BINNENLANDS NIEUWS ®©l«i« «n «1© t3ïl«*t»r«f©©sf De invoer van auto's in België Oproer in de Oekraine? ARBEIDER DOOR SNELTREIN GEDOOD. Franco spreekt in üs politieke raaü van Phasans Ex-Koning Michael en Prinses Anna de Bourbon- Parma Royersluis te Antwerpen opnieuw in gebruik 'ff* Arrestaties in Tsjecho-Slowakije Berlijnse beer zander klauwen Bijzondere vredesboodschap van Paus Uit de wereld dsr sterren Da studiegroep voor een Europese douane unie Diepzee onderzoek In de Atlantise Oceaan Buitengewone weersgesteld heid in de Ver. Staten Ciay vraagt Congres om 700 millioen dollar. ©ommissaris Bol belae bet kan toor van de Terpsychore-fatoriek op maar hoorde geen antwoord. „Dat is vreemd op dit uur" zei de «ommissaris. „Helemaal niet vreemd ale U weet wat wij weten, namelijk dat de boekhouder var. de fabriek voor gitaarspook heeft gespeeld" ■ei Molentje snel. „Wanneer wij Onmiddellijk er- een gaan, kunnen we hem nog arresteren, anders zal hij zeker gevielen zijn" zei Molentje. „Onzin!" riep de commissaris, maar dat deed hij meer om zijn eer op te houden want hij gaf bevel, onmiddellijk met de over valwagen te vertrekken. Molentje sprong als toekomstig aanvoerder in de hoogte. „Voor- Naar „De Nieuwe Gids' schrijft ■iet het er naar uit dat als gevolg van de Benelux-overeenkomst de invoer van luxe-auto's in België, voorzover deze niet in onderdelen worden ingevoerd gevoelig zal- worden beperkt. Het staat wel vast, dat minder dollars beschik baar gesteld zullen worden voor de import van Amerikaanse auto's. In goed ingelichte krin gen is men van mening, dat de reactie der Amerikaanse auto industrie deze izal zijn, dat men er genoegen mee neemt betaling te ontvangen in een andere munt eenheid dan dollars. Dit zou vol gens het blad ongetwijfeld nieuwe perspectieven openen, zowel voor de Amerikaanse auto-industrie als voor de Belgische importeurs. De Nankingse correspondent van de „Journal American" heeft ver klaard, dat de Chinese geheime dienst te weten is gekomen, dat de eerste „grote opstand in de' geschiedenis van de Sowjet-Unie in de Zuidelijke Oekraïne is ont vlamd." De correspondent beweerde, dat Lj Foe, de Minister voor de par tij-organisatie in de Chinese Re gering, deze mededeling verstrekt had, uitsluitend bestemd voor de Hearst bladen." Anderhalf millioen personen zouden bij de opstand betrokken zijn, waarhij een eeuwenoud na tionalisme en wrok tegen slechte behandeling door Moskou een rol zouden spelen. De bevolking in de Zuidelijke Oekraïne zou de steun hebben van een sterke guerilla- macht. Gedeelten der bevolking zouden naar Siberië gedeporteerd zijn, doch het zou echter niet ge lukt zijn de honderdduizenden guerilla's te verslaan. Deze zou den zich in de dichte wouden ver bergen en vaak slagen toetoren- gen aan de Sowjet-troepen. De guerilla's zouden trachten oud-strijders van andere Sowjet- Republieken te werven voor een grote algemene revolutie. ONGEWENSTE VEILING - PRAKTIJKEN. Ambtenaren van de prtjzencon- tróle te Utrecht hebben proces verbaal opgemaakt tegen de heer W. H. C. S. uit Den Haag, die overal In het land bont- en tex- rtelvellingen organiseert. Gebleken is, dat reeds geduren de de drie aan de veilingen voor afgaande (kijkdagen de meeste goederen onderhands werden ver kocht en dat daarvoor veilings- Icosten in rekening werden ge bracht. Naar schatting heeft S. door deze praktijken ruim zes duizend gulden te veel provisie geïncasseerd. Ook is gebleken, dat goederen dubbel werden ge veild, waardoor een der kopers dan in het geheel niets kreeg of getracht werd hem een ander dan Set gekochte artikel af te leveren. AUTO-ONGEVAL BIJ ZOETERMEER. Vrijdagavond j.l. heeft zich op de Rijksverkeerweg Den Haag Utrecht onder Zoetermeer een auto-ongeval voorgedaan, dat aan de Haagse veearts