De TOLUNIE tussen Nederland België en Luxemburg 1 UIT DE PROVINCIE 'Ockie 'öurf cti «Ic §tlaorge«§l «Mg - SPORT ,,In de samenwerking tussen oiue drie landen, België, Neder land en Luxemburg, waarover ik mij ten zeerste verheug, is dit wel merkwaardig dat in Neder land de wtaardering voor deze economische samenwerking, naar de aard en gewoonten van de inwoners, soberder is geuit dan in grote delen van België en Luxem burg, hetgeen geen afbreuk doet aan de oprechtheid van onze ge voelens. De besprekingen zoals onlangs neg bij het bezoek van Minister Van der StratenWaillet, ver lopen trouwens steeds.in een bui tengewoon prettige atmosfeer", aldus de Nederlandse Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lief- tinck in een onderhoud, dat hij naar aanleiding- van de inwerking treding van de douane-unie toe stond aan de correspondent v^n Beiga in Den Haag. Op de vraag of hij verwachtte dat de tot standkoming van de douane-unie invloed zou uitoefe nen op de financiële moeilijkheden tussen België en Nederland, ant woordde de Minister, dat de be doelde moeilijkheden tussen Bel gië en Luxemburg enerzijds en Nederland anderzijds met name worden veroorzaakt door het feit dat de betalingsbalans tussen beide gebieden chronisch oneven wichtig is. „Ooik vóór de oorlog, aldus Minister Lieftinck, impor teerde Nederland uit 't Belgisch- Luxemburgse gebied meer dan het er naar toe importeerde. Deze ontwikkeling is na de oor log door algemeen bekende onj- standigheden verder in de hand gewerkt. België is de gelukkige beaüter van zeer belanrijke ex portgoedieren, zoals vele weder- opbouwproducten en duurzame consumptiegoederen o.a. textiel, die in Nederland zeer gewenst en ook nodig waren. In de periode die sedert de be vrijding verstreken is, kon het betalingsverkeer op gang gehou den worden enerzijds doordat Be.- iè aan Nederland zeer belangrijke ei tdieten heeft verstrekt,, waar- oor zij ten zeerste dankbaar zijn. Anderzijds, doordat Nederland bij tijd en wijle belangrijke hoeveel- hden goud en deviezen aan Bel gië heeft overgedragen, -wat voor on* uiteraard n groot offer was, daar het hier „hard currency" betrof. Het een noch net ander kan op de duur voortang vinden, Ben oplossing van de moeilijk heden is dus slechts te verwach te* indien de Nederlands-Belg. - Luxemburgse' handels- en dieps- tenbalans zich in meer evenwich tige zin ontwikkelt. In het kader van de samenwerking zou het ten zeerste moeten betreurd worden, indien dit evenwicht werd bereikt door reductie van de Belgische export naar Nederland. De enige duurzame oplossing- kan dus slechts worden gevonden in ver groting van de Nederlandse ex port naar België en Luxemburg. Het is dan ook mijn hoop, dat het gemeenschappelijke douane tarief en de onderlinge tolvrijdom de afzetvoorwaarden van Neder- la»dse producten op de Belgisch- Luremburgse markt gunstiger zullen maken èn daardoor tot de totstandkoming van het boven bedoelde evenwicht zullen bijdra gen. In verband hiermede is het ook heel belangrijk dat de inwo ners van de partnerlanden eikaars producten beter leren kennen. SVat de financieel-technische zijde betreft zou het gelukkig zijn dat er een aanpassing kwam in iie wederzijdse betalingscondities Nederland betaalt meestal con tant, terwijl België ruimere beta- 1 ngstermijnen prefereert. Daar door komt het, dat er een groot bedrag aan handelscrediet naar België moet verleend worden. Door een nauwere aanpassing souden de financiële autoriteiten op een bepaald moment een beter overzicht van de toestand kunnen kragen." Dp de vraag of een ruimer ka pitaalverkeer geen oplossing kan brengen voor de financiële zorgen, antwoordde Minister Lieftinck ..Ongetwijfeld kan verruiming van het onderling kapitaalverkeer op de duur van groot belang worden. Voorshands verzetten zich van Ne derlandse zijde daartegen nog de tot nu toe noodzakelijke deviezen- restricties, die met kracht moeten worden gehandhaafd. Tk vrees dat het opheffen ervan zou leiden tot een verder scheeftrekken van de