Chantage Het Belgische economische leven in 1947 BINNENLANDS NIEUWS ^fr,6?*0 meer dan 90 Pro cent van de import dekte. Volksvertegenwoordiging eerste kamer. Vliegtuig Brussel-Parijs verongelukt Engels vliegtuig verongelukt De autobandencontröle aan de Belgische grens P"5 Belgische buitenlandse han- beeft in het afgelopen jaar oen gunstige ontwikkeling ge- .?Yn.stiSste resultaten vrerden bereikt in de maand Juli, .Jïï01, tal van oorzaken, e.a. de «tatang in de Antwerpse haven -tro^sting en de op- sohorting van de omwisselBaar- heid van het pond sterling, is van af echter een minde? d?oTtvwr.We! mgetreden in b.ei;eikte in de maand November het bedrag van 9 mil- toSfr u's bedrag dat 3 milliard da.n dat van Janauri en mg van was' dat de Belgische regering haar invoer- .een grondig onder hoek onderwierp. Als resuJHrn- daarvsn heeft het Belgisch insti tuut voor de ivissel belangrijke be- toegepast on de in voer uit de landen van de dollar- De Benelux-tarieven en de re- verzadiging van de bin- nrailandg' markt zullen in 1948 <»fetwijfeld tot een biina natuui- PJke remming van de import lei- Tijdens 1947 bleef de Belgische betalingsbalans zich op onvfer- boopt gunstige wijze ontwikkelen tva de opschorting van de omwis- seibaarheid van het pond sterling heeft er weliswaar een afvloeiing vaa goud plaats gehad, doch deze Kongeremd worden, doordat ver killende debiteuren, waaronder Groot-Bnttannië, het plafond van n e',en hadden bereikt, en Belgie op hun beurt in goud en dollars moesten betalen. Globaal genomen mag men aan nemen, dat de Belgische goud voorraad in 1947 met 6 milliard verminderde, waaronder 2.5 mil liard voor het monetair fonds. Het Belgische tegoed aan devie zen vermeerderde in dezelfde pe riode met 7 milliard Van monetair standpunt gezien is de versteviging van de Belgi sche frank op de internationale en vrije markten een van de be langrijkste gebeurtenissen in 1947 geweest. Terwijl in de herfst van 1946 de dollar 75 a 80 francs deed, bedraagt de notering op het ogenblik 47 a 48 francs. 'Ook het feit, dat op reizigers, die België binnenkomen, geen de- viezeneontröle meer wordt uitge oefend, is een bewijs voor het vertrouwen, dat men in de Bel gische munt heeft. Onder leiding van Minister Eyskens werd tij dens het afgelopen jaar een ern stige poging gedaan om terug te keren tot het budgetair even wicht. Het deficit van 36 milliard in 1946 werd in het afgelopen jaar teruggebracht tot fr. 10 milliard. Voor het lopende jaar verwacht men de begroting in evenwicht te kunnen krijgen, op voorwaarde dat het land de grote economi sche activiteit der voorgaande jaren zal weten te handhaven. BIT DE S» een gistermiddag onder voorzitterschap van Prof Kra- eenburg gehouden korte vergade- van de Eerste Kamer is o.m. mededeling gedaan van het be- ^ltder centrale afdeling, om onmiddellijk na de openbare ver gadering in de afdelingen een aantal ontwerpen te doen onder- Koeken. Daaronder zijn enii^e hoofdstukken der Rijksbegroting: voor 1948, n.l. hoge colleges van etaat en kabinet der Koningin Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zomede de begroting van het landbouwegali- satiefonds. De Kamer zal op Woensdag 14 Januari te 12 uur weder bijeen- komen ter behandeling van d'e wetsontwerpen, waarover het eindverslag tijdig zal zijn vast gesteld. Het Dinsdag nabij Parijs ver ongelukte vliegtuig, een „Douglas DC 3" had om 19 uur op het vlieg veld van Parijs moeten landen. De weersgesteldheid was uiterst slecht. Om 19.30 uur werd het contact van het vliegtuig met zijn basis verbroken. Op dit ogenblik gebeurde het ongeluk. Een kwar tier na het ongeval arriveerde de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Parijs, die slechts met grote moeite de 14 slachtof fers uit 'het wrak te voorschijn heeft kunnen halen. Men heeft thans de lijken van de omgekomenen kunnen indenti- ficeren. De nationaliteiten van de 14 verongelukten luiden als volgt: 2 Belgen, 1 Fransman, 2 Engel sen, 3 Amerikanen, 1 Pool en de 5 leden van de bemanning: Twee gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Nader wordt bericht, dat een van