Getuigenis van de Amerikaanse Minister van Landbouw Bestrijding der Coloradokever BINNENLANDS NIEUWS Del, ^Diwrf mn J® f$'afa«s?-cgc>e>gl ■PAL r1WWiM-s De ,voorraad^bunkerkolen in de Rotterdamse haven] jj NOORDOOSTPOLDER tN 1947 Uit de Provincie Uitzaai en export naar België van strovlas, oogst 1948 I Dr G. Huysmans verzoekt ontheffing uit zijn ambt MEIKEVERS TE VROEG OP STAP. naardense recherche Poolzeeproeven met duikboot Nieuw hulpmiddel voor het lichten van gezonken vliegtuigen Het gaat om een duurzame vrede. „De Verenigde Staten hebben practisch geen andere keuze dan het program voor het herstel van Europa in de omvang, die door de regering is voorgesteld, uit te voeren", aldus getuigde Clinton Anderson, Minister van Land bouw, Dinsdag voor de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Hiet program zou voor lange tijd zijn nut voor de Ver. Staten af werpen. De Ver. Staten zouden het kunnen verwezenlijken. Het ging hier om de vestiging van een duurzame vrede. De Ver. Staten konden daartoe niet meer bijdra gen dan door het voorgestelde program uit te voeren en de vre delievende landen van Europa in hun strijd oan zich te handhaven de helpende hand te bieden. Anderson gaf cijfers, waaruit bleek dat het lopende program voor de export van tarwe uit de Ver. Staten vorderde en voor 1947 tot 1948 was vastgesteld op 450 millioen bushel. Volgens hem werd aangenomen, dat gedurende de laatste twee jaar van het plan- Marshall de productie in de West-Europese landen zou stijgen en ook de export uit andere lan den dan de Ver. Staten. Hierdoor zou het totaal van de Amerikaan se tarwe-export tot 250 millioen bushel per jaar verlaagd kunnen worden en de boeren in staat ge steld worden hun tarwe-opbrengst eveneens te verlagen in het belang van hun bedrijf. Volgens Anderson zou de export van tarwe in deze hoeveelheden geen al te grote risico's voor de Ver. Staten in houden. Indien de voedselrantsoenering of de prrjsibeheersing in de Ver. Staten zouden moeten worden in gevoerd, zou men dit niet aan het De correspondent van het A. N. P. te Rotterdam deelt mede, dat de voorraad kolen in de Rotter damse haven van zodanige om vang is, dat de schepen zonder bezwaar naar behoefte van brand stof kunnen worden voorzien. Het Rijkskolenbureau geeft nog normaal toewijzingen voor sche pen af. iHet voorschrift om dollars te vragen voor het bunkeren heeft in internationale gcheepvaartkrin- gen wel enige onrust gewekt. Finnen en Noren b.v. die al hun vrachten helbben afgesloten in ponden en trouwens geen dollars bezatten, valt het heel moeilijk de Nederlandse havens nu aan te doen. Buitenlandse rederijen heb ben geklaagd over de moeilijk heden, welke de maatregel hun oplevert en zij denken er over in het vervolg dan maar Engeland aan te doen waar zij de kolen in ponden kunnen betalen, terwijl de kolen daar bovendien .goedkoper zouden zijn dan hier. Zou aan dit voornemen gevolg worden ge geven dan zouden ook havengel den en andere betalingen voor door ons geleverde diensten voor Nederlandse havens verloren gaan. (Van officiële zijde in Den Haag wordt toegegeven, dat men op het ogenblik zeer zuinig moet omspringen met de aanwezige voorraden, zodat bij het bunke ren der schepen erop wordt aan gedrongen geen groter kwantum op te nemen dan strikt noodzake lijk. Van instructies om schepen naar buitenlandse havens te ver wijzen is, aldus deze officiële eijde, echter nog niets bekend. Red. A.N.P.) Door de strenge winter van 1946 op 1947, de vorst zat op sommige plaatsen 80 cm in de grond, is er veel schade toege bracht aan sommige gewassen. Van de 4500 ha wintertarwe bleef er 3200 ha over, van de 1470 ha wintergerst 400, en van de lucerne ging 40 pet. verloren. In April werd aan 109 personen totaal 772 ha grasland, voor de tijd van 3 jaar verpacht. Het toe- stemmings- en uftgifteplan werd door de Minister goedgekeurd. In Emmeloord werden voor 80 woningen de funderingen aanbe steed en gegund en later de bo- verbouw. 