De Studiegroep voor een Europese Douane-unie Gemeenteraad van IJzendijke Het herstel van de Europese industrie D®lale ID aar I «eav Je J|alaicarg««sl - wfflsmÜP DE TOESTAND IN INDIA Onlusten te Sangil Dc 22ste Internationale Jaarbeurs te Brussel oudjes toe, die vroeger jaren dit niet zo kenden ais iiel tegenwoor dig geslacht. De oudjes kunnen de jaren vóór en na de oorlog terugzien op hele mooie reizen o.a. naar de Kluisberg, Geeraerdsberg, Ovarmeire-Donk en Oisterwijk. Deze reizen kosten heel veel geld en dank zij de medewerking van alle ingezetenen onzer stad is zulks jaarlijks mogelijk. Ze zijn U er zeer erkentelijk voor. De reizen worden steeds duur der 'en toch wil het comité de ontspanning, waar de oudjes al jaarlijks op rekenen, niet onthou den^ Buiten de huis aan huis col lecte, die van het voorjaar wordt gehouden, heeft het comité een loterij georganiseerd waar-voor in middels toestemming is verkregen van de Minister van Justitie. 'Sr zullen 5000 loten verkocht worden, waarvoor 75 prijzen zijn aangekocht, o.a. radio, rijwiel, lamp en vele nuttige en mooie voorwerpen. De prijslijsten han gen brj vele winkeliers. Prijs per lot ƒ0,50. Wanneer straks twee onzer oudjes de loten te koop aanbie der», laat er dan elk één of meer kopen, dan draagt U bij om hun weer een genoeglijke dag te be zorgen en tevens heeft U kans op een van de fraaie prijzen. Blijkens advertentie in dit blad heeft de trekking plaats vóór of op 8 April a.s. ten overstaan van de Weledgestr. Heer Notaris Ho ving in het Concertgebouw. BIERVLIET- Opening bazar. t Was een hele drukte Zater dagmiddag toen de reeds eerder aangekondigde bazar geopend zou worden. De „Harmonie" van Biervliet maakte' eerst een rondgang door het dorp, waarna ze op de Markt nog enkele stukken speelde. Daarna hielden de voorzitters de heren Anthonisse en v. d. San- de der 'beide verenigingen een korte rede. Ze hoopten dat het publiek mee zou helpen deze bazar te doen slagen. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Hamers, die van harte hoopte dat deze bazar aan zjjn doel zou beantwoorden, het instand houden van deze beide po pulaire verenigingen, die de Bier- v'Iietenaren immers niet kunnen missen. Daarna verklaarde hij deze bazar geopend. Er was direct veel animo. Er was dan ook voor „elck wat wils". Vooral de sjoelbak, de schiettent en het uatate frites kraam trok ken erg veel liefhebbers. Zondag, nadat 't voetballen was afgelopen, haalden de muziek vereniging de voetballers broeder lijk af. 't Was alleen jammer, dat de voetballers voor deze ex tra gelegenheid de punten niet te Biervliet konden houden. De stemming was er echter niet minder om. De barak, waai de bazar gehouden wordt, bleek dikwijls te klein te zijn om al de belangstellenden te bergen BRUINISSE. llosselhandel met Frankrijk stilgelegd. Door de devaluatie van de fr. is de mosselhandel met Frankrijk geheel stil komen te liggen. Er gingen van Bruinisse uit nog slechts 960 tonnen of slechts een Icwart gedeelte van de normale hoeveelheid naar de diverse han delaars, meest bestemd voor de ronservenfabrieken en voor Bel gië. Rechtstreeks naar België gingen nog 150 tonnen mosselen. Aangevoerd uit de Waddenzee werden ongeveer 650 tonnen mos- seleaad. Rijks werkplaats op Schouwen- Duiveland? JBr worden pogingen in het werk gesteld ook op Schouwen- Dutvjeland een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling te stichten, waar gelegenheid zal bestaan voor her- en omscholing van personeel wx>r het bouwbedrijf. Naar'bouw vakarbeiders bestaat ook op dit eiland grote vraag en vooral met selaars, waarvoor nog geen vak opleiding bestaat, zou men kun nen gebruiken. VLISSINGEN. Modder werd autodieven noodlottig. Twee Amsterdammers wisten een adres in België, waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flinke prijs konden ver kopen. Na enig speuren ontdek ten zij, dat o.a. een ingenieur in de Beethovenlaan te Amsterdam iedere avond zijn nieuwe Stude- baker met de papieren erin voor zijn woning liet staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag. Zij stapten in de wagen en reden met grote snelheid naar Vlissingen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwa men echter juist te laat voor de laatste boot en parkeerden toen de wagen net buiten de kom van* Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gerekend on de nog steeds dikke laag mod der, die de Walcherense velden toedekt. Nauwelijks startte de wagen dan ook, of deze zakte tot de assen in de zilte brij. De pogingen van de mannen om de auto weer los te krijgen trokken de aandacht van een voorbijgan ger, die de politie waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen naderen, sloegen zij op de vlucht. Een hunner werd Zondag in de vroegte door de Vlissingse politie in zeer bemodderde toestand aan getroffen en gearresteerd. De ander werd door de Amster damse recherche in Amsterdam opgewacht. Men verwacht, dat hiermede een goede vangst is ge daan en meerdere autodiefstallen zullen worden opgehelderd. WESTDORPE. Jaarvergadering Muziek vereniging. Een dezer dagen hield de mu ziekvereniging .EikeL wc reien Bomen", haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Zeer uitge breid las de secretaris het ver slag voor van het afgelopeD jaar, waarbij allen tot de conclusie kwamen, dat er veel moest veran derd worden wil de vereniging in het komende seizoen goed voor de dag komen. Van de aftredende bestuurs leden wenst de heer R. Hemelsoet zich niet meer herkiesbaar te stel len, waarvoor in de plaats kwam de heer A. Vervaet. De overige twee periodiek aftredende be stuursleden. n,l. de beren L. van Waes en J. Strijdonck werden her- ft Mm) /-/ i\>. Commissaris Bol, die nooit be reid is, het slechtste van de men sen te geloven, meende zijn kans schoon te zien en deed een duik naar de benen van de heer Terp stra. Zonder een ogenblik te aarze len en met een onhoffelijk glim lachje op zijn baardig gezicht, knipte Gerrit Roest toe. In een van de meest indruk wekkende zweef duiken uit de ge schiedenis stortte Dok ie met angstwekkende snelheid het pla veisel tegemoet. kozen. Voorts is heel wat over en weer gepraat hoe men de ver eniging weer tot bloei zou kun nen brengen. Vergadering K. V- P. In de Zondag j.l. gehouden tweede vergadering voor de can- didaatsteling van de Tweede Ka mer voor de groslijst-stemming werden de heren C. van Hoote- ghem, burgemeester van de ge meente Hontenisse en De Volder, hoofd der school te Koewacht can- didaat gesteld. Ook in deze vergadering werd besloten om de contributie op 1,50 te stellen, waarmede ook het minimum werd bereikt, waar door er voor de plaatselijke afde- lingskas weinig of niets overblijft. Op een rivierboot, die op het punt stond Hongkong te verla ten met bestemming Kanton, ts brand uitgebroken. Onder d.e pas sagiers ontstond een paniek, die een 25-tal personen bet leven kostte. Nogmaals het herbouwplan. De raad van IJzendijke kwam Virijdag j.l. bijeen onder voorzit terschap van de heer burgemees ter Von Bönninghausen. Voor het toelichten van het ge wijzigde herbouwplan was de ont werper Ir. v. 