Een grote dag voor Breskens Debat over de Regeringsverklaring betreffende Indonesië De Siamese Tweeiing Radiozenders vallen uit door storing op Amsterdams lichtnet öe haventarieven in Nederland en België Vliegtuigongeluk bij Boston De gevechten in Palestina Vrijdag a.s. zal te Brussel de «mimengde Belgisch-Nederlandse commissie, belast met de verde- rijging van de havenbelungen, bijeen komen. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van Mr. J. H. Kiewit de Jonge, commissaris voor Nederland bij de centrale commissie voor de Rijnvaart. De heer De Vos, Di recteur-Generaal van de Scheep vaart, zal aan, het hoofd staan van de Beleische delegatie. Deze bijeenkomst heeft ten doel de mogelijkheid te onderzoeken van het invoeren van uniforme tarieven in de Belgische en Ne derlandse havens. Op de ove rige bijeenkomst der commissie, die in 1946 plaats vond, werd geen overeenstemming bereikt. De commissie is opgericht krach tens het op 3 April 1939 tussen België, Frankrijk en Nederland gesloten verdrag met betrekking tot de Rijnvaart. De heer Joekes (Arb.) sluit zich bij de overwegingen van beide vorige sprekers aan. Z.i. ver dient het aanbeveling thans niet in beraadslagingen te treden over de gang van zaken in Indo nesië, maar zo spoedig mogelijk de beraadslagingen te houden. De Voorzitter meent, dat de discussies steeds opnieuw inge steld kunnen worden met het oog op de ontwikkel'ng der toestan den. Aanvankelijk meende hij, dat in derde termijn op de zaak zou kunnen worden teruggeko men. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat de moeilijkheid is, dat men thans slechts hypothetisch kan spreken. Het lijkt hem thans het beste de beraadslaging niet voort te' zetten, ervan uitgaande, dat de .Regering op de snelste wijze op heldering zal geven. Daarna wordt besloten de be raadslagingen uit te stellen. ll«t c£e Volltsvcviegcntvcovdigingt De Tweede Kamer heeft giste ren de beraadslaging over de Regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortgezet. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen heeft bij het begin der vergadering het volgende mede gedeeld: Tot goed begrip van de gebeur tenissen, welke zioh hebben afge speeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor goede diensten aan de reeds ge sloten overeenkomst toegevoegde punten, moet ik de Kamer mede delen, dat de Republikeinse dele gatie de zes punten heeft aan vaard met verwijzing naar de conceptions and clarifications", die door (le Commissie voor goe de diensten, tijdens de bijeenkomst te Kali Oerang on 13 Januari J.I., aan de Republikeinse delegatie "waren gegeven Deze toelichting was aan de Nederlandse delegatie niet be kend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Commissie voor goede diensten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Neder landse Regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere ophelde ring over deze aangelegenheid- gewacht. Deze nadere ophelde ring kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voor behouden met betrekking tot de opvatting der Republikeinse dele gatie en die toelichting, op de zes punten, docr de Commissie voor goede diensten gegeven tijdens de vorenvermelde bijeenkomst. Tot zover de verklaring van Minister Jonkman. De heer Schouten (A.R.) vraagt, of thans het debat wel kan wor den voortgezet. De Nederlandse Regering is nog opheldering wachtende. Hij vraagt, welk ka rakter de repliek krijgt als het debat wordt voortgezet. Er is geen zekerheid. Daarom vraagt hij, of de replieken nu moeten beginnen, of dat ze uitge steld moeten worden. De Regering zal de twijfel op de korst mogelijke termijn willen opheffen. De heer Romme (K.V.P.) ver klaart de vraag van de heer Schouten, goed te' kunnen begrij pen. Spr. meent, dat bij voort zetting van het debat er onzeker heid bestaat over de inhoud van een bepaald stuk. Het lijkt hem wenselijk thans het debat niet voort te zetten. De vraag van de heer Schouten, of de beraadslaging moet worden opgeschort, is spr. geneigd beves tigend te beantwoorden. De Russische militaire auto riteiten hebben het vaarverbod in de territoriale wateren van Porkala (Finland) gedeeltelijk opgeheven. Schepen mogen nu, geëscorteerd door eenheden van de Russische vloot, in Westelijke richting door deze wateren varen. 