F t 3 Begroting Zuiderzeefonds I r Tsjechische verkeer over Antwerpen H L x e' 1 I BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling t »4 y LI tri 1/ u IC V Éq m W i !r y nJ iE -j i 1 1S I X i II J 'V Koning Leopold naar Lissabon vertrokken De overstromingen in Oost-Frankrijk Nieuwe politieke g.oepenngen in België? HET Gedwongen recrutering door Griekse verzetstrijders? ZES AUTO'S REDEN OP ELKAAR IN. ROOFOVERVAL OPGEHELDERD. AUTO BOTSTE TEGEN TRAM. WEER HOOG WATER RIJ DEVENTER. Uil de VolksocrlegentucerJiging» ft w S" 10 b; S li vr la K£ i» KN 21 T St F N OP G - 51 ei< jr, t° le ii H vf 1? IP Uil 3 i! li b, De Tweede Kamer heeft giste renmiddag te half drie een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het Zuiderzee fonds voor 1948. De heer Engelbertink (K.V.P.) bespreekt de inpoldering van de Zuid-Oost- en Zuid-Westpol der; er wordt weinig voortgang gemaakt met de werkzaamheden. Weet men wel wat men wil, vraagt spr. Hij vraagt toezegging, dat de jonge boeren, die er minstens een jaar gewerkt hebben, voorrang zullen krijgen bij het pachten van boerderijen. Waarom ligt er nog steed3 20.000 ba cultuurgrond in de Noord-Oostpolder woest? Spr. vraagt maatregelen, om op korte termijn het ontginnen en in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder te bespoedigen. De .mogelijkheid moet :;.i. ge opend wc oir rok 'douij boe ren er on - q c u Dat 2 a 3000 ha voor Staatsexploitatie gereserveerd worden acht de heer Engellbertink onjuist. De heer Van der Burg (Arb.) wijdt een beschouwing aan de slechte positie der Waddenzee- vissers; hij bepleit de wenselijk heid deze vissers vergunning te verlenen op het Usselmeer té vissen. De heer De Ruiter (C.-H.) is van oordeel, dat de inpoldering met kracht moet worden voort gezet. Dat de normen van de Zuiderzeesteun-wet zullen worden verhoogd, verheugt spr. Spr. be toogt, dat de Markers teleurge steld zijn. Van de in uitzicht ge stelde dijk is nog niets gekomen. De Markers hebben zich omge schakeld op advies der Regering; spr. vraagt de dijk nu spoedig aan te leggen. De heer Van der Zaal (A.R.) aoht voortzetting van het inpol- deringswerk om meer dan één reden gewenst. De Kamer dient vooraf op de hoogte gesteld te worden van belangrijke beslis singen. De heer Van der Zaal bepleit esveneens voor totstandkoming van de dijk voor Marken. Aan de uitkeringen ingevolge de Zuiderzeesteunwet mag z.i. niet getornd worden. De heer Den Hartog (Vrijh.) meent, dat er dringende redenen zijn oan de inpoldering met kracht voort te zetten. Spr. is niet tegen emigratie, maar hij meent, dat iedere kans op vergroting van plaatsingsmogelijkheden moet worden aangepakt. Hij verklaart zich verder tegen Staatsexploitatie. Stichting van bedrijven kleiner dan 12 ha uitgezonderd tuinbouwbedrijven acht hij i niet aanbevelens waard. De heer Groen (K.V.P.) sluit zich aan bij degenen, die gepleit hebben voor het krachtig ter hand nemen van verdere inpolde ring. De heer Borst (C.P.N.) is van oordeel, dat de emigratie beperkt moet worden door werkverrui ming in ons eigen land, o.m. door verdere inpoldering. De heer Borst bepleit de belan gen der Waddenvissers en vraagt verhoging van de normen in de Zuiderzeesteunwet. De heer Vondeling (Arb.) is van mening dat men ten aanzien van de landaanwinning en het in eultuunbrengen van gronden be schikt over te weinig gegevens om tot een oordeelvorming te komen. Met mededeling van de pachtprijzen mag niet te lang