de twee gewonden bij aan komst in het ziekenhuis is over leden. Een zekere mademoiselle Hecht is de enige overlevende. Naar de vliegtuigautoriteiten op Le Bourget verklaren was er op het ogenblik van het ongeluk wegens 'de slechte weersomstan digheden voor de vliegtuigen een verbod van kracht tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vliegtuig van een Afri kaanse luchtvaartmaatschappij op het vliegveld te Le Bourget even eens een oRgeluk gehad. De pi loot Ame Faure werd licht ge wond naar het ziekenhuis ver voerd. De toestand van de enige over levende van het vliegtuig, dat van eg*veld Le Bourget neer- 9,en in vlammen opging, is cntiek. De stoffelijke résten van 10 andere passagiers zijn naar een schoolgebouw te Blanc-Mesnil vervoerd, die van de vijf leden der bemanning naar het vliegveld Le Bourget. De overlevende mej. Hecht, is met een "bekken- fractuur in een ziekenhuis oppe nomen. -* j €en voorlopig onderzoek is gebleken, dat de piloot'zich in de hoogte misrekend heeft door het mistige weer en zijn landings- lichten pas opstak toen hij te dicht bij de bomen was om het toestei nog op te kunnen trek ken. Het toestel stortte neer op een terrein, dat het „Tulpenveld" genoemd wordt De verminkte lichamen van enkele passagiers werden meters ver weggeslin gerd toen het vliegtuig zich in de grond, boorde. Brandweerlieden die een kwartier later ter plaatse verschenen, hoorden de kreten der ongelukkigen, die zich in het brandende staartgëdeelte van het toestel bevonden. het aantal beesten normaal van het veeboekje afgevoerd. Deze knoeierij kwam tenslotte aan het licht doordat het de C. C. D. opviel, dat de laatste maanden meer vee het bewuste gebied in- en uitgevoerd werd dan normaal. Het viel ook op, dat juist bij Din teloord dit meerdere vee passeer de. Toen een dag lang geheime controle was uitgeoefend öp deze doorlaatpost bleek, dat het aantal werkelijk naar het noorden uitge voerde dieren niet in overeenstem ming^ was met het in de admini stratie van de ambtenaar voorko mende aantal. Dit was namelijk hoger. De knoeiers hebben op deze wijze 22 stuks koeien en paarden naar België weten te smokkelen. De vier mannen zijn te Breda onder arrest gesteld. V. d. V. wist aanvankelijk bij een poging tot zijn arrestatie te ontvluchten, maar na 10 dagen meldde hij zich vrijwillig bij de politie. Naar officieel wordt hekend gemaakt is Dinsdag een vliegtuig van de Brits-Europese luchtvaart maatschappij, dat uit Glasgow afkomstig was, bij een noodlan ding in de nabijheid van het vlieg veld Northolt tegen een boom gevlogen. De piloot kwam om het leven en 5 passagiers en 2 leden van de bemanning werden gewond. Er waren 10 passagiers, alien inwoners van Glasgow, aan boord. De bemanning bestonu uit 4 koppen. Sfet het oog op de moeilijk- üeden, waarmede de Nederlandse automobilisten, die naar België reizen, te kampen hebben met de onlangs door de Belgische douane ingevoerde controle op merken en nummer der autobanden, heeft de KN.A.C. een hulpploeg naar de Belgische grens gezonden. Deze heeft tot dusverre in vele gevallen de automobilisten met mad en daad kunnen bijstaan. Gebleken is, dat het dikwijls moeilijk valt de nummers en het merk op sterk afgesleten banden te onderkennen, welke zelfs bij nieuw gecoverde banden veelal ontbreken. In deze gevallen zal men goed doen bepaalde kenmer ken dezer banden te vermeiden op triptiek of carnet. In ieder geval is het noodzakelijk de banden zodanig te monteren, dat merk en nummers zich aan de buiten zijde bevinden en dus gemakke lijk leesbaar zijn. TH» TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 74) (Nadruk verboden.) „Best," zei hij. „De juffrouw rijdt uit om half drie. Dus: Zui derhek, precies drie uur. Jij al leen „Maar je zegt er niemand iets van, hè," hernam Esther. „Span de dogcar in, als het rijtuig weg ia" De stalknecht knikte en Esther ging naar haar eigen kamer te rug. Eigenlijk behoorde zij aan tafel te zijn met de rest van de bedienden, maar zij had wel wat anders te doen dan eten en drin ken. Er zou die middag iemand vluchten, maar niet Pratt. Zodra Pratt haar