnen. Door de oorlog ontsprong hij de dans, doch nu zullen hem ook deze oude rekeningen nog gepre senteerd worden. De heer A. Th. van Engh, voorzitter van de in November '47 opgerichte Middenstandspartij deelde in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. mede, dat het voorlopig bestuur van de Middenstandspartij voor de ver kiezingen, wellicht reeds in Maart, gereed zal zijn met de partij-organisatie. In alle hoofdkieskringen voor de Tweede Kamer en in de kies kringen voor de Provinciale Sta ten zullen dan de verkiezings- comité's aan het werk zijn. „Tot de massa hebben we ons no^ niet gericht" vertelde de heer Van Engh. „Eerst wanneer over al plaatselijke comité's zijn opge richt, gaan wij onze actie uitbrei- De werkelijk groten in ons vak hebben hun vaste tegenstanders. Zo heet mij vijand Geoffrey Wi cked. Wat hij enige weken ge leden heeft uitgehaald, is wel bijster bar. De onbeschaamde heeft het bestaan, mij te 'hypno tiseren. En nu het wonderlijkste vau het geval: Wanneer Wicked mij niet had gehypnotiseerd, zou den er gruwelijke dingen zijn ge beurd in de buurt van de Noord pool. Door mijn zonderlinge tocht naar Groenland zijn vele mensen levens gered. Ik weet heel goed, dat mijn tegenstanders vinden, dat ik dom hen. Zij vinden dat. omdat ik fouten maak en er rui terlijk voor uit kom. De waar lijk groten echter, herkent men aan hun fouten. Behalve met mij, lezer, zult ge nog kennis maken met een eigen wijs jongetje dat door al mijn verhalen rondwandelt. Van hèm durf ik te zeggen, dat hij aanleg heeft voor het vak. En dan nog een raadgeving, lezer. Mocht U ooit iemand tegenkomen die zich Jercmas Snop noemt en die wed denschappen met U wil afsluiten ga hem uit, de weg! Hartelijke groeten van MUGLI BAjSLI, Speurder. den. Als gevolg daarvan hebben wij nog slechts 1290 leden. In April wordt dan een lande lijk congres gehouden. De heer Van Engh deelde voorts mede, dat de Middenstandspartij werd opgericht om, zoals hij zeide, „eindelijk eens de grote moeilijk heden, waarvoor de middenstand zich geplaatst ziet te brengen voor het forum van onze volks vertegenwoordiging. Iedere par tij heeft zijn middenstands-des kundigen maai* deze zwijgen", aldus de heer Van Engh, „omdat de behartiging van de belangen van d,e middenstand onverenig baar is met de thans gevoerde regeringspolitiek. De nieuwe partij wil er de aan dacht op vestigen, dat de mid denstand het recht heeft aan dacht voor zijn belangen te eisen, want tot de middenstand, o.m. bestaande uit personen werkzaam in de vrije beroepen, bij de mid denbedrijven, verzorgingsbedrij- ven, kleine vervoerbedrijven, kleine industrieën, de groothan del; als winkeliers, ambachtslie den, kappers, bedrijfsleiders, grond- en huizenbezitters, glazen wassers en rijwielherstellers, be hoort een belangrijk deel van de bevolking. 45 van de Neder landse arbeiders" is aldus de heer Van Engh, „in dienst bij en dus ook afhankelijk van deze groep. De Middenstandspartij meent, dat het dus ook in het belang van de arbeiders is te werken voor een gezonde en krachtige middenstand". De heer Van Engh gaf als zijr mening te kennen, dat vroegere pogingen in deze richting- o.m. ondernomen doe* Staalman en Ter Hall mislukten doordat hun partijen niet landelijk georgani seerd waren. In een brief aan de republi keinse voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, Arthur Vandenberg, zegt de Amerikaajise Minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, dat het onverstandig' zou zijn de overbrenging van Duitse fabrieken naar andere Europese landen stop te zetten alleen omdat Rusland 't verdrag van Potsdam heeft geschonden. Ontmanteling van Duitse fa brieken buiten bedrijf, aldus Marshall, zal het economisch her stel van Europa niet schaden maar baten, daar die fabrieken elders in gebruik genomen zou den kunnen worden. Marshall beschuldigt de Sov jet-Unie er van, dat deze „in de praciijk" de beginselen aangaan de het drijven op eigen kracht van Duitsland, zoals dat js vast gelegd in de overeenkomst van Potsdam, niet wenst te volgen Hetzelfde geldt met betekking tot Duitsland's economische een heid. „VLIEGTUIGEN BLIJVEN VOORLOPIG BESTE WA PEN." „Een „druk op de knop oorlog" met aanvallen uitsluitend uitge voerd door middel van Robotwa pens, zal in de komende vijftien twintig jaar nog niet mogelijk zijn", aldus zegt een rapport, uit gebracht door de technische staf van de Zweedse luchtmacht. Na er op gewezen te hebben, dat jagers nog altijd de enige effec tieve verdediging zijn tegen Robotwapens van het type V 1 terwijl de V 2's alleen buiten wer king kunnen worden gesteld door aanvallen tegen hun bases, geeft het rapport enige prognoses over de toekomstige ontwikkeling van de militaire luchtvaart. .