20 Passagiers en een vijfkop pige bemanning zijn aan de dood ontsnapt doordat zij net op tijd door de ingang e-en vliegtuig kon den verlaten, dat bij Boston een noodlanding moest maken en in brand vloog. Het vliegtuig, een toestel van de „Eastern Airlines" was op weg van Miami naar Ne wark (New-Yersey) en kon door slecht weer niet te Newark lan den. Bij de noodlanding stootte het toestel op een sneeuwibank en kantelde. Nader wordt gemeld, dat en kele personen werden gewond, onder wie twee Nederlanders, van wie de namen door Reuter gege ven worden als Henry en Dora Black. Herry, een apotheker, die uit Brits West-Indië terugkeerde, brak zijn ribben, Dora baar lin ker been. Door ELLERY QUEEN. 7) (Nadruk verboden.') Woedend op de wereld, de nacht, de wind, de bomen, het vuur, zich en alle schepselen,- liep hij op de poort toe. Aan een van de ijverige spijlen was een bronzen plaat bevestigd. Er stond mets dp dan: ARROW HEAD". Wat is er nu weer?" kraakte de" inspeoteur slaperig ergens uit 't b nnenste van de Duesenberg. .Waar zijn we?" Eleery's stem klonk somber. We zitten vast. We zijn aan 't einde van onze reis, papa. Prettig vooruitzicht, niet?" In de raadszaal van het ge meentehuis te Breskens vond gis terenmiddag in tegenwoord'ghe d van de •Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quar- les van Ufford. de officiële inge bruikneming plaats van het ge bouw der Kon. Mij. „De Schelde" te VHssingen, waarin de nieuwe industrie voor West Zeeuws- Vlaanderen, de vervaardging van kleinkoelcompressoren, is geves tigd. i Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de leden van Ged. Staten, de heren A. Schout en A. Lockefeer, de beer Wesseling. di recteur der Kon. Mii. „De Schel de", de heer A. Hoolhorst, rector van het Lyceum te Oostburg en voorzitter van de Ver. „West Z. Vlaanderen", de heren D. van Heijst en D. C. Bouwense, oud- dirëcteuren der Stichting Herstel Zeeland 1945, en vele vooraan staande Zeeuws-Vlamingen. De heer Wesseling opende de bijeenkomst en bracht voor eerst hulde aan burgemeester Eekhout en de heer Van Heijst van wie het initiatief is uitgegaan en die hun beste krachten hebben ge geven. Spr. meende dat nog vele moei lijkheden overwonnen moeten worden en wenste de burgemees ter daarbij alle succes toe, dit in bet belang zowel van Breskens als van de Kon. Mij. „De Schelde". Vervolgens voerde de Commis saris der Koningin het woord, die zijn grote voldoening uitsprak over het feit hier aanwezig te kunnen zijn, nu hij binnenkort uit zijn ambt treedt en dit de laatste gebeurtenis op dergelijk gebied is welke hij in zijn ambtelijke loop baan zal meemaken. Spr. bracht lof aan het drie manschap Eekhout, Van Heijst en Bouwense voor het grote aandeel dat zij in de vestiging dezer in dustrie, welke van zo groot be lang is voor dé gehele streek, hadden. Spr. herdacht de vele slacht offers die tijdens de bevrijdings actie vielen en de grote verwoes tingen die werden aangericht en herinnerde aan de teleurstelling die ontstond, toen bleek dat de Fa. Van Melle niet meer in Bres kens zou terugkeren en aan de voldoening bij de blijde mare, dat „De Sdhelde" zich ter plaatse zou vestigen. „Deze fabriek", aldus de Com missaris, „betekent een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van Breskens en van de streek!" Spr. hoopte dat het woning vraagstuk spoedig zal zijn opge- I lost en drong er bij het gemeente- I bestuur,op aan, dat 't zich uiter- mate actief zal tonen bij de ver wezenlijking van de plannen voor de binnenhaven en daarop bii de regering zal aandringen. De aan- ,,Wat vertel je me nou?" barstte de inspecteur los en hij klauterde op de weg. „Bedoel je, dat die godvergeten weg nergens heen loopt?" „Blijkbaar niet, nee.' Ellery