Verplichte Werkloosheidsverzekering De Siamese Tweeling Concours te Kloosterzande UIi i»t PROVINCIE Rijkseenheid richt telegram aan Minister-President Stichting voor de landbouw 10) (Nadruk verboden.) Terwijl ze door de hall liepen, met hun hoeden in de hand, in afwachting van wat er nu gebeu ren zou, zagen ze allebei even, vluchtig, door de half geopende deur rechts, het interieur van een grote kamer, die slechts verlicht werd door de sterren. Iemand had dus blijkbaar de jalouzieën om hoog getrokken voor de ramen van die kamer, in de tijd. dat hun gastheer hen in de hall liet. Mis schien ckit merkwaardige schep sel, dat hun gastheer zondermeer als .Bones" betitelde? Waar schijnlijk niet, want ze hoorden in de kamer rechts het s'sserde geluid van verschillende stern- Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver plichte verzekering van werkne mers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid! De noodzakelijkheid daarvan dringt zich op, aangezien de vrij willige verzekering', die ons land tot 'dusver kende, slechts een dt>el der werknemers hestreek. Daar door' moest de Overheid helpen, die, wanneer de werkloosheid een grote omvang aannam, voor be langrijke zware lasten kwam te staan. Om het draagvlak der ver zekering te verbreden, is het wen selijk, dat alle werkenden, zowel de goede als de minder goede ri- sicos, tot de verzekering hijdra- gen. Dit hrengt tevens het voor deel, dat ook van de werkgevers, in tegenstelling tot vroeger, een bijdrag in de kosten kan worden gevorderd. De Regering meent, dat met de indiening van dit ontwerp rJet mag worden gewacht, omdat het uitblijven der regeling sociaal niet verantwoord schijnt en voorts, omdat het aanbeveling vei dient, deze tot stand te brengen :n een tijd van geringe werkloosheid als deze, opdat zij hij toeneming on verwijld kan werken, en oo kan worden geput uit inmidde s ge vormde reserves. Er wordt onderscheid ge.naakt tussen een wachtgeld- en een werkloosheid-verzekering. De uit kering wordt gebonden aan een maximum-termijn, die op 126 da gen wordt .gesteld. De uitvoering behoort aan de bedrijfsverenigin gen te worden overgelaten, onder controle van de Minister. Voor de bestrijding der kosten zal een uniforme premie moeten worden geheven, terwijl ook de Overheid (het Rijk) financiële hulp zal moeten verlenen. Ofschoon verondersteld wordt, dat de toekomstige werkloosheid, door te nemen conjunctuur-poli tieke maatregelen, belangrijk zal worden beperkt, zal de min of meer normale werkloosheid niet i te gering mogen worden geschat, vooral niet, omdat daarin seizoen werkloosheid begrepen zal zijn. Daarom is een werkloosheid van gemiddeld 6 aangenomen en zal door de werkgevers, de werk nemers en het Rijk 6 van het Joon moeten worden opgebracht. De last zal voor de twee eerstge noemde partijen niet ver hoven de 2 van het loon uitgaan. De jaarlijkse kosten van wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring voor de werkgevers, de werknemers en het Rijk geza- De vergadering van het lande lijk comité Handhaving Rijks eenheid", te Utrecht bijeen onder voorzitterschap van de heer Bwoudt Vermeulen, heeft 'n tele gram gezonden aan de Minister- President van de volgende in houd: „Het Landelijk Comité „Hand having Rijkseenheid" van oud- illegale werkers protesteert met de diepste ernst tegen het in de Regeringsverklaring van 13 Jan. medegedeelde voornemen der Re gering om in strijd met grondwet en eed het soevereine Koninkrijk in twee souvareine staten uiteen te breken. Eist volledige over legging aan taten-Generaal en mededeling aan de natie van de geheime notulen van Kalicerarig en alle andere documenten, die ook maar enigszins betrekking kunnen hebben op het, huiter. voorafgaande goedkeuring der Staten-Generaal besloten, nieuwe verdrag met de Republiek. Ver- k'aart, dat het voor Koning.