<s De Siamese Tweeling Belgisch-Nederlandse commissie voor Havenfarieven f 10,- vonnis tegen Lunshof in hoger beroep bevestigd AARDBEVINGEN Fortificatie Gder-Neisse grens Geen u fstel van iteliaanss verkiezingen De gemengde Belgisch-Neder landse commissie van haventarie ven, opgericht ihij artikel 5 van het verdrag tussen België, Nederland en Frankrijk, betref fende eekere Rijnvaartaangele genheden, ondertekend op 3 April 1939, dia door de oorlogsomstan digheden haar werkzaamheden niet zoals voorzien kon beëindigen .fcervatte haar activiteit na de bevrijding. Zfj stelde een voor lopig verslag op, gedateerd 26 Februari 1947. Dit verslag be vestigt de overeenstemming aan gaande het beginsel van gelijk waardigheid der havenrechten 'n België en in Nederland, evenals van de noodzakelijkheid va-n een sluitend budget der havens. Het bracht tevens een eerste toena dering tussen de tarieven der havens der beide landen, die sinds 193® zeer ver uiteen gelopen wa ren, en die met ingang van 1 April 1947 teruggebracht werden ongeveer op de verhoud.ng, gang baar in 196®. Zoals yoorz'en in dit voorlopig verslag, hervatte de commissie haar werkzaamheden. Op 23 Januari 1948, tijdens een «itting gepresideerd door de he r H. de Vos (België)waarop de Nederlandse delegatie ondei lei ding stond van de heer Mr. J. j l. Kiewiet de Jonge, werden voor stellen onderzocht, die tot doel hebben het huid'ge verschil in tariefpeil nog aanzienlijk te ver- Zy het op andere gronden heeft het Amsterdams Gerechtshof Maandagmorgen het vonnis van de Rechtbank d.d. 15 October j.l. van 10,subsidiair 10 dagen hechtenis, tegen de journalist H. ALunshof bevestigd. Naar bekend weigerde de heer 1-unshof destijds vrouwe Justitia de naam te noemen van de per soon, die hem de geheime notulen van Linggadjati voor „Elseviers Weekblad" had verstrekt. Wegen3 'het „opzettelijk niet voldoen aan enige wettelijke ver plichting, die hij als getuige •pgeroepen te vervullen had" irerd deze journalist daarop zelf vervolgd. Mr. J. Fabius, procu reur-generaal bij het Gerechts hof, had 14 dagen geleden een boete van ƒ250 geëist. De volgende stap van de ver oordeelde journalist is het aante kenen van cassatie. De raads man, Mr. S. Gerbrandy, zeide hiertoe onmiddellijk te zullen •vergaan, zodat de Hoge Raad in beze kwestie het eindoordeel zal moeten vellen. Mr. D. van Lookeren Campag ne, raadsheer van het Hof, die, gisterenmorgen presideerde, las bet vonnis voor. 'Het Hf was van mening, dat Lunshof zich niet kan beroe pen op verschoningsrecht, omdat de verplichting tot geheimhouding voor journalisten niet algemeen •rkend is in tegenstelling tot die voor artsen en advocaten. Deze oonclusie van het Hof was mede gebaseerd op het feit, dat het be roep van journalist voor ieder zon der enige beperking openstaat. Evenzeer verwierp het Hof het beroep oo overmacht van de heer Lunshof (die had aangevoerd, dat hij in de ogen van beroepsgenoten onmogelijk zou worden, indien hij de naam van zijn zegsman zou noemen), „omdat hij door eigen vrije daad de geheime notulen beeft gepubliceerd en zich dus uit eigen vrije wil in de positie heeft gebracht, waarin hij gedwongen kon werden mededelingen over de bron(nen) van deze publicatie te doen.' minderen. Daar deze voorstellen nog nader moeten worden onder zocht, besliste de commissie een nieuwe zitting te houden op 14 Februari a.s. Zowel van Neder landse als van Belg. zijde