gaf zich een klap op zijn dij „Lieve hemel," kreunde hij, „wat ben ik tooh een idoot! Waarom blijven we hier staan gapen'.' Help me liever eens met dat hek hier." i Hij begon aan de ziware spijlen te rukken. De inspecteur hielp een handje mee en het hek ging open met een protesterend ge- PieP- „Verdraaid roestig" gromde de inspecteur, toen hij zijn handpal men bekeek. „Kom op," riep Ellery, terwij. hij terugrende naar de wagen. De inspecteur kuierde op zijn gemak na. „Waarom ben ik daar niet eerder op gekomen? Een poort en een muur betekenen mense lijke wezens en een huis. Na tuurlijk! Waar dient die weg an ders voor? Hier woont iemand. Dat betekent eten, een bad, een onderdak .Misschien," zei de inspecteur gemelijk, toen ze begonnen te rij den en het hek doorgingen, „mis- leg van een binnenhaven zal van groot belang zijn zowel voor han del, industrie als visserij. Tenslotte sprak de Commissa ris de hoop uit, dat de fabriek tot grote bloei zal komen en een nieuw tijdperk van toenemende welvaart, voorspoed, innerlijke vrede en waarachtig geluk voor West Zeeuws-Vlaanderen zal in luiden. Burgemeester Eekhout van Breskens, die daarna het woord voerde, wees er op, dat de natio nale productie in de na-oorlogse jaren sterk wordt opgevoerd en uitbreiding van het Industrieel apparaat noodzakelijk maakt. Tot deze conclusie kwam het bestuur van het Departement Zeeland van de Nederl. Maat schappij voor Nijverheid en Han del, dat ongeveer een jaar ge leden in Middelburg werd gehou den. De West Z.-Vlaamse ge meentebesturen kregen door deze uitspraak weer wat moed en men voelde dat er weer levensmoge lijkheden waren en de streek niet als ongedekte molest-schade be hoefde" te worden afgeschreven. Naarstig werd gezocht naar mogelijkheden en tenslotte viel het oog op de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de Zeeuwse fabriek met haar beroemde internatio nale naam. Heden wordt haar fabriek in Breskens officieel in gebruik ge nomen, het begin der industriali satie van W. Z.-Vlaanderen is er. Spr. betoogde, dat het totstand komen der fabriek het werk is geweest van de Stichting Herstel Zeeland 1945, wier eminente pre sident Jhr. Mr. Quarles van Uf ford, Commissaris der Koningin in Zeeland, zich hiervoor zo bijzonder geïnteresseerd heeft en de hartelijke dank der gemeente toekomt. Ook gaat de dank der gemeen te uit tot de heer D. van Heijst, tot 'voor kort Dir.-Secr. van de Stichting Herstel Zeeland 1945. Spr. gaf vervolgens de Direc teur der „Schelde" de verzeke ring, dat zij in de bevolking de medestrijders zou vinden om de Breskense fabriek tot bloei te brengen. De heer Eekhout bracht hierna de mogelijkheden voor de bevol king naar voren, ontstaan door de vestiging der industrie en ver klaarde, dat nog slechts een klein gedeelte van het bedrijf in werking kan worden gesteld, over 4 maanden echter gaan de deuren ten volle open en dan zal een bedrijf van aanvankelijk 100 man meehelpen Zeeland als in dustrieprovincie naar voren te brengen. Breskens met haar ligging aam een groot' vaarwater en haar ver bindingen biedt nog vele moge lijkheden, doch daarbij zullen de gemeentebesturen moeten samen werken en gezamenlijk de handen aan de ploeg slaan. Spr. sprak als zijn mening uit, dat W. Z.-Vl. voor industrialisatie volop geschikt is, doch dan moe ten nog verschillende moeilijkhe den overwonnen worden. Het is hem bekend ,dat Belgi sche industrieën zich hier willen vestigen, en gezegd wordt ook, dat de Benelux voor een geïn dustrialiseerd W. Z.