2 '4 R 1 QAantage Geen BUNKERKOLEN meer in Amsterdam en Rotterdam 5'j BINNENLANDS NIEUWS Maart 1948 crisis in de V. S.? y 1 pj voi na I li ar m; c iril Bezoek van Minister Liefünck M Wo is i k wij stil h an iuif ar gj' bai Sle :t liet ej ere de" TA B uit 10e itei t i iVl Cat I na en sn<| AP ami en vei ;la: i tenj ng" Pnr Utj ;io Ui id r ;rv i si Ofl Jïj ee: ior lei ■Dl iol jP' ITO ki' llrl l tl ra. n. i. r dal i H* I 0 ;el 0 ?e Schepen worden verwezen naar Antwerpen. De voorraden bunkerkool in de Amsterdamse haven zijn sinds enige dagen zo sterk geslonken, dat het Rijkskolenbureau geen toefwijzingen aan schepen meer kan verstrekken, zo vernamen wij gisteren van welingelichte zijde. De toestand heeft zich dientenge volge zodanig toegespitst dat vaartuigen, Nederlandse zowel als buitenlandse, die hier kolen willen innemen, de boodschap krijgen zich naar Antwerpen te begeven, aangezien men hier niet kan leve ren. Van de nog resterende 'kleine hoeveelheid worden de schepen slechts Ibijgebuhkerd om Antwer pen te bereiken. In Rotterdam doet zich precies dezelfde toestand voor. Ook daar moeten de sche pen naar Antwerpen verwezen worden. Deze in de betrokken kringen zeer betreurde situatie is ten dele' een gevolg van onvol doende kolenaanvoer uit de Ver. Staten, verband houdend met on ze deviezenpositie, ten dele een gevolg van de hoge waterstand, •waardoor de aanvoer uit Westfa- len heeft gestagneerd, 'De vooruitzichten zijn nog zeer onzeker, doch men hoopt, dat het Rijkskolenbureau spoedig een op lossing zal weten te vinden. Inmiddels blijkt uit een speciale circulaire van „The Baltic and International Maritime Conferen ce?' te Kopenhagen, welke de reactie is op de onlangs uitgevaar digde bepalingen volgens welke met ingang van 10 Januari beta ling van in Nederland door bui tenlandse schepen ingenomen hun kerkolen in doll, verlangd wordt. Hierover zegt genoemde circulaire ©a. het volgende: JDe Nederlandse autoriteiten hebben besloten, dat voortaan alle bunkerkolen in Nederlandse ha vens betaald moeten worden met Amerikaanse dollars. Zoals reeds eerder vermeld, zijn slechts wei nige Europese landen in staat Amerikaanse dollars op te bren gen, aangezien zij alle grote be hoefte aan deze valuta hebben. Het besluit orr. voor bunkerkolen betaling in dollars te verlangen, werd in Nederland aldus ver klaard, dat deze maatregel nodig was om steenkool uit de Ver. Staten te kunnen invoeren. Deze verklaring kan echter moeilijk vol ledig zijn. aangezien veel tounkêr- kool in werkelijkheid uit andere bronnen komt, vooral uit West- toien. Indien de betrokken Ne derlandse autoriteiten hun buiten landse klanten wensen te behou den, aldus de circulaire, zullen zij hun politiek dienen te herzien, en evenals tevoren ook andere valu ta's in betaling dienen aan te nemen. Bo deze neiging, om vóór het hunkeren en het verlenen van an dere diensten op het Europese continent betaling in dollars te Minister Lieftinck heeft Zater- rta° jl. in aanwezigheid van de Directeur-Generaal en enige leden van het Hoofdbestuur der belas tingen een bezoek gebracht aan de directie van 's Rijksbelastin gen en Domeinen te Breda, ten- enide zich persoonlijk op de hoog- te te stellen van de moeilijkheden, waarmede het grenspersoneel. m het bijzonder aan de Ned. Rel?1" sdhe grens, te ikampen heeft in vertband met de nog steeds aan houdende smokkelbende en devie- aienfraude. De Minister liet zich door alle aanwezige Inspecteurs der Invoerrechten en Accijnzen Uit dit grensgebied uitvoerig in lichten over de werking van de maatregelen, die tot 'bestrijding van dit grote kwaad zrjn getrof fen, waarbij hij tenslotte zijn bij zondere waardering uitsprak over de in deze bereikte resultaten. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHEF 78) (Nadruk verboden.) „Het spijt mij, dat de heren 'lastig gevallen zijn met deze el lendige zaak," sprak zij. „Het moet u wel vreemd toeschijnen, maar toch is het inderdaad zó; ik ben het slachtoffer geweest van een schurk; ik ga niet doen alsof Ik spijt heb, dat hij dood is, Eet spijt me alleen maar dat hij zijn verdiende loon niet gekregen heeft,aan de galg. Wat u gehoord hebt, weet ik niet, mijn dochter, voor zover ik van haar hoor, heeft ook maar vage in drukken, maar ik zou u willen eisen, zich zou verbreiden; zou geen andere keus voor de reders overblijven dan hunnerzijds aan te dringen op betaling in dollars voor ladingen naar landen waar dollar betaling verlangd wordt. De auto riteiten in die landen op hun beurt zouden dan weer kunnen trachten eigen schepen te gebruiken voor het vervoer van de te importeren ladingen. In de eigen havens zouden zij kosten en vermoedelijk ook het bunkeren in de nationale valuta kunnen betalen. Dit toont weer het gevaar aan van de hui dige ontwikkeling, aangezien deze tenslotte zou kunnen uitlopen op alerlei discriminaties en vergel- d ingsmaatr egelen. Tot zover deze circulaire. Door de vermelde onvoldoende bunker- voorraad heeft de zaak uiteraard weer een nieuw aspect gekregen, waarhij nog komt dat, naar men ons opmerkte, de maatregel in zake dollarbetaling niet in de lijn schijnt te liggen van het plan- MErshall, zodat, indien zulks het geval is, de bepaling slechts tot 1 April zou kunnen gelden. DE STAND VAN DE MAAS. Bij de Belgisch-Nederlandse grens Is de Maas op verschillende plaatsen buiten haar oevers ge treden, zoals bjj Neerharen, Stok ken, Boorsem, Uikhoven en Ko- tem aan de Maas. Te Neerharen staat het gehucht Herbricht gans onder water en liggen de bagger- werken volledig stil. Te Kotem steeg het water onrustbarend en staan verschillende hectaren wei en bouwland blank. Ook op Ne- derlandsgebied, nl. te Berg, is het water dusdanig gestegen dat het grensverkeer tussen Nederland en België ten zeerste wordt be lemmerd. Twee vooraanstaande leden van Griekse partijen zijn naai het eiland Ikaria verbannen. Zij werden gearresteerd na de pro clamatie van de „regering" van Generaal Markos. Met hen zijn ook 400 communisten en links- georiënteerden naai- hetzelfde eiland verbannen. 65 anderen zullen voor de krijgsraad verschij nen op grond van beschuldigingen wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat en hulp verlening aan guerillastrijders. NOODWONING IN ELKAAR GEREDEN. Zondagmiddag reed een vracht wagen, bestuurd door een zekere G. uit Maashees, die vtoetlballers uit die plaats naar Overloon ver voerd had met een matige snel heid tegen een noodwoning van de weduwe Krooymans en drukte bijna de gehele zijgevel in. Het achtergedeelte van de wagen kwam juist in de slaapkamer te recht, waar een bedje van een der, kinderen zwaar werd beschadigd en verdere inboedel schade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DODELIJK ONGEVAL. De 33-jarige wachtmeester tyj de Koninklijke marechaussee A. •Herwijnen uit Dubbeldam, gele