Gemeenteraad van Biervliet TRIBUNAAL TE GOES UIT UE PROVINCIE De Siamese Tweeling Spaak vreest geen oorlog Qe aanvoer van benzine uit de V.S. In anderhalf uur heeft het J Goese Tribunaal zijn gehele agen da, die uitsluitend uit beroeps zaken bestond, afgehandeld. De „zwaarste" zaak ging tegen de ehauffeur K. K. uit Axel, die destijds door het Tribunaal te Terneuzen was veroordeeld tot anderhalf jaar internering, hoe wel er eerder nooit maatregelen tegen hem waren getroffen. Dit vond zijn verdediger al te gortig en vandaar de herbehandeling te Goes. Verdachte gaf toe, dat hij lid was geweest van het N.A.F. Hij had dit gedaan om uit Duisland t» blijven, doch toen dit niet hielp bedankte hij na een maand voor de eer. Door het Arbeidsbureau te Ter- neuzen was hij met 79 andere slachtoffers gedwongen geweest naar Duitsland te gaan. Hij had aangedrongen om als burger chauffeur dienst te doen wat hem beloofd was, doch op 'n gegeven moment stopte men hem bij het NB.K.K. Het Tribunaal vond dat K. ■maar had moeten onderduiken, toen hij in 1943 met verlof thuis was. doch K. zei relaties noen geld daarvoor te hebben gehad. Op de vraag of hij spijt had, antwoordde K. ontkennend. Hij beschouwde zich niet als een ver rader maar1 als een goed vader lander. Hij had regelmatig sabo tage gepleegd en zes wagens be dorven. Het Tribunaal geloofde hem «iet, maar Mr. Van Son staafde de woorden van zijn cliënt met trie geschreven verklaringen. Pleiter gaf toe. dat de daad van K. af te keuren was, maar zijn gesteldheid zeker niet. Hij was anti-Duits en anti-N.S.B. Wan neer hij met verlof was ving hij de Engelse berichten op en liet ee cyclostileren; hij heeft gepro- Ifteerd uit Duitsland te blijven, door zich te doen opnemen in het hospitaal- Toen de man uit Duitsland terug kwam, dacht niemand er aan hem lastig te vallen, doch na drie jaar wilde het Terneuzense Tribunaal hem nog eens uit zijn gezin en werk halen en hem an derhalf jaar interneren. Pleiter hoopte dat het Goese Tribunaal genoeg gezond verstand zou be zitten, hem ongemoeid te laten. Het merendeel der andere za ken ging tegen meisj-es uit TL.-Vlaanderen, die wat vriendelijk tegen Duitsers waren geweest. Sommigen lieten wijselijk ver stek gaan, anderen kwamen hun baantje schoon praten. Willemijntje B. een typiste uit Cadzand deed dit niet zonder overtuiging en vuur, dat af en toe getemperd werd door een traan tje. Het meisje was vreselijk ver ontwaardigd dat men haar onder toezicht had gesteld alleen om dat ze kennis had gehad aan een Duitser, „een man net zoals wij, die ook niets van de Nazi's moest hebben." ,,'t Was een dominé" zei Mr. Adriaanse. „Die waren ook wel eens ver keerd in Duitsland", monpelde de president. „Dominé Niemöller!" interrum peerde de verdediger. „Ze hebben alles sterk over dreven", hield Willemijntje vol „en dan nog zo gemeen over mijn moeder gesproken". Mr. P. Adriaanse wees er op, dat er yl&k na de bevrijding een soort amok-stemming was. De een wilde de ander „neppen" en omdat sommigen zich geërgerd hadden over het feit, dal de fa milie B„ die tussen de Duitsers in woonden, tegen enkelen vrien delijk geweest waren, werd Wil lemijntje in het kamp geduwd en bleef daar 3% maand in zitten. Pleiter meende dat ze daarmee genoeg gestraft was en vroeg om er een punt achter te zetten. (De Stem). De Amerikaanse kustwacht meldt, dat er nog steeds niets is te bespeuren van dè „Star Ti ger". Aart