betalingsbalans,, wat de samen werking ten zeerste zou benade len. Een ruimer kapitaalverkeer ia o^> dit moment stellig niet mo gelijk in zoverre dit zou implice ren dat kapitaal van Nederland naar België moet worden overge maakt. De kapitaalbeweging van België naar Nederland zou stellig zeer gewenst zijn. Hier heeft men echter te maken met een andere moeilijkheid. De Belgische kapi taalmarkt laat namelijk momen teel niet toe dat Belgisch kapitaal geëxporteerd wordt, omdat ook met kapitaalschaarste in België rekening moet worden gehouden. Bovendien vloeien complicaties voort uit het zwarte deviezenver- keer. Voor de samenwerking van onze landen is de zwarte geldhandel fu nest. Ik weet wel, de fout ligt voor een deel natuurlijk bij de Nederlanders, die hun guldens voor Belgisch geld verkopen teven een veel lagere prijs dan de officiële. Hier ligt echter ook een fout bij de koper van dit „zwart" geld. Dat ongezonde element in de betrekkingen tussen de inwo ners der drie landen is voor de samenwerking niet goed. Dit euvel dient dan ook met alle kracht te worden bestreden. En zij,, die denken zich te kunnen verrijken door deze handel, koper zowel als verkoper, zouden moeten inzien dat zij erg anti-nationaal hande len. Deze probleemstelling ligt niet alleen op het financieel-eco- nomische terrein, maar veeleer in de morele sfeer. Een verheffing van de moraal t.a.v. deze kwestie is strikt noodzakelijk, wil onze sa menwerking duurzame resultaten afwerpen." 1.0 Ok" Het scheen alsof de vioolkist nu ook onzichtbaar was gewor den. Toen Dokie en Molentje bij de hoek kwamen, zagen ze niets dan een doodstille rechte straat waarin heldere lampen brandden. Er was niets te bekennen. „Zullen wij een advertentie zetten," stelde Mölentje yoor. „Vioolkist kom terug alles vergeven en vergeten?" Maar Dokie was niet in dr stemming voor grapjes. „Zie je die reclamezuil?" zei Dokie. „Natuurlijk zie ik die, ik ben niet blind" zei Molentje beledigd. „Daar zit hij achter" zei Dokie. Ze holden er heen. „Jij gaat deze kant om de zuil TERNEUZEN. Vlot gekomen Het motorschip „Jonge Willem" dat Vrijdagavond tengevolge van het stilvallen van de motor bij het binnenkomen van de Oosthaven op de Oostpier terecht kwam en lek stootte, is, nadat de lading schelpen overgeladen was en het ontstane lek voorlopig gerepa reerd was, Zondag bij het opko men der vloed vrij gekomen en heeft daarna ligplaats genomen in de Oosthaven Huldiging militairen teruggekeerde uit Indonesië. Gisteravond had oip de raads zaal vap het Gemeentehuis de of ficiële verwelkoming plaats door het Gemeentebestuur, het Niwin- comité, het Protestants en Katho liek Thuisfront en de Band Ne- derland-Indië van de terugge keerde militairen uit Indonesië. Behalve door de gerepatrieer de militairen en hun familie was de raadszaal geheel bezet door belangstellenden De Burgemeester opende deze feestelijke bijeenkomst met een uitvoerige rede, waarin hij wees op de vele moeilijkheden, die ons Vaderland ondervindt bij het her stellen van de vrede, rust en wel vaart van Indonesië, hoe het no dig was geweest oim door het zen den van Nederlandse troepen de rust te herstellen en het mooie Indonesië weer tot welvaart te brengen. Hoe de inheemse bevol king, na eerst tijdens de oorlog op nog veel vreseiker wijze dan wij onderdrukt en vernederd te zijn door de overweldigers, thans ie lijden hadden van de vernielingen en plunderingen van guerillaben- den, die gebruik makend van de chaos, de goedwillende bevolking beletten mede te werken aan de wederopbouw van hun land. Evenals wij Nederlanders, en speciaal Zeeuws-Vlamingen, ge hecht zjjn aan onze geboorte grond, zo is ook de inheemse be volking geheclht aan zijn grond, aan zijn sawah's, die zij te bebou wen heeft. Hij herinnerde nog aan de tijd, die hij zelf in Indië heeft doorge bracht en hoe hij de inlandse be volking heeft leren waarderen en hoogachten. Gaarne zal hij later met de ge repatrieerden nog eens individueel willen spreken over de weder waardigheden, die -zij tijdens hun