TERUGTOCHT naar het Westen? BINNENLANDS NIEUWS DE REGERINGSVERKLARING De Siamese Tweeling Hst „saboiageplan vcor West-Duitsiand" Oe toestand van Gandhi Schumacher valt politiek der communisten aan Aanvullende verklaring van Dr Beel Huurverhoging bij samen woning De verdediging van het Midden-Oosten in de oorlog IDIT DUTTSGHLAND. Ondanks de dienaangaande ge legerde tegenspraak zijn de Duit sers te Berlijn ervan overtuigd, dat Lord Pakenham, de Britse Minister voor bezettingaangele genheden, die gisteren in de Duit se hoofdstad verwacht werd, met Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur, over leg zal plegen over terugtrekking naar het Westen door de Weste lijke Geallieerden. De van Sov jet-Russische zijde in de pers ge voerde, „zenuwoorlog" omtrent een eventueel Brits-Amerikaanse terugtrekken uit Berlijn heeft de Duitse belangstelling voor de be richten over een comimunistüsche complot ter saibotering van de economie van West-Duitsland ge ïntensiveerd. De door de Britten gecontro leerde „Telegraph" te Berlijn en andere kranten in West-Duits- land hebben het bericht van de JKurier" overgenomen, zoals het door de nieuwsbureaux was ver spreid, doch de door de Sovjet- Russen gecontroleerde pers heeft «er, geen melding van gemaakt. In aansluiting op de andere be richten, volgens welke een com munistisch sabotage pi an voor West-Duitsland ontdekt zou zijn, ontleent de correspondent van het A.N P. nog de volgende bijzon derheden aan de publicatie van de „Kurier"; hoofdpunt van het prograim wordt genoemd de strijd tegen het plan-Marshall. De communistische centrale te Bel grado wil de strijd van alle „so-, ciale" bewegingen in Europa coördineren. Aan de Duitse com munistische partij,, Ofschoon nog geen lid van de Kominform, wordt een der sleutelstellingen toever trouwd. De functionarissen van de communistische partij moeten er voor waken, bij de uitvoering van het program niet in de eerste linie te gaan staan. Stakingen moeten geforceerd worden voor namelijk in het transportbedrijf en de productie. De vakbonden ▼oor transport- en metaalbedrij ven moeten de dragers der sta kingsgolven zijn. Van bijzonder Dertig uur na zijn laatste maal tijd heeft Gandhi, de geestelijke leider van India's millioenen, tegen het advies van zijn genees heer in, op hese fluistertoon een gehoor van 500 personen die zijn gebedsbijeenkomst bijwoonden, toegesproken. Er is geen teken van verande ring in de toestand van de Ma- habma te bespeuren, behalve dan «dat hij niet zo veerkrachtig meer loopt en bedaarder spreekt dan gewoonlijk. „De dag is niet ver meer, dat ik niet genoeg kracht zal bezitten om te spreken of mij te bewegen,' aldus Gandhi. „Of schoon de dokters mij aangeraden hébben deze bijeenkomst niet bij te wonen, ben ik toch gekomen. Mijn leven is niet in de handen der dokters maar in die van GoJ Ik zie er zelfs niet tegen op. te jsterven". Gandhi zeide, dat de Mohamme danen in Pakistan definitief het herwijs moesten leveren van hun goede gezindheid jegens de Hin does en Sikhs De recente ge beurtenissen in Karatsji, waarbij onschuldige Sikhs werden ver moord, stelden Pakistan met in het licht als een werkelijk „lanr: van de Teine" de betekenis van JPakistan". Gandhi doelde op de slachting van Hindoes uit Bannoe, 160 km ten Zuid-Westen van Pesjawar, toen hij zich afvroeg: „Hoe lang kan het volk van India dit no„ dulden en zich beheersen, indien zulke dingen in Pakistan blijven gebeuren?" belang worden, volgens de „Ku rier", geacht stakingen waardoor de spoorbaanvakken Bremen Dusseldorf en Hamburg-B elefeld geblokkeerd worden, want langs deze lijnen moet het voedsel voor bet Ruhrgebied worden aange voerd. Als kernpunt van de sta kingsactie wordt Dortmund ge noemd. De instructies omvatten volgens de „Kurier" ook het dwarsbomen van maatregelen tot uitbreiding van het autovervoer bjj uitvallen van de spoorwegen. Mochten voor de uitvoering var. het sabotageplan niet voldoende betrouwbare communisten gevon den worden, dan moet men hulp zien te verkrijgen van