boord bevinden zich 32 personen. De Amerikaanse marine heeft al haar vliegtuigen gerequireerd om bij daglicht na sporingen te verrichten. Vliegen de forten van het leger zetten het zoeken in het donker voort. Op een vergadering van de Na tionale Belgische Vrouwenraad, heeft Eerste-Minister Spaak ver klaard, dat er geen reden bestond voor het voorspellen van een oor log, daar de politiek van de Sow- jet-Unie meer ingegeven scheen door een onredelijke angst dan door een reëele geest van bedrei gen. Spaak verklaarde voorts, c!at een politieke alliantie van West-Europa niet voldoende zou zijn; de veiligheid zou vermeer derd worden juist door betere economische omstandigheden. De Minister-President sprak de hoöo uit, dat in dit critieke tijds gewricht de idealen van Bevin ten aanzien van een consolidatie van West-Europa werkelijkheid zouden worden. Te Washington is bekend ge maakt, dat Europa waarschijnlijk ket meest te lijden zal hebben van de beperking van de Ameri kaanse benzine-Uitvoer voor het eerste kwartaal van 1948 Xn deze periode zal de uitvoer met 18% of 2.200.000 barrels verminderd worden. Dit is een gevolg van de „ernstige tekor ten" 'aan brandstofoliën in som mige gebieden van de V. S. en ée bedreiging van 't Congres om de verscheping van benzine naar het buitenland geheel stop te zet ten. Het ministerie van Handel verklaarde, dat de verlaging van da toewijzingen voor de verschil lende landen nog niet precies was vastgesteld, doch dat de beper kingen hoofdzakelijk zouden gel den voor de aanvoer uit die ge bieden der V. S„ waar het te kort aan brandstoffen het meest werd gevoeld. Daar de meeste verschepingen voor Europa dioor de Oost-kust van de V. S. ver zorgd worden, die de grootste moeilijkheden ondervindt, zullen de Europese landen waarschijn lijk het meest gedupeerd zijn, al dus ambtenaren van het minis terie Door ELDERY QUEEN. 1#) (Nadruk verboden.) ,,Dat is 'n idee," riep miss For rest uit, terwijl ze plotseling van kaar stoel opsprong. „Daten wij 't eens over u hebben, dokter, hoe beroemd en aardig en bewonde renswaardig u bent! Dat heb ik al dagenlang willen zeggen, doch ik. durfde niet, omdat ik bang was dat mrs. Xavier me mijn haren uit zou trekken of zoiets." „Maar, miss Forrest," zei mrs. Xavier grimmig. O, neem me niet kwalijk!" riep hé1 meisje, terwijl ze de kamer doorliep. Ze scheen haar zelfbe heersing verloren en haar ogen schitterden. „Ik denk, dat ik over mijn zenuwen heen ben. Maar twee dokters in huis, dat werkt misschien nog wel kalmerenc,... kom Sherlock!" en ze trok dok- j ter Holmes bij zijn arm. De jon geman schrok. „Sta toch niet zo stokstijf te kijken. Daten we iets I-W HEDI)ERIJN V EKBI.NDI NG Naar vernomen wordt is een van de resultaten, bereikt op de Benelux-Conferentie te Luxem- burg, het opheffen van verschil lende beperkingen met betrek king tot de ScheldeRijnverbin ding via de haven van Dordrecht. Er is een regeling getroffen om te voorkomen, dat het gebruik van de sluis te Terneuzen een belemmering is1 voor de verbin ding. POLDERBESTUUR. Bij Kon. Besluit js met ingang van 14 Maart 1948 benoemd tot dijkgraaf van de Stad-Philip- pinepolder, de heer A. F. van Hijfte te Philippine. THOLEN. Oudjes willen eigen tehuis. Tot nu toe bestaat er op het eiland Tholen geen tehuis voor ouden van dagen, en dat Is de gegadigden voor een onbekom merde oude dag in zulk een in richting helemaal niet naar de zin. Zij