38 Combines maaiden een oppervlakte van 2683 ha. In Juli werd begonnen aan de bouw van 100 noodboerderijen. In de herfst werd ongeveer 6000 ha wintertarwe, 500 wintergerst, 580 koolzaad, 200 winterrogge en 15 ha stoppelknolzaad ingezaaid. Voor de polder was in 1947 ook weer grote belangstelling, 481 gezelschappen met 20757 perso nen, waaronder 830 buitenlanders namen een kijkje in het nieuwe lagd. Aan 140 personen weiden in Dec een boerderij verpacht omvattende ongeveer 2900 ha. Op 31 Dc. was totaal ontwaterd 29 C00 ha, waarvan begrepueld 15.432 ha en gedraineerd 13.232 ha,. De gegraaide sloten zijn 1746 km lang met elk ai ar. herstelprogram voor Europa kun nen wijten, aldus Anderson. In de volgende twee jaar b.v. zou de be hoefte van geheel West-Europa, aan vlees geheel gedekt worden door andere landen dan de Ver. Staten. De Ver. Staten zouden misschien in de tweede helft van het program voor wat vlees moe ten zorgen, doch practisch al het vlees, dat door geheel West-Euro pa in welke periodé van het pro gram ook zou moeten worden in gevoerd, zou uit Canada en de landen van het Zuidelijke halfrond betrokken worden. Het plan- Marshall zou de tarweprijzen niet beïnvloeden, aldus Anderson. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het m.s. „Volendam", dat vermoedelijk 26 Januari in het Vaderland zal aankomen, zullen de volgende militairen uit Zeeuws- Vlaanderen uit Indonesië terug keren: Cadzand: M. J. de Lijsser. Hoek: D. J. Hamelink. Hulst: R. A. van Dale. BIERVLIET. Prijsschieting. De prijsschieters brachten het er Zondag 1.1. bij de schieting op de baan van de heer Oubrie niet zo best af. De enige, die succes had, wa« de heer Leon Brakke, hij schoot een zijvogel. O.V.W.-er teruggekeerd. Zaterdag 10 Januari kwam de O.V.W.er Th. Brakke terug uit Ned Oost-Indië-, na een afwezig heid van ruim twee jaar. Herdenkingsmonumenten Door de Afd. Biervliet der Ver. West Zeeuws-Vlaanderen is on der de burgerij alhier een circu laire verspreid, waarin zij wordt uitgenodigd tot het kopen van een certificaat voor het Stichten van het Nationaal Monument op het Damterrein te Amsterdam en enkele nevenmonumenten o.a. te Eede. VLISSINGEN. Engels stoomschip gestrand. Het Engels stoomschip „Accring- ton" is op de Wester-Schelde bij boei nr. 4 op de Suikerplaat ge strand. Veerdienst Vlissingen Breskens gestaakt. Tengevolge van de storm, die gister woedde, is de Provinciale Stoomlbootdienst tussen Vlissingen en Breskens tegen de avond ge staakt moeten worden. Ook de loodsdienst heeft zijn werkzaamheden des middags moe ten stopzetten. Het bedrijfschap voor vlas en hennep deelt ons mede, dat de volgende overeenkomst is afge sloten met betrekking tot de uit zaai en export naaf België van strovlas, oogst 1948: De Belgen wordt het recht verleend in Nederland in 1948 duizend ha vlas te telen en dit ongerepeld naar België uit te voeren. Het algemeen Belgisch vlas- verlbond zal de Belgische vlassers aanwijzen, die voor deze uitzaai in aanmerking komen. Voorts zal door de Belgen 5.000.000 kg gerepeld strovlas van oogst 1948 mogen worden aangekocht, welk kwantum bij een uitzaai van 14.000 ha verhoogd zal worden tot de hoeveelheid welke voor twee jaren in het handelsverdrag is overeengekomen. Indien in totaal meer dan 14.000 ha vlas in 1948 verbouwd zal worden, zal nog een nader vast te stellen hoeveelheid strovlas boven bet in het handelsverdrag overeengeko men kwantum gerepeld mogen worden uitgevoerd. Aangezien het zowel yoor de Nederlandse behoefte aan stro vlas als voor de export noodzake lijk