UIT DE PROVINCIE SPORT p: Surinaamse delegatie in Nederland aangekomen Noors schip op mijn gelopen ;Durl @n flc aan Schrijven de Minister-President frideriandse Vo csunie" opgericht Dementi van Amerikaans Ministerie yan Defensie Beigië maakt Miiiionnairs Medeoelihg; wape niihtand in Veiligheidsraad Ballorige verdediger te Neurenberg LID VAN HET TRIBUNAAL 1 ZIJN GOEDE DIENSTEN AAN. Naar aanleiding: van de opzien barende arrestatie te Axel van het lid van het Zeeuwse Tribu naal, de landbouwer G. W., kun nen wij nog: bet volgende mede delen: In 1947 werd voor het Terneu- ztHise Tribunaal de persoonlijke zaak behandeld tegen de heer G. F. P. v. d. P., oud-directeur van de N. V. „De Hoop." Bij de uitspraak in deze zaak werd o.m. geadviseerd tot een verbeurdverklaring vian ƒ150.000 aandelen der N. V. „De Hoop," toebehorende aan de heer v. d. P. Het „fiat executie" op dit ad vies werd geweigerd en de zaak werd verwezen naar het Tribu naal te Goes voor een nieuwe be handeling. W., die geen deel uitmaakte van het college, dat de zaak behan delde, schijnt geweten te helbben, dat het „fiat" voornamelijk werd geweigerd* omdat de opgelegde verbeurdverklaring 'in dit geval te hoog werd geacht. Via een commissionnair, als tus senpersoon, werd de heer v. d. P. gepolst of hij er iets voor zou gevoelen, tegen betaling van een zeker percentage, verlaging der verbeurdverklaring te verkrijgen. De heer v d. P. gaf van een en' ander ogenblikkelijk kennis aan zijn raadsman Mr. S., die daarop de gerechtelijke instanties hier van op de hoogte stelde, waarop weid geadviseerd zogenaamd op het voorstel in te gaan en aldus vond op 27 Dec. j.l. te Antwer pen W wilde slechts op neu traal terrein besprekingen voe ren! een onderhoud plaats. Behalve W. en v. d. P. was hier in ook tegenwoordig de tussen persoon D.. en buitendien hadden enkele personen van gerechtelijke instanties zich verdekt opgesteld en werd het gevoerde gesprek door middel van een gramofoon- installatie op platen vastgelegd. W. stelde bij de onderhandelin gen voor, dat hij er voor zou zorgdragen, dat de verbeurdver klaring zou worden verminderd, mits hij 10 ontving van het bedrag, dat deze vermindering zou bedragen. Bovendien kwam bij het onder houd ter sprake, dat reeds meer dere personen op deze wijze ge holpen waren! Nadat de zaak door de betref fende Instanties was onderzocht, werd 'vorige week tot de arresta tie van W. en diens tussenper soon overgegaan. Hoe betreurenswaardig deze zaak ook is. kan men zich slechts verheugen over het feit, dat dc heer v d. P. zich hiervoor niet heeft geleend en dat' weldra over een en ander het volle licht zal schijnen. Wij vernemen nog, dat verd. W. bij diens.verhoor verklaard heeft, fiat hij het bewuste onderhoud in scène had gezet, om zodoende achter de waarheid te komen van de zaak v. d. P. TERNEUZEN. Economische Wetenschappen. Voor het candidaats-examen in de economische wetenschapper, slaagde onze stadgenoot de he-r R. Cambier. KOEWACHT. Overplaatsing. Met ingang van 15 Januari j.l. werd de Rijksambtenaar L. van Drjke alhier overgeplaatst naar Vüssingen. VLISSINGEN. Viskottertje gestrand. Ter 'hoogte van Zoutelande is Saterdag op de paalhoofden een viakottertje uit Harlingen ge- Wcmt brengt cte Studie DINSDAG 20 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; ».lö Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 9 30 Gram.;. 10.40 Voor dracht; 10.50 Gram.; 12.03 Piano; 12.33 Omroeporkest; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. Omroeporkg 14.00 Ned. Kamerkwintet; 14.30 Onder ons; 15.00 Viool en piano; 15.25 Gram.; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.15 Elck wat wils; 17.45 Regeringsuibz.18.00 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19 15 Orgel; 19.30 Radio- genes; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Radio Philh. Orkest; 21.50 Gram.; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nws; 22.55 Omroeporkest; 23.25 Hongaars Strijkkwartet. