«ET PROCES-SANCHESj De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE Brits legervliegtuig veiongelukt Turkse motorboot aangevallen en geënterd Bebouw van Palestina Post £^Iopgeblazen Hieuw ge'd in de V. S. De kolenirdustrie van het Ruhrgebiedwerktmet verlies ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Gelden voor astmatische kinderen Onder de getuigen, die Zater dag in de zaak-Sanctie.s werden gehoord, bevonden zich twee Ja vanen. die wel op Sanches' lijst van deelnemer aan de samen zwering voorkwamen, doch tegen wie geen aanklacht was inge diend. Op een vraag van het hof gaven zij ten antwoord, dat met oip de hoogte waren van de oogmerken der samenzwering. Ken hunner verkeerde in de me ning, dat het in de bedoeling lag een uitkering voor de oud-strij ders te verkrijgen. Verschillende militairen, die later nog voor de krijgsraad zullen verschijnen en thans niet onder ede werden ge hoord, verklaarden, eerst in het laatste stadium tot deelneming aan de samenzwering te zijn uit genodigd, zonder te weten wat er precies werd voorbereid. Een dezer soldaten zeide dat, als er oen aanval op de kazerne zon toeibben plaats gehad, terwijl hij op post stond, hij op de aanval- ■en Lancaster van de R.A.F. Zondag op het vliegveld van 1st res in Zuid-Frankrijk neerge stort. Er zijn 7 doden en vijf ge wonden. Het toestel vervoerde Britse militairen, die met verlof naar huis gingen. Kort na het opstijgen moest het vliegtuig wegens motorstoring aaar het vliegveld terugkeren. Tijdens het landen geraakte het in brand en stortte neer. Uit Smyrna wordt gemeld, dat ee* bewapende motorboot van on bekende nationaliteit ter hoogte van het eiland Samos de Turkse motorboot Messoet heeft aange vallen. De Messoet werd achter volgd en nabij de Turkse kust ge tuierd, waarop Turkse kustwach ten het vuur openden en de motor boot wegvoer. Naar men meent te weten, zou de onbekende motor boot door Griekse verzetslieden bwmand zijn. Door middel van een met ex plosieve n geladen auto, die men voor het gebouw geparkeerd had, heeft men te Jeruzalem het bu reau van de Palestina Post, het •aige dagblad in de Engelse taal in Palestina, opgeblazen. Twintig personen werden ge wond. Doordat de meeste redac teruren ten tijde van de ontplof fing In een naburig café hun lunch gebruikten, zijn er waar schijnlijk geen doden te betreu- r«B Maandag zal de Republikeinse vertegenwoordiger Frank Sund- strom in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp indienen tot intrekking van al het Amerikaanse geld en vervanging daarvan t eigen ge- Igke waarde door nieuw geld. Sundstrom verklaarde, dat het doei van zijn wetsontwerp is de legeringen van de Marshall-lan den financieel te versterken en de V. S. een grote som te be sparen, die anders voor de huiyi aan Europa zou moeten worden gebruikt. Sundstrom, zeide, dat er tn September j.l. 28'.567.000 dollar Amerikaans geld in omloop was, terwijl niemand weet, hoeveel daarvan in het buitenland 's op gepot. Men gelooft, dat dit be drag milliarden dollars beloopt. Door ELLERY QUEEN. Iers zou hebben gevuurd. De samenzweerders hadden het plan gemaakt voor een nachtelijke aanval op militaire inrichtingen tijdens een wachtbeurt van sol daten, die bij het complot betrok ken waren. De als getuigen ge hoorde militairen verklaarden, dat onder hen ontevredenheid heerst over het feit, dat zij slechts een tijdelijk dienstverband hébben en niet in vaste dienst kunnen worden opgenomen. Als toelichting op een der getuigenis sen verklaarde Sanches, dat Katholieken van deelneming aan de samenzwering waren uitgeslo ten, omdat deze het complot door de biecht aan het licht zouden kunnen brengen. Het proces werd verdaagd tot Maandag. De grote kolenmijnen van het iRuhrgebied hebben gedurende de 33 maanden van de bezetting geen Pfennig winst gemaakt, aldus i werd medegedeeld. Alleen reeds in 1947 moest uit de begroting van de Britse bezettingszone een bedrag van 950 millioen Rijks mark worden betaald aan de ko