-Vl. grote mo gelijkheden kan bieden. En dit moet beverderd worden. De emige afdoende mogelijkheid daartoe lijkt spr. het instellen van een zowel coördinerend als ordinerend werkend orgaan, tegen welken in stelling grondwettelijk geen be zwaar bestaat. De heer Eekhout besloot met de wens uit te spreken, dat de fabriek moge bloeien tot geluk en voorspoed van Breskens, de streek en de gehele provincie Zeeland. Vervolgens snraken nog de he- het lekkere levertraan-product, be vat vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meer nut van het voedsel, extra calorieën voor de groei. Eis Sanostol origineel prodnet Om kwart voor zeven verdwe nen gisterenavond de beide Hil- versumse radiozenders uit de aether ten gevolge van een licht- storing op het Amsterdamse elec- triciteitsnet. De oorzaak van deze storing is het doorslaan van een grote ge nerator in de centrale Noord aan de Papaverweg te Amsterdam. In de centrale onstond ten' ge volge van het doorslaan van de generator een begip van brand, dat volgens eerste inlichtingen van de G. E. B. met eigen midde len kon worden geblust. Een half uur later was Amster- dam-Wlest nog in het donker ge huld. In de krantenbureaux ston den de telexmachines stil. In de verschillende flatgebouwen wer den personen de gevangenen van de liften, die dienst weigerden. Ook de gemeente Hilversum v/as van licht verstoken. De span ning van het net aldaar daalde op een gegeven ogenblik van 220 op minder dan 10 Volt. In de Amsterdamse huiskamers floepte het licht eensklaps uit, maar vrijwel meteen lichtten de lampen in de meeste buurten van de stad langzaam weer op. De bioscopen ondervonden geen hin der van de storing, omdat de avondvoorstellingen nog niet wa ren begonnen. In de studio's te Hilversum heerste eni<*e verwar ring, toen bemerkt werd', dat de uitzendingen de huiskamers niet meer naar behoren konden berei ken. Vele luisteraars konden echter nog juist de woorden van een omroeper verstaan, die mee deelde, dat de uitzendingen on derbroken moesten worden we gens een ernstige storing van het electriciteitsnet. Om kwart voor acht kwam Hil versum terug in de aether, na elen onderbreking van ruim drie kwartier. De omroeper deelde mede, dat de uitzendingen moes ten worden stopgezet, omdat de installaties in de studio's onvol doende stroom ontvingen. schien woont er toch wel nie mand," „Onzin. Dat kan eenvoudig niet anders. Trouwens", zei El lery, die nu weer helemaal opge- s fleurd was, „onze vriend met dat papperige gezicht in die Buick, kwam toch ook ergens vandaan, niet? En zie je wel, daar zijn de sporen al van zijn bandenMaar hebben die lui geen licht in huis?" Het huis stond zo vlak bij, dat het als het, ware deel uitmaakte van de duisternis die het om ringde.' Een groot somiber ge bouw, dat de sterren over een onregelmatig onzichtbaar maakte. De koplampen van de Duesenberg belichtten een stenen stoep, die naar een houten por tiek leidde. De schijnwerper, die de inspecteur weer bediende, zwierf van links naar rechts en onthulde een lang terras dat zich over de gehele lengte van het huis uitstrekte en waarop wat lege stoelen stonden. Aan weers kanten stond het rotsachtige ter rein vol struiken. Het huis lag maar 'n meter van de bossen af. „Niet erg aanlokkelijk," mom pelde de inspecteur terwijl hij de schijnwerper uitschakelde. „Ten minste als er iemand woont.~Die tuindeuren aan de andere kant van het terras zijn helemaal ge sloten en het lijkt wel of ze jalou- zieën hebben tot de grond toe. Zie jij licht op de bovenverdie ping?" Er waren twee verdiepingen en een zolder onder de leien, die het spitse dak bedekte. Maar alle ra men waren donker. Tegen de houten muren groeide stoffige wingerd. „Nee," zei Ellery, en in zijn stem klonk bezorgdheid, „maar het is toch niet mogelijk, dat dit huis onbewoond zou zijn. Die slag zou ik niet meer overleven; na ons fantastisch avontuur van nacht." „Jawel," gromde de inspec teur, „maar als hier iemand woont, waarom hebben ze ons dan nog niet gehoord? Die oude rammelkast van jou heeft toch herrie genoeg gemaakt onder het klimmen. Duw 'ns ot> dft hoorn." Ellery drukte. Dé claxon van de Duesenberg gaf een zonderlin ge onaangename toon, een toon, die in staat zou zijn om de doden op te wekken. De claxon zweeg en de twee mannen bogen zich voorover en spanden hun oren in. ren Hoolhorst namens do Vereni ging „West Zeeuws-Vlaanderen", Kammeraad, namens de Zeeuwse Kamer van Koophandel, en de 'heer Van Heijst, oud-Directeur-Secre taris van de Stichting Herstel