Buroerlilke Stand De I b c-besmettïncj op de scholen Distribntienieuws Groot smokkelcomplot ontmaskerd Terugbetaling Koiengelden *U©!*ïe Durf en .'de §aluu«*geesf Wapens voor Griekenland Redding voor „Blauwe Bebies" SPORT Wot brcngl Je Sladte Het proces tegen Tojo Uit de Provincie Nieuwe veiligheidsmaat regelen in Palestina hun Tsjechoslowaakse textielhandelaren uit zakei Da stakingen in Duitsland De bekende wielrenner John Braspenninx was de hoofdschuldige Politie en kommiezen deden mee Vliegtuigongeluk bij Algiers Bomaanslag te Jeruzalem EEN NIEUW KONINKRIJK KERKNIEUWS GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK, De vioolkist zweefde langzaam de kamer (binnen. Iets hoger be woog zich een grote zaklantaarn door de lucht. Het licht van de schijnwerper viel weer op de gitaar, zoals Molentje het al eens had gezien. Even later kwam er ook in het instrument beweging. Het was een wonderlijk gezicht, de snaren enkele tonen uit zich zelf te zien tokkelen. Het viel Do- kie oip, dat de gitaar dof klonk. Nu* begon weer de vreemde dans van het instrument met de hals naar beneden. Maar er ge beurde meer! Een regen van bankb!ljetten viel uit het ronde klankgat van de gitaar. De bil jetten bleven een ogenblik tussen de snaren hangen en dwarrelden toen als grote financiële sneeuw vlokken naar beneden. NIEUWE MAXIMUMPRIJS De maximumprijs van bananen is vastgesteld op 1,38 per kg. Dit betekent een kleine prijsver hoging de oude prijs was ƒ1,32 per' kg welke haar oorzaak vindt in de overeenkomst, die de Benelux-landen hebben gesloten ten aanzien van invoertarieven, die per 1 Januari j.l. van kracht zijn geworden. Griekenland zal 40.000 geweren met toebehorende munitie ter waarde van 750.000 pond sterling van Engeland kopen met particu liere 'Griekse fondsen in Enge land, die vrijwillig aan de rege ring ter beschikking zijn gesteid. Generaal Livesay, hoofd van de gecombineerde Amerikaanse staf in Griekenland, heeft voorspeld, dat de verzetsstrijders in het late voorjaar geheel verslagen zullen zijn. Vele honderden Europese kin deren zullen het volgend jaar gered kunnen worden van een langzame verstikking als gevolg van een hier in het Broussaiszie- kenhuis te Parijs toegepaste ver beterde chirurgische behandeling van een ziekte van de bloedsom loop, welke kwaal de zogenaamde „Blauwe babies" veroorzaakte. Tot nu toe konden de „Blauwe babies" zo genoemd omdat ge brek aan zuurstof in het bloed hun een blauwe kleur gaf al leen met succes geholpen worden in het Johns Hopkinsziekenhuis in Baltimore Maryland, waar meer dan 400 van hen waar onder 12 uit Frankrijk de af gelopen drie jaar met goed gevolg werden geopereerd. De reiskosten naar de Verenig de Staten, het lange wachten op de lijst van 't ziekenhuis te Bal- timore was oorzaak, dat vele Europese patiëntjes een langzame dood door verstikking sterven Gebruik makend van de me thode van het Johns Topkins zie kenhuis, is het Broussais hospi taal de eerste Europese inrichting om deze kwaal te genezen. Reeds zijn een half dozijn gevallen met succes geopereerd en de chirur gen van het genoemde Parijse ziekenhuis verklaarden, dat in Frankrijk en andere Europese landen voor 1948 enige honderden patiëntjes op behandeling wach ten. SCHAKEN. V.S.V.Terneuzen IH 54. Woensdagavond vond te Sluis kil de return-match plaats tussen V.S.V. en Terneuzen III. V.S.V. wist revanche te nemen voor de te Terneuzen geleden nederlaag en behaalde een voor lopige overwinning van 54. Een partij werd afgebroken uit welke partij V.S.V. zeker een halve punt haalt. De gedetailleerde uitslag luidde: V. S. V. Terneuzen Hl. H. Voorhans H. van Oosterom 10 G. WullemsL. v. d. Hemel 10 Th. Wegchelaar—Jac. Donze 10 M. NijssenJ. Frangoys afg. E. TacgH. Barentsen 01 A. WullemsJ. N. 