Jaarvergadering Christelijke Platteiandsjeugd UIT DE PROVINCIE De Siamese Tweeiing w eg pijn. Weg griep Sanapirin Valse bankbiljettendrukkerij ontdekt Benen als'een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Retranchement. Zaterdag hebben de Christe- lgke Boerinnen- en Plattelands- meisjes Bond en de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersorga nisatie hun provinciale jaarver gaderingen te Oostburg gevierd. Wij ontlenen aan het Z. Dgbld. Huishoudelijke vergadering C-K.P.B. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen sprak mej. T. C. Geelhoed in een openingswoord kaar dankbaarheid er over uit, dat de nog jonge afdeling Zee- land met vier nieuw-gestichte verenigingen is vermeerderd. Het aantal leden bedraagt on geveer 160. Nadat men het Zeeuwse- en het Zeeuws-Vlaamse volkslied gezon gen had, sprak mevr. Bogers Visch. ere-presidente van de O. HIP jB. over het onderwerp „Gods Woord richtsnoer i en toetssteen voor ons dagelijks leven". De burgemeester van Oostburg, Mr K. Hoekzema, sprak zijn vreugde erover uit, in het mid den der Christelijke vrouwelijke jlattelandsjeugd aanwezig te kunnen zijn. Met het zingen van 2 couplet ten van het Wilhelmus werd de e vergadering, gehouden in Ca ..SDe Vuijst" besloten Huishoudelijke vergadering C.J .B.T .O. Vlaanderen het historiestuk „Wilt lem Dircksz" op. De middag, die verder gevuld was met hersengymnastiek, twee reidansen en zang, droeg een zeer afwisselend karakter. Mede dank zij een goede sfeer is deze vergadering goed ge slaagd en ongetwijfeld zijn de on geveer 300 aanwezige jongens en meisjes en de verschillende be zoekers met de beste herinnerin gen aan deze vergadering naar nuis gegaan. in zijn openingswoord legde Dra. J. J. Kmbbe, voorzitter der Christelijke Jonge Boeren- en Ttaindersorganisatie, de nadruk op de nog steeds niet gezonde «uanciële basis en op de talloze heersende problemen. Wat het laatste betreft, zal men zich in toekcoist terdege bezig moe- ten houden met de bestudering van sociaal-economische en tech nische vraagstukken. De secretaris deelde o.a. mede, hat het aantal leden tot 265 ge stegen was. Het bestuursvoorstel om de •ontributie van f 0,50 op ƒ1, per i'jd per jaar te brengen, werd aangenomen. De heer L. van Dijk, Rijksland- bouwconsulent te Schoondijke, hield daarna een interessante •auserie over: „De aardappel en rijn geschiedenis". Op deze morgenvergadering, gehouden in het Deciel Theater, werd Drs. J. J. Knibbe te Goes, ais provinciaal voorzitter, bij ac clamatie herkozen. Gecombineerde middag vergadering. In het Ledel Theater opende ée provinciaal voorzitter der C.J. B.T.O. met een pittige openings rede de vergadering. In zijn rede, naar aanleiding- van een gelezen Schriftgedeelte, wees hij met nadruk op de ge varen, d:e de Christelijke organi saties, cok in Zeeland bedreigen. In, een referaat over „verant woordelijkheid" schetste mej. Jlochemsen, Bondssecretaresse van de C.B.PB, uitvoerig de ver schillen tussen stad en platteland, tengevolge waarvan de karak ters van stadsmeisjes en platte landsmeisjes grote verschillen vertonen. De heer I. van Melle te Bres- kens vertelde iets over- zijn reis ervaringen in „die oü Tansvaal". Helaas kon de vertoning van en kele films, ter illustratie, niet doorgaan. Na de pauze voerde West Z.- meer dan 30 jaren lang is ee* zeer gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct In (Ingez. Med.) Dank zij de opsporing van een tot tweemaal toe ontvluchte SS- er, die talloze inbraken had ge pleegd, ifc Maandag in Amster dam in de woning van een zekere B. een complete, juist gereefl ge komen drukkerij ontdekt, waar mede de eigenaar binnenkort valse bankbiljetten hoopte te ver vaardigen. B. Is achter slot en grendel gezet. Dit is het slot van langdurig speurderswerk der groep Haar lemmermeer in samenwerking met recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie. 