- en Rijksgezinden niet mogelijk zaï zijn deel te nemen aan de her denkingsfeesten in dit jubeljaar onder voorzitting van een Rege ring, die Kroon en Rijk ten ver- derve voert." Afschrift van dit telegram is gezonden aan H. M. de Koningin. Door ELLERY QUEEN. rilyk worden, in verband met het jaarlijks uitgekeerd loonbe drag, geraamd op 240 millioen gulden per jaar;. Het aandeel van het Rijk zal dan 60 millioen gulden belopen, doch daartegenover vervallen dan de kosten van subsidiëring van wachtgeldregelingen en een ge deelte van de kosten van over- bruggings- en sociale bijstands uitkeringen tot een bedrag, dat thans op 25 30 millioen kan ge steld worden. De kleine zelfstandigen zullen niet onder de verzekering val len; wèl zullen verzekerd zijn de losse arbeiders en ook de land en tuinbouwarbeiders zullen in de verzekering worden opgenomen. Voorts zullen o.a. niet onder de regeling vallen ambtenaren, in de zin van art. 1 der Ambtenaren wet, zij die in hoofdzaak of uit sluitend huiselijke diensten ver richten, zij wier vast loon meer dan 6000 per jaar bedraagt, zij die slechts korte tijd in loondienst plegen werkzaam te zijn, zij voor wie die werkzaamheden van bij komstige aard zijn en zij die bo ven de- 65 jaar zijn. Het wachtgeld wordt bepaéüd op 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrou welijke kostwinners en ongehuw de mannelijke en vrouwelijke kost winners, 70 voor ongehuwden, niet-kostwinners, van 18 jaar en ouder, die,niet bij hun ouders in wonen, en 60 voor de overige werknemers. In de jongste vergadering van het Hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw is de vast stelling van het algemeen gedeel te van de collectieve arbeidsover eenkomst voor de akker- en wei- döbouw en. de veehouderij bespro ken. T.a.v. de princiële vraag stukken besloot het hoofdbestuur, dat het landbouwbedrijfsleven, samenwerkende met d-e Stichting voor de Landbouw in zijn geheel met alle kracht zal blijven stre ven naar een gelijkwaardige plaats voor de landbouw, zowel voor ondernemers als arbeiders in het nationaal-economische en sociale leven. Aan de organisa- t;es, die hij het opstellen van de collectieve arbeidsovereenkomst betrokken zijn, zal worden voor gesteld ter oplossing van de ver schillende moeilijkheden de con crete punten, waarover geen overeenstemming bestaat, voor te leggen aan een arbitrage-com missie. SMOKKEL VAN 10.000 EIEREN WAR BELGIË ONTDEKT. Een gearresteerde chauffeur van een vrachtwagen heeft Vrijdag bekend, dat hij laat in de avond van 13 Januari bijna 47.000 eieren bij Clinge op een voor de volgen de morgen geldige uitvoervergun ning en geleidebiljet naar België smokkelde, vervolgens met de papieren in zijn lege auto naar Rotterdam terugkeerde om dan met een tweede eierenvracht, die voor export was aangewezen, le gaal de grens te passeren. Dinsdagavond j.l. probeerde hij om half elf hetzelfde spelletje nog eens. Hij liep daarbij het risi co door ambtenaren van de in voerrechten en accijnzen te wor den aangehouden, maar vertrouw de op zijn papieren, die voor de daarop volgende Woensdagoch tend 7 uur geldig waren. Inderdaad werd hij