Oe „Nederlandsciie Bank De Siamese Tweeling Ce ra! vac Nederland in de strijd om iaiaya DUITSE DOCUMENTEN BINNENLANDS NIEUWS Duitse arbeiders naar Aue „Graaf de [Bosumont" loopt tegen dejamp Uren die maar duren -- En Uw bed wordt een pijnbank TURKSE KLACHT De toestand in Noord-Rijnland 0e strijd in Griekenland Publicatie van buitgemaakte Bomaanslag te Neurenberg INBREKERS OP HETERDAAD BETRAPT. Ual Je" [VclksvcvlcgcntvccvJigingt 99 Gisterenmiddag heeft de Twee de Kamer de behandeling van de wesontwerpen in verband met de naasting van de „Nederlandsche Bank" voortgezet. Bij de replieken heeft de heer De Wilde (A.R.) o.m. nog.ver klaard, dat hij het gevaarlijk acht, dat de „Nederlandsche Bank" schatkistbiljetten zal kunn«n op nemen zonder dat ze in handen van derden zijn geweest. De 'heer Bierema (Vrijh.) handhaaft zijn bezwaren. Voorts betoogt hij, dat hij geen zake lijke argumenten heeft gehoord, die pleiten voor nationalisatie van de „Nederlandsche Bank". De heer Hoogcarspel (CPN) verklaart, dat de Minister hem er niet van overtuigd heeft, dat er voldoende waarborg is tegen de macht van een Minister van Financiën, welke funest zou kun nen zijn. Bij wijziging in de geldomloop wenst spr. inschakeling van de volksvertegenwoordiging. De heer Van der Feltz (C.H.) verklaart o.m. socialisatie van het geldwezen niet gelukkig voor het Nederlandse volk te achten Hij handhaaft overigens zijn be zwaren tegen de wetsontwerpen. De heer Hofstra (Arb.) be strijdt o.a. de opvattingen van de heer De Wilde. De heer Sassen (K.V.P.) merkt op, dat deze wetsontwerpen z.i. niet noodwendig de eerste staip behoeven te zijn op de weg naar socialisatie van het gehele bank wezen. Inschakeling van de Stichting- van de Arbeid bij de benoeming van de bankraad acht spr. niet juist. Bij de .beantwoording der nader gemaakte opmerkingen wijst de Minister van Financiën, de heer Lieftinck erop, dat wanneer de rechterlijke macht wordt inge schakeld ter bepaling van de schadevergoeding, men er met één procedure niet af is. Spr. zegt het eens te zijn, dat er nu al voorbereidende maatre gelen genomen moeten worden voor een wettelijk toezicht op de credietgevende banken. O.m. verdedigt de Minister de voorgestelde vertegenwoordiging In de bankraad. Voorts merkt hij op, dat de bedoeling is tfe komen tot een vernieuwing van de raad van commissarissen. De Minister-President van Sak sen., Max Seydewitz, heeft een groep Geallieerde corresponden ten, die een tocht maakt» door de oostelijke zóne van Duitsland, medegedeeld, dat 5000 arbeiders in geheel Saksen uit de kolenmij nen en andere betrekkingen naar het mijngebied te Aue aan de Tsjecho-Slowaakse grens zijn overgebracht. Naar verluidt halen de Sovjets uit deze mijnen pekblende voor de productie van uranium. Hij voegde hieraan toe, dat er vóór de oorlog 5000 arbeiders hier wa ren tewerk gesteld. Seydewitz zeide niets te weten i «mtrent de productie te Aue, daar het gehele gebied door de Sowjet regering is overgenomen. Hij ver klaarde, dat de Duitsers de more- Ie verolichting bobben dergelijke herstelbetalingen te verriehtefi en dat het de Duitsers niet aanging wat er te Aue gebeurt. Generaal-Majoor Timoffei Doe- darof, waarnemend militair gou verneur van Saksen, weigerde de •correspondenten toestemming te verlenen voor een bezoek aan Aue en verklaarde, dat hij geloofde, dat daar alleen „een beetje lood en calcium" werd geproduceerd. Hij sprak de berichten tegen, dat het gehele gebied is afgesloten en verklaarde, dat er meer ar beidskrachten in dit gebied nodig zijn docr de behoefte aan calcium, dat als meststof wordt gebruikt. Door ELLERY QUEEN. 