verblijf in Indonesië gedurende deze moeilijke jaren hebben mede gemaakt en over de toestanden zoals deze zich bij het herstellen van de rust en vrede hebben ont wikkeld. Namens de gemeente Terneuzen riep hij de gerepatrieerden hij hun behouden terugkomst in Terneu zen een hartelijk welkom toe en hij hoopte, dat zij, na een tijd van rust een werkkring naar hun vol doening zullen vinden bij de we deropbouw van ons Vaderland. Alsnu nam de heer Weterings, voorzitter van het plaatselijk Ni- win-comité, het woord. Spreker herinnerde eerst er aan hoe zij, die hier achterbleven toen onze militairen werden'opgeroepen om in Indonesië de rust te herstellen, het als hun plicht beschouwden om alles te doen wat in hun ver mogen was om de zo zware taak van „onze jongens over zee" te helpen verlichten en te veraange namen, door de betrekkineen te onderhouden met hen, die dikwijls op eenzame posten ver van het vaderland hun plichten jegens 't vaderland vervulden. Helaas kan niet steeds bericht worden, wat het Niwin-comité zo gaarne tot "land wilde brengen, maar toch kan en mag gezegd worden, dat de Terneuzense bevolking haar olicht kende, en het streven van het Niwin-comité ondersteunde. De enthousiaste brieven, die het Oomité ontving van de militairen in Indonesië aan wie een Niwin- Kerstpakket uit Terneuzen kon worden uitgereikt, zijn even zo vele tzetuigen van grote dank baarheid voor haar bescheiden werk. Het Niwin-comité weet en is z;<ch bewust, dat wat zij deed niet in verhouding staat met de zware taak die onze militairen in Indo nesië te vervullen hebben, maar zij is er toch trots op dat zij van uit het vaderland een steun kion- den zijn voor „onze jongens", die daardoor wisten dat zij niet ver geten werden en hier in Terneu zen, zowel jn hun familiekring als in talloze woningen, een hart warm klopte en met hun werd medegeleefd. Nu gij behouden zijt wederge keerd zal die steun, die band niet ophouden, en mocht het Niwin- comité de teruggekeerden be hulpzaam kunnen zijn bij het vin den van een passende werkkring dan aal zij deze taak gaarne ver vullen. Namens het Katholiek Thuis front verwelkomde de heer J. Weijnen de teruggekeerde militai ren en hij bood namens zijn orga nisatie allen een bloemenhulde aan. Namens de Band Nedierland- Indië wenste de heer Roelans de gerepatrieerden geluk met hun behouden thuiskomst en zegde al len ook de verdere steun toe bij 't vinden van een passende werk kring. Inmiddels was de Harmonie „De Vereenigde Werklieden" ge arriveerd, die ondanks de strie mende regen, onder grote belang stelling de gerepatrieerden, die zich voor het stadhuis hadden op gesteld, een serenade bracht. Bij terugkeer in de raadszaal werd nog het woord gevoerd door Dr, Caspari uit Hulst, die bij de bevrijding de stoottroepen had ge formeerd, en nu. als oud-comman dant, warme hulde bracht aan de plichtsbetrachting en betoonde moed van de Zeeuws-Vlaamse jongens. Ds. Sickész, die door ambtsbe zigheden verhinderd was geweest, reeds bij de aanvang van deze' officiële ontvangst tegenwoordig te zijn. sprak tenslotte nog na mens het Protestants Thuisfront, hetwelk steeds haar krachten had ingespannen om de betrekkingen met hen, die in Indonesië hun hoogst verantwoordelijke plichten vervulden, te onderhouden en hen het bewijs te leveren, dat zij niet vergeten" waren. Hoe ook steeds in de kerkdiensten voor allen ge beden was, dat God hen mocht beschermen.. En nu, na het vervullen van hun vaderlandse plicht deze groep als krachtige mannen behouden is teruggekeerd, ziet spreker er in hoe het gebed werd verhoord en thans een dankgebed tot 'God op rijst in vele woningen. Namens de gemeente werd nu een verversing aangeboden en vast, Aan 't eind van de avond sprak de heer M. Dees, namens gerepa trieerden en hun ouders, woorden van dank aan allen, die op welke wijze dan ook, hun medewerking hadden verleend1 voor deze zo ge waardeerde verwelkoming van „hun jongens". Hierna werden de militairen en hun familie, die door het Niwin- comité per auto waren