ge wacht worde n. Ce Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Vos vult de' stelling „half werk is duur werk aan. ook langzaam werk kan duur werk zijn. In verband met de vraag, welke polder voorrang zal hebben ver klaart spr. zich bereid advies in te wir.men van de spoedig weer in te stellen Zuiderzee-raad. Het winnen van cultuurgrond kan spr. niet Inders dan aangenaam zijn. Omtrent de uitgifte van grond in de Noord-Oostpolder deelt spr. mede, dat op een oproep zich 350 gegadigden "hebben gemeld. Er zijn er 105 aangenomen; men is thans nog pas aan de pioniers toe. Toezeggingen voor de volgende jaren zou spr. op het ogenblik niet willen doen. Dd 20.000 ha wil men in zo goed mogelijke staat overgeven aan de pachters. Wat de grootte der uit te geven gronden in de N.-O.-polder be treft, wil spr. niet heneden de 12 ha gaan, met kleinere bedrijven heeft men elders al ellende ge noeg beleefd en deze zou hij bij de nieuwe uitgifte niet willen vergroten). Over de dijk van Marken naar het vasteland kan de Minister geen mededelingen doen, omdat deze samenhangt met de beslis sing omtrent de voorrang van Zuid-Oost of Zuid-Westpolder. Na replieken wordt de begro ting z. h. s. goedgekeurd. 'legen het einde der vergade ring is nog aan de orde gekomen de begroting van het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden. Na enige opmerkingen van de heren Den Hartog (Vrijh.en Van der Zaal (A.R.) wordt deze z.h.s. goedgekeurd. Te half zes wordt de vergade ring geschorst tot des avonds acht uur. Koning Leopold van België heeft Dinsdag Genève per vlieg tuig verlaten om zich naar Lis sabon te begeven. De Koning was vergezeld van zijn echtgenote, Prins Boudewijn en Prinses Josephine. Een lid van Koning Leopold's gevolg ver klaarde niets" te weten, waarheen de Koning na zijn bezoek aan Havanna zou gaan. De Belgische begroting van de Eredienst voor 1948 bedraagt 228 millioen francs (voor 1947 was dit 215 millioen francs). De wedden van de bedienaren van de Katholieke Eredienst worden op 25 millioen geschat, voor de Pro testantse op ruim 1,7 millioen, voor de Anglicaanse op ongeveer 500.000 fr. en voor de Israëlitische op bijna 100.000 fr. Meer dan 50.000 mensen zijn in Oost-Frankrijk uit hun huizen verdreven door de ergste over stromingen sinds 1778. De ge zwollen rivieren hebben meer dan 100 bruggen meegesleurd en een schade van totaal 8 milliard francs veroorzaakt, aldus offi cieuze persberichten. De Meur- the en de Moezel zijn buiten hun oevers getreden en hebben dui zenden vierkante kilometers land tussen Metz en Nancy onder water bezet. Te Brussel is een nieuwe poli tieke groepering in het leven geroepen, die de naam „Herle ving" (Renaissance) draagt. De voorzitter van deze groepe ring, de heer Chevalier, zette tij dens een persconferentie uiteen, dat „Herleving" er naar zal stre ven „alle goedwillende Belgen in één beweging bijeen tè brengen" Hij vergeleek de nieuwe orga nisatie met die van de „.Rassem- blement" van Generaal De Gaulle in Frankrijk. Een andere spreker. de heer Van Craenendonk, betoogt de noodzaak van strijd tegen het communisme. Prof. Dr. Van der Ginst, hoog leraar aan de Brusselse universi teit, gaf tenslotte een uiteenzet ting o'ver de politieke toestand in België waarbij hij tot de con clusie kwam dat er veel machts misbruik wordt geduld. „Herleving" zal volgens spreker de verloren vrijheid opnieuw ver overen en een einde maken aan fascistische practijken. Door