R. het leven heeft gekost. De auto is bij de wegsplitsing aldaar tegen een scheidingsmuurtje opgereden, met het gevolg, dat de veearts en een mede-inzittende zwaar gewond werden, aan welke verwondingen de veearts, die overgebracht werd naar het R.K. ziekenhuis St. An- toniushove te Voorburg, zonder bij kennis te zijn gekomen, Is overleden. De mede-inzittende be vindt zich thans nog in het zie kenhuis. De auto werd volkomen vernield. De juiste toedracht van het on geval is nog niet komen vast te ■taan. Wel is gebleken, dat de veearts die de eigenaar van de auto was on het ogenblik van de aanrijding niet achter het ■tuur zat. Aangezien ook' de mo gelijkheid van misdaad niet uit gesloten geacht wordt, stelt de Rijksnolitie te Zoetermeer een uitgebreid onderzoek in. NIEUWE ZWUNENINVASLE Na een periode van betrekke lijke rust, schijnt thans 'n nieuwe golf van wilde zwijnen uit Duits land het Limburgse binnen te trekken. In het plaatsje S'eben- gewald werden er in enkele da gen drie neergeschoten, in Affer- den eveneens, terwijl do beesten tevens gesip-naleerd werden bij het voormalige casin0 ar.n de rand van de stad Venlo. Hier wisten de zwijnen echter aan de jagers te ontsnappen. 100-JARJGE IN EFFEN. Effen, een buurtschap, gelegen aan de peripherie der gemeente Breda, zal op 18 Feto. een 100- jarige tellen. Het is Mej. Catha- rina PeetersRijken, wonende aan de Rijshergse weg. Zij is nog gezond, sinds enkele jaren echter wat hardhorend. Geboren te Breda woonde zij naderhand in de dorpen Teteringcn en Beek. Haar man stierf 5 jaar na de gou den bruiloft. O. haar 89ste jaar kreeg zij pas haar eerste medi cijnflesje, de dakter heeft dus niet veel aan haar verdiend. En toen zij 90 jaar was, woonde zij nog alleen iii haar huisje en kook te haar eigén potje. Tegenwoor dig woont zij bij haar zoon in. OPLICHTSTER GEGREPEN TE BERGEN OP ZOOM. De Bergen op Zoomse recher che heeft een Amsterdamse juf frouw, zekere A. v. W., gear resteerde wegens oplichting. Van d. W. wendde haar rijke fantasie aan am op kasten van anderen een luxueus leventje te leiden. Verschillende hotel houders in alle delen van Neder land had zij verteld de dochter van een rijke Engelsman te zijn. In de hotels deed zij zich enige weken tegoed en vertelde dan dat zij „toevallig" zonder contanten zat, maar dat „papa" binnen en kele dagen zou overkomen en een lief kapitaaltje voor haar zou meebrengen. De hotelhouders za gen nimmer een cent. Toen een gedupeerde Bergen op Zoomenaar aangifte bij de politie deed werd de oplichtster aange houden. Aanvankelijk sprak zij Engels, maar men wist haar té dwingen Nederlands te spreken en toen bleek al gauw, dat zij geen Engelse was. Nadat proces verbaal tegen haar was opge maakt, werd zij op vrije voeten gesteld, maar zij scheen" nog niet veel geleerd te hebben. Weinige weken later „vereerde" zij Ber gen op Zoom opnieuw met 'n be zoek. Zij had in Rotterdam ken nis gemaakt met een caféhouder en een accountant. De caféhou der wilde zijn zaak verkopen en de oplichtster wendde voor alsof zij daarvoor een gegadigde was. Aan de accountant vertelde ze op een bank te Bergen op Zoom een kapitaal van ongeveer 35.000 te hebben staan. De man kon daar de koopsom 22.000) gaan haleri en meteen de huur regelen van de woning, welke de juffrouw in Bergen op Zoom zou hebben. De accountant bemerkte echter vrij spoedig het bedrog en deed aan gifte bij de politie. Bij het tweede verhoor bleek eerst hoe fantasierijk de vrouw was. Zij beweerde de dochter van e,en notaris te zijn en gaf zelfs diens telefoonnummer op. Later bleek, dat de man nooit kinderen heeft gehad. Vast is komen te staan, dat alle verhalen van de oplichtster, d e Engels, Frans, Russisch en Pools sprak, op pure fantasie berusten. De vrouw is ingesloten en ter