gecontro leerd en zeide van plan te zijn de nacht aan de grens door te brengen om des morgens om 7 uur de reis naar België voort te zetten. De ambtenaren vertrouw den de zaak niet, temeer omdat een week tevoren een vrachtauto, eveneens laat in de avond, on danks een stopsin over de grens was gereden. Zij namen de auto voorlopig jn beslag èn stelden zien, via hun chef in verbinding met de douane-recherchedienst-te Rot terdam met het verzoek een on derzoek in te stellen in de garage van de afzenter „Olivier's Eieren- centrale" te Rotterdam. In deze garage troffen de recher cheurs een gereedstaande auto aan, waarop zich eveneens 47.000 eieren bevonden. Ook deze wer den in beslag genomen. De chauf feur van de vrachtwagen, de Belg ■O. Penneiman uit Belgisch Clinge. zal terecht staan voor een Ne derlandse rechtbank. Aanvankelijk ontkende de ge arresteerde firmant van Olivier's E; eren centrale iedere schuld. Na tweemaal 24 uur in een cel opge sloten te zijn geweest, viel hij echter door de mand. BIERVLIET. Vergadering Jong Hervormden In de pastorie op de Markt vergaderden onder leiding van Ds. Wiebosch de .Tong-Hervorm den van Biervliet. Na de opening en zang werden de notulen voorgelezen en onder dankzegging aan de secretaresse goedgekeurd. Er werd wat over en weer gepraat om tot oprichting te komen van een verjaarsfonds. Dit fonds hoopt de leden der Ned. Herv. Kerk te Biervliet op hun verjaardagen een gelukwens aan te bieden. Bones letterlijk: knoken. men, die fluisterend spraken en Ellery merkte op, dat minstens één van die stemmen, die van een vrouw wgs. Maar Waarom zaten ze in het donker? Weer voelde Ellery hoe hij huiverde en weer schudde hij die huivering ongeduldig van zich af. Er waren verschillende din gen aan dat huis, die ongewoon geheimzinnig waren. Enfin, hij had er in elk geval niets mee te maken. En dat was veel beter ook! Het voornaamste was, dat ze nu tenminste eten konden verwachten. De lange man sloeg geen acht op die deur rechts. Hij gaf hun, nog 'steeds glimlachend, met een handbeweging te kennen, dat ze hem maar moesten volgen, en voerde hen door de hall een paar passen een gang in, die het huis in tweeën verdeelde van voren naar achteren, om dan te eindi gen in een gesloten deur die vaag te zien was. Hij stond stil bij een open deur links. „Hier langs," mompelde hij en liet hen in een grote kamer, die, zoals ze direct merkten, de ene helft van het terras innam, tus sen de hall en de linkervleugel van het huis. Daar Wika Wesseling nog niet gearriveerd was, werden er nog enkele liederen gezongen. Nadat mej. Wesseling binnen gekomen en welkom geheten was behandelde zij daarna het onder- werp van deze avond. De oplei ding der Wika's op „De Horst in Driebergen. Ds. Eikman een Amsterdamse dciminée zag in 1940 dat eii iets nodig was om de vele mensen die buiten de kerk en Christus leven tot de kerk terug te brengen. Daarvoor was het noodzakelijk, dat men tot de oprichting over ging van een academie die jonge mensen opleid om in de kerk en werld te arbeiden. Ds. Eikman overleed in Januari 1945, doch zijn stimulerende gedachte leefde voort. Prof. Craemer zag z'n moeite en werken beloond toen in Nov. 194g ,,De Horst" een mooi gele gen buiten te Driebergen, werd toen ingewijd en geopend. De aanwezigen hoorden de Wika vertellen over hun studie op „De Horst". De Wika's worden veel zijdig onderricht. E werden veel foto's rond gegeven, zodat de aanwezigen zicb een beeld kon den vormen van „De Horst" hoe er geleefd