hebben het de gemeen tebesturen laten weten, dat zij nu lang genoeig bij de jongere generatie hebben moeten inwonen en dat di* h-i- alles behalve pret tig is. De gemeentebesturen er kennen deze verlangens als bil lijk en hebben een werkcomité sr-mengesc/ï onder voorzitter schap van O- burgemeester van Tholen Mr Van der Hoeven. Dit comité zal trachten zo spoedig mogelijk een tehuis voor ouden van dagen aan het eiland te schenken. Het gebouw zal in het stadje Tholen verrjjzen, waar het gemeentebestuur voor dit doel reeds gratis grond ter be schikking stelde. GOES Ontwikkelingisdag Zeeuwse Agrarische Raad. Op de tweede dag van de door de Zeeuwse Agrarische Raad ge organiseerde ontwikkelingsdag in het „Schuttershof" te Goes sprak de heer J. M. van Bommel van VLoten, voorzitter van de ver enigde coöperatieve suikerfabrie ken te Dinteloord, over „bestaan en betekenis van d,e coöperatieve suikerindustrie". In de negen tiger jaren ontstonden conflicten tussen de particuliere suikerfa brieken en de landbouw. Spr. gaan doen." „Ja maar", zei hjj vlüg, bijna stamelend, „zie je „Sherlock?" zei de inspecteur glimlachend. „Dat is een eigen aardige titel, dr. Holmes... Oh, nu snap ik het!" „Precies," zei miss Forrest gui tig. Ze klampte zich aan de arm van de jonge dokter vast, die daar blijkbaar zeer door in de war raakte. „Sherlock Holmes. Zo noem ik hem. Eigenlijk heet-ie Perclval, of zoiets... maar 'tis een echte Sherlock; niet, snoes? Hij loopt altijd te snuffelen met microscopen en vieze "brouwsel- tjes en zo." „Maar, miss Forrest," begon dr. Holmes, zo rood als een kreeft. „En bovendien is hij een En gelsman," zei dr. Xavier, terwijl hij de jonge man een welwillende blik toewierp, „en dat maakt die naam nog meer geëligend voor hem, miss Forrest. Percival is erg teergevoelig, zoals de meeste Britten, ziet u; u plaagt hem heus nogal erg." „O, helemaal niet," zei dr. Hol mes, die niet erg spraakzaam scheen te zijn. Maar hij zei dat toch erg stug. „Och, hemel!" antwoordde miss Forrest en ze stak haar arm met een meewarig gebaar boven haar hoofd, terwijl ze de jonge man losliet. „Niemand houdt van me," en nam de kern van deze conflicten onder de loupe en schetste ver volgens het ontstaan van de eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek tie Sas van Gent in 1899. Aan de hand van tal van voor beelden gaf spr. een overzicht van de algemene werkwijze van de coöperatieve suikerfabrieken en wijdde een beschouwing aan de betekenis en de verschillende richtingen van de ontwikkeling der coöperatieve suikerfabrieken. De concurrentiestrijd in de jaren 19201930 tussen de coöperatie ve suikerfabrieken onderling en d9 fusie van de fabrieken te Din teloord, Zevenbergen en Roosen daal, welke door het z.g. raffi- naderijvraagstuk ontstond wer den door de heer Van Bommel van Vloten besproken. De heer H. H. Schroder, in spect. hij de Coöperatieve Raif- feissenbank, sprak over de cre- dietcoöperatie. Hij gaf een overzicht van bouw en werkwijze van de boe renleenbanken, die werken in het belang van de centrale bank, waarvan de toezichthoudende functie niet' de geringste is. Vervolgeris sprak de heer Van Varus, directeur der Coöperatie ve Melkfabriek „Walcheren" over coöperatieve melkverwerking. Mr. J. H. Louwes van de Na tionale Raad te 's-Gravenhage. gaf een samenvatting van alle redevoeringén, waarna Ir. M. A. Geuze, Algemeen Voorzitter van de Zeeuwse Eandbouw