4 J i v 1 Staatsbedrijf der P. T. T. De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS i Vdi wi wi sr i m c Weer een geval van cholera in Egypte |0e strijd in Griekenland TANK-AVONTUUR Tooit U niet Engeisman eist 50.000 voor het uitvinden van distributiesystee n ONTPLOFFING BIJ BKOCAPHAKM TE MEPPEL. JONGENSBENDE OEFENT TERREUR UIT. Eerste „care-ship" in Rotterdam verwacht is f A 1 ,ai ini iuk an ba Si it lie f er- dc Ti I ui io<, >U m er' 1. U*t tic* VclksiiieriegcnuiocrJSgtnga Aian het verslag der Tweede Kaarier nopens het wetsontwerp „Vaststelling van de begroting der posterijen, telegrafie en tele fonie voor het dienstjaar 1948", is het volgende ontleend: In het voorlopige verslag werd er op aangedrongen weer een öweéde postbestelling op Zater dag in te voeren. De Minister heeft deze vraag alleen beant woord door mede te delen, dat feel in die plaatsen, waar reeds een tweede postbestelling bestaat, beswaar ontmoet deze op een later tijdstip te doen eindigen. De aandrang was echter alge meen gesteld en gemotiveerd met de wei zeer vertraagde ontvangst van de post, wanneer er op Za terdag slechts één bestelling is. De begrotingscommissie zou dit pont gaarne alsnog beantwoord oen, waarbij de Minister dan ook de aandacht zou kiunnen besteden aar. de vraag, of het mogelijk is od Zaterdagmiddag gelegenheid te geven tot het afhalen van post. Voorts vestigt de begrotings commissie er de aandacht op, dat (oa dé vaststelling van het voor lopige verslag in de Kamer een debat heeft plaats gehad over de afdeling kabinet van hoofdstuk VI der Rijksbegroting voor 1948, waarbij de Minister van .Onder was, Kunsten en Wetenschappen, sprekende over het radiobeleid en wel in het bijzonder over cle verdeling van de opbrengst der Jfwieterhijdrage, o.a. gezegd heeft: ln het ziekenhuis Kas el Kim, een dependence van de medische faculteit van de universiteit te Cairo, is een geval van cholera geconstateerd. Men heeft zeer «trenge isolatiemaatregelen ge troffen Dit is het tweede geval, dat in de loop van de laatste da gen onder het personeel van het «iekenhuig is geconstateerd. Griekse Spitfires zijn in actie gekomen tegen guerilla-troepen die aan de Golf van Corinthe tot de aanval zijn overgegaan. Vol gens Griekse militaire kringen worden versterkingen uit Misso- ïonghi naar Arhova gezonden, dat gisterenmorgen door 700 guerillastrijders werd omsingeld. Andere versterkingen uit Patras hebben zich in de strijd gemengd, die wordt uitgevochten op de met sneeuw bedekte hoogten van Pèn- dakorfi. vanwaar men de stad lepanto kan overzien. De aanval op Arahova wordt beschouwd als deel uitmakend van het plan der guerillastrijders om het Griekse leger over geheel Griekenland te verspreiden, ten einde Generaal Markos. in de ge legenheid te stellen zijn hoofd macht na de nederlaag bij Konit- te hergroeperen. Twee Dondense gebroeders, nog van de leeftijd waarin Indianen- avonturen -gen hoofdrol spelen in de fantasie, waren zoek. Ouders en familieleden, buren en politie speurden vergeefs de omtrek af. De jongens Ibleven zoek, drie dagen en twee nachten lang, tot dat een oom toevalligerwijze de vermisten ontdektein een oude watertank op een gebombar deerde plek in de nabijheid van het ouderlijk huis. De jongens waren springlevend. De tank hadden zij reeds sinds lang in ge bruik genomen als „hoofdkwar tier" voor hun Indianen-spelen. Be hadden er een oude mat in ge legd, zich voorzien van een par tijtje fruit, en aldus toegerust 'n poging ondernomen, tot het vesti gen van een soort „uithoudings record". IDoor ELDERY QUEEN. (Nadruk verboden) HOOFDSTUK I. Brand op de Arrow-berg. De weg zag eruit als een koek van steenpuin, gebakken in een reusachtige oven, uitgerold als een slang, en tenslotte uitgeplet. De korst, geroosterd door de zon, was gerezen alsof er gist in zat; ze barstte over een lengte van 50 meter open als een bruingebakken brood en kromp dan weer in el kaar, om gaten te vormen, waar- dopr de autobanden wel moesten vernield worden. En om de zaak opwindender te maken voor de ongelukkige automobilist, die op „Ten aanzien van het