„OLD CHICAGO" in Nederland QhantagQ De repatriëring in 1948 BINNENLANDS NIEUWS brutaal geval van kidnapping JAGER VERGAT TE SCHIETEN. VERONGELUKT. Opcenten op de tabaks accijns Ex-Koning Michael van Roemenië Ben brutaal geval van kidnap ping', waarbij het leven van de be trokkene de inzet was voor een buitensporig hoge losprijs, houdt op het ogenblik in het oostelijk deel van de stad Rotterdam de gemoederen bezig. Een bekende 71-jarige tabaks handelaar in het oosten van de stad kreeg Maandagavond om streeks zes uur bezoek van een paar mannen;, die opgaven van de iR. A. C. (Politieke Recherche Afdelin- Collaboratie! te zijn en hem uitnodigden in een voor staande buto te stappen, omdat de man voor een of andere zaak met een paar getuigen geconfronteerd moest worden. De schatrijke ta (bak shandelaar was zich geen kwaad bewust en informeerde, wat er eigenlijk aan de hand was, maar toen hem verzekerd werd dat hij binnen tien minuten terug zon zijn gaf hij zich gewonnen en stapte in. Nu begon een rit door de stad, waarbij hij eerst door de beide mannen, tussen wie hij in zat, in het gezicht werd geslagen •en daarna geblinddoekt. Op een adres in het noorden ging men met hem naar binnen. De oude man, die ondersteund moest wor den, werd daar in een kelderruim te op enige rammel in een hoek neergelegd, waarna hrf aan handen en voeten gebonden werd. Toen begonnen de „heren" met bun dreigementen en pogingen tot afpersing, nadat ze tevoren zijn zakken hadden leeggehaald én alle geld en sieraden hadden buit gemaakt. Het kwam hierop neer, dat hij twee brieven moest schrij ven. aan zijn procuratiehouder. De eerste moest niets meer zijn dan een officieel stuk, dat eventueel aan zijn hank getoond kon wor den, en waarin de procuratiehou der volmacht kreeg een exorbi tant groot bedrag, dat in de vijf nullen moest lopen, te incasseren en op een nader omschreven wijze af te dragen. De tweede brief bevatte de mee,r vertrouwelijke mededeling, dat de oude man ge vangen zat en gedood zou worden, indien niet binnen veertien dagen de losprijs was betaald. Mocht de politie in de zaak gemengd wor den, dan was het met het leven van de man gedaan. Eerst werden de brieven naar het huis van de procuratiehouder in Hflligersberg gebracht en toen men daarvan terugkeerde, werd begonnen in da kelder voor enige verwarming te zorgen. De blind doek, die hij had mogen afdoen voor het schrijven van de brieven, kreeg hij nu niet meer voor, maar zijn ontvoerders hoedden zich voor herkenning door het voordoen van een masker. Het werd zijn geluk, dat er geen kachel aanwezig was en een der aanwezigen vertrok om een electrisch kacheltje te halen. De beide overgeblevenen begonnen .nu een zaakje op eigen houtje Ze vertelden de oude man, die geheel van streek was, dat ze zijn leven wilden redden en hem naar huiten brengen, als hii nog dezelf de avond een flink bedrag four neerde en een groter bedrag in het vooruitzicht stelde tegen flinke waarborgen. öe tabakshandelaar stemde hierin toe en inderdaad werd hij naar buiten gebracht. In een café wer-d een taxi opgebeld en gezamenlijk ging de tocht terug naar het woonhuis van de ont voerde. Inmiddels was er daar thuis iets gebeurd. De ongeruste fami lie had een zoon opgeheld, die onmiddellijk met zijn schoonvader zowel bij de P. R. A. C. als bij de politie informeerde, hetgeen tot aangifte leidde. Onmiddellijk ging een recher cheur mee naar het woonhuis om alle inlichtingen te verzamelen, die hij kon krijgen.. Deze recher cheur was nog aanwezig, toen de oude man weer thuis kwam. Deze smeekte de politieman zich er buiten te houden, omdat hij voor de uitvoering van alle dreigemen ten vreesde en de rechercheur hield zich alsof hij het met de ont voerde eens was, maar zon op middelen om de boeven te pakken te krijgen. Terwijl de 71-jarige zich met een grote som gelds, welke zijn zoon hem verschafte, naar de buitendeur ging om te betalen. De rechercheur volgde hem onopgemerkt in de gang en zag ergens in een bosje bij het huis een man