'"J f R li ®Rantag& De vermiste Rotterd. taxichauffeur s «I UIT DE PROVINCIE l J 1 1. f nei r Caus ar. iptrj i vfl rerfl ■lan len t Hg' en j- ;ici I bf sn et oh Iro: ide De kiedingvoorzieoing bij demobilisatie origineel product KATH. CENTRUM IN ZEELAND. De Franse bevolking f aa aren den"" XAI Bei uit 1 ioed< iter< ■Vla: i H{ t BI ui *n nanj en ïnd. <VP ïmé en ver^| ili> J nerf! tS lidsf" irve st^, OK JE2 een pord lek ■Du: loef jpe Li voer kig" lings ral nlij m/ ;lafl| ant)» rj len! iag t>r 1ST .i- o p tez, Toen de Rotterdamse politie Donderdagavond het bericht door gaf, dat de 38-jarige taxi-chauf feur Bltxm al 24 uur zoek was met een 7-persoons taxi, waar mede hij had moeten voorkomen bij een café aan de Hudsonstraat te Rotterdam, dacht zij allereerst aan een ongeluk. Zij sloot de mo gelijkheid van een amokkelaffaire niet uit, omdat bekend was, dat er meer chauffeurs zrjn, die, hoe wel niet direct tot een smokkel bende behorende, niettemin hun bemiddeling verleenden, wanneer er over de grens hier en daar een karweitje op te knapipen viel. Vandaar dat o.m. de Brabantse politie werd gealarmeerd. Naar het A.N.P. verneemt kun nen de gedemobiliseerden op de aan hen uitgereikte kaart met kledinglbonnen en 190 textielpun ten bij een kledingmagazijn naar eigen keuze, voorrang krijgen tot het aanschaffen desgewenst van een burgereostuum, een jas, twee stel ondergoed, twee over hemden en twee paar sokken. Voor het kopen van een burger eostuum ontvangt hij tevens een vergoeding van 70, Voor het aanschaffen van de overige kle dingstukken kan hij, de uitkering, die hem, behalve deze ƒ70 wordt verleend, geheel of gedeeltelijk gebruiken. Kleine veranderin gen aan het burgereostuumzul len niet in rekening worden ge bracht. Heeft de militair hij een bepaalde winkelier een keuze ge daan, doch wenst hij nog' niet on middellijk te kopen wat hij heeft uitgezocht, dan is de winkelier verplicht de uitgezochte artike len te reserveren tot uiterlijk zeven dagen na de dag van de demobilisatie Hij doet hiertoe aantekening op de kledinglbonnen voor de te reserveren goederen. Deze ver plichting geldt evenwel niet ten aanzien yan het burgereostuum. De militair is verplicht het bur gereostuum, dat hij heeft aange schaft, evenals de vaorrangs- kaart, mede te brengen naar het iemoibilisatiecentrum te Huis ter Heide. Daar wordt dan door deskundigen gecontroleerd of het gekochte beantwoordt aan rede lijke eisen van kwaliteit en pas vorm. Is de militair er niet in geslaagd zich kleding naar zijn wens aan te schaffen, dan kan hij daartoe door bemiddeling van het demóbilisatiecentrum te Huis ter Heide alsnog in de gelegenheid 'te worden gesteld. Deze rege ling is tot stand gekomen in samenwerking met het bestuur van Detex, welke de detailhan del in textiel vertegenwoordigt DE „DWINA" NOG IN NOOD- Het Russische schip „Dvina" met 780 passagiers - aan boord drijft met een snelheid van drie tenonen naar het Oosten af. Het schio bevindt zich 300 mijl ten Noordoosten van het uiterste Noorden van Jauan. Alle pogin gen om een sleepkabel aan boord te krijgen, worden door huizen hoge golven verijdeld. Acht sche- waaronder een Russisch pen, patrouillevaartuig 'huurt. blijven in de bevat mééi vitamines dan levertraan, bovendien mout, suiker en sinaas appelsap. Onmisbaar voor Uw kinderen. Onovertroffen in smaak. Eis Sanostol De chauffeur waa, naar later bleek, inderdaad