u;i a» s CHEFAROX fèftantage De SMOKKELZAKEN Voor de Zondag Vrees niet, geloof alleenlijk Kerkdiensten BINNENLANDS NIEUWS in West-Brabant Qe fusie der zöne's in Duitsland VRACHTAUTO DOOR DEK VAN VEERBOOT GEZAKT. fiieï alleen schijnbare verlichting bij maagklachten Beschermt uw maag Koning Leopold naar de Antillen DE ONTVOERING VAN DB TABAKSHANDELAAR. De in nood verkerende „Owina" METT dit toekende woord uit Marcus 5 36 zullen we het wel eens zijn. Geloof en vrees sluiten elkaar uit. Waar vrees is, daar is geen geloof. Waar ge loof is daar is geen ruimte meer voor de vrees. Daar zegt de mens: Al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods, ik zou niet vrezen, want Gjj zjjt met mij (F* 23). «AAiR dan moeten we ook wer kelijk, geloven. En geloven is: alleen jnaar zien op God. Het is niet naar dit zien en naar dat zien. En het is zo heerlijk daarnaar te zien. Ons oog raakt nooit verzadigd. En dan tenslotte ook nog zien op God. Neen, ge loven is alléén maar zien op God, siw.z. alleen maar vertrouwen op God. Geloven is niet de .wereld en het leven begrijpen, ook niet uit het leven ten naastenbij be grijpen zodat er maar enkele donkere punten meer overblijven. Geloven is blind vertrouwen. WAT hebben we er echter aan te weten wat echt geloof is, nJ. blind vertrouwen als we dit geloof in de wereld niet weten te bewaren? En dit is toch ook geen wonder. Is het geloof niet een dwaze zaak op deze wereld? Hoe *s het mogelijk in een wereld van verdwazing te blijven gelo ven In een God van wijsheid?; in een wereld van haat te geloven in een God van liefde? Dat is ook niet mogelijk indien 't geloof «en vertrouwen zou zijn dat zou ZATERDAG 10 JANUARI. Ned- Herv- Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 11 JANUARI. Ned- Herv- Kerk. -Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- tiings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. Soeteko' - Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, -2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz toed. H.A.; 2.30 u. Ds. J. C. Sic kesz, bed. H.A. en dankz. Zaamslag: 9 en 2 u. Ds. J. A. Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 14.30 u. Ds. tec Beek Biervliet: 10 u. Ds. Wiobosch, bev. Kerkeraadsleden. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 17.30 u. Ds. Derksen, bed. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 9 u. Ds. Nolthenius. Nieuwviiet: 10 u. Ds. Derksen. Bed. H. Avondmaal. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier; 15 u. Ds. Pop. Jeugddienst. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Sehoondijke: 10.45 u. Ds. Schopen hauer, bév. Kerkeraadsleden. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. van TJperen, bed. II. Doop. TJzendijke: 10 u. Ds. Doorn. ZuidzandeGeen opgave. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. M. J. Nolthenius. Gereformeerde Kerk- Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvé: Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. Verveen "Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. P. Rie- mersma, van Vijfhuizen. Gereformeerde Kerk- (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. N. t Hart, van Leerdam. Chr- Geref- Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. de heer De Gier, student te Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente- Terneuzen,: 9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8 30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, O en 10.30 u. H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. HH. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst. 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 8 u. Openbare bijeenkomst, 121 en 4.30 5.30 voor de Jeugd. DINSDAG 13 JANUARI. G«ref. Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 7 u. Ds. Goossens, over: Zending op Soemtoa. opkomen uit ons'leven. Maar dat is het nu juist niet. BET geloof is slechts een ant woord op het Woord door God gesproken, het Woord dat in Christus onder ons gestalte heeft aangenomen. De kern van alles is tenslotte: zien wij in deze donkere wereld Christus nog Laten we niet zeggen- het is te donker in de wereld dan dat we Jezus zoudên kunnen vinden. Nergens is het meer duister dan op Golgotha. Maar waar de diep ste duisternis is, is te gelijk ook de wereldwijde openbaring van Godsbarmhartigheid. Slechts in het aangezicht van het Kruis is het woord: Vrees niet, geloof alleenlijk te verstaan en te be leven. Voorstellen van Clay aanvaard. Een speciale conferentie van Duitse Minister-Presidenten en Duitse functionnarissen uit de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland heeft toesloten de Woensdag door het Brits-Amerik. bestuur ingediende zes voorstel len met enkele kleine wijzigingen te aanvaarden. Volgens deze voorstellen zullen de beide zcl.ies op financieel en economisch ge bied tot een eenheid worden. Generaal Clay heeft op een pers conferentie verklaard, dat hij verwachtte dat een deel van de voorstellen omstreeks Februari in werking treedt. Generaal Clay ontkende, dat de besprekingen te Frankfort het voorspel vormden van een fusie tot drievoudige zëk e. Frankfort, zo zei hij, wordt geenszins be schouwd als de hoofdstad van West-Duitsland. De eerste Minister van alle ge westen in de Soovjet-zöne zullen, naar uit welingelichte bron wordt vernomen, tegen het einde van de maand te Thueringen bijeenkomen ter bestudering van de voorstellen der Britten en Amerikanen, te Frankfort gedaan. De eerste reacties op de voor stellen in de pers van de Sovjet- zóne zijn critisch. Volgens het Sovjet-persbureau Tass wordt Duitsland door verwerkelijking der Brits-Amerikaanse plannen in wezen verminkt. TERUGKEER MILITAIREN. Met het m.s. „Grote Beer", dat op 24 December 1947 uit Batavia is vertrokken en vermoedelijk op 16 Januari a.s. te Amsterdam zal arriveren, komen de volgende militairen uit Zeeuws-Vlaanderen mede: Hoek: J. Donze. Oostburg: A. Boone. Sas v,an GentE. J. Causemae- cker. Walsoorden: P. van Heese. Zuiddorpe: F. E de Block. Medio Januari zal de „Johan v. Oldenibamevelt" met uit Indië repatriërende militairen uit Ba tavia vertrekken. De namen van degenen, die medekomen zijn mo menteel nog niet bekend. STRIJDGEMEENSCHAP VOOR BOERENRECHT. Vanwege de strijdgemeenschap voor boerenreoht zullen op drie verschillende plaatseri vergaderin gen worden gehouden. Ais spreker zal optreden de heer M. Schoondenbeek van Lun- turen, die zijn onderwerp noemt „Vrijheid of dwingelandij", en mededelingen zal doen i.z. de actie voor afschaffing van de C. C. D. Wij verwijzen naar de advertentie elders in dit blad KAMERLID STELT ZICH NIET HERKIESBAAR. Het Zeeuwse lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mr Dr. A. J. J. M. Mes (K.V.P.) heeft besloten zich met het oog op zijn gezondheidstoestand - voor de a.s. Kamerverkiezin gen niet beschikbaar te stellen. Woensdagmorgen js een vracht auto van de firma Noordhoek te Brugsluis door het dek van de veerboot „Schouwen-Duiveland" gezakt. Deze boot doet dienst als veerboot tussen Zijpe en Anna Jacobapolder en vervoert veel passagiers. Daze kwamen gelukkig met de schrik vrij, daar de lading van de auto tegen de stuurhut, bleef han gen. Was dit het geval geweest dan waren waarschijnlijk onge lukken niet uitgebleven. TERNEUZEN. Terugkomst militairen. Met de „Nieuw Holland" arri geeft CKEFAROX, want het ver oorzaakt géén nieuw maagzuur en vormt bovendien een bescher mende genezende laag op de maagwand. Chefarox bevat col- loüdaal aluminium hydroxyde, dat thans in zeer vele landen als het middel tegen maagzuur wordt be schouwd. 