werd de nadruk gelegd op het vriend schappelijk karakter der bespre kingen. Volgens radioberichten zijn de centrale Philippijnen getroffen door een der hevigste aardbevin gen sinds vijftig jaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat tenminste twintig personen gedood en ette lijke tientallen gewond zijn. Er zijn in totaal elf schokken waarge nomen. Het rgest is klaarblijkelijk Pa- nay er aan toe, waar dertien per sonen om het leven kwamen. Enige mensen zijn daar bedolven door het puin van de klokketoren van de Tohpling-kathedraal. Ook de eilanden Ceibu, Negros en Leyte zijn getroffen'. Zaterdagavond te 18.01 uur G.M.T., is een zeer krachtige aardschok geregistreerd op een afstand van ongeveer twaalfdui zend kilometer van Pasadena (Californië) De seismograaf te Westbromich (Staffordshire, Engeland) heeft een aardschok van „verwoestende afmetingen" geregistreerd. Het apparaat was zelfs niet toerei kend om de curve van de krach tigste phase van de schok op te tekenen. Men meent, dat het epicentrum van de aardbeving gezocht moet worden ofwel bij de eilanden in bet midden van de Grote Oceaan ofwel ter hoogte van Patagonië ten Zuiden van Valparaiso. Gedurende meer dan twee en een half uur werden senmptomen van de aardbeving waargenomen. De Berlrjnse correspondent van de „Sunday Times" maakt mel ding van berichten, dat de Sov jet-Unie de nieuwe Duits-Poolse grens langs de rivieren Oder en Neisse fortifieert. Het aanleggen der fortenlinie zou onder toezicht en onder lei ding van Russische ingenieurs door arbeiders uit de concentra tiekampen in de Sovjet-zóne van Duitsland geschieden. Deze ar beiders, onder wie zich ook vrou wen zouden bevinden, zouden na de voltooiing der fortenlinie naar de Sovjet-Unie worden overge bracht. povmcae Britse luchtlandingstroepen hebben een overval op een huis in de Arabische wijk van Haifa ge daan. 23 Arabieren werden gear resteerd en een grote hoeveelheid ammunitie werd in beslag geno men. i <jW Door ELLERY QUEEN. 11) (Nadruk verboden.) De man begon hartelijk te la chen. „Ik geloof, dat het na die ongewone kennismaking nu tijd wordt om me voor te stellen. Ik ben John Xavier." „Hé!" riep Ellery uit. „Ik dacht al, dat ik u kende. Dokter Xavier, net? Ik heb uw foto al zo dik wijls in de kranten gezien. Ik had natuurlijk toch al gecónclu- deerd, dat de heer des huizes me dicus moest zijn, sinds ik die copie van Rembrandt in de ball gezien had. Niemand, behalve een med cus kan eg een dergelijke oh originele wandversiering op na houden." Hij grinnikte. „U herinnert zich hetgezicht van de dokter nu ook niet. papa?" De inspecteur knikte met iets dat op WEGGEBRUIKERS, DENKT 0\J UW NATIONALITEITS- BEWIJS. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd dat alle vóór 14 De cember 1947 afgegeven nationali- teitsbewijzen binnenkort hun gel digheid verliezen. De gebruikers van motorvoertuigen jn Zeeuwsch- Viar nderen worden er aan her innerd dat zij deze nationaliteits- bewijzen ter voorkoming van moeilijkheden kunnen laten ver nieuwen op spoedige schriftelijke aanvrage aan de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen onder opgave van naam en adres, alsmede het merk van het motorrijtuig. TERNEUZEN. Modern Winkelpand. Zaterdag heropende de Banket bakkerij De Jonge baar geheel gemoderniseerde winkel en is hiermede de Noordstraat wederom met een zaak uitgebreid, welke de toets met de fraaiste winkels in de