op een smokkel- rit. Hij had gedacht slechts enke le uren nodig te hebben voor een rit 'heen en terug naar de grens. Hij werd nog dezelfde avond door de Rijkspolitie te Rijsbegen aan gehouden met zijn wagen vol Bel gische tapijten. De aanhouding van deze auto werd gemeld, maar het was de Rijkspolitie niet be kend, dat zij in Rotterdam thuis hoorde. Rottendam werd dus niet direct in kennis gesteld met de aanhouding en zo maakte men zich daar ongerust en kwam tot de aangifte van de vermissing. Vermoedelijlk was het opbellen naar de taxi-onderneming, waar bij B. in dienst was, slechts afge sproken werk en was bekend, dat B. juist op die tijd dienst had. Ook is het mogelijk, dat hij geheel ai- leen met de wagen weg wilde en zich slechts liet opbellen, om er tussen uit te kunnen gaan. Hoe heit ook zij, hij reed naar een af gesproken plek bij de Belgische grens in Brabant en laadde daar een flink aantal Belgische tapij ten in. Men spreekt van ongeveer 40. Of die te Rotterdam dan wel elders moesten worden afgeleverd staat nog niet vast, maar zeker is, dat hij via Zundert terugreed in de richting van de Moerdijk. De Zundertse controlepost van de Rijkspolitie wilde de snel rijdende auto tot staan brengen, maar toen dat niet gelukte, waarschuwden zij telefonisch de collega's te Rijnber gen, die nu op de weig met 'n aan tal wagens 'n barricade vormden. Hierdoor was B. gedwongen te stoppen. Hij probeerde nog zonder wagen te vluchten, maar ook dat gelukte niet. Het is mogelijk, dat men met deize arrestatie 'n nieuw smokkelaarseomplot op het spoor is, dat zijn vertakkingen tot boven de Moerdijk heeft. Zowel de Brabantse Rijkspoli tie als de recherche te Rotterdam is nog met het onderzoek bezig en het wordt niet uitgesloten ge acht, dat binnen enkele dagen nieuwe ontdekkingen worden ge daan. Nadat de Rijkspolitie te Rijs- bergen de Rotterdamse taxi chauffeur met de auto had aan gehouden, werd de auto overge bracht naar Breda, waar zich een opslagplaats van in beslag geno men goederen bevindt Terwijl de auto daar in een der straten stond werd zij opgemerkt door de 12-ja- rige verkenner Hans Beelen. De ze had op Donderdagavond het verzoek om inlichtingen over de vermiste wagen door de radio ge hoord. Hij had letter en nummer van de wiagen genoteerd en deze klopten met de auto, die hij daar zag sttaan. Zo werd de politie op de hoogte gebracht van het vin den van de vermiste auto. THB TALLEYRAND MAXIM ï.x»or J S FLETCHER. 77 (Nadruk verboden „En?," vroeg Eldrick. „We hebben haar opgesloten, mijnheer. En dat kostte nogal wat moeite. Ze is in de provi siekamer omdat daar ijzeren sta ven voor het raam zijn. En ze vocht en zei maar, dat mevrouw haar al die dingen, die ze bij zich had, gegeven had. Natuurlijk weten wij niets, mijnheer, we deden alleen wat mevrouw beval.' „Waai is mevrouw Mallathor- pe," vroeg Collingwood. .„Is zij veilig?" „O, helemal veilig, .mijnheer antwoordde de man. „Ze ging TELEFOONAANSLUITINGEN IN ZEELAND. Het aantal telefoonaansluitin gen in Zeeland is sedtert April 1940 met 19 toegenomen. Op dat tijdstip waren er 7311 aan sluitingen, op 31 Dec. 1947 8744. Op Walcheren valt een uitbre> ding te constateren van 242 aan sluitingen; op de Bevelanden van 59; op Schouwen-Duiveland van 148; in Oost Zeeuws-Vlaanderen van 293 en in West Zeeuws-Vlaan- deren van 110. De grootste voor uitgang had dus naar verhouding plaats in het