Maat schappij, een slotwoord sprak. MIDDELBURG. Afscheid Commissaris der Koningin. Zeer velen hebben Zaterdagmid dag de afscheidsreceptie bezocht van Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, aftredend Commissaris van deKoningin in Zeeland. Voor de aanvang van de open bare receptie heeft de Commissa ris afscheid genomen van de Zeeuwse burgemeesters. Hierbij werd het woord gevoerd door Jhc Mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, burgemeester van Middel burg, die mede namens zijn colle ga's de scheidende Commissaris een leunstoel aanbood. In de morgenuren had Jhr. Quarles van Ufford afscheid ge nomen van het personeel der grif fie en de plaatselijke dienst. ze ging naar de zwijgende Mark Xavier toe, die nog bij het raam stond. „Heel aardig," dacht Ellery grimmig. Die lui moesten aan het toneel gaan, met z'n allen. Maar hardop zei hij met een lachje: „Zou u het dan niet prettig vin den, naar die Holmes van Baker- street genoemd te worden, dokter Holmes? Dat zou bij sommige mensen beslist een aanbeveling betekenen." „Ik houd niet van detective-ver halen," zei dr. Holmes kortaf en hij ging zitten. „Daarin," grinnikte dr. Xavier, zijn Percival en ik het nu niet eens. Ik ben er dol op." „Ik vind 't vervelende ervan," zei dr. Holmes onverwachts, ter wijl hij tersluiks even naar de re: hte rug van miss Forrest keek, „die verschrikkelijke medische onzin, die er altijd in staat. Dood gewone kletspraatjes, zie je. Je zou toch veronderstellen, dat d e patjakkers tenminste de moeite zouden doen om behoorlijk te in formeren bij een medicus. En dan, als ze Engelsen in hun verhalen laten optreden ik bedoel de Amerikaanse schrijvers -dan laten ze die een taaltje uitslaan als als..." ,.U bent oen levende mfbv dokter," zei Ellery met een knin- oogje. „Ik heb altijd gedacht.dat geen enkele Engelsman ooit het Gemeenteraadsvergadering. De O. L.-school Driewegen blijft in stand. De raad van Biervliet kwam Donderdag in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van de burgemeester- A. P. Kos- tense. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom. Nu we het nieuwe jaar voor de eerste maal in vergadering bijeen zijn, moge ik de hartgrondige wens uitspre ken, dat het U persoonlijk, alsook de gehele gemeente in 1948 in alle opzichten goed moge gaan. Het jaar, dat achter ons ligt, bracht voor vele oorlogsgedupeer den teleurstellingen. De herbouw van verwoeste boerderijen, par ticuliere woningen en kleine be drijven bleef beneden redelijke verwachtingen, als gevolg van onvoldoende schaderegeling, de al te ingewikkelde procedure, die gevolgd moet worden en tal van andere ongunstige omstandighe den werkten remmend. Voor de woningwetwoningen was het jaar 1947 niet bepaald ongunstig, 8 woningen werden bewoond, 39 an dere zijn nog in aanbouw. Verder memoreerde de voorzit- SLUISKIL. Vooruitgang in het Rectoraat Donderdag werd in de -R. K. kerk het eerste Kerkelijke huwe lijk gesloten, n.1. van het echt paar WullemsGeiregat. Voor ons dorp betekent dit een grote vooruitgang, temeer daar het burgerlijk huwelijk ook reeds ter plaatse kan worden voltrokken. Verheugend is het ook, dat het Meisjespatronaat wederom op bloeit en wel met de weder-op- riohting van de club voor de meisjes van 14 tot 17 jaar. Hier aan was grote behoefte, gezien de tijdpassering, waaraan onze rijpere jeugd zich de laatste tijd ging overgeven. Volle medewer king ig