Tabaksteelt op [coöperatieve basis •II.;'. De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE Nieuwe mogelijkheden voor onze tuinders Belgische artsen in conflict met regoring Benzine in plaats van bier Hoioscopen-manie in België Sneeuwstormen in New York eo) Dimenti van Generaal Peron Generaal Blaskowitz pleegt zelfmoord Actie voor Asthmakinderen Pensioensvoorziening Tweede Kamer Moord te Siebenyewald opgehelderd falescfï csotie Op de proef tuin voor tabak f e Wageningen legt men zicb reeds sinds geruime tijd toe op kwali- teitsleelt van inlandse tabak. Hiermee zijn opmerkelijke resul taten toereikt. Er zijn nieuwe soorten gekweekt, waarvan on langs vooraanstaande personen uit de tabaks-industrie getuigden, dat deze in verschillende opzich ten o.a. voor omblad beter waren dan verschillende geïm porteerde soorten. Volgens Ir. R. v. d. Ven, Rijks- tuinbouwconsulent, belast met tabaksaangelegenheden kan de tabaksteelt een ruimere bestaans basis voor de kleine boeren en tuinders scheppen. Bovendien kan door deze teelt onze devie- ■en positie "worden verbeterd. Een belangrijke voorwaarde voor het slagen en het behoud van de teelt is de coöperatieve vorm van sameuwierking. Im mers, de Industrie kan slecht.- blijvende belangstelling voor de inlandse tabak koesteren, indien haar grote, homogene partijen van beiioorlijke kwaliteit worden aangeboden. Deze grote partijen varf unifor me kwaliteit kunnen het best worden verkregen door coöpera ties, die zich belasten met het inzamelen, sorteren, fermenteren en afpakken van de tabak. Een eentrale van deze coöperaties zou éan de verschillende monsters der partijen kunnen samenbrengen op één centraal punt, waar de tabakken worden verkocht of ge veild. Boals wij Woensdag toeriAtten, •eeft het Belgische Verbond van Geneesheren geweigerd zich te schikken naar de bepalingen van 4« regering, volgens welke de artsen, in verband met de con- tróle door de fiscus, een speciaal kwitantieboekje moeten gebrui ken. Het Ministerie van Financiën hoeft thans in een rondschrijven de aandacht van de geneesheren er op gevestigd, dat bij niet-na- hotning van de bij de wet vast gestelde bepalingen, de artsen een gevangenisstraf variërend van acht dagen tot een jaar en een boete van maximum fr. 100.000 kan worden opgelegd. „Deze weloverwogen weigering van het Verbond van Genees heren", aldus dit rondschrijven, .jzich niet te schikken naar een voorschrift dat door het parle ment is goedgekeurd, is buiten- fewoon ernstig en kan niet wor- en geduld. De regering zal er de hand aan houden dat alle be oefenaren van vrije beroepen zich nauwkeurig schikken naar de hun bij de wet opgelegde ver plichtingen en zij zal diegenen doen vervolgen, die zich hieraan trachten te onttrekken." Intussen hebben meer dan 5000 Belgische artsen laten weten, dat «ij weigeren het bij de wet voor geschreven kwitantieboekje te gebruiken en, indien een straf vervolging tegen een van hen wordt ingezet, het werk, behou dens in dringende gevallen, zal worden neergelegd. Reeds enige tijd passeerden ver scheidene keren per week zware Nederlandse vrachtwagens bela den met tonnen bier het douane kantoor te Halewijn (Frankrijk). Woensdagmiddag ontdekten de douane-beambten, nadat een vrachtauto en 5 aanhangwagens waren gelost, twee vaten die in plaats van met bier elk met 175 liter benzine waren gevuld. In «en gereedschapskist bleek zich 17 kg ikoffie te bevinden. De goederen en vrachtauto's werden In beslag genomen, terwijl de be- i stuurder en de begeleider onder - In deze geest zijn reeds bespre kingen gevoerd met één der grootste landbouw-coöperaties, welke in principe haar medewer king heeft toegezegd. Ook de overheid wil bij de totstandko- ming van deze coöperaties de be hulpzame hand bieden. Het voorafgaande houdt in, dat alle mogelijkheden voor een eco nomisch verantwoorde tabaksteelt aanwezig zijn, mits de telers zich bewust zijn van de eisen van de tijd, n.l. het voortbrengen van 