beschikking van de officier van justitie te Breda gesteld. Vrijdagmiddag is ter hoogte van Geuile de 39-jarige spoorweg arbeider M. J. Lanaye uit Ter- uit mahnen, met geestdrift en I moed", riep Molentje terwijl zijn wieken wapperden van strijdlust. Even later vertrok een overval wagen met Molentje als veldheer er bovenop in de richting van de Terpsychore-fabriek. Volgt mijn uiterst belangrijke aanwijzingen, anders kan het U noodlottig wor den" zei Molentje somber. haagElsloo door de sneltrein u't Maastricht, welke daar om kwart voor twee passeert, gegre pen en gedood. De man blijkt eerst een goederentrein te helblben laten passeren, is toen de spoor baan opgelopen en werd door de sneltrein, welke van de andere zijde kwam, gegrepen. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kinderen. SCHOLIER OVERREDEN EN GEDOOD. Een leerling van de ambachts school te Apeldoorn J. Kleiboer, wonende aan de Gaethe in Broek land, Is Zaterdagmiddag kort na het verlaten der school op het kruispunt KanaalstraatKorte Kanaalstraat door een vracht auto overreden. Een der wielen ging de knaap over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Blijkens het politic-onderzoek treft de- chauffeur geen schuld. WEER VEEDIESTFAL EN CLANDESTIENE SLACHTING. Zaterdag j.l. zijn weer drie per sonen overgebracht naar het huis van bewaring in Den Bosch, op vermoeden van veediefstal en clandestien slachten In de ge meente Nistelrode bij Oss. Het onderzoek is nog gaande, maar gebleken is, dat er de laatste tijd sinds enkele runderen gestolen waren, heel wat vlees bij het pu bliek in omloop werd gebracht. Met medewerking van politie en controleurs zijn reeds verscheidene huiden van Clandestien geslachte runderen uit-de grond gegraven NACHTELIJKE STRAATROOF Vrijdagnacht is een bewoner van de Van der Dujjnstraat te 's-Gravenhage H. de J. voor zijn woning door twee mannen aan gevallen. Zij sleurden hem van achteren aanvallende tegen de grond en ontstalen hem zijn por tefeuille. Daarin bevond zich 75 en een persoonsbewijs. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, heeft generaal Franco in de politieke raad van de Phalanx verklaard, dat de „ernstige periode", die de wereld thans doormaakt, niet zozeer een ,,na-oorlogse" als een „vóór-oor- logse" is, en dat Spanje zich te allen tijde bereid moet houden om aan het gevaar het hoofd te bieden. De Griekse kwestie noemde Franco een voorbeeld van hoever de U.S.S.R. bereid .is te gaan. Hij zeide; dat de binnenlandse econo mische toestand alles behalve be vredigend is, doch dat de moeilijk heden kunnen worden opgelost door verhoogde productie. Franco oefende critiek op de partij en verklaarde, dat slechts het jeugdfront zijn goedkeuring waardig is. Ex-Koning Michael van Roe menië en Prinses Anne de Bour- bon-Parma hebben elkaar Vrijdag op het station te Davos voor het eerst sinds Michaë's abdicatie ontmoet. Naar het Zwitserse Telegraaf- agentschap meldt, kwam Prinses Anne uit Luxemburg. Zij zal ge ruime tijd met ex-Koning Michaël te Davos verblijven. OP ZOEK NAAR EEN GEZONKEN SCHIP. Maandagmiddag meldde de ka pitein van een schelpenzuiger aan de kustwacht Brandaris op Ter schelling, dat hij in de zogenaam de „gronden" bij Terschelling de masten van een schip had waar genomen. Ook de kustwacht merk te twee masten van een schip op. Zij kon piet zien, of het schip ge strand bf zinkend was. De red dingboot „Brandaris" en de sleep boot „Stotemelk" voeren te as sistentie uit. Zij keerden, na te vergeefs gezocht te hebben, in het begin van de avond in de ha ven van Terschelling terug. Na bijna 15 maanden buiten dienst te zijn geweest is de Royerssluis te Antwerpen Zater dag opnieuw officieel in gebruik genomen. Het was het 2178 ton metende Finse schip „Ostrabot- nia" dat de sluis het eerst