si asé s SPOr* De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE De mosselhandel met Frankrijk Plait c door een Vlaming uitgevonden Overleg landbouwvraagstukken indexcijfers grooihandels- prijzen Rijwielbanden voor invaliden AARDENBURG. ÏSto Naar wij van het Bedrijfschap voor Visserijproducten vernemen, heeft de uitvoer van mosselen naar Frankrijk totnutoe een zeer bevredigend verloop gehad. Men heeft alle reden om aan te nemen, dat de export van het contingent mosselen, d^t voor het handelsverdrag met Frank- ak werd vastgesteld, voor 100 pCt. zal geschieden. Dit handels verdrag loopt 1 April af. Inmiddels heeft de Franse re gering zich in principe bereid verklaard nog een aantal import- licenties te verstrekken boven bet in het handelsverdrag vast gestelde contingent. Van een stopzetting van de mosselhandel met Frankrijk is geen sprake ge- eest. Dezer dagen vond er nog ten uitvoer van mosselen naar F ankrijk plaats. Wel was er een zekere vermin dering in de mosselhandel, omdat er een aantal Franse importeurs was, dat zijn import-licenties ai had uitgeput, terwijl andere im porteurs hun contingenten, welke tot 1 April lopen, nog niet ten volle hebben ingevoerd. Deze tij delijke vermindering heeft echter geen invloed op de invoer van het vastgestelde contingent tot 1 April, dat, naar verwacht wordt, feheel zal worden opgenomen, adien de Franse regering tot de reeds genoemde uitbreiding van de import-licenties zal overgaan, betekent dit zelfs een verhoging van de mossel-export. De Franse artsen hebben besloten 1 Maart te staken uit protest tegen de hoge belasting. Dit besluit is genomen door de bestuursraad van de medische vakverenigingen. De artsen zullen weigeren fondsleden van de nationale ver zekering in ziekenhuizen te be handelen en attesten te tekenen, behalve waar het zwangerschap of prenatale zorg betreft. De Amerikanse „Civil Aero nautics Administration" te Wa shington heeft' twee vliegeniers geschorst, die zouden zijn betrok ken bij een beraamd bombarde ment op Caracas, de hoofdstad van Venezuela. De chemicus Hendrik Baeke- tan<j van de universiteit van Gent, die zich in Amerika vestigde, vond aldaar het fotopapier „Ve- iox" uit, waarvoor de Kodak pij hem 1.000.000 dol- Hij besteedde dit geld om zijn wetenschappelijke onderzoekingen voort te zéten, die leiden tot de ontdekking van het bakeliet. Baekeland overleed in 1944, ua zijn hele leven gewijd te heb- ben aan de bestudering van syn thetische hars en plastische stof fen. Naar wij vernemen is de Stich ting voor de Landbouw door de Minister-President uitgenodigd a.«. besprekingen te voeren over de verschillende landbouwvraag stukken, welke indertijd in de Tweede Kamer behandeld zijn bij de interpellatie-Vondeling en waarbij ook de motie-Groen ter sprake kwam. fr< Het algemeen indexcijfer der ji-ootbandelsprijzen op basis Juli jjö38 tot Juni 1939 100, is van 277 in November gestegen tot 280 in December. Het gemiddel de voor 1946 van 251 is in 1947 festegen tot 271 en wel voe- ingsmiddelen van -200 tot 214, grondstoffen van 282 tot 328 en afgewerkte producten van 261 tot 276 Volgens te Nanking binnen gekomen berichten is Kiaojang, ket bolwerk der Chinese regering in Mandsjoerije, 65 km ten Zui den van Moekden aan de spoor weg naar Dairen, in .handen der «ommunisten gevallen na een felle strijd van vijf dagen en «achten. Door ELLERY QUEEN. ■j&) (Nadruk verboden.) Ellery vervolgde: „Hier heb je alle mogelijke middeltjes om een saai week-end door te komen. Een fonkelnieuw spel kaarten, nog niet opengemaakt, een boek ■iet kruiswoordraadsels, 'n boek je met vragen en antwoorden, een schaakbord en wie weet wat *og meer. Er zit zelfs een punt aan dit potlood. Wat zegt u er van?" Hij sloot zuchtend de lade weer dicht en stak een sigaret aan. „Prachtig,"' mompelde de in specteur. „Watte?" De oude heer schrok wakker. „Ik was hardop aan 't denken, ïk bedoel de dame op het balcon. Werkelijk een koninklijke figuur, El. En 'ze