't Gilde 10 J. de JongL. J. Simpelaar 01 A. LeenhoutsJ. de Waal 10 M. Nijssen Jr.—W. Bakker 01 Ir. J. van Altena A. Vreeswijk 01 Sluiskil had aan de even bor den wit. Axel. Huwelijks-aangiften: 2 Dec. Adrianus Josephus van Esch, 24 j., jm. en Aagje van Bendegem, 24 j„ jd. 24 Dec. Jan Goossen, 25 j„ jm. en Francina van de Velde, 25 j- jd. Huwelijks-voltrekkingen: 4 Dec. Jacobus van de Craats, 26 j„ jm. (won. te Halsteren) en Maria Aaltje Cornelia Herrebout, 21 j., jd.; Johannes Petrus Paulus van den Braak, 25 j., jm. en Edith Ma rie Lootens, 21 j„ jd. 10 Dec. Cor nells Verhoeff, 26 j., jm. (won. te Rotterdam) en Sophia Johanna Couvée, 24 j., jd. 18 Dec. Adrianus Josephus van Esch, 24 j„ jm. en Aagje van Bendegem, 24 j., jd. 24 Dec. Lambertus Nicolaas v. Eijk, 27 j-, jm- en Wilhelmina Suzanna van Tatenhove, 26 j., jd. 30 Dec. Petrus Bernardus Rijk, 37 j., jm. (won. te Kapelle) en José Maria Mattheeuws, 29 j., jd. Geboren: 2 Dec. Andries Corne lls, z. van Pieter Wieland en Neel- tje Verschelling. 10 Dec. Martinus Jacob, z. van Frederik den Doel- der en Suzan Geensen. 14 Dec. Anthonde Louis en Paulina Maatje, z. en d. van Willem C. Ruijtenburg en Elizabeth I. Wacendorp. 21 Dec, Sara, d. van Louis de Feij- ter en Cornelia P. van Doezelaar. 22 Dec. Johanna Maria, d. van Adriaan Kr. van Cadsand en Jo hanna de Zeeuw. Overleden: 14 Dec. Pieter Din- geman Marijs, 83 j„ weduwn. van Diengetje de Regt. 16 Dec. Adri aan Pieter Dieleman, 66 j., echtg. van Cornelia R. Verplaneke. ZATERDAG 10 JANUARI. HILVERSUM I: S.OO Nieuws, 8.15 Pluk de dag; 9.05 Moaart- progr.10.15 Gram.; 11.00 De Zonnebloem: 12.03 Zang en or gel; 12 30 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Verv. KI. van Beeck; 14.10 Gram.; 15.15 Concert der jongeren; 16.00 Gram.; 16.30 Causerie; 17 00 De Wigwam; 18.15 Joum. weekover zicht; 18.30 Regeringsultz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.35 Ban den die binden; 20.00 Nieuws; 20 05 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Stoelen aan de kant; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Omroep kamerorkest. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.18 Silvestrikwartet; 8.35 Gram; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio feuilleton; 10 35 Goois kamermu ziekgezelschap; 11.00 Voor conti- nubedr.; 12.00 Gram.; 12.33 Ma- lando; 13.00 Nieuws; 13.20 Metro poleorkest; 14.00 Het Ned. lied; 14.15 Stafmuziek. Arnst politie; 15.00 Lezing; 15.30 The Ram blers; 16.15 Amateurauitz.; 16.45 Artist, staalkaart; 17.15 Volks concert; 18.00 Nieuws; 18.30 Om en nabij de twintig; 19 00 Vlooi en piano; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Vindobona schrammel'n; 20.45 De zang van de maand Januari; 21.30 In de balzaal; 22.00 Hoorspel; 22.30 Jan Presto; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram. De praeses in dienstjaren, Ds. K. J. v. d. Berg van Garderen, opende met schriftlezing en ge bed. In zijn toespraak wees hij op het wonder, dat God de Kerk niet verlaten heeft „ondanks zo veel lauwheid." „De aanbieding van het ontwerp Kerkorde, hoe ook verdeir beoordeeld, is zulk een wonder, dat tot dankbaarheid stemt", aldus Ds. Van den Berg. Vervolgens werden tot leden van het Moderamen gekozen; Ds. H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven, praeses; Ds. J. R. Wolfensberger te Amsterdam, assessor primus; Ds. J. Klein