ELLERY QUEEN. Met betrekking tot het bericht, dat via de Tsjechische radio en pers is bekend gemaakt en vol gens hetwelk Tsjechische impor teurs de raad wordt gegeven niet langer goederen over Antwerpen te verzenden, schrijft „Het Laat ste Nieuws" dat men van deze mededeling in Antwerpen met enige verbittering heeft kennis genomen. Het blad herinnert er aan met hoeveel ophef onlangs stappen zijn gedaan om althans een deel van het Tsjechische ver keer over Antwerpen te leiden, een poging, die niet zonder gevolg bleef, daar honderden tonnen goe deren intussen in de Belgische havenstad aankwamen. Tijdens de besprekingen hadden de Tsje chen opgemerkt, dat het vervoer over de haven van Antwerpen ook de verplichting moest inslui ten, dat de in Antwerpen aange voerde goederen door de Belgen naar Tsjecho-Slowakije zouden worden toevracht. In de deel neming' der Belgische spoorweg- mjj, en gezien de plannen van deze maatschappij een eigen agentschap in Praag op te rich ten, meenden de betrokkenen het bewijs te zien dat het vereiste spoorwegmateriaal ter beschik king zou worden gesteld. Toen de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten evenwel besloten alle vreemde spoorwegwagons, die ledig in.de Amerikaanse zóne zouden worden aangetroffen, in Duitsland te houden, omdat er zoveel spoorwagons in naburige landen achterbleven, bleek de Belgische spoorwegmaatschappij er niet langer voor vinden ook maar een van haar dure wagons aan het vervoer van Tsjechische goederen te wagen. Het Laatste Nieuws wijst er in dit verband op dat de Nederlan ders, die door dezelfde maatregel zwaar getroffen dreigden te wor den, het er niet hij lieten en ver tegenwoordigers naar £e bezet tingszone stuurden, die er ter plaatse voor zorgden, dat bun spoorwegmateriaal terugkwam. Het enige lichtpunt in deze zaak, zo schrijft het blad tenslotte, is dat krachtens de overeenkomsten van het internationaal goederen verkeer, vanaf Maart a.s. de toe stand weer normaal zal worden en de Amerikaanse bezettings overheid de spoorwagons niet langer zal kunnen ophouden. 6) (Nadruk verboden.) De weg was veel te smal om twee wagens te laten passeren. Hij dreef de wagen achteruit de struiken in en baande zich kra kend een weg er doorheen, tot hij met een smak tegen een boom aanreed. Er was nog maar amper ulaats genoeg voor de Buick om er langs te rijden. Hij gin»? hui lend voorwaarts, streek niet al te zacht langs Ellery's rechter spatbord en verdween in de duis ternis. „Eigenaardige vent, zei de in specteur nadenkend, terwijl hrj zn revolver opborg, toen Ellery de Duesenberg weer de weg opstuur de. „Als zijn snuit nog een tikje vetter was, dan zou het er ge woonweg afdruipen. Stikken kan je!" „Hij zal wel gauw weer terug komen," grinnikte Ellery, „die brutale vlerk!" en besteedde daar na al zijn aandacht aan de weg. Het leek wel of ze uren lang stegen langs een steile helling, die de krachtige motor van de Duesenberg wèl op proef stelde. En nergens was ook maar iets van mensen te bespeuren. Integen deel, het bos scheen nog dichter en wilder te wordèn. De weg werd in plaats van beter, nog slechter en smaller, vol stenen en nog meer begroeid. Eens belichtten de koplampen midden op de weg de gloeiende ogen van een ineenge- rclde koper slang. De inspecteur sliep heel rust g, misschien als reactie op de op windende gebeurtenissen van het laatste uur. Zijn gesnork hamer de in Ellery's oren. Ellery zette zijn tanden