huilde! Hij schud de zijn hoofd. „Enfin, ik denk, dat wij er tenslotte niets mee te maken hebben. Wij zijn eigenlijk maar een paar vervelende wijs neuzen." Dan hief hij zijn hoofd op en er sprak weer iets van de De persdienst van het Neder landse Rode Kruis deelt ons mede, dat het thans mogelijk is om aan invaliden op ruimer schaal rijwielbanden te verstrek ken, omdat men niet meer gebon den is aan het voorschrift, dat alleen invaliden met „voet- of beengebreken" kunnen worden geholpen. Teneinde invaliden, welke geen beroep uitoefenen, zoveel moge lijk tegemoet te komen in hun moeilijkheden, is bepaald, dat voor deze banden in aanmerking komen al diegenen, die door de aard van hun invaliditeit abso luut gebruik moeten maken van een rijwiel of invalidenwagen om zich te kunnen verplaatsen. De te verstrekken banden zijn goedkoper dan de normale ban den, omdat het zgn, foutbanden zijn, d.wjb. banden, die een kleine technische afwijking hebben ib.v. misdrukken maar die in bruikbaarheid niet van de nor male verschillen. Via de plaatselijke afdelingen van het Ned. Rode Kruis kan men op speciale daartoe te ver strekken formulieren zijn aan vrage indienen bij de afdeling Sociale Zorg van het Nederiand- sche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27, Den Haag. POGING TOT OMKOPING VAN AMBTENAREN. Ambtenaren van de C.C.D. in Haarlem constateerden dezer dagen bij de banketbakker H. J. v. d. B. een overtreding van de vlpes- en veeverordening. Zij maakten proces-verbaal op, doch kregen van de vrouw des huizes daarbij het aanbod van ieder 100, wanneer zij de zaak niet wilden doorsturen. De ambtena ren weigerden dit aanbod en ver trokken. Daags daarna maakte de banketbakker met zijn vrouw een reisje naar Heilo, waar een der betrokken ambtenaren woont. Zij probeerden daar opnieuw de ambtenaar te overreden om het verbaal te vernietigen. Na wei gering van de man vertrokken zij, doch de gastheer vopd later op de trap een bedrag van 3000. De bakker had namelijk tijdens het onderhoud laten doorscheme ren dat hij de ambtenaar ƒ2000 wilde geven plus 1000 aan zijn collega. De ambtenaar stelde de politie van een en ander in kennis met het gevolg dat deze het bakkers echtpaar wegens poging tot om koping een tweede proces-verbaal bezorgde, terwijl zij een diep gaand onderzoek instelde naar de details van deze kwestie, dat nog voortduurt. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN GEARRESTEERD. De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft twee commissionnairs In effecten ge- aresteerd onder verdenking van heling en fraudluleuze manipula ties bij de registratie van effec ten. Op de afdeling effecten registratie van de raad voor rechtsherstel is bij controle ge bleken, dat er fondsen van onbe kende herkomst in omloop waren. Donderdag ib ten kantore van de effecten-registratie een der commissionnairs, die effecten van onbekende herkomst in zijn bezit had, gearresteerd. De tweede commissionnair is onder verden king van medeplichtigheid Vrij dag eveneens in arrest gesteld. PRESTATIE VAN RADIO-AJVIATEUR. De heer D. Zaayer, Philips- employé en zend-amateur, wo nende in de Daguerrestraat te Eindhoven heeft een aardige prestatie geleverd door onlangs de eerste Trans-Atlantische ver binding van Europa met Ameri ka tot stand te brengen via de zes meter band, die slechts eens in de 11 jaar open is. Van de zijde van Philips ver- nenmen wij, dat de heer Zaayer reeds in Maart 1947 een niet alle daagse prestatie verrichtte, door een radioverbinding met Kaap stad tot stand te brengen via deze band, welke slechts op bepaalde ogenblikken gebruikt kan wor den, en wel met een tussenruim te van niet minder dan 11 jaren Met zijn eerste succes nog niet tevreden bouwde de beer Zaayer zijn zendantenne, die aanvanke lijk zeer bescheiden was opgezet, aanmerkelijk uit. Via de 10- meterband, die onder alle om standigheden te gebruiken is, maakte hij zijn plannen bekend en regelde alles tot in details. Met een