'n kwaliteitsproduct en samenwer king op coöperatieve grondslag. bewaking werden gesteld. Vol gens terzake geldende bepalingen zullen zij een boete van 9 franc pee liter gesmokkelde benzine moeten betalen. In de „Nieuwe Gids" lezen wij het volgende: „Een verschijnsel dat zich in de Franstalige pers van ons land meer en meer uitbreidt, is het gubliceren van een dagelijkse orosooop. In trein en tram kan men dikwijls vaststellen, dat de lezers van sommige bladen eerst en vooral hun horoscotop nagaan, blijkbaar om hun gedragingen van die dag te richten naar de aanwijzingen hiervan. Niemand zal weten hoeveel dwaasheden er iedere dag aan deze manie zijn toe te schrijven. Het volstaat de voorspellingen die de diverse bladen hun lezers opdissen naast elkaar te leggen om vast te stellen dat het ene blad precies het tegenovergestel de voorspiegelt als het andere. Een klein staaltje van deze horoscoop-onzin valt ons toeval lig onder het oog: „De gevoelens en kunsten zullen vandaag gun stig worden beïnvloed geniale werken kunnen vandaag het licht zien. In de mate van het moge lijke vermijde men heelkundige bewerkingen in de streek van de blaas Als gevolg van sneeuwstormen moest te New-York al het lucht verkeer worden gestaakt. De treinen rijden nog, maar onder vinden veel vertraging. Woens dagavond lag er reeds 10 cm sneeuw en verwacht werd, dat m- gisteren nog z-o'n hoeveelheid nij zou komen. De sneeuwplaag heeft de stad deze winter al on geveer zes millioen dollar gekost. Door FLLERY QUEEN. (Nadruk verboden). De inspecteur nam met bevende Pand een snuifje. „Bij de tweede deur na de deur van deze kamer hier," mompelde hij en nieste. ,,'t Was natuurlijk maar verbeel ding El. 't Was aan deze kant van de overloop en 't was nogal donker „Jammer genoeg," plaagde El lery. ,.Als 't wat lichter geweest was, dan geloof ik zeker dat u misschien minstens een Dinosau rus gezien zou hebben. En wat deed vriend krab, toen u hem zag en 't on uw zenuwen kreeg?" „Spot er niet mee," zei de in specteur terneergeslagen. „Ik zag *t 't ding maar heel even. Het De Argentijnse President, Gene raal Peron, heeft Dinsdag op een persconferentie de tegen Argen tinië gerichte beschuldiging, dat het exorbitante prijzen vroeg voor zijn graan en speculeerde op de hongersnood in de wereld, categorisch tegengesproken. De President gaf toe, dat de Argentijnse regering 20 pesos per centenaar graan betaalde en het aan het buitenland voor 60 pesos per centenaar verkocht. Hij merk te evenwel op, dat het verschil in prijs een subsidiepolitiek mogelijk maakte, waardoor de Argentijnse verbruikers het brood goedkoop konden kopen. De Argentijnse regerings-subsidie bedroeg 11 pe sos per centenaar. Aan de an dere kant, zo zeide Peron, werd de helft van de totale graanoogst 7 millioen ton uitgevoerd, en gedeeltelijk door goederen, ge deeltelijk door credieten op lange termijn gecompenseerd. Frank- krijk, Italië, Spanje, Griekenland en andere landen, gaf Peron te schuifelde „Schuifelde!" „Dat is het goeie woord ervoor, *a," hield de oude heer vol. „Het' schuifelde door de deur en toen heb je zelf gehoord hoe die in het slot viel. Dat moet je gehoord hebben." „Hier moet onderzocht worden," zei Ellery. Hij sprong van het bed en liep naaj de deur. „El! Wees in Godsnaam voor zichtig!" smeekte de inspecteur. „Je kunt toch niet zo maar 's nachts bij een vreemde in huis rondsnuffelen „Ik kan toch naar de badkamer gaan, niet?" zei Ellery waardig en hij trok de deur open en ver dween. De inspecteur bleef zitten, beet- od zijn vingers en schudde zijn hoofd. Dan stond hij op, trok zijn jas uit en zijn overhemd, liet zijn bretels achter zich aanbengelen, begon toen, zich uitrekkend, on een verschrikkelijke manier te geeuwen. Hij was erg moe. Moe, slaperig en bang. Ja, hij be kende zichzelf, in de afzondering van dat deurloze geestesvertrek. waarin geen buitenstaander kan binnentreden, dat de oude kennen, ontvingen dat graan, doch betaalden in