'Gedurende de laatste maan den werden n.l. talloze inbraken gepleegd in winkels in de Haar lemmermeer. Twee toegevoegde districts-rechercheurs kregen de opdracht na te gaan of deze mis drijven met elkaar in verband stonden en misschien steeds door dezelfde inbreker(s) werd(en) gepleegd. De aanwijzingen tegen de vermoedelijke dader(s) wer den steeds sterker. Opnieuw werd in het begin van dit jaar uit enkele winkels een grote hoeveelheid distributiebon nen ontvreemd, waarvan het spoor naar een vleeswarenfabriek te Wijhe bij Deventer leidde. In derdaad tref men hier een aantal der gestolen coupures aan, die door winkeliers bij de fabriek waren ingeleverd. Stap voor stap ging de Rijkspolitie de weg, die deze bonnen hadden afgelegd, na en ging er tenslotte in Amster dam toe over een heler, op wie nog enkele coupures werden aan getroffen, te arresteren. Dit was de Amsterdammer B. in wiens woning men huiszoeking verrichtte. Daarbij kwam de bankbiljetten-drukkerij te voor schijn. Intussen bevond de inbreker zelf zich nog op vrije voeten. Maandagavond ging de Rijks politie tot arrestatie van deze SS-er over, die zich in een wo ning te Amsterdam weelderig had geïnstalleerd. Zijn vrouw is onder verdenking van medeplich tigheid in voorlopige bewaring genomen. Volgens inlichtingen van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft deze SS-er ongeveer een jaar ge leden vele inbraken in de om geving van Den Haag gepleegd, nadat hij uit een internerings kamp was ontsnapt. Hij werd bij een zijner inbraken gesnapt en in het interneringskamp Crai- lo te Laren opgesloten. Opnieuw slaagde hij er echter in te ontvluchten en vatte weder om zijn beroep van inbreker op, in welke hoedanigheid hij enige maanden lucratief zaken deed. In zijn woning troffen de re chercheurs op allerlei -geheime bergplaatsen t kostbare sieraden aan. Een van hen slaagde er zelfs in een zakje juwelen te ont dekken midden tussen de vlok ken van een onschuldig uitziend, aangebroken pakje havermout, dat in de keukenkast stond. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or ganen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neem van morgen af re gelmatig de kleine dagelijkse do sis in Uw eerste kopje thee. (Ingez. Med.) Door ELLERY QUEEN 18) (Nadruk verboden.) „Had het waarde?" informeer- As Mark Xavier. „O nee, helemaal niet", zei het meisje vlug. „Je zou er geen stuiver voor gekregen hebben bij „Ome Jan". |Het was alleen maar een erfstuk, ziet u, een zil veren ring." „Een zilveren ring," zei de dok tér, terwijl hij opstond. En nu «ag Ellery voor het eerst, dat hij er afgeleefd, moe en bleek uitzag. Sarah, ik vind dat die opmer king van je nr's-plaatst was. Er is hier beslist niemand die in staat is om iets te stelen, lieve, dat weet je zelf toch ook, niet waar?" Ze keken elkaar aan en hij sloeg zijn ogen het eerst neer. ZEEUWSE BRANDWEERBOND Er bestond in Zeeland vóór de oorlog een Provinciale Zeeuwse Brandweerbond. Deze bond had als taak voorlichting te verstrek ken in brandweer-aangelegenhe den. Zo werden adviezen verstrekt bij aankopen van materiaal en er werden brandweerwedstrijden ge organiseerd. In de oorlog was men gedwongen de activiteit te staken, doch thans is besloten het werk opnieuw ter hand te nemen. Als voorzitter van de Bond is aangewezen de burgemeester van Terneuzen, Mr. P. H. W. F. Tei legen, terwijl als secretaris zal optreden de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Spren- ger. BUITENGEW. VERGADERING ZEEUWSE LANDBOUW MIJ. De Zeeuwse Landbouw Maat schappij zal ter bespreking van het Wetsontwerp vergoeding ma teriële oorlogsschade op Dinsdag 10 Februari in een buitengewone vergadering bijeenkomen. WOONWAGENBEWONERS DOEN IN „ZWART." Door de C.C.D. worden de laat ste tijd in de z.g. Zak