en gestudeerd wordt. Nadat Wika Wesseling uitge sproken was, werden er terwijf de thee werd rongediend, veel vra gen gesteld. De volgende vergadering werd op 19 Februari bepaald. De secre- taesse en penningmeesteresse stelden beide hun functie be schikbaar. In de volgende ver gadering zal in deze vacature moeten worden voorzien. Ds. Wiebosch sloot de vergade ring met het zingen van dank gebed. t Er was een goede opkomst. Film. Woensdagmiddag organiseerde het N.V.V. een filmmiddag voor de jeugd. Er werd een film van Dick Trom vertoond. 's Avonds was er een film voor de ouderen getiteld: „Als de wei den bloeiep". GOES. Verduistering van 17-096. De alhier woonachtige W. v. d. H., firmant in een binnenvracht- vaartbedrijf, is door de politie in arrest gesteld wegens verduiste ring van remboursgelden tot een bedrag van 17.000. De gearres teerde heeft reeds eerder een straf van zes maanden uitgezeten toen hü het vorige jaar een stem pel van de Nederlandse Spoorwe- Het was een woonkamer, sche merig door de zware gordijnen, die voor de ramen hingen, met hier en daar een enkele lamp en overal lui? stoelen, vloerkleedjes en kleine ronde tafeltjes met boe ken, tijdschriften en asbakken er op. Een groot gedeelte van de ene wand werd ingenomen door dé haard, er hingen olieverfschilde rijen en etsen, die allemaal iets triestigs hadden, en grote, be werkte kandelabers wierpen hun ne schaduwen, die ineenvloeiden en samensmolten met de schadu wen die het haardvuur opriep. Ondanks de warmte en die ge zellige stoelen, en die boeken, en dat knusse licht, kwam de hele kamer hen verschrikkelijk depri merend voor. Ze was zo... leeg! „Neemt u plaats," zei de grote man, ,,en doe uw jassen uit. U moet eerst wat bekomen zijn en dan kunnen we wat praten." Hij trok aan een belle-koord bij de deur, altijd nog maar glimla chend, zodat Ellerv er kregelig van werd. Verdraaid, er viel niks te lachen! De insnecteur was echter niet zo ccitiseh aangelegd. Hij zonk met een luide zucht van voldoe- gen had gestolen en hiermede vrachtbrieven vervalste. VLISSINGEN. Amerikaans schip aan de grond gelopen. Het Amerikaanss stoomschip „Iberville" is ter hoogte van Val- kenisse op de Westerschelde aan de grond gelopen. De sleepboot „Goliath" is uit Antwerpen ter assistentie uitgevaren. Nader wordt gemeld, dat n. stoomschip met behulp van sleepboten is vlot getrokken, WALSOORDEN. Argentijns schip oinho®. Het Argentijnse stoomscim „Rio Secundo" is nabij Walsoor den op de Westerschelde omhoo< gevaren. Sleepboten verlenen as s.sten tie. Het schip is bestetai voor Antwerpen. Onder auspiciën van de Bond van Muziekver. in Zeeuws-Vlo an deren had j.l. Zaterdag te Kloos terzande een solisten-concours plaats, voor hetwelk e>en flink aantal deelnemers uit alle delen van ons gewest waren ingeschre ven en een zeer bemoed genrfy publieke belangstelling bestond. Dat Kloosterzande door het Bondsibestuur hiervoor was uit verkoren vloeide voort uit het feit, dat de harmonie „St. Ceci lia" daar ter plaatse dit. jaarihaar 80-jarig bestaan herdenkt. Te half elf des v.m. werd dooi de Voorzitter van de Bond, de heer P. A. Ocké, een kort maar be zielend openingswoord gesproken. De Edelachtb. heer Burgemeester van Hontenisse was door omstan digheden bij de opening niet aan wezig, dooh in zijn plaats werd door de eerste wethouder, de heer De Waal uit Lamswaarde, des na middags het concours officieel toegesproken, het Bondsbestuur en de jury verwelkomd en gewe zen op de grote culturele