1,25 per doos - 0,40 per buisje. (Ingez. Med.) Uit Lausanne verneemt her Zwitsers Telegraaf Agentschap dat Koning Leopold van België op 20 Januari voor een vacantie- reis naar de Antillen zal vertrek ken. Na deze reis zal hij naar Zwitserland terugkeren. THJD TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. veerden gisteren te Amsterdam de eerste repatriërende militairen uit Indonesië, die in 1945 daar heen waren vertrokken. Met de ontscheping is hedenmorgen een aanvang gemaakt. Onder de terugkerenden bevin den zich zes Terneuzenaren. Het lag in het voornemen van het Niwin-Comité alhier, om deze terugkereniden bij aankomst te Perkpolder te verwelkomen, en voor de familie van elke militair een auto toeschikbaar te stellen om ook aan hen die gelegenheid te bieden, en daarna gezamenlijk naar huis te rijden. Wij vernemen echter, dat de uit Indonesië terugkerende militairen door militaire wagens naar hun woning worden gebracht. Hoewel hedenmorgen nog ge tracht zal worden hierin wijziging te verkrijgen, vermoedt het Niwin- Comité, dat haar voornemen om „onze jongens" te Perkpolder te ontvangen, tot haar leedwezen, geen doongang zal kunnen vinden. In verband met het late uur van aankomst, zal de officiale begroe tingsbijeenkomst a.s. Maandag, des avonds te half acht, op de Raadszaal van het Gemeentehuis plaats vinden. Het Gemeentebestuur, de Niwin, het Protestants en Katholiek Thuisfront, alsmede de Band Ne derlandIndië en de Bond van Oud-Strijders I14 R. I., zullen onze Terneuzense militairen dan officieel hartelijk welkom heten. In deze begroetingsbijeenkomst worden ook nog een vijftal mili tairen betrokken, die kort gele den onder dezelfde omstand ghe- den uit Indië zijn teruggekeerd. Voorts zal aan ieder van hen, als blijk van waardering en me deleven, een herinneringsmedaille worden aangeboden. De Harmonie „De Verenigde Werklieden" zal tijdens deze ont vangst ten Gemeentehuize een serenade brengen. „Wij leven mee met onze jon gens over zee." Terneuzenaren, steekt de vlaggen uit en begroet heden oprecht hartelijk „onze jongens." Motorschip op de Oostpier. Gisteravond weigerde de motor van het motorschip „Jonge Wil lem", schipper A. Zwart uit Hui zen, op het ogenblik, dat het schip de Oosthaven zou binnenvaren, tengevolge waarvan het op de Oostipier terecht kwarrf en zonk. Direct werden staaldraden vast gemaakt om te beletten, dat het schip verder zou afglijden. Het schip is geladen met schei- pén. BIERVLIET. Filmavond Rode Kruis. Woensdagavond te half acht gaf de Afd. West Zeeuws-Vlaan deren van het Rode Kruis» een filmvoorstelling in 't Oude Raedt- huys alhier. De heer M I. Hoste sprak een inleidend woord over het werk van het Rode Kruis in het alge meen. Speciale aandacht besteed de hij aan het werk van het Rode Kruis onder de Indische bevolking. Tevens wekte hij de aanwezigen op, door 't nemen van ■sen groot aantal lootjes in de pauze en door lid te worden dit mooie werk te steunen. Alvorens de ernstige films te vertonen, werden de toeschou wers vergast op een tekenfilm en een film over een circus. Daarna werd een film over het werk van de Rode Kruis-teams in Indië met stille bewondering bekeken. De aangekondigde verloting vond in de pauze plaats. Na de verkoop der loten, stelde de heei Hoste vast, dat Biervliet het re cord voor het grootste aantal verkochte loten had behaald met een aantal van 535 loten. Nu was de film „De Witte En gel" aan de beurt, waarin de strijd van Florence Nightingale (De pionierster van het Rode Kruis) voor de reorganisatie van het verpleegsterstoeroep en voor een menswaardige behandeling van zieken en gewonden werd weer gegeven. Door haar taaie volhar ding werd het sterftecijfer der gewonden tijdens de Krim-oorlog van 57 tot op 6 terugge bracht. Ongetwijfeld hebben de twee laatste films diepe indruk gemaakt op de volle zaal en zul len de aanwezigen hebben doen inzien, dat hun financiële steun onmisbaar is om het Rode Kruis werk een zegen te doen \jjn voor de mensheid. Terugkeer O.V.W.