gerd te Rotterdam, is op de Mau- ritsweg met zijn motor geslipt. Hij kwam voor een tramwagen van lijn 14 terecht en werd een twintigtal meter meegesleurd. Hij werd op slag gedood. TYPES UIT DE HAAGSE ONDERWERELD GEGREPEN. Drie bekende personen uit de Haagse onderwereld, die te 's-Gravenhage voor de Stads schouwburg een aan een Amster dammer toebehorende personen auto hadden gestolen, liepen Za terdagmorgen in een door de plaatselijke politie te Steenwijk opgezette val. Toen de heren Vrijdagnacht met twee wagens door Leeuwarden kruisten, wek ten zij de opmerkzaamheid van twee surveillerende agenten. Toen zij dan ook een verboden straat inreden was dit het teken voor de agenten om hen staande te hou den. De eerste wagen, waarin twee personen gezeten waren, bleek van alle vereiste papieren te zijn voorzien. Toen de politie agenten echter de bestuurder van de tweede auto om zijn papieren vroegen, vertelde deze de papie ren in de voorste wagen te heb ben. De man gaf voor deze be scheiden te halen, doch kneep er, met de twee anderen in de eerste auto tussen uit in de richting Heerenveen, de agenten bij de 2- de wagen achterlatende. Deze stelden zich onmiddellijk in ver binding met hun collega's te Hee renveen, Wolvega en Steenwijk. De gesignaleerde wagen was Heerenveen reeds gepasseerd, stoorde zich niet aan de signalen van de Wolvegase politie en even min aan het rode stopteken van een der Steenwijker agenten. Men had hier echter een val op gezet, zodat een honderdtal me ters verder de wagen voor de open revolveirs van de politie tot staan gebracht werd. Hier bleek men te doen te hebben met min of meer beruchte figuren uit de zeggen mijnheer Eldrick en mijn- ue^i Collmgwood, u is beiden ad vocaat, dat Pratt een misselijk complot tegen mij gesmeed had, waar geen woord van waarheid instak, maar zo knap in elkaar gezet dat Eldrick stak plotseling zrjn hand omhoog. Mevrouw," zei hij kalm. „Het is beter, dat wij eerst wat zeg gen. Wij, mijnheer Collingwood en ik, weten misschien meer dan u denkt. Zoek geen uitvluchten, mevrouw, om wille van u zelf en uw dochter. Spreek de waarheid en antwoord op een eenvoudige vraag: Wat hebt u gedaan met Jan Mallathorpe's testament?" Collingwood had een waakzaam oog op Nesta en zag nu, diat zij zich verschrikt tot haar moeder keerde, die op haar beurt naar Eldrick staarde. Maar als mevrouw Mallathorpe verbaasd was, ze was ook ver ontwaardigd en antwoordde scherp. „Wat bedoelt u. Jan Malla thorpe's testament? Wat weet H. E„ allen Haagse onderwereld, F. G. I. B. en B. M. de Z woonachtig te 's-Gravenhage. Zij zijn inmiddels naar 's-Gravenhage overgebracht. De poliite ver moedt, dat ook de andere wagen gestolen is. In dit verband is het wel aardig er op te wijzen, dat de Haagse politie alle auto's die in 1947 gestolen werden en het waren er 50 opgespoord heeft BOTSING TUSSEN TAXI EN LOCOMOTIEF. In de nacht van Zaterdag op Zondag botste op het Hobbema- plein te 's-Gravenhage een taxi van de Redtax, tegen een lang zaam rijdende locomotief. De chauffeur van de taxi probeerde nog op het laatste ogenblik te remmen maar door de gladheid van de weg slipte de wagen en sloeg tegen de locomotief. De twee inzittende dames, de 53- jarige A. J. M. R. en de 77-jarige G. A. V., wonende in de Korte- hoefstraat, werden beiden met een hersenschudding in het zie kenhuis Johannes De Deo opge nomen. De chauffeur van de taxi kwam