staan. Op slinkse wijze sloop de politie man er heen en nog voor de man, die zelf over twee vuurwapens be schikte, er erg in had, blonk hem de loop van een pistool tegen, met het bevel „handen omhoog". De anderen maakten zich daarop uit de voeten, maar de verraste mis dadiger kon niet anders doen dan mee naar binnen gaan. Daar werd hij van zijn wapens ontdaan. Per telefoon werd nu op het hoofdbu reau van politie om assistentie gevraagd, die spoedig kwam. De mishandelde tabakshande laar werd nu naar het ziekenhuis gebracht om verbonden te wor den, terwijl de arrestant op het hoofdbureau terecht kwam. Het bleek een 33-jr'ge meubelmaker te zijn. Deze wees later het adres in het noorden aan, waar de be wuste kelder zich bevond en zo kon de politie omtrent de loop van zaken een heel eind verder komen. Ook een tweede arrestatie werd verricht. Dit betrof een vrijgela ten politieke delinquent, een 49- jarige kaashandelaar, evenals de meubelmaker een goede bekende van politie en justitie. De bewoners van het bewuste huis in het noorden verklaarden de kelder voor zes gulden per week aan de kaashandelaar ver huurd te hebben. Deze had ge zegd: Verbaas U maar niet als we op ongewone tijden binnenko men, wat het is de bedoeling, dat we wat smokkelwaar voor de zwarte handel binnenbrengen. De auto, waarmee de kidnapping had plaats gevonden, was voor een dag door de kaashandelaar gehuurd Hij chauffeurde de wagen zelf. De politie zet het onderzoek nog voort. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETOHER SNELVERKEER IN ZWOLLE EISTE TWEE DODEN BINNEN 34 UUR. In de laatste 24 uur heeft het snelverkeer in de Zwolse contreien twee doden geëist. Dinsdagavond liep het 12-jarige jongetje J. van Ommen uit Zwolle met een on- verlichte handwagen even buiten de stad. Een auto reed in volle vaart achter tegen de wagen op. De jongen werd zodanig gewond, dat hij aan de gevolgen is over leden. Woensdagmorgen reed een 47- jarige Zwollenaar, bij de IJssel- brug op een motorfiets met grote snelheid tegen een melkwagen. Het paard voor deze wagen was van een andere auto geschrokken en liep plotseling dwars de weg over De motorrijder kwam met zijn hals tegen een der bomen van de wagen terecht en werd op slag gedood. DE GEVAARLIJKE DUINEN. Woensdagmiddag vonden een paar k.nderen uit IJmuiden in de duinen een aantal staafjes, die zij meenamen en voor hun huis in dc Alexander Bellstraat in de riool- put deponeerden. De gevonden voorwerpen vatten vlam wat met een grote rookontwikkeling gepaard ging, maar er deden zich doordat de kinderen zich haastig uit de voeten maakten, geen per soonlijke ongelukken voor. Inmiddels heeft de commissaris van politie in Velsen er op ge- wezen, dat in de z.g. Slingerduin aan de Heerenduinen hoeveel heden munitie liggen, die door de hulpverleningsdienst binnenkort zullen worden opgeruimd. Het betreden van deze duinen moef dan ook levensgevaarlijk worden geacht. OP T NIPPERTJE Op een terrein te 'a Hertogen bosch, waar dagelijks militairen oefeningen houden, waar honder den kinderen hebben gespeeld en waar duizenden mensen een paar maal bijeen zijn geweest bij het afsteken van vuurwerk, zijn al deze mensen gedurende 3 jaar en 3 maanden door het oog van een naald gekropen. Dezer dagen bleek namelijk, dat al die tijd op het terrein een scherp gestelde landmijn heeft gelegen. Het stuk oorlogstuig werd gelukkig dezer dagen door arbeiders die er bezig zijn met graafwerk op 't nippertje ont dekt. Bijna was men er met een spade op gestoten. DE DODELIJKE AANRIJDING TE MARGRATEN. Maandagavond omstreeks 9 uur is op de Rijksweg Maastricht- 'Gulpen, onder Margraten, de heer A. Hartman uit Ambie, die rechts van de weg liep, door een hem T51 (Nadruk verboden.) Mevrouw Mallathorpe zat aan het open venster en keek lusteloos naar de bomen van het park. Sinds de dood van haar zoon had zij deze kamer zelden verla ten en sprak bijna tot n'emand, behalve tot Esther Mawson. De tegenwoordigheid van haar doch ter irriteerde haar en op advies van de