waarde die ook door het gemeentebestuur van Hontenisse aan het loffelijke werk van de Bond in dit opzicht wordt toegekend. De zeer sympathieke rede van de wethouder, die door de Voor zitter was ingeleid, oogstte een warm applaus van de vele aan wezige solisten en belangstellen den. In een vlot tempo verliep dit tweede Bonds-solisten-eoncours, hetgeen niet belette, dat het half negen jn de avond werd. eer tot de uitreiking der prijzen kon wor den overgegaan. Als jury fungeerde de heer P. van Mever, tweede dirigent van het PhillharmonischOrkest te Rotterdam. Op de allerloffelijkste wijze heeft de jury zich ook ditmaal weer van haar zware taak ge kweten. Van meet af bleek, dat zij bij de beoordeling der presta ties zich door een bijzonder kri tische maatstaf liet leiden. Van dit concours kon dan ook met recht gezegd worden, dat met geen eerste prijzen en hoge pun ten werd gesmeten. Doch juist daardoor komen de behaalde re sultaten in een heel ander liciht te staan en moet ten slotte ook de paedagoglsche waarde ervan een gunstige invloed op de deel nemers hebben ter prikkeling en tot stimulans in hun streven naar het steeds meer vervolmaken van hun kunnen. Hieronder volgen de uitslagen in de diverse Afdelingen behaald: Vierde Afdeling,. J. Hajnelink, Terneuzen, clari net, 43 p., 3e prrjs. Derde Afdeling. E. Jonkheijm, Hontenisse, bugel, 46 p.. 3e prijs. Tweede Afdeling. A. van Meurs Sr., Axel, helicon. 50 p., 2e pr.; H. v. d. Berge, Axei, tuba, 48 p., 3e pr.; P. van Hoorn, Axel, clarinet, 48 p., 3 pr.; P. Verijzer, Axel, bariton, 44 p., 3e pr.mej. Liesje de Krijger, Bier vliet, alt sax.. 52 p„ 2e pr.F. Pilaet, Clinge, bugel, 57 p.. Ie pr.; P. Houg, Zaamslag, trombone, 50 p., 2e pr.; H. Overdulve, Zaam slag, sax., 45 p., 3e pr.; P. Gering, Hulst, clarinet, 46 p., 3e pr.A. L. J. Fassaert, Hulst, trompet, 47 p., 3e pr.; J. v. d. Walle, Hulst, clarinet, 45 p., 3e pr.; G. Kint, Kloosterzande, bas mi b, 47 p 3e pr.; D. Steijns, Kloosterzande. clarinet, 49 p., 2e p..; J. van Wa terschoot. Lamswaarde. bugel 54 ning in een dik bepolsterde stoel, strekte zijn korte beentjes uit en mompelde: „Hè, hè, dat doet goed. Dat doet me een hele hoop ellende vergeten, meneer." „Dat geloof ik graag, u zult wel een koude rilling gevoeld hebben tijdens die stijging," glim lachte de lange man. Ellery, die was blijven staan, was een beetje verbijsterd. Bij het licht van de haard en de kaarsen had de man iets bekends. Het was een krachtig gebouwde kerel van een jaar of vijf en veertig. Fors in alle opzichten en ondanks zijn vol blond haar toch het type van een Galliër, vond Ellery. Hij droeg zijn grove kleren met die vanzelfsprekende zorgeloosheid van een man, die zich niet stoort aan conventie; een kolos van een vent, met een uitgesproken char me en aantrekkelijkheid. Vooral zijn ogen waren merkwaardig. Ze lagen d'ep in hun kassen en er ging een gloed van uit de ogen van een geleerde. Ziin han den waren biizonder levendig; grote brede handen met lange, dunne vingers en in staat te ge baren vol gezag. ,.'t Was anders heet genoeg in 't begin," zei de inspecteur grin- p„ 2e pr. en Iz. de Hullu Nieuw vliet, trombone, 53 p., 2e pr. Eerste Afdeling. Adr. van Meurs Fz., Axel sax 56 p., Ie pr.; Adr. van Meurs Pz Axel, trombone, 56 p., Ie pr. Ach de Krijger, Biervliet, bugel, 54 p, 2e p.; D. Schilleonan Biervliet trombone, 60 p., le pr.; W. Bron Groede, piston, 44 p., 3e pr.; Alb Maes, Hulst, tuba, 56 p., Ie pr. P. J. J. Willemsen, Zaamslag sax.