bin nenvoer. Door het opnieuw inschakelen van de Royerssluis naast de Kruisschanssluis zal het scheep vaartverkeer op Antwerpen ver gemakkelijkt worden. De lange wachttijden zullen namelijk be langrijk verminderen, tevens za! men in staat zijn de Kruisschans- j sluis, die in 1947 het gehele ver keer heeft moeten verwerken, aan een grondige inspectie te onder werpen. De Royerssluis, die ge bouwd werd tussen de jaren 1905 1909, heeft een openingsbreedte van 22 m.t een lengte van 180 meter en een diepte van 10.85 meter. De sluis wordt bediend door drie electrisch bewogen rol deuren, die lin minder dan drie minuten tijds sluiten. Het schut ten duurt twintig minuten. Het personeel van de „Fa- brique Nationale d'Armes de Querre" een wapenfabriek te Her stal, heeft besloten 29 Januari het werk neer te leggen indien zrn looneisen niet worden inge willigd. Presid. Truman heeft Gene raal Omar Bradlay als opvolger van Generaal Dwight E senhower tot stafchef van het Amerikaan se leger benoemd. De senaat moet deze benoeming nog bekrachti gen, voordat Bradley zijn ambt kan aanvaarden. Volgens een gezamenlijke ver klaring van de Tsjecho-SIowaak- se Ministeries van Binnenlandse Zaken en van Nationale Verdedi ging is een vijftiental burgers en militairen, onder verdenking van activiteit tegen de staat en splon- nage gearresteerd in verschillende plaatsen in Boheimen. Onder de gearresteerden bevinden zich ver schillende personen met aange trouwde Duitse familie en vrien den in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland aan wie zij inlich tingen zouden hebben doen toeko men over de Tsjecho-Slowaakse gewapende machten en in dustriële ondernemingen met be stemming voor een „Duitse gpion- nage-organisatie welke geleid wordt door officieren van de in lichtingendienst van een zekere Westelijke mogendheid". Onder de gearresteerden bevinden zich verschillende vrouwen. De Berlijnse beer, bet symbool van de stad als hoofdstad van Pruisen en het „Reich" heeft zijn klauwen verloren. De gemeente raad heeft namelijk het nieuwe wapenschild van de stad goedge keurd, waarop de beer als cen trale figuur behouden is. doch zonder klauwen en tong. Paus Pius 12 heeft besloten een bijzondere vredesboodschap aan alle volkeren der wereld te zenden, ongeacht geloof of natio naliteit. De boodschap zal in zjjn eigen handschrift geschreven zijn. Een foto van het hand schrift zal langs radiografische weg worden verspreid. Heden morgen zal de uitzending te Rome plaats hebben en hedenmid dag een uitzending uit Londen. De boodschap zal "gesteld zijn in de Engelse taal. Dit is de eerste maal dat de Paus zich tot de wereld in haar geheel wendt. Hij zal een beroep doen op alle volken om te trach ten „vrede en vertrouwen onder de mensen te brengen". De boodschap komt ook op het titelblad van een werk over men sen „die hebben bijgedragen tot de verbetering van de wereld" te staan. In Katholieke kringen hecht men grote waarde aan deze boodschap. De Russische astronoom Kou- karine heeft in de Russische aca demie voor wetenschap verklaard, dat de theorieën van de Engelse geleerde Johns over het ontstaan der sterren juist zijn. Hij wees er vervolgens op, dat recente onder zoekingen van Russische sterren kundigen de opvatting hebben be vestigd, dat het sterresysteem is opgebouwd uit „ondersystemen", welke sterren bevatten die ver schillen door hun ouderdom, de snelheid harer rotatie eri haar natuurkundige éigenschappen. Koukarkine voegde er aan toe, dat in de Melkweg voortdurend nieuwe sterren worden gevormd. Gisterenmorgen is te Bmaael onder voorzitterschap van de beer Degois, directeur-generaal der Franse douane, een 'bijeenkomst gehouden van de douanê-cammlB- sie, welke tijdens de eerste ver gadering van de studiegroep voor een Europese