werkelijkheid slechts 50 van de overeengeko men prijs. „Wij maken dernalve geen plannen, maar zenden een voudig graan aan de landen, die er behoefte aan hebben en het niet kunnen toefalen." Zo be sloot Peron. Generaal Blaskowitz, die gis terenochtend voor het Tribunaal te Neurenberg moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. Blaskowitz heeft kans gezien fisterenochtend om 10.20 uur van e tweede verdieping van de ge vangenis naar beneden te sprin gen. Dit Is medegedeeld door de kanselarij van de V. S. te Neu renberg. De generaal was 6-1 jaar. Generaal Blaskowitz was bij de besprekingen over de capi tulatie in Mei 1915 te Wagenin gen, leider van de Duitse delega tie. In verband met de dood van generaal Blaskowitz, die zojj-ls bekend te Neurenberg zelfmoord pleegde door van de tweede ver dieping van de gevangenis naai beneden te springen ,kan nog ge meld worden, dat hij in Nederland öp generlei wijze als getuige zou hebben moeten optreden. Het Avak-comité, dat actie voert voor de uitzending van asthmalijders naar Zwitserland, deelt ons mede, een groot aantal brieven te hebben ontvangen van asthmalijders en ouders van asthma-patiëntjes, die op uit zending naar het oord hunner ge nezing wachten. •Het comité heeft het plan op gevat deze brieven aan de Rege ning toe te zenden, opdat ook van regeringszijde een actie wordt begonnen om het leed, waarvoor in Zwitserland uitkomst kan wor den gevonden, te helpen verzach ten. Volgens de mededeling van het comité vragen vele briefschrij vers zich af, hoe de Regering wel 2 millioen Zwitserse fancs voor toerisme beschikbaar kan stellen, terwijl 20 van de armste kinderen wegens gebrek aan geld middelen naar Nederland terug gezonden moeten worden. Het comité ontvangt thans be halve geld ook de inwisselbaar gestelde kolenbonnen als bijdrage in zijn streven. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijzigingen van de pensioenen van weduwen en weZen van overleden leden en van overleden gewezen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke voor 1 Januari 1947 zijn toegekend. Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Het onderhavige wetsontwerp WONINGBOUW IN ZEELAND. De Directeur van de Volkshuis vesting in Zeeland, Ir. Glerum, heeft verklaard, dat de contin- gentering van het bouwvolume voor 1948 in Zeeland naar ruime schatting zal neerkomen op de Door goed speurderswerk van de voormalige brigade-comman dant der Kon. marechaussee te Siebengewald, is opheldering ge bracht in de aldaar in de nacht van 10 op 11 Juni 1947 gepleeg de moord op een hulpkommies. In die nacht patrouilleerden de hulpkommies Scholten en een col lega langs de grens waarbij zij een persoon op illegale grens overschrijding betrapten. Zij som meerden de man zijn papieren te tonen. Hij overhandigde ze aan S„ maar trok tegelijkertijd eer: revolver, waarmee hij in het wil de weg begon te schieten. S. werd zodanig aan de long geraakt, dat hij een uur later overleed, terwijl zijn collega er met een schamp schot afkwam. Terstond werd begonnen met een onderzoek naar de dader, die ondertussen met medeneming van zijn papieren weer over de grens terug geweken was. De samenwerking met Duitse politie en geallieerde autoriteiten heeft er toe geleid, dat dezer da gen bij Duisburg een Duits mu zikant werd aangehouden, die een volledige bekentenis aflegde inzake de moord te S'ebengewald. De dader wordt, eveneens ver dacht van moord op een politie man te Kassei en van een aan slag op een politiebeambte te Bielefeld bij vroegere arrestatie- pogingen. In Warwickshire en Kent (Engeland) zijn experimenten be gonnen met bestraling met infra rode stralen, waarmee men de fruitbomen tegen eventuele vorst in de lente hoopt te beschermen. De Aga Chan, geestelijk leider van millioenen Mohammedanen, vertelt in een in de „Times" ge publiceerde brief, dat hij Gandhi eens vroeg naar zijn mening over de filosofie van Marx. Gandhi zei onmiddellijk, dat hij hetzelfde