grote steden glansrijk kan doorstaan. De heer De Jonge heeft geen halve maatregelen genomen, doch ■in eens de knoop doorgehakt en een specialiteit voor winkelbetim mering opgedragen een hoogst moderne winkeluimte voor ban ketbakkerij uit te voeren. Na weken van breken, kloppen en hameren was het Zaterdag de dag dat de heer De Jonge zijn clientèle weer in zijn winkel kon ontvangen en natuurlijk ging zulks gepaard met een bloemen hulde van de vele relaties en van de zijde van de ondernemer met een speciale attractie, die in ons blad tevoren was bekend gemaakt, en bovendien ontving iedere be zoeker van een cassabon met een veelvoud van 25 een mokkataart als openingsgeschenk. Gezien het feit, dat Zaterdag vanaf het openingsuur tot slui tingstijd het personeel handen te kort kwam om de cliëntèle te be dienen, kan wel gezegd worden, dat Zondag in menig huisgezin bij het kopje ikoffie gesmuld zal ziin van een der specialiteiten uit zijn banketbakkerij. Terneuzen breidt zich voortdu rend uit en de handeldrijvende middenstand verstaat de tekenen des tijds. Het gaat ook thans excelsior! HOEK. Eervol ontslag. Met .ingang van 1 Januari 1.1. is aan de onderwijzeres mej. W. M. J. Goor alhier eervol ontslag ver leend uit haar ambt wegens op heffing van die betrekking. 36 jaar was zij als onderwijzeres aan enthousiasme leek; in de ge moedsstemming, waarin hij ver keerde, zou hij zich alles herin- i nerd hebben. ..Wij zijn de Queens, vader en zoon, dokter Xavier." Dr. Xavier mompelde de een of andere beleefdheid. „Aangenaam meneer Queen", zei hij tot de in specteur. De Queens keken elkaar oven aan. Blijkbaar was hun gastheer onkundig van de oositie van de inspecteur. Ellary's ogen gaven zijn vader een waarschu wend teken. En de inspecteur knikte terug, het leek hem ook van geen nut, zijn officiële titel bekend te maken. Gewoonlijk werden de mensen veel stijver als ze wisten, dat iemand detec tive of politieman was. Dr. Xavier g'ng in een fauteuil zitten en presenteerde sigaretten. „En, terwijl we nu wachten op de prestaties van mijn uitste kende huishoudster, kunt u me wel eens iets vertellen over die... brand.'' De zachte en ietwat afwezi ge gelaatsuitdrukking veranderde niet, maar toch was er een eigen- aardige klank 'n zijn stem. De inspecteur beschreef de rit precies, terwijl hun gastheer bij 1 dé Openbare Lagere School ver bonden. Nader vernemen wij, dat de Oudercommissie der Openbare Lagere School besloten heeft dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Het ligt namelijk in de bedoe ling haar te huldigen op de a.s. te houden ouderavond dier school en wel op 21 Februari a.s. aan gezien mej. Goor op die dag juist haar 60ste jaardag zal herden- rvSTl. Besloten werd haar een blij vend aandenken aan te bieden en daartoe zal men alle oud-leerlin gen van haar in de gelegenheid stellen een steentje tot dit doel bij te dragen. Zeer zeker zal het haar, die» het onderwijs steeds zo'n warm hart toedroeg op die dag niet aan grote belangstelling ontbreken. MIDDELBURG. De oude kazerne. Maandag is een begin gemaakt met het slopen van de restanten van de oude kazerne te Middel burg, die na de bevrijding door brand werd vernield. Dit betekent tevens het begin van de bouw der nieuwe kazerne, die voldoende ruimte zal bieden aan de cursis ten van de eentrale opleiding ad ministratief kader en aan de staf van de C.O.A.K. SLUISKIL. Toneel. Zondagavond kwam de