industriegebied van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Bij de aanleg op Tholen deden zadh in het voorjaar van 1947 technische moeilijkheden voor, waardoor hier het aantal aanslui tingen niet groter; werd, doch met 3 terugliep. Het aansluiten op het platteland verloopt nog niet vlot. Er zijn hier vele moeilijkheden te over winnen. Het is zelfs voorgekomen dat voor één aansluiting 50 palen en 80 kg koperdraad verwerkt moesten worden. Een Katholiek sociaal centrum is in Zeeland in oprichting. Dit centrum wil alle krachten op so ciaal gebied werkzaam coördine ren. Het streven geniet de steun der Bisdommen Breda en Haar lem. VERGADERING VAN DE ZEEUWSE FRUITTEELT- ORGANISATIE. Vrijdag kwamen te Goes onder auspiciën van de Nederlandse Fruitteeltorganisatie honderden fruittelers bijeen om te luisteren naar hetgeen verscheidene des kundigen op het gebied van de fruitteelt belangrijk aohten om de productie in de provincie Zeeland omhoog te brengen. Na opening door de voorzitter der afdeling Zeeland, de heer J. Q. C. Lenshoek, was het woord aan de nieuwbenoemde Tuinbouwcon- sulent Ir. W. van Soest, die in zijn „maidenspeech" op interes sante wijze aan de hand van een kaart persspectieven van de fruit teelt belichtte. Hij gaf een over zicht van de concurrentie, die Ne derland in het buitenland kan ver wachten en noemde Amerika, dat met een zeer grote productie het zelfde percentage exporteert als ons land. namelffk 15 procent, een i van onze grootste concurrenten. Ook met Canada, Australië en Nieuw Zeeland moet bij de ex port rekening gehouden worden. weer terug naar haar kamer, na dat ze ons die orders gegeven had, heel bedaard en rustig." Puydale drong zonder compli menten naar voren. „Houdt die vrouw vast," zei hij. „En nu, op de eerste plaats, waar is Pratt?" „Mevrouw zei, we zouden hem in het oude gedeelte vinden," zei de knecht hoofdschuddend alsof hij er niets meer van snapte. „Zij zei, dat hij sliep. Ma/wson had hem verdoofd Puydale keek naar Byner en keerde zich dan bruusk tot de knecht. „Vooruit, we gaan er heen. Ik zie al licht, mijnheer Eldrick. Die meid heeft Pratt voor ons ge knipt. Laten we hopen Voor bij meer kon zeggen en juist de knecht een deur opende, waar de gang van het oudere deel op uit kwam, hoorde men een doffe slag. Nesta liep haas tig d? trap op naar de kamer van haar moeder en de mannen drongen snel de gangen binnen, de knecht en de lakeien volgden. Pratt was veel spoediger wak- De fruitteelt in Europa is vrijwel verouderd, alleen de teelt in ons land en in Zwitserland wordt zeer gemoderniseerd en begint goede resultaten op te levéren. Neder land kan gerekend worden, aldus Ir. van Soest, tot een der vooruit strevendste landen op fruitteelt gebied. Nadat in de middagvergadering de heer W. J. Robijn, hoofdassis tent van de tuinbouwconsulent, had gesproken over het onder stammen-vraagstuk en de rassen- keuze, trad als laatste spreker op Ir. G. de Bakker, de nieuw be noemde inspecteur van de tuin bouw. Hij voerde het woord over de aanleg van de boomgaarden. Het zwakste punt in de Zeeuwse fruitteelt was, volgens de heer De Bakker, het plantsysteem, en hij wees in verband hiermede op het samenstellen van deskundige plantschema's. Om een goede aanplant te verkrijgen, moet de toekomstige teler allereerst be denken, dat.de grond aan bepaal de eisen moet voldoen, namelijk vochthoudend en