Wassink te Amster dam, assessor secundus; Ds. H. Harkema te Wijk bij Heusden, as sessor tertius. Ds. Wesseldijk aanvaardde zijn praesidiaat met een rede, waarin hij o.m. wees op de moeilijke tijd, die voor de Synode en de Kerk aanbreekt, nu het ontwerp Kerk orde zal worden behandeld. Voorts schonk hij. aandacht aan de klachten over prediking en pastoraat. „De ambtsdragers zul len niet mogen vergeten, dat zij zelftucht moeten hebben om dit moeilijkste werk voorop te stellen. Daarnaast is er al het nieuwe werk van het Apostolaat, dat veel aandachtvraagt. Dit werk zal doorgaan, waarbij wij. geen men selijke illusies mogen koesteren, maar moeten vertrouwen op de kracht van Gods woord." De leden van de commissie voor de rechtspraak en van de spoedcommissie werden benoemd. Ds. H. J. F. Wesseldijk werd her benoemd tot vice-president van de algemene synodale commissie. De synode behandelde uitvoerig de radio-aangelegenheden. Zij stelt zich onverkort op bet stand punt van de Synode van 1946, die uitsprak: „dat de Kerk krachtens haar wezen niet kan berusten In een radiobestel, waarbij de Kerk voor haar uitzendingen gedwon gen zou kunnen worden zich in een verenigingskader te voegen." Het Moderamen werd gemachtigd met inachtneming van dit stand punt nadere voorstellen uit te werken. Het verhoor van Tojo door het internationale gerechtshof te To kio is nu beëindigd. Tojo heeft toegegeven, dat hij de enige levende Japanner is, die de Ja panse keizer geadviseerd heeft Engeland en Almer'ka de oorlog aan te doen Tojo verklaarde, dat de oorlog „onvermijdelijk" was geweest. In verband met een Lb.c.-be- smetting van een groot aantal leerlingen van de eerste klasse der R. K. Jongensschool te Maarssen, vernemen wij, dat de hoofdinspec tie der Volksgezondheid, sinds '33 meerdere malen gevallen van tib.c.-besmetting op scholen heeft geconstateerd. In de oorlogsjaren heeft men zulks niet zo veel kun nen controleren, maar op het ogenblik heeft men de indruk, dat de gevallen iets meer zijn toege nomen. Dr. H. R. Gerbrandy, genees kundig inspecteur van de Volks gezondheid. speciaal belast met de t.b.c.-bestrijding, bevestigde ons, dat een 7-tal der leerlingen van de school te Maarssen in het zieken huis is opgenomen. Het onder hoek is nog aan de gang, maar vastgesteld kan worden, dat be halve deze 7 gevallen van meer ernstig karakteir zich ook een aantal lichtere ziektegevallen voordoet. Enige maanden geleden werd bij een eerste onderzoek geconsta teerd, dat er enige lichte gevallen waren, nadat de onderwijzer der TERNEUZEN. Zitting Tribunaal. Naar wij vernemen zal binnen kort, ter behandeling van sipeci- fiek Zeeuw s-Vlaamse gevallen, het Tribunaal alhier weder zitting gaan houden. BRESKENS. Frans zeiljacht to nood. Dte alhier gestationneerde red dingsboot „M. C. Blankenheim" is Donderdagmiddag uitgevaren ter assistentie van een in nood verkerend zeiljacht, dat zich ten N.-Westen van Zeebrugge be vond. Bij aankomst ter plaatse blees het jacht reeds door de eveneens uitgevaren reddingsboot van Zee- brugge op sleeptouw genomen en de haven van Zeeibrugge te zijn binnengesleept. De reddingsboot „M. C. Blan kenheim" is lforop weer naar haar haven teruggekeerd. Het betrof hier het Franse zeiljacht „Patron", aan boord waarvan zich twee personen bevonden. De Palestijnse regering heeft aieuwe veiligheidsmaatregelen aangekondigd, „ten einde in de voornaamste steden het regerings apparaat in stand te houden „Het fort van Jeruzalem", het belangrijkste versterkte gebied in het centrum van de Heilige stad, zal worden vergroot. De Britse politie zal uit de Ara bische gebieden van Palestina worden teruggetrokken in Jeruza lem en vervangen worden door Britse militairen en Arabische do- litie onder leiding van Britse offi cieren. De Britse politie zal alle regeringsgebouwen, die een ge mengd Arabisch-Joods ambtena renapparaat in dienst heeft, bewa ken. Britse militairen nemen de bewaking van de internationale luchtvaarthaven te Bedda van de Britse politie over. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft zojuist besloten, dat de 1500 textielhandelaren met hun zakeu zullen moeten ophouden. De dis tributie van textiel zal door re gionale regeringsinstellingen ge- ipdp.n Het besluit is genomen op voor stel ,van de communistische Mi nister van Binnenlandse Handel met het motief, dat de vrije tex tielhandel in de laatste maanden^ geheel verdwenen is en vormt de eerste nationalisatie maatregel op handels- en distributiegabied. klas wegens een veval van t.b.c.- besmetting in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Dr. Gerbrandy deelde ons mede, dat er reeds enige tijd plannen worden uitgewerkt bij het Minis terie van Sociale Zaken en dat van Onderwijs ten aanzien van het onderzoek naar de t.b.c.-be- smetting op de cholen en de te nemen maatregelen ter bestrijding daarvan. 5000 Havenarbeiders te Ham burg hebben zich bij hun 3600 stakende collega's gevoegd. Er zijn maatregelen getroffen om de schepen naar andere havens te zenden. Onder de mijnwerkers in het Ruhrgebied zijn door het Brits en Amerikaans bestuur 352.000 pak ketten met elk 10 kilogram levensmiddelen verdeeld. De vak verenigingen te Essen hadden tot een algemene staking op Vrijdag middag aanstaande besloten uit protest tegen de onvoldoende voedselvoorziening. In het centrum der staalindu strie Solingen zijn 35 000 arbei ders voor 48 uur in algemene staking gegaan. Hun vakvereni ging eist dat de arbeiders hun rantsoenen voor normale en zware arbeid volledig krijgen en dat de zwarte handelaren worden ge straft. Tijdens het weekend zullen de vakverenigingsleiders besluiten, of tot algemeene staking in het Ruhrgebied zal worden opgeroe pen. Er schijnt hierover nog geen eenstemmigheid onder de vakver enigingen te heersen. De plaatselijke ontevredenheid over de rantsoenen is groter ge worden, nu bekend is gemaakt, dat het broodrantsoen de volgen de week van 2500 op 2000 gram gebracht zal worden. STORM LANGS DE NEDERLANDSE KUST. Het K.N.M.I. te De Bilt heeft Donderdag langs de gehele Ne derlandse kust storm genoteerd. Amsterdam 60 km per uur met stoten, De Bilt 50 km per uur, Den Helder iets meer dan 100 kim per uur (zware storm), Vlis- singen 50 km per uur. Dit zijn tot nu toe de sterkste windkrach ten die sinds 1 Januari zijn ge meten. VERBETERING. In de bonnenlijsl van Woens dag had het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aangegeven, dat bon 611 algemeen van de bon kaarten KD en KE 713, die is aangewezen voor 400 gram brood of 1 rantsoen gebak, gel dig zou zijn tot en met 17 Fe bruari a.s. Het Ministerie deelt thans mede, dat dit moet zijn 7 Februari. In de tweede helft van deze maand zal een begin worden ge maakt met de terugbetaling van het ^eld, dat teveel betaald werd fop de aanschaffing van de huis brandstoffen. De gezinshoofden zulen, zoals bekend, 4 terug ont vangen; kamerbewoners zullen 'n bedrag van 2,40 gerestitueerd krijgen. De terugbetaling ge schiedt aan de postkantoren. Op de brandstoff enk aarten TA 707 voor de hoofden van het gezin zullen twee bonnen aangewezen werden. De ene bon geeft recht on f 2,40, de tweede od 