prima zender en een antenne, zoals er in de omgeving geen tweede te vinden is en met de speciale vergunning van de P.T.T. in portefeuille, lag hij ver volgens op de loer om het gun stig ogenblik af te wachten. Het gelukte hem tenslotte een heen-en-weer-gesprek te voeren met de Amerikaanse zend-ama- teur E. D. Filton (W.I.H.D.C.) in Hartford /Comm.). Dezelfde dag leverde hij boven dien het bewijs, dat dit gesprek geen toevalligheid was door nog met drie -andere Amerikaanse amateurs-stations een gesp?tek te voeren. TERUGKEER MILITAIREN UIT INDIË. In de loop van deze week, ver moedelijk a.s. Dinsdag of Woens dag. repatriëren ongeveer 100 militairen uit Oostelijk Zeeuws- yiaanderen. Onder hen bevinden zich o.a. de oorlogsvrijwilligers uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, die reeds drie jaren dienst gedaan hebben onder bevel van Kapitein Fassaert uit Lamswaarde, die tegelijk met hen op deze thuisreis is. Het ligt in de bedoeling hen allen bij hun terugkeer op Zeeuws- Vlaamse bodem namens de bur gerlijke en militaire autoriteiten en de verschillende verzorgings- groepen, zoals het Protestants en Katholiek Thuisfront, de Niwin en (je Band NederlandIndië, een officiële ontvangst te bereiden. Naar wij vernemen is van de Commisssaris der Koningin dn Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casemibroot, bericht ontvangen, dat ten behoeve van de repatri erenden voor de overtocht op de Wester-.Schelde een extra boot, n.l. de „Koningsplaat," zal wor den Ingelegd. Tevens deelde de Commissaris der Koningin mede, dat hijzelf deze overtocht zal mede ma ken, om bij de officiële begroeting, (jie gedurende de over tocht op de Wester-Sehelde zal plaats vinden, tegenwoordig te zijn. Ook verschilléndee autoriteiten uit Oost Zeeuws-Vlaanderen zui len deze overtocht medemaken, terwijl door de verschillende ver- zorgingsgroepen maatregelen zijn getroffen, dat de repartiërenden bij hun aankomst te Perkpolder per auto naar hun diverse woon plaatsen worden gebracht. ris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mir. A. F. C. de Casenjbroot en 'Mevr. De Casem- brotVan der Feltz recipiëren op Zaterdag 21 Februari a.s., des nam. te 3 uur in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Ernstig ongeluk. Donderdagmiddag sloeg een tweetal paarden op hol, gespan nen voor een driewielskar van de landbouwer V. alhier. Op de kar bevonden zich de landbouwers knecht P. W. en diens 4-jarig kleinzoontje. W. kwam onder de kar terecht waarbij hij een beenbreuk en an dere kwetsuren opliep. Zijn kleinzoontje brak een arm. Bei den werden naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Het op hol slaan der paarden is te wijten aan op straat spelende kinderen. thans het hoogtepunt heeft var, d'Vhfle^ederian^Le^ an^Vaïen gen a 'of*1 ov er leg ^nfelts8 wacht." meer ver- KOEWACHT. Raadsvergadering, TERUGKERENDE MILITAIREN UIT ZEEUWS-VLAANDEREN. Aan -boord van het s.s. „Zuider kruis," dat 24 Januari uit Bata via naar Nederland is vertrokken en dat vermoedelijk 19 Februari te Rotterdam zal arriveren, be vinden zich de volgende militai ren uit Zeeuws-Vlaanderen: Aardenburg: J. A. Commelin. Axel: 'J. Dieleman en C. van Espen. BiervlietJ. Rouw. Breskens: A. W. Klaassen. St. Jansteen: L. J. Verdurmen. Temeuzen: A. Schaap. Waterlandkerk.jeR. C. Robesin. RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. Ter gelegenheid van zijn 'ambts aanvaarding zullen de Commissa- vroegere activiteit uit zijn ogen. „O ja, dat was ik vergeten. Is er iets bijzonders op de gang? Iets ontdekt?" Ellery ging, doodbedaard, lang- j uit aan de andere zijde van het bed liggen en kruiste zijn voeten I over de bedrand. Hij blies een rookwolkje naar het plafond. „O, u bedoelt die reusachtige krab eh krab?" zei hij met een grimas. „Je weet drommels goed wat ik bedoel!" snauwde de inspec teur en hij bloosde waarachtig tot achter zijn oren. „Tja," teemde Ellery, „het is erg geheimzinnig. De gang was leeg en alle deuren