er met de schrik van af. MESSENTREKKERS AANGE HOUDEN. De Roosendaalse politie heeft te Zegge zekere V. en zekere K aangehouden, die vorige Zondag avond Roosendaal onveilig han den gemaakt. De beide mannen, de politie reeds bekend van een inbraak bij de rubberfabriek In diana te Roosendaal, hadden op die avond eerst in de Molenstraat enige dames lastig gevallen. Deze wisten evenwel te ontkomen. Later bedreigden zij op de Bou levard het echtpaar D. met hun messen. De her D. weerde zich dapper en wist een van de kerels tegen de grond te werpen. De messentrekkers kozen toen het hazenpad, maar enige honderden meters verder wierpen zij zich op de caféhouder V., die zij vrij ernstig aan het gelaat verwond den. Na sluitingstijd, trapten zij tenslotte aan de Bredase baan de deur van een café in en eisten van de waardin, dat zij hen bier zou geven. Toen de vrouw wei gerde werd zij tegen de biljart tafel geslingerd. Toen haar man op het tumult afkwam, verdwenen de indringers. Beide arrestanten hebben bekend. Nog steeds ont vangt de Roosendaalse politie nieuwe klachten over het drieste optreden van deze twee wilde mannen. AANRIJDING. Zondagmorgen am 11.15 uur is op de hoek van de Kamperfoelie- straat ?n de Loosduinse weg te 's-Gravenhage een jeep van de u daarvan? Er is nooit een tes tament geweest." „Mevrouw Mallathorpe," onder brak haar Eldrick. „Wacht even, ik spreeik in uw eigen belang. Er was een testament. Het .s ge maakt op die morgen van het ongeluk. Het werd gevonden door mijnheer Antoon Bartle, mijnheer Collingwood's grootvader. Antoon Bartle stierf op mijn kantoor en zo viel het Pratt in handen. Het is het document, waar Pratt u mee dreigde en geen uur geleden ontstal Esther het aan Pratt en gaf het u. Nu vraag Ik nog eens. Wat heeft u er mee gedaan?" Mevrouw Mallathorpe aarzelde even. Dan keek irij Eldrick tar tend aan en zei: „Doe maar wat u wilt, het is verbrand. Ik heb het in de haard geworpen, zodra ik het kreeg'. Nesta onderbrak haar. „Weet iemand wat er in stond," vroeg zij. „Stil", tot haar moeder. „Dat wil ik weten.'.' „Ja,-" zei Eldrick. „Esther las het zorgvuldig. Zij heeft het Puydale zo juist verteld. Behalve verkeerspolitie in botsing geko men met een luxe auto. Op het laatste ogenblik heeft de chauf feur van de jeep nog geprooeeid een aanrijding te vermijden. Hij kon echter niet voorkomen, dar twee dames, die op het trottoir liepen, gegrepen werden. Beide slachtpffers werden naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. De 36-jarige mevr. H. K., wonen de op de Hoefkade met een zware hersenschudding en de 69-jari,ge mevr. J. P. K„ wonende op het Betuweplein met een zware her senschudding en een gebroken linkeronderbeen. De twee agen ten, die in de jeep zaten, liepen lichte hoofdwonden op en konden na verhonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gaan. De oorzaak ligt in het feit, dat de bestuurder van de luxe auto de van rechts komende jeep geen voorrang verleende. De mate riële schade was aanzienlijk. ONEERLIJKE BANKBEDIENDE GEPAKT. De Amsterdamse politie heeft Zaterdag j.l. gepresteerd de 29- jarige bankemployé J. M., die val se boekingen heeft verricht en het bedrijf, waar hij werkzaam was met ƒ4800 heeft benadeeld. Na zijn arrestatie kon een bedrag van 1100 worden achtergehaald. De man heeft bekend en zal heden voor de Officier van Justitie wor den geleid. ALS KINDEREN DE KACHEL AANMAKEN... In