sociaal democratische zijde. De namen van de leden van een uitvoerende raad voor de actie in het Ruhr gebied zijn bekend geworden. Het plan zou rekening houden met een yerbod van de communistische partij in het Westen Er zou een radio- en koeriersdienst georga niseerd zijn voor de verzorging- van het kader met agitatiemate- riaèl. Volgens de correspondent van het A.N.P. wordt de authentici teit van het als „Protocol M" aangeduide plan in Britse kringen niet in twijfel getrokken. Het document moet in de herfst van 1947 zijn opgesteld. Het noemt "de winter de beslissende periode in de geschiedenis der Duitse arbeidersklasse en als doel van de strijd: de voorbereid'ng op de eindstrijd om de bevrijding van het wereldproletariaat. De tekst duidt op het bestaan van een tweede document, het „Plan R", waarin bijzonderheden vóór de actie in het Ruhrgebied vervat zouden zijn. De inhoud van „Plan R" is evenwel nog niet bekend. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische partij in Duitsland, heeft de politiek der communisten in Duitsland aange vallen en het door de communis ten georganiseerde Duitse volks congres, dat 17 Januari te Bre men geopend wordt, een ontken ning van ware democratie ge noemd. Hij verklaarde, dat de sociaal democratische partij in Duitsland haar steun niet kan geven aan een tussen Oost en West verdeeld Duitsland, en sprak de hoon uit, dat een volgende conferentie van Ministers van. Buitenlandse Za ken, door Duitse vertegenwoordi ger? bijgewoond, een oplossing zou vinden. UIT DE VOLKSVERTEGENWO ORDIGING. Nadat de Minister-President, Dr. Beel gistermiddag in de Tweede Kamer de aanvullende verklaring had afgelegd (zie pag 1) merkt de heer Schouten (A.-R.) op, dat men tot het in zicht is gekomen, dat de plaats van de Republiek een gans andere is dan aanvankelijk werd gedacht; dat verheugt hem en geeft tevens het bewijs, dat de oppositie het. juiste standpunt heeft ingeno men. Ook op andere punten heeft zij z.i. gelijk gehad. Spr. sluit zich aan bij de hulde aan de militairen in Indië ge bracht. Toch had hij gaarne ge zien, dat iets naders over deze zaak zou zijn gezegd. De situa tie, waarin de militairen verke ren, is van die aard dat het uiterste gedaan maet worden om tot verbetering te komen. Vervolgens gaat hij nader in op de voorziening van het over heidsapparaat in Indië met per soneel. Hij wijst erop, dat er corruptie voorkomt. Vervolgens belicht hij de positie der Indische Nederlanders, aar, wie gezegd wordt: Los u maai op in de Indische maatschappij Z.i. moet het uiterste gedaan worden om de consequenties, daaraan verbonden, te ver,miiden. Daarna bespreekt de beer Schouten de financieel-economi- sche toestand. Bij de onlangs van kracht ge worden „huurprijsuitvoeringsbe schikking 1948" is aan de ver huurders het recht verleend bij gevallen van samenwoning de hu ren te verhogen. Voor woningwet woningen ligt deze bevoegdheid bij 'het gemeentebestuur, dat de woningen in exploitatie heeft, ter wijl zij voor woningen, in exploita tie bij een woningcorporatie, be rust bij het bestuur dezer corpo ratie, zo déeit de afd. Voorlichting van het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting mede. De verkregen hogere huurop brengst moet geheel ten goede komen aan het fonds, waaruit de kosten voor het onderhoud dezer woningen worden bestreden. De Minister-President heeft feitelijke gegevens verstrekt over deze toestand en die zijn nodig om een "behoorlijk inzicht te heb ben. In de laatste maanden kan ge sproken worden van vooruitgang aan de Oostkust van Sumatra, maar met betrekking tot belang rijke delen van Java is er sprake van achteruitgang. Er worden nog steeds planters vermoord. De onveiligheid Is zeer toegenomen. Waarom kan dit niet worden meegedeeld door de Regering? De deviezenpositie is zeer pre cair, maar waarom wordt er geen overzicht van gegeven Het collegiaal orgaan bespre kend zegt de heer Schouten, dat de ervaring met de Commissie- Generaal staatsrechtelijk gezien, onaangenaam is geweest. De