lenmaatschappijen om de lopende onkosten voor lonen, materialen enz. te dekken. De van Duitse zijde geuite be schuldigingen, als zouden de Bi- zonale exportinstanties aanzien lijke winsten maken op de export van kolen uit het Ruhrgebied, worden te Berlijn als volkomen ongegrond beschouwd. In het af gelopen jaar werden 10.800.000 ton kolen of slechts 15 °/o van de totale productie geëxporteerd tegen een prijs, die gemiddeld be langrijk lager is dan die, welke door andere kolen-exporterende landen in rekening wordt ge bracht. De 134 millioen dollar, die op de kolenexport werden verdiend, vormden minder dan i/3 van de kosten van het graan, dat Amerika en Engeland in 1947 aan Duitsland hebben geleverd, terwijl bovendien dit bedrag nog weird besteed voor de a(ankoop van grondstoffen ten behoeve van de herleving van de Duitse indus trie. DE VROEGE LENTE. Het gras in de weiden in de Rijnstreek is van dusdanige kwa liteit en hoeveelheid, dat vele vee houders reeds vorige week beslo ten een deel van hun veestapel overdag op het land te laten gra zen. NOODLOTTIG SPEL MET OORLOGSTUIG. Twee jongens uit het woonwa genkamp aan de Graafseweg te Nijmegen, vonden in het veld een granaat, waarmede zij gingen spelen. Bij het over en weer gooien van het projectiel, sprong het uit elkaar, waardoor beide knarien ernstig gewond werden. Inmiddels is een van hen overle den. De andere jongen, de 8- jarige G, S., heeft ernstige in wendige verwondingen opgelopen. Men hoopt hem nog in het leven te kunnen houden. Maandagmiddag omstreeks te kwart over zes wandelde het 11- jarige 'meisje L. S., uit Heem stede langs de Bronsteeweg, al daar. Op het trottoir aan de rechterzijde liepen twee jqngens in de richting van de Lanckhorst- laan. Dicht bij de rand van het trottoir stond een lantaarnpaal en de jongens wilden op het smalle stukje trottoir tussen de paal en de rijweg passeren. Lo pend langs het smalle reepje trot toir hielden zij elkander vast. Een der jongens verloor echter het evenwicht en botste tegen het meisje aan juist op het ogenblik, dat zij op de rijweg voorbijliep. Het meisje kwam te vallen en ge raakte onder een voorbijrijdende auto. Zij werd op slag gedood. HANDEL IN VALSE TABAKSKAARTEN. De Belgische en Nederlandse politie is er door samenwerking in geslaagd een handel in valse tabakskaarten op het spoor te komen. De recherche van Amers foort had ontdekt, dat zes Hage naars het plan hadden in Maas tricht valse tabakskaarten op te kopen. De Maastrichtse recher che slaagde er in dit gezelschap, dat in een luxueuze auto naar Maastricht kwam, te volgen tot een café. Daar gingen de perso nen naar binnen en daar konden ze ook aangehouden worden. Zij hadden geen tabakskaarten bij zich, maar wel een bedrag van 10.000,waarmede zij kaarten hadden willen kopen. .De caféhou der verklaarde later 250 valse ta bakskaarten van een Amsterdam mer te hebben gekocht. Bij deze konden inderdaad de 250 kaarten in beslag worden genomen. De Maastrichtse recherche heeft toen de zaak verder onderzocht. Er werden 15 personen gearresteerd. Er is nog een langdurig onderzoek nodig geweest, om te komen ach ter de persoon, die het centrum van dit complot vormde en een Nederlander, die de drukker van deze kaarten betaalde. Tenslotte is deze hoofddader, zekere M. te Brussel gearresteerd. Er werd een aantal valse textielpunten op een proefvel bij hem in beslag ge nomen, want deze M. bleek zich ook bezig te houden met het laten drukken van valse textielpunten. De drukker is eveneens te Brus sel aangehouden, waar men de drukstenen met gravures voor de valse tabakskaarten en textiel punten heeft gevonden. M. en voorts de drukker en de meesterknecht zullen voor de Belgische justitie terecht staan. AUTOMARKT AMERSFOORT. De automarkt te Amersfoort, voor de oorlog de belangrijkste in ons land, wordt Woensdag heropend. Er wordt een grote aanvoer van auto's uit alle delen van het land verwacht. De markt is ge opend van 16 tot 24 uur. SCHIP OP IJSSELMEER EN