-er. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal de in Bier vliet woonachtige korporaal vlieg- tuigschutter O.V.W. der zeemacht I. J. Wolfaart, uit Nederland-In- dië terugkeren. VLISSINGEN. Begrafenis van de heer J. J. van der Jagt. Onder grote belangstelling is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. J. van der Jagt, directeur van het Pro vinciaal Gasbedrijf Zeeland, te Vlissingen ter aarde besteld. Aan de groeve voerde de bur gemeester van Vlissingen, de heer B. C. Kolff, het woord. Hij schet ste de loopbaan van de overledene en dankte voor de grote plichts betrachting, welke hij vooral in de moeilijke oorlogsjaren en daar na toonde te bezitten. Spreker vermeldde ook de verdienste van de heer Van der Jagt op vele terreinen van het openbare leven. Generaal-Majoor buiten dienst, Best, sprak als vriend van de overledene en herinnerde aan de zeer moeilijke jaren, welke deze sedert 1940 heeft doorgemaakt. Niettemin heeft hij met onafge broken veerkracht aan het her stel van het zwaar getroffen gas bedrijf gearbeid. Het provinciaal bestuur was vertegenwoordigd door het lid van Gedeputeerd Sta ten Mr. A J. van der Weel. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Op een in het gerechtsgebouw te Breda gehouden persconferen tie heeft de officier van justitie te Breda, Mr. Hustinx, geas sisteerd door zijn collega. Mr. Heukels, Kapitein Van Soest van de marechaussée en Majoor Kan ter Visser van de Rijkspolitie, een uiteenzetting gegeven van de grote gmokkelzaken, die in Wesi- Brabant hebben plaats gehad er waaraan thans een einde is ge maakt. Adjudant Kramer van de mare chaussée en de hem toegewezen wachtmeester Van Gestel van de Rijkspolitie zijn het geweest, die klaarheid hebben weten te scher pen in de diverse smokkelzaken welke dateren uit de tijd van de Duitse toezetting en na de bevrii- ding op grote voet zijn voort gezet. Bij deze smokkelzaken werden, zoals bekend, zelfs pant serwagens, opgekocht u't Bel gische dumps, gebruikt. Voo- millioenen guldens aan goederen zijn frmiduleus ons land binnen gebracht. Voor het grootste deéi ging alles naar Amsterdam waa. een groot magazijn was. Later ontstonden ook opslagplaatsen in Leeuwarden en Leiden Het is niet juist, aldus were' medegedeeld, dat de wielrenner John Braspennings uit Breda Princenhage de leider was van d' smokkelorganisatie. Hij was de medeleider van één der organisa ties. Behalve zijn bende, traden nog twee andere op. Het smokkelen per militaire wagen is van de Duitsers afge keken. Corrupte leden van de „Wehnmacht" gebruikten immers hun auto's voor de smokkelarij, er was niets tegen te doen. Nb de bezetting zette een aantal Geallieerde militairen en ook en kele grenswachten de zaak op dezelfde manier voort. Het was zelfs zo erg, dat toen de maat regelen werden afgekondigd waarbij voor het vervoer van goe deren bepaalde papieren werden vereist, men deze papieren ver valste. Grenswachters gingen zelfs wekelijks hun geld halen voor het doorlaten van dazé wagens Toen eind 1946 uit Belgische dump? pantserauto's konden gekocht worden, kreeg de smokkelwereld een nieuwe kans. De eerste pant serauto werd in April 1947 onbe heerd aangetroffen onder Rvjs- b'ergen, geladen met zeep, tabak katoen, wol en kauwgumimi. De inzittenden hadden na een felle achtervolging de vlucht weten te nemen. In de nacht van 23 op 24 April van het vorige jaar zag men andermaal een pantserauto die in Breda kon worden aange houden, doch daarna weer wist te ontkomen. De derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augus- tober werd een dergelijke wagen ongever 10 keer in West-Brabant gesignaleerd, doch de smokke laars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aangelegde versperrin gen hielpen niet. Door de con centratie van verschillende op- springsinstanties door Mr. Kneepkens tot