waterdoorlatend. Het bestuur van Zeeland's proeftuin heeft het voornemen een deskundige aan te stellen om de bodemproblemen- te behande len, aldus Ir. De Bakker. Hierdoor zal het in de toekomst mogelijk zijn betere resultaten te bereiken. Spreker besloot met er op te wij zen, dat, wanneer de toehoorders het in de inleidingen gesprokene ter harte nemen, zij zeker grotere resultaten zullen boeken. TERNEUZEN;. De Rattenbestrijding vangt deze week aan. In deze week zullen vele tien tallen rattenbestrijders in deze gemeente op pad gaan om onder de deskundige leiding van de Plantenziektenk. Dienst 'n groots opgezete -aanval te doen op de tienduizendtallen ratten in Zeeuws-Vlaanderen. In deze week zullen huis aan huis brokjes gif bezorgd worden voorzien van een korte beschrij ving en handleiding. Wanneer ook aan Uiw huisdeur aangeklopt wórdt zult U natuur lijk ook gaarne Uw medewerking verlenen. In overige artikels in dit blad wezen bij reeds uitvoerig op de grote schade en de gevolgen, wel ke ratten kunnen veroorzaken, terwijl ook reeds uitvoerig werd uiteengezet, dat dit gif niet scha delijk is voor kleine huisdieren. Moge de voorgenomen bestrij ding, welke grondig voorbereid werd en uitgevoerd wordt door de ker geworden dan Esther bere kend had. Zij had gedacht, dat hij minstens tot vijf uur zou blij ven slapen, maar om vier uur werd hij plotseling wakker door een felle pijn in zijn hoofd. Eerst kreunde hij nog wat, half ver suft, vóórdat het tot hem door drong, wiaar hij was en wat er gebeurd was. De pijn vermin derde tot een dof gehamer en hij voelde zich ellendig. iHij opende de pijnlijke oogleden en het eerste wat hij zag, was de lege fles sherry. Daarna viel zijn oog op een paar losse papieren, die Esther als waardeloos weggewor pen had. Dan, als een ibliksemstraa1 drong alles tot hem door. Hij sprong bevend op en het zweet brak hem uit. "Hij voelde in zijn zakken, keerde ze binnenste bui ten, rukte zijn jas uit en door zocht ze nog eens. Dan greep hij de papieren op. Het waren een paar- losse aantekeningen en onbelangrijke brieven. Hij stamp te erop met de voeten en begon eerst te razen, daarna te snik ken en te kermen. De schok had Gemeentelijke Reinigingsdienst zijn vruchten afwerpen tot nut van ons opbouwend vaderland. BIERVLIET. Concert. Zondag 18 Januari 1948 zal de harmonie van Biervliet, onder leiding van de directeur, de heer Jasper Anthonisse een concert geven voor de A.V.R.O.-micro foon. Het ligt in de bedoeling can van twaalf uur tot half één drie nummers ten gehore te bren gen. Ongetwijfeld zullen alle Zeeuws-Vlaming en, dié het tot een eer rekenen, dat een korps uit hun gewest dit voorrecht te beurt valt, de uitzending volgen. Bazar Voetbalvereniging en Harmonie. De gezamenlijke besturen van de voetbalvereniging en de mu ziekvereniging „De Harmonie" hebben besloten om samen een bazar te houden op 31 Jan 1 en 2 Fëbr. en wel om beider finan- tieën te versterken. Reeds s men met vereende krachten be zig de voorbereidende werkzaam heden te verrichten, o.a. weet iedere medewerkende, wat zij zul len hebben te doen. Met de ver koop van de loten is reeds een aanvang gemaakt. KOEWACHT. Arrestatie dieven. Reeds herhaalde malen werd melding gemaakt van diefstallen van vlas, konijnen, enz. Ondanks de uitgebreide onderzoekingen der politie alhier, konden de da ders nog niet worden opgespoord. De politie bleef echter niet stil zitten en slaagde er in thans de dieven op te sporen. De daders bleken te zijn de zekere P P., en S. allen te Stekene (België), wel ke een volledige bekentenis afleg den. In België hadden zij even eens ongeveer'15 inbraken op hun geweten. Proces-iverbaal zal worden opgemaakt. De arrestatie geschiedde in samenwerking met de Belgische Rijkswacht. MIDDELBURG. Ex-commandant hulpland- waclit Walcheren en N.