NOOD. Een late wandelaar bemerkte Zaterdagavond lichtsignalen op het Usselmeer. Hij vermoedde dat er een schip in nood verkeer de en waarschuwde de heer M. de Boer, de schipper van een motorvlet. Deze vertrok onmid dellijk en vond het vrachtschip „De Hoop" waarvan de noodsig nalen afkomstig waren. De motor was onklaar geraakt en het diep- geladen schip was langzaam af gedreven naar de kant van de „Vormt" een zandbank ten Wes ten van Urk. Hoewel het schip nog voor anker lag, was de toe stand gevaarlijk omdat de golven over het schip liepen en door het binnenstromende water het ge vaar bestond, dat het zou zinken. Maar met die motorvlet kon geen hulp geboden worden aangezien deze het schip niet door de bran ding kon trekken. De schipper van de grote motorkotter de Urk 60, de heer J. v. d. Berg trom melde toen zijn bemanning bij elkaar en voer uit ter assistentie. De kotter wist het in nood ver kerende vrachtschip tegen de morgen in de hajven van Urk te brengen. (Nadruk verboden.) „Tussen twee haakjes," zei de inspecteur plotseling, terwijl -0 «ijn benen over elkaar sloeg, „we kwamen nog een gast van u te gen, toen we onderweg.hierheen WErGIl." .Een gast van ons?" Dr. Xavier schéén verbaasd. De gladde huid van zijn voorhoofd rimpelde zich vragend. Mrs. Xavier sidderde en die beweging deed Ellery den ken aan het kronkelen van een oolyp. Dan bleef ze weer even stil zitten als daarvoor. De diepe stemmen van Mark Xavier en Ann Forrest bij het raam hielen plotseling stil. Alleen dr Holmes scheen niets te merken; hij staar de naar de omslagen van zijn lin nen broekspijpen, blijkbaar mijlen ver weg met zijn gedachten. Ja zeker," zei Ellery, op zijn hoede. „We botsten tegen de vent op, tijdens onze vlucht uit die hel daar beneden. Hij reed een oude I Buick Sedan." „Maar we hebben geen..." be- gon dr. Xavier langzaam en hield dan op. Zijn diepliggende ogen vernauwden zich. „Dat is heel vreemd." De Queens keken elkaar aan. Wat betekende dat? „Vreemd?" informeerde de in- specteur. Hij weigerde het min of j meer machinale aanbod van zijn gastheer om een sigaar op te steken en nam een mespuntje van de inhoud van een versleten, oude doos, die hij uit zijn zak haalde. „Snuif," zei hij veront schuldigend. „Vieze gewoonte van me... Vreemd, dokter?" „Ja. Wat was 'tvoor iemand?" „Erg gezet, voor zover ik zien kon," zei Ellery snel. „Met schel vis-ogen en een stem als een fagot. Geweldig breed in de schou ders en zowat vijf en vijftig naar schatting. Weer rilde mrs. Xavier. „Maar we hebben helemaal geen gast gehad," zei de dokter kalm. De Queens waren verwonderd. „Dus dan kwam hij hier niet vandaan?" vroeg Ellery. „Maar ik dacht, dat er anders niemand woonde hier boven op de berg!'' „Ik verzeker u, dat we hier af gezonderd genoeg zitten. Sarah, jij kent toch ook niemand hier7" Mrs. Xavier bevochtigde haat- volle lippen. Ze scheen een in wendige strijd te voeren. Er was iets peinzends, iets ontwij kends en iets van wreedheid in haar ogen. Daarop zei ze op ver baasde toon: „Neej" „Dat is gek," mompelde de in specteur. „Hij kwam hals-over- kop de berg afgereden, en als er nu maar één weg is en dit huis aan het einde van die weg ligt, en als hier tiiemand in de buurt woont Er viel iets achter hen op de grond. Ze keerde zich snel om. Maar het was miss Forrest maar, die haar poederdoosje had laten vallen. Ze raapte het op en kwam blozend overeind, terwijl haar ogen vreemd schitterden, en ze zei vriendelijk: „Lieve help! Direct zijn we allemaal over in brekers aan 't praten. Als jullie het met alle gpweld over die ver velende dingen hebben wilt dan zal ik ook vervelend zijn. Als er weer een van die vreemde kerels rondsnuffelt en zo, dan zal me vanavond nog iemand naar bed moeten brengen. Zie je „Wat bedoelt u, miss „For rest?" zei dr. Xavier langzaam. „Is er iets De Queens keken elkaar op nieuw aan. Die mensen verbor gen niet alleen een geheim, waar ze allemaal van op de hoogte „De Hoop" een schip van 120 ton afkomstig uit Veere, was