is,' dat zoveel mogelijk vlas wordt uitgeteeld, hoopt het be drijfschap, dat deze overeenkomst mede een stimulans zal zijn voor de telers om in 1948 meer vlas ,te telen dan in de voorafgaande jaren. tf'" Sc i mm Op dat ogenblik kwam een rijtuigje de verlaten straat in rijden. „Dat rijtuigje heeft iets met hem te maken," riep Dokie. De twee speurders slopen in de richting van het oude snorders- Naar hef A.N.P. verneemt, heeft Dr. G. W. M. Huysmans, Minister van Economische Za ken, op medisch advies onthef fing uit zijn ambt verzocht. Dr. Huysmans was van 23 Februari 1945 tot 24 Juni 1945 Minister van Financiën in het kabinet Gerbrandy, als opvolger van Ir. J. van den Broek. In Aug. werd hij opnieuw Minister en wel van Economische Zaken in het kabinet Beel. In. deze functie bezocht Dr. Huysmans o.a. Stock holm,- Leuven, Indonesië, Brussel, Dublin, Bazel en Genève. In September 1947 werd be kend, dat Dr. Huysmans voor het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis moest worden op genomen. Op de dertiende van die maand werd hij geopereerd en 4 October kon hij het ziekenhuis voor verder herstel verlaten Midden November kon hij zijn werk van Minister Mansholt, die hem had vervangen, overnemen. Nadien is Minister Huysmans lijdende aan ischias. VERKEER IN DE LANGSTRAAT GESTREMD. In verband met de storm en de hoge waterstand zijn alle veer diensten in de Langstraat, uitge- zondeird die van Keizersveer, wel ke nog met een losse sleepboot vaart, gestremd. De verbinding met het Land van Heusden en AL tena van de Langstraat uit is slechts mogelijk via de brug van Heusden. bakje dat stapvoets reed. Zij werden ingehaald door een ouder wets gekleed man die van ds zuil was gesprongen en een viool kist in zijn hand droeg. „Die is ook laat bij de weg" zei Molentje verstrooid. „Vlug wat!" riep Dokie. ,Hrj is het! De vioolkist!" „Die vent wil ons met opeet niet ontmoeten!" riep Molentje verontwaardigd, terwijl hij de gang erin zette. „Hij zal niet altijd zijn zin krij gen" gromde Dokie kwaadwillig Maandag 19 Januari a.s. zal op 't Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening te 's Gra- vanhage besprekingen worden ge voerd tussen delegaties van Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Engeland, Ierland, de Engelse en Amerikaanse zóne van Duitsland en Denemarken over het nemen van collectieve maatregelen voor de bestrijding van de Colorado kever. De conferentie wordt ge houden op initiatief van de Engel se regering. Dr. C. J. Briejèr, hoofd van de Plantenziektenlkundige Dienst te Wageningen organiseerde haar. De bespreking zal geopend worden door Ir. C. Staf, Directeur-Gene raal van de Landbouw. De confe rentie heeft de bedoeling bij te dragen tot het streven, om han delsbelemmeringen in verband met plantenziekten te voorkomen door deze ziekten, waar zij zich ook voordoen, met gezamenlijke krachten te bestrijden. De Nederlandse delegatie be staat uit Ir. C. Staf, Dr. C. J. Briejèr, Ir. A. H. Joustra, hoofd van de afdeling Buitenlandse Voorlichting van 't Ministerie van Landbouw, Visserij, en Voedsel voorziening; Ir. A. W. van der Flassche, directeur van de Tuin bouw en de heer B. J. Hermans, phytopatholoog van de Planten- ziektenkundige Dienst. Zoals men zich zal herinneren, werd in October van het vorige jaar te Brussel een internationale conferentie gehouden over de be strijding van de Coloradokever. Zij leidde tot voorlopige bevredi gende resultaten van een interna tionale samenwerking ter bestri ding van de plaag. Te Brussel werden administratieve en tech nische regelingen besproken. B. aangehouden, welke in 't Poli tieblad gesignaleerd stond en reeds maanden gezocht werd voor diefstallen en roofovervallen. De nachtelijke operatie had tot resul taat, dat niet