op elkaar en reed vérder De takken waar ze on derdoor reden, kwamen lager te hangen. Ze ritselden onophoude lijk," als het gefluister van een paar ou&e vrouwen. En met ééns kom Ellery een ster ontdekken. In Griekse regeringskringen te Athene verklaart men berichten te hebben ontvangen, dat de ver zetsstrijders gedwongen recrute ring toepassen. De gehele manne lijke bevolking van door de ver zetsstrijders overmeesterde dor pen zou onder deze maatregelen vallen. De jonge mannen zouden gedwongen worden bij de gue- rilla-troepen diefcst te nemen en naar Joego-Slavië gevoerd wer den om daar in een Grieks vluch telingenkamp te Bulkes opgeleid te worden. Volgens dezelfde bron nen zouden te Bulkes 5000 met de linksen sympathiserenden gesta- tionneerd zijn. Zij zouden kunnen worden beschouwd als mogelijke reserves voor het verzetsleger. „We zijn aan de hel ontsnapt," mompelde hij in zichzelf, „en nou schijnen we, verdikkie, recht op het Walhalla aan te stevenen. Hoe hoog was die berg nou toch eigenlijk?" Hij voelde hoe zijn ogen toe vielen en schudde- woedend zijn hoofd om wakker te blijven, 't Was niet verstandig om tijdens dat ritje te slapen; die rotsweg draaide en keerde als een Sia mese danser. Hij klemde zijn tanden op elkaar en concentreer de zich op 't knagen van zijn lege maag. Nu een bord dampende soep, dacht hij; dan een lekker stuk runderhaas, met jus en ge bakken aardappelen; twee kop pen hete koffie. Nu keek hij,- plotseling; weer op zijn qui vive, recht voor zich uit. Het was net of de weg breder werd. En de bomen schenen ook meer terug te wijken. Nou, het werd tijd! Er was in elk 'geval iets bijzonders aan de hand; m:s- schien hadden ze nu de top van die vervloekte berg bereikt en zouden ze nu direct aan de ande re kant afdalen langs de weg die naar de vozende vallei liep, dan een dorp, een warm souper en een bed. En morgen een snelle rit EERSTE „CARE"-KOLEN UITGEREIKT. Er heerste Dinsdagmiddag een onverwachte vreugde in het gezin van de metselaar Christiaan Troch aan de Brandstraat te 's Gravenhage. Omstreeks half vier stopte een grote vracht wagen, geladen met steenkool voor de deur, om de verraste fa milie '2% mud te brengen, de eerste aflevering van de kolen, die door bemiddeling van de „Care" met de „Bienville" van Amerika naar onis land ver scheept zijn. Moeder Troch die wegens ziekte thuis moet blijven en haar 11 kinderen staken hun vreugde niet onder stoelen en banken, vooral niet toen zij bo vendien nog een voedselpakket en verschillende stukken speel goed en wat snoepgoed ontvingen. In de loop van deze en van de volgende week zullen de overige „Caie"-kolen op hun plaatsen van bestemming worden afgeleverd. Gisterenmorgen in de vroegte is het verkeer op de Rijksweg van Amsterdam naar het Gooi enige uren ontwricht geweest ten ge volge van een zeer gecompliceer de aanrijding, waarvan de mist en de gladheid mede de' oorzaak waren. Een vrachtauto, welke op de Merwedebrug geparkeerd stond, werd aangereden door een uit de richting Naarden komende auto, waardoor de vrachtauto weer op botste tegen een luxe auto, die voor de vrachtauto stond. Direct daarop naderde uit de tegenovergestelde richting een vee-auto, waarvan de bestuurder evenmin een aanrijding kon, voor komen en op de drie reeds ver ongelukte auto's inreed. Vrijwel tegelijkertijd kwam een Citroen uit de richting Amsterdam op een voor haar rijdende wagen, terecht, waardoor de chaos volkomen was. De auto's