toneel club „Oranjekwartier" uit Ter- neuzen in het parochiehuis eer. opvoering geven van het toneel spel in drie bedrijven „De klok kengieter", door Antoon Gooien. Het samenspel tussen de beide jonge mensen Paul en Maria, resp. zoon en pleegdochter van de klokkengieter, deed aange naam aan en werd door het pu bliek met aandacht gevolgd. De huishoudster Barbara had ook een dankbare rol en de meester gezel Anselmus was «en goed type. De titelrol was niet zo bijster gelukkig toebedeeld. In een luchtiger genre zo uitstekend op zijn plaats, voldeed deze speler niet in zijn enigszins te drama tisch optreden. De toon was te zalvend en zowel voor hem zelf als voor het puibliek te ver moeiend. Er kwamen echter goe de ogenblikken in het spel voor die naar waarde werden geschat. Aan het slot deelde de heer De Roy nog mede, dat op 7 en 8 Februari de eigen club „Sempro Avanti" éen opvoering gaat geven van „De witte Non", waar bij zij gelijktijdig mededingt in het toneelconcours. Hij hoopte elke bijzonderheid eens knikte en dat air van beleefde interesse behield. Ellery's ogen bgonnen te ste ken en hij haalde zijn brilledocs uit zijn zak, poetste op zijn ge mak de glazen van zijn pirice-ncz en drukte die toen op zijn neus been. Hij hield zichzelf voor, dat hij juist in een stemming was om alles hyper-critisch te bekijken; waarom zou Dr. Xavier niet ge noeg interesse De inspecteur zei juist: „We moesten eigenlijk eens informe ren, dokter, hebt u teefoon?" „Daar vlak naast u meneer Queen. Er loopt een zijlijntje van de vallei naar de Arrow-berg." De inspecteur nam de hoorn af en vroeg Osqüewa aan. Het kostte heel wat moeite eer de verbinding er -was. Toen hij er eindelijk in slaagde, hoorde hjj, dat de hele stad gedworgen was om het vuur te gaan bestrijden, de sheriff, de burgemeester en de raadsleden Incluis. De telefonist, die alleen achter gebleven was, gaf die bijzonderheden door. De oude man legde de tele foon met een sombere blik neer. „Ik denk dat dt geval ernsti ger is dan gewoonlijk. Het vuur op de volle belangstelling van de toneelliefhebbers, De industrie. Allfer is bekend gemaakt, dat in 1950 zowel de coiesfabriek als de stikstoffabriek weer in ge bruik worden genomen. De cokesfabriek zal dan nog slechts op halve 'kracht werken. Begin dezer maancT is een begin gemaakt met het herstel van de fabriek. Door bommen zijn grote vernielingen aangericht, terwijl gr later een „Verwalter" er voor zorgde, dat het grootste deel van de machine-mstalatie werd weggevoerd. Vóór de oorlog verwerkten de Staatsmijnen voor hun cokespro ductie 10.090 ton kolen per dag, de fabriek te Sluiskil 2000 ton en de Hoogovens te Velsen 1200 ton. HA ligt in de bedoeling, dat van 1950 af per 24 uur in continube drijf 1000 ton kolen verwerkt worden. Hieruit resulteren 800 ton cokes, 30 ton teerproducten, 12 ton kunstmest, 4 fon benzol en 350.000 M-'< gas. De fabrie,ik kan gemakkelijk geheel Oost Zeeuws- Vlaanderen, inclusief de Stikstof- fabriek, van gas voorzien. Het restant zal vermoedelijk aan Bel gië worden geleverd, welk land daarvoor in de plaats elders gas naar Nederland zou zenden. Geleidelijk zal de productie van de cokesfabriek te Sluiskil weer op vóóroorlogs peil worden ge bracht. Het herstelwerk in de stikstof- fabriek der „Compagnie Néerlan- daise de l'Azote" is reeds in volle gang. De Duitsers hadden uit deze fabriek v°or 50 millioen gul den aan machines weggesleept. Een