Sfianlaqe ^rcicLcn vcor orde en PREDIKBEURTEN Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen Lezers die schrijven Debarkatie „Grote Beer" De in New Jersey buitgemaakte explosieven Het Noorse schip „Veni" opgegeven REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË. (Vet-volg van pag. 1, 5<* kolom) STAKING DER VIJANDE LIJKHEDEN. Bij onze rechtstreekse en indi recte contacten op het punt van stakin» der vijandelijkheden, heb ben wij tegenover de Republiek onveranderlijk vastgehouden aan bet standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhande lingen geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en. van andere vijandelijk heden niet is verwezenlijkt. Bovendien hebben wij erop ge wezen, dat het voeren van bespre kingen* over deze vanzelfspreken de eis, nigt tot in het eindeloze kan worden gerekt. £>e belangen, die zowel voor In donesië en voor Nederland als voor de gehele wereld op het spel staan alsmede de aandrang van <lr bevolking in de niet-Republi- Jteïnse delen van Indonesië tot snelle doorvoering van de staat skundige hervorming, gedogen geen lijdelijk afwachten meer. DE COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. E>e Commissie van goede dien- ten, uitgezonden door de Veilig heidsraad der Verenigde Volken, waarmede wij tijdens ons verblijf' m Indonesië regelmatig informeel contact mochten onderhouden en voor welker anbeid en opoffering ik gaarne ook van deze plaats mijn waardering uitspreek, heeft daags voor Kerstmis tot beide partijen een boodschap gericht, waarin zij hen met de meeste ernst wees op de omstandigheid dat het odium voor eventuele mis lukking van haar arbeid, zou rus ten op de partijen zelf, aangezien de Commissie niet anders kon doen dan haar goede diensten be schikbaar stellen. HET WAPENSTILSTANDS- ACCOORD. Bij de gedachtenwisseling, welke need® eerder over de basis van een wapenstilstandsaccoord was gevoerd, was onzerzijds gesteld, dat wij geen gebied, dat effectief onder onze controle stond, zouden ontruimen. v Daarom konden wij geen andere demarcatielijn dan de zogenaamde Van Mook-lijn, de op 29 Augustus van verleden jaar uitgestippeld in een procla matie van de Luitenant-Gouver- neur-Generaal, accepteren. Wij hebben eenmaal de directe ver- smtwoordelijlkheid voor de hand having van orde en veiligheid, en met name voor de bescherming der bevolking binnen deze lijn, op ons genomen; wij blijven die ver antwoordelijkheid tegenover de binnen dit gebied wonende volken erkennen. In dit ontwerp-richtlijnen, door de Commissie voor goede diensten aan haar boodschap toegevoegd, werd inderdaad de Van Mook-lijn als demarcatielijn voor de wapen stilstand voorgesteld. STAATKUNDIGE HER VRMINGEN. Dr. Beel kwam daarna tot de bespreking van een aantal zaken en problemen, die betrekking hehtoen op de staatkundige her vorming van Indonesië en van het Koninkrijk in zijn geheel Het terrein voor vruchtbare politieke besprekingen zal eerst vrij zijn wanneer het staken der vijandelijkheden inderdaad een feit zal zijn, „Teneinde van de beginne af duidelijk te maken, dat wij deze politieke besprekingen niet be schouwen als een aangelegenheid tussen Nederland en de Republiek alleen, maar als ene, waarbij ook de andere deelstaten ten nauwste zijn betrokken, hebben wij aan de Commissie voor goede diensten «uiteengezet de beginselen, waar- «hfor Nederland in zijn Oeieid jegens Indonesië wordt geleid.'' Drie beginselen werden vervol gens door de Minister opgenoemd, n.l: THE TALLEYRAND MAXIM „>r J S F! ETCHER ?9) hi Mevrouw Gaukrodger haalde «en grote gele enveloppe uit haar tas. „Dit juffrouw," zei ze. Maar één papier. Ik heb het vanmorgen pas gevonden. Dat komt zo. Toen mijn man veron gelukte, samen met mijnheer Mal lathorpe brachten ze natuurlijk srïjn. kleren thuis. En er zaten •een boel papieren in de zakken, twee zakken vol. Ik had geen moed om ze allemaal door te lezen op dat moment en ik sloot ze weg. En vanmorgen wilde ik ze opruimen en ik keek ze door om te zien wat er in stond. En dit zat in een gezegelde blanco enveloppe. Ik scheurde ze open en zag dadelijk dat het mijnheer Mallathorpe's testament was 1, Erkenning van het zelf beschikkingsrecht der Indonesi sche volken. 