1.60. Op do kaarten TB 707 voor kamerbe woners wordt één bon voor 2,40 aangewezen. Het onderzoek dat leidde tot de ontmaskering van het grote cmokkelcomplot o.l.v. John Bras penninx, is reeds enige maanden geleden begonnen toen een Am sterdam's journalist in 'n café in de hoofdstad toevallig een gesprek afluisterde tussen een paar dron ken kerels, die het over grote smokikelzaken hadden. De justitie kreeg op dit moment een draad in handen, welke tenslotte leidde tot de ontmaskering van een com plot, flat wordt beschouwd als het meest omvangrijke op het gebied van de smol&kelarij en zwarte han del, dat in ons land sedert de be vrijding bekend is geworden. (De heren begonnen hun duistere practiiken reeds in de bezettings tijd met medewerking van Duitse officieren en nadien wisten zij zich de assistentie te verschaffen van Canadese militairen en Ne derlandse douane- en politie-be- amhten. Aanvankelijk met mili taire vrachtauto's, maar later zelfs met de meest moderfte pant serwagens werden enorme hoe veelheden shag, kauwgom, textiel en nylons over de grens gebracht en in de kelder van een perceel aan de Baarsjesweg te Amster dam ongeslagen, van waaruit het in de zwarte handel verdween. Alleen na de bevrijding moet er al voor 10 millioen gulden zijn om gezet. Reeds enige malen was de poli tie „In contact" geweest met leden van de bende, o.m. te Zundert, waar eerst eens een auto met smokkelwaar en in Maart 1947 zelfs een pantserwagen werd aan gehouden. De inzittenden wisten telkens te ontsnappen, ook toen één -van hun auto's bij Breukelen door een botsing met een andere wagen in de val liep. Arrestaties. Braspenninx, die reeds enige maanden geleden door de justitie van Breda werd gearresteerd, ontkende aanvankelijk hardnekkig maar tenslotte was toch zoveel be zwarend materieel tegen hem verzameld, dat hij een volledige bekentenis moest afleggen. Vier mede-hoofddaders konden toen eveneens gearresteerd wor den, evenals zes Nederlandse po litiemannen en kommiezen. Ten slotte kon nog een broer van Bras penninx geknipt worden toen de politie vorige week bij Bergen op Zoom er in slaagde na een wilde schietpartij een pantserwagen, waarin vee Gesmokkeld werd, te overmeesteren. Ongeveer 50 kilometer ten wes ten van Algiers is een vliegtuig tegen een heuvel opgevlogen en verongelukt, 9 personen, onder wie 2 kinderen, kwamen in de vlammen om. Het toestel was op weg van Al giers naar Philippeville in Alge rije. Bij de Jaffa-poort van Jeruza lem is een zware bom tot ont ploffing gekomen, waardoor acht Arabieren werden gedood en 42 gewond. Verder werd van een gepantserde vrachtauto af een bom geworpen. De auto kwam terecht op een Mohammedaans kerkhof, waar een vuurgevecht ontstond tussen Joden, Arabieren en uolitie en milita'ren. Britse soldaten oms'ngelden het kerkhof en bonden de strijd aan met mannen, die achter graf stenen vandaan op hen schoten. Een soldaat van het Ame rikaanse leger, genaamd Brown, heeft het algemeen Amerikaanse Hoofdkwartier medegedeeld, dat de (bewo ners van het eiland Samoa in de Stille Oceaan hem tot Koning hebben uitgeroepen. De soldaat is op het eiland geboren en zijn oorspronke lijke naam is Faoai Lauva- la Lutu Poni. Hij heeft ver klaard de troon te zullen be stijgen, zodra hij gedemobi liseerd is. Het is nog niet bekend of hij tot toelating bij de Ver enigde Naties zal verzoeken. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk kwam Woensdag op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche in vergadering bijeen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3