gezegd had, dat hii voor een poosje wegging, had zij GOOISE INBREKERS GEPAKT. De Naardense politie heeft een slag geslagen, waardoor voor de derde keer in korte tijd opruiming is gehouden onder het inbrekers gilde in het Gooi. Begin Decem ber werd ingebroken in een /lila in Naarden, doch het onderzoek bleef zonder resultaat. Tweede Kerstdag en Oudejaars avond werden weer enige villa's in het Rembrandtkwartier be zocht, waarbij een belangrijke buit aam kleding en sieraden in handen der inbrekers viel Het onderzoek heeft thans geleid tot de arrestatie van 3 Bussumers. Het drietal ontkende aanvan kelijk hardnekkig,' doch het be wijsmateriaal werd tenslotte zo sterk, dat het eindelijk toegaf de verschillende inbraken te hebben gepleegd. In de woning van een der inbrekers is een groot deel van de buit gevonden, terwijl Dinsdag een ander deel in een der Bussumse plantsoenen werd op gegraven. AMBTENAAR HIELP VEESMOKKELAARS. De C.C.D. heeft te Dinteloord een ernstige fraude achterhaald aan de doorlaatpost van de z.g. 20-km zone, welke is ingesteld om de veesmokkel naar België tegen te gaan. In het zöne-gebied is namelijk al het vee geregistreerd op vee-, boekjes. Als boeren of veehande laren uit het zone-gebied vee wil len kopen in Rotterdam of beesten begrepen, dat h&dr kans was ge komen. Als hij voor onbepaalde tijd ging, moest er iets werkelijk ernstigs aan de hand zijn. Boven dien, zo redeneerde zij, als hij op reis moest, zou hij stukken van waarde en geld bij zich hebben. Die zou ze hem afnemen, dan zou ze een kort onderhoud hebben met mevrouw Mallathorpe, dan naar Scaleby rijden en spoorloos ver dwijnen, zoals Pratt dat van plan was geweest. Nu legde zij in haar kamer de laatste hand aam haar toebereid selen. Er was nog maar weinig te doen. Als zij het waagstuk er goed afbracht, zou ze haar per soonlijke bezittingen best kunnen missen, zonder kleren en koffers zou ze zich gemakkelijker kunnen bewegen. Aldus was zij om twee uur ge heel gereed. Zij had een keurig tailor-made reiscostuum aan en een passende, niet opvallende hoed op. Haar parapluie, regen jas en handschoenen lagen klaar en nu hing zij zich een tasje om, door middel van een dunne sta len ketting om haar middel ge sloten, met een klein patent hang- aldaar aan de markt willen bren gen, moeten zij daarvoor gebruik maken van geleidebiljetten en aankoopvergunningen en moeten zij hun vee vervoeren langs vast gestelde wegen. Aan de doorlaat posten worden dan de biljetten gestempeld en getekend door een ambtenaar van het V. V. O. en het veeboekje van de 'betrokkene wordt bijgewerkt aan de hand van de invoer of uitvoer. In Dinteloord, bij de post aan de brug over de Dintel trad zekere v, d. K„ voormalig politiechef te Steenbergen op als contröle-amb- tenaar. Deze man spande samen met de boeren en handelaars-vee smokkelaars v. d. V., V. en P. uit Steenbergen. Deze mannen voerden volkomen legaal vee binnen 't zönegebied en hun veeboekjes klopten dus altijd haarfijn. Zij lieten echter heel wat vee naar België verdwijnen en dus zou bij controle moeten blijken, dat het aantal bij hen voorradige vee niet in overeenstemming was met het cijfer in het veeboekje. Dat zulk een ontdekking tot de onmogelijkheden behoorde, daar zorgde nu v. d. K. voor, de V.V.O.- ambtenaar van de doorlaatpost. Zodra de smokkelaars enige koei en of paarden clandestien naar België hadden gebracht, werden geleidebiljetten uitgeschreven uit waaruit bleek, dat het betrokken vee naar het noorden des lands was vervoerd via de doorlaatpost te Dinteloord. Vervolgens werd AUTO-ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Woensdagmorgen botste een autobus van de Westland.se Stoomtram Maatschappij (W S M.) komende uit de richrim' Maassluis op weg naar Maasland op het kruispunt van de Imofd- verkeersweg Rotterdam Hoek van Holland tegen een luxe auto van de N.I.W.I.N die uit de rich ting Rotterdam kwam. De be stuurder av.n de W.S.M.-bus, de 26-jarige J. Oskam uit Loosdui nen, gehuwd en vader van twee kinderen, werd -op slag gedood Onder de buspassagiers waren minstens 5 gewonden. Vele passa giers liepen snijwonden op Een van hen werd met een gebroken arm naar het ziekenhuis te Vlaar- dingen overgebracht. De N.l. W.I.N.