't Hooft aanwezig. Enige tijd geleden was bij een bespreking met vertegenwoordi gers van diverse opbouwdiensten de wens van de raad naar voren gekomen, de Oostelijke en Wette lijke bastions te herbouwen. Dit zou tot complicaties aanleiding gegeven hebben, als Ir. Verhage van het College van Alg. Com missarissen van de Wederopbouw niet bemiddelend was opgetreden. Het ontwerp-her bouwplan nu, waarin rekening gehouden is met de wensen van de raad kwam ter bespreking ter tafel. De heer Sturm, de geestelijke vader van deze wijziging in het plan, merkte bjj de aanvang der bespreking op, „het valt mij op, dat de wallen zo angstvallig zijn gemeden, als het geheel iets meer naar achteren wordt geschoven, dan wordt de rooilijn langer en dus kunnen wij meer woningen op dezelfde grond bouwen. De heer Van 't Hooft had hier niets op tegen, alleen moest hij ernstig waarschuwen dat een te ver naar achteren schuiven moei lijkheden zouden opleveren met het achterterrein. In elk geval moet men rekening houden met het feit, dat de wallen daar weer in ere zullen worden hersteld. De heer Sturm betwijfelde het zeer sterk, dat de wallen ooit zul len terugkomen. Wie zal dat be talen? repliceerde hjj. Boven dien, aldus de Stedebouiwkundige, zou het water dat bij regens van de wallen komt een lastige factor kunnen worden. Uiteindelijk werd men het eens, er zullen nu een 40-tal woningen in totaal op de beide plaatsen geprojecteerd worden. Bij het bespreken van het uit breidingsplan werd levendig van gedachten gewisseld over de plaats van de semi-permanente H.B.S met sportveld. Deze plaats moest' zodanig gekozen, dat ze »een moeilijkheden zou opleveren zij de houw van de permanente HjB.'S.. die cok in het uitbrei dingsplan gebouwd zou worden. De Steuebouwkund ige gaf de raad in overweging, dat als het sportterrein in het uitbreidings plan zou aangelegd worden, maar een klein gedeelte voor de woning bouw zou worden overgehouden en dat men tevens hierdoor de mogelijkheid van de hand wees een heel goedkope ventweg langs de geprojecteerde Provinciale weg te krijgen met zijn bebouwing er langs. De Stedebouwkundige zag drie mogelijkheden: le. De H. B. S. op een heel andere plants te .bouwen, dan in het uitbreidings plan; 2e. in het uitbreidingsplan zonder sportveld(en), of 3e in het uitbreidingsplan met sportveld- jen), met de consequenties als bo ven vermeld. Het bestuur van de H. B. S., be staande uit de heren Spierenburg (Dir.), Cornelissen en Dr. Rose- meijer legden hun standpunt uit een, dat zeer zeker het sportveld in de onmiddellijke nabijheid van de H. B. S. zou moeten zijn en dat door het aanleggen van een Ge meentelijk sportterrein er naast, zoals reeds in uitzicht was ge steld een zeker ruimte-idee ver kregen zou worden, wat een nood zakelijke weldadige afwisseling zou geven voor de leerlingen, na hun geestelijke inspanning. De heer Van 't Hooft verzocht de raad, daar hij moest vertrek ken, hem zijn besluit mede te wil len delen, waarna hij binnen een week de tekening overeenkomstig de wensen van de raad klaar zou hebben. Na een levendige en langdurige bespreking werd de raad het eens over de derde mogelijkheid, met een Gemeentelijk sportterrein er bij. Het ene veld zou worden ge bruikt voor de sportverenigingen en H. B. S. als oefenveld en het andere als wedstrijdveld. Daar de aanleg van het wedstrijdveld wel het langst op zich zal laten wach ten zal het huidige veld als wed strijdveld dienst blijven doen en het veld bij de H. B. S. voor allen als oefenterrein. De bouw van een semi-perma nente H. B. S. zou met 8 lesloka len, 2 vaklokalen, gymnastieklo kaal, docentenverblijf. directeurs kamer, W.C.'s enz. 50.000, kosten. Daar dit gebouw binnen 10 a 15 jaar zou moeten verdwij nen en de afbraak maar heel wei nig zal opbrengen, betekent het, dat die 50.000,in 10 a 15 jaar geheel zou moeten worden afge schreven. Dit is voor de gemeente onmogelijk, daarom stelde de voorzitter voor, een gebouw in het dorp aan te kopen, wat als H. B. S. ingericht zou kunnen worden. Na gemaakt gebruik, vertegen woordigt het gebouw zeer zeker nog een aanzienlijke verkoopwaar de, zodat de afschrijving niet zo'n geweldig bedrag behoeft te belo pen. De heer Spierenburg