SrtMfrZto af ftiet BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE op onze Bonnen 00 Waft krijgen we BO NNENMEUWS DcUe Durf cn Je §ïlaargecs4 Buiten-gebruikstelling Frankeerzegels, enz. Nieuwe Frankeerzegels BESCHIKKINGEN Zes mannen zien voor ftei eerst: een stad 0e Voedselpositie In West-Ouitsland foor het tijdvak van 25 Jan. t/m 7 Febr. 1948. sBUt der volgende bonnen geeft re*fat op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802: 147 aïg. 750 gram. suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1500 graim jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 146 aïg. luO gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel 144 alg. 1 ei 144i alg. ca. 225 gram huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep 141 alg. 400 graan brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Februari a.s.) 140 alg. 1800 gram brood (gel dig t/m 31 Jan. a.s.) 136 res. 800 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 136 res. 400 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) Bonkaarten KI). Kt 802: 047 alg. 250 gram suiker, boter- namstrooisel enz., of 500 graan jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen «46 alg. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 646 alg. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 644 alg. 1 ei 042 alg. ca. 450 gram huishoud zeep of 360 gr toiletzeep 641 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 646 alg. 200 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 63» alg. 400 graan brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) «84 res. 400 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 638 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Bonkaart en MA, MB, MC, MD, Mil 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1046 suiker 250 gram suikei iboterbamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen Tabak- en Versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 802: 01, 02 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 05 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 58 versnaperingen 200 gr. ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstroolsel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 08 versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstroolsel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Januari wor den gebruikt. Een rantsoen ge bak 'bedraagt: ca. 280 gram be schuit (2 hele rollen), of 300 gr. biscuits, ongevulde wafels, cra- akers, matzes, toast of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amster damse korstjes of 600 gram •troopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en •liebollen. WolvWengl die 31 cm«1 te VRIJDAG 23 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15' Pluk de dag; 9.00 Morgen- soncert; 10.15 Uit het boek dei- boeken; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Orgel; 12.03 Quatremains12.33 Het orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Het orkest zonder naam; 13.35 Gram.; 13.50 Van oaaji tot man; 14.00 Blaasmuziek; 14.25 Opera; 1515 Gram.; 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Volksliede- rem-kwartet; 18.00 Oude melo dieën; 18.20 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Alle hens aan dek; 19.30 Gram.; ao.oo Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 De Zilvervloot; 20.45 De drie landen; 21.00 Gram XI.15 Concert; 21.50 Luisterspel; 12.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuw3; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Holl. Strijktrio; 11.15 Voordracht; 11.30 Orgel; 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws: 13.15 The Skymasters; 13.45 Gram.; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Ons volk In zijn dichters; 15.20 Gram.; 16.00 Omroepkamer- orkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Omroepkamerork.; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel; 18.30 Metropole orkest; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Regeringsuitz.; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Sopraan en piano; 29.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Radio rakel; 22.00 Buitenl. overz'cht; 22.15 Gram.; 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Ten bate van de N.I.W.I.N. zijn op Curagao op initiatief van de Gouverneur Dr. P. A. Kasteel, postzegels uitgegeven met de opdruk „N.I.W.I.N." De zegels zijn in drie prijzen verkrijgbaar; 5 cent (toeslag 7y2 cent), 2% cent (plus 5 ct.) en 1M> cent (plus 2% cent). Naar aanleiding van een schandaal op 't Griekse Ministe rie van Voedselvoorziening zijn een directeur en twee chefs van diensten gearresteerd. Er zouden ook achttien industriën hij de zaak betrokken zijn. WIJZIGING. RANTSOEN TOILETZEEP. In de Staatscourant van Dins dag is opgenomen een beschik king van de Minister van Econo mische Zaken, waarbij één rant soen toiletzeep in plaats van 90 gram wordt gesteld op 180 gram. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt mede Sinds de bevrijding woedt een haast onstilbare snoeplust onder ons. Al is deze zucht naar iets I lekkers te verklaren na al die jaren, waarin men zich zoveel heeft moeten ontzeggen, goed te praten is ze daarom niet. Want, terwijl er in menig gezin geen kluitje margarine op over schiet voor het hakken van vis of het smakelijker maken van de groenten, hopen de stapels van ingeleverde pakjes boter of mar garine zich bij de bakkers op. Ook zijn snoeperijen duur, zo dat zij voor de goede duurdere levensmiddelen dikwijls te weinig geld beschikbaar laten. En daar door doen zij onze gezondheid te kort. Deze zoetigheden immers zqn in het algemeen arm aan de op bouwende en beschermende stof fen (eiwitten, mineralen, vitami nen), die wij, en vooral onze op groeiende kinderen, voor een goe de gezondheid zo nodig hebben. Als voedingsmiddel hebben ze maar weinig waarde. Al verza digen ze ons snel, maar dat is een nadeel te meer: veel snoep bederft de eetlust voor belang rijker voedsel. Dit geldt vooral voor kinderen. Vaak eten zij aan tafel met lange tanden, omdat ze kort tevoren snoep hebben ge geten. Zoetigheden voor het slapen gaan, nadat de tanden al gepoetst zijn, veroorzaken 'bovendien ge makkelijk. tandbederf. Bezwaren genoeg dus tegen het snoepen. Geef liever Uw kinde ren geregeld vruchten: deze zijn rijk aan .bouw- en beschermende stoffen en benemen hun de eet lust niet. En laat het snoepen een feestelijke uitzondering blij- Molentje sloot zijn ogen even om een goed ontvluchtingsplan te bedenken. Toen hij ze opende zat er een vreemde figuur tegenover hem, een man in een gewaad dat aan de merkwaardige hansoppen der leden van de Clu-Clux-Clan her innerde. „Wij willen geweld vermijden" zei de vent met een grafstem. „Daarom staat U de keus open tussen vijfduizend gulden en het ondertekenen van dit stuk of een spoedig levenseinde." Molentje wierp nieuwsgierig een blik op „het stuk". Het was een blanco vel papier. ,,Ik heb besloten" zei Molentje om tijd te winnen. „Dat is verstandig" zei de Eïider „Ja" maar ook gevaarlijk" zei Molentje. „Kom kom niet zo somiber. Vijfduizend gul'den is geen suiker biet" zei de Clan-man. „Subiet niet" antwoordde Mo lentje. Op dat ogenblik schommelde hij door een plotselinge beweging van zijn lidha&m met zijn stoel zodat bij zijn evenwicht verloor en met stoel en al door het raam verdween. De Directeur-Generaal der P. T T. maakt bekend,,dat met in gang van 1 Juli 1948 de frankeer zegels van het type „Lebeau" (het z.g. duifjes-type), alsmede brief kaarten, postbladen, briefomsla gen, postbewijsformulieren, voor zien van een zegelafdruk van dit type, briefkaarten met een derge lijke zegelopdruk met vermelding „nooduitgifte", alsmede brief kaarten met een Ned.-Indische zegelafdruk van 3(4 cent met op druk (Nederland 5 cent" en ge- illustreerde briefkaarten, voorzien van een zegelopdruk met de beel tenis van H.M. de Koningin, uit gifte 1923, met opdruk „5", buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden. In de tweede helft van de maand Januari komen nieuwe frankeerzegels van 't type Hartz in omloop, in de waarden van 45, 50 en 60 cent. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk. De zegels van 50 en 60 cent, zullen echter niet in om loop worden gebracht, voordat de zegels (n het oude type zijn uit verkocht. In de Staatscourant van giste ren zijn opgenomen een prijzen- beschikking standwit en licht gekleurde standverf 1948, een prijzen/beschikking stopverf en plamupr 1948, een prijzenbeschik- king 3trijkklare oliegrondverf 1948, een intrekking hoofdprijzen- beschikking 19^7, een wijziging kunstmestdistributiabeschikking III, een bepaling, dat door de zee- en kustvissersvaartuigen, thuisbehorende te Sas van Gent, moet worden gevoerd het letter teken S.V.G., en een derde wijzi ging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de Goudse aardewerkin dustrie. Naar verwacht wordt, zal de Franse regering zich een dezer dagen voorstander verklaren van een tolunie met Italië. In een gemeenschappelijk communique zullen beide regeringen vermoe delijk meedelen, dat 'n commissie in het leven zal worden geroepen met tot taak de