afgehaald, ook nu weer per auto huiswaarts gebracht. Prijskaart in:; Bjj de Zondag gehouden wed strijd voor de kaartcompetitie was de uitslag als volgt: le pr. J. Dieleman; 2e pr. H. van 'Grembergen3e A. Eekman: 4e pr. P. van Driel; 5e pr. G v. d. Akker; 6e pr. F. Eekman; 7e pr. A. van Alphen; 8e pr. R. Harms; 9e pr. C. van Dixhoorn; lüe pr. J. Dhert GOES. Zeeuwse Agrarische Raad. De Zeeuwse Agrarische Raad, omvattende de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, de Afd. Zee land van de Bond van Plattelands vrouwen en de Landbouw Jonge ren Gemeenschap Zeeland zal op 29 en 30 Januari in het Schutters hof te Goes een ontwikkelingscur sus houden over „Landbouw-coö- peratie". Op 29 Januari houdt Mr. H. J. Louwes, van de Natio nale Coöperatieve Raad te 's-Gra- venhage een lezing over „Het principe, het bestaan en de be staansvoorwaarden van de land bouwcoöperatie" Ir. D. in 't Vela va.-i het Cen traal Bureau uit het Neci. Land- bouw-Comité G A. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging te Rotterdam, zal spreken over „Aan- en ver koopcoöperatie". Mr H. J. Lou wes zal eveneens het woord voe ren over „Werktuigencoöperatie". Op de avond van de eerste dag houdt Ir. M. A. Geuze een lezing- met lichtbeelden over „De boer in de kunst". De heer J. M. Bommel van Vloten, voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suiker fabrieken, zal op 30 Januari een onderwerp behandelen. De heer H. H. Schröder, inspecteur bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht zal spreken óver „Crediet-coöperatie". De directeur van de melkfabriek „Walcheren", de heer Van Varik, spreekt daar na over „Coöperatieve melkver- werking." OOSTBURG. Bouw watertoren. Voor de oorlog stond te Oost burg de watertoren van de water leiding- Mij Zeeuws-Vlaanderen, uie ook als uitzichttoren werd gebruikt. De Duitsers bliezen dit bouwwerk even voor de bevrij dingsdagen op. Dank zij de medewerking van instanties zoals 't Streekbureau. het gemeentebestuur en de cen trale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht, zijn plannen voor de bouw van een nieuwe toren ge reed gekomen. Den Haag keurde deze echter niet goed, omdat het ontwerp te duur en te fraai zou zijn. De voorstanders van dit plan betreuren deze mening ten zeerste. Zij betogen, dat jaren lange kostbare arbeid hierdoor dreigt verloren te gaan, .terwijl het opzetten van een nieuw plan behalve veel tijd duizenden zou' kosten. De vrees van Den Haag dgt een fraaie toren aanstoot zou geven aan de bevolking van dit gedppeerde deel van ons land, is naar hun mening volkomen onge grond. Het gevaar is bovendien niet denkbeeldig, dat stijging van de prijzen der bouwmaterialen de eventuele bezuiniging door het uitvoeren van 'n nieuw plan weer goeddeels teniet zal doen. Het oponthoud dat men reeds heeft gehad, was oorzaak, dat voor betonijzer rond ƒ36.000 bijbetaald moest worden. De toren, ontworpen door de architect A. J. v. Eek uit Den Haag, zal ƒ800.000 kosten. De opzet is nieuwZes reservoirs, boven elkaar, de twee onderste watenbergplaatsen. de vier daar boven naar behoefte in te scha kelen al naar gelang het water verbruik meer of minder druk wenselijk maakt. Door deze con structie wordt waterverlies. tegen gegaan. MIDDELBURG. Zeeifws beroepsgoeidereii- vervoer protesteert. De Zeeuwse beroepsgoederen- vervoerders langs de weg hebben in Middelburg een protestverga dering gehouden, waarop stelling genomen werd tegen het ontwerp „wet auto vervoer goederen" dat door Minister Vos is ingediend. SLUISKIL. Toneelavond. De zaai van het Parochiehuis was Zondagavond geheel gevuld, toen de voorzitter van de Paro chieraad, die heer De Roy de aan wezigen verwelkomde en opmerk te, dat een goed begin het halve werk is. Hij wees op de verbete ring van de toneelruimte, die thans bijna de gehele breedte van de zaal beslaat en op het feit, dat wij als eerste gasten in 1948 niet minder dan de toneelvereniging „Jantje van Sluis" in ons midden hebben. Na een woord van de weleerw. kapelaan Weyne begon de