ge laden met stenen op weg van Lemmer naar Amsterdam. Aan boord bevond zich de schipper met zijn twee zoons. POGING TOT MOORD GEVOLGD DOOR ZELFMOORD Vrijdagavond omstreeks acht uur speelde zich in luttele minu ten tijds een drama af in de gang van de woning van de 53-jarige pluimveefokker P. P. P. van G. aan de Grindweg te Hillegers- foerg, toen de eerste man van diens vrouw, de 45-jarige J. van der H., na een korte woorden wisseling plotseling drie schoten op deze loste en daarna zichzelf voor het hoofd schoot- De dok toren konden slechts de dood constateren, terwijl Van H. met een schampschot aan het linker oor en schotwonden in het been en in het lichaam naar het Berg wegziekenhuis moest worden vervoerd. Van G. had Vrijdagavond aan de woning van Van H. aange beld. Zijn 15-jarige dochter, dié, toen twee jaar geleden de schei ding tpssen hem en zijn vrouw werd uitgesproken aan de vrouw was toegewezen, opende de deur. Van G. vroeg Van H. te spreken, i Er ontstond een korte woorden wisseling tussen de beide man nen, waarop Van G. plotseling een automatisch legerpistool te voorschijn trok en drie schoten op Van H. afvuurde. Deze vlucht te gewond het erf op, waar hij zich onder een bank vetoborg. Van G. pleegde daarop zelfmoord. PERSONEEL VERDUISTERDE 8000 GULDEN. Door winkelbedienden en oud winkelbedienden van de firma Rademakers v. d. Put te Roozen- daal zijn bij deze zaak verduis teringen op grote schaal ge pleegd. Er zijn tien personen bij betrokken, die .naar schatting gezamenlijk voor /'8000 hebben ontvreemd. Het betrof in hoofd zaak diefstal van klein goed, maar ook voor grotere stukken als kapstokken en meubilair be stond belangstelling. DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN DE SMOKKEL. In die grensstreken is men overgegaan tot het nemen van zeer drastische maatregelen tegen de smokkel. De Officier van Justitie van het Economische parket te Roosendaal deelt mede, dat deze maatregeleh bestaan uit de samenstelling van zeer zware patrouilles, waarbij de ver schillende opsporings- en justi tiële diensten zijn gecoördineerd. Volledig gemotoriseerde vliegen, de brigades zullen het werk /au deze patrouilles aanvullen en langs de gehele grens operer/® De veronderstelling, als zon <Je overheid overwegen de smokkel te bestrijden met pantserwagens mitrailleurs, licht anti-tankge- schut en landmijnen, waarbij das tevens de grenswegen geblok keerd zouden worden, qualifioeer- de de Officier van Justitie alg fantasie. Uit alle delen van ons land ko men thans bij het Avak-comité (actie voor asthmakinderen) gel den binnen, die bestemd worden voor de twintig Nederlandse asth- mapatiëntjes, die te Glion sur Miontreux, in Zwitserland hemrtei van gezondheid zochten, doch wegens gebrek aan geldmiddelen naar Nederland zouden moeten worden teruggestuurd. Het Avak-comité, dat ten nauw ste samenwerkt met het Zwitser.' - Nederlands Astmafonds, heeft goede hoop, dat deze patiëntjes I die tot de armsten van ons volk behoren, dank zij de milde gevers voorlopig in Zwitserland kunnen blijven. Het Avak-comité zet zijn actie voor financiële steun voort in het vertrouwen, dat het Neder landse volk met kleine en grote giften een bedrag bijeen zal bren gen," groot genoeg, om ook andere aan asthma lijdende Nederlandse kinderen naar Zwitserland te doen uitzenden. Nadat Vth'dag J. L. Rob de La Rive Box voor de V.P.R.O. het doel en streven van het Avak- comité heeft uiteengezet, ial Woensdagavond te 8.05 u., Dr Garm Stuiveling voor de V.A.R.A. nogmaals aan het Nederlandse volk uiteenzetten in welke nood circa 300 asthmapatiëntjes in Ne derland verkeren. .Het Avak-comité heeft reeds vele bewijzen van medeleven ont vangen. In Hilversum heeft een vijftal vrienden een bedrag bijeen gebracht, dat groot genoeg is om gedurende een half jaar de ver pleging van een Nederlands asth- maoatiëntje in Zwitserland te ga randeren. In verschillende grote bedrijven worden voor dit doel inzamelin gen gehouden. Giften kunnen worden gestort bij de Amsterdam se Bank te Bussem, onder ver melding: Avak, of op postgiroi». 