dokter kwam Nesta dan ook zo min mogelijk bij haar, al zorgde zij, dat het haar moeder aan niets ontbrak. De gehele dag zat zij te piekeren en te mijmeren en Esther begreep goed, dat zij op weg was om krankzinnig te worden. Zij dacht steeds aan dat éne ding, hoe zij Pratt zou kunnen vangen en het testament in handen te krijgen. Langzaam keerde zij het hoofd om bij het binnentreden van haar kamenier en begon toen met zwakke, klagende stem: „Je hebt me twee hele uren al leen gelaten. Hoe lang ben je al klaar met eten? Ik zou je nodig gehad kunnen hebben." „Ik had wel wat anders te doen voor u," zei Esther en trad recht op haar toe. „Kijk eens hier: i k heb he t." Mevrouw Mallathorpe's houding veranderde als bij toverslag. Haar oog viel op het pakje in Esther's hand en zij sprong bleek en be vend op. Onbewust strekte zij haar handen uit en kwam- dich ter bij haar kamenier. Snel trad Esther achter de tafel eh schudde haar hoofd. „Neen, neen," zei ze. „Handen thuis U wilde met Pratt onder handelen. onderhandel nu met mij. Ik ben niet zo gek als hij. Ik wil achteroprijdende luxe auto, ko mende uit richting Gulpen, aan gereden en op slag gedood. De autobestuurder schijnt aanvanke lijk te hebben gestapt maar is tenslotte toch doorgereden. De politie stelt thans een onderzoek in. De bestuurder van de auto heeft zich Dinsdag hij de Rijkspolitie te Margraten gemeld. Het was de handelaar in groenten en fruit Van R„ uit Rotterdam, die gere geld Zuid Limburgse fruitveilin gen bezocht. Was men aanvanke lijk van mening, dat het slacht offer geheel rechts van de weg had gelopen, toen hij werd aange reden. Uit het nader ingesteld po litieonderzoek bleek, dat de man midden op de weg liep. HANDEL IN TEXTIELPUNTEN Het kwam de politie ter ore dat in een perceel aan de Bras-' serskade te Delft textielpunten te koop werden aangeboden. Bij onderzoek werden er niet minder dan 10.000 in beslag genomen. Het voortgezet onderzoek wees uit, dat zij vals waren. De daders twee personen uit Limburg, wer den aangehouden en met de tex tielpunten overgegeven aan de politie te Rijswijk, daar het ge deelte van de Brasserskade, waar de handel werd. gedreven, onder Rijswijk ressorteert. De tijding, dat in de Staats bossen van de Rips een wild zwijn was gesignaleerd ver spreidde zich snel door de omge ving. Enige jagers begaven zich op weg. Een van hen, zekere D. uit Gemert ontdekte in het sche merdonker een spoor. De jager begaf zich in het struikgewas waar hij het ziwijn aantrof. Het dier voelde blijkbaar het gevaai en viel de jager aan. Op diens hulpgeroep snelden andere jagers te hulp waarop het beest het hazenpad koos. Direct hierop echter werd het dier aangescho ten doch wederom rende het op de schutter af, die van verbou wereerdheid vergat nog eens te schieten. Een collega jager was iets kordater en schoot het beest neer. Het wild zwijn woog 100 kg zodat de buit nogal mee viel. GEORGANISEERDE AANVAL OP POLITIE. In de nacht van 4 op 5 Janu ari heeft de politie te Ambie (L een ware veldslag moeten leveren tegen vijf jongemannen, die deze aanval tevoren beraamd hadden. Aanleiding hiertoe was de wraak lust van de jongeiui, omdat een hunner enkele dagen tevoren bij een aanhouding wegens dronken schap zich had verzet en toen enkele rake klappen had opge lopen. De politie, die tevoren kennis had genomen van de beraamde aanval, was versterkt en gereed voor een warme ontvangst. Toen Zondagavond, na het sluitingsuur de vijf jongemannen met stokken, een ijzeren buis en een zware schroefsleutel de politie aanvie len, vonden ze een warm onthaal van de wapenstokken en kle wangs. Enige politiemannen kre gen in het gevecht enkele flinke klappen, maar alle aanvallers kwamen met bloedende koppen in de cel of ziekenhuis. Alle vijf aanvallers zijn later in het huis van bewaring te Maastricht Ingesloten. BRITSE S.S. TKTTELLIA IN BRAND. Naar wij vernemen is het Brit se s.s. „Tritellia" in brand ge raakt. Daar men de vlammen niet meer meester is wordt getracht Kirkwall te