suggereer de, dat als de H. B. S. dit gebouw zou verlaten, het zeer goed benut zou kunnen worden als Landbouw- winterschool, Landbouw huishoud school enz. Verder zou de heer Spierenburg het voorbereidings stadium zo spoedig mogelijk be ëindigd zien en willen beginnen aan het constructieve gedeelte, daar de tijd dringt en mien in Sep tember van dit jaar uiterlijk uit „de nood" moet. Een definitieve oplossing werd echter nog niet gevonden. De studiegroep voor een Euro pese douane-unie heeft gisteren middag te 15 uur tijdens een ple naire zitting een aanvang ge maakt met de besprekingen. Deze zullen, naar wordt verwacht, vijf dagen duren. De op de conferen tie vertegenwoordigende landen zijn: België, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk, Denemarken Frankrijk, Engeland, Griekenland, Ierland, IJsland, Italië, Portugal, Turkije en Zwitserland. Het laatstgenoemde land was op de eerste zitting van de studiegroep in November van het vorige jaar slechts als waarnemer aanwezig. Canada, Pakistan, Hindoestan, de Unie van Zuid-Afrika, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Zweden en Noorwegen nemen aan de confe rentie als waarnemer deel. Onder leiding van de heer Spie- Thans zijn zowel leiders va£ de orthodox-Hindoese beweging Ma- hasabha als van een soortgelijke beweging, Rasjtria Swajam Se- vak, gearresteerd. Uit verschil lende delen van India komen be richten binnen over „wraak ten aanzien van de Hindoe-extremis ten". Pandit Niehroe heeft in de constituerende vergadering ver klaard. dat de schuld voor de moord op Gandhi in zoverre berust bij zijn aanhangers, als deze niet in staat zijn geweest hem te be schermen. „De moord op Gandhi is het gevolg van ons falen", zei hij. De algemene secretaris var. de Mahasabha, V. G. Desjpande, die Zondag gearresteerd is, zal een maandgedetineerd worden onder beschuldiging van overtre- di" der Veiligheidswet van de Pendsjaab. Op vele plaatsen hebben anti- Mahasabha-demonstraties plaats fehad. De politie heeft hier en aar het vuur moeten openen. In de geboorte plaats van Na- thoeran Vinajak Godse, die be schuldigd wordt van de moord op Gandhi, hebben meer dan duizend personen brandgesticht en ge plunderd. Het betreft de plaats Sangli, provincie Bombay. Vol gens de berichten zijn vijftig ge bouwen uitgebrand. De 22ste internationale jaar beurs zal van 17 Februari tot 28 April in het Eeuwfeestpaleis te Brussel worden gehouden, ver tegenwoordigers van meer dan 30 landen zullen aan deze jaar beurs deelnemen, die een opper vlakte van meer dan 80.000 vier kante meter beslaat. Er zullen meer dan 3000 inzendingen zijn. Volgens de correspondent in Gerieve van de „New-York Ti mes" wint in kringen van de economische commissie v.oor Eu ropa langzamerhand de mening veld, dat 't Europese industriële herstel verder gevorderd is dan in de meeste kringen wordt aan genomen en door de meeste Eu ropese politici wordt beweerd. Zo is bijv. gebleken bij een onder zoek door de economische com missie voor Europa, dat voor kogellagers, silica-stenen, hout en transporthanden, welke arti kelen, met uitzondering van silica-stenen, zijn opgenomen in het Europese herstelprogramma, het tekort, zowel voor alle 16 lan den tezamen als voor de afzon derlijke landen minder groot is dan door de regeingen werd op» gegeven en minder dan enige maanden geleden werd verwacht. Wat silica-stenen en trans portbanden betreft is gebleken, dat Europa zich hiervoor thans zelf kan bedruipen. Toch komt renburg werd een begin ge maakt met de bestudering van het rapport, dat dooir de douane- commissie verleden week is op gesteld, naar aanleiding van de op de vragenlijsten binnengeko men antwoorden van 12 landen, met betrekking tot het vormen van een douane-unie. De meeste landen stellen