129220. WEGVERBETERENGEN IN ZEELAND. Naar de A.N.W.B. mededeelt, is men in het afgelopen jaar ih Zeeuws-Vlaanderen begonnen met een aantal wegverbeteringen, wel ke thans* voltooid zijn, dan wel hun voltooiing naderen. Het betreft hier; Moerpuibrug (weg Zuiddorpe- KoewachtSt. Jansteen). Ndeuwvliet-Sluis (wegvak Prin- seweg). BiervlietHoofdplaat (Nieuw- landse MolenHelenadijk). [HulstPaal (wegvak Bosch- dorp). ZaamslagAxel (vak Zaam- slag) Wegvak Ronde Putten. ClingeNieuw Namen (weg vak beoosten Clinge). Met de uitvoeringswerkzaam heden aan de volgende wegen in Zeeuws-Vlaanderen moet nog een aanvang worden ge maak té Clinge—Nieuw Namen (weg vak kom Clinge). RetranchementOude Tol. Ook aan de wegen in de Zak van Zuid-Beveland is en wordt de nodige aandacht besteed. waren, maar ze hadden elk voor zich ook nog hun geheimpjes. Het meisje hief uitdagend haar hoofd on. Ik was niet van plan er iets over te zeggen," zei ze schouderophalend, „want 't was eigenlijk zo erg niet en" Het was duidelijk, dat ze al spijt had van haar woorden. „Och, laten we daar nu maar niet meer aan denken en een of ander spelletje spelen." Mark Xavier deed een paar korte, snelle passen naar voren. Er Wc 9 een brutale glans in zijn ogen en zijn mond stond strak. „Voor de dag ermee, miss For rest," zei hij grof, „er is iets dat u hindert en het is beter dat wij dat ook wisten. Als er hier er gens een man rondsluipt „Juist," zei het meisje kalm, „dat is 't 'm nu juist. Als u er op staat, dan zal ik het wel ver tellen; maar ik vraag u van te voren excuus. In elk geval zal die man wel die oplossing kunnen geven. De vorige^ week miste ik iets." Het scheen Ellery toe, dat dr. Xavier nog meer verbaasd was dan de anderen. Langzaam stond dr. Holmes op, liep naar een rond tafeltje en stak een sigaret op. „Miste u iets?" vroeg dr. Xavier hees. Het was ongelooflijk stil in de kamer, zo stil, dat Ellery kon Zo is met de verbetering van de weg 's-GravenpolderOvezande een aanvang gemaakt. De weg 's-iHerenhoekBorsele zal hoogst waarschijnlijk zeer binnenkort worden aanbesteed, tevens staat het herstel van de weg Oudelande Baarland (kom gemeente Oude lande) op het urgentieprogram ma der provincie Zeeland. Behalve de genoemde projecten werden nog enige belangrijke her stelwerken aan andere wegen uitgevoerd. Zo met betrekking tot de weg KijkuitHulst en Zou- telande-Westkapelle, welke even- we] niet tot de eigenlijke weg verbeteringen kunnen worde» ge rekend. TESRNEUZEN. Loterij voor de Ondea van dagen. Het comité zit niet stil om te trachten gelden bijeen te brengen om onze ouden van dagen jaar lijks een genoeglijke dag buiten de stad en 's winters een gezellige avond te bezorgen. Evengoed dat wij jongeren ontspanning nodig hebben, zeer zeker komt dat onze horen, hoe hun gastheer sneller adem haalde. ,,'s Morgens was ik het ineens kwijt," zei miss Forrest lang zaam, i,ik geloof dat het vorige week Vrijdag was. Ik dacht nat ik het ergens anders neergelegd had. Ik zocht en zocht, maai kon het nergens vinden. Mis schien heb ik het verloren. Ik weet haast zeker dat ik het ver loren heb." Ze hield verlegen op. Niemand zei eerst iets. Dan klonk de rauwe stem van mrs. Xavier: „Kom, kom kind. Dat vind je zelf ook onzin, niet? J« bedoelt natuurlijk, dat iemand 't van je gestolen heeft, hè?" „Hemeltje!" riep miss Forrest, ui; terwijl ze haar hoofd ophief. „U hebt me zelf gedwongen, er over te praten. Ik was 't heus niet van plan geweest. Ik weet zeker dat ik 't verloren heb of of die man waar mr. Queen het over had is in mijn kamer geslopen en heeft 't meegenomen. Want iemand anders kan 't toch niet gedaan hebben, wel?" „Ik stel voor, d-dat we dit pret tige onderwerp tot een geschikter ogenblik uitstellen", stotterde dr. Holmes. „Wat was het eigenlijk?" vroeg dr. Xavier kalm. Hij was zijn zenuwen nu weer volkomen de baas. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2