van Zuid- Beveland verschillende woonwa genbewoners aangetroffen, die hij de landbouwers wol ruilen tegen boter en vet. Een knot wol wordt hierbij getaxeerd op 1 kilogram vet of boter. De boter wordt door hen tegen zwarte prijzen door verkocht aan patattes-frites-bak- kers Er wordt tegen deze over treding flink opgetreden. DE WATERVOORZIENING OP WALCHEREN. Ofschoon op Walcheren vier waterleidingbedrijven zijn, is nog steeds niet het gehele eiland van waterleiding voorzien. Teneinde aan deze toestand een einde te maken is een plan in studie om tot een concentratie van de ge meentelijke waterleidingbedrijven „Wie weet, mon cher," zei ze zachtjes. De Queens bleven stil zitten. Dat gesprek over die. diefstal was onder de gegeven omstandigheden erg vervelend. Ellery zette lang zaam zijn pince-nez af enbegon de glazen te poetsen. Akelig wezen, die vrouw! „Kom". Men kon zien hoe de dokter zich in moest houden. „Bovendien zegt miss Forrest dat de ring waardeloos was. Ik zie niet in,' waarom we dus direct aan diefstal zouden denken. Mis schien heb je hem ergens laten liggen, kind, of anders is die ge heimzinnige vreemdeling op de een of andere manier verant woordelijk voor die verdwijning, zoals je zelf ook denkt." „Natuurlijk dokter, zo zal 't wel gebeurt zijn", zei het meisje opgelucht. „Neemt u me niet kwalijk, als iik u zo maar in de rede val," mompelde Ellery. Ze staarden hem, min of meer vijandig, aan. Zelfs de inspecteur fronste de wenkbrauwen. Maar Ellery zette glimlachend zijn p:nce-nez weer op. „Ja, ziet u, als inderdaad niemand van u die man kent en hij hier ook niet thuishoort, dan bevindt u zich in een eigenaar dige situatie". van Vlissingen, Oost- en West- Souburg en Domburg, tezamen met de Waterleiding Maatschap pij „Midden Zeeland" te komen. Indien deze concentratie tot stand komt, is het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening be reid zijn medewerking voor het slagen der plannen te verlenen. Opgemerkt zij, dat het gemeente lijk waterleidingbedrijf van Mid delburg niet in de concentratie zal worden opgenomen en zelf standig zal blijven. TERNEUZEN. Nieuwe straatnamen. Door Burgemeester en Wethou ders zijn, in verband met de uit breiding der gemeente, de volgen de nieuwe straatnamen toege kend, t.w. in de Oranjebuurt: a. Willem de Zwijigerlaan b. Mauri tsstraat; c. Irenestraat; d. Margrietstraat; e. Marijkestraat;. f. Juliana van Stolbergstraat; g. Frederik Hendrikstraat; h. Johan Willem Frisostraat; en in de Bloemenbuurt: 1. Narcisstraat; 2. Azaleastraat; 3. Geraniumstraat; 4. Crocusstraat; terwijl de Rozenstraat wordt Lie- vensstraat en de Tulpstraat wordt IJsbaanstraat. Tevens is voor enige straten de vereenvoudigde spelling inge voerd. Gemeentelijke Badinrichting. Het bezoek aan de gemeentelij ke badinrichting bedroeg over de maand Januari 1948 totaal 3947, tegen 2867 in de maand daarvoor. De toewijzing van badzeep is momenteel van dien aard dat het mogelijk is aan alle aanvragen te voldoen*, terwijl de beschikbaar stelling door de bezoekers alge meen wordt gewaardeerd. „Hoezo, mr. Queen?" zei dr. Xavier stijfjes. „Natuurlijk," zei Ellery met een ongeduldige beweging, „zijn er nog andere dingen die we in aanmerking moeten nemen, maar die zijn van minder belang. Waar zat die stroper al die tijd, als miss Forrest Vrijdag haar ring ver loor? Maar dat is niet zo'n on overkoombare moeilijkheid; hij kan bijvoorbeeld zijn Hoofdkwar tier in Osquewa gehad hebben." „En wat dan nog, mr. Queen?" zei dr. Xavier weer. „Maar, zoals ik zei, u bevindt zich in een eigenaardige situatie. Want, omdat die dikke meneer geen phoenix is en ook geen hel se geest," ging Ellery door, „zal me brand hem even zeker terug houden, als vader en mij. Der halve zal hij merken heeft nij heslist al gemerkt dat hij niet uit de hergen ontsnappen kan." Hij haalde