groot deel hiervan is echter teruggevonden. Men is nu bezig deze machines te monteren en er zijn nieuwe besteld. Als deze tij dig- arriveren, zal de fabriek ge lijk met de cokesfabriek weer kunnen beginnen. Reeds thans werken ongeveer 270 man met een staf van 50 man in het ge bouwencomplex van de „l'Azote" te Sluiskil. In de toekomst zullen 900 personen hier in het produc tieproces zijn ingeschakeld. Vroe ger voorzag dit bedrijf voor 35 procent in de Nederlandse be hoefte aan kunstmest. Wanneer de fabriek zal werken, zou ons land er 55 milioen gulden aan de viezen door uitsparen. Vroeger werden ook hoeveelheden kunst mest naar vrijwel alio wereld delen geëxporteerd. Prijskaarting. De aangekondigde prijskaai - ting in hotel Jacobs had Zondag avond plaats. Er waren 48 spe lers opgekomen. De uitslag was ais volgt: le pr. L. de Wildep. Pien- broek, 2e pr. W. GelderlandF. v. d. Hooft, 3e pr. C. v. d. Muren- F. Andriessen, 4e pr. C. Wisse- E. Goedemondt, terwijl de extra- prnzen, twee tulbanden, ten deel vielen aan CL Destomibes en P. Gelderland. Met veel animo werd één der tulbanden aangesneden en verdeeld onder de aanwezigen en precies op het sluitingsuur was deze prijskaarting afgelopen. Het gaat daar steeds correct en gezellig toe en het is dan ook geen wonder, dat de kaarters met genoegen deelnemen aan een der gelijke kamp. RETRANOHEMENT. Jaarvergadering „Ons Genoegen". Dat het muziekgezelschap „Ons Genoegen" populair is in Retran- chement bleek Zaterdagavond weer overduidelijk, toen in het café van Luterjn de jaarvergade ring werd gehouden. De zaal was geheel vol. Met dank voor de steun, die in 1947 van de bur gerij was ontvangen, was aan deze vergadering 'n Bonte Avond verbonden. De vereniging heeft een goed, jaar achter de rug. Er is veel geid ontvangen, maar er moet ook veel uitgegeven worden voo: nieuwe instrumenten, die nu ge deeltelijk afgeleverd zijn. De ba zar slaagde goed, er werden goede uitvoeringen gegeven en het le dental werd tot pl.m. 200 uitg:- woedt langs de hele bergvoet, dokter, en elke man en elke vrouw, die ertoe in staat zijn, van mijlen in de omtrek, zijn bez e het vuur te bevechten." Lieve hemel," mompelde Dr. Xavier. Nu was zijn interesse wel groot genoeg, maar de be leefdheid was verdwenen. Hij stond op en begon rond te lopen. „Tja," zei de inspecteur op zijn gemak. „Ik denk, dokter, dat w? hfer vannacht wel zullen moeten blijven." „Oh, da's minder," de dokter maakte een beweging met zijn gespierde rechterhand. „Dat spreekt vanzelf. Ik zou er zelfs onder normale omstandigheden niet aan denken, am u verder te laten rijden." Hij fronste zijn voorhoofd en beet op zijn lip, als of hij diep nadacht. „Die ge schiedenis," ging hij verder, „b gint Ellerv kreeg een draaierig ge voel. Ondanks die geladen en geheimzinnige atmsofeer zür "Intuïtie zei hem. dat er beslis' iets heel vreemds gebeurde in d eerzame huis on de benrrug - verlangde hij niets vuriger dan een bed en slaap. Zelfs zijn hon ger was over en het vuur scheen breid. Een schaduwzijde waj h» aftreden van de heer Zwier all voorzitter. Bij acclamatie wi den de aftredende bestuursled Joh. Scheerens en J. de HuBn herkozen. Burgemeester j. A Leenhouts werd tot ere-voorzitte, benoemd en de heer W. V\aè® die iarenlang bestuurslid was, tot erelid. De rest van de avond vrerd vuld met muziek, zang, declaaJa tie, een,gratis verloting, voor drachten en toneel. Het 'was oer