bereiken. Het schip, dat zich ongeveer 35 mijl ten O.Z.O. van Copinsay bevindt ver zocht onmiddellijke assistentie van een reddingboot. Het Zweedse s.s. „Selma Thor- den" meldde Donderdagmiddag om half één, dat het ongeveer een uur later bij het in nood ver kerende schip kon zijn DE „ORANJE" MET MOTOR STORING IN GIBRALTAR. Het m.s. "„Oranje", dat op weg van Amsterdam naar Batavia is, heeft gerapporteerd, dat, wegens warmlopen van de middenmotor, deze motor gestopt moest worden, waarop het schip met twee draai ende motoren de haven van Gi braltar is binnengelopen om te re pareren. De directie hoopt, dat in enkele dagen de middenmotor, weer her steld zal zijn en het schip zijn reis met 22 miji's vaart kan vervolgen. Met twee motoren in dienst zou het schip slechts 17 mijl lopen. De chef van de technische dienst der Stoomvaart Maatschappij „Neder land", de heer Meeuwig, is gister middag per vliegtuig van de Luchtvaart Maatschappij „Aero- landa", waarbij zoals bekend, de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" ook betrokken is, van Ypen- burg vertrokken naar Gibraltar, waar hij hedenavond hoopt aan te komen om de scheepswerktuig kundigen bij de maatregelen tot herstel van de motor te kiumea bijstaan. DOOR EEN TREIN GBGUHP@ffsr Dinsdagmorgen werd de heer H. J. V. uit Eindhoven, dis zijn Luxewagen de onbewaakte overweg aan de Loostraat i» Tongelre overstak, door een D- trein uit Helmond gegrepen em een 25-tal meters meegesleurd, Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. KRAANDRIJVER Maandag j.l. geraakte de 30- jarige kraandrijver H. Verkoute ren van de Heijsedijk te Pernis op het terrein van de Rotterdam se Droogdok Mij beklemd tuasen een kraankooi en het constructie werk van de kraanhaan, toen hij van de ene kraan op de andere wilde klimmen. Met ernstige in wendige kneuzingen werd hij naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst over leed. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet: „Tij delijke continuering van opcentea op de tabaksaccijns". Aan de Me morie van, Toelichting hierop ig het volgende ontleend: Bij artikel 1 der wet va* 24 April 1947 werden de 40 opcentea op de tabaksaccijns tijdelijk, en wel tot en met 30 April 1948, ge continueerd. De Minister van Financiën ia van mening, dat het gewenst ia om in afwachting van de gelijk schakeling van de verbruiksbe lastingen in Nederland en in het gebied van de Belgisch-Luxem burgse economische Unie, de be staande toestand met betrekking tot de tabaksaccijns te laten voort duren. Het onderhavige wetsvoorstel heeft de strekking de heffing va* 40 opcenten op de tabaksaccijns voor de naaste toekomst te be stendigen. klinkende munt hebben." Met bevende handen de tafelrand vasthoudend, fluisterde mevrouw Mallathorpe: „Is het heus het testament?" Zonder antwoorden toonde Es ther één voor één de stukken. „Het testament," zei ze. „Uw brief aan Pratt. De volmacht. Twee stukken, die U nog moet tekenen. Dat ia alles. Nu zullen we handelen." „Waar is hij?" vroeg" mevrouw Mallathorpe. „Hoe ben je eraan gekomen? Weet hij ervan?" „Als u het precies weten wilt," zei Esther, „hij slaapt heel vast. in de torenkamer. Ik heb hem iets gegeven. Er is iets aan de hand in Barford, iets verkeerd gelopen en hij kwam hier langs... ergens anders heen. Dus nam ik de kans waar Nou, wat zult u mij er voor geven?" Mevrouw Mallathorpe, meer en meer nerveus, wrong de handen. „Ik heb niets," riep zij uit. „Je weet óók wel, dat hij alles in handen had. Ik «weet niet eens, hoe de zaken staan." Met het K L.M.