aandeel der P.T.T. in deze belangrijke aangelegenheid moet ik er op wijzen, dat het bedrag niet door mij wordt vastgesteld. Ik moge dan ook de geachte afgevaardig den, die hierover het woord heb ben gevoerd, verwijzen naar mijn ambtgenoot v&n Wederopbouw en Volkshuisvesting, die te zijner tijd gaarne opening van zaken omtrent deze kwestie zal doen". De begrotingscommissie zou de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gaarne hierbij in de gelegenheid willen stellen de bij het genoemde debat gemaakte opmerkingen van de zijde der Kamer te beantwoorden. scheidene broedkolonies vrijwel werden uitgeroeid. Met alle aandrang verzoeken wij dan ook de Nederlandse vrou wen zich in de letterlijke zin van het woord niet te tooien met an dermans veren en zich er dus van te onthouden dergelijke hoeden te kopen. In tegenstelling met vroeger vormt thans niet alleen het ver kopen, maar ook het kopen en het dragen van dergelijke hoeden een overtreding van de vogelwet, voor zover in Europa in het wild levende vogels voor de hoeden- tooi gebruikt worden. Verschil lende malen werd wegens een der gelijke wetsovertreding reeds pro cesverbaal opgemaakt. mei andermans weren Het hoofdbestuur der Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels te Amsterdam schrijft: „Nog steeds worden in mode magazijnen en -winkels dameshoe den te koop aangeboden, opge maakt met geprepareerde vogels of vogeldelen, voornamelijk kop pen en vleugels. In sommige ge vallen zijn er zelfs 10 of meer vogelvleugeltjes gebruikt als tooi voor één enkele hoed. Het ligt voor de hand, dat de verenmode de dood van honderd duizenden vogels in en buiten Europa tengevolge heeft en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de verenmode even noodlottige ge volgen zal hebben voor de vogel stand als in de jaren 1907 tot 1909, toen ook in ons land ver- Een Engelsman genaamd Bis hop, beweert reeds 19 jaar gele den het Britse voedseldistributie systeem uitgevonden te hebben. Hij heeft zijn taak voor de' „Ko ninklijke commissie voor beloning aan uitvinders" gebracht. In 1940 zou hij het systeem aan het Mi nisterie voor Voedselvoorziening bekend gemaakt hebben. Dit had echter geantwoord, dat zijn stel sel niet voldeed. Het in 1941 in gevoerde stelsel kwam echter op de voornaamste punten met het zrne overeen. Dit werd toegege ven door Professor Robbins, het vroegere hoofd van de economi sche sectie van het bureau van het Oorlogskabinet. Bishop maakt aanspraak op 50.000 gulden belo ning. De woordvoerder, die voor de Kroon opkwam verzekerde, dat het ingevoerde stelsel geen ver band hield met de ingezonden brief en dat deze beoordeelt! was in het licht van het stelsel in '40. Maandagmiddag verrichtten ar beiders van de pharmaceutische fabriek Brocades Stheeman en Pharmosia te Meppel bezigheden in een afdeling van de fabriek, waar licht brandbare stoffen wa ren opgeslagen. Plotseling stoot te een der arbeiders een flesje met aether tegen een werkbank stuk. Tengevolge hiervan ontstond een kleine ontploffing terwijl de aether direct vlamvatte. Ook de kleren van twee arbei ders, W. DrieSsen en J. Boland geraakten in brand, doch 'enkele andere arbeiders, die te hulp snelden wisten de vlammen wel dra met zand te doven. Beide slachtoffers werden naar het Dia- conessenhuis te Meppel overge bracht, waar B. na verbonden te zijn huiswaarts kon lieren. Het fabriekspersoncel wist met eigen blusimateriaal het vuur meester te worden. VIER VEESMOKKELAARS GESTRAFT. Vier veesmokkelaars, stonden Maandag te Breda terecht voor de bijzondere politierechter. Het waren H. van A„ zijn broer J. van A. en C M. allen uit Hulst en K. S. uit Belgisch Clinge. Zij vorm den de leden van een complotje, dat bij Ossendrecht werd opge rold en zich aan verscheidene veesmokkelarijtjeg hadden schul dig gemaakt. H. van A. en K. S. waren met één koe vooruitgegaan, en J. van A. en C. M. waren met enige beesten gevolgd. De die ren, jong nog. hadden 1800 ge kost en M. van A„ had er voor gezorgd dat zij over de grens kwamen. Hij had alles georgani seerd en nam alle schuld op zich. Het smokkelen