-auto kwam in een sloot aan de andere kant van de weg terecht. De chauffeur van deze wagen kreeg een hoofdwond en werd in het ziekenhuis te Vlaar- dingen verbonden. Volgens me dedelingen van de politie te Maas land zou de chauffeur van de ous verzuimd hebben voorrang te verlenen aan de luxewagen. OMKOPING VAN EEN AMBTENAAR. De gemeente-politie te 's-Gra- venhage heeft in arrest gesteld de 47-jarige N. Wambtenaar bij het gewestelijk bureau voor huisvesting alhier. Hij wordt ervan verdacht zich te hebben laten omkopen bij de toewijzing van een woning. BOERDERIJ TE VLIERDEN GEHEEL AFGEBRAND. In de boerderij van W. Ceelen te Vlierden, brak Zondag, om streeks drie uur brand uit. De boerderij stond in korten tijd in vlammen en brandde totaal af, ondanks de Deurnese brandweer en vele helpers alles in het werk stelden om de brand te beperken. Het vee en een gedeelte van de huisraad kon nog worden gered. Het vuur is waarschijnlijk ont staan door een schoorsteenbrand, waarbij het strooiendek der boer derij heeft vlam gevat. WILD WEST IN DELFT. Maandagavond laat werd een surveillerende agent van politie door een winkelier gewaarschuwd, dat twee mannen een grote hoe veelheid boter bij verschillende winkels hadden ingekocht. Aan gezien dit op het late uur wel wat vreemd werd geacht, wilde de po litieman het tweetal aanhouden. De mannen stapten echter in een auto, gaven gas en reden snel weg. Een toevallig passerende automobilist bood de agent plaats in zijn wagen en een wilde achter volging werd ingezet. Nadat de wagen was ingehaald weigerden de mannen te voldoen aan de sommatie om te stoppen en wederom wisten zij te ontsnap pen. Op de weg naar Nootdorp werden zij opnieuw ingehaald en toen maakte de agent van zijn pistool gebruik. De mannen acht ten het toen raadzaam te stopne» Zij lieten de auto op de weg E en wisten in het duister te ontkef men. Onmiddellijk werd het bu- reau van politie gewaarschuwd en een aantal agenten zette de polder af- ,In de loop van de nacht kon het tweetal worden gevat. In de auto werden 130 nakie* boter aangetroffen. Het bleek dat de mannen hiervoor bonnen hadden ingeleverd, doch naar <je herkomst van deze bonnen wordt thans een onderzoek ingesteld De beide mannen zijn in bewa ring gesteld. PANTSER WAGENMYSTR;; n OPGELOST. Aan de wilde geruchten over het smokkelen met gepantserde oud-Amerikaanse legerwagens in West-Brabant is plotseling J" einde gemaakt door de arrestafi» van A B- te Zundert. die ae chauffeur blijkt te zijn va» d,> pantserauto, die vorige maand door de commiezen op de Rijks weg te Wouw overmeesterd werd Te Zundert werd vervolgens ook zekere Van H. gearresteerd, bii wie men de volledige boekhou ding aantrof, waaruit men vol doende gegevens kon putten om tot meerdere arrestaties over te £aan' Onder de gearresteerden bevindt zich een dienstgeieidei eer. douane-ambtenaar en ex. politiemannen. Ert werden de laatste weke» in West-Brabant nogal wat verhalen opgedist over een tweede pant serwagen, die de grensstrook on veilig zou maken. De grenscon trole ontkent deze geruchten ech ter ten sterkste. Een zodanige wagen is niet gesignaleerd en men heeft reden om aan te nemen dat het bovengenoemd complot de gemotoriseerde en bewapende veesmokkel in West-Brabant haar leiders verloren heeft. DRAMA TE APELDOORN. In het perceel Torenstraiat 23 te Apeldoorn, heeft Dingdag avond de 37-jarige typograaf W., waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, zijn 41-jarige vrouw met een mes aan de ha"' verwond. Terwijl de vrouw m nachtgewaad naar haar in de nabijheid wonende ouders vlucht te, begaf de man zich naar de slaapkamer, waar hij zijn bijna 1 jaar oude dochtertje in het. wilde weg enkele steken toebracht Tenslotte sloeg hij de hand aan zichzelf. Een door de ouders ijlings ge- slot. Zij wilde geen enkel risico op zich nemen en wist hoe gemakke lijk men in een nerveus ogenblik een losse tas in de trein of tram kan laten staan. Om twintig over twee stond zij geheel klaar voor een