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Voor dracht; 12.00 De Papavers; 12 43 Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Verv. Vaudeville ork.; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinée; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Muziekc. Amst. Poiitie; 18 00 Nieuws; 18.30 R.V.U.; 19.15 Kamermuz.; 19.45 Radiokrant; 20.00 Nieuws; I 20.15 Bonte trein; 21.30 Contact; 2215 Buitenl. overzicht; 22.30 Beroemde liederenreeksen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. trand. De bemanning, bestaande uit vier personen, is door een vis sersvaartuig uit Vlissingen aan boord genomen. Men verondersteld, dat de tocht uit Harlingen naar de Schelde- moinden is ondernomen om deel te hebben aan de rijke haring vangsten, die hier de laatste da gen worden gedaan. Het scheepje is naar alle waarschijnlijkheid verloren De sleepboot „Blanken burg" zal nog pogen bet te ber gen. Het Noorse koopvaardijschip Svein Jari" is in de baai van Patras op een mijn gelopen. Ne gen personen worden volgens de ingekomen berichten vermist en vijftien zijn er gered. Naar ver luidt is de derde stuurman ver mist, terwijl tot de geredden de eerste en tweede stuurman en de eerste,* tweede en derde machi nist behoren. De „Svein Jari" meet 2056 ton en is afkomstig uit Trontheim. Het is niet bekend, of het schip gezonken is. De Noorse consul te Athene is naar Patras vertrokken. mm imM iDokie, die zijn enkel verzwikt had, zodat hij niet kon deelnemen aan de achtervolging van de vioolkist-man, strompelde naar zijn auto, wat akelig-lang duurde, enreed toen met ingedrukte gas pedaal naar de reclamezuil. Maar zoals de detective al had ge vreesd, de vioolkist-man was niet zo beleefd geweest op Dok ie te wachten in zijn rijtuigje. Ook van Molentje was natuurlijk geen spoor te bekennen. Terwijl Dokie de reclamezuil voorbijreed, was Molentje juist op een stoel gebonden door een vakman die blijkbaar van alle knopen en lussen op de hoogte De „gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen' 'heeft in een schrijven aan de Minister- Prsident opnieuw diens aandacht verzocht voor binnengekomen rapporten en berichten, welke melding maken van gevallen van gedwongen concubinaat op Java. De actie dring bij de Regeri: aan op „maatregelen om een einde te maken aan deze ellende". Voorts verzocht de actie ophel dering over het lot der „geïnter neerden in het binnenland, die veilig op vijftien a twintigduizend moeten worden geschat en waar over men niets meer hoort." Tenslotte wordt in dit schrijven aan de Regering gevraagd, welke maatregelen „worden genomen om militairen en planters op Java afdoende te beschermen?" Te 's-Gravenhage is Vrijdag een nieuwe politieke organisatie opge richt: „Nederlandse Volksunie" geheten. Naar men ons mededeelde, wil de N.V.U. geen nieuwe politieke beginselpartij zijn, maar streeft zij meer naar de samenbundeling van de nationale kracht en over tuiging ter bestrijding- van de materiële, geestelijke en staat kundige gevaren van deze tijd. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren B. Boel houwer, voorzitter en Ir. A. J. Gouka; J. P. Albers, A. de Jonge en J. van Vogelpoel, leden. Het secretariaat is gevestigd: De Sil- lestraat 79 te 's-Gravenhage. Een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van De fensie heeft de berichten, vol gens welke Forrestal, de Minister van Defensie, zou hebben ver klaard, dat Marshall overwoog, militaire bases te eisen in ruil voor de Amerikaanse hulpverle ning, categorisch tegengesproken. Ook ontkende hij, dat Forrestal hoopte, de gewapende strijd machten van de 16 ontvangende landen te kunnen coördineren. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat Marshall zich zelfs sterk verzet tegen elke peging van het congres, de hulp in het kader van het plan-Marshall af hankelijk te stellen van de toe stemming tot het vestigen van militaire bases, Forrestal zou op een desbetreffende vraag ge antwoord hebben, dat Marshall bij het opstellen van zijn pro gramma „deze zaken in gedach ten heeft gehad", welk woord van Forrestal op de eerder gemelde wijze is geïnterpreteerd. Volgens gezaghebbende kringen te Was hington, aldus Renter's corres pondent, is Marshall van oordeel, dat het stellen van een dergelijke voorwaarde de nederlaag van het programma zou betekenen. Zaterdagmiddag- omstreeks 13.15 uur arriveerde per K L.M -Con stellation, PH-TDA, uit New- York op het vliegveld Schipho! de delegatie uit Suriname, die aan de ronde tafelconferentie, welke aan het eind van deze maand in Den Haag gehouden zal worden, deelneemt. De dele gatie bestaat uit de volgende leden: Mr. Dr. J. A. E. Buiskool (pre sident van het Hof te Suriname), Mr. Percey Wijngaarde, de heer A. Karamat Ali (statenlid), de heer J. P. Kauselar Sukul, de heer Santin M. Hanrdjo en de heei J. A. de Miranda (statenlid Aan de delegatie is toegevoegd de heer D. G. R. Findia als pers vertegenwoordiger. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde uit Paramari bo de heer J. A. Drielsma, die bij de rondetafelconferentie als advi seur van de Minister zal optreden. Van de zijde der Regering was ter begroeting- aanwezig: de se cretaris-generaal van de confe rentie, Mr. Th. H. Both, vertegen woordiger van de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, de secre taris der conferentie, Mr. Raden Prajogo en Mr. C. C. de Rooy. In de douaneloods gaf Mr. J. A. I E. Buiskool, voorzitter der ele- i gatie de volgende verklaring aan de pers: i.Wij gaan naar de rondetafel- I conferentie in Den Haag om mede i te werken aan de volledige liqui datie van het koloniaal regiem. Als wij niet de verwachting had den, dat ook Nederland daaraan wil medewerken, zouden wij niet naar Nederland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en sa menwerking en zien daarin het belang van alle delen van het Ko ninkrijk der Nederlanden, dat wij vernieuwen, maar in stand houden willen. Omtrent de plaats, welke Suri name in het vernieuwde Konink rijk zal innemen, kunnen wij ons niet uitlaten, omdat wij niet op de conferentie willen vooruitlopen. Suriname is als land van het Wes telijk halfrond Amerikaans geori- Zaterdag is de eerste trekking van de lening voor de wederop bouw geschied en is België plot seling niet minder dan 10 mii iionnairs rijker. Het herstel van de particuliere oorlogsschade wordt in België gefinancierd door een fonds, waarin de staat gedurende een tijdvak van 15 jaar frs. 2% mil liard per jaar zal storten. Om de wederopbouw echter te bevor deren zijn tegelijkertijd leningen uitgeschreven waarop het publiek zal kunnen intekenen. Op deze wijze zal men in staat zijn gedu rende een eerste periode van het tijdvak van 15 jaar meer uit te enteera, maar dat doet niet af aan het Nederlands karakter van Su riname. Een juiste toepassing van de democratische beginselen brengt met zich mede, dat Suri name zelf voor zijn belangen zal opkomen. Het Handvest der Ver enigde Volkeren kan daarbij als richtsnoer dienen. Wij hopen, dat deze rondetafelconferentie 'n nieu we en betere periode zal inlui den." Vervolgens begaven de gedele geerden zich naar Kasteel Oud- Wassenaar, waar zij