8) (Nadruk verboden.) De inspecteur snoof eens en wikkelde huiverend zijn. jas dich ter om zich heen. Er hing iets angstigs in de lucht, dat zijn ge wone kalmte verstoorde. Hij pro beerde die ongewone spookbeelden van zijn fantasie door gedachten aan voedsel en slaap te verdrij ven. Hij sloot zijn ogen en zucht te. Ellery grabbelde ergens in een tas van de wagen, vond een zaklantaarn en liep over het knerpende grind naar het huls toé. Hij heklom de stenen stoep treden, stampte over de houten vloer van de portiek en onder- 99 Daarna Komen de artikelen van het eerste wetsontwerp aan de orde, n.l. dat tot verklaring van het algemeen nut van de naasting van de aandelen in het maat schappelijk kapitaal van „de Ne derlandsche Bank" N.V. door de staat en regeling dier naasting. Ze worden zonder stemming goedgekeurd. Over het ontwerp zelf wenst de heer De Wilde (A.R.) stemming. Het wordt goedgekeurd met 52 tegen 23 stemmen. Vervolgens wordt overgegaan tot behandeling der artikelen van het tweede ontwerp, n.l. dat hou dende nieuwe beDalingen nopens bet statuut van de Nederlandsche Bank N.V. Tegen half zeven verdaagt de voorzitter de vergadering tot hedenmiddag. Een 21-jarige jongeman, die zich uitgaf voor „Graaf de Bosu- mont", bezocht als reparateur van schrijfmachines de redactiebu- reaux van de grote dagbladen te Parijs. Als hij zich van de situa- t'e op de hoogte had gesteld kwam* hij terug en gelastte op bevelende toon, bepaalde schrijf machines naar zijn auto te bren gen. De employé's, d e meenden met een bevoegd persoon te doen te hebben, gehoorzaamden hem, maar de schrijfmachines bleven weg Op dergelijke wijze was het hem zelfs een keer gelukt een brand kast in een bank geopend te krij gen. Toen bij later hetzelfde trucje wilde uithalen in het hoofd bureau van de Franse radio-om roep za<* hij zich echter door twee rechercheurs opgewacht. Men schat, dat hij zich met zijn prac- tijken voor een waarde van 30 millioen francs heeft toegeëigend. De Britse regering heeft giste ren de eerste officiële berichten over de strijd om Malaya (de Britse kolonie in het uiterste Z.O. van Azië) van 1942 vrijgegeven. Hierin wordt onthuld, dat de Britse oorlogslelders tot het eind van November 1941 toe niet aan de mogelijkheid dachten, dat Ja pan misschien op het punt stond een oorlog te beginnen.' De publicatie bevat mededelin gen van de toenmalige Britse op perbevelhebber in het Verre Oos ten, luchtmaarschalk Sir Robert Brooke-Popham In vijf opzichten bleek men het Japanse leger en de luchtmacht onderschat te hebben: 1. de ma nier waarop zij in staat waren het slechte weer te overwinnen; 2. hun bewegelijkheid en het feit, dat zij minder afhankelijk waren van de wegen dan hun tegen standers; 3. het individuële inia- tief van de Britse soldaat; 4. het optreden van de „zelfmoordge vechtsvliegtuigen" van de marine; 5. de snelheid, waarmee herstel lingen werden uitgevoerd, in het bijzonder ten aanzien van brug gen en vliegvelden. Deze onderschatting vormt een gedeeltelijke verklaring voor het snelle verlies van de grote mari nebasis Singapore. Over de Nederlandse bijdrage tot de strijd zegt Brook-Popham: „De Nederlanders in Nederlands- Oost-Indië hebben getrouw hun aandeel in de overeenkomsten uit gevoerd en hebben zelfs meer ge daan en in, eik onzicht hartelijk met ons samengewerkt. Zij zon den drie escadrilles bommenwer pers en een escadrille gevechts vliegtuigen in de eerste dagen van de oorlog in Malaya, ofschoon ten gevolge van de technische moei- liikheden, die zij toen met hun machines hadden, de escadrilles bommenwerpers uit slechts zes vliegtuigen bestonden, zodat deze drie escadrilles overeenkwamen met iets meer dan één Brits bom bardementsescadrille. Hun onder zeeboten opereerden met grote U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar tooh een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw j Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) zocht de voordeur bij het licht van zijn lantaarn. Het was een heel stevige deur, die niet erg gastvrij leek. Zelfs de klopper die er aanzat, een brok steen gemodelleerd als de punt van een indiaanse pijl, zag er bars uit. Toen lichtte Ellery hem op en begon er het eikenhouten paneel mee te bekloppen. En hij klopte met geweld. „Dat