ideaal had als Marx, namelijk dat de staat moet in eenschrompelen, doch dat hij niet geloofde, dat het verlangde doel het ineenstorten van alle rege ringen, ooit door Marx' dialectiek zou kunnen worden bereikt. Gandhi was van oordeel, dat integendeel de beginselen van ge weldloosheid en gehoorzaamheid aan het geweten, eenmaal in practijk gebracht, onvermijdelijk 'de staat zouden doen ineen schrompelen. Verder verklaarde koning van Centrestreet bang was. Het was gek. Hij had vroe ger ook wel eens schrik gehad, 't was idioot om zich voor te doen als een Jack Dalton, maar dit was een ander soort angst. Een angst voor iets onbekends. Angst, die een vreemd, kil gevoel op de huid teweegbracht, die hem ertoe dreef om zich met een ruk om te keren bij bilerlei denkbeeldige 'ge luiden achter zich. Dus hij geeuwde en rekte zich uit en had het druk met die mas sa onbenulligheden die een man verricht als hij zich uitkleedt om naar bed te gaan. En in al die tijd, ondanks de herinnering: aan dat hartelijk gelach van Ellery, bleef, die angst hem bij en liet zich niet verjagen. Hii begon zelfs te fluiten, terwijl hij tegelrjkertrd zichzelf uitmaakte voor alles wat lelijk was. Dan boog hij zich over een van de koffers, d'e aan het vcetenejnde van het bed stonden. Tegelijkertijd rammelde er iets aan een van de ramen en hij keek op. snel èn od zijn hoede. Maar het was maar een jalouzie, die half neergelaten was. Aangezet door een: plotselinge opwelling liep hij vlug de kamer Gandhi nog, dat de beschaving van een gemeenschap niet kan beoordeeld worden naar haar macht over de krachten der na tuur noch naar de kracht van haar literatuur en kunst, doch naar de vriendelijkheid van haar leden jegens alle levende wezens. Gandhi herinnerde aan de theo rieën van Kropotkin, dat de pri mitieven bloedvergieten en wreed heid haatten. Gandhi achtte de .Zuid-Amerikaanse gewoonte om met de trotse toestemming van het slachtoffer mensenoffers te brengen minder mensonterend dan massamoord door opgeroepen legers, verdwaasd door een weten schappelijke propaganda van haat en leugens." door als een grüze schim er. liet de jalouzie helemaal omlaas Hij zag nog even de omgeving buiten, die scheen te bestaan u< één grote, zwarte afgrond en z was het ook inderdaad, want na derhand zou hij zien, dat het huis gebouwd was op een vooruitste kende rots die zich steil boven de dichtsbijziinde vallei verhief op een hoogte van een paar honderd voet. Zijn kleine, scherpe oogjes gluurden even opzij. Od hetzelfde ogenblik sprong hij achteruit, liet het ialouziekoord los en terwijl hii dwars de kamer doorrende, draai de hii de schakelaar om, zodat, het donker werd in het vertrek. Ellerv opende de deur, stond vol verbazing stil en schoof dan als een schaduw de kamer bin nen, terwijl hii de deur vlug en zacht achter zich dichtmaakte. „Papa!" fluisterde hij. „Ligt u al in bed? Waarom is het licht uit?" .Kop dicht!" hoorde bij zttn vader boost zeggen. „Maak zo weinig mogelijk lawaai. Er ge beurt hier iets raars en ik geloof dat ik nu weet wat 't is." Ellerv bleef ev,en stilstaan. Toen zijn pup'llen samentrokken beoogt de pensioenen van wedu wen en wezen van overleden ge wezen leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, welke voor 1 Januari 1947 zijn verleend, te herzien in overeenstemming met de wijziging der eigen pen sioenen van gewezen Kamerleden overeenkomstig artikel 2 der wet van 1 Augustus 1947. Deze wijziging komt hierop neer, dat het weduwen en/of wezenpensioen zal worden her zien tot het bedrag, dat wordt verkregen, wanneer het bedrag van het pensioen, waarvan het weduwen en/of wezenpensioen is afgeleid, een verhoging, overeen komstig vorengenoemd artikel 2, zou hebben ondergaan. De herziening zal 1 Januari 1947 in werking treden. bouw van 1000 nieuwe woning* Dit getal ^noemde spreker niet groot voor een provincie, waar» de gemeente Vlissingen alleen a een behoefte van ongeveer 18(k woningen heeft. De heer