daarbij nodig van de ouders. Da,t de aansprakelijke op voeders doordrongen worden van het feit, dat hun jonge meisjes niet op straat behoren en dat alleen de club er toe kan bijdra gen hen op een hoger peil te brengen. VLISSINGEN. De Marine terug. In verband met de mededeling van de burgemeester dat de te rugkeer van de marine naar Vlis- singen als waarschijnlijk mag worden beschouwd, verneemt het A.N.P. dat deze terugkeer betrek king heeft op de matrozenoplei- djng en het stationneren van re gionale oorlogsscheepjes, de zoge naamde „Scheldewacht". De marine-autoriteiten, die zich eveneens voor deze terugkeer naar Vlissingen hebben uitgesproken, vrezen echter, dat het probleem van de accomodatie, zoals het herstel van de haventerreinen en de woongelegenheid voor officie ren, onderofficieren en manschap pen, nog moeilijkheden in de weg kan leggen. De oplossing van dit probleem kan nog zeer veel tijd vergen. Aanwinsten van „De Zeeland." Deze maand zal het motorschip „Koningin Emma" door „De Schelde" aan de Maatschappij „Zeeland" worden afgeleverd. Het ligt in de bedoeling om dit schip behalve voor de dienst op Engeland ook te gebruiken voor het maken van een aantal „crui ses." De verbouwing van het mo torschip „Prinses Beatrix" is zo ver gevorderd, dat het in April in de vaart zal komen. Het is bestemd om in de dagelijkse dienst op Engeland te worden ingelegd. woord „patjakker zou gebrui ken." Zelfs mrs. Xavier verwaardigde zich, hierbij even te lachen. ,,Je bent veel te critisch aan gelegd, beste jongen," ging dok ter Xavier verder. Ik heli eens een verhaal gelezen, waarin een mootrd Voorkwam, die; gepleegd werd door het slachtoffer in tc spuiten met lucht uit een lege onderhuidse infectiespuit. Een soort springen van de bloedvaten. Nou, jij weet ook wel, dat in nog niet één van de honderd geval len zoiets dodelijk zou zijn. En toch heb ik me daar niets van aangetrokken." Dr. Holmes mompelde iets en miss Forrest was druk in gesprek met Mark Xavier. „Doet me goed om eens een i verdraagzaam medicus te ontmoe- i ten," grinnikte Ellery, die zich enkele heetgebakerde brieven 1 herinnerde, die hij van verschil lende doktoren gehad had over enkele medische fouten in zijn j eigen boeken. „Deest u uitsluitend voor plez'er? Uit d;e verschillen de soorten van spelen, die u hier heeft, dokter, zou ik opmaken dat u een echte puzzle-maniak >nt. TI houdt er zeker van om iets uit te knobbelen, niet?" ,vJa dat is een passie van me, zeer tot misnoegen, vrees ik, van mrs. Xavier, die- meer op heeft met Franse romans, 'n Sigaar, ter nog enkele belangrijke raad,.' besluiten, o.a. de aanneming- vin het herbouwplan, de uitbrekC van de drinkwatervoorziening de wijk Driewegen, de aanblsu8 dmg en gunning van het wegval HelenadijkjNieuwelandse Molen Verder sprak de voorzitter 1 hoop uit, dat de inpoldering de Braakman, die nu spoedig TO, wezenlijkt zal worden het wes-m, vraagstuk in de gemeente doende zou oplossen. Onder de ingekomen abutou bevond zich o.a. ook het SehX„ van de heer J. Claeijsen. w£ bi), in verband met zijn yertó naar Canada op 20 Januari bedankt als raadslid. De voorzit' ter wenste zijn dank uit te snre ken over hetgeen de heer ciasi, sen voor de gemeente heeft ge daan, hij, vond het jammer, dat de raad hem moest misse» hoopte, mede namens de raad dat het de heer Claeijsen goed moge gaan. a Verder was er can vergunmne v. L. O. voor kei hebben van een overtallige leer kracht op de O. L.