begint op een nachtmerrie te lijken", zei hij grimmig, tus sen de aanvallen op de deur door. „Het is absoluut onrechtvaardig dat we rap! de vuurdood rap! rap! ontkomen zijn, zonder rap! rap! de gebrui kelijke vertroosting die op de beproeving volgt." En hij klopte tot zijn arm pijn deed, maar zon der ook maar het m'nste ant woord te krijgen uit het huis. „Och, schei toch uit," gromde de inspecteur, „wat schiet je er nu mee op om je arm haast af te slaan? Laten we z en dat we hier weg komen." Ellery liet zijn arm zakken en speelde met de electrische straal van zijn lantaarn largs de por tiek. „Hier wegkomen? En waar moeten we dan heen?" moed in de Golf van Siam. Zij gaven mij tevens drie van hun reserve-vliegboten om onze ver liezen weer goed te maken en zonden een guerillagroep naar Noord-Malaya om tegen de Ja panse achterhoede te opereren. In een later stadium van de operaties waren zjj, geloof ik, enigszins eritisch gestemd ten aanzien van de omvang der hulp, die wij naar Nederlands-Oost- Indië konden zenden, en de tiid, die verstreek, vóór zij aankwam. Zou dit in de toekomst tot 'bit tere gevoelens aanleiding geven, dan hoop ik, dat de snelle en spontane hulp, die zij ons hebben verleend, niet zal worden ver geten". Binnen een phar weken zal Brooks-Popham's verklarirgen worden gevolgd door mededelin gen van luitenant-generaal Ar thur Ernest Perival, de bevel hebber van Malaya ten tijde van de val van Singapore. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat aan Turkije, dat er over klaagt niet geroeg hulp te ontvangen in het kader van het plan-Marshall, is verzocht nieuwe financiële gegevens voor te leg gen. De Turkse regering wees er op, dat Turkije in de eerste vijf tien maanden niets zal ontvangen en slechts 18 millioen dollar na die tijd. De V. S. zijn te optimistisch, aldus de Turkse regering. „The Sydney Morning He rald" bericht, dat in een verlaten koper- en zilvermijn in een afge legen gebied van Nieuw Zuid- Wales uraniumerts is aangetrof fen. De Australische regering heeft onlangs een beloning van 1000 pond sterling uitgeloofd voor de ontdekking van nieywe vindplaatsen van uraniumerts. De meer dan 100.000 arbeiders, die Woensdag te Keulen in sta king gingen uit protest tegen het voedseltekort, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De tram- dienst is hervat. De plaatselijke vakverenigingen hebben aan het vakverbonds.be- stuur in de Britse zóne een reso lutie gestuurd, waarin geëist wordt, dat de vertegenwoordigers der werknemers zeggenschap krij gen in de verzameling en verde ling van voedsel. De vertegen woordigers der werknemers in de drukkerijen en papierindustrie te Keulen hebben in een andere resolutie verklaard, dat het druk ken van dagbladen en officiële stukken gestaakt zou worden, in dien niet onmiddellijk stappen worden ondernomen om de voed selpositie te verbeteren. De Griekse legatie deelt mede bericht te hebben ontvangen, dat de voornaamste Griekse vrouwen organisaties aan alle vrouwen organisaties ter wereld een pro test hebben-doen toekomen tegen wreedheden, door guerillastrij- ders in Griekenland, met hulp van de Noorderburen, begaan jegens jonge Griekse vrouwen en kin deren bij aanvallen op steden en dorpen. Deze mededeling van de Griek se legatie somt voorts een aan tal gevallen op, ontleend aan een officieel te Athene gepubliceerd rapport. De selec.tie van documenten van het Duitse Ministerie van. Buiten landse Zaken, die door het Ame rikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken is gepubliceerd, zal gevolgd worden door de publica tie van een selectie van alle do cumenten van het Duitse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken d;e door Engeland, Frankrijk en de V. S. zijn buitgemaakt, aldus een woordvoerder van het Britse Min'sterie van Buitenlandse Za ken. Hij zeide, dat bet Araer Ministerie de wens te kennen had geceven alvas.t een selectie van onder Amerikaanse berusting be vindende