stand gebracht wist, men in de grensstreek van September j L af een dusdanige controlesysteem te verkrijgen dat al spoed'g heel wat smokkelaars in de cel terecht kwamen. Bij de opsporing gebru-'kte man ook Walkie-talkies" en auts's met zend- en ontvanginrichting. Het was de- eerste keer, dat dez middelen zijn toegepast voor het opsporen van strafbare handelin gen. Dag en nacht is er ge zwoegd. En geleidelijk kreeg men de gegevens te pakken over de drie smokkelorganisaties, die el kaar beconcurreerden en elkaar zelfs de pantserwagens ontstalen. Een der hoofddaders arresteer de men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoeking vond men een gebrekkige boekhouding, waarin de verhandelde artikelen waren opgetekend, maar daarin ook de namen van verschillende leder van de bende en bovendien aller hande interessante aantekenin gen stonden. De "toantserwasr^s bleken bestuurd te worden ,W>r ervaren chauffeurs meest BekX éy waren bemand met een „wee- verkenn-er en iöm&nd die wagens kon bedienen, maar die tegaft- kertijd ermee was belast spjWs of soijkenplanken op et' wegen te smijten, om de achtervolgende auto's „stukken" te bezorgen De drie leden der bemanning kre gen voor hun karwei gemiddeld ƒ3000. In totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren, «en bij Rijstoergen, een in Amsterdam; en een in België in de omgeving van Loenhout. De waar-I» der bi Rijsbergen in beslag gencoien goederen bedraagt 561.800 Belg frs„ de gemiddelde waarde van de pantserwagens wordt geschat op 45.000 frs. Per tocht weid naar schatting voör 40.000 aaa waren ons land binnengesmok keld. De verhalen, dat amibtennreti zouden hebben meegewerkt, wer den sterk overdreven verklaard op de persconferentie. Het werd onjuist genoemd, dat de smokkel- ploegen gebruik zouden b ebben gemaakt van R.A.F.-menaen of 'n gedeserteerde R.A.F.-sergeant. Bk, zijn wel twee agenten van politie, waarvan een agent uit "Breda, gearresteerd. Tegen betalii^ zouden zij bepaalde diensten heb ben verricht. FATAAL SCHOT. Donderdagmiddag om kwart over 12 heeft een marechaussee in de Oosterburgervocrstraat te-Am sterdam een schot gelost bij de achtervolging van een vluchtende deserteur. De kogel trof de 32-jarige voor bijganger F. S. uit de 2de Jan van der Heijdenstraat in de buik. De man moest in levensgevaarlijke toestand naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis worden overge bracht. ROTTERDAMSE AUTO MET CHAUFFEUR VERDWENEN. De hoofdinspecteur van politie, chef van de justitionele dienst, 4de afdeling, bureau Oostervantstiraat te Rotterdam, tel. 35880, verzoekt opsporing van een personenauto, merk Plymouth, provinciaal ken teken HX 6648, bouwjaar 1937, motornummer P 280898, chassis nummer 10279621, kleur zwart, 7- persoons, met nieuwe blauwleren bekleding, uitgezonderd de rug zitting, welke van beige pluche is. Deze auto is op Woensdag 7 Januari des middags om 7 uur vertrokken uit de garage aan de Van Duylstraat 106 te Rotterdam, bestuurd door de chauffeur H. Blom, geboren te Rotterdam op 23 October 1909, en wonende aldaar in de Sleephellingstraat 27a, die eveneens spoorloos verdwenen is. De mogelijkheid van een ongeluk is niet uitgesloten. Indien misdrijf blijkt, wordt aanhouding van de dader(s) en in beslagneming van de auto verzocht. WILD-WEST TE VENLO. De bediende J. van een kantoor aan de Maaskade te Venlo schrok dezer dagen heel erg, toen hij des avonds om 10 uur plotseling een Geallieerd militair zag binnenko men, die onverstaanbare woorden mompelde en een zodanige indeuk op hem maakte, dat hij van schrik achteruit sprong, daarbij een ruit stuksloeg en door het raam naar buiten vluchtte. De soldaat raak te door dit optreden van de be diende dermate van de wijs, dat hij zijn wapen pakte en enkele schoten in de vloer loste. De nachtwaker hoorde het gerucht van de schoten en waarschuwde