stonden dwars over de weg en versperden iedere door gang. Een zeer lange rij auto's uit beide richtingen moest ge duldig wachten tot de verkeers- stagnatie was opgeheven en voor al de busdienst van de buurt spoorwegen iwerd aanmerkelijk vertraagd. Het heeft meer dan anderhalf uur geduurd voor het verkeer op deze drukke Rijksweg weer een normaal verloop had. Vele forensen kwamen dientenge volge te laat op kantoor. DIEFSTAL UIT GEPARKEERDE AUTO'S. De laatste weken kwamen her haaldelijk bij de Naardense politie aangiften binnen van diefstallen uit geparkeerde auto's. Men wist dezer dagen over te gaan tot de arrestatie van de 21-jarige E. van D., gewoond hebbende te Naar den, thans wonend te Amsterdam. De jeugdige delinquent ontkende echter hardnekkig en volhardde bij deze houding tot Maandag. Hij wist zelfs zijn woonadres angstvallig verborgen te houden met het doel om wegens gebrek aan bewijzen ontslagen te worden toen een 70-jarig vrouwtje uit Amsterdam het Naardense poli tiebureau kwam binnenstappen om te melden, dat zjj een kamer verhuurd had aan bovengenoem de van D, en dat zij hem al enige dagen miste. Zij vroeg de politie orn raad, Welke raad werd ver strekt. De inspecteur van politie begaf zich met de vrouw en een zijner rechercheurs naar Amster dam, waar in het kamertje van de jongeman huiszoeking werd verricht De politiemannen kon den hier in heslag nemen een aantal reisnecessaires, koffers, actetassen, zilveren lepels, een partij linnengoed en onder kleding. De jongeman zag toen in, dat verdere ontkenning niet meer zou baten en gaf toe, dat bij zich schuldig gemaakt had aan dief stallen in verschillende Gooise plaatsen en in Den Haag. naar het Zuiden, weer helemaal fris, en daags daarna New-York en thuis. Hij moest lachen van pleizier. Toen hield hij ineens op met lachen. Er was een gegronde reden voor, dat de weg hreder werd. De Duesenberg was nu op een soort open plek gekomen. De bomen sprongen links en rechts terug en verdwenen in het don ker. Boven hen hing een warme dikke lucht,- bespikkeld met mll- lioenen brillanten. De wind, die sterker geworden was, deed de losse zijstukken van zijn motor kap flapperen. Langs de kanten van de brede weg lagen rotsblok ken slordig opgestapeld, scherven en grote rotstenen, en tussen de spleten en openingen groeiden dorre, verdroogde planten. En een einde hoger Hij vloekte en sprong uit de wagen, kromp in elkaar van de pijn in zijn gewrichten. Vijftien voet van de Duesenberg, duidelijk zichtbaar in de glans van de lampen, stord een grote, zwarte ijzeren poort. Aan belde kanten liep een laag muurtje, gemaakt van stenen, die "ongetwijfeld thuis hoorden op deze vervloekte grond. Dat muurtje strekte zich uit tot ergens ver weg de duisternis in. Het is de Heerlense recherche gelukt de op 23 October j.l. ge pleegde gewapende roofoverval bij een aannemersfirma aan de Graebroekerweg te Heerlen, tot volledige klaarheid te brengen. Zoals bekend, werd reeds de dag na de overval aangehouden Van der L., uit Heerlerheide. Daarna is gearesteerd L., uit Arnhem, terwijl zekere De V., uit Amster dam zich toen vrijwillig heeft ge meld. Dit trio is thans nog met 'n tweetal gecompleteerd. Zeke- re M. K. en H. B., beiden uit Am sterdam. Alle daders helbben een volledige bekentenis afgelegd. De beide laatstgenoemden zijn te Maastricht aangehouden, Zij wer den niet alleen verdacht van fieze overval, doch ook van een elders gepleegde diefstal. DODELIJK