waren dicht. Geen enkel geluid. Ik maakte veel lawaai toen ik de overloop overstak en de badkamer binnen ging. En toen kwam ik er heel stil weer uit. Bleef er maar even in... A propos, weet u iets van de gastronomische voorkeur van schaaldieren?" „Watte?" gromde de inspec teur. „Wat bedoel je nu weer? Jij maakt er altijd' van die fran jes bij, als je iets zegt." „De kwestie is," mompelde El lery. „dat ik voetstappen hoorde op de trap en me moest verber gen dn de schaduw van de gang bij onze kamerdeur. Ik had geen kans meer om de overloop weer over te steken naar de badkamer of die onbekende, die naar boven kwam, zou me ontdekt hebben. Dua hield ik die naderende licht vlek hij de trap maar in de ga ten. Het was onze mollige De- meter, onze zenuwachtige voed ster, mrs. Wheary." „De huishoudster? En wat ver der? Ze ging waarschijnlijk naar bed. Zij en aie boef van een Bo nes hémel, wat een naam slapen boven op zolder." „Dat zal wel, ja. Maar mrs. Wheary was nog niet van plan naar Dromenland te vertrekken. Ze droeg een blad." „Aha!" „Een blad vol eetwaren." „Ik wed voor de kamer van mrs. Carreau," mompelde de in specteur. „Tenslotte moeten vrouwen uit de upper te,n óók eten." „Nee," zei Ellery dromerig, „en daarom vroeg ik u, of u. iets wist omtrent de smaak van schaal dieren. Ik heb nooit gehoord, dat krabben bekers melk drinken en boterhammen met vlees eten of fruit verslinden... Zie je, ze ste vende recht de kamer naast die van mrs. Carreau binnen, zonder bi greintje angst. De kamer," zei "6 geniepig, „waarin u die reus achtige kralb binnen zat' - eh schuifelen." De inspecteur maakte een wan- y°Pig gebaar met zij,n armen en dook over zijn koffer om een pyama op te graven. HOOFDSTUK IV. Bloed op de Zon. Ellery opende zijn ogen en zag hoe het stralende zonlicht uiteen- AXEL. Ontevreden landbouwers. Door de Kring Axel van dé Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd tijdens een druk bezochte vergadering met algemene stem men een motie aangenomen, waarin „de grote ontevredenheid tot uiting komt, welke bij de landbouwers heerst tengevolge van het niet nakomen van de door de Minister gedane belofte de prijzen op 1 November en 1 Februari bekend te zullen maken, whardoor," aldus de motie, „het vertrouwen in de Minister geheel wordt opgeheven." Voorts wordt er op gewezen, dat bij herhaling, doch zonder re sultaat, is gevraagd „om meer rechtvaardige beloning en billijke prijszetting aangaande de land bouwproducten en dat ook van de met zoveel woorden gepropa geerde doelstelling van gelijkstel ling van het platteland ten op zichte van de stad niets is te recht gekomen, doch men integen deel meerdere achterstelling van de landbouw te zien krijgt, ter wijl intussen aan verschillende kringen uit handel, industrie en scheepvaart de mogelijkheden worden gelaten om ongekende winsten te maken." De motie noemt verder de ge leide economie der boerenbedrij ven niet aanvaardbaar en ver langt zoveel mogelijk vrijheid op deze bedrijven en een einde „aan de nog steeds «toenemende papier lawine." Ook wordt de gelijke leveringsplicbt van eieren zeer onrechtvaardig genoemd. Tenslotte komt men tot de con clusie, dat de gemoedsstemming spatte op de beddesprei van het vreemde bed. waar hij in lag. Het eerste ogenblik kon hij zich met herinneren, waar hij was. Zijn keel voelde verschrikkelijk droog aan en hij had een gevoel of zijn hoofd een pompoen was. Hij gooi de zich om en hij hoorde zijn vader zeggen: „Zo, ben je wak ker," waarop hij zijn hoofd om keerde en zag, dat de inspecteur met zijn goedgevormde handen op de rug en gekleed in een hel der linnen pak. rustig uit een van de vensters aan de achterzijde van het huis stond te staren. Ellery geeuwde, rekte zich nog eens uit en krabbelde zijn bed uit. Vervolgens begon hij gapend zijn pyama uit te trekken. „Kijk hier eens," zei de inspec teur, zomder zich om te keren. Ellery schoof naast zijn vader. De muur, die twee ramen had, waar hun bed tussenin