-toestel uit Ba tavia arriveerde Woensdagavond op Schiphol Luitenant-kolonel C. van Bockel, hoofd van de Repa- triëringsdienst in Nederland, die een maand geleden naar Indone sië vertrok. Overste Van Bockel vertelde, dat hij op uitnodiging van Gene raal Spoor naar Indonesië is ge gaan om deze in te lichten over het sociale gedeelte van de repa triëring van militairen d.w.z. het verblijf aan boord en de ont vangst in het Moederland. „In 1948 zullen in totaal 15.000 personen gerepatrieerd worden, waarvan 10.000 leden van het K.N.I.L. met hun vrouwen en kin deren. De overige 5000 personen zijn burgers, die dan wel de laat ste zijn, die voor repatriëring in aanmerking komen. Buiten deze getallen vallen natuurlijk de oor logsvrijwilligers". Overste Van Bockel zeide, dat behalve met de „Nieuw Holland" die Zaterdag a.s. in Amsterdam gedebarkeerd wordt, ook met het hospitaalschip „Grote Beer", de „Volendam" en de „Willem Ruys" kleine groepen O.V.W'ers naar Nederland komen. Persoonlijk heeft hij de e™bar- kering van deze schepen in Tand jong Priok meegemaakt. Zij arri veren resp. op 16 Januari, 26 Januari en 24 Januari in Amster dam. Het eerste werkelijk grote con tingent O.V.W'ers komt met de „Johan van Oldenbarnevelt". die op 24 Januari uit Tandjong Priok vertrekt, naar ons land. „Het Kerstfeest aldus de Overste heb ik meegemaakt met 500 manschappen van de schoolopleiding yoor reserve-offi cieren voor de infanterie in Ban doeng. Alle jongens waren uiterst tevreden over de verstrekking van de N.I.W.I.N.-pakketten, die op de Eerste Kerstdag uitgereikt werden. Trouwens alle soldate* hebben hun pakket op de le Kerstdag gekregen." Overste Van Bockel verteld® nog, dat hij hoopt persoonlijk bij de debarkatie van de .Nieuw Holland" aanwezig te kunnen zijn en verdween toen in de drukte, die in de douaneloods was ont staan bij de aankomst van de Ministers. Ex-Koning Michaël van Roe menië heeft de Zwitserse regering er van in kennis gesteld, dat h| geen openbare verklaring over zijn aftreden zal afleggen, aldus wordt te Lausanne vernomen. Hij handelt hiermee in overeenstem ming met de voorwaarde voor zijn verblijf in Zwitserland: Ont houding van politieke activiteit. Volgens een persoon uit d< naaste omgeving van de ex-Ko ning zijn geen voorbereidingen getroffen voor aankomst va* Prinses Anne van Bourbon Par ma. „Nonsens," zeide Esther. „Ik weet wel beter. Er is een hoop los geld in uw bureau. U nam het een tijdje geleden op als re serve en het is er nog. En dan I zijn er uw ringen en juwelen. Die zijn heel wat waard. Vooruit maar geef me de hele boel en geen ge zeur." Mevrouw Mallathorpe blikte van de papieren naar het brutale, vastberaden gezicht van haar ka menier, dan naar de haard, waar in een helder vuurtje flikkerde. „Dan geef je me alles?" vroeg zij. „Leg dat bankpapier uit uw bureau en die dingen en juwelen op de tafel tussen ons in. Gelijk oversteken Wat moet ik er mee doen? Ik ben ze liever kwijt. Dat is nu uw kans." Mevrouw Mallathorpe haalde een bosje sleutels te voorschijn en trad op het bureau toe. Bin nen één minuut was zij terug met het geld en een half dozijn prach- tige ringen. Zij legde alles op de tafel en trok haar handen terug. Met een droog lachje wierp Es- Over het Woensdag door President Truman voor hulp aa* China voorgestelde bedrag va* minstens 3000 mallioen dollar zullen eerst met speciale afge vaardigden van generaljss'mus Tsjang Kai Sjek, die Donderdag naar Washington zouden vertrek ken, besprekingen gevoerd wor den, alvorens het voorstel, ver moedelijk binnen 14 dagen na het overleg, aan het congres zal wor den voorgelegd. ther de papieren neer en veegde de losprijs in haar tas. Plotseling bedaarden mevrouw Mallathorpe's zenuwen. Met ee* diepe zucht nam zij de papieren en keek ze door. Dan scheurde zij ze in stukken, wierp die op het vuur en zag de vlammen op schieten. Dan keerde ze zich tot Esther en haar ogen flonkerden zó, dat Esther terugdeinsde. Maar zij was al bij de deur; schielijk verliet z® de kamer en snelde de trap af. Zij was halfweg de hall, waar een of twee bedienden stonden t® praten, toen een scherpe uitroep van boven haar deed opzien. Mevrouw Mallathorpe herleefd leunde over de balustrade. „Houdt die vrouw tegen," zeide zij tot de bedienden „Grijp ze en houdt haar vast. Sluit ze ergens op. Ze heeft mijn ringen gestolen en een grote som gelds uit mijn bureau. En bel dadelijk de politie van Barford op." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2