2. Volledig begrip voor het streven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Indonesische volken openbaart. 3 Het streven om in vreed zaam overleg t en in overeen stemming met de Indonesische volken de staatkundige Vorm te vinden voor een duurzaam samengaan van Nederland met inbegrip van Suriname en Cura cao met deze volken' op basis van vrijwilligheid en ter verze kering van beider recht en bei der welzijn. Vervolgens schetste Dr Beel de grondtrekken der nieuwe staatkundige orde zoals deze zich ontwikkelden uit het over leg, dat tot dusverre met de ver tegenwoordigers der volken van Indonesië met inbegrip van ds vertegenwoordigers der Repu bliek werd gevoerd." DE NERELANDSSNDO NESISCHE UNIE. Met betrekking tot de Neder lands-Indonesische Unie verklaar de Minister Beel: „In de plaats van het ene souvereine Koninkrijk def Nederlanden treedt een Ne derlands-Indonesische Unie, ge vormd door twee souvereine sta ten, te weten: het Koninkrijk der Nederlanden, gedacht als omvat tende Nederland, Suriname en Curacao; de Verenigde Staten van Indonesië, omvattend een aantal deelstaten (Negara's), die ieder voor zich weer kunnen zijn onder verdeeld in Daerah's met autono me bevoegdheden. De Negara's zullen juridisch gelijkwaardig en gelijkgerechtigd zijn. Beide souvereine staten zijn ge lijkwaardig. Zij zullen beide bij de Organisatie der Verenigde Volken zijn aangesloten. De Nederlands-Indonesische Unie zal een reële gemeenschap vor men, aan welks hoofd het Huis van Oranje staat. Zij beschikt over eigen organen, die in naam des Konings handelen en die de gemeenschappelijke belangen der beide staten behartigen met name ot> het gebied der buitenlandse be trekkingen,' der defensie, der fi nanciën en der economische en culturele aangelegenheden. In het Statuut der Unie, vast te stellen door een conferentie van vertegenwoordigers der beide sta ten op basis van gelijkwaardigheid en door derzelver wetgevende macht goed te keuren, zullen be palingen dienen te worden opge nomen: over de rechten en plichten der beide uniegenoten jegens elkander en de erkenning en naleving daar van; over de wederzijdse uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandse en Indonesische staatsburgers over de verzekering in beide delen der Unie van de fundamen tele menselijke rechten en vrij heden, bedoeld in het handvest der Verenigde Naties. DEMOCRATISCHE STAAT OP FEDERALE GROND SLAG De Verenigde Staten van Indo nesië zullen een democratische staat op federatieve grondslag vormen. De grondwet van deze staat, welke zal worden vastge steld door een constituerende ver gadering der toekomstige deelge noten waaraan eveneens vertegen woordigers der minderheden zul len deelnemen, zal erkennen en waartborjgen het zelfbeschikkings recht en het recht van zelfrege ring der volkeren van Indonesië, de rechten der minderheden en de fudamentele menselijke rechten en vrijheden, bedoeld in het handvest der Verenigde Naties". Ook op financieel en economisch Toen kwam ik rechtuit naar hier." Zij gaf Nesta de enveloppe, die hem doorgaf naar Eldrick. De advocaat haalde rustig .t stuk te voorschijn, keek er naar en gaf het aan Collingwood met een ge smoorde uitroep: „Grote he mel,"' zei hij. „Die vent Cobcroft had gelijk. Er was een duplicaat." Mevrouw Mallathorpe kwam naderbij. Het zien van het halve vel folio in de handen van Eldrick scheen haar te betoveren. En haar uitdrukking was zó, dat Eldrick onmiddellijk het s.tuk haastig opvouwde en het achter zijn rug hield. Hij had toevallig haar bevende trekkende vingers gezien. „Is dat neg een testa ment", fluisterde zij „Precies hetzelfde," antwoord de Eldrick zonder aarzelen. „Ook getekend en gezegeld. Wat u zo dwaas gedaan heeft, was tever geefs gedaan. En het is geluk kig voor uy mevrouw Mallathorpe dat het testament te voorschijn is gekomen. Heel gelukkig." Mevrouw Mallathorpe hield de tafelrand v^st voor steun en keek hem strak aan. „Moeten we alles teruggeven," gilde zij. gebied zal de eenheid van Indone sië behouden blijven, o.m. door het scheppen van eenheid van munt stelsel, deviezenregime en douane stelsel. Gedurende de overgangs tijd, voor welk tijdperk als nage streefde einddatum 1 Januari 1949 blijft gelden, zal juridisch de sou- vereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden over geheel Indone sië gehandhaafd blijven. Over de plaats van de Repu bliek in het geheel van de Ver enigde Staten van Indonesië zei- de Minister Beel: „Wij hebben ons bereid verklaard de Repu bliek als Negara te betrekken zo wel in het overleg nopens de in richting van unie en federatie als in de vorming der pre-federale regering van Indonesië, mits de Republiek zich bereid verklaart de beginselen der nieuwe staat kundige vormgeving te aanvaar den." Als een van deze beginselen noemde Dr. Beel de vrije wils uiting der beyolking. DE MEDEWERKING VAN HET K.I| S. Venvolgens gaat Dr. Beel nog uitvoerig jn oro de voorgeschiede- I nis van de tot standkoming van het Komité Indonesia Serikat I welk comité vanaf het begin van J zijn oprichting de federale op bouw van Indonesië heeft voor gestaan. De Minister noemde het de grote verdienste van dit co mité. dat het de wil om niet meer alleen ieder afzonderlijk, maar ook gezamenlijk de hand aan de ploeg te slaan, heeft weten los te maken. De Minister-President heeft hen dan ook namens de Neder landse Regering op de laatste bij eenkomst tijden® zijn verblijf al- daar de verzekering- gegeven, dat ook van de kant der Nederlandse Regering de grootste voortva rendheid zal worden betracht. Daarom zal een „pre-federale" regering worden ingesteld, waar voor de procedure aldus is ge dacht: de Lt.-Gouverneur^Gene- raal zal ten spoedigste in overleg met de vertegenwoordigers der Negara's en Daerahs een zestal hunner benoemen, die tezamen met de Landvoogd de vorm zul len uitwerken, waarin gedurende de overgangstijd het voorlopige federale bestuur zal worden ge goten alsmede met hem zal over leggen welke bevoegdheden, for meel toekomend aan de Land voogd, in feite aan een dergelijk bestuur kunnen worden overge dragen. De Minister vervolgde: „De VTaag is gerezen: in welke verhouding dit college komt te staan tot het collegiaal orgaan waarover ik in het eerste gedeel te van mijn verklaring heb ge sproken. De Regering ziet dit zo, dat beide -colleges elkander ontmoeten in de landvoogdij" Tenslotte wijdde de Minister- President nogi een enkel woord aan de vraag, in welke vorm de democratie in Indonesië zal moe- ten worden gegoten Hij ver- klaarde hieromtrent: „Bij het zoeken naar de concrete vorm der democra tie moet enerzijds aanslui ting worden gezocht bij het geen reeds eeuwenlang be staat, moet anderszijds echter de ontwikkeling der natio nale en sociale bewustwor ding op de voet worden ge volgd, moeten hinderpalen op de weg naar de vooruitgang worden weggenomen en de voorwaarden worden gescha pen. die het begaan van deze weg mogelijk en gemakkelijk maken,.'' Met een korté samenvating be sloot de Minister-President zijn verklaring. De Minister-President beëin digde te 2 10 uur de voorlezing der Regeringsverklaring. De Voorzitter stelde voor de beraadslaging over de verklaring U beginnen on Donderdag a.s. bij de aanvang der vergadering des namiddags te één uur. ..Alles!" Waanzin schitterde uit haar verschrikte ogen. „De voorwaarden van het testa ment moeten vervuld worden," zei Eldrick. „Moeder", smegkte Nesta. „Praat zo niet. Kom met mij miee." Maar zij antwoordde niet. Zij sidderde en sloeg plotseling als een gevelde