opvoe ring van „Maria Stuart", in zeven taferelen, naar het historisch ge geven bewerkt door Fr. von Schiller. Maria Stuart, de onge lukkige Koningin yan Schotland, was waardig in haar optreden tegenover de hoogmoedige Ko ningin van Engeland Elisabeth, haar halfzuster Bij de eerste ontmoeting in het Park te Fotihe- ringhay zegt Maria haar 'harde heen, ik de andere" zei Dokie. „Dan moeten we hem. vinden". Wel kwamen Molentje en Do kie allebei iemand tegen, maar het was niet de kist die ze zoch ten. Dokie greep Molentje en Molentje pakte Dokie vast in ver hitting van de jaicfht „Jij bent 'm", zei Molentje. Dokie bracht het nu tot een zuurzoete glimlach. woorden en vergroot hierdoor de haat van Elisabeth. Ook deze bezit echter een hart en weifelt lang, voor dat zij het doodvonnis bekrachtigt. Het Le eerst na een op haar gepleegde aanslag, dat zij zich door de hof kliek laat overreden, het nood lottige documen te ondertekenen De scène, waarin Maria afscheid neemt van haar trouwe volgelin gen en de biecht uitspreekt, werd met doodstille aandacht door het publiek gevolgd. „Mijn God ver gun mij de vroegere schuld te boeten met deize onverdiends dood", zegt zij, waarna zij ge laten die zware weg naar 'het schavot begint. Elisabeth is nog ongerust over haar onmenselijke daad, doch in het bewustzijn, dat. zij thans de onbetwiste Koningin van Engeland is, richt zij zich fier op, waarna het doek valt. Er wordt in dit stuk prachtig spel gegeven. Zo viel al direct op de lieve verschijning van Hanna, de hofdame van Maria, de lafhar tige Graaf van Leycester, die bei de Koninginnen wil dienen, het heftige optreden van Baron ran Burleigh, de kalme goedhartige oude Graaf Talbot, Ridder Morti mer, die zijn liefde voor Maria toont. Ook Ridder Poulet, de be waker van Maria, Melvil, haar waardige huishofmeester, de staatssecretaris Davison, de bei de andere hofdames en de officier van de wacht, pasten volkomen i* het kader. Het stille spel werd goed uitgebeeld. De decors en de grime waren goed verzorgd In de verlichting zal spoedig wor den voorzièn. Door de toneelveranderingen, welke zes maal moesten plaats hebben, was het reeds half twaalf gepasseerd, toen de aanwezigen onder de indruk van het geziene, hun haardsteden opzochten. ZAAMSLAG. Vergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging alhier, die Donderdag a.s. haar jaarvergade ring zou houden, moest wegens onvoorziene omstandigheden deze uitstellen tot Woensdag 18 Febru ari, waarvan nog nadere medede ling zal worden gedaan. DE ZESDAAGSE TH ANTWERPEN. De volgende 18 ploegen aulle* deelnemen aan de zesdaagse die van 612 Februari a.s. te Ant werpen plaats heeft, Schulte Boeyen (N.), Strom—Arnold (Austr.), Lesueur—Giorgetti (F LaipedieSeres (F.), Peters—' Bijster (N.), Bruneel—Naeye (B.)., De Meulem-eesterVerfbo- ven (B), CarraraLe Nizeih (F.AdriaenssensBruyland (B.i. KintDepredomme (B.), Van SteenbergenOckers (B.). JanssensVan Mierlo (B.), De KuysscherSpelte (B.), Thyeeen —Depauw (B.), Verhaegen^La- brosse (B.), Kaers Fruythof (B.), AcouSomers (B.) en De BaekerDe Stobbeleire (B.) SCHAATSENRIJDEN. Ned. ploeg voor St. Moritz. Naar het A.N.P. verneemt zal de commissie voor het hardrijden van de K.N.S.B. het bestuur van het Nederlands Olympisch Comi té adviseren de Ned. hardrijders- ploeg voor de Olympische winter spelen te St. Moritz uit vier rij ders te laten bestaan, te weten Broekman (De Lier), Langedijk (Oudkarspel), Huiskes (Wierden) en De Koning (Purmerend). Het ligt verder in de bedoeling deze vier rijders in te schrijven voor alle nummers, dus de 500 1500, 5000 en 10.000 meter, ter wijl te St. Moritz zal worden uit gemaakt, op welke afstanden de vier rijders definitief zullen star ten. Ongeveer 3600 stakers heb ben de scheepswerven van de Ilva-maatschappij te Napels be zet. De directeur mag de ter- rejnen slechts verlaten om te onderhandelen over de regeling van het stakingsgeschil. Een sterke politiemacht heeft de wer ven omsingeld.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3