in hun antwoord voor als basis van de algemene nomenclatuur van pro ducten, die te nemen, welke is opgesteld door de Volkenbond, zij het met enige wijzigingen. De meerderheid heeft zich eveneens uitgesproken voor de toepassing van het douanerecht ad valorem. In het opgestelde rapport wordt erveneens de wens uitgesproken een gemeenschappelijk tarief vast te stellen door de geleidelijke cor rectie der hoogste tarieven en hun nivellering op het reeds be reikte minimum. De douane-oom- missie heeft eveneens voorgesteld bepaalde essentiële producten van ieder recht vrij te stellen. SMOKKELAARS DOODGESCHOTEN AAN DE BELGISCHE GRENS. (Van de A.N.P.-correspondent.) De Minister-President van Noordrijn-Westfalen, Dr. Arnold, heeft zich tot de Britse gouver neur voor dit land gericht met het verzoek na te gaan of de grens beambten de nodige voorzichtig heid gebruiken. In de laatste zes weken is hef, naar uit Aken ge meld wordt, in de omgeving dezer stad zesmaal voorgekomen, dat met dodelijk gevolg schietwapens tegen smokkelaars werden ge bruikt. Bij de slachtoffers waren jongens van veertien en zestien jaar, die kleine hoeveelheden le vensmiddelen over de Belgische grens hadden gesmokkeld en die hij aanhouding door de grensbe ambten hadden gepoogd te vluch ten. Deze gevallen hebben onder de bevolking der grensstreek gro te beroering teweeg gebracht. De gemeenteraad van Aken heeft hij de hogere douanebeambten een protest ingediend en het ontslag der betrokken ambtenaren geëist ■Van het militaire bestuur is te vens een wijziging in de voor schriften voor het gebruik van schietwapenen gevraagd. bijv. in het herstelprogramma, voor wat de invoer in Engeland betreft, een bedrag van 18 mil- lioen dollar voor. Wat hout be treft is gebleken, dat indien een bedrag van 10 a 12 ihillioen dol lar. verdeeld over een periode van 2 jaar, op de juiste wijze zou worden geïnvesteerd, merendeels in landen, die buiten het Europe se herstelplan vallen, uiteindelijk een bedrag van 90 rryllioen dol lars zou bespaard kunnen worden op de invoer uit landen met har de valuta. Deze gegevens komen voor in het volledig overzicht van het Europese herstel, dat spoedig door het secretariaat van de eco nomische commissie van Europa zal worden uitgebracht. Uit dit rapport zou ook bliiken, dat de kloof, welke In de Europese ex portcapaciteit is ontstaan door het wegvallen van de Duitse uit voer, voor sommige belangrijke artikelen inmiddels geheel is overbrugd. -Employé's van de Parrjse ondergrondse hebben onder een spoorbaan van het traject Opéra- Pyramides, een handgranaat ge vonden. De politie heeft een on derzoek Ingesteld. Wnft brcngl Je RaJic WOENSDAG 4 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.9.00 Ochtendbezoek brj jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.05 Amatitrio; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 1*3.45 Cembalogezelschap; 14.15 Radio koperkwartet; 14.30 Holanda sextet; 15.00 Marinierskapël; 16.15 Meisjeskoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.35 Sans souci; 18.00 Mannenkwartet 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nws. 19.15 Dulbbel vier; 20.00 Nieuws; 20.15 Requiem; 21.10 Lezing; j 2135 Musetté orkest; 22.00 Or gelconcert; 22.30 Nieuws; 22.45 j- Avondoverdenking; 23.00 Fluit- sonates; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijd.; 10.20 Onze keuken; 10.45 Voor dracht; 11.00 R. V. U.; 11.30 Gram.; 12.00 Carlo Carcassola; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram blers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krhnt; 17.15 De Troubadours; 18.00 Nws.; 18.30 R. V. U.; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Opera-proloog; 21.20 Hoorspel: 22.20 Malando; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3