terstond de politie, die in een om mezien ter plaatse was en dè om geving afzette om vervolgens raz zia te houden. Het duurde gerui me tijd voor het mysterie ont knoopt was. Dat geschiedde in een nabijgelegen café, waar de militair zich aan gerstenat laafde om van de zenuwen te bekomen. BiONNENZWENDEL TE DEVENTER, ZWOLLE EN AMSTERDAM. Eerst thans vond de recherche te Deventer vrijheid] mededelingen te doen omtrent de resultaten van haar onderzoek inzake een uit gebreide zwendel die te Deventer Zwolle en Amsterdam is gepleegd met valse suiker-coupures, boter bonnen en valse textielpunten. Deze fraude betrof, voor zover men tot nu toe heeft kunnen ont dekken, een hoeveelheid van niet minder dan 18.800 rantsoen sui ker, 46 rantsoen boter en 10.000 textielpunten. Enige tijd geleden ontdekte de economische recher che te Deventer, dat daar valse suikercoupures in omloop waren. Een firma te Deventer had name lijk bij de Suiker Mij te Amster dam deze coupures ingeleverd. Bij die firma vernam men de na men van personen, die haar de coupures hadden verkocht. In verband met deze zaak zijn toen een caféhouder te Deventer als- 76) (Nadruk verboden) HOOFDSTUK XXVIII. DE VROUW IN HET ZWART. Nesta Mallathorpe verschrok hevig, toen zij Eldrick en Colling- wood naar zich toe zag komen rennen. Eldrick steeg zonder vra gen in en riep de koetsier toe naar Normandale terug te rijden. Ondertussen wendde Collingwood zich tot Nesta. „Schrikt u maar niet," zei hr „Er is iets gebeurd on Normandale, uw moeder heeft om politiehulo getelefoneerd, daar gaan ze al op die motor voor ons." „Zei mijn moeder, dat er gevaar dreierde," vroeg Nesta. „Dat kan niet," zei Eldrick, ter wijl de koetsier de zweep ever de paarden haalde. „Zij gaf alleen de order om te telefoneren, Pratt is er. En, maar dat weet u niet, de politie zoekt Pratt. Sinds de middag zoeken ze hem. Hij heeft een moord begaan." „Wees maar niet ongerust, juf frouw Mallathorpe," zei Colling wood bedarend. „De moord heeft niets met deze zaak uitstaande. Dat is al maanden geleden ge beurd. En heb geen zorg over uw moeder, er zijn heel wat mensen om haar heen." „Toch toen ik een beetje onge rust als Pratt er is" zeide zij. „Hoe kwam hij er weer? Ik ben pas een uur weg. Ik geloof dat Esther Mawson er tussen zit. En we moeten nog zowat een uur wachten voor we er iets meer van weten. Het is de hele weg heuvel od en de paarden kunnen het niet vlugger doen." „Eldrick," zei Collingwood, toen zij het Centraal Station naderden, waar een lange rn taxi's stond: „Laat de koetsier stil houden. We 'nemen een auto en zijn er dan in de helft van de tijd. We moeten juffrouw Mallathorpe niet zolang in onzekerheid laten". Vooruit, ging hij voort, toen ze overgestapt waren in een auto, die Eldrick on middellijk uitgepikt had als de snelste wagen uit de rij, „nu vol gas naar Normandale." Eldrick gaf de chauffeur zijn orders. „Hij zal die andere twee niet alleen in halen maar voorbij rijden," zeide de advocaat, terwijl hij neerzonk in zijn zitplaats. „Dit is een snelle wagen en we zullen er het eerste zijn. En juffrouw Mallathorpe, wees maar gerust, nu wordt alles opgehelderd. Pratt ligt er in alle geval uit." „Ik ben alleen maar een beetje bang," zei Nesta, „omdat ik weet dat hij en Esther Wawson thuis zijn, die halen vast iets uit." „Binnen het half uur zijn we er," zei Eldrick, toen zij de motor in haalden, waarop Puydale en By- ner zaten. „In die tiid kan er toch niet veel gebeuren." Niemand sprak meer, totdat zij met een ruk en remgeknars voor het hek stilhielden. De oude bediende ging het hek openen en toen hij Nesta zag, kwam hij voor het por tier staan en zei: „Er is juist een dame binnengegaan, die u speciaal moest spreken, juffrouw Malla thorpe. Ik zei dat u naar Barford was gegaan, maar zij antwoordde dat zij van ver kwam en wilde wachten. Daar gaat ze op het