gebeurde voor e^n zekere M. uit Antwerpen. Twee jaar met aftrek eiste de officier tegen M. van A en 1V2 die onzalige weg verzeild raakte, draaide en kronkelde en daalde en wendde en zwenkte hij cp allerlei manieren. Bovendien stegen er wolken stof uit op en elk stofje leek een sprinkhaan, die er een wreedaardig genoegen in schepte, te bijten in het stukje mensen vlees, waar hij toevallig op neer streek. De heer Ellery Queen, absoluut onherkenbaar door een stofbril, die vol spatten zat en door een linnen vliegkap over zijn oren ge trokken, en met de zandkorrels van drie verschillende provincies in de plooien van zijn linnen stof jas, kromde zich over het stuur van de hotsende Duesenberg, wor stelde er mee met een wanhopige vastbeslotenheid. Bij elke bocht van de zogenaamde weg van Tuckesas, die 40 mijl terug offi cieel begon, had hij een kracht term gebruikt en nu was zijn woordenrijkdom zowat uitgeput. ,,'t Is je eigen stomme schuld", zei zijn vader kregel. „En je dacht nog wel, dat het in de bergen fris zou zijn! Ik heb een gevoel of iemand me met schuurpapier ge masseerd heeft." jaar gevangenisstraf tegen, elk der drie overige verdachten. Voordat Mr. Hamer uitspraak deed, kregen de verdachten het laatste woord. Zij vroegen om clementie en beloofden nooit meer te smokkelen. Daarop werd M. van A. veroordeeld tot één jaar en zes maanden, J. van A. tot één jaar en drie maanden, C. M. tot één jaar en K. S. tot tien maan den gevangenisstraf, allen met aftrek. WAARSCHUWING. Door de commissaris van poli tie te 's-Hertogenbosch wordt de aandacht gevestigd op diverse personen uit 's-Hertogenbosch, die in sigaren reizen en zich schuldig maken aan oplichting of verkoopsbedrog. Gewoonlijk gaan zij als volgt te werk: Zij komen bij cliënten en tonen daar sigaren- monsters vervaardigd van over- zeesehe tabakken. Op deze mon sters worden bestellingen geno men. Als de bestelling geleverd wordt, blijkt dat de sigaren van slechte inlandse tabak zijn. Ook vervoegt men zich bij de buren van een sigarenwinkelier en vraagt men hen de sigaren, die door de winkelier besteld zouden zijn in ontvangst te nemen en te betalen. Vaak is er dan in 't geheel geen bestelling gedaan en de sigaren zijn van inferieure kwaliteit. De commissaris ontraadt ten sterk ste met deze lieden in relatie te treden of handelstransacties af te sluiten. BOMAANSLAGEN LEIDDEN TOT ONTDEKKING. De onlangs te Breda opgeloste bomaanslagen, waarvoor de twee broers M. uit Raamsdonkveer zijn gearresteerd', blijken thans nog een nasleep te hebben. De politie heeft n.l. na een intensief onder zoek ontdekt, dat de broers zich ook schuldig gemaakt hebben aan verschillende grote diefstallen en De inspecteur, die als een Ara bier tot aan de ogen in een grijs- zijden sjaal gewikkeld was tegen het stof, deed p.1 net zo bokkig als de weg en zijn humeur barstte óók elke 50 meter loc. Hij keerde zich mopperend om naast Ellery en keek nijdig over de berg ba gage, die achter vastgebonden zat, naar het bultige wegdek, dat ze achter zich gelaten hadden. Daar op zakte hij weer op zijn plaats. ,,Ik zei toch, dat je de dalweg moest houden, niet?" Hij wees met zijn wijsvinger ergens naar een punt van do stoffige, stui vende weg. „El", zei ik, „geloof me nou, je weet bij die vervloekte bergen nooit hoe belabberd de weg zal zijn, die je tegenkomt. Maar nee; iii deed natuurlijk je eigen zin, jij wilde met alle geweld een ontdek kingsreis maken, en nog wel tegen de avond. Je lijkt wel op -op een stuk Columbus!" De inspec teur hield op en bromde weer iets over de avond, die snel viel. „Dwars. Net als je moeder-zali ger," voegde hij er snel bij, want eigenlijk was h" toch een piëteit vol oud heertje. „Nou, ik hoop inbraken in de omgeving. De argwaan werd gewekt, toen de politie bij een huiszoeking bij dc; Oosterboutenaar B„ die de pro jectielen, waarmede de bomaan slagen te Breda zijn gepleegd, leverde, enige artikelen vond, die afkomstig bleken te zijn vau diefstal en inbraak. B. werd stevig aan de tand gevoeld en hij bekende toen dat deze artikelen van de beide broers afkomstig waren. Zo hebben zij de hand gehad in een grote textieldiefstal, gepleegd te Oosterhout, waarbij voor 3000 gestolen werd Daai - naast hadden zij nog 3 inbraken op hun geweten waarbij behalve de beide broers ook B. en zekere K. uit Geertruidenberg hadden medegeholpen. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Regelmatig betrappen ambte naren van de Centrale Controle dienst mensen, die zonder vergun ning- runderen of ander vee ver voeren of slachten. In Putten trof men in een rookhok (plaats, waar men vlees te roken hangt) 260 kg paardenvlees en 37 kg rundvlees aan. Bovendien vond men in een naburig bos 17 kuilen, waarin slachtafvallen waren begraven. In Nijmegen legde men beslag op 50 kg vlees, afkomstig van een gestolen koe. Men vond het vlees in verpakte porties in een kist en een zak. Drie van de vier ver dachten, in deize zaak betrokken, werden in hechtenis gesteld. 60 kg varkensvlees en enige geweren werden te Rosmalen in beslag ge nomen. In Geleen in Zuid-Lim burg werd een reeds lang verdacht persoon betrapt bij het slachten van twee koeien. Ambtenaren van de C.C.D. konden beslag leg gen op 280 kg vlees en vet, een huid en een schietmasker. De verdachten meenden alles goed te hebben verstopt achter een gehei me deur van een slaapkamer. Twee verdachten werden in verze kering gesteld. Bij de grenscon trole werden in Tilburg 5 drach tige koeien in beslag genomen, die zonder vergunning naar België vervoerd zouden warden. In Ves- sem hielden ambtenaren van de C.C.D. een vrachtwagen aan, die bij nader onderzoek 4 koeien frau duleus bleek te vervoeren. De ver voerder werd in hechtenis geno men. De eigenaar was voort vluchtig. Het kwam vast te staan, dat deze laatste reeds eer der 4 koeien naar België had ver voerd. 70-JARIGE GRIJSAARD OVERMEESTERDE BERUCHT INBREKER. Geruime tijd reeds zocht de po litie van Amsterdam en omgeving naar een inbreker van flink pos tuur, die in de Jordaan bekend stond onder de naam „Gerrit de stotteraar". Deze man verdacht men ervan enkele tientallen insluipingen te nebben gepleegd. Bovendien had hij nog een jaar gevangenisstraf tegoed. Alle pogingen de man te arresteren bleven tot nu toe vruchteloos! Maandag echter slaagde een 70-jarige Amsterdam se grijsaard uit de Limburg Sti- rumstraat er in „Gerrit de stotte raar" eigenhandig te overmeeste ren en uit te leveren aan de po litie. Eem buurman waarschuwde des avonds de oude man, dat zich in de woning van zijn broer, enkele huizen verder, vermoedelijk een vreemdeling bevond. De oude man trok op onderzoek uit en ontmoet te in het duistere trapportaal van de woning een grote man. Deze trachtte hem opzij te duwen, maar de grijsaard voor geen kleintje vervaard versperde hem de doorgang en wist zelfs de indrin ger te bewegen de trap weer op en de kamer binnen te gaan. Daar was de inhoud van -de buf- fetla en de linnenkast over de vloer gestrooid en lagen enkele costuum.s gereed om meegenomen te worden. Kennelijk was de in breker gestoord in zijn werkzaam heden door 't geluid van de open gaande voordeur. dat je tevreden bent." Ellery zuchtte en keek even op van het zig-zaggend wegdek vóór hem, naar de lucht er boven. De hemelkoepel was zacht purper ge kleurd. Het was een gezicht om in ieder mens iets van een dichter wakker te floepen, vond hij, be halve in een vermoeide, hongerige, transpirerende man, met een kla gende oude heer naast zich, die niet alleen niets deed dan mop peren, maar bovendien nog mop perde met een logica, waar niets 'op te zeggen viel. De weg, die beneden langs de voet der heuvels door het dal liep, zag er werkelijk prachtig uit; je kreeg zo'n koele frisse indruk, dacht hij spijtig, als vkn een rij groene bomen. De Duesenberg hobbelde ver der door de schemer, die al die per werd. ,,En niet alleen dat", ging in specteur Queen verder, terwijl hij een nijdige blik wierp op de weg voor hem, door een spleetje in zijn stoffige sjaal, „maar is me dat nou een weg om vacantie op te houden? Beroerdigheid, niks als beroerigheidEn, ik wordt er zo De oude man maakte vervolgen,» kordaat aanstalten de stotteraar gevangen te nemen. Gerrit, die