boom tegen de grond. Het was enige maanden later. Mevrouw Mallathorpe was de slag niet te boven gekomen. On middellijk opname in een krank zinnigengesticht was noodzakelijk gebleken. Nesta had de vrese lijke emoties enigermate over wonnen en wandelde met Colling wood, die haar geregeld was blij ven bezoeken, door de tuinen en bossen van Normandalevoor het laatstNooit had Nor mandale er zo prachtig uitgezien als die zonovergoten m'ddag in een stilte, die geen van beiden wilde verstoren. Dan keerde Collingwood zich ineens tot het meisje, die al deze heerlijkhe'd onlangs verloren had. „Weet je zeker, dat je dit allemaal niét Bij Kon. Besluit is ingesteld een ereteken voor orde en vrede, waaraan gespen kunnen worden verbonden. He't uit brons vervaardigd ere teken bestaat uit een rond medail lon, waarvan de straal 9 millime- ter bedraagt, met in het midden de letter W. Boven deze letter staan de woorden orde-vrede. Het medaillon is geplaatst in het mid den van een achtpuntige ster, waarvan de bovenste punt is' ver vangen door een Koninklijke kroon, gedragen door twee ge kruiste zwaarden. De straal van de ster bedraagt 20 millimeter. Het ereteken wordt gedragen on een zijden lint ter breedte van 30 millimeter, bestaande uit vijf even brede banen van links naar rechts in de kleuren rood-wit- hlauw-wit-rood. In opgemaakte vorm bedraagt de (breedte van het lint 48 millimemer. De gespen geven een der jaar tallen 1945, 1946, enz. tot een bij Kon. besluit nader te bepalen jaar tal aan. Zij worden gedragen op het lint, in de volgorde van het jaartal. Het is aan hen, die gerechtigd zijn tot het dragen van het ere teken, eventueel met gesp(en), vergund een ereteken van ver kleind model onder aan het lint dan wel het lint alleen te dragen. Indien alleen het lint wordt ge dragen, zal iedere gesp worden aangegeven door een gebombeer de zevenpuntige bronzen ster op het lint, met dien verstande, dat niet meer dan vier sterren op het lint gedragen zullen worden. •Het ereteken wordt toegekend aan de militairen van de Konink lijke Marine, van de Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, die in Nederlands-Indië en aangrenzen de zeegebieden in het tijdvak, aan vangend op 3 September 1945 en eindigend op een bij Kon. besluit nader vast te stellen datum, ten minste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Bovendien worden gespen toe gekend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaad willigen hebben moeten optreden. Onafhankelijk van de tijd van ac tie, wordt voor elk jaar, waarin is opgetreden, de desbetreffende gesp verleend. Zij, die in aanmerking komen voor de gesp, helbben tevens aan spraak oP het ereteken, ook indien zij niet voldoen aan de diensttijds- eis van drie maanden. Aan burger personen, die zich in het boven bedoelde tijdvak jn Nederlands- Indië in militaire zin verdienste lijk hebben gemaakt, kan het ere teken worden toegekend. Oud Gleref. Gemeente. Donderdag 15 Januari. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver, Winterlezing. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kru- schen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappe lijke samenstelling van Kruschen zes miiVrale zouten. Die wek ken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te wor den, fief en fit en tot het verzet ten van bergen in staat? Kru schen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist Ingez. Med. zult missen," vroeg hij. „Kijk eens rond." „Liever zou ik dit missen, dan nog eens doormaken, wat ik de laatste maanden doorgemaakt heb," antwoordde zij openhartig „Weet je wat ik wel wou?" „Neen," zei hij. „Indien het mogelijk is, dit alle maal vergeten. O, kon ik maar ongedaan maken, wat mijn arme moeder misdeed. Denk niet te hard over haar. Je weet niet half, hoe haar hart hing aan dit huis, aan dit alles, snikte ze. „Ik denk helemaal niet hard vochtig over haar" zeide hij. Het spijt mij