ONGEVAL OP STAATSMIJN EMMA. Vrijdag i.l. is de 29 jaar oude postsleper N. Frickis, uit Brune- sum in de laadplaats van de 546 meter verdieping van de Staatsmijn Emma tussen kolen wagens bekneld geraakt. Hij liep daarbij zodanige verwondingen op, dat hij korte tijd later is over leden. Het slachtoffer was ge huwd en had 1 kind. Zondagavond is omstreeks half zeven een auto, komende van de richting Heerlerheide ter hoogte van de Schelsberg, tegenover de woninggroep Beersdal te Heerlen, tegen een tram aangereden, die kwam van de richting Heerlen. De baby-Ford werd een 20-tal meters meegesleurd. De schok was zo hevig, dat de auto-motor werd ingedrukt tot achter de sot ting van de bestuurder, de 29- jarige J. H. D„ die op slag werd gedood. Dit slachtoffer was ge huwd en had 2 kinderen. Twee mede-inzittenden, de heren J. G. en J- H„ werden zwaar gewond. Voorts liep een voetganger, de heer H. J. S. zware verwondingen op. Alle slachtoffers zijn af komstig uit Heerlen. Zij zijn ver voerd naar 't St. Joeelfziekenliuis te Heerlen. De oorzaak van het ongeval is onbekend, doCh men vermoedt, dat de bestuurder voor voetgangers heeft moeten uitwij ken. Maandagavond moest, vrijwel plotseling, alle verkeer met voer tuigen over de Schipbrug te De venter stopgezet worden, omdal nabij de Schipbrug het IJsselwa- ter was gestegen tot de kruin van de Rijksweg naar Apeldoorn en daardoor de dijkdoorsnijding op de linker IJsseloever afgeslo ten diende te worden. Alleen voetgangers en wielr?- ders kunnen de Schipbrug bij De venter thans nog passeren. De weg van Deventer naar Terwolde staat opnieuw onder water, ao- dat het verkeer van Deventec in noordelijke richting op de linker IJsseloever thans over Twello geleid moet worden. De kade langs de Ussel in Deventer aan de stadszijcfe (De Welle), staat eveneens wederom grotendeel» 1 blank. C. C. D. WERKTE MET STENG UN EN LIOHTKOGmS. De Hilversumse C.C.D., die reeds lange tijd achter een com plot clandestiene slachters jaag de, heeft daarmede dezer dagen succes gehad. Men had yernorrien, dat in een afgelegen boerderij in de Horstermeer herhaald®lgk clandestien werd geslacht. Op zulk een avond werd «eae boerderij omsingeld, waarna met behulp van lichtkogels en na een waarschuwende roffel uit ce stengun het complot kon worden overvallen. De slachters worden op heterdaad betrapt. Er zijn in totaal twaalf arrestaties verricht. En aan de andere kant van die poort liep de weg, die nog over een korte afstand verlicht werd door de autolampen, verder. Wat daarachter misschien nog lag, was in dezelfde ondoordringbare duisternis gehuld, die alles be dekte. Dat was dus het_ einde van de weg. Hij schold zichzelf uit voor 'n gek Hij had het kunnen weten. Die 'kronkelende weg beneden hem had geen cirkel beschreven om de berg heen. Hij was enkel maar tegen een helling omhoog gezig zagd, langs de plaatsen waar het minste weerstand geboden werd, dat zag hij, nu hij erover nadacht, duidelijk in. Maar als dat zo was, dan moest er egn reden zijn, waarom dat pad niet helemaal om de Arrow-herg heenkronkelde bij dat stijgen naar de top toe. De enige reden daarvoor kon zijn, dat de andere bergzijde onbe gaanbaar was. Misschien was daar wel een afgrond. Met andere woorden, er was maar één manier om de berg af te dalen en wel lang3 de weg, dié ze juist beklommen hadden, j Ze waren hals over kop in sen doodlopende weg gerend, j (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2