Zeeland 1945, die allen hun beste wensen aanboden op deze voor Breskens zo hoogst belangrijke dag en vertrouwden dat de vesti ging dezer nieuwe industrie voor de gehele streek goede vruchten zal afwerpen. Nadat het gezelschap zich nog enige tijd in do raadszaal had op gehouden, waarbij verversingen werden rondgediend, begaf men zich naar het gerestaureerde ge bouw, waarin de nieuwe industrie is ondergebracht. Hier werd een rondgang gemaakt en de ver vaardiging van kleinkoelcom pressoren gadegeslagen. Een 30- tal werklieden is hier voorlopig werkzaam in afwachting van de a.s. uitbreiding van het bedrijf. Aan de technische beschouwing welke wij mochten ontvangen, is tenslotte het volgende ontleend: Naast nog twee dergelijke hier te lande gevestigde bedrijven, draagt „De Schelde" met de In gebruikneming van deze fabriek het hare er toe bij, dat de Neder landse industrie zich ook op het gebied van de kleinkoelaggrega- ten onafhankelijk van het buiter- land maakt. Zelfs worden reeds besprekingen gevoerd over export van dit artikel, Sdnds 1932 vervaardigt „De Schelde" deze kleine compresso ren. Na de bevrijding echter, had men met een arbeiderstekort te kampen, zodat men moest wach ten met de uitvoering van het plan tot seriè-productie te gera ken. De thans gefabriceerde aggrdr gaten hebben een minimum capa citeit van 300 K. cal/uur en slui ten aan bij de overige door „De Schelde" vervaardigde typen .standaardcompressoren voor land en scheepsgebruik. De compressor aggregaten v n- den hun toepassing bij da be- drijfskoelinstallaties, zoal 3 die voor kleine industrieën, hotels, slagerijen, laboratoria ern, enz worden gebruikt. Er zij nadruk kelijk op gewezen, dat geen ab sorptie installaties of huishowö- koelkasten worden gemaakt Binnenkort hoopt een Neder- lndse motorenfabriek eea aan vang te maken met de vervaar diging van de voor deize aggre gaten benod'gde speciale motoren, zodat men dan niet langer aan gewezen is op import dezer mo toren. Ongeveer 500 Arabieren hebben Dinsdag een oud kruisvaardei»- kasteel te Jehian in Opper-Galilea bestormd, dat door een honderd tal joden was bezet. De aanval lers legden zwaar mortier- en mi- trailleurvuur op de vesting en vielen van alle kanten tégelijk aan. Een Brits verkenningsvlieg tuig, dat de gevechten opmerkte, riep versterkingen te hulp. Deze arriveerden juist op tijd, want de munitie voorraad van de verdedi gers geraakte uitgeput en de Arabieren waren er bijna in ge slaagd de buitenste verdedigings gordel van het kasteel te door breken. Negen Joden werden ge dood en 9 gewond. Men neemt aan, dat de aanval lers uit de omliggende dorpe» kwamen en niet uit de Libanon. Het is niet bekend, of zij verlie- zen hebben geleden. De Britse autoriteiten hebben 1 er bij het Joods bureau op aange- drongen, het afgelegen kasteel te doen ontruimen, daar zwaarder» Arabische aanvallen kunnen wor den verwacht. Arabieren hebben door middel van een helse machine een, Joodse distilleerderij aan de weg Jeruzalem naar Jaffa m de lucht laten vliegen. Hierbij wertJaz 4 Joden gedood en 6 gewond Maar er kwam geen antwoord uit de levenloze massa voor hen. „Ik denkzei Ellery vol twijfel en hield op. ,/Hoonï# u niets?" „Ik hoorde niks dan zo'n ver vloekte krekel," gromde de oude heer, „anders niks. Nou, en wat moeten we nou in Godsnaam be ginnen? Jij hebt de hersens van de familie. Laat nou 'ns zien, wat je kunt en haal ons hier eens uit de put." „Dat hoeft u me niet telkens weer te zeggen," kreunde Ellery. „Ik geef toe, dat ik vandaag niet erg snugger gehandeld heb. Hè, ik heb zo'n honger, dat ik een hele familie Gryllidae zou kunnen verorberen in plaats van di« ene!" Watte '"Sprinkhanen," legde Ellery boos uit. „Dat is de enige weten schappelijke term die ik neg over gehouden heb van m'n entomolo gie. Niet dat ik daar op het ogen blik iets aan heb. Ik heb altijd beweerd dat die „hogere opvoe ding" absoluut nutteloos was bjj de gewone voorvallen van het leven." rf~ v (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2