venster te wachten, vanwaar zij de voorkant van het huis goed kon zien. Om half drie reed het rijtuig voor met twee prachtige vossen in het tuig; een paar minuten later ver scheen Nesta en een ogenblik la ter rolde het rijtuig de oprijlaan af in de richting van Barford. Esther verzamelde parapluie, jas en handschoenen en ging naar de kamer, waarin zij Pratt opge sloten had. Het was doodstil in het verlaten gedeelte, toen zij de sleutel omdraaide, naar binnen ging en de deur achter zich sloot Binnen in de kamer was het even stil, en zij keek verschrokken naar de onbewegelijke gestalte in de hoge leunstoel, Pratt lag op zijn gemak, zijn benen vèr uitgestrekt over de vermolmde vloer, achterover te^en het mottige tapijt. Hij lag zó stil. dat het wel een dode leek. Maar Esther had die druppeltjes al op menigeen beproefd en zij wist, dat hij slechts in een heel diepe slaap gedompeld was, waaruit niets of niemand hem vooreerst zou kunnen wekkeh. Zij keek hem eens onderzoekend aan, lichtte als een geoefend verpleegster, een zijner oogleden op en ledigde dan vlug en systematisch al zijn zak ken. Het verzegelde pakje, dat hij die morgen uit de safe geno men had, het bundeltje bankpa pier, dat Murgatroyd's vrouw ge retourneerd had, nog een bosje bankbiljetten, samen een belang rijk bedrag, een beurs met goud en zilverstukken, dat alles stalde zij op de stoffige tafel uit. Dan, zo bedaard alsof zij de was uitzocht, gingen het papier, het papier- en zilvergeld in haar tas en scheurde zij de verzegelde en veloppe openi. Er waren vijf pa pieren in de enveloppe en Esther keek ze met buitengewone zorg in. Eerst was er een volmacht voor Pratt, om zekere aandelen ten name van Anna Mallathorpe, te verkopen, het tweede dito, al les in orde, uitgezonderd de hand tekening. Het derde was de alge mene volmacht, waar zoveel over waarschuwde geneesheer kon bij de kleine slechts de dood consta teren, terwijl de man in levens gevaar verkeert. Zowel hij "Ms de vrouw die er betrekkelijk goed is afgekomen zijn in mg Julianaziekenhuis opgenome». MAN DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg aan de Veenweg te Apeldoorn 's gistermorgen even voor 10 uur een 75-jarige man P. H., wonen de aan de Berghuizerweg, toen hij op het laatste moment wilde passeren, door de trein gegrepen en nagenoeg op slag gedood, VERDEDIGER VAN RAUTHR. Mr. K. van Ryckevorssel te 's-Gravenhage is als verdediger toegevoegd aan de voormalige Duitse „Commissaris-Generaal voor openbare veiligheid'' Rauter. Hoewel de dagvaarding nog niet uit is, kan de behandeling van de strafzaak-Rauter omstreeks half Februari voor het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag verwacht worden. DE WATERSCHADE BIJ IMS STEENFABRIEKEN. De steenfabrieken langs Waal en Rijn, waar dag en nacht wordt gewerkt om de schutdijkjes om de fabrieksterreinen te versterken, hebben toch nog veel schade ge leden van het hoge water, dat op sommige plaatsen o.a. in Gendt (Betuwe), Pannerden en Doornen- burg door de dijkjes is gedrongen. Zeer veel verse stenen zijn daar door verloren gegaan. te doen was geweest, het vierde de brief, die mevrouw daags vóór het ongeluk van Harold geschre ven had, het vijfde Jan Malla- thorpe's testament. Hier eindelijk had ze dat papier, waarover me vrouw Mallathorpe half gek van angst haar had verteld. Zij was een vrouw met een helder ver stand. Zij las het document aan dachtig door en begreep onmid dellijk hoe gewichtig het was. En dan blikte zij met minachting neer op de roerloze Pratt. Neen. zij zou niet zo'n hoog spel spelen. Zij zou hooien terwijl de zon scheen. Esther was van hetzelfde gevoelen als Parrawhite: beter één vogel in de hand dan de mo gelijkheid van meerdere dozijnen in de lucht. Zij stak de vijf pa pieren weer in de enveloppe, greep haar eigendommen en zonder Pratt nog een blik waardig te keuren, verliet zij de kamer. Zij sloot de dfur achter zich en nam de sleutel mee. Vandaar ging zij rechtuit naar mevrouw's zit kamer en de laatste en belang rijkste scène van Esther's waag stuk ving aan (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2