douane-unie, werd ingesteld. De commissie heeft de ant woorden bestudeerd, die zijn bin nengekomen op de vragenlijsten, welke aan de deelnemende landen zijn toegezonden teneinde hun wensen en opmerkingen te ysr- nemen met betrekking tot een Europese douane-unie. De commissie zal een rapipart opstellen, dat zal worden voorge legd aan de studiegroep voor de Europese douane-unie, welke as. Maandag te Brussel zal verga deren. Deze zomer zullen de geheimen van het leven in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan op een diepte van 2600 meter worden onderzocht, door een we tenschappelijke expeditie, die voor de eerste maal op grote schaal het diepzee-onderzoek ter hand neemt. Deze expeditie begint met haar onderzoek in de maand Juni en werkt onder auspiciën van het Museum voor natuurlijke historie te Chicago, dat in deze samen werkt met het biologisch station van Bermuda. Om de diepten van de Oceaan te onderzoeken, zullen sleepnet ten worden gebruikt. Dr. Dugald Brown, directeur van het station van Bermuda, verklaarde dat het onmogelijk zou zijn de dieren en vissen, die uit grote diepten naar boven werden gebracht in leven te houden, hoewel ze zo snel mo gelijk zouden worden overge bracht in tanks met hoge druk. Toch hoopt men sommige delen, zoals het hart in leven te kunne* houden teneinde de werking te bestuderen onder dezelfde om standigheden als dit op de grote diepten het geval is. De Oostelijke Staten van de Ver enigde Staten en in het bijzonder de Stad New York, worden ge teisterd door een hevige sneeuw storm. Het New Yorkse vliegveld Laguardia is voor vertrekkende vliegtuigen gesloten. Men vreest, dat een vliegtuig van de kustwacht met vijf perso nen aan boord, als verloren moet worden beschouwd. Het toestel heeft de luchthaven van Baltimo re doen weten, dat het door de sneeuwstorm niet kon landen, doch daarna heeft het niets meer van zich doen horen. In verschillende gebieden zijn reeds 17 personen tengevolge van het, weer overleden. Treinen had den dikwijls meer dan 7 uur ver traging en het vertrek van de Oceaanstomer „Queen Elisabeth" uit New York moest worden uit gesteld. Het aantal doden is thans tot 23 gestegen. De wegen in de be trokken gebieden zijn met ijs bedekt, waardoor het verkeer wordt bemoeilijkt. Het spoor wegverkeer ondervindt nog steeds grote vertraging. De tempera tuur is ongeveer min 18 graden Celsius. Te Montpellier in de staat Vermont was de tempera tuur Zondag min 43 gr. C. Zuid-Californië beleeft echter zijn 31ste dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in ge vaar. Generaal Clay, de Amerikaan se opperbevelhebber in Duitsland, heeft medegedeeld, dat hij het congres om 700 millioen dollar zal vragen teneinde het gemid delde Duitse voedselrantsoen in de Brits-Amerikaanse zóne tot 1800 calorieën per dag te verho gen. Hij zag niet in, waarom de rantsoenen voor de volgende maand niet op een peil van 1400 calorieën kon (worden gehand haafd of waarom de dreigende ver laging tot 800 calorieën in som mige delen van de Britse zóne niet kon,worden voorkomen. De V. S. overwogen geen extra-voedsel- verscheplngen ter opheffing van de huidige critieke situatie. Dit moesten de Duitsers zelf doen. „Als wij zien, dat de Duitse be stuurders alles doen wat zij kun nen, zal dit ons een aansporing zijn, handelend op te treden." Generaal Clay gaf toe, dat de huidige staking in het Ruhrge- b'ed een communist'sche infiltra tie in de Brits-Amerikaanse zóne in de hand zou werken, doch be toogde, dat in het algemeen de gevolgen van de ontevredenheid „heilzaam" zouden kunnen wer ken, indien zij de Duitse politieke leiders hun verantwoordelijkheid deden beseffen en het voedsel van de Duitse boerderijen tevoorschijn brachten.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3