-school A te Biervliet en een schrijven van d<> architect Van Beveren, uit Mid delburg, waarin deze mededeelde dat de Fa Woudenberg T»or 8745,zonder reis en verMMf- kosten van de werklieden e» de Fa Schuitemaker en Dekker voor f13750,hadden ingeschreven bij de aanbesteding van de teren op de Ned. Herv. Kerk. De tweede inschrijver heeft evenwel rekening gehouden met reis- en verblijfkosten. De Commissie van onderzoek deelde bij monde van de heer W Naeye mede, dat de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid I. G. de Lijser in »rde waren. Hierop besloot de raad zonder hoofdelijke stemming d« nieuw benoenjde tot de raad toe te laten. Op een verzoek tot vermiade- ring van de aanslag in het school geld over 1945/1946 moest afwij zend worden beschikt, in verband met de door de heer Inspecteur der Belastingen vestrekte gege vens. Een verzoek van de Stichtimg Katholiek Middelbaar Onderwijs voor W. Z.-Vlaanderen te IJzen- dijke om subsidie uit de gemeen tekas voor Biervlietse leerlingen die deze H.B.S. te IJzendijke be zoeken, werd met 4 tegen 2 stemmen afgewezen. Vóór het verlenen van de gevraagde sub sidie stemden de heren Hamer» en Van Pamelen. Een verzoek van W. S. C. „De Sportvrienden" te Hulst, om een subsidie van 300 voor de Zeeuw se wielerrit van de 1ste ronde van Nederland vond in verband met de moeilijke financiële positie van de gemeente geer/ goed onthaal, zonder hoofdelijke stemming werd de gevraagde subsidie afgewezen Achtereenvolgens werden de verordening regelende de bezoldi ging van de ambtenaren ter secretarie in die zin gewijzigd, dat de tijdelijke toelagen, worden omgezet in vast salaris. De Gemeenterekening ij)4h voorlopig vastgesteld, de begro ting 1948 aangeboden. De instandhouding van de O. L.-school te Driewegen gevorderd en 7 percelen vernieuwde erf pacht uitgegeven. Met algemene stemmen werd de heet- A. Bavinck te Amsterdam, benoemd tot onderwijzer ,im d« D- L.-school A te Biervliet. Bij de rondvraag verzocht de heer Naeye, waarom de Stads weiden niet herbeplant werden Dit heeft de volle aandacht aldus de voorzitter. De heer Verplanke droug er op aan. dat de lijkkoets door op schilderen meer toonbaar ge- mr. Queen?" Weer lachte mrs. Xavier ao half en half - een akelig lachje, en dr. Xavier bekeek onverstoor baar de verschillende soorten speeltafels. „Inderdaad is mijn hartstocht voor het spel in het algemeen buitengewoon sterk, zoals u op gemerkt hebt. Alle spelen. Ik heb dat nodig om me te onttrekken aan de spanning, die ik onderga bij operaties en zo.. Ik bedoel, ik had dat nodig." voegde hij er op een eigenaardige toon aan toe, terwijl er een schaduw over zijn open gezicht gleed, "'t Is al «en hele poos geleden, dat ik een ope ratie verrichtte in een gehoorzaal met studenten. Ik heb me terug getrokken, ziet u. Op het ogen blik is dat spelen meer een ge woonte, en ook nu is het een ont spanning. Verder knoei ik nog zo'n beetje in mijn laboratorium." Hij tipte de as van zijn sigaar en bukte zich daarbij wat voor over en onder dat bukken zoch ten zijn ogen even het gezicht van zijn vrouw. Mrs. Xavier zat nog steeds met die vage glimlach op haar gezicht en knikte bij elk woord, dat hij sprak. Maar ze bleef zo koud en stijf als een blok jjs. Een ijskoude vrouw, ,maar met een vulkaan in haar hart! Ellery bestudeerde haar onge merkt. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2