- Beveland voor Bijzonder Gerechtshof. Op Vrijdag 6 Februari zal voor het Bijzondere Gerechtshof te Middelburg J. W. B., uit Middel burg terecht staan, die tijdens de oorlog o.m. commandant is ge weest van de hulplandwacht van Walcheren en Noord-Beveland en zich door zijn optreden bij de be woners van deze eilanden zeer gehaat heeft gemaakt. Stadsuit breiding Het gemeentebestuur van Mid- delbrg heeft een 5-tal architecten opdracht gegeven plannen te ontiwerpen voor de bouw van on- ongeveer 300 arbeiderswoningen tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Lageweg. Het gemeente bestuur streeft er naar een zo aantrekkelijk mogelijk plan te verkrijgen met woonhuizen, die afwisselen in grootte en type en straten met variërende richting. Men acht dit plan voor de uit breiding van Middelburg van groot gewicht. Vertegenwoordigers Engelse Reisbureaue naar Zeeland. In de maanden Januari, Febru ari en Maart zullen drie groepen elk van pius minus 30 vertegen woordigers van Engelse reis- bureaux e.d. Nederland bezoeken Deze groepen komen telkens met de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland—Amerikalijn van South ampton naar ons land, waar zij onder leiding van de A. N. V. P. excursies zullen maken. De derde groep, die in Maart naar ons land komt, zal o.m. een bezoek aan Zeeland brengen. OOSTBURG. A.R.C.-Cabaret j Vrijdagavond trad in het Ledel Theater voor een matig bezette hem ontnuchterd en hij wist wat er gebeurd was. Het kermend gesnik was niet zozeer van wan hoop. maar meer van woede en razernij. Als de vrouw, die hem bedot had, in de kamer was ge weest, zou hij haar in stukken gereten hebben uit wraak. Maar. hij was alleen. Als een wild beest liep hij de kamer op en neer, tot dat hij eindelijk wat bedaarder naar een middel tot ontsnapping uitzag. De deur was solied eikenhout, niets minder dan een koevoet kon bem daar helpen. Dan keer de hij zich naar een erker. Het raam was zeker tien meter boven de begane grond, maar er groeide dikke klimop en hij hoopte naar beneden te kfcnnen klimmen. Met een grote krachtsinspanning sleurde hij een van de vuile ven sters open en keek naar buiten. Onmiddellijk trok hij zijn hoofd met een kermende zucht terug. Vanuit het venster zag hij duide lijk Puydale en nog een paar mannen en de vreemde, heer uit Londen uit hun auto stappen en de voordeur binnengaan. Er bleef zaal op Corry Vonk en Wi™ Kans A.B.C.-cabaret, met s*hÜ Mortale", de comedle variété. Kel Het zeer uitgebreide progm™ ma, waaraan een negental artiT ten medewerkten, werd op vooT treffelijke wijize voor het voetltfnf gebracht. 'I Het hoogtepunt van de a*ond werd wel gevormd door Wim Kan's jongleren met woorden p'n gedachten", al dient het optreden van diens echtgenote, Oorry Vonk die wel een bijzonder groot aandeel in ht programma had zeker in één adem te worden ze noemd. 