(Bin nen vijf jaar zullen alle jagers straalvliegtuigen zijn met snel heden van 1000 tot 1150 km per uur, terwijl het merendeel van de zware bommenwerpers dat waar schijnlijk nog door propellers zal worden voortgedreven, vliegende op hoogten, tot 12.000 m, een gemiddelde snelheid van 750 km per uur zal bereiken." Het rapport voorspelt verder, dat over tien jaar jachtvliegtui gen supersonische snelheden tot 1500 km per uur zullen haien ter wijl tegen die tijd ook de bom menwerpers straalaandrijving zullen hebben en dan duizend km per uur zullen vliegen. De Zweed se technici verwachten, dat zowel jagers als bommenwerpers over tien jaar zich boven de 15.000 meter zullen voortbewegen. WOENSDAG 11 FEBRUARI. HELVEIRSUM 1. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Fluitrecital; 11.30 Gram.: 12.15 Sangh en spel; 13.00 Nieuws: 13.15 Piano; 13.45 Radio CemMalogezeiscihap14.15 Koperkwartet; 14.30 Lezing; 15.00 Metropole-orkest15.45 Vertelling'; 16.15 Jongenskoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.35 Sans souci; 18.00 Muzièk- ver.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. Or kest; 21.10 Lijdensoverdenking; 21.40 Eins. Euphonia; 22.10 Ope rakoor; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Viool en clavecimlbel. HXLVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding 10.20 Onze keuken; 10.45 Voor dracht; 11.00 Gram.; 12.00 Vin- centino; 12.38 The Kilima Ha- waiïans; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gespr. portret ten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.30 R. V. U.19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Malando; 20.45 Hoorspel; 21.45 Concertgebouworkest; 22.45 Rep. Zesdaagse; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. In venband met ernstige ben- zine-moeilijkheden in Frankrijk heeft de centrale dienst van in- en uitvoer te 's Gravenhage goed gevonden om aan automobilisten, die per auto naar Frankrijk rei zen, een uitvoervergunning te verschaffen voor de hoeveelheid benzine, die zij voor hun reis no dig zullen hebben. Weliswaar wordt aan de Nederlandse douane-beambten de vrijheid ge laten omtrent de uitvoer van in blikken medegenomen benzine rekening te houden met de om standigheden in het te bezoeken land, maar wanneer men de ze kerheid wenst te hebben, zal men over een uitvoervergunning moe ten beschikken. Voor grote hoe veelheden benzine moet bij de Belgische grens 'n cautie gestot worden, waarvan de hoeveelheid aan de tolerantie der Belgische douane-ambtenaren is overgela ten. In Frankrijk zal men voor de medegenomen benzine invoer rechten moeten betalen. Volgens de New-York Times waren Jacob Deverg commandant van de landmacht van het Ame rikaanse leger en) anderei legerlei ders het er na de jongste manoeu vres met luchtlandingstroepen over eens, dat het Noordpooige bied waarschijnlijk nooit een be langrijk oorlogstoneel voor land troepen zal zijn. Generaal Devers zou hebben verklaard, dat de solaaten bij de lage temperaturen I zoveel tijd moesten besteden om I in het leven te blijven, dat er weinig overblijft voor de strijd I tegen de vijand. Het blad voegt hieraan toe, dat luehtbases, communicatie- posten, radar- en weerstations, die door de grondtroepen be schermd zouden moeten worden, van essentieel belang zijn en dat zij op tijd in het gehele Noord- poolgebied zullen worden geves tigd. Een 14-jarige jongen in de En gelse plaats Putney was een va der voor zijn klasgenoten in die zin, dat hij het briefje mijn-zoon (dochter) kan-niet-op-school-ko- men-enz. schreef als zijn vriend jes en vriendinnetjes wilden spij belen. Voor dit doel had hij speciaal prpier en enveloppen gekocht. Het spelletje was echter te mooi om lang te kunnen duren en de weldoener zal voor de kinder rechter moeten verschijnen. Er zal zelfs een psycholoog aan te pas komen om na te gaan welke kronkel in zijn hersens voor een dergelijk menslievend gedrag verantwoordelijk is.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3