voorgestelde tol unie vaste vorm te geven. TERUGKERENDE MILITAIREN Aan boord van het m.s. „Kota Inten", dat vermoedelijk 12 Fe bruari in ons land zal aankomen, bevinden zich' de volgende repa triërende militairen uit Zeeuws- Vlaanderen: W. Ekkebus, Oost- burg en J. A. van Overmaire, Kijkuit. DE SLUIS VAN TERNEUZEN. Tijdens het debat over de ha vens van Gent en Terneuzen in de Dinsdag gehouden vergadering van de Belgische Senaat, wees de Katholieke volksvertegenwoordi ger Ronse er op, dat de werkloos heid, die op het ogenblik onder de havenarbeiders te Gent heerst, voornamelijk is toe te schrijver! aan de ontoereikendheid van de sluis te Terneuzen en aan de on voldoende diepgang van het ka naal. De scheepvaart op Gent woedt door deze beide factoren in belangrijke mate belemmerd en is er minder werk in de haven van Gent. Minister Van Acker stelde in het licht, dat het aantal Waven- arbeiders te Gent verminderd moet worden. Op het ogenblik bedraagt het aantal werklozen in deze haven bijna 33 pet. Men is reeds tot een verminde ring van het aantal havenarbei ders overgegaan door van diege nen, die in 1947 geen 30 dagen hebben gewerkt, het loonboekje in te trekken. Overplaatsing der Gentse arbeiders naar Antwerpen achtte de Minister onmogelijk wegens het verschil in technische behandeling der lading. Met de heer Ronse is de heer Van Acker van oordeel dat de oorzaak van de werkloosheid te Terneuzen ligt. Hij is dan ook verheugd te kunnen mededelen dat in het plan voor 's lands wederopbouw ook werkeh voorzien zijn aan de sluis te Terneuzen en aan het ka naal naar Gent. De heer Minnaert (comm.) verklaarde tenslotte dat zijn partijgenoten in de Provincieraad de motie betreffende de sluis te Terneuzen niet hebben goedge keurd, omdat voor hen de oplos sing ligt in het aanleggen van een kanaal dat Gent rechtstreeks met de zee verbindt. MIDDELBURG. Nieuwe, veilinghui. In October 1944 werden van de Coöperatieve Veilingvereniging Walcheren te Middelburg, een loods geheel en een andere gro tendeels door bombardementen vernield. Het bestuur van deze veiling zal thans overgaan tot het doen bouwen van een grote vei linghal. Deze hal ruim 80 m lang en 13 m breed worden. QP een open terrein nabij de spoor baan zal een eierenloods worden gebouwd en aan de overzijde van de spoorbaan een koelhuis. Zes mannen van middelbare leeftijd, van het eenzame eiland Tristan da Cunha in de Zuidelijke Atlantische Oceaan, zijn naar Kaapstad gekomen om Zuid-Afri kaanse soldaten bij te staan bij de bezetting van het nog Zuide lijker gelegen Marion Island. Zij hadden nog nooit een stad gezien en voelden zich overrom peld en onwennig. Zij waren onaangenaam getrof fen door de korte rokken en open blouses der dames en de paarden op straat maakten meer indruk op hen dan de leeuwen en bavia nen in de dierentuin1. Ook het gladde oppervlak van de straten verbaasde hen meer dan draai molens en fabrieken. Meer nog dan het gemak waar mee de auto's zich bewogen be wonderden zij de zittingen, die weelderiger warqn dan welk meu bel ook bij, hen thuis. Zij vonden het echter helemaal niet onaangenaam de stad na vijf dagen weer te verlaten. „Wij willen tijd hebben om over de bloemen, bomen en dingen die we gezien hebben na te denken," zei den zij. Ze spraken zacht, brou wend en langzaam. Volgens ge leerden hadden, zij hetzelfde ac cent en idioom als de Britten in Zuid-Oost Engelan<j 50 jaar ge leden. ZWARTE KETTINGEN. Verdacht van een zwarte han del in fietskettingen zijn zeven personen geverbaliseerd, van wie er twee in arrest zijn gesteld. De kettingen waren door een Britse firma te Amsterdam geïmpor teerd, waar zij voor 1,80 per stuk verkocht werden. Een assis tent van de directie verkocht 4700 van deze kettingen aan een bevriende rijwielhandel, die hij buiten de factuur om 2— per ketting berekende voor zijn be middeling. De assistent verdien de aan deze transactie ongeveer tienduizend gulden. Via de rij wielhandelaar te 's Gravenhage gingen de kettingen naar andere adressen te 's Gravenhage en Delft met het gevolg, dat de prijs door deze kettinghandel steeg tot ongeveer 6,50. Door ambtenaren van de prij- zencontröle te Delft en Leiden kon 'aan deze zwarte praktijken een einde gemaakt worden. 