stond, lag aan de achterkant van het huis. Wat 's avonds tevoren een diepe, donkere afgrond geleken had bleek dit inderdaad te zijn: de rots, waarop het huis stond hield plotseling on en viel steil af; zo diep was dc kloof, dat Ellery even de ogen m'oest sluiten om een opkomende duizeling tegen te gaan. Dan opende hij ze weer. De zon stond al vrij hoog boven de horizon en verlichtte de klein ste bijzonderheden van de vallei en de kant van de steilte merk waardig scherp. Ze stonden zó hoog, dat de wereld, die stil en verlaten in de kom van d'*e reus- Aanwezig alle leden xt v voorlezen der notulen welk^ -^? den goedgkeurd komt s r' plaatst P zal worden ver diende Verzoek m^' verkriie-en ïy m subsidie te dei J a k voor de ronde van Ne- voor^steld Hiei wordt voor de Prov. Brandweerfoond. f iin00riv?®e B' L' wordt echter .t 30 subsidie verleend voor 194X In verband met aanschaf van een nieuwe brandweerauto zal r> oude worden geschat door de R- v. I. en worden verkocht Wat t Kerkplein betreft, hier in11 verbetering worden ge bracht door het aanbrengen van een zinkput en riolering. Werkzaamheden ten behoeve van de gemeente boven 500 zul len worden aanbesteed werk zaamheden beneden ƒ500 zallen ieder op de beurt aan de am- bachslieden in de gemeente wor- den toegekend. In verband met de nieuwe iaar- wedderegeling der ambtenaren wordt de zitdag van de gemeen te-ontvanger (tervens ambtenaar) gesteld op Donderdagmiddag van z tot 5 uur. Na de rondvraag wordt de ver gadering gesloten. In beslag genomen. Rijksambtenaren „alhier namen wiïirPax lifaai?appelen in beslag welke bestemd waren voor Bel- gl6. MIDDELBURG. Veertig jaar Journalist. Zaterdag herdacht de heer J P Ph. Doorenbos zijn 40-jarig jubi leum als journalist. Zijn collega's verenigd in de Zeeuwse Journa listenkring, boden hem ter ge legenheid van dit jubileum een maaltijd aan. Tijdens dit diner werden door verschillende aanwe zigen toespraken gehouden, waar in de grote verdiensten van de jubilaris voor de journalistiek en fVn, Persoonlijke eigenschappen m ket licht werden gesteld en waarin tal van oude herinnerin gen werden opgehaald. Tot de sprekers behoorden de directeuren van de Prov. Zeeuwse Courant waaraan de heer Doorenhos ver bonden is de heren De Boer en Van de Velde, de heer J. Schra- ver, redacteur van de N.R.C., die het hoofdbestuur van de Neder landse Journalistenkring verte genwoordigde, benevens de jour nalisten, die in het verleden met de heer Doorenbos hebben samen gewerkt, de hoofdredacteur van ae Prov. Zeeuwse Cohrant, de heer Ballmtijn, de voorzitter van de Zeeuwse Journalistenkring de heer Bosshardt, en enkele an dere collega's. Ook het admini stratief en technisch personeel ?fan Prov. Zeeuwse Courant heeft de heer Doorenbos gehul digd. Hij mocht van verschillende zijden fraaie geschenken en bloemstukken ontvangen. achtige holte lag, een miniatuur leek; ijle wolkjes zweefden een eindje onder hen en probeerden zich vast te hechten aan dc berg top. „Zie je?" vroeg de inspecteur. „Wat?" „Daar beneden, waar de rots schuin afdaalt naar de vallei. Tegen de bergwand aan. El." Toen zag Ellery wat de inspec teur bedoelde. Ver omlaag, waar de dichte plantengroei ineens op hield, kronkelden kleine puffende rookwolkjes om de Arrowberg heen. „De bosbrand!" riep Ellery uit. „Ik dacht al bijna, dat alles maar een nachtmerrie was." „Het vuur zit nu aan de andere kant, aan de kant van de steilte zei de inspecteur nadenkend. „Niets dan rots daar en het vuur vindt er geen voedsel. Niet dat wij daar iets aan hebben." Ellery hield stil, op zijn wan deling naar de wastafel. „En wat wilt u daarmee zeggen, waarde ouwe heer?" „Niets bijzonders. Ik dacht er alleen ^maar aan/' ^ei de oude heer veelbetekenend, „dat, als de brand zich werkelijk zou uitbrei den..." „Nou, wat dan?" „Dat wij er dan gloeiend bij wa ren, jongen. Een wandluis zou nog- moeite hebben om die rotsen hier af te klimmen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2