voor haar. En... is het nu al te vroeg om over de toe komst te praten?" Nesta keek hem maar half-be- grijpend aan. Toch was er ge noeg in haar ogen, dat het hem wagen deed haar hand te nemen. „Weet je' waarom ik niet naar Indië ging," vroeg hij en boog zich naar haar toe. „Ikraadde het," antwoord de zij schuchter. Dan voelde Collingwood, dat nu het grote ogenblik gekomen was en plotseling was zijn tong verlamd. Zij stonden zwijgend Het ereteken eventueel met gesp (en) kan pösthuum worden toegekend. De toekenning van het ereteken, eventueel met gesp (en), geschiedt aan de militairen van dé Koninklijke Marine door of na mens de Minister van Marine en aan de overige hiervoren bedoelde categorieën van personen door of namens de Minister van Overzeese Gebiedsdelen. Door of namens voornoemde Minister kan het ereteken, even tueel met gesp (en), tijdelijk of •blijvend worden ontnomen aan hen, die zich dit ereteken niet lan ger waardig tonen. VERKEERSONGELUKKEN DOOR BELEMMERD UITZICHT In verband met de laatste ver keersongelukken te Sas van Gent veroorzaakt door belemmerd uit zicht op moeilijke punten (een euvel overal in Z.-Vl. voor komend), zou ik de -aandacht wil len vestigen op een eenvoudige onmiddellijke oplossing, die in het buitenland reeds jarenlang wordt toegepast, n.l. een paal met 2 onder een hoek geplaatste spie gels. Op 500 meter van de plaats van het ongeluk te Sas van Gent staat een Spiegelglasfabrftk J. STEVENS Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de debarkatie van het hospitaalschip „Grote (Beer" met aan boord ongeveer 650 terugkerende afgekeurde mi litairen uit Ned. Indië, morgen ochtend 9 uur een aanvang ne men aan de Javakade te Am sterdam. Het schip, dat tot nog toe een vlotte reis heeft gehad, wordt heden te ongeveer 13.00 uur te IJmuiden verwacht en zal te ongeveer 15.00 uur aan de Javakade te Amsterdam arrive ren. Leonard Weisman, New York's exporteur en reder, die het Joods bureau voor Palestina 200 ton, explosieven voor de Joodse mili taire macht in Palestina heeft hel pen kopen heeft verklaard, dat er „elke wettelijke stap" zal worden gedaan om de explosie ven, die in New Jersey in beslag zijn geno men terug te krijgen. Indien ze terug werden gegeven zou vergun ning worden gevraagd om de ex plosieven legaal naar Palestina te laten verschepen. De explosieven waren gekocht met de bedoeling ze op te slaan en vervolgens naar Palestina te verschepen, wanneer de Engelsen dit land verlaten. De Amerikaanse autoriteiten waren op de hoogte van onze transactie, aldus Weisman. Het Noorse schip „Veni" dat Zondagmorgen voor de Westkust van Schdtland op de rotsen is ge lopen, is door bergingsdeskundi gen opgegeven. Een sleepboot, die de gehele tijd bij het wrak was gebleven, is naar de haven teruggekeerd. Het scihipt helt voorover en is zinkende in zware zee. De voortdurende regenval van de "laatste dagen heeft de zij rivieren van de Maas, voorname lijk de Ourthe, de Ambleve en de Vesdre, sterk doen wassen. De Maas zelf zal eerst in de komende dagen de gevolgen hiervan on dervinden. onder de zondoorzeefde beuken bomen, die hen aan het oog der wereld onttrokken en hielden eikaars handen vast. Het enige wat Collingwood kon uitbrengen was één woord: „En?" Nesta glimlachte door haar tranen heen. „Enwat?" fluisterde zij. Plotseling lachte Collingwood ook en sloeg de arm om haar heen. ,,'t Geeft niets," zei hij. „Ik heb dikiwijls gedacht wat ik alle maal zeggen zou en nu ben ik alles vergeten. Zal ik het alle maal ineens zeggen?" „Zou dat niet het beste «ijn?," glimlachte zij. „Dan...k„ wil je me trouwen?" vroeg hij. „Moet ik zo ineens maar ant woorden?" „Eén woord is genoeg," zei hij en trok haar naar zich toe. „Oh," fluisterde zij, en hief haar gelaat naar hem op. „Ik kan het niet allemaal in één woord zeg gen „Maarwe hebben ons hele leven vóór ons." EINDE.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2