Glarun legde er echter de nadruk op dit quantum slechts voor 'ign geldt en dat in het volgende jaar de cijfers opnieuw zullen worda vastgesteld. Hij vermoedde in tussen, dat de verklaring vai Minister Vos in de Tweede Ka- mer„ dat deze cijfers voor Eee land nog eens zou «bekijken, «i leiden tot een verhoging vah hst thans aan deze provincie toegs wezen volume. TERNEUZEN. Gewestelijk Arbeidsbureau. Naar wij vernemen is de her plaatsing van de heer J. Brinck man, als directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau alhier ingetrokken. Eph afsoitaki. Woensdagnamiddag na vertrek t van de trein van 5 uur, kwam het spoorwegpersoneel van he! station Temeuzen in de ,vuciitjtaa, alhier bijeen om afscheid te nemen van de kraanmachinist H de Vriend, die zijn dienst begin- digde wegens het bereiken van de pensioengerfechtigde leeftijd De Inspecteur van de Nederi. Spoorwegen, de heer J. A vat Oortmerssen, zeide, dat, hoewel hj eerst kort hier artoeidszaam ij, hij toch wel op de hoogte is van hetgeen de heer De Vriend tjj- dens zijn 35-jarige loopbaan bi „Mechelen.Terneuzen" heeft ge presteerd en als een plichtsge trouwe spoorwegman bekend staat. £7u de dag van scheiden is gekomen, hoopte hg dat it heer De Vriend nog lang vantgi welverdiende rust zal moge» ge nieten. De heer A. Dieleman, stationi- chef alhier, roemde de heer De Vriend als harde werker, die steeds op zijn post was om de belangen van de Maatschappt) te behartigen en wie nimmer ieti te veel was. Als secretaris vaj het Pensioenfonds overhandigde spreker daarna de pensioenacte met het uitspreken van de wens dat De Vriend hiervan nog lanj zal mogen genieten. De heer L. Dubois, sprekende namens de Directie van „Meche- lenTerneuzen" liet de levens loop van de beer De Vriend de revue passeren, hoe aanvankelijk de arbeidstijden lang en de bi- loning laag waren, doch dat gt- leidelijk zowel de diensttijden als het salaris verbeterden. Steeds verrichtte de kraan machinist met opgewektheid zij* taak en wist de goede geest on der het personeel te taevorderei. Dit werd door de Directie zeer gewaardeerd en voor alles dank en hulde gebracht. De dag vai scheiden is thans aangebroken, doch hij hoopte dat de band met het personeel zal blijven bestaan. De heer De Vriend dankte hier op de sprekers en zijn mede arbeiders met wie hij zo lang* tijd heeft samengewerkt. Dank zij het door ,,St. Raphaël" in 1926 opgerichte pensioenfonds, zal hj nu zijn verdere levensdagen on bezorgd kunnen tegemoet zien. Hij hoopte, dat het allen wèl zai mogen gaan en de dienst een tijd van voorspoed zal tegemoet gaan KLOOSTERZANDE. Een honderdjarige. -25 Februari a.s. hoopt mej. de wed. P. PauwelsTieleman, wo nende Kloosterstaat alhier, haar 100ste verjaardag te vieren. Mej. Pauwels verheugt zich nog in een goede gezondheid en is nog zeer j goed ter been. SLUISKIL. Bevordering. Bevorderd tot assistent bij de Belastingdienst Terneuzen de commies H. W. Staal, alhier. in het donker, kon hij vaaj enkele détails onderscheidei Door de ramen aan de achter kant viel een zwak schijnsel va de sterren. Zijn vader, toloot»- voets en in zijn ondergoed, kroo) op zijn knieën de kamer door Rechts was nog een raam ei daar kroop de inspecteur blijk baar heen Ellery liep naar zijl vader en keek mee door het raam. Het gaf uitzicht op eei binnenplaatsje dat gevormd werd door het terugspringen van eei achtermuur van het huis, zowat in het midden. Boven dat plaats je, dat maar smal was, zat ter hoogte van de eerste verdiepinj een balcon tegen de achtermmu geplakt, blijkbaar het balcon vai de kamer, d'e grensde aan d!t van de Queens. Ellery kwan nog juist op tijd bij het raam dm te zien, hoe een schimachtigi gedaante door de openslaand! balcondeur naar binnen gleed ei in de kamer verdween. Een blan ke vrouwehand schemerde in het licht van de sterren toen die naar buiten gestoken werd om de dub bele deuren dicht te trekken. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2