-alto, 47 p., 3e pr.; J. Jonk heijm, Kloosterzande, trompet, 4 p., 3e pr.Alb. Rottier, Lams waarde, piston, 59 p., le pr.; v. d- Poel, Lamswaarde, tuba, p., le pr.D. Luteijn, Nieuwvliet tuba, 59 p., le pr. en Jac. Heule Nieuwvliet, bugel, 53 p., 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid. A. v. d- Branden, Clinge, tui», 62 p., le pr.; J. Goossens, Kloos terzande, bariton. 49 p., 2e pr P. Maes, Hulst, clarinet, 57 p., le pr.; P. de Bruijn, Hulst, hobo 57 p., le pr.; H. de Veij, Nieuw vliet, bariton, 52 p.. 2de pr.; G. Pieters, Sas van Gent. trompet, 46 p., 3e pr. en A. C. de Koeijer, Sluiskil, clarinet, 53 p., 2de pr. Ere Afdeling. Mej. Saartje Faas, Biervfet sax.-sopr., 62 p., le pr.H. Gueht, Hulst, trompet. 61 p., le pr.; Jac. de Hullu, Nieuwvliet piston, 49 p., 2e pr.J. Merjers Sas van Gent, sax.-sopr., *9 p. le pr. en Alb. v. d. Kelen, Clinge, piston, 59 p., le pr. Duo's Tweede Afdeling. E. Steijns en J. Jonkheijm, reep trombone en tuba, 53 p., 2e pr. Duo's Eerste Afdeling. Alb. v. d. Kelen en A. v. d. Bran den, resp. piston en tuba, 65 p. le pr. Kwartet. I. M. de Bruijne en P. Vereou- teren, Cadsand, beiden bugel, en J. Basting en J. Bastingde Bruijne, Retranchement, resp. cor en alto, 56 p., le p. Aan het slot werden nog be geesterende woorden gesproken door de Voorzitter vgn het jubi lerende St. Cecilia, de heer P Kint te Kloosterzande, en dooi de Voorzitter de heer Ocké, die aan de jury en deelnemers hulde bracht. Ook de Bonds-pianiste en pianist deelden in deze dank, zo mede de andere pianisten, die de solisten hadden begeleid. Vooral het nu gevolgde systeem achtte de Voorzitter het paedago gisch meest juiste. De 10 noemde hij naar het woord van zijn oude leermeester „Pro Deo" en dit sprak hier ditmaal duidelijk Er was slechts éénmaal een 10 toegekend en dat was aan mej. Saartje Faas uit Biervliet. Het was een pracht-concours! LOOP DER BEVOLKING. Temeuzen. Ingekomen: J. J. E. Audenaerd, Verl. v Steeerubergenlaan 39, Bel gië; P. de Koster, Noordstr., 51, Hulst; J. D. A. de Vries, Axelse- straat 23, Oisterwijk; M. Nijssen, Louisastr. 2, Appeltern; F. F. den Tenter. Oostkolkstr. 3, Sas van Gent; M. J. van der Schaaf, Scheldekade 28, Vlissingen; A. Vergouwen, Axelsestr. 106, Oud en Nieuy/. Vertrokken: S. I. Pearson, Vlooswijkstr. 28, Engeland; A. W. Kense—de V03, Markt 9. O. en W. Souburg; C. S. Alderliesten, Markt 23, Zwijndrecht; A. De ij— Bogaart, Van Steenbergenlaan 39, Axel. niikend. Hij voelde zich volkomen op zijn gemak. „We zijn maar amper aan de dood ontsnapt." De grote man fronste de wenk brauwen. „Was het zo erg? Dat spijt me verschrikkelijk. Er was brand, niet?... Aha, mrs. Whea- ry!" Er verscheen een flinke vrouw in de deur, die naar de gang leidde, in het zwart gekleed en met een witte schort voor. Ze zag nogal wit, vond Ellery en ze was heslist zenuwachtig over iets. „Heeft u gebeld, dokter?" Ze stamelde als een schoolmeisje. „Ja zeker. Wilt u die spullen van deze heren meenemen? En kijk u eens of u niet iets eet baars kunt vinden." De vrouw knikte zwijgend, nam hun hoeden en de stofjas van de inspecteur en verdween. „U bent natuurlijk uitgehongerd," gin" de man ver der. „Wij hebben al gedineerd, anders zou ik u wel een meer uit gebreid menu voorzetten." „Om u de waarheid te zeggen," kreunde Ellerv, terwijl hii ging zitten, weer helemaal on zijn ge mak, „we hebben allebei zowat het gevoel, of we wel voor kanni balen konden spelen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2