bevoegdheden va.n het col legiaal orgaan nagaande zegt spr. van oordeel te zijn, dat daar bij een ontoelaatbare vermenging van opperbestuur en algemeen bestuur plaats heeft Vervolgens gaat spr. in op de Nederlands-Indonesische Unie. Ben nauwkeurige formulering van wat de Regering onder de Unie verstaat is naar 's heren Schouten oordeel noodzakelijk. Ten aanzien van de Republiek zegt spr., dat haar „ja" niet „ja" en haar „nëen" niet „neen" is Door haar toelating wordt het gif in het lichaam der verenigde sta ten van Indonesië toegelaten. Het ware voor de volkeren van Indië van belang geweest als men ge zegd had: Met deze Republiek kunnen wij geen overleg plegen. De Veiligheidsraad kan z.i. ook geen waarborg bieden als de Republiek haar troepen niet k?n ontwapenen. De heer Romme (K.VP.) spreekt zijn voldoening uit over een aantal punten in de Rege ringsverklaring. Zo omtrent het geen de Regering zegt o/er de troepen, die hij andermaal huide brengt. Gaarne wil spr. 'nadere mede delingen ontvangen over de zor gen, die de Ministers met de mi litairen hebben besproken. Spr. verheugt zich over het be sluit tot het cease fire" al is hij gereserveerd in zijn verwachtin gen omtrent de uitvoering et- van. In dit verhand maakt hij melding Door ELLERY QUEEN. (Nadruk verboden) n Ze waren weer een van die on telbare bochten gepasseerd en stonden nu op 'n hoger gedeelb. van de weg. Ellery zette de wagen stil van pure verbazing. Een paar honderd meter lager lag de Toma- howk-vallei, als een purperen meer Een weg slingerde er zich diep beneden doorheen als n grij ze worm. Nergens was een licht te zien, nergens tekenen van men sen of huizen te bespeuren. De lucht was nu al veel donkerder en het laatste schijfie van de zon dook achter de rand van de val lei Drie meter was de weg breed, dan kwam er een steile diepte en dan een helling be groeid met struiken, die afdaalde naar de bodem van de vallei. Ellery keerde zich om en keek omhoog. Boven hem doemden de Arrowbergen op als een smarag den tapijt, één massa van pijnbo men, eiken hakhout en verward struikgewas. Het was net of dat dichte bladerdak mijlenhoog boven hen uitstak. Hij startte de wagen weer. „Het is bijna de kwelling waard ge weest", zei hij glimlachend. „Ik voel me al weer veel beter. Allez, inspecteur! Zeg eens wat! Dat is toch je ware, niet? de onge repte natuur!" „Ze is mij maar té ongerept!" Nu viel de avond plotseling snel in en Ellery knipte zijn lichten aan. Ze hobbelden zwijgend ver der, keken allebei recht vooruit, Ellery dromerig en de oude heer wrevelig In de lichtschichten, die de weg vóór hen bestraalden, begon nu een eigenaardig soort nevel te deinen, die dikker werd en rond- kringelde, dwarrelde als een trage mist. „We moesten er nou zowat zijn, dunkt me", gromde de inspecteur, terwijl hij in de duisternis tuurde. ,,De weg loopt nu naar beneden, niet? Of verheeld ik me dat maar?" „Ja, we zitten al een tijdje op een helling," mompelde Ellery. ,,'t Begint warmee te worden ook. Hoever was 't ook weer naar Osquewa volgens die boeren pummel die vent van die ga rage in Tuckesas?" „Vijftig mijl. Tuckesas! Osque wa! Dat land hier, daar krijg je genoeg van." „U hebt geen gevoel voor ro mantiek," grinnikte Ellery. „Merkt u dan niet hoe mooi de oude Indiaanse etymologie is?" „Him", zei de inspecteur op een eigenaardige toon en staarde dan weer vooruit. „Denk u eens in, beschilderde roodhuiden zwierven daar door die heuvels aan de andere kant van de vallei en hier in de bergen lboven onze hoofden. Roodhuiden met moccassins en gelooid ren dierleer, met vlechten en kalkoe nenveren. De rook van hun sein vuur... „Hrnm," zei de inspecteur weer, terwijl hij plotseling helemaal rechtop ging zitten, ,,'t Lijkt wel of ze er die nog 0P na houden." „Watte?" ZWARE JONGEN GEPAKT. Woensdagavond tegen half negen werd het politieposthuis aan de Stadionweg te Amsterdam ge waarschuwd, dat een man door een raam vaneen perceel aan de Botticellistraat was binnengedron gen. De enige aanwezige agent ginv er op af en