de Solostraat te Amsterdam wilde Zondagochtend een drie jarig jongetje zijn wat oudere zusje behulpzaam zijn bij het aan maken van de kachel -de ouders lagen nog te bed. Het knaapje wierp daarbij de inhoud van een blikken trommeltje in het vuur. Het trouwboekje en alle distribu tiebescheiden van de familie gin gen daavmee door de schoorsteen. INBREKERSBENDE TE VELl' ONTMASKERD. De Velpse recherche heeft vier leden van een inbrekersbende gearresteerd, die behalve in Velp in tal v^n andere steden geope reerd heeft. De politie kwam op het goede spoor toen ten huize van een zekere B. een radiotoe stel werd aangetroffen afkomstig van een inbraak te Velp. Vla B. die de heler was van deze bende, slaagde de politie er in nog drie anderen te arresteren. Een zekere K. uit Haarlem, S. uit Amsterdam en een vrouw, bekend als „Bet sy", ook uit Amsterdam. Hun wijze van „werken" getuigde van een zeldzame brutaliteit: Zij gin gen langs verschillende huizen, die van te voren waren uitge zocht en belden daar onder een of ander voorwendsel aan. Werd er niet opengedaan en waren de bewoners dus niet aanwezig, dar. braken „Betsy" en ®€n man en namen alles mede wat rij^ dragen konden. Zo hebben zij in Velp waar hun bult echter niet «eer groot was bij twee inbraken, geld. een radiotoestel en een bontman tel meegenomen. De volgende dag keerden zij steeds naar Am sterdam terug om van daaruit 'n andere inbraak voor te bereiden. Reeds hebben zij bekend te Am sterdam, Bussum, Weesp, Baarn en Ginniken inbraken gepleegd te hebben. Ondertussenheeft de politie van verschillende andere steden zich met de Velpse recher che in verbinding gesteld, omdat in hun gemeenten op soortgelijke wijze werd ingebroken en het vermoeden bestaat, dat de bende ook deze inbraken op haar gewe ten heeft. DEVIEZEN- EN EDELSTENEN- SMOKKELARIJ ONTDEICr. Zaterdag werden enige perso nen te Eindhoven, de notaris D., de accountant G. en een makelaar P. in arrest gesteld, in verband met een grote deviezansmokkel- affaire, die dezer dagen door de fiscale opsporingsdienst te Nij megen is ontdekt. De verdachten werden op last van de Officier van Justitie naar Den Bosch vervoerd. Men ver moedt dat men hier te doen heeft met een der uitlopers van eea wijdvertakte deviezensimokkelarij, die haar centrum in Amsterdam heeft. De verdachte personen zouden zich bezig hebben gehou den met het verhandelen va» geldcoupures en geldswaardige coupures, benevens edelstenen, die in Duitsland van in nood ver kerende burgers zouden zijn aan gekocht. De smokkelhandel zou zich uitstrekken over Nederland, Duitsland, België, Luxemburg e» Engeland. Een juffrouw wist de brillanten en diamanten over de Nederlandse grens te smokkele». BESGHONKENE VEROOR ZAAKT VERKEERSONGEVAL. Zaterdagavond te 7.00 uur werden de 15-jarige meisjes N Westdijk en C. Wander, die van Klaaswaal per rijwiel naar Nu- mansdorp'op weg waren, aange reden door een vrachtauto, be stuurd door A. van Soest uit Klaaswaal. N. Westdijk was op slag dood, C. Wanders werd over de langs de weg lopende tramrails geslin gerd en werd zwaar gewond naar een Rotterdams ziekenhuis over gebracht. Het bleek, dat de vrachtrijder zwaar beschonken was. De rijks politie heeft hem gearresteerd e» de vrachtwagen in beslag ge.no- JALOERSE MAN SCHOOT OP ZIJN VROUW. Een bewoner van de Tuinstraat te Amsterdam, de 36-jarige D. V., heeft Zondagavond om ca. half elf uit jaloezie een