tot zijn verbazing bemerkte, dat de grijsaard hem niet goedsetofes wenste te laten vertrekken, trachtte ten tweede male z; n heengaan te forceren. Daarbij greep de oude man hem bij de keel kneep deze toe en wierp hem op de divan. Intussen riep hij luid keels om politie en daar het raam openstond sloegen de buren alarm, waarschuwden de politie en be trokken de wacht bij de voordeur Enkele ogenblikken later werd de stotterende inbreker door agenten ingerekend. Een groep opgeschoten jongens oefent de laatste tijd op de linker- Maasoever een ware terreur uit door speciaal op Zaterdag- en Zondagavond, onder het uitroepen van de strijdkreet „Baetio" voor bijgangers zonder meer aan te grijpen en hen te mishandelen. Naar aanleiding van de mus- handeling van een 19-jarige elek tricien heeft de politie een onder zoek ingesteld, dat leidde tot de arrestatie van de 16-jarige leer ling-monteur K. A. G„ die na een streng verhoor de namen va» zes van zijn vriendjes opbiechtte Ook deze jongens werden door de politie gearresteerd en in het Huis van Bewaring aan de Noord singel opgesloten. De leeftijden van de jongens variëren van 16 tot 18 jaar. Het zijn bijna allen fabrieksarbeiders. Het slacht offer moest een week te bed blij ven om de gevolgen van de mis handeling te boven te .komen. DOOR TREIN OVERREDÏBN. Dinsdagavond werd de 52-jwige heer H. de Hoop, directeur van gemeentewerken en commandant van de brandweer te Waalwijk op de onbewaakte overweg in de Putstraat aldaar door een uit 's-Hertogenbosch komende trein overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Hrj laat een vrouw en zeven kinderen achter. OPVOEDINGSGESTICHT TH LICHTENVOORDE IN BRAND. Gisteravond brak brand uit in het opvoedingsgesticht te Harre- veld, onder Lichtenvoorde, i* de Gelderse Achterhoek. In dit ge sticht worden ongeveer 200 Re- gerings- en Voogdij-pupillen ver pleegd door ongeveer 40 broeders van de Ooijgegratie yan Onze Lie ve Vrouwe van Zeven Smarten te Voorhout. Alle bewoners Ejjn ongedeerd uit het gebouw geko men. BRAND IN BIOSCOOP 1M BRUNSSUM. Tijdens een voorstelling vnor kinderen in de „Astoria" bioscoop te Brunssum brak gistermiddag brand uit in de film-cabine. De zaal was met ongeveer 500 jeug dige toeschouwers gevuld. Bj) het bemerken van de brand stormden enkele kinderen onder het geroep van „brand," naar buiten. De di recteur van het theater wist ech ter erger te voorkomen, zodat de ontruiming ordelijk en zonder on gelukken geschiedde De opera teur bleef op zijn post. Hij kreeg brandwonden in zijn gezicht. Drie machjmes verbrandden. Naai' wij vernemen wordt morgen het eerste schip met steenkool in het kader van de „Care" (Cooperative for American remittances to Europa ine) uit de Verenigde Staten in Rotterdam verwacht. Het vaartuig heeft 1000 ton kolen aan boord, waar van circa 300 ton bestemd zal zijn voor Amsterdam. Er zij aan her innerd, dat deze Amerikaanse ko len Nederland geen deviezen kos ten, aangezien alle kosten, vracht enz. geheel voor rekening komen van de Amerikaanse schenkers, die krachtens de „Care"-actie daarmede hun Europese familie leden en vrienden kunnen verblij den. warm van ziek word ik ervan. Verdraaid El, ik heb er 't land aan 't bederft mijn eetlust „De mijne niet," zei Ellery en hij zuchtte weer. „Ik heb zo'* honger, dat ik direct een biefstuk van Good-Yearbanden zou willen eten, met geroosterde moeren en benzinesaus. Maar waar zijn we eigenlijk ergens?" „In de Tepeebergen. Ergens in de Verenigde Staten. Meer weet ik er ook niet van." „Aardig. Tepeebergen", (tepee wigwam). „Dat klinkt poëtisch, niet? Dat doet me denken aan een reebout boven een houtvuur... Hela, Duessie! Ouwe jongen! Dat was nog eens een prachtig kuil tje, hè." Maar de inspecteur, wiens hoofd bijna afgerukt werd bij de schok, die hrj gekregen had, keek woest. „Kom, kom, papa. Je moet over zoiets niet zo kwaad worden. Daar sta je toch altijd aan bloot als je auto rijdt. Maar u mist de Montreal Scotch hè, met slaap wagens en zo!En kijk daar eens." (Wordt vervolgd.) EOT

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2