volgde dezelfde weg, die de indringer had geno men. Binnengekomen, hoorde hij de voordeur dichtslaan, zodat de vogel blijkbaar gevlogen was. De man werd echter even later door twee rechercheurs in burger aan gehouden en naar het bureau Overtoom overgebracht. Het bleek een oude bekende van de politie te zijn, de 18-jarige J. K„ die bij twee vorige „kraken" respectie velijk een stuk van zijn jasje en het restant daarvan had moeten achterlaten. In totaal konden vijf inbraken in Amsterdam-Zuid tot klaarheid worden gebracht. Bij nader onderzoek konden bij eer heler in „de Pijp" een grote partij zilver, sieraden en een fiets in beslag worden genomen, die van deze inbraken afkomstig wa ren. Ook de heler is gearresteerd en ingesloten. HOOG WATER BIJ MEPPEL. Ook in de omgeving van Meppel heeft men thans weer met hoog water te kampen. Vooral de laat ste dagen is de was aanzienlijk toegenomen en in de nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond er een kritiek ogenblik. Toen ten slotte een dijk van de gekanali seerde voldam ten Noorden van Meppel bezweek en het water de polder bij Ruinerwolde binnen stroomde, kwam er voor de stad Meppel enige verlichting. Niette min stonden Dinsdagavond ver schillende straten in de stad blank en moesten op enkele punten hui zen ontruimd worden. Ook enige wegen verzakten. In de omgeving was het niet veel beter. Dinsdag middag werd de verkeersweg van Meppel naar Zw.artsluis voor alle verkeer ""esloten, terwijl de weg over Hesselingen grote verzakkin gen vertoonde. De polder Hamin- gen liep onder water, terwijl de buurtschappen Hamingen en Olde Staphorst volkomen geïsoleerd werden. Rondom Meppel staan thans honderden heaÉaren land onder water. HET VERPLEEGSTERS UNIFORM MISBRUIKT. Wegens oplichting heeft giste renmorgen voor de Rotterdamse rechtbank terechtgestaan de 33- jarige Trijntje in den B.. die in van een A.N.P-ibericht volgens hetwelk de MaShoemi uit de Re publikeinse Regering is getreden. Intussen hoopt hij, dat de aan vaarding van het cease fire" de definitieve afsluiting zal zijn van een periode van destructie van Republikeinse zijde. De heer Romme betoogt, dat het met de Unie gaat als met de federatie: deze zal ook.op 'n goed spoor gezet moeten worden. Om de unie op het goede spoor te zetten Is ook de procedure van betekenis; daarop gaat de heer Roonme eveneens nader in. De Regering heeft medegedeeld, dat zij het collegiaal orgaan bij Kon. Besluit wil instellen en daarna de heren Nelher en Van Vredenbtn oh zal voordragen als leden van dat opgaan. Een wettelijke grondslag lijkt hem beter. Wat heeft de Regering verder bewogen een hoofd van een belangrijk depar tement als de heer Neher daaraan te onttrekken, vraagt de heer Romme. Vertrouwen wil hij aan ■beide heren zeker niet ontzeggen. In sprekers kring heeft men zich verwonderd over de samenstel ling van het collegiaal orgaan in zijn geheel. Te ruim zes uur werd de ver gadering geschorst tot 's avonds half negen. „Rook, jongen, rook! Zie je niet?" De inspecteur ging rechtop .staan en wees naar voren. „Daar!" riep hij. „Recht vooruit!" „Onzin," zei Ellery scnerp. „Wat mqpt hier nou in Godsnaam roken! Misschien een soort avond nevel. Die bergen halen soms eigenaardige stréken uit." „Dit is wel 'n vervloekt gemene streek," zei de inspecteur grim mig. De stoffige sjaal zakte naar be neden, maar hij sloeg er geen acht op. Zijn scherpe oogjes za gen er nu niet vermoeid of ver veeld meer uit. Hij keerde zich om en keek een.tijdlang ingespan nen de weg achter zich af. Ellery fronste even zijn voorhoofd, ter wijl hij in zijn autospiegel keek en staarde dan weer recht voor zich uit. De weg helde nu sterk naar de vallei en bij elke meter, die ze naar beneden gingen, werd die eigenaardige nevel dikker. „Wat is er, vader? vroeg hij kleintjes. Zijn neusvleugels sno ven onrustig. Er hing een vreemd, zwak. onaangenaam geur tje in de lucht. „Ik- denk," zei de inspecteur, terwijl hij weer op zijn plaats zakte, „ik denk El, dat je beter Juni 1947 van een aantal