Onderhoud tussen van Kleffens en Lovett Bet serviesgoed Britse waarschuwing aan Joego-Slavië en Bulgarije Het Nationaaisocialistisch complot in Oostenrijk v DISTRIBUTIE-NIEUWS op onze Bonnen olaW 9ui"f ®i» fie Qit«asairgccs« <4\ c' Goede prijzen voor Hollandse meesters Admiraal Nimitz over sterke Amerikaanse vloot Aanvullende toewijzing stikstof en kali BETREFFENDE UW KEUZE-BR00DB0N WAT KUNT U NOG MEER DOEN y v Brits oorlogsmateriaal voor Griekenland krijgen we tm Nu de spanning door de mui tende kat was verbroken, begon Molentje een fluistergesprek met de heer Groen. ..Speelt U gitaar?" vroeg Mo lentje. „Dat weet ik niet" antwoord de de heer 'Groen. „Hoe dat zo?" vroeg Molentje. ,,Ik heb het nog nooit gepro beerd" antwoordde Groen. Molentje wilde juist nog iets zeggen, maar Dokie legde zijn hand op zijn mond. En dat was maar juist op tijd want heel langzaam ging de deur open. Molentje wilde zijn gewel dige revolver grijpen maar Dokie porde hem aan, ten token dat hij dit moest laten. HET TRANSATL. VERKEEK Wat het Transatlantisch passa giersvervoer per schip betreft, had Engeland in '47 de leiding, waar bij de Cunard White Star meer dan 150.000 passagiers vervoerde. Ook voor 1948 wordt verwacht, dat Engeland de leiding zal be houden. De tweede plaats werd ingenomen door de U. S. Lines met bijna 100.000 passagiers, doch hieronder vallen ook passagiers, welke werden vervoerd in door de U.S. Lines geëxploiteerde troenen- schepen. De derde plaats nam de American Export Lines in met 73.00* passagiers, de French Line vervoerde slechts 10.000 passa giers, doch zal naar verwacht wordt haar positie dit jaar aan zienlijk verbeteren, nu de schepen ,,Ile de France" en „Liberté" weer in bedrijf zijn gesteld. De omvang van het passagiers vervoer tussen Europa en de V. S. bedroeg in 1947 nog slechts van het volume van 1937. HET HOGE WATER. Sinds Zondag is de stand van het water in de Waal voor Nijme gen langzaam gedaald. Deze was Woensdagavond 12 m 50. Keulen seinde Woensdag slechts lichte val. terwijl uit Mannheim nog was werd gemeld. De toestand voor de kade bij Nijmegen is nog vrijwel onveranderd. De kelders aan de kade staan alle onder wa ter en het verkeer blijft gestremd van Lindneberg tot aan de elec- trische centrale. DE FRAUDES BIJ DE R.V.I. TE ARNHEM. Door de opsporingsambtenaren van de prijzencontröle te Nijme gen- zijn na een diepgaand onder zoek van enige maanden de bij de Rijksverkeersinspectie te Arnhem gepleegde fraudes tot klaarheid gebracht. Twee ambtenaren en een lid van de commissie, welke adviseert over eventueel te' verstrekken toe wijzingen .zijn gearresteerd. Reeds geruime tijd warén bij de Officier van Justitie te Arn hem, Mr. Mulder, klachten bin nengekomen over de gang van zaken bij de R.V.I. aldaar. Aan vankelijk kreeg men geen enkel bewijs in handen om tot het ne men van maatregelen te kunnen overgaan, maar toen de prijzen contröle te Nijmegen ontdekte, dat enige gebruikte auto's te duur waren verkocht, kwam ook de fraudezaak aan het licht. Een ambtenaar van de afdeling personen- en goederenvervoer van de R.V.I. te Arnhem bleek tegen beloning zijn bemiddeling verleend te hebben bij de verstrekking van aankoopvergunningen. Soms ont ving hij als tegenprestatie geld, soms goederen. De bedragen gin gen van 200 tot 1000 gulden. Be trof het personenvervoer dan wer den deize transacties rechtstreeks afgedaan; ging het om de aan koop van een vrachtwagen, dan trad een tussenpersoon op, die contact opnam met gegadigden voor een dergelijk voertuig. Deze bemiddelaar was vertegenwoordi ger van. een garagebedrijf te Nij megen. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat ten minste 25 automo bielen, dus zoowel voor personen- als goederenvervoer op laakbare wijze in handen van de kopers zijn geraakt. Tegen hen is eveneens proces-verbaal opgemaakt. De Nederlandse Ambassadeur te Washington, Mr. Eelco van Klef fens, heeft de Onderminister .van Buitenlandse Zaken der V. S., Lo vett, op de hoogte gesteld van ,,de nieuwe Nederlandse oriënte ring met betrekking tot de Indo nesische kwestie", aldus meldt het Franse persbureau A. F. P. Volgens zijn verklaringen, na het onderhoud met Lovett afge legd, heeft Mr. Van Kleffens, die een half uur met