documenten te publice ren en dat Engeland hiertegen geen bezwaar wilde maken, om dat een selectie van veroverde Duitse documenten reeds afzon derlijk door de Sovjet-regering was gepubliceerd. De Britse en Amerikaanse regeringen en later ook de Franse besloten hun buit gemaakte panieren bijeen te doen en ze te publiceren, waarbij als maatstaf zou gelden en histo rische belangrh'khe'd en juistheid en niet de politieke opportuniteit. De drie mogendhedenpublicatie wordt op het ogenblik door een team van drie redacteuren, een Brit, een Amerikaan en een Fransman, bewerkt en zal spoe dig het licht zien. De woordvoer der wees er op, dat de Sovjet- Unie er de voorkeur aan gegeven had, haar buitgemaakte docu menten apart te publiceren. Woensdagavond is in een groot hotel te Neurenberg, waar veel Amerikanen komen, een helse machine tot ontploffing gekomen op een moment, dat zich veel gas ten in de eetzaal bevonden. Of schoon er enige materiële pchade is aangericht, zijn er geen slacht offers te betreuren. Een nauw keurig onderzoek is ingesteld. FRAUDE OP ENSCHEnESE POSTKANTOOR. Bij de eind-cóntröle van de af regeling van financiële regelin gen op het postkantoor in En schede is een fraude aan het licht gekomen van aanmerkelijke om vang. Er zijn in de loop van de tijd op het Ensehedese postkan toor verscheidene postwissels aangeboden, waarop nooit geld „Ja. hemel, dat weet ik ook niet. Weer terug, denk ik, om ons weer te laten verschroeien. In elk geval is het er warm!" „Maar ik ga niet mee," flapte Ellery er uit, „ik haal die deken uit de bagage en ik blijf hier kamperen. En als u verstandig bent, papa, doet u dat ook." Zijn stem klonk ver door in de berglucht. Eerst was het gesjirp van een verliefde sprinkhaan, al les wat hean antwoordde. Dan ging plotseling, onverwachts, de huisdeur open en er viel een pa rallelogram van licht de portiek in. Donker afstekend tegen het licht en omlijst door de rechthoek van 't deurgat, stond de gestalte van een man. HOÖDtSTUK H. Het „ding". Die gedaante was zo plotsel'ng j verschenen, dat Ellery instinctief een pas terug deed, terwijl hij de electrische lantaarn vaster beet- j pakte. Achter zich hoorde hij 1 hoe de inspecteur grinnikte over j die wonderbaarlijke verschijning I van een goede Samaritaan, iuist vóór de laatste hoop vervlogen is gestort. Het vermoeden bestaat, dat zich aan deze fraude een of meer ambtenaren van het Ensehe dese postkantoor hebben schuldig gemaakt. De lichamen van de uit betaalde postwissels, waarop zo als men weet de adressen altijd staan, waren evenwel verdwenen, zodat het moeilijk is om op het juiste spoor te komen. Intussen is wel komen vast te staan, dat voor een bedrag van enige dui- was. Hij hoorde hoe de zware stap van de oude man kraakt over het grind. De man stond op de drempel van een schitterend verlichte hall waarvan, van Ellery's standplaats uit, niets te zien was dan een hanglamp, een vloerkleed, een grote ets, een hoek van een grote tafel en rechts een deur die open stond. 'Goede avond," zei Ellery en hij schraapte zijn keel. „Wat wilt u?" De stem van de verschijning was opvallend een stem van een oude man, die ruzieachtig kraakte en duidelijk vijandig klonk. Ellery staarde hem aan. Met dat sterke lioht, dat hem in de ogen scheen kon hij alleen i maar een silhouet onderscheiden, ongewoon scherp door de gloed van helder licht, dat er van ach teren op viel. Het was de om trek van een slord g geklede ge daante, met lange zwaaiende ar men en dunne piekharen, die als verschroeide veren op zijn hoofd zaten. ,,'n Avond," viel de stem van de inspecteur nu in, van achter Ellery. ...Het spijt me dat we u <ap deze tijd neg moeten lastig zenden guldens is verduistert. De Rijksrecherche, die de zaak onderzoekt, 'kon nog niet tot een arrestatie overgaan. OP AUTOMARKT DERTïfl AUTO'S IN BESLAG GENOMEN Op de Tiïburgse automarkt, die Maandag werd gehouden, namen de politie, ambtenaren van d» prijsbeheersing en