huis toe." Hij wees naar een zwarte ge stalte, die een smal pad naar het huis afliep. Nesta keek haar nog na toen de auto de poort doorreed en over de oprit stoof. „Wie kan dat zijn," zei ze pein zend. „Iemand van ver af, om mij te spreken." „Ze zal het huis spoedig na ons bereiken." zei Eldrick. „Laten we die dringende zaken eerst af maken. Binnen een paar minuten weten we wat er aan de hand is." Maar het was niet zo eenvoudig om er achter te komen, wat er aan de hand was. De auto hield stil aan de voordeur, de motor volgide bijna onmiddellijk en Nes mede twee andere Deventenaren gearresteerd. Het bleek, dat deze de coupures op hun beurt weer hadden gekocht van een Zwollenaar. Door huis zoeking te Zwolle kwam aan het licht, dat de Zwollenaar niet al leen in sudikercoupures, doch ook in textielpunten handelde, waar van er 10.000 op hem werden ge vonden. De Zwollenaar verklaarde, dat hij de valse suiker- en textielbon- nen had gekocht van vier Am sterdammers. De politie te De venter en Amsterdam nam drie van deze hoofdstedelingen, perso nen met een zwart strafregister, gevangen in hun woningen in de Jordaan. De vierde man, die bij deze zaak betrokken was pikte men in op de Rozegracht, toen hij op weig naar huis was. Deze vier Amsterdammers, naar Deventer overgebracht, hebben bekend. Hun zaak is aan de Officier van Justi tie te Amsterdam overgegeven. De Deventenaren waren inmiddels op vrije voeten gesteld. Met betrekking tot deze bonnen- zwendel liep een aantal Deventer- naren tegen de lamp, die de cou pures voor bonnen van suiker, bo ter en textiel hadden gekocht. Onder hen zijn limonadefabrikan- ten, hotelhouders en winkeliers. Ooik de Zwollenaar zal zich heb ben te verantwoorden voor de. zwendel. De gevallen dienden aan vankelijk stil gehouden te worden omdat men de drukker van de val se papieren wenste op te sporen, hetgeen echter nog niet mocht ge- luikken. De suikercoupures warer. te Deventer verkocht voor 125 per coupure van 100 suikerbonnen. HET SCHIP, DAT BIJ SCHEVENÏNGEN VOOR ANKER GING. Werd aanvankelijk vermoed, dat het de „Orpheus" van de K.N.S.M. was, die Donderdag ter hoogte van Scheveningen even buiten de branding in de zeer woelige zee op de ankers lag te rijden ten aansehouwe van honderden, die storm en regen trotseerden, later bleek, zoals gemeld, uit een radio- telefonisch gesprek met de kapi tein van deze boot, dat hij zich niet voor Scheveningen bevond. Naar ons gisterenmorgen bij in formatie bij de directie der K. N. S. M. te Amsterdam bleek, weet men ook daar nog niet, welk schip het is geweest. Er waren Don derdag verschillende schepen der K. N. S. M. op zee. Van geen der schepen heeft de directie ech ter van de gezagvoerder bericht gekregen, dat hij bij Scheveningen voor anker ging. Wanneer het de „Van Ostade" geweest is, heeft de kapitein het niet nodig geoordeeld de directie daarvan te verwittigen. POLITIE DEED GOEDE VANGST. Drie weken geleden werd inge broken in een melkzaak in de Oostenburgermiddenstraat te Am sterdam. Toewijzingen voor 4200 liter melk, 350 kilo koffie en 200 kilo suiker, en voorts een bedrag van 500 gulden werden ontvreemd. Aanvankelijk ontbrak ieder spoor, doch onder leiding van hoofd inspecteur P- van Kleef ljeeft de recherche de zaak tot klaarheid gebracht. Gisterenmorgen z(jn 12 personen van hun bed gelicht, waarvan 10 heler3. De twee daders, een timmer- ta, Eldrick, Collingwood, Puydale en Byner stormden de hall binnen. Daar vonden zij een verbaasde knecht, een paar hulpeloze lakeien en de stalknecht, die na lang op Esther gewacht te hebben maar eens was komen zien, waar ze bleef. „Wat moet dat allemaal," vroeg Eldrick, die de leiding maar in handen nam. „Wat is er gebeurd? Waarvoor moet u de politie heb ben?" „Mevrouw zei het, mijnheer," zei de knecht en keek veronschul- digend naar zijn jonge meesteres. „We weten zelf