Lovett van ge dachten heeft gewisseld, de On derminister in kennis gesteld' van het verzoek, dat door sociale en politieke Indonesische organisa ties aan de Gouverneur-Generaal te Batavia is gedaan op 4 Januari 1948. Volgens Mr. Van Kleffens, zo gaat A. F. P. voort, vertegen woordigen die organisaties de gro te meerderheid der bevolking van deze eilanden en hebben betrokke nen de Gouverneur-Generaal ge vraagd om de onmiddellijke bijeen roeping van een conferentie ten einde te komen tot de instelling van een voorlopige regering in In donesië als eerste stap naar een Federatie van Verenigde Staten van Indonesië. Nog steeds wordt de schaarste aan serviesgoed algemeen gevoeld. Vaak wordt dan ook de verzuch ting geslaakt, dat de vervaardi gers van keramische producten er goed aan zouden doen uitsluitend of voor het grootste deel van hun productie serviesgoed in de han del te brengen, dus zouden af zien van de aanmaak van de luxe artikelen, dienu in grote hoeveelheden in de winkels en magazijnen voorradig zijn. Van bevoegde zijde wijst men er echter op, dat koppen en scho tels langs de machinale weg in serie worden vervaardigd. Aan gezien er in ons land slechts en kele fabrieken zijn, die deze pro ducten kunnen voortbrengen is men niet in staat tegemoet te komen aan de zeer grote vraag, die op dit gebied bestaat. Voorts wordt er op gewezen, dat een zeer groot deel van de luxe producten op keramisch ge bied in kleine ateliers en potte- bakkerijen wordt vervaardigd. Deze zijn uiteraard op een derge lijke productie ingesteld en be schikken dus niet over een outil lage voor seriewerk. Wel acht men het mogelijk het handwerksysteem ten aanzien van het serviesgoed toe te pas sen; elke pottenbakker kan kop pen en schotels draaien. Doch dan komen de prijzen van deze handwerkartikelen vrij hoog. In ieder geval liggen zij dan boven de normen, die door het directo raat-generaal voor de prijzen zijn vastgesteld. De ateliers en pot- tebakkerijen leveren dientenge volge weinig of in het geheel geen serviesgoed. De heer Kleffens heeft er de na druk op gelegd, dat dit geen vij andige geste ten opzichte van de Indonesische Republiek inhoudt, die, zo zei hij, „welkom zou zijn, indien zij deel wil uitmaken van de federatie". Mr. Van Kleffens gaf de verze kering, dat Onderminister Lovett een zeer groot begrip voor de In donesische problemen toont. De veilingen van Ohrlstie en Sotneby hebben in 1947 een omzet van drie millioen pond gehad. De Nederlandse meesters hebben daailbij een grote rol gespeeld. Het hoogste bedrag voor een schilderij was 6930 pond voor Rubens' „Heilige Familie met St. John". De geschilderde bloe- menkalender van Jacoib van Huy- sutm volgde met 13.500 pond voor 12 stukken. Albert Cuyp's ,,St. Philip een eunuch dopend" haalde 5250 pond. Een kleine De Hoogh 3570 pond, een Frans Hals 3380 pond en twee stukken ❖an Jan van Os 3045 pond. Naar thans te Washington be kend wordt heeft Admiraal Ni mitz verleden maand, toen hij aftrad als hoofd van de Ameri kaanse vlootoperaties, verklaard, •dat de V.S. onbetwist meester zijn van de zee en buiten elke kust drijvende vliegvelden kunnen bou wen om het land aan te vallen. Admiraal Nimitz voorspelde, dat de vloot van de toekomst over met atoombommen gewapende vliegtuigen zou beschikken. De V. S. staan volgens Nimitz in be zit aan manschappen verhou dingsgewijs ten achter hij Cen- traal-Azië, Oost-Azië of West- Europa, doch kunnen desniette min een oorlog winnen met supe rieure wapens en met de sterkte van vloot en luchtmacht. Een woordvoerder yan het Brit se departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Britse ambassadeur te Belgrado en de Britse gezant te Sofia in structie hebben gekregen de Joe- go-Slavisehe en de Bulgaarse re gering op de hoogte te stellen van het standpunt van Oroot- Brittannië ten aanzien van een eventuële erkenning van de tegenregering van generaal Mar- kos in Griekenland. Een derge lijke erkenning door enig Oost- Europees land zou een „inbreuk De Prov. Voedselcommissaris maakt belanghebbenden bekend, dat er voor blijvend grasland en voor koolzaad dat goed de winter is doorgekomen een aanvullende toewijzing zal worden verstrekt van 20 kg zuivere stikstof per ha De hierop betrekking -heb