gezellige avond. Burgemeester Leenhouts sprak aan het slot van de avond tn waardering uit over het werk var! „Ons Genoegen". WESTDORP E. Teeidag. Zaterdag j.l. hield de boJclufc „Ons Vermaak" haar jaarlijkat teerdag in haar lokaal bij de beo L. van Waes. Na de vergadering waarin de heer R. Dumes tot hun nieuwe voorzitter werd ge kozen, werd er een koffieafel ge geven. Aan de onderlinge pi$s- bolling was een eerste prijs yei- bonden van twee tulbanden, die werden gewonen door de heien Alf. de La Ruelle en St. Qulkel- berghe. WESTKAPELLE- Rön tg* -nondMtaefc. In de tijd van 1423 Januari j.l. heeft de bevolking van Weet- kapelle, voor zover zij ouder was dan drie jaar, de gelegenheid ge had zich Röntgenolcgisch te laten onderzoeken. Van de 1850 inwo ners hebben er zich 1450, du* circa 80 procent, naar de bij de noodkerk te Westkapeile opge stelde Röntgenwagen begeven. Het resultaat van dit onderwoek is eerst over enkele weken te verwachten. BIJZONDER GERECHTSHOF MIDDEIjBURG. Uitepraltea. C. J. Janssens te Graauw, werd veroordeeld tot 2 jaar met aftrek sedert 19 September 1946 en ont zetting rechten voor het leven. J. A. Vermeulen te Waterland- kerkje tot 4 jaar met aftrek ai het recht van cassatie. Alcide de Gasperi, de Italiaanse Minister-President, heeft tegen over een vertegenwoordiger van het blad „Messagero" verklaard, dat de Italiaanse regering niet van plan is verandering te bren gen in de datum van de verkie zingen, welke gesteld ia op 18 April aanstaande. Volgens d« Gasperi kwam eventuele agitatie in dit opzicht van de kant va» de Kominform. VLIEGTUIG VERONGELUKT IN PARUSE VOORSTAD. Te Romainville, een Noord westelijke voorstad van Parijs, is een vliegtuig in botsing gekomen met een timmermanswerkplaats. Het huis kwam in lichter laaie t« staan en twaalf personen zjjs volgens de plaatselijke brandweer om het leven gekomen. Van de twaalf inzittenden ran het Vliegtuig, allen piloten of leerlingpiloten, zijn er zeven om het leven gekomen. Het toestel behoorde aan de opleidingsschool voor de luchtvaart van het vlieg veld Le Bourget. Zeven lijken zij* reeds geborgen. - Volgens de „Daily Graphic" zal de R.A.F. weldra een nieuw type bombardementsvliegtuigen van buitengewoon zware uitvoe ring met grote aetieradius in ge bruik nemen. Het toestel zal een atoombom van 3% ton met een kruissnelheid van ongeveer 830 kilometer oer uur kunnen ver voeren. heel ver weg te zijn. Hij kon zijn oogleden niet op de plaats hou den waar ze eigenlijk thuis hoor den. Dr. Xavier zei, met zijn zware stem, waarin nu iets van opwinding doorklonk, lets over „de droogte... zelfontbranding..." en daarna hoorde Ellery mets meer. Hij werd plotseling met een schuldig gevoel wakker. De on zekere stem van een vrouw zei in zijn oor: „Pardon, meneer..." en hij sprong op en zag de korte, dikke gestalte "van Mrs. Wheary naast zijn stoel staan met een blad in haar potige handen. „Oh, neem me niet kwalijk!" riep hij uit en bloosde ervan. „Dat zijn nu juist geen erg fraaie ma nieren, maar u moet me alstu blieft excuseren, dokter. Ziet u die lange rit, de brand „Och, kom, betekent niets," zei Dr. Xavier, een beetje afwezig lachend. „Uw vader en ik ware» juist aan 't praten over de onvol doende weerstand van de jonger» generatie bij physieke inspan ning. Stel u dus' maar gerust, meneer Queen. Wilt u zich eerst nog wassen, voor uV' (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2