niet precies, wat er gebeurd is. Wij zijn zo in de war. Zover ik weet is dit gebeurd. Niet lanyg nadat juffrouw Malla thorpe uitgereden was, kwam Es ther naar beneden uit mevrouw's kamer en liep door de hall. Toen verscheen mevrouw boven en riep Jan en mij toe, haar te grijpen, omdat ze geld gestolen had en ju welen. We moesten haar opslui ten en om de politie bellen en zeg gen, dat mijnheer Pratt hier was". (Wordt vervolgd). mansjongen van 16 jaar, die ont vlucht was uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort es eeni 18-jarige jongeman, die ook reeds eerder met de politie in aan raking kwam, hebben bekend. De laatste tijd hadden zij een opval lend luxueus leventje geleid, waar door zij tenslotte in de val liepen. De 16-jarige knaap werd bij de huiszoeking onder de peluw van het bed, waarin zijn zuster met een kindje als camouflage waa gaan liggen, gevonden. De toewijzingen verkochten de jeugdige inbrekers. Van de op brengst maakten zij goede sier, o.a. kochten zij een drum van 408 gulden, voor de band waarmoe zij in een café optraden. GEWETENSGELD-BOOM TE UTRECHT WORDT GEPLANT. Hedenmiddag te drie uur zal met enige feestelijkheid bij de hoofdingang van het Majella-park te Utrecht de „gewetensgeld- boom" worden geplant. Ben onbe kend Utrechtenaar heeft de wet houder van financiën enige tijd geleden een bedrag gestuurd als gewetenegeld voor het illegaal kappen van bomen in de honger winter. De zaak van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar is thans geheel „rond". Ook de der de medeplichtige is aangehouden, n.l. de 27-jarige matroos H. G. B., die op Katendrecht verblijf hield. Een gedeelte van het geld, dat de tabakshandelaar werd ontnomen, Is terecht, echter nog niet de sie raden, zoals gouden cigarettenko- ker en dasspeld, waarvan me» zich ook had meester gemaakt. JEUGDIGE KNAPEN VORMDEN BENDE. De Venlose recherche is erin ge slaagd een bende van jeudige boefjes, die zich aan verschillande inbraken had schuldig gemaakt, op te rollen. Verschillende oudere personen, die als helers optraden zijn in arrest gesteld. Aangehouden werden die 16-ja- rige A., de even oude H. en de 14- jarige R„ die uit een kiosk voor 500 aan rookwaren, uit woningen distributiebescheiden en sieraden, alsmede geld' hadden gestolen, ter wijl zij op een bepaald adres bjj afwezigheid der bewoners de in houd van de provisiekelder voor een deel hadden verorberd en de rest door het huis hadden gesme ten. Het onderzoek duurt nog voort. Vier helers, onder wie drie vrouwen, zijn eveneens ingesloten. P.T.T.-AUTO MET POS1 GESTOLEN TE NIJMEGEN. Gisterenavond hebben autodie ven te Nijmegen een P.T.T.-post- auto, waarin de postzakken va» alle brievenbussen en postagent schappen waren opgenomen, ge stolen. Toen de beide beambten in het laatste postagentschap dat zij die avond moesten bezoeken, waren afgestapt, sprongen onbe kenden in de auto en reden er mes we<g in de richting van Groesbeek. Daar werd ooik later de postauto aangetroffen, maar leeg. Volgens schattingen hebben de dieven aan geldzendingen en aangetekende stukken in de auto een bedrag van ongeveer 20.000 aangetroffen. De politie heeft nog geen arresta ties verricht. Ten gevolge van de hoge eee konden de schepen, die voor hulp verlening aan het Sowjet-Russi- sche motorschip „Dwina" zijn uit gevaren, er niet in slagen de „Dwina" op sleeptouw te nemen. De schepelingen moesten de nacht in bange onzekerheid doorbren gen. Bij het aanbreken van de dageraad waren vijf schepen bij de „Dwina", die poogden het schip te redden. Amerikaanse vliegtuigen bevinden zich voort durend boven het vaartuig. Niets wijst erop, dat het weer beter zal worden. Amerikaanse autoriteiten menen echter, dat het schip nog te redden is, als men er in slaagt een sleepkabel aan boord te krijgen. I

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2