alleen alle in d« Jacobus Verhoef laan gestolen goe deren werden teruggevonden, doch eveneens de in Biaam gestolen goederen en een zeer grote partij Perzische tapijten, fototoestellen, radiotoestellen, handdoeken, thee doeken, lakens, slopen, bontman tels, gouden sieraden en juwelen, afkomstig uit inbraken in Bus- sem, Breda, Bloemendaal en Am sterdam. In het Noord-Limburgse dorpje Velden werden dezer dagen drie Meikevers gevangen Waarschijn lijk zijn de kevers door de' zachte winter in de war geraakt en heb ben zij zich daardoor vroeger op pad begeven dan in hun bedoeling lag. Zij vonden het, na een blik op, de kalender, evenwel niet de moeite terug te keren. Of zij nu op de naam „Januari-kevers" aanspraak maken, is niet bekend. Een Amerikaans vliegtuig stortte neer toen het bij zware storm en regen op het vliegveld van Washington wilde landen. Vijf Inzittenden kwamen om het leven en vier werden gewond. VOORZICHTIG VOOR ELECTR1SCH NET BIJ STORM. Het stormachtige weer der laatste dagen heeft op verschei dene plaatsen schade veroorzaakt aan het elettrische net. Te Liessel (gemeente Deurne) waaiden dezer dagen enige palen van het elec- trische net om. Een landbouwer, die in de vroege ochtend met de melkkar er op was uitgetrokken, bemerkte de op de grond liggende hoogspanningsdraden niet. Het paard raakte de draden en werd op slag gedood. De landbouwer was juist even te voren van de kar gesprongen, zodat zich een persoonlijk ongeluk zich niet voor deed. BEDRIJFSLEIDER VERDUISTERDE ƒ33.000. Bij de Algemene Verbruiks- en Productieverenigpng „Helder" U.A. te Den Helder is aan het licht ge komen. dat de 33-rjarige bedrijfs leider J. W. van de Vijver zich van 1 December 1945 af tot 1 Novem ber 1947 heeft bezig gehouden met knoeierij op grote schaal. Deze man genoot het onbeperkt vertrouwen van het bestuur en maakte daarvan schromelijk mis bruik door vooral in 1947 busgel- den ten eigen bate aan te wenden en deze door gefingeerde beleg stukken te verantwoorden. Hij creëerde de koekfabriek „Copa", waar hij gebak liet vervaardigen, dat in de zwarte handel werd ver kocht en dat een kastekort -zou moeten aanvullen. Melk, glucose, stroop, tientallen balen bloem en twintigduizend eieren werden het vorig jaar zwart gekocht en in het gebak verwerkt. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, dacht van de V. de wijk te nemen naar Indonesië, waar hij een betrekking kon krij gen bij: een import-maatschappij, Te rechter tijd deed 't bestuur vaA de coöperatie, naar aanleiding van het accountantsrapport, aangifte van vermoedelijke verduistering. Bij een diepgaand onderzoek is komen vast te staan, dat v. d. V. 4700 gld. ten eigen bate heeft verduisterd en dat ruim 28000 gld. door grenzeloos wanbeheer en zwarte transacties verloren zijn gegaan. Het totale tekort be draagt dus ongeveer 33000 gld. Van de V. is in bewaring ge steld en voorlopig zijn 14 proces sen-verbaal opgemaakt tegen leveranciers van de grondstoffen en tegen het personeel, dat Van de V. in zijn praktijden assisteer de. Het onderzoek wordt voort gezet. LIMBURGSE GEMEENTE LAAT GRATIS STUDEREN. De midden-Limburgse gemeente Beesel, omvattend de landbouw- plaats van die naam en het meer industriële kerkdorp Reuver, houdt reeds bij voorbaat rekening met de toekomstige veranderin gen, die de overgang van land bouw naar industrie met zich meebrengen. Burg. en Weth. besloten de ge meenteraad voor te stellen ter bevordering van het bezoek aan scholen voor nijverheids-, middel baar technisch- en anjbachtson- derwijs, een crediet beschikbaar te stellen. De bedoeling is, zowel reis- als andere kosten voor studie en opleiding te betalen. Wat M.T.S. en hoger technisch onder wijs betreft, komen alleen begaaf de leerlingen in aanmerking. De