6 Ook de overige artisten toon den van het ware hout gesaMen te zijn en speciaal willen wij hier bij nog vernielden Adriënne Cani- vez., Teddy Schaank en Ouvs Voonbergh. Oor Lemaire zorgde voor een voortreffelijke muzikale begeleiding. De Z. V. U. kan zeker op een uitermate geslaagde avond terug, zien en eens te meer hadden |e thuisblijvers ongelijk. SLUIS. Toeristen-verkeer, Naar schatting trok hef zwaat-i vorig jaar 125.000 toeristen, mee- rendeels waren dit Belgen en En gelsen. VLISSINGEN. Volkscredietb&nk en Huishoudschool. Naar wij vernemen worden alhier plannen bestudeerd om te komen tot de oprichting van een volkscredietbank en een industrie- en huishoudschool aldaar. Plannen van „De Schelde" voor een groot vast dok. De Koninkl. Maatschappij „De Schelde" overweegt ernstig; de bouw van een nieuw vast dok in Vhssingen, hetwelk door zij* af metingen, een lengte van 289 m. bij een breedte van 30 meter, tot het grootste van ons land zal be horen en in staat zal zijn om een schip als b.v. de „Willem Buys" op te nemen. Voor de plaatsheeft men het oog laten vallen op het z g. „Eiland", waarvan de bebou wing tengevolge van de oorlog vrijwel geheel is verdwenen. In dit verband zij er op gewe zen, dat dit het derde dok van „De Schelde" zal zijn. De maat schappij beschikt over een zeer klein dok en over een groter va* 160 meter, dat echter niet de gro te schepen kan bevatten. Ter il lustratie diene, dat de in aan bouw zijnde „Elandsfontein" van 11.500 ton. ternauwernood en slechts met speciale voorzienin gen in dat dok kon worden opge nomen. Naar wij van welingelichte zïjto vernemen, is tussen de Koninkl. maatschappij ,,De Schelde" en de Regering overleg gaande omtrent de bouw van het nieuwe dok. De directeur van „De Schelde" deelt mede, dat de geruchten over de bouw van een nieuw groot dok elke grond missen. ZUIDZANDE. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Jan. 1947: 509 mannen en 462 vrouwen 962 Op 31 Dec. 1947: 507 mannen en 470 vrouwen 977 Vermeerdering 7 m. en 8 vr. 15 Gevestigd: 41 personen Vertrokken: 38 personen Geboren: 21 personen Overleden9 persenen Volgens de Franse Minister van Openbare Gezondheid, mevr. Ger- rr.ine Poins C'hapuis, is de Franss bevolking sinds de volkstelling van 1946 met 700.000 zielen toe genomen. In 1947 bedroeg het aantal geboorten 650.000 verge leken met het recordaantal va* 853.000 in 1946. De kindersterfte verminderde. Ondaniks deze gun stige cijfers was het van vitaal belang, aldus de Minister, in de komende jaren 2.800.000 buiten landse arbeiders in de bevolking op te nemen. maar één ding over: Vluchten! Door het venster! Onmiddellijk! Een verlammende angst maakte zijn bewegingen onzeker. Ee* misgreep... een rochelende angst kreet... een doffe, dreunende slag. Nadat Eldrick en Collingwood en de andere Pratt's lijk gevon den hadden, keerden zij naar d« hall terug. Daar vonden zij Puy dale, die Esther verhoord had en terwijl zij nog met hem stond te praten, verscheen Nesta op de trap en wenikte hen. „Wilt u meegaan en eens met mijn moeder spreken?" vroeg zij „Zij weet dat u hier zijt en wil u alles vertellen hoe het gegaan is. En over dat stuk dat Pratt had. Zwijgend keken Eldrick en Collingwood elkander aan. Zij volgden Nesta in haar moeders kamer. In plaats van een zieke; lijke gebroken vrouw, vonden zij daar een dame, die al haar ener gie en levendigheid herwonnen had, bovendien haar autoriteit en heerszucht. Zij deed de heren zitten. (Wordt vervolgd.) O..W

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2