sohot gelost oh zijn echtgenote. Deze werd ia dé linkerbovenarm getroffen, doch kon, na in het Binnengasthuis be handeld te zijn, naar huis terug keren. De dader is voortvluchtig. Welingelichte kringen te Was hington verwachten, dat de V. S. in Maart 1948 voor een seriecri sis in binnenlandse aangelegen heden en op het gebied van de buitenlandse, economische en hulpverleningspolitiek zullen ko men te staan, aldus meldt Ren ter's correspondent uit Washing ton. Daar' het debat in het conges over het plan-Marshall in die maand waarschijnlijk in een be slissend stadium zal komen, ver wachten Amerikaanse functiona rissen, dat Amerika dan vrijwel tegelijkertijd voor de volgende feiten gesteld zal worden: 1. Engeland zal vermoedelijk zijn dollarlening verbruikt heb ben, terwijl Frankrijk en Italië dan dc gelden van de tussentijdse hulpverlening opgebruikt zullen hebben, voordat het Europese drie legaten van 60.000 gulden ieder, aan uw moeder, uw broer en u zelf, vermaakte Jan Malla thorpe alles aan de stad. als een onderwijs-fonds." „Dan," zei Nesta en wenkte haar moeder met een gezagheb bend gebaar te zwijgen, „hadden wij geen recht hier te rijn?" „Ik yrees van niet," zei Eldrick „Natuurlijk gaan we dan weg," zei Nesta. „Dat staat vast. Hoort u moeder. Dat is mijn besluit." „Je kunt doen wat je wilt," zei mevrouw Mallathorpe, „lik laat me niet hang maken door iets wat Esther zegt. Ook niet dooi wat u zegt," keerde zij zich tot Eldrick. „Dat moet allemaal nog bewezen worden. Wie kan het bewijzen,-of wat? Denkt u, dat ik zo maar mijn rechten er aangeef? Ik zal zweren, dat Esther liegt. Niemand kan een testament uitvoeren, dat niet be staat. En wat gaat het u aan, mijnheer Eldrick. Wat voor een recht hebt u?" ,,U heeft gelijk mevrouw," zei herstelprogramma uitgevoerd kan worden. 2. De eigen voedselexport zal bedreigd worden dtoor het ver minderen der voorraden, de min der goede vooruitrichten en de grotere behoefte van het eige» land. 3. Nieuwe prijsstijgingen door tekort aan levensmiddelen, i» het bijzonder vlees. 4. Eis tot loonsverhoging va» de arbeiders in de grootste indus trieën, waardoor inflatie dreigt Indien het congres een anti- inflatiewetgeving zou aannemen, maatregelen zou nemen tot graanbezuiniging, speculatie zow tegengaan en de bespreking en uitvoering van het plan-Marshall zou bespoedigen, zouden deze crisis nog voorkomen kunnen worden, aldus welingelichte waar nemers te Washington. Op het ogenblik is daar echter nog wei nig kijk op. Eldrick. „Het gaat mij niet aan Daaromen hij wendde zich tot de deur, waar juist de oude knecht weer verscheen, die tot Nesta zei: „Een zekere mevrouw Gaukrod- ger wil u spreken. Zij heeft u wat te zeggen over papieren, die zij juist gevonden heeft, papjere» van de overleden mijnheer Jan Mallathorpe." Collingwood die vlak bij stond hoorde alles. „Gaukrodger," zei hij. „Zn heette de chef van de weverij. Een van de getuigen. Ga er dade lijk heen," fluisterde hij tot Nes ta. „Laat mevrouw Gaukrodger binnen, Dickenson," zei Nesita. „Wacht ilk kom zelf even." Even later keerde zij terug met een tengere vrouw in diepe rouw gekleed en met een zorgelijk ge laat, de zwarte vrouw, die zij door het park had zien lopen. Zij keek nerveus rond. „Wat heeft u voor mij, me vrouw Gaukrodger" zei Nesta. „Papieren van mijnheer Ja» Mallathorpe? Hoe kreeg u die?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2