tijdens- hun verblijf in Nederland zullen ver toeven. geven dan het in het fonds ge storte bedrag van 2i/io milliard, doch zullen de uitkeringen in het laatste gedeelte van dit tijdperk in verhouding geringer zijn. De inschrijving op de eerste tranche der lening is op 1 Decem ber geopend. Zij is 3% milliard groot en is in 15 jaar aflosbaar. Zoals verwacht werd was de lening zeer populair en werd zij reeds in enkele welken voltekend. Aan deze populariteit is het feit niet vreemd dat de obligaties a pari zullen worden terugbetaald en de houders bovendien kans hebben op het winnen van een aanzienlijk aantal belangrijke premies. Gedurende de eerste 5 jaar, lopend van 1 Dec. 1947 tot 30 Nov. 1952 zullen elk jaar 65 premies voor een totaal bedrag van frs. 106 millioen worden uit geloot en wel 6 premies van 5 millioen, 12 van 2 millioen en 52 van 1 millioen francs. Na 1952 wordt het totaal der premies verlaagd tot frs. 81 millicen per jaar. De rente op de obligaties bedraagt gedurende de eerste 10 jaar 2 percent om daarna tot 5 procent te worden verhoogd. Obligaties en coupons zullen gedurende de looptijd vrij zijn van elke belasting. Gedurende de eerste 10 jaar zijnde obligaties af losbaar tegen pari of met het ge wonnen premiebedrag. Na het elfde jaar geschiedt de aflossing uitsluitend tegen pari bij jaarlijk se uitloting. Op het einde van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft de Belgische afgevaardigde, Van Langenhove, als voorzitter, mede gedeeld, dat Nederland en tie In donesische Republiek in de namid dag van de 17e Januari een wa penstilstandsovereenkomst hadden getekend aan boord van een oor logsschip voor Batavia. Hij deelde nader mede, dat twee uren later de order „staakt het vuren" -was afgezonden aan de troepen, en dat ook een overeenkomst was gete kend over twaalf politieke begin selen als basis voor een regeling van de huidige moeilijkheden, als mede dat terstond onderhandelin gen waren begonnen teneinde tot een definitieve overeenkomst te geraken. De commissie van goede dien sten van de V. N„ samengesteld uit vertegenwoordigers van Aus tralië, België en de Verenigde Sta ten, wier taak thans geëindigd is, zal terstond naar Lake Success terugkeren, waar men 31 Januari hoopt te arriveren om zich ter be schikking van de Ve'ligheidsraad te stellen. De commissie stelt een rapport op, dat zij aan de Raad zal voorleggen, zodat deze de be spreking van de Indonesische kwestie zal kunnen vervolgen. was. Hoe meer hij trachtte, zich lo§ te rukken, hoe vaster hij zich zelf aansnoerde. Terwijl Molen tje tenslotte 't nutteloze wringen maar opgaf, hoorde hij de hoef slag van het paardje en het ge luid van de knarsende rijtuig wielen langzaam wegsterven. Alle verdedigers van de 12 directeuren van Krupp, die in Neurenberg terechtstaan, heb ben uit protest tegen een beslis sing van de eerste rechter, Ed ward Daly, de rechtszaal verla ten. Daly weigerde in te gaan op verzoeken van de verdediger Alfred Schilf om een aantal ge tuigen te ondervragen. Schilf vertelde later tegenover een ver slaggever, dat de verdedigers slechts hun medewerking wilden verlenen, indien zij de belangen van alle beschuldigden vrijelijk mochten behartiger). Officiële bemiddelaars zijn Vrijdagavond te Chicago er niet in geslaagd een loongeschil tus sen de Amerikaanse spoorwegen en drie vakverenigingen van ma chinisten en wisselwachters hij te leggen. Deze vakbewegingen hebben reeds besloten tot staking over te gaan. Deze staking van 125.000 vak verenigingsleden zou 6 Februari ingaan. Zondagavond omstreeks 20.30 uur wisselden in Den Haag en omgeving gedurende een half uur onweer en hagelbuien elkaar Af. Dit is een tamelijk zeldzaam ver schijnsel in deze tijd