douanebeamb ten een dertig clandestine auto's in beslag, die clandestien verhan deld waren. Een winkelier P. aan de Bos- scheweg te Tilburg, die enige tijd afwezig was, gaf aan de. recher che kennis van zijn afwezigheid op Zaterdagavond j.l. Wijl de laat ste tijd inbraken te Tilburg veel vuldig plaats grijpen, zette 6e recherche in de woning van de winkelier een post uit. Toen 's nachts een zekere P J uit de Tiï burgse onderwereld zijn sin'ster beroep achter de winkel trachtte uit te voeren werd hij op heter daad betrapt. Enige andere in brekers wisten door de achterdeur van de woning te ontsnappen. Zondagmiddag kon een tweede deelnemer aan deze inbraak, die zijn hoofddeksel in de tuin ver loren had, gearresteerd worden. LANDBOUWER DOOR SCHOTWOND GEDOOD. Op het jachtveld In de gemeen te Mierlo werd Dinsdagavond de door een schotwond ernstig ge wonde 60-jarige landbouwer W van den Biggelaar, gevonden Buurtgenoten vervoerden hem naar huis, waar hij Woensdagmor gen is overleden. Het staat nog niet vast of 6e man tengevolge van een ongeluk met eigen jachtgeweer of door een schot van een ander Is getroffen, ofschoon er aanwijzingen zijl* dat op de man geschoten ia na «en worsteling. De Rijkspolitia van Mierlo leidt het onderzoek. Nader vernemen wij, dat zien een zekere P. v. d. B. bij de politie te Mierlo gemeld heeft en daar verklaard heeft, dat hi) met zijn broer gevochten en op hem ge schoten had. Beide broers hadden reeds jaren lang ruizie tengevolge van een familievete. DRIE WEKEN VOOR DIEREN BEUL. De Roermondse rechtbank ver oordeelde G. uit Reuver tot drie weken gevangenisstraf wegens dierenmishandeling. G. had zij» hond met eeni touw aan een boom opgehangen. Het touw brak, waardoor de hond in 'n kuil viel. G. sloeg het dier vervolgens b«- wusteloos met een kettirg e« stopte het daarna in de grond, zonder er nog naar om te sien Later werd de hond door voorbij gangers met de kop boven de grond nog levend aangetroffen en uit zijn netelige positie bevrijd. BELANGRIJKE AANHOUDING. De Maastrichtse recherche heeft bij een controle van hotels in Maastricht vernomen, dat in een van deze logementen enige per sonen waren, die het plan hadden opgevat een roofoverval te plegen op een bewoner van de kleine Looierstraat, waarbij een van hen zich zou voordoen als C.C.D.- ambtenaar. Deze poging ging niet door, omdat op dat moment te veel personen in dat bewuste huls aanwezig waren. Beide man nen M. K. en H. B. zijn toen aan gehouden en bij het verdere on derzoek op het politiebureau bleek K. gesignaleerd te staan wegens een roofoverval te Heerlen. Bo vendien had deze persoon ziek schuldig gemaakt aan een dief stal te Rotterdam, aan een in braak in een distributiekantoor te Amsterdam, aan diefstal en ver duistering te Nijmegen en aa» diefstallen te Hoensbroek en Maastricht. De tweede aangehoudene B. ws» inede betrokken geweest in de roofoverval te Heerlen en in en kele andere diefstalzaken te Maastricht en in de mijnstreek. Beiden zijn opgesloten in het huis van bewaring. vallen, maar we" zijn ogen hingen aan het meubilair In de hall „we schijnen ons vastge werkt te hebben, ziet u en we - „Zo, zo", snauwde de man. De Queens keken elkaar be teuterd aan. Geen veel belovende ontvangst! „De kwestie is," zei Ellery, zoetjes glimlachend, dat we ons gedwongen zagen om hier deze weg zeker een eigen weg" niet? te nemen, door omstan digheden, waar we niets aan doen konden. En nu dachten we, dat we misschien Ze begonnen alle bijzonderheden te vertellen. De man was nog ouder, dan ze eerst dachten. Zijn gezicht was als marmergrauw perkament, met ontelbare rimpels en zo hard als steen. Hij had kleine, donkere, stekende oogjes en was gekleed in een grof linnen pak, dat in vreemde verticale plooien langs zijn uitgemergelde gestalte h'ng. ,,'t Is hier geen hotel," zei hij kwaad en hij stapte achteruit en maakte aanstalten om de deur dicht te doen. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2