700 Kettingen werden in beslag ge nomen. MACHINIST ALS PORDER. De machinist van de trein, die tegen half zeven des morgens uit Hastings naar Ashford (Enge land) vertrekt, ontving de vol gende brief van een zorgzame huismoeder; „Zoudt u zo goed willen zijn een stoot op de stoom fluit te geven wanneer ge over de ijzeren brug rijdt achter het station Rye, want mijn man re kent op uw trein voor 't opstaan, daar wjj geen wekker kunnen kriio-en. Een P.S. luidde nóg,: „Mijr. man vraagt of u niet al te hard wilt fluiten," maar ik vind: „Fluit er maar op los". DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagavond slipte de 14- jarige leerling-automonteur J. J. van (jer'Velde, uit de Heemskerk- straat te Rotterdam met zijn fiets op de straatweg. Hij viel en kwam juist voor een vrachtauto terecht. De jongen werd over reden en was op slag dood. MEUBELFABRIEKJE TE TI EL AFGEBRAND. In de afgelopen nacht is een fabriekje van kleinmeubelen te Tiel tot de grond toe afgebrand, ondanks het feit, dat de brand weer spoedig ter plaatse was Slechts een gedeelte van de boek houding kon de politie redden. De schade, slechts gedeeltelijk doo: de verzekering gedekt, wordt geraamd op 20.000 gulden. KIND ONDER ZANDAUTO. Dinsdagavond is een 4-jarig jongetje tijdens het spelen in een zandafgravingsplaats te Driehuis (IJmuiden), met het hoofdje on der de achterwielen van een zand- auto gekomen. Het ventje is in deerniswekkende toestand naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden overgebracht, waar een schedtelbasisfractuur geconsta teerd werd. oor zijn leven wordt gevreesd. De bestuurder van de zand- auto heeft volgens ooggetuigen geen schuld. I TO 'TE WATER. Dinsdagavond om half elf is een luxeauto, een nieuwe Chevro let, in de Voorhaven te Schoon hoven gereden. Twee der vijf in zittenden kwamen om het leven. De heer D. Slop, die met zijn echtgenote, mevr. E. A. Slop Brouwer, zijn 7-jarig zoontje Jan Robert en zijn schoonouders de heer en mevr. BrouwerVan Tiggelen, allen uit Schoonhoven, terugkeerde van een waterpolo- wedstrijd in Gouda, is waar schijnlijk tengevolge van de dich te sneeuwbui de weg een moment kwijtgeraakt en in de haven ge reden. De auto kwam met de wielen boven in de 3 meter diepe haven terecht. De heer Slop en zijn schoonouders zagen kans uit de Chevrolet te komen. ES* vrouw ea zoontje konden pas uit de auto bevrijd worden, nadat deze met behulp van twee pas serende legertrucks uit de haven was getrokken. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. De pogingen van twee doktoren en leden van de transportcolonne mochten niet meer baten. COMPLOT ONTMASKERD, C.C.D.-ambtenaren hebben m nauwe samenwerking met de plaatselijke Rijkspolitie in Neede en omgeving een uitgebreid com plot van clandestiene slachter» en zwarthandelaren ontmaskerd. Het onderzoek is nog steeds gaan de, maar reeds Maandagavond waren een 20-tal arrestaties ver richt, terwijl kans bestaat dat er nog meer zullen volgen. Een 7-tal personen bleef in verzekerde be waring gesteld. Er bleek o.m. dat in de omge ving van Neede door deze groep een aantal varkens en runderen clandestien is geslacht en verhan deld. In dit complot waren ook enige personen uit Haaksbergen opgenomen, bij wie ook nog een partij textielgoederen in beslag kon worden genomen. Hangende het onderzoek kun nen hierover niet meer medede lingen worden gedaan. OMVANGRIJKE KNOEIERIJ MET MELK. Ambtenaren van de C.C.D. te Ziwolle zijn een omvangrijke knoeierij met melk op het spoor gekomen. In de loop van een half jaar heeft n.l. de veehouder T. een hoeveelheid van 30.000 liter melk buiten de bonnen om ver kocht. De boer, die een model boerderij houdt in de buurtschap Spool de (gem. Zwollerkerspel) met daaraan verbonden een t.b.c.- vrije stal; mocht de melk tegen 38 cent per liter verkopen, in ver band met de hoge eisen, welke aan een dergelijk bedrijf wordt gesteld. Hij kocht echter melk van niet- t.b.c.-vrije stallen voor 25 cent op, roomde deze af en verkocht de room voor 3 per liter, terwijl hij het overgebleven product voor volle melk verkocht en hiervoor nog 38 cent per liter ontving en tevens de indruk vest'gde, dat deze melk uit t.b.c.-vrije stal kwam. Op deze wijze heeft T. in het afgelopen halve jaar goede zaken gedaan. De Amerikaanse autoriteiten hebben snel gereageerd oo de stappen, die Bevin persoonlijk hij Marshall heeft gedaan inzake de voedselpositie in het Ruhrgebied Volgens Britse ambtelijke krin gen te Washington kan de ver laging van het rantsoen tot 850 calorieën in sommige delen van de Britse zóne worden afgewend, wanneer het Amerikaanse leger de komende veertien dagen vol doende voedsel aanvoert. Reeds zijn 400.000 ton aardappelen, ge droogde vruchten en andere voe dingsmiddelen In schepen ge laden. Dinsdag heeft het Ameri kaanse leger ook een hoeveelheid vetten gekocht.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3