van het jaar. Te Marseille is een vrouw op 107-jarige leeftijd overleden. VOETBAL. EERSTE KLASSE. DISTRICT I. HaarlemVolewückers 33; 't GooiXerxes 10; AjaxZee- burgia 11; NeptunesHBS 2—2 RFCIViSV 2—2. DISTRICT II. StormvogelsBlauw Wit 00; ADOSparta 3—1; D(FCDtHC 3—2; Feijenoord—EDO 1-0; DWS Excelsior 00. DISTRICT III. HeraclesZwolse Boys 00; VitesseWageningen 12; En- schedése BoysQuick 11; Be Quick— Enschedé af gel.A'GOW Go Ahead 32; DISTRICT IV. JulianaBaronie DNL 31; EindhovenMaurits 2—1; Sittard- se BoysBW 00; TSCSpech ten 3—2; LONGA—Helmond 2-1 DISTRICT V. FrisiaHeerenveen 21Be QuickGVAV 3—1Veendam— Sneek 0—4; Emmen—Leeuwarden 40; AchillesHSC afgelast. DISTRICT VI. Helmondia—NAC 0—1; NO AD VW 21; LimburgiaSportcl. Emma 2—2; VlissingenPSV 2—4; BrabantiaBleij erheide 21 16 12 3 1 41—15 27 15 11- 3 1 58—25 25 14 8 3 3 36—17 19 17 8 2 7 37—27 18 14 4 5 5 2929 13 15 5 3 7 2240 13 15 3 4 8 30—35 10 12 2 3 7 18—34 7 12 3 0 9 1948 6 14 2 2 10 18—37 6 De stand PSV NOAD Limburgia MVV NAC Bleijerh. Se. Emma Brabantia WV Helmond Vlissingen luidt 15 11 14 8 15 13 13 13 14 13 14 15 13 0 3716 24 21—20 18 25—17 18 24—21 16 26—19 15 39—30 14 25—23 14 20—24 12 8 27—27 10 8 23—36 10 12 8—42 1 Tweede Klasse A. Hero—DOSKO 1—2; RBC Middelburg 02InternosAlli ance 0—1. Ook nu weer wonnen Alliance en DOSKO, die beide een lastige uit wedstrijd achter de rug hebben. Dat het inderdaad geen gemakke lijke wedstrijden waren, blijkt uit de resultaten: DOSKO zegevierde met 12, Alliance met 0—1. Het ziet er wel naar uit, dat de nek aan nek race eerst dan zal ein digen als beide ploegen gelijk de eindstreepzullen hebben bereikt. Een beslissingswedstrijd zal dan hebben uit te maken of de pro motiewedstrijden voor een plaats in de Eerste Klasse te Roosendaal dan wel te Bergen zullen worden gespeeld. Middelburg, dat na haar reeks ne- derlagen het dreigend gevaar tij dig inzag, beeft zich krachtig ge worpen op een intensieve training en de resultaten daaryan bleven niet uit. Geleidelijk wist zij haar spelpeil op te voeren en thans nu zij er in geslaagd is om RBC op eigen veld met 02 te kloppen, heeft zij de onderste plaats in de ranglijst aan Terneuzen overhan digd. De positie van de roodhem- öen is hierdoor zeer précair ge worden en het degradatiespook greinst haar aan. De overige wedstrijden werden afgelast. De stand is thans: Ailiance DOSKO Goes Internos Hero RBC Zeeuwen Breskens Middelfo. Terneuzen 14 Derde Klasse F. HulstBier-vliet 10; Uzen- dijke'Hoofdplaat 93; Aarden burg—Corn Boys 1—1; Sluiskil- Steen aigel.; HontenisseClinge 1—3; AxelOostburg 30. Hulst behaalde op eigen veld tegen Biervliet een 10 zege en bezet door dit resultaat de vierde plaats. Uzendijke trof tegen Hoofdplaat 9 maal doel, maar kon toch niet verhinderen dat de foal* driemaal haar eigen doellijn pas seerde Doordat Aardeniburg de Corn Boys een punt afsnoepte, wat van de Aardenburgers een goede prestatie is, is Hoofdplaat op de laatste plaats beland. En het zal moeilijk voor haar zijn daar nog van af te komen Clinge verdient een pluim voo- haar keurig herstel. In het begin van dit seizoen scheen Clinge voorbestemd voor de laatste plaats. Door de overwinningen van de laatste weken is Clinge tot de middelmoot opgeklommen. Ook gisteren werd weer gewonnen. In Hontenisse wonnen de grenskan- ters met 13. Axel kwam weer een stapje na der bij het kampioenschap door een 30 overwinning op Oost burg. In deze Klasse geworden; Axel 18 15 IJzendijke 16 11 Corn Boys 17 11 Steen 16 8 Hulst 17 6 Hontenisse 15 6 Clinge 16 6 Oostburg 16 4 is nu de stand 2 1 81—14 32 2 3 52—32 24 2 4 59—26 24 4 4 38—15 20 3 8 35—39 15 1 8 27—38 13 1 9 28—40 13 4 8 19—31 12

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3