dokter* recepten voor morphine-ampuHen heeft weten te verkrijgen, onder voorgeving dat haar moeder lijden de was aan galstenen en zij' met morphine-inspuitingen haar pijnen wilde verzachten. De vrouw gaf voor, dat haar huisdokter uitste- dig was en zij gerechtigd was morphine-inspuitingen toe te die nen. Het verpleegstersuniform, waarin zij was gekleed, wekte vertrouwen. De dokters liepen er in. Ook apothekers gaven haar morphine. Zij beloofde de recep ten later te zullen brengen. Toen het adres van de moeder gefin geerd bleek te zijn, volgde aan gifte bij de politie. De vrouw be zat geen diploma's, maar werkte wel in de ziekenverpleging. Zij stal een verpleegstersinsigne en in een sanatorium te Zeist een com plete verpleegstersgarderobe. De vrouw gaf de feiten toe. De mor phine was voor haar persoonlijk gebruik. Zjj was, volgens de President, een vaste klant bij de rechtbank en had reeds een groot aantal ver oordelingen op haar register. De Officier eiste 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis en daarna Jfc-r be schikbaarstelling van de rtege- ring. Uitspraak op 29 Januari. De „London Gaizette" publiceert 'n rapport van Generaal Auchin leck, de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, tot Augus tus 1942 over een mogelijke Duitse bedreiging van zijn flank in Per- zië en Turkije. Toen de Duitsers steeds verder opdrongen naar de Kaukasun moest Auchinleck rekening nou- den met de mogelijkheid, dat zij zouden doorbreken naar Perzië, waardoor de Brise olievoorziening in gevaar zou worden gebracht. In Mei 1942 wees Auchinleck de stafchefs erop, dat het hem onmogelijk was voorbereidingen te treffen voor een ontmoeting met de vijand in Noord-Perzië, tenzij hij de gelegenheid had het terrein te verkennen. De Sovjet- Unie, die het beheer over dit ge bied had, wilde echter deze gele genheid niet verschaffen, aldus Auchinleck. Ook over zijn plan nen betreffende de verdediging van de Kaukasus wilde de Sovjet- Russdscbe generale staf geen me dedelingen doen. Auchinleck gaf daarop bevel verkenningsmissies naar Noord- Perzië te zenden, die goede be trekkingen met de Sovjet-Russen aanknoopten en weinig wrijving bij hun werk ontmoetten. Wegens de zeer delicate posi tie, die Turkije te midden van het oorlogsgebeuren innam, heeft men dit land in het geheim grote voorraden oorlogsmateriaal doen toekomen en zijn havens, wegen en spoorlijnen verbeterd. Men heeft ten slotte Perzië en Irak aan het opperbevel van Auchinleck onttrokken, zodat deze zich geheel aan een offen sief in Noord-Afrika kon wijden, zonder zich onmiddellijke zorgen 9>ver zijn Noordelijke flank te moeten maken. Auchinleck kon dit echter niet als een oplossing voor de problemen van het Mid den-Oosten beschouwen Lord Pakenman heeft ver klaard, dat de Engelsen niet van plan zijn Berlijn te verlaten. De Britse regering werkt aan de een heid van Duitsland, zo zeide hij. Als iemand wat anders zegt, heb ben Wij het recht te antwoorden: „U bent of slecht ingelicht of u verdraait de feiten. U bent gek of vals". deed met zo hard mogelijk te rijden." „Zou 't begon Ellery zwak jes, en slikte iets door, dat hem dwars scheen te zitten. ,,'t Lijkt er verdraaid veel op." „Bosbrand?" „Ja zeker, bosbrand. Ruik je 't nu?" Ellery's rechtervoet drukte op het gaspedaal. De Duesenberg sprong vooruit. De inspecteur, die nu niet meer mopperde, schakelde opzij van de wagen een krachtige schijnwerper in, die de bergwand in een zee van licht zette. Ellery klemde zijn kaken op el kaar en geen van beiden zei een woord. Ondanks de hoogte, waarop ze zich bevonden en de koele avondlucht tussen de ber gen, hing er toch een vreemde hitte. De warrelende mist, waar de Duesenberg doorheen schoot, was nu geelachtig en zo dik als katoen. Het was rook, de rook van droog hout en stoffige bla ren, die verbrandden. D'e bijten de stofjes drongen plotseling hun neusgaten binnen, verbrandden hun longen, deden hen hoesten en dreven tranen van pijn in. hun ogen. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2