zijn schouders op. „Een onprettige toestand, En met geen ander huis in de nabij heid en die brand, die blijft woe den „Oh!" riep miss Forrest. „Hij zal zeker terugkomen!" „In zou denken, dat dat het enig logische gevolg is," zei El lery droogjes. Opnieuw heerste er stilte. En Bazar. Wjj vernemen, dat de plaatse lijke Padvindersvereniging van plan is om Zaterdag a.s. een bazar te organiseren. Het doel ervan is om van de opibrengst de huur van hun gebouw te be talen, terwijl zij verder van plan is materiaftl aan te schaffen om zodoende öok eens een publieke demonstratie te kunnen geven, wat haar door ontbreken van het benodigde, tot nu toe niet moge lijk was. Door de welwillende medewer king van verscheidene winkeliers waren zij in staat deze bazar op touw te zetten. Wij hopen dan ook, dat het be oogde doel wordt bereikt. AXEL. Examen boekhouden. Bij het dezer dagen te Middel- fourg gehouden examen van de Ned. Associatie voor Praktrjikdi- ploma Boekhouden slaagden "de hren F. Wisse, A. Goossen en H Scheele, allen alhier. HULST. Geslaagd. Voor het candidaats-examen Ned. Landbouw slaagde de heer P. J. B. Langehhorst, alhier. OOSTKAPELLE. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford zal zich te Oost kapelle vestigen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de thans afge treden Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quar les van Ufford, om zich enkele maanden buiten de provincie te begeven en zich daarna op het buiten „Berkenbos", onder de ge meente Oostkapelle te vestigen. Overplaatsing. De grenskommies F. Op den Camp, werd overgeplaatst naar Eijsden (Limb.) SLUISKIL. Varkensverz. „Helpt Elkaar." Op 31 Jan. werd alhier de alge mene ledenvergadering gehouden. Te 7 uur opende de 2e voorzitter, de heer J. de Visser, deze bijeen komst. Na alle aanwezigen wel kom geheten te hebben, wijdde hij een woord ter overdenking aan de overleden voorzitter, wijlen de heer A. van Aerde. Daarna werden de notulen der voorgaande vergadering onveran derd goedgekeurd. Uit de reke ning en verantwoording van de secr.-penningm. bleek ontvangen te zijn 464,08 en uitgegeven 330,44, alzo een goed slot van 133,04. De voorzitter dankte de heer M. de Visser als secr.-pen- ningm. voor zijn goed beheer. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jac. de Blaaij en gekozen de heer De Smit. Ais leden dar contróte-eomj sie voor 1948 werden benoemd! heren W. Jansen, Kriji, Hameta en E. Ooene. ™l Premie en uitkering werden veranderd gelaten, zijnde 4 per maand voor aanhouden v! 1 varken en 10 ct. per maZ zonder varken. Uitkering fTL perseerste 25 kg en kg leden. Vereniging: telt th^s i, Van de omvraag werd door ei kele leden gebruik gemaakt we ke alle naar behoren beantwoord werden Niets meer te behanfr len zijnde sloot de voorritterT der dankzegging deze biteen komst. Hierna werd overgegaan door het bestuur ter verdeling van rt functies, welke als volgt werd J, de Visser (voorzitter)* M 1 Visser (secr. penningm.) p Smit (2e voorzitter) p 'j rijf vriend, J. de Blaaij en A de r» nink, bestuursleden. alsof dit een teken was voor Ellery's „weerwjolven", verdub belde het gehuil om het huis heen. Mrs. Xavier begon plotse ling te beven en zelfs de mannen staarden niet op hun gemak, de donkere naoht in door de grote tuinramen. „Als h|j de dief is," zei Dr. Holmes, terwijl hij zijn sigaret uitduwde en hield dan plotse ling op. Hij zag hoe Da*. Xavier hem aankeek en zijn gezicht ver strakte. „Ik bedoel," ging hij weer kalm door, „dat miss For rest wel gelijk zal hebben. Daai is geen twijfel aan. Want ik zelf mis sinds Woensdag een zegel ring. Een oud ding, ik draag hem bijna nooit omdat hij toch bijna niets waard is, maar' hij is toch maar verdwenen, zie je." Weer heerste er een drukken de stilte. Ellery bestudeerde de gezichten en vroeg zich, met zijn