bende bonnen (bon 6 voor gras land, bon 3 voor koolzaad) zullen de betrokken telers tijdig wor den toegezonden. Ook van kali kan er een aan vullende toewijzing worden uit gegeven, n.l. voor de oppervlakte welke in 1947 met aardappelen, suikerbieten, voederbieten, kool rapen, mangel- eh paardeworte- len en uien was beteeld'. Deze toewijzing, bedragende 20 kg zuivere kali per ha voor klei grond, 40 kg voor zavel en 60 kg voor zandgrond, wordt echter alleen op aanvraag verstrekt. Zij die vö°r kali in aanmerking wensen te komen, moeten dit vóór 18 Januari a.s. opgeven hij hun P.B.H. met vermelding van de gewenste hoeveelheid. (Meer dan de norm wordt niet ver strekt Indien men voornemens is in 1948 belangrijk meer hakvruchten te verhouwen dan in 1947, kan men dit erbij opgeven; bij de toe wijzing zal hiermede dan reke ning worden gehouden. VROEGE LENTE. In Voorhout heeft de lente reeds haar intrede gedaan. Een hyacin- thenkweker aldaar heeft het win- terdek van zijn bloembollen-vel den reeds moeten verwijderen, omdat enkele variëteiten reeds met hun koppen boven de grond zijn komen kijken. Een wel uiter mate vroeg tijdstip. In de nabijheid van Savan nah in de Amerikaanse staat Georgia is een Dakota-passa- giersvliegtuig neergestort. Hierbij kwamen 15 personen om het leven en werden er 9 ge wond. Volgens de laatste berichten zijn 16 personen, onder wie de eerste piloot, gedood en 10, onder wie de tweede piloot, gewond. Laatstgenoemde heeft verklaard dat het vliegtuig op ongeveer 900 meter hoogte plotseling onbe stuurbaar werd. Het is op de grond in brand gevlogen. De over levenden hebben hun behoud te danken aan het feit, dat zij uit het toestel werden geslingerd. De Oostenrijkse Minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Hel- mer, heeft thans aan de pers meegedeeld, dat een „gevaarlijke organisatie van nazi-fanatici" in Oostenrijk geliquideerd is en dat de leiders gearresteerd zijn. Volgens de communistische „Volkstimme", zo meldt Reuter, had de samenzwering tot doel de Verenigde Staten van Europa te stichten onder leiding van Groot- Brittannië. Minister Helmer deelde mee, dat naar zijn opvatting de leiders de strengste straffen (de doodstraf incluis) dienden te ontvangen en dat het proces bespoedigd moest worden. In de notities van de gearres teerde leiders was o.m. te lezen, dat het nieuwe nazi-programma was toegezonden aan. president Karl Renner, vice-kanselier Adolf Schaerf e.a. maar geen hunner heeft inderdaad een afschrift ge kregen. De socialistische partij; werpt de blaam der samenzwering op de Oostenrijkse Volkspartij, die gevaarlijke nazi's tot haar ge lederen zou hebben toegelaten. De Volkspartij beweert, dat de draagwijdte van het complot overschat wordt, terwijl de com munisten zeggen, dat slechts en kele samenzweerders gegrepen zjjn. op het internationaal recht" vor men en een ernstige bedreiging van de vrede betekenen, aldus de Britse opvatting. Ook de -Amerikaanse vertegen woordigers in Joego-Slavië en Bulgarije hebben deze beide lan den gewaarschuwd, dat een der gelijke erkenning beschouwd zou worden als volkomen in strijd met de beginselen van her Hand vest der V. N. en een openlijke veronachtzaming zou vormen van de jongste aanbeveling van de algemene vergadering der V. N. X.SDK KL. KUSTVAARTUIG HEEFT MACHINESCHADE. Naar wij vernemen heeft het Nederlandse kustvaartuig ,,Vio- letta Erica," dat zich 10 mijl ten Noorden van Quessant bevindt, machineschade. Het schip drijft naar de kust- De „Violetta Erica", metende 499 br. reg. ton, is pas verleden jaar gebouwd. Maandag jj. is het vah Rotter dam vertrokken met een lading stukgoed naar Bilbao. De coaster vaart regelmatig op Spanje en Portugal en doet daarbij «neestal Antwerpen aan Volgens bij de rederij ingeko men berichten is het inmiddels gelukt aan de machine van de „Violetta Erica" een noodrepara- tie uit te voeren, waardoor weer langzaam gedraaid kan .worden. Ondanks het slechte weer, ziet kapitein Heida kans om het ge vaar van naar de kust drijven te ontgaan. Inmiddels is de Franse sleepboot „Abeille" naar het vaar tuig onderweg. Het ligt in de be doeling een nabijzijnde Enjgelse of Franse haven aan te doen en daar te proberen de schade defi nitief te herstellen. Voor de be manning van elf koppen bestaat geen gevaar. WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN o.a. 300 gram biscuits, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek. U kunt uw keuze-bon in drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U ver krijgen 100 gram biscuits, of 133 gr. vanille koekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen 1 ontbijtkoek van 370 gr. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt besteden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, - welke U het recht geeft, nog eens verse biscuits, ontbijtkoek, koekjes e.d. te kopen. WELK VOORDEEL HEBT U DUS? Dat U, door uw bon bij C. Jamin te besteden, steeds vers bakwerk hebt. Met Kerstmis waren wij totaal uitverkocht, zodat wij thans beginnen met VERSE VOORRAAD! N>2Hg«<g«*£«*£«o+X"Z"I"X"2|*X443HSNSH2H5H8NSN8M9HiMfr EEN DRONKEN KOE. JJ Een boer in Devonshire (Engeland) bemerkte dat de y v melk uit zijn stal een eigen- y X aardige „geestrijke" geur had en riep de hulp van een X deskundige in. Bij onderzoek y X in de stal zag men, dat een JJ van de koeien op een weinig •j' „damesachtige" manier op y X haar poten stond te zwaaien. En de boer .zette grote ogen X y op, toen hij constateerde, y JJ dat de adem van de koe be- V y paaldelijk naar sterke drank y y rook. Het heest bleek inder- y JJ daad dronken te zijn. Het A was namelijk de boomgaard X y binnengedrongen, aldus bleek y JJ achteraf, en had van een T ij< hoop gistende rotte appelen Jj y gesnoepty Minister-President Sofoelis van Griekenland heeft het bericht, dat het oorlogsmateriaal, dat het En gelse leger in Griekenland bezit, ter beschikking van de Griekse regering zal worden gesteld, be vestigd. Engeland had dit mate riaal weer van de V.S. ontvangen, op grond van de leen- en pacht wet. Sofoelis voëgde hieraan toe, dat onder dit materiaal zich ook bergartillerie bevindt. (Ingez. Med.) 9 Voor het tijdvak van 11 t/m 24 Januari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713: 113 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop eniz., of 150 gram versnaperingen 112 alg. 250 gram waspoeder 109' alg. 1 ei 110 alg. 1600 gram brood (gel dig tot 17 Jan. a.s.) 111 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 105 res. 800 gram brood (geldig t/m 17 Jan. a.s.) 108 res. 400 gram brood (gel dig t/m 17 Jan. a.s.) 115 alg. 500 gram sinaasappe len voormlevermgsbon Bonkaarten KI), RE 713: 613, 614 alg. 250 gram «uiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen 612 alg. 500 gram wasjweder 609 alg. 1 ei 610 alg. 400 gram brood (geldig t/m 17 Jan. a.s.) 611 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 17 Febr. a.s.) 604 res. 400 gram bijood (geldig t/m 17 Jan. a.s.) 608 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits 600 alg. 500 gr. sinaasappelen Ovoorinleveringsbon) Bonkaarten MA, MB, MC, 111), MH 801: (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1035 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz.,, of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, OB, QC 711: V-Ol, V-02 tabak 1 rantsoen si garetten of kerftabak V-03 tabak 2 rantsoenen siga- ten of kerftabak V-01 versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gr suiker, botertiamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. V-03 versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Tabak 4-%res. 50 gram scheer zeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snel- scheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Januari worden gebruikt. De bonnen 115 en 615 algemeen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk op 17 Januari a.s. bg een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: Ongeveer 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, mat zes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjeB of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is ver werkt, met uitzondering van pof fertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en oliebolen. Niet aangewezen zijn en vernie tigd kunnen worden de bonnen: 049, 051, 549, 551, 554, algemeen; 040, 041, 042, 048, 547, 548, 070, 071, 082, 077, 576, 577, reserve; 032 033, 533, 062, 063, 563 melk.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3