bedoeling is, dat hiervan een ge deelte wordt terugbetaald, zodra de leerlingen zelf gaan verdienen Voor bezoek aan ambachtscholen behoeft niets terugbetaald te wor den. De gemeente, die zelf niet tot oprichting van genoemde scholen in staat is, wil op deze wijze voor meer technisch onder legde mensen in de toekomst zor gen. BOEKTE WEDEROM SUCCES. De Naardense recherche heeft in het afgelopen weekend weder om een aantal misdrijven tot klaarheid gebracht. De aanlei ding was een inbraak, welke ge pleegd is in een villa aan de Ja cobus Verhoef laan' te Naarden. De recherche was ter ore geko men, dat in Weesp onder soort- gelijke omstandigheden was inge- broken en men daar een elders gearresteerde jongeman S. in ver hoor had. Toen de Naardense po litie deze man ondervroeg, wist men hem een. bekentenis te ont lokken, hetgeen tot gevolg had, dat men met twee rechercheurs uit Baara, waar eveneens was in gebroken, Zaterdagavond huiszoe king ging doen in de omgeving van de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam, waar hun verschij ning en opeenvolgende huiszoekin gen na zeer korte tijd een merk bare deining veroorzaakte. Bij deze huiszoekingen, welke verricht werden in een groot aan tal percelen, werd nog een zekere De Engelse duikboot „Ambush", een zusterschip van de „Alliance"! die onlangs voor de kust va* West-Afriika gedurende geruime tijd onder water is gebjeven dank zij het „SchnorkcT'-apparaat, een Nederlandse uitvinding, eal voor een niuwe reeks proeven naar de Noordelijke IJszee vertrekken. De boot, die 'i Februari ver trekt uit de Firth of Clyde, kan echter niet verder dan Spitsber gen gaan. Daar beginnen n.l de grote ijsvelden en het apparaat kan niet onder het ijs gebruikt worden. In een onderhoud met de cor respondent van het A.NJ> zeide een officier van de Britse marine: „Door deze nieuv/e reis wil men de morele en lichamelijke toestand gedurende een langdurige duik- periode bestuderen en eekere vraagstukken oplossen, die ver band houden met de merkwaar dige sensatie in het menselijk oor, veroorzaakt door de variërende luchtdruk bij het gebruik van het „Schronkel"-apparaat. Een offi cier van gezondheid zal de ver schijnselen bij, de 60 andere leden der bemanning bestuderen. Personen, die reeds ondervin ding met het apparaat hebben op gedaan, verklaren, dat zij zich voelden alsof zrj „een oormassage" hadden gehad. Volgens de dokters hebben deze mennen geen nadelige gevolgen ondervonden en is het zelfs mogelijk, dat hun gehoor scherper is geworden. Door de Amerikaanse marine is een nieuwe methode ontwikkeld voor het bergingswerk onder wa ter, die, hoewel zrj meer in het bij zonder bestemd is Voor vliegtui gen, ook met succes kan worden toegepast voor het lichten van niet te grote schepen. Men maakt hierbij gebruik van rubber-canvas- ballons, die in ledige toestand on der water aan het vliegtuig wor den bevestigd en daarna door mid del van een op het bergingsvaar tuig opgestelde compressor met samengeperste lucht worden ge vuld. Er zijn twee typen geconstru eerd: De kleinste uitvoering heeft een diameter van 1,5 meter, weegt 18 kilo en levert een drijfkracht van het grootste type, resp 2,1 meter, 34 (kil en 5500 kilo bedra gen. De ballons zijn omgeven door metalen netwerk, waaraan de ber gingskabels zijn bevestigd. Om de overdruk van de lucht in de ballon binnen de door sterkte van de ballonwand gestelde grens te houden, is een ontlastklep aan gebracht, die bij het stijgen lucht laat ontsnappen en de overdruk op circa 2 kg/cm/2 constant houdt. De opwaartse druk van de ver schillende bij het lichten gebruikte ballons kan 'individueel worden ge regeld, zodat het te lichten vlieg tuig in horizontale stand kan worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3