gewone vastberadenheid opnieuw af, wat er toch wel verborgen lag onder het ogenschijnlijk heel gewone uiterlijk van dit huis houden. De stilte werd verbroken door Mark Xavier, wiens grote li chaam zo'n plotselinge beweging maakte dat miss Fee-rest een gil uitstiet. „Ik denk, John," zei hij kort- Feostavond K. a. e Maandagavond hield de It B. afd. Sluiskil een teestvema- dering in het Parochiehuls De ruimte was tjokvol, toen de deer De Waal de avond opende He zou wel wensen, dat voor de ge wone vergaderingen ook auik Sen enorme belangstelling bestond Daarna begon het optreden van het gezelschap Martin Vinjet uit Den Haag In een geestig conférence leidde Tonny Verwey de accordeon-virtuoos Treunei in. Door de met hoogst vaardig* hand gespeelde populaire èn opera-potpourri's zat de goede stemming er al direct in. Ook de verzoeknummers werden door hem meesterlijk uitgevoerd. Mal tin Vinjee deed zich kennen al» en handig goochelaar en mutv pulator. Het slikken van schim- mesjes, het manipuleren met Chinese ringen en de trucs met de kaarten waren even zoveit nummers om het publiek verruit te doen zijn. Als sketches werden opgevoerd „Mijnheer De Bruijn uit Over- schie" en „Het Leugenapparaat", waarom hartelijk werd gelachen. Tonny Verwey was kostelijk hu moristisch in zijn optreden a!j clown, waarbij Martin hem te slim af was. Vrolijke liedjes werden gebracht door Tonny en meer ernstige, zoals het zeer toepas selijke „Reikt elkander de* han den" en het bekende liedje vas Dirk Witte „En toch". Als eerste spreker trad op de heer Broos van de Volkskrant, comité-lid van „Herwonnen Le venskracht". Hij nodigde het publiek dringend uit tot deel name aan de strijd tegen de tuberkel-bacil en gaf enige tries te cijfersIn 12 jaar overleden 180 wachtende patiënten. We gens te ernstige ziekte moesten 646 worden afgewezen. Steunt allen het mooie werk voor de arbeiders. De -diocesane ver- bondsfbestuurder de heer Bertus Broeders hield vervolgens een gloedvolle rede. Hij wees op de betekenis van een eigen organi satie in deze tijd. Thans zien wjj de vreugdevolle kant van het leven, doch straks moeten wij weer aan het werk en voelen wjj de moeilijkheden van deze zorg volle tijden. Er moet eenheid zijn c*m sterk te staan. Kapitaal en arfbeid moeten samenwerken. Hij waar schuwde voor het rijzende gevaar van Moskou. Werkt zelf mede aan de toekomst. Wij moeten eerlijke mensen met karakter vormen. Deze knappe rede werd met aandacht beluisterd. Deze feestavond stond op be schaafd peil en ook de artlaten waren voldaan over het verloop Zij konden reeds bjj het begin aanvoelen, dat het contact er was en dat hier een publiek bijeen was gekomen, dat eens echt wil de gemeten. De K. A. B. kan dan ook met een tevreden gevoel deze bladzjjde omslaan en uit deze samenkomst de kracht put- af, tot Dr. Xavier, „dat 't beter is om te zorgen, dat de deuren en ramen vannacht goed geslo ten rijn. Wel te rusten alle maal." En hiermee liep hjj d< kamer uit. Ann Forrest wier zelfver zekerde houding in de loop van de avond verdwenen scheen te zjjn en Dr. Holmes excuseer de rich spoedig daarna. Ellery hoorde nog hoe ze zachtjes met elkaar praten toen ze door de gang naar de trap liepen. Mrs. Xavier zat nog steeds te kijken met dat Mona Lisa lachje, even stjjf en ondoorgrondelijk als de uitdrukking van het geschilderd# gezicht van Leonardo's Gioconda. De Queens stonden nu ook met een ietwat onbehaaglijk gevoel op. „Ik denk", zei de inspecteur, „dat wij ook maar naar bed zul len gaan, dokter als u er niets op tegen hebt. Ik kan u niet zeggen, hoe buitengewoon dank baar we zijn „Al goed," zei Dr. Xavier een beetje ruw. ,,We hebben niet erg veel personeel hier, Mr. Queen, Mrs. Wheary en Bones zijn de enige bedienden, dus ik zal u zelf even uw kamer wijzen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2